FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
26-07-17 11:22  [R/G] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Witam ewentualnych widzów w mojej nowej relacji.
Tym razem postanowiłem zrobić jakiś pojazd gąsienicowy i po przejrzeniu wycinanki stwierdziłem że może być. Powinienem dać radę.
Mam do dyspozycji gołą wersję, bez laserów i dodatków. I tak raczej pozostanie.
Będę walczył ze wszystkim sam. No chyba że polegnę przy gąsienicach :)
Najśmieszniejsze jest to że do tej pory nie zdecydowałem czy będę całość babrał farbą i paćkał szpachlówką (kusząca opcja) czy budował w standardzie ściśle w/g wizji projektanta (nieznane wody)
Zobaczymy. Jeszcze jest czas na podjęcie decyzji.
Zdjęć podklejonych elementów Wam oszczędzę.
Tradycyjnie fotka okładki i jedziemy z tym koksem.



Szkielet, rama, baza. Na tym będzie montowana cała reszta.



To samo tylko oklejone poszyciem.



Zakrywanie białych pól trwa. Zgodnie z instrukcją. Szybko idzie.
Postaram się o szybką relację. Ponoć teraz to modne ;-)

--

Post zmieniony (05-06-18 08:45)

Post zmieniony (17-09-19 18:48)

 
27-07-17 12:08  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy "Komintern"- MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Witam Szanownych Kolegów :-)
Będzie jednak standard :-)
Greg77 zabił mi ćwieka tym linkiem. Jakby nie to że mam rozgrzebanego Forda GPW w którym chcę "poszaleć" z detalizacją to pewnie bym się dał skusić na taki stopień uszczegółowienia tego traktorka.
W tym momencie pozostanę jednak przy wycinance choć pewnie skorzystam z tych materiałów i dodam coś dla poprawy smaku ;-)
Budowa trwa.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
05-08-17 22:40  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Witam w następnym odcinku relacji.
Dziękuję bardzo za odwiedziny i motywujące wpisy. To działa :-)
Zakryłem większość białych pól. Zostały jeszcze do zrobienia dwa haki z tyłu i jakieś
bolce z przodu ale zrobię je później. Pewnie bym je urwał podczas ciągłego palcowania modelu.
Na tym etapie prac mam jednak problem. Jak bym się nie starał przy retuszu to zawsze coś się zetrze na krawędziach właśnie na skutek brania modelu w łapy.
Chciałbym zrobić retusz ostateczny i prysnąć dla utrwalenia lakierem bezbarwnym.
Czy moglibyście polecić jakiś pewny specyfik? Półmat albo mat jak przypuszczam i taki żeby model nie dostał potem jakiegoś białego nalotu (chyba ktoś miał taki przypadek).
Karton nie jest kaponowany. To dodatkowa informacja.

Pora chyba teraz na jakieś fotki.



Ciężko w standardzie cokolwiek dodać ponad to co zaproponował projektant.
Bez farby by się chyba nie obeszło.

No nic. Zabieram się teraz za podwozie. Ponoć to jest w gąsienicówkach najlepsze ;-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
07-08-17 13:06  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy "Komintern"- MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2



2 x błysk + 1 raz mat. Tak zrobię. Dzięki za informację.
Co do retuszu to dobre masz oko i do kaprawego chyba mu jeszcze daleko :-)
To rzeczywiście mieszanina.
Farba Pactra A104 Panzer Dunkelgelb 1943
Tamiya XF-62 Olive drab
Proporcje trzy do jednego. Trzy części Pactry.
Jak na moje z kolei kaprawe oko wyszło nawet w miarę OK. Z naciskiem na "w miarę" ;-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
03-10-17 17:21  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Następny odcinek.
Solennie sobie obiecałem że co dzień muszę coś zrobić przy modelu ale niestety los bywa
złośliwy. Chwila dekoncentracji, złamanie nogi i wszystkie niedogodności z tym związane troszkę mnie przystopowały. Trzy tygodnie przerwy. Teraz już coś tam majstruję ale moje tempo pracy do imponujących się nie zalicza (nigdy się zresztą nie zaliczało ;-))
Nie ma to związku z wycinanką. To ja się tak grzebię. Pewnie dla frajdy jak to mówią.
No ale do rzeczy.
Część wózków przyklejona do kadłuba na stałe. Odrobinę je zmodyfikowałem dla własnego komfortu psychicznego. Przyklejenie na styk wiotkiej skrzyneczki do tulejki wydawało mi się dosyć niepewne. Zbyt delikatne. Wszak to podwozie więc pomyślałem że trzeba je wzmocnić.
Wykombinowałem więc mocowanie bagnetowe. Dzięki temu wózki z kołami mogę zamontować / wsunąć na samym końcu a i mocowanie jest pewniejsze. Do tego czasu będą schowane w "bezpiecznym miejscu"



