FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
06-01-05 21:02  [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Zakładm nowy wątek na temat "naszych" narzędzi - wykonanych samodzielnie i tych kupionych, wykorzystywanych przy budowie modeli - na zasadzie jak w temacie. Piszę naszych - bo mam nadzieję że bywalcy tego forum dołączą sie ze swoimi pomysłami - byc może ktoś coś podpatrzy, skorzysta a to juz będzie duży plus tego wątku. Wobec czego serdecznie zapraszam wszystkich forumowiczów do wspólnego stworzenia wątku o Narzędziach modelarskich
Poniżej przedstawię moje 4 pomysły wraz z opisem - mam nadzieję że to będzie na dobry początek.
Proszę czekać :) - cd. nastąpi.

PozdrawiamKojak

 
06-01-05 21:14  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Na początek prosta rzecz - a cieszy :) Metalowa linijka z podkładka antypoślizgową. Niestety rzecz droga i ciężko dostepna w małych miastach. Tu wpadłem na pomysł wykorzystania złomowanych suwmiarek. W suwmiarkach generalnie uszkodzeniu ulegaja wąsy pomiarowe lub głębokościomierz. Nic prostszego jak rozmontować taka suwmiarkę - obciąć szczęki pomiarowe (zd.1) i mamy linijki metalowe - i to różnej długości - ta długa ma ponad 50 cm. W rowek po głębokościomierzu wkleiłem cienką gumę (zd.2)na podkładzie samoprzylepnym - z odpadów uszczelek i proszę są linijki za darmo. Dodatkowo w jednej takiej linijce na magnesówce został zeszlifowany jeden bok pod katem 45 stopni - dzieki szerokim powierzchniom oparcia noża można ciąć dokładnie pod kątem 90 i 45 stopni.

PozdrawiamKojak

 
06-01-05 21:24  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Dalsze wymysły :)
Cos do formowania rzeczy owalnych, okrągłych itd. Podłoże płaskie i jednocześnie sprężyste. U mnie nazywaja to"mikrogumą" (zd1) na (zd2) widoczna faktura materiału. Kładziemy na tej podkładce element i przetaczmy po nim czymś okrągłym (dobierając odpowiednie średnice - np ołówek, drut itp itd) lekko dociskając. Można tu też wykorzystać niektóre podkładki pod mysz - maja identyczny materiał na spodzie.
Zdjecie trzecie przedstawia mini wiertwrkę - zbudowaną z silniczka od drukarki, uchwytu ołówkowego i starego zsilacza (zasilacz po tuningu - tak aby dał 12_14V) Zakres wierteł od 0.00 mm do 1.2 mm

PozdrawiamKojak

 
06-01-05 21:34  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
No i ostatnie trzy zdjęcia - i moje "najmłodsze dziecko" - coś co mozna nazwać podświetlaczem lub prześwietlaczem. Wykonanie: obudowa z płyt spienionego PVC - boki i spód. Szyba wraz z ramką to stary zużyty filtr monitorowy 15". Na zdjeciu drugim budowa wewnetrzna czyli: wyłacznik, dławik 2 zapłonniki i dwie świetlówki - wszystko odpowiednio połaczone drucikami :) - schemat prosty jak budowa cepa.
Na zdjeciu 3 wydzimy już działajace urządzenie - arkusz z MM leży na szybie - oczywiście drukiem do szyby - teraz spokojnie możemy sobie - paginować nacinać czy cos tam jeszcze robić po stronie niezadrukowanej linii. Rozwazam zastosowania białej mlecznej szyby w celu wyeliminowania olśnienia :) ale to dopiero zadanie na przyszłość.
I tym optymistycznym akcentem - na razie kończę mój wątek - czekając na pomysły innych.

PozdrawiamKojak

 
06-01-05 21:42  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

W pierwszych dwóch wpisach - sam nie wiem dlaczego wyszła odwrotna kolejność zdjęć :( - ehh sam nie wiem czemu. Ale to nic jak mi bedzie net szybciej chodził - poprawię.

