FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
18-10-17 12:21  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Moja technika różni się tym że ja nie czekam w ogóle aż klej wyschnie. Lepiej jak jest mokry, bo można wtedy łatwo korygować położenie ramki na wytłoczce.

W przypadku mojej techniki przyklejanie wygląda nieco inaczej. Układam ramkę przy użyciu pęsety. Podeschnięty klej nie łapie tak łatwo, więc można przymierzać ramkę i korygować jej położenie. Kiedy leży już jest dobrze dociskam mocno. Klej, mimo że podeschnięty, łapie. A ponieważ nie jest już płynny to i nic nie wycieka.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
18-10-17 12:38  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Laszlik. Mam zupełnie inne doświadczenia z butaprenem, którego używam od ok 40 lat.
Posmarowanie tylko jednej powierzchni kończy się zwykle tym, że klej po prostu nie łapie (jak podeschnie oczywiście).
A więc ta instrukcja to nie tak do końca mit.
Być może inaczej to działa w przypadku klejenie kartonu do owiewki, więc czeka mnie test przy kolejnym modelu.
Bardzo proszę, nie napinaj się... tu wszyscy starają się być koleżeńscy.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
18-10-17 13:42  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Bizon, Bizon, Bizon...
Czy to ja jestem wrażliwy, czy może Ty lekko upośledzony?
Czy to co ja piszę, wygląda na manifestację obrazy, czy to Ty nie rozumiesz tekstu pisanego?
Napisałem do Ciebie rzeczowo i na temat odnośnie Twojej poprzedniej wypowiedzi. Nie użyłem wulgaryzmu, nie napisałem nic co mogłoby zostać uznane za obraźliwe.
Określiłem jasno swoje stanowisko, a Ty w odwecie ciskasz mi że jestem wrażliwy i jeszcze coś o seppuku. No piaskownica przecież...
Ale bez obaw, ciąć się przez Ciebie nie mam zamiaru hahaha :D
To byłaby chyba ostatnia rzecz na świecie jaką bym zrobił.
Jednak jeżeli przestaniesz się udzielać, przynajmniej w mojej relacji, to myślę że będzie to z większym pożytkiem dla ogółu.
Nawiasem mówiąc przeczuwałem że wcześniej czy później zaśmiecisz mi relację chamską odzywką. To iście w Twoim stylu.
Mam nadzieję że moderator zareaguje właściwie, bo u nas już dawno oglądałbyś forum jako gość...

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
18-10-17 13:48  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

>Laszlik. Mam zupełnie inne doświadczenia z butaprenem, którego używam od ok 40 lat.
Posmarowanie tylko jednej powierzchni kończy się zwykle tym, że klej po prostu nie łapie (jak podeschnie oczywiście).
A więc ta instrukcja to nie tak do końca mit.<

A może wystarczyłoby nie czekać aż podeschnie, tylko kleić na mokro. Wtedy klej przenosi się na drugą powierzchnię sam.

Nie instrukcja użytkowanoa kleju jest mitem, tylko niepotrzebne ślepe stosowanie się do niej w modelarstwie kartonowym. Jak mówiłem wcześniej, nie jest ona pisana dla modelarzy.

>Być może inaczej to działa w przypadku klejenie kartonu do owiewki, więc czeka mnie test przy kolejnym modelu.<

Działa dokładnie tak samo jak w przypadku kartonu do kartonu.

>Bardzo proszę, nie napinaj się... tu wszyscy starają się być koleżeńscy.<

No właśnie widzę...

--

Post zmieniony (18-10-17 18:27)

