FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
22-10-17 22:49  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ryszardzie, pewnie że wyjdzie taniej - jeśli się tylko umie ;-) Nawiasem mówiąc to miałem niedawno okazję obejrzeć kilka oryginałów obrazów lotniczych i powiem szczerze że ceny niezłe. Kilka tysięcy funtów - no dobra, to jeszcze jakoś rozumiem, ale jak zobaczyłem jeden z obrazów za 39 tysięcy funtów to mnie lekko zamurowało.

Sewerynie, w kartonie jest podobnie. Jak zaświecisz do kabiny to da się obejrzeć panele boczne i część panelu z zegarami, ale zasadniczo wiele detali jest nie do dojrzenia. Swoją drogą to myślałem czy nie dokupić do tego modelu żywicznych rur wydechowych w skali 1:32, ale jak zobaczyłem cenę to uznałem że wolę sobie za taką kwotę kupić inny model :-)

Planowałem zrobić aktualizację dopiero jak skończę cały ogon, ale miałem nieco atrakcji przez weekend i postanowiłem podzielić się od razu. Otóż przy oklejaniu poszycia tylnej części kadłuba wynikły pewne problemy ze spasowaniem. Poszycie ostatniego segmentu kadłuba składa się z dwóch osobnych połówek oklejanych wokół szkieletu. Do nich doklejany jest na pasek łączący przedostatni segment sklejony metodą tradycyjną. Po wycięciu i uformowaniu wspomnianych połówek ostatniego segmentu okazało się że pasują do szkieletu idealnie.

No i tu jest właśnie problem. Części pasują idealnie, a przecież pod spód ma jeszcze pójść pasek łączący na który nasunięty będzie przedostatni segment.

(Pasek łączący jest za długi gdzieś o jeden ząbek z każdej strony i ma zamienione kolory z lewej i prawej strony, ale to jest trywialne do skorygowania). Wyglądało to podejrzanie. Postanowiłem więc spojrzeć na inne relacje z klejenia tego modelu i okazało się że we wszystkich były problemy na łączeniu tych dwóch segmentów. Zwracajcie uwagę na linie podziału blach pomiędzy dwoma ostatnimi segmentami - powinny być bez żadnych przesunięć. Na początek relacja kolegi seb545 z PaperModels: prawa strona kadłuba dobrze, po lewej połączenie segmentów rozjechane.

No to dalej, zaglądamy na czeskie forum. Tu dla odmiany dobrze z lewej strony (lekkie krowie żebro?), za to z prawej rozjechane.

I na koniec rzut oka za wschodnią granicę. Z lewej bez przesunięć, chociaż sporo retuszu, natomiast z prawej delikatne przesunięcie i również retusz.

Coś więc jest na rzeczy. Żeby uniknąć problemu postanowiłem najpierw skleić ze sobą dwa ostatnie segmenty i dopiero w całość wsunąć szkielet. Konieczne było zeszlifowanie wręgi na łączeniu segmentów. Ostatecznie udało mi się uniknąć błędów popełnionych w w/w relacjach, dorzuciłem za to jeden błąd którego inni nie popełnili. Okazało się że mała wręga kształtująca nasadę statecznika powinna była być zeszlifowana pod kątem żeby umożliwić bezproblemowe zejście się krawędzi natarcia statecznika. Ja tego nie zrobiłem i delikatnie wybrzusza się spod spodu. No trudno. A, pozazdrościłem laszlikowi i zrobiłem pierwsze podejście do fazowania krawędzi. Jestem zadowolony z efektu, chociaż podejrzewam że jak jeszcze poćwiczę to będzie lepiej.

Post zmieniony (03-01-19 22:42)

 
23-10-17 00:04  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

No właśnie te CMK widziałem w internecie - 38 zetów za taką drobną *******kę to jednak sporo. Wolę za tą kwotę kupić model od ProArte ;-)

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
27-10-17 20:56  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Kolejna aktualizacja znowu nieco szybciej niż planowałem, a to dlatego że potrzebuję porady. Ale o tym na końcu - najpierw postępy. Po opisanych w poprzednim wpisie zagwozdkach z resztą ogona poszło bez większych problemów.

Stateczniki poziome w trakcie prac i po przyklejeniu do kadłuba.