PozdrawiamKojak

 
06-01-05 22:16  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Adam Słodowy?
(mój brat jak był mały i zapomniał nazwisko tego pana, powiedział kiedyś: Adam Cukrowy)
- a Ty Kojaku chyba jesteś lepszy od niego.
Mi za cholerę nie wychodziło jak się brałem za genialnie proste jego pomysły. "Stara szprycha rowerowa, kawałek sklejki, coś tam stare" - to wszystko trzeba było MIEĆ a potem mieć niezłe umiejętności, żeby to poprzerabiać...
Taki polski MacGyver - pół kilo kupy, dwa gwoździe - i już jest helikopter :-)

Gdzieś w wątku o Takao dałem zdjęcie urządzenia do wygniatania nitów w blachach okrętowych - szybka i przyjemna robota. Muszę poszukać

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
06-01-05 22:23  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

I własnie o to chodzi - odszukać swoje stare wpisy - przenieść, uzupełnic - wpisac do tego wątku - bedzie pod ręką dla wszystkich :):) Na chwałę kartonowi :)

PozdrawiamKojak

 
06-01-05 22:39  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Agand 

 

kojak -twoj podswietlacz w mich (i nie tylko) szczeniecych latach nazywal sie szybowiec. ktos kiedys tu na forumie rzucil haslo ze mozna takie ustrojstwo ze starego skanera sobie zmajstrowac. jak se kiedys kupie nowy skaner to sprobuje i wtedy na forum rzuce co i jak...
:-D

Pozdrówka
Agand

 
06-01-05 22:52  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 

To jam Ci rzucił kiedyś to hasło, że można ze starego skanera niazły szybowiec popełnić. :-)))))

 
06-01-05 23:04  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
maciejza 

 

bezprzewodowa wersje miniwiertarki mozna zrobic ze starej elektrycznej szczoteczki do zębów i koncówki-łapki od cyrkla, niezla z tego tez wychodzi szlifierka po zastosowaniu odpowiednich koncówek :)

 
06-01-05 23:56  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Poste 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
A to moja wiertarka zrobiona z jakiegoś starego silnika od magnetowidu który podłączam pod ładowarkę od telefonu GSM, a uchwyt został oklejony papierem ściernym G500 i mam takie 2 w 1-nym szlifierka z wiertarką :)

Pozdrawiam

Klaus Schulze - prawdziwa elektronika.

http://www.facebook.com/pages/Renova-Model/215983758412071
http://www.youtube.com/user/RenovaModel

 
07-01-05 08:01  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
A tutaj moje "maszynki do robienia otworów i wyniki ich działalności. Karton to niczym nie impregnowane, paskudnie miękkie i jednostronnie gładkie opakowanie po ciastkach (0,5mm). Znacznie lepiej to wygląda przy impregnacji czymkolwiek (lakier, wikol, superglue). Nie wiem czy już pokazywałem, ale w takim wątku chyba warto.
Wycinaki zrobione z gwoździ, pił do drewna, starych wierteł, a ten ze schodkiem to zwykły drut duralowy z wieszaka z pralni. Część szlifowana na szlifierce, część ręcznie pilnikami.
Metalową linijkę też zrobiłem sobie z piły.

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (07-01-05 08:11)

 
07-01-05 09:00  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Moje narzędzie w porównaniu z Waszymi jest jak z epoki plastiku łupanego - zlutowane z drutu i kółka zębatego. Ale sprawdza się doskonale.
Służy do wygniatania nitów w linii mniej lub bardziej prostej.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.


Post zmieniony (07-01-05 09:02)

 
07-01-05 10:18  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
ZzB   

Hej.
A mój "szybowiec" składa się z duuużego kawalka płyty poliuretanowej (stoi za szafą bo wielka), którą w chwilach depresji rozkładam na pufach i podświetlam od spodu halogenowa lampą biurkową.