Sama konstrukcja zawieszenia jest prosta. Krążki, tulejki itp. więc fotki z poszczególnych etapów budowy raczej nic nie wniosą.
Tłumik też zamocowany na stałe. Rurę trzeba było pomalować zgodnie z instrukcją. Zastanawiałem się czy pomalować też puszkę tłumika ale skoro zdecydowałem się na standard to im mniej farby tym lepiej.



Widać też że dodany został mechanizm napinający.



I taki jest stan modelu na dzień dzisiejszy. Retusz tu i tam oczywiście będzie poprawiony a jakieś tam przebłyski mam nadzieję zginą po lakierowaniu.
Z podwozia i układu jezdnego zostały tylko koła i gąsienice.
Będę je robił w międzyczasie. Teraz spróbuję zrobić jakieś elementy powyżej środka ciężkości ;-)
Ale to już w następnej odsłonie.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
11-12-17 21:01  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Witam i dziękuję za motywujące słowa :-)
Kolejny odcinek serialu.
Skrzynia ładunkowa choć sądząc po ławkach służyła głównie do przewozu obsługi holowanego np. działa.
Część prosta w budowie choć wymagająca trochę staranności żeby wszystko miało kąty proste. Wszystkie białe pola które trzeba było zapełnić zaprojektowane zostały na styk z zerową tolerancją na błąd. Tu też trzeba uważać żeby po przyklejeniu elementu nie świeciło owym białym po oczach. Taka precyzja wycinania i pasowania to całkowicie nowe doświadczenie dla kogoś kto najlepiej się czuje gdy wszystkie swoje błędy może zapaćkać farbą ;-)
Parę fotek.





Jak widać w celu uplastycznienia wyglądu zaszalałem i łączenia desek przeciągnąłem tępym rysikiem.
Skrzynia jest gotowa a że zamontowana będzie na końcu budowy więc na razie idzie do pudełka.
Teraz na warsztat biorę chłodnicę i obudowę silnika.
Ale to już w następnej odsłonie.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
30-01-18 21:18  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Czołem.
Na początek trzy zaległe fotki które powinny być zamieszczone w poprzednim wpisie
czyli stan modelu na koniec minionego roku.



Teraz czas na aktualizację na dzień dzisiejszy.
Obudowa silnika.



Chłodnica





No i żeby już zamknąć wpis i nie mieć zaległości to tak wygląda całość na dziś.
Luzem poskładane na potrzeby sesji fotograficznej ;-)







Fotki byłem zmuszony niestety robić telefonem więc sorki za jakość.
Pogoda też szału nie robiła.
Wszystko teraz tradycyjnie do pudełka i następny element na tapetę.
Tym razem będzie to kabina. Trzeba też pomału się brać za koła i gąsienice.
Ale to już w następnej odsłonie :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
31-01-18 16:13  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Dzięki za odwiedziny i za opinie :)
Chłodnica jest zmieniona w porównaniu do tego co zaproponował projektant modelu.
W wycinance mamy coś takiego



W modelu malowanym po zastosowaniu jakiegoś washa pewnie wyglądało by to
zupełnie przyzwoicie ale akurat w tym modelu staram się używać jak najmniej farby i po przymierzeniu oryginalnych szczebelków stwierdziłem że zielone na zielonym będzie słabo widoczne.
Skorzystałem więc z rysunków do których adres podał na pierwszej stronie Greg77
i wymodziłem to co widać. Kratka wydrukowana na szarej barwionce.
Teoretycznie ma to przypominać to



Mając jakiekolwiek uzdolnienia graficzne można by pewnie zaprojektować inny wzór
ale (i tu użyję oklepanego stwierdzenia) na żywo wygląda to nie najgorzej :)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
31-01-18 21:48  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Fakt. Jest, jest tu rozbieżność ale....





