FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
27-01-17 22:31  Katalog modeli kartonowych
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

"We" w słowie wstępnym chciałbym poprosić o zatrzymanie tego tematu bez indeksu i na Głównym, ponieważ jednak na tą stronę zagląda zdecydowanie więcej osób niż do pozostałych działów, a temat dotyczyć będzie jak nie wiem co modeli kartonowych.
No do dobra do rzeczy, więc nawijam.

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie, nie nie wsza tylko taki pomysł, aby wreszcie zrobić katalog wszystkich modeli kartonowych wydanych w Polsce. Zawsze marzyłem, aby zobaczyć wszystkie wydane i sklejone modele w Polsce, no ale weź i zobacz : )))))
Jak wiadomo mamy tu na forum spis WSMK jednak już mocno nieaktualny, mamy spis modeli wydanych rok w rok, ale robiony był od pewnego czasu, mamy spis 50 lat Małego Modelarza, ale mamy również na forum modelarzy, pasjonatów tego hobby posiadających unikalne zbiory modeli o których istnieniu często nawet mocno siedzący w temacie modelarze nie mają pojęcia lub tylko słyszeli z opowiadań, że takie wydawnictwa i modele kiedyś zostały wydane vide prezentacje Zajonca Poziomki, który pewnie ma tam w zanadrzu jeszcze nie jeden zacny modelik do pokazania.
Jasne chyba jest, że wydanie takiego kompedium modelarstwa kartonowego w formie katalogu raczej nie wchodzi w grę, bo wiadomo ilu takie tomisko kupi, wiadomo cena, kto to niby wyda i takie tam obiektywne trudności.
W związku z powyższym to mam takie trzy koncepcje :

1. Zrobić taki katalog na forum, niestety nie wiem jaka jest pojemność i ile to zajmie miejsca, ale widzę również jak często forum zapychane jest tematami mało znaczącymi, jakimi to niech sobie każdy dopowie, być może będzie można coś tam wygospodarować czyszcząc tematy zdeaktualizowane.
Dla każdego wydawnictwa stworzyć taką stronę jak 50 lat MM.
Na stronie zdjęcie kolorowe okładki.
Zdjęcie modelu, ale w wersji bez malowania tak, aby było widać jak ten model wygląda po sklejeniu - to może być najtrudniejsze do wykonania, ale jeżeli nie będzie zdjęcia sklejonego modelu to może zdjęcie przykładowe arkuszy.
Autor opracowania.
Skala.

2. Pewnie nie jeden z nas pamięta i miał w ręku takie jedno, dwu stronicowe reklamówki np. Fly Model, GPM z zajawkami modeli, które mają się ukazać lub wcześniej się ukazały i tu właśnie widzę rozwiązanie problemu wydania katalogu modeli.
Wszystko jednak w ręku wydawców modeli kartonowych, którzy mogli by przygotować takie jedno lub dwustronicowe kolorowe wkładki wydane na dobrym papierze z modelami które dotychczas wydali, oczywiście nie od razu wszystko, bo są firmy, które mają tych modeli mnóstwo, wiadomo co pewien czas uzupełnienie. Oczywiście nie za darmo, no już dobra niech mają, jakieś tam pińc złotych od czasu do czasu dam : ))))))
Tu jednak jest mały problem z wydawnictwami, które nie istnieją - no cóż tu musiał by być ktoś, kto ma takie modele i przygotował by taki zestaw do wydania przez istniejące wydawnictwo - myślę, że nie było by problemu ?
Ktoś zapyta i co z tymi kartami zrobić, a po prostu wkładamy je do segregatora i mamy katalog polskich modeli kartonowych. Okładkę do katalogu zrobi dobre wydawnictwo, a my sobie tylko ją nakleimy na segregator : ))))))
W wersji papierowej mamy to jak w banku, bo warto przypomnieć, że jednak w sieci zdjęcia znikają, strony znikają,a papier to papier, szczególnie dobrej jakości.

3. Wersja następna to katalogi firmowe na stronie wydawców do pobrania i wydrukowania we własnym zakresie i tu ponownie, któryś z istniejących wydawców musiał by na swojej stronie udostępnić katalog modeli firm nieistniejących.