Co prawda to forum kartonowe - ale podrzuce kilka pomysłów plastikowo-złomiarskich. A nuż się przydadzą.
- metalowa płytka-zaślepka od napędu w komputerze pokryta cienką warstwą plasteliny to idealny chwytak na małe elementy (już zadarzylo mi się kichnąc i małe elementy leciały w mikrokosmos dywanu)
- pudełko od Tic-Tac-ów jako pojemnik na drobne elementy
- pudełeczka po wkładach do ołówków jako pojemniki na wiertła
- metalowy kątownik wycięty z blaszki, przyklejony do zapałki jako "wpychacz" do słupków relingu (od razu na odpowiednią głębokość)
- pudełka po Tic-Tac-ach i po plytach CD jako podstawki pod półfabrykaty. Sklejam COŚ (np komin) , mocuję kulką plasteliny do płytki i wstawiam do gabloty, gdzie spokojnie czeka na swoją kolej. Kulki plasteliny slużą mi równiez do mocowania olinowania i odciągów na czas malowania. A taki półfabrykat mozna razem z podstawką owinąc folią, zeby się nie kurzył

Pozdrowionka
ZzB

 
07-01-05 13:36  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Student 

 

ja robie pilniki z patyczkow po lodach i papieru sciernego. mozna uzyskac rozne ksztalty i katy zagiec i grubosc ziarna. Ponadto sa tanie i idealne do kartonu- Jak sie zniszczy to nie mam wielkich strat. Szkoda, że nie mam cyfrowki bo bym zrobil kilka fotek

 
07-01-05 13:58  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
panAdas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

No patrzcie państwo, a ja zachodziłem w głowę, czy z kółka zebatego nie dałoby się zrobić wyciskaczki do nitów!

Podświetlacz-szybowiec to sobie kiedyś zrobiłem z lampy ciemniowej, zapomnialem tylko, że żarówka nieco się rozgrzewa i szyba mi tego nie wytrzymała. Świetlówki byłyby właściwsze, ale juz mi się nie chciało kombinować...

Pilniki to kupuję w kiosku. Nazywają się "pilniki do paznokci papierowe". Jest to drobny papier scierny naklejony na tekturkę. Koszt nieistotny.

A teraz będzie mój wynalazek. Otóż wynalazłem śpilorek! Tak, tak, to nie pomyłka. Tez slyszałem, że ktoś wynalazł to wczesniej, ale nie z takim wdziekięm! Pewnego dnia, kiedy zgubiłem trzecią już (tego dnia) igłę, troszeczkę się wnerwiłem i zrobiłem tak:
-igłę systemu cerówka wkręciłem w imadło tak, żeby kłujące było między szczękami, a otworek patrzył na mnie
- przy użyciu młotka i kombinerek nabiłem na ten wystający koniec kawał drewna ( tzn, trzymałem drewno kombinerkami, po których pukałem młotkiem, a i to z czuciem), tak, żeby wystawało jeszcze około 2 cm kłującego
-obrobiłem pilniczkiem na prawie okrągło
-pomalowałem olejnica na czerwono, żeby było z daleka widać
-po małym namyśle domalowałem jeszcze żółte paski w poprzek, żeby było widać z BARDZO daleka
I od tego czasu nie zgubiłem igły! Małe, a jak cieszy. :D

------------------------------------------------------------------------
Stocznia im. Dzikich Wielbłądów

 
07-01-05 14:06  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

polecam narzędzia dentystyczne. Zakończone są różnej średnicy kuleczkami, łopatkami lub szpikulcami. Rewelacyjny materiał np na dłutka. Trwałość i jakość wyśmienita, ostrość zależy od sposobu obróbki. Mam z nich zrobione "dłutka" o szerokości od 0,5 do 6 mm. Są na prawdę rewelacyjne.