 
18-10-17 13:59  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Normalnie uśmiałem się do łez. Chyba mnie z kimś innym pomyliłeś, ale nie martw się możesz być spokojny już nic nie będę pisał u Ciebie.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
18-10-17 17:18  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Laszlik, też pamietam że czasem trzeba było dwie powierzchnie posmarować.
Masz rację, butapren jest przeznaczony to innych materiałów. Najpierw musiał się wchłonąć, zagruntować nasiąkliwe materiały, stąd oprócz smarowania dwóch powierzchni trzeba było dodatkowo posmarować przed sklejeniem.
W modelarstwie trzeba było tak robic w dwóch przypadkach.
Pierwszy to kijowy klej, który wsiąkał za bardzo w karton i tekturę, drugi to kijowy karton i tektura w które wsiąkał klej.
No chyba że kleiło się elementy bez kształtowania, na które działały siły prostujące te elementy. Wtedy klej musi inaczej trzymać. Ale po to chyba się miętosi papier, żeby to nie klejenie do wręg nadawało kształt, tylko żeby element sam go trzymał...
Teraz też smaruję z jednej strony ale to też wynik śledzenia relacji Twoich, Marcina G itp który rekomendowali konkretne kleje konkretnych producentów i wtedy nie było kłopotu. Oczywiście mamy XXI wiek, informacja, wybór klejów itp i Twój sposób jest obecnie wg mnie idealny. A jak klej źle działa, to zmienić trzeba klej a nie sposób, bo smarowanie dwóch warstw tak małych elementów (tzn ,1m2) jest chyba mnie bez sensu... Informacje który klej jest ok a który nie bez problemu można przecież znaleźć, po co eksperymentować.

--

Post zmieniony (18-10-17 17:19)

 
19-10-17 15:36  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Ja Ci Łosiu powiem, że całe życie dokąd butapren był moim głównym klejem, niczego nie smarowałem dwustronnie, tym bardziej nigdy nie czekałem aż wyschnie.
Po prostu nie wyobrażam sobie takiego sposobu klejenia modeli. Nigdy nawet nie próbowałem w ten sposób, bo po co?
Nakładałem zawszę jedną warstwę i kleiłem na mokro, czy to było podklejanie wręg czy sklejanie ramek kabin. Różnych butaprenów używałem łącznie z ruskimi i różne modele kleiłem łącznie ze starymi MM'ami na pożółkłym zmurszałym kartonie albo modele na kredzie i nigdy nie miałem sytuacji że mi butapren nie złapał.
Jednak żeby kleić model w sposób jaki rekomenduje instrukcja użytkowania butaprenu to jakiś hardkor musiałby być. Przecież takie coś nie daje szans na korektę pasowania w żadnym stopniu. Na mokrym butaprenie możemy sobie element przesuwać przez co najmniej 2 minuty a na takim wyschniętym? Nie no, nie widzę tego.
Teraz coraz mniej butaprenu używam a staram się jak najwięcej kleić BCG. Tu jest pole do popisu jeżeli chodzi o sposób użycia, co właśnie odkrywam od jakiegoś czasu i chyba z dobrym skutkiem.
To już tak żeby zakończyć ten temat. Tym którzy nie dowierzają moim słowom polecam po prostu spróbować, ale jak ktoś woli sobie życie komplikować, to przecież jego wybór.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
19-10-17 16:43  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Laszlik, a tak z ciekawości. Jak kleiłeś całe modele butaprenem to nigdy nie miałeś problemu że ci przebijał przez karton? Moja dawna próba klejenia w ten sposób poszycia jakiegoś MMa ze dwie dekady temu tak się właśnie skończyła.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
19-10-17 17:06  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

O tym już ostatnimi czasy trochę pisałem w swoich relacjach. Owszem butapren zaczął mi robić przebarwienia odkąd zacząłem impregnować arkusze lakierami. Najpierw humbrolem a potem Caponem. Jeżeli butapren jest ciemnego koloru to po jakimś czasie wchodzi w reakcję z lakierem którym nasączony jest papier i zaczyna odbarwiać. Dlatego właśnie stosuję jasny butapren Chempaku, a ostatanio staram się jak najwięcej robić BCG a butaprenu używać tylko tam gdzie jest to absolutnie konieczne. Ale wątek odbarwień nie był przedmiotem dyskusji.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
19-10-17 21:23  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Dobra - jeden model ma kamuflaż z białymi plamami - 9 lat od sklejenia, drugi jasnobłękitny spód - 7 lat od sklejenia, trzeci - 6 lat, prawie biały spód - wszystkie te modele przed wycięciem Caponowane od strony druku, po sklejeniu - lakier Humbrol matt, klejone tym oto butaprenem http://www.papierniczy.net.pl/klej-butapren-40ml-42453-76483.html tam gdzie było to wskazane - żaden model nie posiada przebić butaprenu. Modele stoją bez gablotek, kilka razy w roku odkurzam, a następnie myję z umiarem wodą miękkim pędzlem. Nic się nie wichruje - też jestem zdziwiony : ) Podejrzewam, że podstawowe znaczenie ma jakość kartonu.
AH-a - kabinki klejone - butapren na karton i heja póki mokry - również nic się nie odkleja.
Tematu nie było - czekam na kolejne postępy prac.