Fotka której fragment wstawiłeś jest chyba częścią tego zdjęcia



Wygląda mi to na grafikę zrobioną w oparciu o to zdjęcie



Dlaczego na jednym zdjęciu jest tak a gdzie indziej inaczej to musieli by się tu wypowiedzieć znawcy tego języka :)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
01-02-18 10:06  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy "Komintern"- MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Dzięki koledzy za motywujące wpisy :-)
Edekyogi masz bystre oko. Wyłapałeś taką różnicę w napisach. Ja wpatrywałem się już jakiś czas w różne fotki i nic. Człowiek jednak za bardzo skupia się na detalach i ucieka mu obraz całości ;-)
Michał, zakładaj jakąś relację z budowy modelu. Kwintesencją forum modelarskiego są relacje, fotki i dyskusje o modelach. Nie ma na co czekać.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
02-02-18 10:47  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy "Komintern"- MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Chyba żartujesz :-)
Takie ciekawostki są w tym wszystkim najlepsze tak że jak ktoś coś wie to zapraszam do podzielenia się swoimi domysłami :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
04-06-18 12:09  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Zdjęcia oczywiście wcięło.
No cóż, ta plaga dosięgła i mnie ale dlaczego niby miałbym być wyjątkiem ;-)
Jedno tylko zdjęcie testowe zrobione "kartoflem" w celu sprawdzenia czy cokolwiek działa
w tym temacie no i żeby pokazać że jeszcze żyję (modelarsko przynajmniej) i coś tam dłubię :-)



--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
05-06-18 08:50  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Dzięki. Teraz pracuję nad otwieranymi drzwiami bo takowych projekt nie przewiduje.
W przyszłym tygodniu urlop zaczynam więc postaram się zaktualizować relację i przedstawić stan obecny prac :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
10-05-19 11:29  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Jak ten czas leci. Za szybko. Już prawie połowa maja.
No to w ramach aktualizacji parę zaległych fotek pokazujących wcześniejsze etapy budowy szoferki.
Dołożyłem do wyposażenia to i owo ponad to co oferuje wycinanka.







Całość w zasadzie na gotowo. Brakuje jeszcze jednej wajchy ale to już po zamocowaniu kabiny na traktorze.



Teraz całość trzeba zespolić, potem detale drzwiczki, klamki szybki, wycieraczki itp. Pracuję nad tym.

Spróbowałem też delikatnego washa oraz naniosłem delikatne ślady eksploatacji.
A przynajmniej tak mi się wydaje że to zrobiłem ;-)
Nigdy tego nie robiłem w modelach klejonych w standardzie więc nie chciałem przesadzić.
W założeniu model ma być czysty, jak po wyjeździe z fabryki traktorów
ale też nie sterylny jak obiekt muzealny. Czy wyszło? Na żywo coś tam widać i chyba na tym stopniu brudzenia poprzestanę.
Nie chcę przesadzić.

Koła nośne i podtrzymujące.
Sprawa banalna więc opisu budowy Wam zaoszczędzę. Krążki, kółka, krążki, kółka...
Niby proste a zajmuje masę czasu. Przynajmniej mnie.



Gotowe wózki. Też potraktowane washem. Oczywiście symbolicznie. Na żywo coś tam widać. Teoretycznie mogę przyciemnić gdyby
zaszła taka potrzeba.



I jeszcze jedne koła. Już mi się te koła po nocach śnią ;-)



To wszystko tak się oczywiście błyszczy bo zostało potraktowane lakierem bezbarwnym.
Mat będę nakładał przed ostatecznym montażem i potem chyba całość polecą. Jeszcze nie wiem.
Lakierowany standard to jednak dla mnie nowość.

Zostały jeszcze koła napędowe. Na szczęście już widać koniec tej budowy która w założeniu miała być szybka ale wychodzi jak zwykle.