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
19-01-05 09:43  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Dorzucam pomysł (nie mój) wycinania otworów igłą strzykawki. Ciekawe jest, że stal z której zrobione są igły strzykawek wcale nie jest taka twarda jak można by przypuszczać. Wystarczy kilka razy przejechać igłą po osełce, aby zlikwidować całe ostrze. Zrobiłem kilka powiększeń igły przed i po przeszlifowaniu jej na osełce (na obiektywie aparatu położyłem soczewki z lornetki – stąd taki zoom). Naostrzyłem ją potem od środka wiertłem do metalu o średnicy 1 mm. Wystarczyło przytknąć wiertło do oszlifowanego końca igły i w palcach nim pokręcić, aby uzyskać wyraźne ścięcie krawędzi igły. Aż dziw. Dołączam też powiększenie wyciętego otworu. Na zdjęciu są też druciki 0,15 mm (z przewodu elektrycznego-plecionki) do przepychania igły oraz wycięte kółko papieru przyklejone do drucika.




Post zmieniony (27-09-08 06:21)

 
19-01-05 10:53  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
CzeJas 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ja kiedys kupiłem w Tesco coś co nazywało się "miniszlifierka" (ok. 20 PLN). Jest to zestaw: silniczek z uchwytem typu ołówkowego w obudowie + zasilacz + kilka narzedzi do wstawiania w uchwyt. Wygodne w użyciu to to jest, nawet dorobilem sobie kilka narzędzi. Ma jednak wadę taką, że wirujące narzędzie ma tzw. "bicie" - niewielkie, ale jest :-( Jak sobie z tym poradzic?
pozdr. CzeJas

 
19-01-05 14:27  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Student 

 

Na początek pokręć wiertłem- może być skrzywione i dlatego masz bicie. Spróbuj zamontować inne wiertło(nie do kompletu). Ewentualnie jeśli jest to wina wiertarki pokręć uchwytem-może być przesunięte mimośrodowo. Jeśli to nie zadziała to trzeba kombinować z pokryciem sie środka ciężności wrzeciona i osi obrotu

23 sposoby na dobrego posta => KLIK
Czerwony Byk doda Ci "skrzydeł"

 
19-01-05 14:29  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Student 

 

Syzyf - kiedyś o tym pisałem, ale nie miałem fotek. Dobrze, że je tu zamieściłeś:)

23 sposoby na dobrego posta => KLIK
Czerwony Byk doda Ci "skrzydeł"

 
19-01-05 17:28  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Dorzucę jeszcze pojemniki na klej. Zamiast trzymać w oryginalnych (dużych) pojemnikach przelałem trochę kleju do małego słoiczka i pojemnika po lekarstwach. Mają wklejone w wieczko pędzelki i w środku drucik do usuwania nadmiaru kleju.




Post zmieniony (27-09-08 06:57)

 
23-01-05 23:49  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
AlaN   

Moim ostatnim wynalazkiem jest "Centrownik" (tak go sobie nazwałem). Służy do wyznaczenia środka okręgu, bez potrzeby żmudnej zabawy z geometrią, matematyką, obliczeniami itp. Są to centrycznie nadrukowane na folii do drukarek koła o średnicach od 2mm do 54mm z odstępem 2mm. Do tego osie w pionie, poziomie i dwie pod kątem 45 stopni. Wszystko zrobione w programi Corel.
Zasada używania jest prosta: do koła w którym chcemy znaleźć śreodek, przukładamy Centrownik i przymierzamy najbliższy z okręgów który pasuje do średnicy interesującego nas koła. Robimy znaczek kolcem w środku skrzyżowanych linii, zdejmujemy szablon i już mamy środek koła.
Proste? :-)



PS: gotowy plik PDF do ściągnięcia STĄD.




Post zmieniony (23-01-05 23:54)

 
24-01-05 09:35  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
panAdas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Alan, niegłupie! A dorysuj sobie jeszcze linie pod kątem 72 stopnie, do robienia kół zębatych na pięć ramion. Przydaje się. Wczoraj w ieczorem po dłuuuuuugaśnych poszukiwaniach w domu kątomierza musiałem sobie ten kąt narysowac konstrukcyjnie... Prawie wyszło...