Ster kierunku wygląda bardzo niepozornie. Niby jedna duża część, ale sklejenie jej okazało się bardzo trudne technicznie i pracochłonne. Wszystko z powodu poszatkowanej krawędzi wewnętrznej oraz wycięcie i wyoblenia na dole złożonego z czterech malutkich części.


Przy sterach wysokości coś poszło mi nie tak. Elegancko skleiłem ich wewnętrzne krawędzie, ale po przyklejeniu okazało się że pomiędzy zewnętrznymi końcówkami stateczników i sterów są spore szczeliny. Tymczasem powinno być płynne przejście. Musiałem za płytko osadzić końce szkieletu. Zeszlifowałem przednie krawędzie sterów wysokości, co pozwoliło nieco zmniejszyć szczeliny.

A teraz prośba o pomoc. Po raz pierwszy zamierzam korzystać z żywicznych kół, a że nie mam doświadczenia z modelami plastikowymi to i nie mam pojęcia jak je dobrze pomalować. Zrobiłem wstępną przymiarkę i wygląda to tak sobie.

Problemów jest kilka:

1. Farby nie kryją zbyt dobrze - kremowy kolor żywicy przebija spod środka. Mam kłaść kolejne warstwy farby aż dobrze pokryją?

2. Czarna farba, mimo że w teorii matowa, tutaj się błyszczy. Jak to zmatowić? Położyć lakier matowy? Jakaś inna metoda?

3. Farba jest jakoś nierównomiernie rozłożona. Da się uzyskać lepszy efekt bez aerografu?

4. Farba na krawędzi opona-felga wyszła mi nieco nierówno. Jest na to jakaś metoda, czy po prostu muszę się lepiej przyłożyć do malowania?

5. Tą dziurkę w feldze da się jakoś załatać?

--

Post zmieniony (03-01-19 22:44)

 
27-10-17 21:48  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Piotrze, nie i nie.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
28-10-17 18:06  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dziękuję za rady, były bardzo pomocne. Halogenie, wielkie dzięki za te linki. I za te do sklepu (bo mogę sobie w razie czego zamówić akcesoria które widziałem w polskich sklepach) i za te do zdjęcia podwozia (bo pokazuje przebieg przewodu hamulcowego, którego dorobienie rozważam). Sebastianie, co do podkładów to w moim lokalnym sklepie są takie. Są dostępne w sprayu (co rozwiązuje problem braku aerografu), chociaż wolę wersję z wymoczeniem części. Tylko nie bardzo rozumiem czym i jak miałbym te koła potem przeszlifować. Tam jest tyle detali że nie się nie da dotrzeć wszędzie. A w ogóle to wolę najpierw spróbować bez podkładu. Dlatego zmyłem nałożoną farbę (badziewny płyn do mycia pędzli firmy Windsor & Newton na coś się w końcu przydał), wypłukałem koła w wodzie z płynem do naczyń i próbuję od nowa. Pomysł z rozjaśnieniem czarnej farby bardzo dobry. Położyłem trzy warstwy mocno rozcieńczonej farby.

Po dwóch jeszcze za dobrze nie kryło, po trzech z kolei pokrycie jest niezłe ale za to opony zaczęły się nieco błyszczeć. Muszę jeszcze wymyślić jak zrobić felgi żeby wyglądały sensownie. Mam poczucie że jednolite malowanie na szaro nie wyjdzie zbyt dobrze.

Dokleiłem sekcję ogonową do reszty modelu. Kształtownik przedostatniego segmentu oszlifował i wykorzystałem do podparcia sklejki. W łączeniu wyszły niewielkie szczeliny - wina braku wystarczającej precyzji przy wycinaniu. Trzeba będzie zawikolować.

Post zmieniony (03-01-19 22:44)

 
02-11-17 22:21  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Koła. Miałem pomysły żeby może jakoś podkreślić śruby albo dodać nieco brudu w zagłębieniach bieżnika, ale po kilku niezbyt udanych przymiarkach uznałem że lepsze jest wrogiem dobrego i postanowiłem zostawić jak jest. Nie ma może szału, ale moim zdaniem wyszło zupełnie poprawnie. I obeszło się bez gruntowania. Po prostu położyłem po 3 warstwy każdej farby.