Jeszcze jedna sprawa nie wiem jak to się ma do praw autorskich i wykorzystania okładek do takiego katalogu, czy innych takich formalności z tym związanych.

Oczywiście nie ma problemu, aby ten pomysł modyfikować i jak najbardziej oczekuję na sensowne propozycje.

Tak to mniej więcej widzę, wydaje mi się, że warto taki katalog stworzyć, bo przecież to nasze hobby to jednak kawał historii i kultury współczesnej i był by to również hołd dla tych, którzy przez wiele, wiele lat starali się projektując i wydając modele kartonowe, aby to hobby trwało ku chwale kartonu i zadowoleniu modelarzy.

Post zmieniony (27-01-17 22:33)

 
27-01-17 22:41  Odp: Katalog modeli kartonowych
Zajonc Poziomka 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Zajonc jeszcze ma wiele modeli do pokazania.
Obecnie przenoszę kolekcję w nowe miejsce i na nowe półeczki.

--
Każdy kilogram obywatela z wyższym wykształceniem szczególnym dobrem narodu.

 
27-01-17 22:46  Odp: Katalog modeli kartonowych
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Świetnie, ale co sądzisz o tym pomyśle ?

 
27-01-17 22:48  Odp: Katalog modeli kartonowych
wasia 

Na Forum:
Galerie - 22
 

Moje zdanie jest takie, że sam pomysł w zamiarze jest jak najbardziej słuszny. Można jednak sporo go uprościć, biorąc pod uwagę, że WSMK ma możliwość dodania i okładki i praktycznie wszystkich danych dotyczących opracowania. Przeglądałem dość sporo wpisów: brakuje albo autora, albo skali, albo okładki, albo czegoś tam jeszcze. Myślę, że WSMK jest porządnym podkładem, a nawet już sam w sobie jest takim spisem o jaki Ci chodzi. Potrzeba tylko odpowiedniego udoskonalenia i rzecz jasna uzupełnienia danych.

 
27-01-17 23:04  Odp: Katalog modeli kartonowych
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 21
Galerie - 26


 - 46

Osobiście odpowiada mi pomysł z punktu 1 - forma prezentacji okładki oraz sklejonego modelu- czyli rozwijamy temat 50 lat MM-a.

--
http://messer.cba.pl

 
27-01-17 23:07  Odp: Katalog modeli kartonowych
Zajonc Poziomka 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


WSMK powinien mieć oddzielone zagramaniczne wydawnictwa.
Z naszymi sobie poradzić nie możemy a pchamy się w zagranicę.
Powstanie takiego katalogu uważam dobry pomysł.

--
Każdy kilogram obywatela z wyższym wykształceniem szczególnym dobrem narodu.

 
27-01-17 23:30  Odp: Katalog modeli kartonowych
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Pomysł zrobienia jakiegoś porządnego internetowego spisu modeli jest jak najbardziej na miejscu. Coś w stylu BoardGameGeek tylko z modelami, a nie grami planszowymi. Podejrzewam że WSMK miał być w założeniu czymś takim, ale raczej się nie sprawdza bo strona WSMK jest po prostu przedpotopowa pod względem funkcjonalności.

Z całym pomysłem są dwa poważne problemy

1. Ktoś musi taką stronę napisać, a to nie jest hop siup. Powiedziałbym, że to gigantyczne zadanie.

2. Gdyby już strona powstała, to dochodzi kwestia hostingu, czyli wynajęcia przestrzeni serwerowej i płacenia za nią. A miejsca byłoby trochę potrzeba, biorąc pod uwagę Jednym z problemów projektu 50 lat MM jest to, że zdjęcia wrzucane są na różne serwisy które z czasem mają tendencję do zwijania działalności i na chwilę obecną w wielu galeriach znajdziemy puste posty pozbawione zdjęć. Jedynym sposobem uniknięcia problemu jest umożliwienie użytkownikom wgrywania własnych zdjęć na serwer.

Być może dałoby się dostosować do potrzeb spisu któryś z istniejących CMSów, co rozwiązałoby problem 1.