Tak sobie też planowałem że w między czasie będę dłubał gąsienice jako te elementy
które mnie zawsze odstraszały od pojazdów gąsienicowych.
Oczywiście jak wyżej wspomniałem nici z tych planów. Człowiek słaby jednak jest. Plany łatwo biorą w łeb.
Nawet się do nich nie zabrałem. Ale pomysł już jest a to ponoć pół sukcesu :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
11-05-19 14:44  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Takie słowa od niekwestionowanego mistrza kartonowej pancerki to dla mnie duża sprawa.
Dziękuję :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
18-06-19 20:41  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Jeśli pozwolicie zaprezentuję kolejny jakiś tam postęp w pracach.
Nie taki co prawda jak bym sobie tego życzył ale zawsze to krok do przodu.
Ale przejdźmy do konkretów
Zgodnie z planem szoferka zespolona w jedną całość.



Drzwi wstępnie dopasowane. Nawet się o dziwo zamykają choć pasowane były z wolnej reki i na dodatek w powietrzu.
Co prawda nie tak jak w Rols-Royce się zamykają ale widywałem już na żywo wytwory radzieckiej motoryzacji
i wcale tam nie było lepiej więc i moje drzwi ujdą w tłoku.
Najwyżej będzie szoferowi po nogach wiało ale od czego są...walonki!!!







Zostały jeszcze wycieraczki, klamki, korbki do szyb podnoszonych! I same szyby oczywiście.

No i ostatnie z kół tego pojazdu które skończyłem z nieukrywaną ulgą czyli koła napędowe.



Na koniec jak zawsze tradycyjna formułka że się świeci bo pomalowane klarem ale będzie potem mat itd.
Że ślady eksploatacji będą, że lepiej to wszystko wygląda na żywo i wszystko inne co się dodaje zwyczajowo na koniec
i co przeważnie brzmi jak nieudolne tłumaczenie się winnego :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
18-06-19 21:49  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

E tam zaraz wymiatają ;-)
Część przedniej szyby przed oczami kierowcy będzie uchylona. Boczne będą częściowo uchylone w różnym stopniu dla urozmaicenia.
Kawałek folii wygnę i wstawię w prowadnice szyb bez problemu. Sposób w jaki skleiłem te drzwi wyklucza całkowite zamkniecie szyby.
A zresztą ciepło jest ;-)
Co do kół i tych otworów. Niestety nie mam aż takiej precyzji w palcach żeby zrobić np. takie małe czołgowe coś składające się z dwudziestu jeden elementów.
Mówi Ci coś ta liczba? ;-)
Mnie pokonała tektura 1.5 mm. Próbowałem wycinać te otwory ale tylko zmarnowałem oryginalne elementy.
Narysowałem 1szt. w Corelu i te cztery tarczki dałem do wycięcia laserem. No cóż. Każdy ma jakieś ograniczenia choć z drugiej strony patrząc na niektóre tu prezentowane miniaturowe prace to w to mocno powątpiewam :-)
Ale oprócz tych "śnieżynek" reszta kół jest z wycinanki. Tyle mam na swoje usprawiedliwienie :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
18-06-19 22:06  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Spychacz, dzięki za motywujący wpis :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
19-06-19 14:12  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Będzie gwiazda i może jakiś frontowy napis patriotyczny na burcie.
Znajomy dał mi parę kalkomanii w tym stylu do wyboru.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
20-06-19 19:49  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Zamiast kończyć model to pier...dołami się zajmuję ;-)

why is forensic anthropology important

Pewnie podświadomie odwlekam moment zabranie się za te gąsienice które leżą i czekają jak wyrzut sumienia.
A niewiele już części poza nimi zostało i w końcu wymówki się skończą ;-)))

--

Post zmieniony (20-06-19 19:50)

 
23-06-19 22:14  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Dzięki za słowa uznania.
Co do modelu. W zasadzie mam już skończone wszystkie główne elementy (oprócz gąsienic ;-)).
Zgodnie z planem położyłem wash choć miałem przed tym pewne opory.
Model malowany w całości niewątpliwie pozwolił by na większy rozmach jeżeli chodzi np. o ślady eksploatacji i inne różne czary z chemią
ja jednak chciałem żeby tu dominował standard dlatego tylko delikatny wash i tu i ówdzie będą jakieś tam imitacje przetarć.
Nie chcę przesadzić. Standard to standard i basta.
Poza tym po co się męczyć i starać kleić w miarę starannie by potem to wszystko zapaćkać szpachlówką ;-)



Mając podstawowe elementy korci żeby całość wstępnie i na sucho przymierzyć i stąd te cztery fotki (żeby post nie był tyko ględzeniem).
Będzie to wszystko jeszcze dopracowane no i oczywiście pomalowane matem.
Kolory też są przekłamane ale to tylko zdjęcia robocze więc wybaczcie.