Skrzydła. Miało być łatwo i przyjemnie, bo brak drobnicy. Niestety nie jest, ale to za moment. Szkielet wydaje się dosyć masywny, ale w rzeczywistości nie zapewnia zbyt wielu punktów podparcia dla poszycia. Dorobiłem więc podposzycie z tektury piwnej, wklejając je w największe otwory.

No i przy pasowaniu poszycia wyszły kwiatki.

Poszycie skrzydeł schodzi się elegancko z poszyciem centropłata, tylko te klapy wystają spod spodu. Zrobię jeszcze lotki, porobię przymiarki i podejmę decyzję co dalej. Gdyby nie ten fakap, skrzydła byłyby już zrobione.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:45)

 
06-11-17 12:56  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Mariuszu, tak właśnie próbowałem ale jakoś mi nie poszło zbyt dobrze. Może zbiorę się w sobie i spróbuję jeszcze raz.

Sporo stresu miałem przez weekend ze sklejaniem skrzydeł. Po wstępnych przymiarkach wyszło że: klapy wystają spod poszycia skrzydeł, ale nie centropłata; lotki wystają znacząco poza krawędź spływu skrzydła; oraz wnęki lotek są przesunięte o jakiś 1mm względem poszycia - od wewnętrznej strony lotka wchodziła pod poszycie górne, od zewnętrznej żeberko wystawało spod końcówki skrzydła. Już się bałem że będzie skończy się kupnem drugiej wycinanki, ale zacząłem wszystko dokładnie przymierzać i kombinować i jakoś udało się z tego wybrnąć względnie dobrze. Zacząłem od doklejenia końcówek skrzydeł i złączenia góry z dołem tak żeby dało się wygodnie mierzyć.

Po dłuższym zastanowieniu postawiłem na rozwiązanie siłowe. Usunąłem żeberka zamykające wnęki lotek oraz części zamykające komory lotek i klap. Następnie pilnikiem usunąłem część tektury tak żeby wnęki były głębsze.

No i ostatecznie wyszło w ten sposób (lotki póki co włożone na sucho).

Biorąc pod uwagę wcześniejsze czarne wizje że trzeba będzie całe skrzydło posłać do kosza, to jestem całkiem zadowolony z efektu końcowego. Bałem się że krawędź spływu będzie trudna do wykonania, ale ostatecznie weszło nieźle.

Nie obeszło się bez kilku potknięć. Dolne łączenie skrzydło-centropłat straszy szparą, którą trzeba będzie zawikolować albo zakleić paskiem poszycia. Lotki nadal nieznacznie wystają po wewnętrznej stronie (prawdopodobnie zamaskuję problem delikatnie je wychylając). No i podposzycie po prawej od dołu delikatnie się zapadło, przez co powierzchnia skrzydła jest tutaj nieco wklęsła (i zapewne to jest też przyczyną szpary w łączeniu). Na szczęście nie rzuca się to w oczy.

W następnym odcinku klapy.

Post zmieniony (03-01-19 22:46)

 
06-11-17 17:04  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

No, tutaj nieco nadużywam określenia "poposzycie". Tak jak napisałem we wcześniejszym wpisie wkleiłem ukształtowaną tekturę pomiędzy żebra szkieletu. Do tej pory zawsze robiłem tak jak piszesz, ale w przypadku Hala nie chciałem dokładać dodatkowej warstwy kartonu pomiędzy poszyciem a szkieletem z obawy o spasowanie.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
07-11-17 16:06  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Mogles wybrac cos prostszego, bo Tempest do latwych nie nalezy.

No cóż, przyznaję że nieco nie doceniłem modelu. Spodziewałem się że główna trudność będzie leżeć w dużej ilości drobnicy w kabinie, łukowej krawędzi natarcia i wlocie powietrza, a tymczasem problemy wynikły w kilku innych miejscach. Ale mimo wszystko cieszę się że wybrałem właśnie ten model. Jedna sprawa że samolot fajny, ale przede wszystkim lubię takie wyzwania modelarskie, gdzie trzeba dać z siebie wszystko i jeszcze trochę żeby się udało. Dużo się dzięki temu nauczyłem.

Dzięki za wyjaśnienie co do brudzenia opon. Czy farba/wash "enamel" (emalia?) kwalifikuje się jako olejna?

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
07-11-17 16:12  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

A, i jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia. W modelu nie ma przewidzianego stopnia do kabiny pilota.

Wydaje mi się, że powinien być.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:46)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024