Jakiekolwiek próby wydawanie spisu drukiem uważam natomiast za bezsens.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
27-01-17 23:53  Odp: Katalog modeli kartonowych
kari   

... pomysł bardzo dobry.
Uważam, że w takim katalogu powinna znajdować się informacja:
- wydawnictwo;
- okładka (nr/rok wydania);
- w miarę możliwości fotki "suróweczki";
- opinia "sklejacza/y"; oczywiście obiektywna na temat opracowanego
projektu; (zalety, wady, błędy, stopień trudności)
- ewentualne (2-3) fotki gotowego modelu;
... i na koniec; czy model warty "popełnienia" czy nie.
------------------------------------------------------------------------------------------------

 
28-01-17 07:29  Odp: Katalog modeli kartonowych
MPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

W wersji internetowej taki katalog jest jak najbardziej przydatny, w wersji papierowej nigdy nie będzie aktualny, zawsze będzie w nim brakować modeli wydanych po opublikowaniu takowego katalogu.

 
28-01-17 08:07  Odp: Katalog modeli kartonowych
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Tak o poranku chciałem tylko zwrócić uwagę o czym my tak w ogóle rozmawiamy po pierwsze na przykładzie naszego spisu wydawnictw WSMK, który przecież nie jest kompletny i owszem zawiera firmy zagraniczne, które nas nie interesują w tym momencie, ale i tak po ich odrzuceniu i dodaniu brakujących polskich wydawnictw kompletna liczba polskich firm robi wrażenie, no to zobaczmy co mamy http://wsmk.konradus.com/fnwyd.php?

Po drugie otworzyłem sobie tak losowo stronę bardzo prężnego wydawnictwa Modelik i podliczyłem ile to zacne wydawnictwo wydało dotychczas modeli i co mi wyszło - okrągła liczba 723 modeli, taaaak to nie jest pomyłka chodzi o siedemset dwadzieścia trzy modele kartonowe.
I teraz podliczamy pozostałe wydawnictwa równie obficie nasycające rynek modelami kartonowymi i te mniej nasycające i nagle dociera do nas,że wprowadzenie tych wszystkich modeli do WSMK w formie jaką zaproponowałem to ogromna praca, którą by trzeba wykonać, a przecież nie wiadomo czy w ogóle można aż tak rozwinąć spis WSMK.

Dlatego uważam, że wersja papierowa w formie cyklicznie dodawanych stron nie wymaga aż takiej pracy i kosztów tylko wymaga dobrej woli istniejących wydawców, a by według jakiegoś wybranego schematu i wyglądu strony katalogu umieścili na niej swoje modele - okładki mają, zdjęcia brakujących modeli można przesłać do wydawnictwa i w ten sposób taki katalog może w sensownym czasie powstać przy sensownych kosztach.

Kill9999 - czemu uważasz, że wersja papierowa w takiej wersji jak zaproponowałem jest bez sensu ?

kari z tymi opiniami to bym się jednak wstrzymał, bo jest to bardzo subiektywna sprawa i to co dla jednego modelarza jest oki dla drugiego może być beeee.

Paweł przecież wiadomo, że modele będą się ukazywać i trzeba będzie dodrukowywać kolejne strony katalogu po ich zapełnieniu i nic nie będzie brakować.

Post zmieniony (28-01-17 08:16)

 
28-01-17 08:13  Odp: Katalog modeli kartonowych
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Potencjalna opcja:
Katalog/spis, jako plik pdf do wydrukowania samemu np. jako strony formatu A4.

Sprawa aktualizowania i obszernosci:
Katalog w częściach/tomach
np. PRL 1944-1989 czy inne podziały czasowe.

 
28-01-17 08:24  Odp: Katalog modeli kartonowych
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Brystol tak mówisz - to ile według ciebie stron by trzeba było wydrukować, ile tuszu kolorowego zużyć, papieru, aby to się kalkulowało i miało sens ?
Katalog elektroniczny jako plik pdf - za ile, gdzie, przez kogo zrobiona ?

 
28-01-17 08:39  Odp: Katalog modeli kartonowych
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Te pytania, kto zrobi i gdzie umieścić miałem powyżej napisane, skasowałem bo nasuwają się oczywiście same
To tylko opcja.