Mam pytanie na koniec. Może ktoś coś poradzi. Model będzie stał na podstawce z imitacją jakiejś drogi.
To wyklucza oczywiście choćby te błyszczące gumowe bandaże kół.
I tu pytanie. Co zrobić aby uzyskać efekt zakurzenia. Czym to zrobić?

Zostało jeszcze trochę detali wyposażenia i innych dodatków i tym się teraz zajmuję.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
23-06-19 23:05  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Sporo w tym modelu jest pasków, obręczy czy też listew obrzeżowych o milimetrowych szerokościach. Żeby nie popaprać tego podczas retuszu (a zrobił bym to z pewnością)
wyciąłem pewne detale z barwionki. Kolor starałem się dobrać
z dostępnych jak najbardziej zbliżony.

Edit
Suche pigmenty! Fakt, jest coś takiego. Muszę poczytać i zobaczyć przykłady jak to wygląda. Dzięki.
--

Post zmieniony (23-06-19 23:11)

 
24-06-19 19:21  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Z barwionki są zrobione obrzeża burt skrzyni ładunkowej, obręcze kół, paski i futryny kabiny. No i nity.
Po lakierze bezbarwnym lekko te detale ściemniały ale wash wyrównuje te odcienie. Na żywo praktycznie ledwo widoczna różnica.
Po pigmentach powinno być jeszcze lepiej :-)
Mówię oczywiście o widoku na żywo. Zdjęcie ma to do siebie że lubi czasami żonglować kolorami jak chce :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
26-06-19 23:03  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Dzięki :-)
Potestuję podane przez Was sposoby na "zakurzenie".
Ciągle jednak łapię się na tym że zapominam że to model nie malowany.
I po ukończeniu nie może być wątpliwości że to standard.
Nie można dać się ponieść fantazji i szaleć z chemią bo wyjdzie jakaś hybryda ;-)
Tak więc delikatne i z umiarem :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
31-07-19 12:15  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Kolejny etap budowy w trakcie realizacji. Robota lekko nudnawa, taśmowa ale konieczna.
Foto byle jakie bo też i nie ma za bardzo co oglądać. Zamieszczone głównie w celu zmotywowania siebie.
I podniesienia na duchu ;-)
Najciekawszy będzie montaż ale sporo jeszcze części składowych do zrobienia.
Wracam do pracy bo czas ucieka :-)



--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
01-08-19 08:30  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

To są oryginalne elementy. Myślałem o kartonie barwionym ale odpuściłem tą kuszącą myśl. Jakby nie było będą to moje pierwsze w życiu gąsienice
i nie chcę przekombinować :-)
Samodzielne projektowanie i druk? To jeszcze nie ten etap :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
03-08-19 09:32  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Garść następnych elementów tej układanki. Gdyby ktoś chciał to aż się proszą te elementy
o wycinanie laserowe z tektury. Rozważałem tę opcję głównie z powodu oszczędności czasu.
No ale skończyło się na zastanawianiu podczas ręcznego wycinania ;-)



--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
22-08-19 09:00  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Układanki ciąg dalszy. Fotki typowo warsztatowe dla udokumentowania postępów
i ... podniesienia podupadłego morale ;-)
Pozaginane i posklejane. Taśmowa robota.
Dodałem charakterystyczne "pazury" na ogniwach zrobione z paseczka kartonu.
Teraz dalszy ciąg uplastyczniania wyglądu tych elementów żeby choć z daleka przypominały oryginał.