------------------------------------------------------------------------
Stocznia im. Dzikich Wielbłądów

 
25-01-05 09:51  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Dorzucę swój pomysł na wyznaczanie środka kółek, ale dla "niekomputerowców". Opis trochę drętwy, ale zdjęcia wyjaśnią wszystko.
Trzeba narysować dwa odcinki przecinające się pod jakimś kątem. Potem odcinek przecinający tamte. Przy pomocy cyrkla wyznaczyć środek tego odcinka i zaznaczyć go. Powstał trójkąt, który trzeba wyciąć. Pod powstałe okienko wkładamy kółko tak, aby dotykało obwodem dwóch ramion trójkąta (było styczne do nich). Przykładamy linijkę między szpicem a wyznaczonym środkiem odcinka i rysujemy kreskę na kółku. Obracamy kołko o 90 stopni, przykładamy znowu i rysujemy drugą kreskę. W miejscu ich przecięcia jest środek. Zamiast linijki można wkleić kawałek sztywnej przeźroczystej folii. Średnica kółka dowolna.




Post zmieniony (25-01-05 10:49)

 
25-01-05 12:46  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

stosuję podobna technike co Alan, lecz okręgi mam wydrukowane na foli A4 jeden obok drugiego (co 1mm)

Syzyf, ciekawy pomysl ale opis jak przystalo na Syzyfa :-) dlugi i zakrecony. W skrócie... narysuj trójkąt równoramienny i wyznacz jego wysokość (z czubka równych ramion). Reszta juz znana

pzdr
Kemot

 
25-01-05 14:09  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Rzeczywiście, nie wpadłem na to. Dzięki
(Ale po cichu powiem, że trójkąt nie musi być równoramienny :-))

 
25-01-05 14:25  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Student 

 

jeszcze prościej można wyznaczyć środek okręgu.
bierzesz linijke, ustawiasz jej zero gdzieś na obwodzie i patrzysz gdzie jest największa długość(jest to średnica okręgu-czyli przechodzi przez środek).
ustawiasz linijke w ten sam sposób w innym punkcie (mniej-więcej takim aby kąt linijka-prosta był równy około 90stopni) i znowu sprawdzasz gdzie jest największa długość. rysujesz tam prostą. punkt przecięcia daje środek okręgu.
jeśli nie wierzysz zrób próbę w jakimś trzecim punkcie

23 sposoby na dobrego posta => KLIK
Czerwony Byk doda Ci "skrzydeł"

 
25-01-05 14:47  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Sposób trzeci - narysuj jakąkolwiek sieczną okręgu, wyznacz jej połowę np cyrklem (dwa pociągnięcia), przez środek siecznej poprowadź prostopadłą do niej, a środek tej prostopadłej to środek okręgu.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
25-01-05 14:55  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

A teraz zrobcie to na (niekoniecznie tych samych) 50 kolkach. Patent ze wzornikiem jednak wedlug mnie jest the best ;)

 
25-01-05 14:56  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Student 

 

sposób 4 ustaw zero linijki na obwodzie koła. żnajdz największa odległość. Połowa tej długosci to srodek okregu

Ma ktoś jeszcze szybszy sposób - "nie wliczamy narysowania nowego koła cyrklem"

jak masz 50 takich samych kolek i znasz srednice jednego to znasz srednice wszystkich

23 sposoby na dobrego posta => KLIK
Czerwony Byk doda Ci "skrzydeł"

Post zmieniony (25-01-05 15:01)

 
25-01-05 15:09  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Po pierwsze: nie wierze w dokladnosc tej metody. Po drugie... patrz jeden ;-)

Tak na oko to mozna po prostu przylozyc cyrkiel, przy pewnej wprawie i tak trafisz w srodek ;)

Sposob batonusa jest przynajmniej dokladny, acz pracochlonny.