Post zmieniony (19-10-17 21:27)

 
20-10-17 08:24  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Grzegorz82 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Właśnie miałem pisać, na temat tego pattexa, w lepkości konsystencji i kolorze, wygląda jak ten budapren z chempaku, zachęcony postem laszlika kupiłem właśnie chempak, i tak jak mówię praktycznie jest to samo. Tyle że pattex jest dla mnie łatwiej dostępny.

 
20-10-17 10:06  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

DOŚĆ!!!
Panowie, od dyskusji o klejach jest odpowiedni dział. Proszę założyć tam temat o butaprenie i będziemy sobie opowiadać do woli.
Ja już powiedziałem na ten temat to co miałem do powiedzenia i chciałbym już zamknąć ten wątek w tej relacji.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
20-10-17 13:14  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Dziś kończymy z ogonem.
Zrobiłem stery.
Imitacje żeber w poszyciu sterów wytłoczyłem tym razem dłutkiem kulkowym na gumce.
Stery klejone hybrydowo, tzn. szkielet mocowany do jednej połówki steru za pomocą butaprenu, potem druga połówka poszycia klejona do drugiej strony szkieletu na butapren, a po obwodzie połówki poszyć łączone ze sobą na BCG za pomocą szpilki i ostrza nożyka. Oczywiście poszycia były uprzednio impregnowane BCG od środka, a krawędzie spływów jeszcze przed tym sfazowane papierem ściernym.
Dobra metoda, można w komfortowy sposób kontrolować proces sklejania połówek pilnując by nie dopuścić do przemieszczenia się jednej względem drugiej przy sklejaniu.

Tak wyszło.












Tyle na dziś.
Pozdro!

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
20-10-17 13:47  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Klasa!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
20-10-17 14:40  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Świetnie to wygląda, niesamowita precyzja.
Z przyjemnością ogląda się Twoją relację.

 
20-10-17 16:32  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Zgadzam się. Niesamowite wykonanie :-)

 
20-10-17 23:23  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Super! Brzegi oprofilowania ogonek - kadłub też fazujesz? Wyglądają jakby nie mały grubości kartonu.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
22-10-17 21:13  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Świetnie Ci idzie !

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
23-10-17 09:41  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Dzięki.
Tomek, poszycia kadłuba nie fazuję. Pisałem już o tym.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
04-11-17 22:25  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Czołgiem!
Coś tam się dzieje powoli. Nie śpimy.
Zrobiły się wydechy i wlot powietrza a także nastąpił mariaż przodu kadłuba z ogonem.
Generalnie w myśl instrukcji.
Wydechy lekutko podrasowane szwami z drutu, ale kształt pozostał w zasadzie wycinankowy, choć powinny być one bardziej łukowate.
Najbardziej bałem się połączenia przodu z tyłem, gdyż zamierzałem zrobić to przy użyciu BCG a nie butaprenu, jak dotychczas. W tym modelu, jak już pisałem wcześniej, segmenty poszycia łączyłem między sobą na BCG ale do wręg na butapren. Tylko że z przodu był szkielet okrętowy a w tym miejscu miałem zmierzyć się z łączeniem dwóch osobnych gotowych sekcji na jedną wręgę. Co prawda podobne połączenie wystąpiło już wcześniej na przejściu ostatniego segmentu kadłuba w statecznik pionowy, ale to było zdecydowanie mniejsze obwodowo. Przymierzałem się jak pies do jeża, ale po którejś już przymiarce poszło na klej. I udało się chyba.
Co prawda musiałem wydziabać mały otwór dostępowy z lewej strony zaraz za łączeniem obu sekcji (widać go na niektórych zdjęciach i będzie on zakryty później przejściem skrzydło-kadłub) aby móc wprowadzić tam zagięty drut i naprostować poszycie na grzbiecie. Brałem to pod uwagę jeszcze przed połączeniem segmentów. Inaczej nie wiem czy bym się odważył. Efekt uważam za zadowalający.
Wlot powietrza.
Dość kłopotliwy w ukształtowaniu i spasowaniu był środek. Niedoświadczony modelarz mógłby mieć kłopot, szczególnie że rendery montażowe niewiele pomagają w prawidłowym jego ukształtowaniu. Ale to tylko jako ciekawostka. Mi jakoś poszło. Niestety na zdjęciach niewiele z tego środka widać.