--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
22-08-19 11:14  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Co prawda nie ma tam poprzeczek ale na moje nieszczęście nie są to też płaskie odlewy.
Wyglądają tak i ten mniej więcej wygląd będę starał się oddać. Czyli Corel, drukarka i dzięciolenia ciąg dalszy.

closest diesel gas station near me

Będę to wszystko malował. Nie ma innego wyjścia. A skoro o malowaniu mowa. Jakiego koloru do gąsienic Ty używasz w swoich modelach?
Jakiś uniwersalny czy może dobierasz indywidualnie?

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
22-08-19 11:59  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Cenna rada z tym nadmiarem kartonu do trzymania. Najgorzej zacząć. Zabawne że jak wyciąłem te wszystkie ogniwa z wycinanki to myślałem że najgorsze mam za sobą ;-)
Malował będę aerografem. Niech w końcu dziad zapracuje na swoje utrzymanie.
W Przeciszowie mam szczery zamiar być więc muszę się sprężać żeby nie być tylko widzem choć i widzem w Przeciszowie warto być :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
23-08-19 08:21  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Założenie początkowe było takie że będzie malowane. Chciałbym, będę próbował osiągnąć efekt jednolitego odlewu. Gdyby ogniwa były dwustronnie wydrukowane w kolorze to pewnie można by przetestować retusz. Teraz jak patrzę na ogrom tych białych powierzchni i krawędzi które by trzeba retuszować to wiem że raczej słabo by to w moim wykonaniu wyglądało.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
02-09-19 14:15  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Dalsza porcja zdjęć typowo warsztatowych których wydźwięk jest jednoznaczny.
"Chłopie, w co ty się wpakowałeś! Gdzie miałeś rozum! ;-)
Ale już za daleko zabrnąłem.
Zatem co widać na fotach.
Część elementów już przyklejonych do ogniw a reszta czeka na swoją kolej.



--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
03-09-19 14:56  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

To bardzo motywujące słowa ale gdzie tam moim wyrobom do precyzji i realizmu Twoich modeli.
A tak nawiasem mówiąc wszystkiemu winne są właśnie Twoje relacje ;-)
Gdyby nie one to pewnie poprzestał bym na laserach i w tym momencie spał jak niemowlę a nie budził się w nocy z krzykiem co jest skutkiem ubocznym pracy przy takich elementach :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
09-09-19 21:49  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Nawet nie mam czasu aktualizować relacji bo robię coś czego nigdy nie robiłem. Robię...szybko. A czasu mało.
W Przeciszowie będę bo nocleg zamówiony. Głupio przyjechać z pustymi rękami :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
16-09-19 21:51  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Do Przeciszowa zdążyłem choć było to szaleństwo. Jeszcze w piątek rano przed wyjazdem pracowałem przy modelu i podstawce.
Siłą rzeczy nie było więc czasu na aktualizację relacji a nawet na fotki z postępu prac. No trudno.
Przejdziemy więc od razu do galerii. Uważni obserwatorzy zauważą na modelu stelaż na plandekę i beczkę na paliwo o których wcześniej nie wspominałem. Miała to być niespodzianka, taka...truskawka na torcie na koniec relacji ;-).
Dużo nie brakowało a przez te ...truskawki wyszło by na to że bawiąc się z takimi pier..dołami zawalił bym konkurs w Przeciszowie. Na końcu już brakowało oj brakowało czasu. I tak nie zrobiłem wszystkiego co sobie zaplanowałem ale jak ktoś nie wie to pomyśli że tak ma być ;-)
A zatem galeria. W sumie jestem zadowolony. O ile już tam w życiu jakiś jeden pojazd skleiłem to tu akurat wykonałem moje PIERWSZE W ŻYCIU GĄSIENICE!
(i chyba ostatnie ;-)











W tej docelowej postaci model był prezentowany i tak już zostanie. Jakaś imitacja trawy i fragment drogi. Dioramy lądowe to czarna magia ale lepsze to niż goły stół. Zawsze tak uważałem. Model zresztą ma być głównym elementem i za wiele nie chciałem tu dodawać nawet gdybym potrafił.