Post zmieniony (25-01-05 15:10)

 
25-01-05 15:29  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Student 

 

każdy ze sposobów jest dobry i dokładny. Czysta matematyka i troche ruszenia mózgiem. Każda z tych metod określa środek koła z pewnym przyblizeniem- zależy tylko od twojej dokladności. Zadna z nich nie da srodka okręgu wyciętego z dokładniscia wieksza niż 0.2 mm - bo zwykle to już jest elipsa nie okrag lub jest krzywy. tak bedzie zawsze, a tak wogole to każda z matematycznych metod opiera sie na znalezianiu srednicy i jej połowy.
Metoda z centromierzem też ma taki sam bład jak inne tylko, że jest graficzna i przy pewnej wprawie może być znacznie szybsza niż inne.
Ma nawet te same bledy w przypadku wycietych kół co metody matematyczne.

23 sposoby na dobrego posta => KLIK
Czerwony Byk doda Ci "skrzydeł"

 
26-01-05 07:37  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Najprościej i najszybciej to chyba przyjrzeć się kółkom i znaleźć w ich środku taki malutki krzyżyk : ) Większość opracowanń już je ma ; )

 
26-01-05 16:26  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Demon - ale starsze modele nie mają :D ;P

PozdrawiamKojak

 
27-01-05 07:40  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

To i ja podam jakiś pomysł. Nie jest on mój ale z powodzeniem go stosuje. Nieraz trzeba zrobić w modelu jakieś małe okrągłe otworki, wybijaki są za duże, bo takich 0,5, czy 0,8 mm chyba nie ma. Wystarczy gwóźdź odpowiedniej grubości obciąć, obcięta końcówkę delikatnie obszlifować, żeby była prosta, można zahartować nad gazem i mamy gotowy wybijak.

 
27-01-05 08:33  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Mała Mi 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Demon, a na czym wybijasz takie otwory? Chodzi mi o podkładkę - drewno, tektura, guma?

It'll End In Tears

 
27-01-05 10:19  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Mam kawałek starej wykładziny PCV a pod tym taki duży biurkowy kalendarz z odrywanymi kartkami dla amortyzacji i ochrony biurka. Tymi wybijaczkami można nie tylko robić dziury przelotowe, ale również wgniecenia. Jakiś czas temu bawiąc się Hummelem robiłem w tylach łusek wgłębienia (nie wiem jak się to fachowo nazywa) - mi się efekt podoba.

 
27-01-05 10:35  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Mała Mi 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Właśnie - PCV!! Na to nie wpadlem. Dzięki Demon!
Dzis wieczorem zaczynam się tłuc :)))

It'll End In Tears

 
27-01-05 10:47  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Jeszcze jedno. Wybijając te dziurki na PCV nie uzyskujemy samych dziurek ale i kółeczka (pod warunkiem, że nie wbijemy ich za głęboko). Można je wykorzystać do różnych rzeczy.

 
27-01-05 15:51  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Student 

 

syzyf podrzuciłeś mi świetny pomyśł:
Zrób to samo urządzonko, tylko odwróć linijke do góry nogami(podziałka ma być na poziomie wysokości trojkąta! wtedy gdy przłożysz okrąg w taki sposób jak ty to zrobiłeś to będzie można odczytać średnice i sprawa jest już banalnie prosta!

23 sposoby na dobrego posta => KLIK
Czerwony Byk doda Ci "skrzydeł"

 
02-02-05 10:56  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Skoro temat znajdowania środka kółka został wyczerpany, wrzucam nowy: robienie papierowych kratek. Mi akurat jest potrzebna do zrobienia grettingu- kratownicy na pokładzie.
Do wycinania paseczków o szerokości 0,7 mm użyłem papieru 0,7 milimetrowego. Z uwagi na skandalicznie kiepskie zaopatrzenie w lokalnym sklepiku osiedlowym (brak dostaw papieru 0,7 milimetrowego) musiałem wykonać go sam przy użyciu funkcji rysowania kratki w Corelu i wydrukowania go na drukarce.
Technologia wykonania - na zdjęciach.