Kilka zdjęć.
Najpierw całość.







I kilka zbliżeń.













Tyle na dziś.
Pozdro!

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
05-11-17 17:19  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
moskit   

Od rana delektuję się tymi zdjęciami. Fantastyczny efekt. Powodzenia przy dalszym klejeniu.

 
27-11-17 21:33  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Świetnie Ci wychodzi to łączenie segmentów. Łączenia od spodu niewidoczne... bajka.
Próbowałem Twojego sposobu impregnowania kartonu BCG ale lekko mi się karton odkształcił. Długo czekasz po impregnacji BCG z klejeniem?

--

Post zmieniony (27-11-17 21:34)

 
27-11-17 22:02  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Łączenia miodzio, zresztą jak i cała reszta ;)

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
27-11-17 22:18  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,piękne wykonanie,ale zdjęcia mimo ,ze ładnie pokazują szczegóły to chyba są pozaregulaminowe,,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
27-11-17 23:24  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Wydaje mi się że regulamin był pisany w czasach, kiedy ludzie nie mieli łączy o prędkości kilka(naście/dziesiąt) MB/s i ekranów w rozdzielczości HD. Poza tym w relacji wypowiadało się kilku moderatorów i skoro oni nie widzą problemu, to chyba wszystko jest w porządku.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
28-11-17 03:00  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Dzięki.
Odpowiadam po kolei.
Z łączeń segmentów tym razem nie jestem aż tak zadowolony. Trochę mi się krawędź segmentu z gwiazdą zmechaciła podczas prac przy ogonie, kiedy był jeszcze oddzielony od reszty kadłuba. Musiałem dać więcej retuszu, co trochę widać jednak.
Windus, w jakich dokładnie okolicznościach odkształcił Ci się karton po impregnacji BCG? Na łączeniu segmentów poszycia, czy gdzieś po środku?
Impregnowałeś wcześniej kaponem od zewnętrznej?
Ja czekam z klejeniem aż BCG od wewnętrznej całkiem wyschnie do sucha, a segment poszycia powróci do nadanego mu przed impregnacją kształtu.
Marek1, regulamin dotyczy chyba zdjęć ładowanych bezpośrednio na forum. Kiedyś się tak robiło i dlatego zdjęcia były ograniczane rozmiarowo przez regulamin. Teraz raczej korzystamy z usług hostingów, a na forum wklejamy tylko linki do przechowywanych tam zdjęć. A poza tym trochę nie rozumiem czemu przeszkadzają Ci wyraźne duże zdjęcia na których wszystko widać. Wolałbyś 800/600?
Moje zdjęcia nie są przesadnie olbrzymie, mieszczą się w całości w obrębie monitora, nie trzeba myszką po nich jeździć żeby całe zobaczyć i chyba o to chodzi.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
28-11-17 10:04  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Fantazja.
Zdjęcia mogą być - regulamin w tym punkcie jest dyskutowany.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
29-11-17 22:35  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

laszlik pokryłem arkusze caponem. Później uformowałem dany element i zaimpregnowałem BCG.
Do co odkształcenia to wyszło tak, że środek segmentu - powiedzmy tulei jest w porządku. Natomiast końcówki lekko zwiększyły swój obwód. Przez to patrząc z boku na element widać coś jakby zapadnięcie środka elementu. Pewnie przesadziłem z ilością kleju.

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie wlotu powietrza.
Czym zalewałeś łączenie zewnętrznej i wewnętrznej części? CA? Masz oko do dobrania koloru retuszu...