I na koniec. Model został zauważony. Drugie miejsce w standardzie. Macie pojęcie? Ja..w standardzie. Jestem w lekkim szoku bo przy takiej konkurencji.
Puchar od Wydawnictwa Model-KOM . Wszystkim serdecznie dziękuję za uznanie :-)



--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
17-09-19 10:01  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Dziękuję za miłe wpisy.
Demon, jeśli pozwolisz odpowiem na Twoje pytania jak wrócę do domu. Pisanie na telefonie jest mało komfortowe ;-)
Dzięki :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
17-09-19 18:19  Odp: [R] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Warto zarywać noce dla takich wpisów. Wielkie dzięki.
Co do pytań Demona. Może po kolei :-)
Śruby i nakrętki to lasery.
Prawie wszystkie. Te największe z racji tego że były za płaskie w stosunku do swoich rozmiarów robiłem sam.
Mniejszych nawet nie próbowałem bo w życiu nie osiągnął bym tego co gwarantują laserki czyli powtarzalności.
Ale wszystkie nity dla równowagi to w pełni samodzielny wyrób.
Reflektory.
W wycinance był szablon do wycięcia szkła reflektora z folii. Pogrzebałem w modelarskim "złomie" i znalazłem dwa szkła z jakiegoś starego modelu plastikowego. Przynajmniej się nie zmarnowały.
Przetłoczenia na masce.
To wycinankowe elementy. Uformowane wstępnie i wszystkie przyklejane tylko środkową, prostą częścią. Jak dobrze złapały to boczne zagięte skrzydełka pasowane, podginane, pasowane, oglądane pod każdym kątem aż wydawało mi się ok. Potem żeby całość złapała od środka zalewane rzadkim wikolem. I tak po kolei a każde następne porównywałem z już przyklejonymi. Nic mądrzejszego nie wymyśliłem jak tylko oko i ręka.
Kolor gąsienic.
Kolor dobierałem z wzornika kolorów ale niczym się nie sugerowałem. Wiedząc że będę zakamarki gąsienic podkreślał lekkim washem wybrałem taki kolor żeby po wszystkim było jednak ten wash widać. Może pigmenty, jakiś kurz by lekko ten kolor złamał? Brakło czasu na eksperymenty. Piszę eksperymenty bo jednak to moje pierwsze w życiu gąsienice :-)
Dzięki za uznanie.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
20-09-19 22:41  Odp: [R/G] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Dzięki za kolejne wpisy. Znaczy to że model nie przeszedł bez echa ;-)
Dziękuję też za wyrazy uznania. To bardzo miłe z Waszej strony.
Jeśli pozwolicie to chciałbym pokrótce odpowiedzieć na pojawiające się w postach spostrzeżenia i pytania.
O definicji standardu nie chciał bym dyskutować. Dla mnie to jest standard ale rozumiem że ktoś może mieć inny pogląd na ten temat.
Brak szpachli i farby uważam za budowę w standardzie. W tym modelu nie ma śladu szpachli. W zasadzie prawie wszystkie części są oryginalne. Pewne tylko kartonowe detale zostały zastąpione innym rodzajem kartonu tzw. barwionką
Tu się zgodzę z moimi przedmówcami że tak do końca to idealnie nie współgra. Ale barwionka owa nie była malowana więc teza o jak najoszczędniejszym używaniu farby tutaj się broni.
Podtrzymuję zatem słowa tu cytowane
"na standard to im mniej farby tym lepiej" i nadal uważam że standard tu zdecydowanie dominuje.

Co do malowanych elementów. W tym modelu np. dodałem do gąsienic trochę od siebie w stosunku do tego co oferował wydawca
a to oczywiście wymusiło użycie farby. Sam retusz rzecz jasna nie wchodził w grę.
Ale czy gdybym użył tak powszechnie stosowanych laserów to malować bym ich nie musiał?
Powiem więcej, gdyby były w ofercie laserowe koła napędowe to też chętnie bym z nich skorzystał.
Tu decydującym kryterium była jakość i wygląd a ja niestety po paru próbach ręcznego wycinania nie byłem w stanie osiągnąć zadowalającego mnie efektu. Ale te koła to promil całości.
Okrętowcy mają tu zdecydowanie lepiej. Tam oferowane pakiety laserów są przebogate.
Co jeszcze. Lekko zmieniony jest grill ale tam też nie ma szpachli i farby. Jest tylko retusz.
Wyposażenie kabiny trochę wzbogacone i tu zaszła potrzeba użycia odrobiny farby lecz nadal dominują oryginalne części i przeważa kolor farby drukarskiej.
Kalkomanie. Projektant zapomniał zapewne o gwieździe na drzwiach choć na okładce wycinanki ona była.
Mogłem ją namalować ale musiał bym użyć ...farby ;-)
Przykleiłem więc gwiazdę i idąc za ciosem (często widywane na fotach z epoki) napisy na burtach