 
07-02-05 19:30  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Skoro temat wykonywania kratek został "dogłębnie" omówiony, pozwolę sobie zapodać następny: znikający warsztat.
Ponieważ zamieszkuję w typowym dwupokojowym M-3, jestem ostatnio utrapieniem dla rodziny, z uwagi na robiony bałagan. Sprzątam po sobie, ale jest to jednak dość uciążliwe: wyciągać wszystkie nożyki, kleje, ostrza, wiertła, farbki itp, itd. Przydało by się coś takiego: sklejam: mam warsztat. Nie sklejam: nie widać warsztatu.
Już częściowo rozwiązałem problem szybkiego rozkładania i składania warsztatu. Niebawem wstawię kilka zdjęć, ale może ktoś ma jakieś pomysły lub doświadczenia? Jak urządzić warsztat w M-3 tak, aby nie był uciążliwy dla rodziny?



Post zmieniony (07-02-05 20:25)

 
07-02-05 19:45  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ciekawe pomysły!
Ja ostatnio męczę się nad pomysłem , jak zrobić coś do dokładnego wymieszania pigmentu w puszeczce farby. Męczy mnie to , bo ostatnio przy malowaniu aerografem niedokładnie wymieszany pigment ( dokładnie w matowym,bezbarwnym Humbrolu) potrafi zatkać "maszynę" , lub co gorsza wylecieć z niej na malowaną powierzchnie i tam zaschnąć w postaci mniejszego lub większego "babola" (najlepiej widocznego po wyschnięciu - brrr).

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
07-02-05 19:58  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Mieszanie pigmentu. Najprościej będzie zrobić taką pętle z drutu tak żeby wlazła do puszki to do wiertarki i zamieszać.
Drugi to moja fantazja. Dwie deseczka z kilkoma wgłębieniami na puszeczki w każdym narożniku otworek na śruby wkładasz puszki skręcasz żeby się latać nie nauczyły a całość montujesz w jakieś takim imaku z korbką i kręcisz.

Fanatyk Kartonu

 
07-02-05 20:26  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK



Taka skrzyneczka plus "piórnik" na biurko z szufladkami i przegródkami na pilniki, pęsety itp drobiazgi pomaga chociaż trochę zapanawać nad rozłażącymi sie po wszystkich kątach narzędziami ;-)

R

 
07-02-05 22:38  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Kuba G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Na mieszanie pigmentu w puszce jeszcze moze być dobre wżucenie po prostu do puszeczk metalowej kuleczki nie za małej i nie za durzej (ale metalowej i dość ciężkiej) i trząśc jak spray. Warto spróbować

 
07-02-05 23:20  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
McSimus   

Kupiłem przedwczoraj taką zwykłą stolnice do ciasta z obramówką z przeznaczeniem na przenośny stolik modelarski. Nawet duża - 50x60 cm, ładniuśka i jeszcze czysta ;-)

"The only thing necessary for the triumph of Evil is for good men to do nothing"
/Edmund Burke/

 
08-02-05 21:37  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Mieszanie farb - :):) - mam płytkę ceramiczną łazienkową białą -na niej dokonuę mieszania kolorów:

Do przechowywania gotowych farb - uzywam kubeczków ze śmietanki do kawy - aby nie zaschła farba porobiłem dekielki z tasmy klejacej :):)

A jak zaschie - pojemnik do kosza - bedą nastepne :):)

Niedawno byłem w "Hydromarkecie" i oto co znalazłem:

Ściski plastikowe po 1zł :):) Kupiłem sobie dwa wieksze i dwa mniejsze. Te mniejsze są z blokadą (zapadką)

PozdrawiamKojak

 
08-02-05 23:50  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
McSimus   

Nieźle, dzisiaj za to kupiłem w sklepie wędkarskim pudełko z przegrodkami małe - będzie na części, są jeszcze duże - te na narzędzia. W Castoramie w Rumii widziałem cyrkiel do wycinania otworów OLFY za 27 zł.

"The only thing necessary for the triumph of Evil is for good men to do nothing"
/Edmund Burke/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024