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
01-12-17 08:57  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Ale zwiększyły swój obwód po próbie sklejenia tego elementu z sąsiednim, czy samoczynnie po impregnacji?
Mniemam że chodzi o pierwszy wariant.
Jeżeli tak, to skoro sam mówisz że przesadziłeś z ilością kleju, to pewnie tak było. Do łączenia segmentów poszycia impregnowanych od środka BCG należy użyć minimalnej ilości tego kleju.
W przeciwnym razie stanie się to co opisałeś. Jeżeli nie idzie Ci łączenie elementów w ten sposób, to zawsze możesz na butapren. Jest łatwiej, tyle że łączenie będzie pewnie bardziej widoczne.
Co do wlotu powietrza, to krawędź jest pokryta CA i wyszlifowana.
Dzięki.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
02-01-18 16:42  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Powitać w Nowym Roku.
Długo mnie nie było widać, co nie znaczy że nic się nie działo.
Powstały skrzydła.
Generalnie trochę się umęczyłem, ale to pewnie po części na własne życzenie. Po części.
Ale od początku.
Najpierw trzeba było zrobić wnęki podwozia głównego i osadzić w szkielecie.
I tu wylazły pierwsze mankamenty projektu. Ściany wnęk podwozia okazały się za długie w stosunku do boków sufitu. Trzeba było ciąć w mało widocznych miejscach. Na szczęście nie widać.








Jakąkolwiek waloryzację wnęk odpuszczam w tym modelu. Może później puszczę jakiś przewód hamulcowy do koła i to wszystko.

Następnie trzeba było wykonać reflektor lądowania i zewnętrzne wloty powietrza w poszyciu skrzydeł. Postanowiłem też ulepszyć nieco lampy identyfikacyjne.
I może dwa słowa o wykonaniu.
Przy pomocy dłutek kulkowych średnicy nieco większej niż otwory lamp wytłoczyłem w grubej folii aluminiowej odbłyśniki. Następnie bardzo małym dłutkiem od góry odbłyśników wytłoczyłem imitację żarówki i wyciąłem te wytłoczki nożykiem.
Wyszło takie coś:



Na zdjęciu widać też wycięte szybki lampek. To przy pomocy wybijaków tej samej średnicy co tych użytych do wycięcia otworów w poszyciu. Otwór pod reflektor lądowania i szybkę do niego ciąłem już nożykiem, bo tak grubych wybijaków nie mam.
Mając już odbłyśniki i szybki, trzeba było to zamontować w poszyciu. Do tego celu użyłem przeźroczystej taśmy klejącej, taśmy maskującej 1mm Tamiya i kleju CA.
Pasek taśmy klejącej przeźroczystej nakleiłem od wewnętrznej strony poszycia. W otworach pojawiła się zatem jej klejąca strona, do której przykleiłem szybki. Zrobiłem tak by szybki nie były osadzone od wewnątrz poszycia tylko w otworach reflektorów na styk do ich krawędzi.
Taśmę przeźroczystą od wewnątrz pomalowałem transparentnymi farbkami olejnymi Tamiya. Genialne farbki nawiasem mówiąc. Po wyschnięciu do pomalowanych miejsc na taśmie zamocowałem odbłyśniki używając taśmy maskującej 1mm Tamiya po to by dokładnie je wyśrodkować. Gdy już to zrobiłem, utrwaliłem wszystko CA.



A poniżej efekt od zewnątrz.





Reflektor lądowania zrobiony tą samą techniką co lampy identyfikacyjne z pominięciem malowania szybki.
Następny schodek ujawnił się po wycięciu i uformowaniu poszycia. Okazało się mianowicie że poszycie jest za małe po rozpiętości w stosunku do szkieletu. Trzeba było ciąć szkielet w połowie i skracać. No jakoś poszło, ale nie lubię takich kwiatków.
Sam sobie też skomplikowałem sprawę impregnując poszycia skrzydeł od wewnątrz przy użyciu BCG.
Pierwszy błąd to użycie zbyt gęstego BCG w zbyt dużych ilościach. Przez to wysychał on strasznie długo a poszycie pofalowało się wzdłuż rozpiętości. W dodatku zesztywniało po wyschnięciu do tego stopnia że bardzo ciężko było dokleić je do szkieletu. Sprężynowało i odklejało się od niego bo butapren też niezbyt chętnie łapie zaimpregnowany na ślisko sprężynujący karton.
Musiałem kilka razy rozcinać na krawędzi spływu i pchać butapren do środka. Masakra. Już myślałem że Rowin doczeka się kolejnego modelu do dokończenia, ale jakoś w końcu wybrnąłem. Może idealnie nie jest ale tragedii też nie ma.
Finalnie szkielet wyglądał tak przed oklejaniem.