Cytowałeś Halogenie moje słowa więc nie obrazisz się jeżeli zacytuję Twoje z pierwszej strony tego tematu:

"Już tak całkiem serio to podpisuję się wszystkimi członkami pod tym co powyżej napisał StuG. Taki standard plus to jest zawsze na forum mile widziany... miło by było : )))))))))"

Wzbogacenie modelu ponad to co oferuje wycinanka czy to laser czy rękodzieło czy kalkomania to jest ten standard plus w/g mnie choć pewnie co do tego określenia też mogą być różne, odmienne opinie.

Wspominałeś jeszcze o różnych detalach jak paski na siedzeniu, rolki czy korbki.
Pewne rzeczy zawsze można poprawić i tu dziękuję za sugestie choć akurat w chwili gdy te elementy robiłem taki wybór wydawał mi się najlepszy.
Wracając do koloru gąsienic. Pisząc wzornik miałem na myśli wzornik kolorów Pactry a nie wzornik kolorów gąsienic. Kolor miał być niezbyt ciemny aby jak wspomniałem wash uwidocznił trójwymiarowość ogniw. To się akurat w/g mnie udało.
Brak doświadczenia (pierwsze w życiu gąsienice), brak czasu (malowanie w przeddzień wyjazdu do Przeciszowa) skutkują tym że jaki jest koń każdy widzi. Choć chyba nie jest ostatnią chabetą ;-)
Fakt, zawsze jednak może być lepiej. Gąsienice są zdejmowane i w każdej chwili można je przemalować.
I ostatnia rzecz podstawka. To nie miała być diorama tylko surowa podstawka imitująca coś tam.
Takie było moje założenie. Równie dobrze mógł to być wydruk jakiejś tekstury coś w stylu wydawnictwa JSC i ich imitacje tafli wody.
Też rozważałem opcję wydruku. Gdyby traktor był w pełnej walorce to można by zaszaleć bo podstawa i model były by spójne. Wypasiona podstawka to dysonans przy papierowym traktorze. To jednak model ma tu być głównym daniem.
A poza tym do takich podstawek trzeba mieć trochę rękę artysty a mnie to raczej nie grozi.
Dzięki jeszcze raz za uwagi, sugestie i słowa uznania.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
10-11-19 19:06  Odp: [R/G] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Również dziękuję. Miło było poznać :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
13-11-19 10:43  Odp: [R/G] Ciężki ciągnik gąsienicowy ''Komintern'' - MODEL-KOM 1:25
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Dzięki za słowa uznania.
Nadeszła w końcu ta chwila że można powiedzieć koniec!
To już ostatnia odsłona jeżeli chodzi o zmiany i dodatki w tym modelu. A zatem co się zmieniło?
Gąsienice przemalowane i przykurzone tak jak i cały układ jezdny. Delikatnie żeby nie było to wszystko za brudne.
W końcu pojazd w założeniu dopiero co miał wyjechać z fabryki traktorów (daleko nie zajechał ale o tym poniżej)
Żeby uzasadnić kurz na gąsienicach sypnąłem też trochę tego samego pigmentu na drogę.



Czy lepiej teraz wygląda czy gorzej pozostawiam Waszej ocenie.
W końcu znalazłem też docelowe miejsce dla beczki a dla zobrazowania skali dodałem traktorzystę.
Traktorzystę z problemem nawiasem mówiąc bo brak paliwa w szczerym polu to pewnie spory problem ;-)





I ostatni rzut oka na całość przed demontażem.



I to by było na tyle.
Palcem już raczej nie kiwnę przy tym modelu więc idzie to wszystko w karton i na szafę jak wszystkie poprzednie.
Stąd ta wzmianka o demontażu.
Może kiedyś się w końcu zmobilizuję i znajdę w domu jakieś miejsce żeby ujrzały światło dzienne.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024