Powycinałem pola pomiędzy wręgami i dźwigarami by móc ewentualne zapadliny w poszyciu wypchać watą, oczywiście mówię o dolnej powierzchni skrzydeł.
Finalnie całość wygląda tak.

















Lampy pozycyjne na końcówkach skrzydeł zrobione z kleju BONDIC i pomalowane tymi samymi transparentnymi Tamiyami co lampy identyfikacyjne.

Tyle na dziś. Najlepszego w Nowym Roku.

--

Post zmieniony (09-01-18 08:56)

 
02-01-18 17:54  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Wygląda super. Patent na lampki i reflektory świetny ... do zapamiętania na przyszłość. Dzięki i powodzenia dalej.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
02-01-18 18:02  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Fajnie zrobiłeś lampy.

Zastanawiam się czy byłbyś w stanie wrzucać zdjęcia w wyższej rozdzielczości? Nie tutaj na forum oczywiście, tutaj niech będą takiego rozmiaru jak są, ale na flickrze żeby się dało przybliżyć i obejrzeć detale. Próbuję wypatrzyć miejsce cięcia szkieletu i nie mogę - pomyślałem że na zbliżeniu byłoby widać.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
02-01-18 22:35  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Dzięki.
Killy, zdjęć większych nie będę wstawiał. Te są chyba dostatecznie duże. Prowadzę relacje również na Kartonworku gdzie używam fotosika. Wstawiam tam te same zdjęcia co prezentowane tutaj przy użyciu Flickera. To już samo w sobie jest dość pracochłonne więc wybacz ale dodatkowej roboty nie będę sobie dokładał. Może postaram się lepiej kadrować, ale miejsce cięcia szkieletu nie wymagało w moim odczuciu zbliżeń, bo to raczej żadna wielka filozofia. Ale żeby odpowiedzieć w pełni na Twoje pytanie, powiem że ciąłem obok żeber w miejscach gdzie są pomalowane na czarno wycięcia w wypełnieniach szkieletu pod wyloty łusek z karabinów. Tych zagiętych żeber.
Odciąłem razem z żebrami czyli po ich wewnętrznej. Same żebra spiłowałem o pożądaną grubość i dokleiłem spowrotem. Nawet ma zbliżeniu by nie było tego widać. Oczywiście ten zabieg dotyczył obu skrzydeł.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
02-01-18 23:00  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. ,,Finalnie wygląda tak " - czyli wspaniale !

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
02-01-18 23:58  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Laszlik, dziękuję za wyjaśnienie. Już widzę którędy poszło cięcie.

> wybacz ale dodatkowej roboty nie będę sobie dokładał

Oczywiście! Ale myślę że to co zaproponowałem to by było nawet mniej roboty. Jak mniemam teraz zmniejszasz zdjęcia na komputerze, wgrywasz je i udostępniasz w rozmiarze oryginalnym? Ja proponuję wgranie zdjęć w rozmiarze oryginalnym i wstawienie na forum miniaturek o takim rozmiarze jak obecnie. Miałbyś mniej pracy (bo nie trzeba przeskalowywać samemu), ale więcej megabajtów do wgrania. Oddaję pomysł pod rozwagę :-)

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
05-01-18 12:30  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Dawidsan 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Laszlik, czy do wykonania świateł za pomocą Bondicu tworzyłem jakiegoś kopytka z plasteliny itp.?

--
Pozdrawiam !

 
05-01-18 12:44  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Mejdej 



Na Forum:
Galerie - 10


 - 3

Cześć napisałeś tak:

"Następny schodek ujawnił się po wycięciu i uformowaniu poszycia. Okazało się mianowicie że poszycie jest za małe po rozpiętości w stosunku do szkieletu. Trzeba było ciąć szkielet w połowie i skracać. No jakoś poszło, ale nie lubię takich kwiatków

Możesz określić o ile w sumie musiałeś skracać szkielet skrzydeł na jedną stronę, aby wszystko się zgrało?
Czy to jest wina projektu i każdy kto będzie sklejał ten model będzie musiał skracać szkielet skrzydeł ?

Pozdrawiam

--

 
05-01-18 13:38  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Prawdopodobnie poszycie się skurczyło pod wpływem kleju BCG.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
05-01-18 20:24  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Wara mi opadła do samej podłogi...
Pięknie sklejasz, a lampki jak prawdziwe :-)

 
07-01-18 23:59  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Dzięki jeszcze raz.
Do wykonania świateł z Bondicu żadnego kopyta nie używałem. Po prostu kropla tego kleju (żywicy) nałożona na poszycie i utwardzona lampką UV, jak już pisałem.
Poszycie mogło skurczyć się od impregnacji BCG, choć z początku odrzucałem taką tezę. Pisałem że użyłem zbyt gęstego kleju, przez co wolniej wysychał. Przedłużony czas jego oddziaływania na poszycie mógł doprowadzić do tego. Na pewno doprowadził do pofalowania poszycia. Na zdjęciach tego nie widać ale idealnie gładkie nie jest. Ale przełykam to jako lekcję i doświadczenie które pozwoli mi uniknąć tego typu wpadki w przyszłości.
Szkielet musiałem skracać o niecały milimetr po każdej stronie. Mniej więcej.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
08-01-18 10:29  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Mejdej 



Na Forum:
Galerie - 10


 - 3

Może faktycznie to ta impregnacja. Ok dzięki za informacje. Działaj dalej :)

--

 
08-01-18 13:35  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

Zerknąłem. Wspaniale to wygląda.

--

 
09-01-18 17:18  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Z ciekawosci zapytam - masz jakies porownanie do Clearow Tamiyi w wersji Acrylic?

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
09-01-18 17:48  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Do tych akurta nie, ale mam porównanie do transparentnych akryli Vallejo, które okazały się kompletną porażką. Nie dość że prawie w ogóle nie były transparentne to w dodatku nie trzymały się powierzchni.

--

Post zmieniony (09-01-18 18:37)

 
09-01-18 17:56  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Pytam, bo dawno temu uzywalem transparentnych Humbroli, w takich bialych opakowaniach byly i dziwnie smierdzialy ;) Tamiyami maluje akrylowymi juz od dluzszego czasu... Moze zaryzykuje i kupie jedna na probe, a jak sie sprawdzi, to dam znac...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
09-01-18 19:35  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Transparentne Tamiye są świetne. Bardzo dobrze maluje się nimi aerografem. Również nadadzą się i pod pędzel, do małych powierzchni.

 
09-01-18 20:51  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Dzieki Piter ;)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
09-01-18 21:18  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Jeszcze jedno odnośnie farb Tamiyi. Nie znam się na chemii i sam też nie robiłem zbyt wielu testów, ale podczas malowania aero, zarówno do kolorów transparentnych, jak i pozostałych Tamiyi, rozcieńczam je Thinnerem T106 od Gunze. Farby Tamiyi dobrze z nim współpracują, a sama powłoka farby po nałożeniu jest trwała i nie ściera się, tak jak akryle Vallejo, o czym wspominał Laszlik.
Zresztą, farby Vallejo, w mojej opinii, są doskonałe pod pędzel, ale trwałość gotowej powłoki to jakaś kpina. Dlatego po pomalowaniu- od razu lakier bezbarwny, żeby to zabezpieczyć :)

 
09-01-18 21:57  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Dokładnie tego rozcienczalnika z opozniaczem uzywam, w sumie od zawsze :) Co ciekawe, bezbarwne lakiery akrylowe Testorsa mi sie z nim warzyly, za to swietnie rozcienczaly sie Bolsem prosto z butelki ;) Ale juz nie zasmiecajmy watku. Farby zaplanowane do kupienia i sprawdzenia, bo wlasnie pojazd na warsztacie... Dzieki za pomoc.

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
10-01-18 08:53  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

No. ;/
A ja tu dawno temu z akwarelkami fikać... - Z czym, do ludzi? Czasy się zmieniają i teraz Panowie.
A powinno być: Tamiya oferuje znakomite farby i inne produkty dla modelarzy z talentem i pasją, którzy potrafią się nimi doskonale posługiwać - oprócz innych rzeczy, które robią równie wspaniale w swoim życiu.

Post zmieniony (12-01-18 11:03)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024