 
28-01-17 08:59  Odp: Katalog modeli kartonowych
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Wersja internetowa, administrowana i aktualizowana na bieżąco to dobry pomysł. No ale drukowanie tego to archaizm i utopia. Nieopłacalne i pozbawione sensu w dobie Internetu. Wiem o czym mówię, wystarczy pojechać na targi poznańskie jakiejkolwiek branży i zobaczyć na ilu stoiskach będzie dostępny drukowany katalog. Będą co najwyżej płyty CD i hasło" aktualny katalog do pobrania z naszej strony"
Papier (w tej kwestii) to przeżytek, przede wszystkim ze względu na koszty które nigdy się nie zwrócą i na niską skuteczność. Katalogi drukowane są juz w bardzo małych ilościach tylko jako narzędzia, pomoc w pracy technikom, punktom handlowym itp. gdzie wymagane jest przejrzenie go bez włączania komputera. Choć i to odchodzi do lamusa wraz z postępem. Wystarczy pójść do sklepu z częściami samochodowymi. U Pana Heńka może jeszcze ujrzyjmy jak wertuje katalog filtrona w poszukiwaniu części. W intercars-ie leżą i sie kurzą jako rezerwa na wypadek katastrofy systemu informatycznego.

 
28-01-17 09:21  Odp: Katalog modeli kartonowych
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Myślę, że wersja internetowa miałaby rację bytu, ale drukowana już nie bardzo z racji na sporą objętość. Ktoś poruszał temat CMS-ów. Prestashop ma możliwość pracy w trybie katalogu (bez możliwości zakupów), dając narzędzia konfiguracji kategorri, cech produktu, fotek itp. Niestety taki katalog wymagałby niezłego hostingu z racji ilości produktów. Teraz nasuwają sie pytania: kto miałby tym administrować (wprowadzanie pozycji to żmudna robota) i kto wykładałby ze 2-3 stówki rocznie na serwer?

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
28-01-17 10:16  Odp: Katalog modeli kartonowych
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

O czym ty Kalfior piszesz - jaki archaizm, utopia i przeżytek, o jakich kosztach ty mówisz w dobie cyfrowego drukowania, gdzie drukuję tylko tyle egzemplarzy stron katalogu ilu chętnych.
Czyli te wszystkie firmy dostarczające w wersji papierowej swoje oferty w formie katalogów, czy to cyklicznych ofert na oddzielnych kartach to firmy zacofane, no wybacz ale piszesz głupoty.
Czyli ci wszyscy wydawcy wydający czasopisma, książki itd. są kompletnie zacofani, bo przecież można to wrzucić w internet i sobie poczytać i poprzeglądać - no szkoda gadać.
Nie dotarło do ciebie, że chodzi o utworzenie zbioru, katalogu wszystkich modeli kartonowych wydanych w Polsce, bo jeszcze nikt tego nie zrobił, a nie katalogu z aktualną ofertą sprzedażowo -cenową - przecież ty nawet nie rozumiesz o czym jest mowa.

 
28-01-17 10:42  Odp: Katalog modeli kartonowych
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

No tak, przecież jestem debilem, byłbym zapomniał. A wydawaj sobie, kokosy zrobisz i nakład zejdzie na pniu.
Przedstaw mi korzyści przemawiające za wersją papierową jeśli jest możliwość dotarcia z treścią do odbiorcy drogą elektroniczną?
Teraz rozumiesz co mam na myśli?

 
28-01-17 11:37  Odp: Katalog modeli kartonowych
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Dwa cytaty:

Brystol tak mówisz - to ile według ciebie stron by trzeba było wydrukować, ile tuszu kolorowego zużyć, papieru, aby to się kalkulowało i miało sens ?

O czym ty Kalfior piszesz - jaki archaizm, utopia i przeżytek, o jakich kosztach ty mówisz w dobie cyfrowego drukowania

Na pierwszy rzut oka możnaby pomyśleć, że dwie osoby się spierają. A to po prostu dialog wewnętrzny.
Naprawdę czasem ciężko jest czytać ze zrozumieniem...

 
28-01-17 11:43  Odp: Katalog modeli kartonowych
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

:)))


Katalog czy książķę o polskim modelarstwie kartonowym bardzo chętnie bym kupił czy sobie pooglądał w internecie jako pdf czy dvju.
Tylko gdzie sie znajdzie ktoś,
kto zrobi i wyda.
Kalafior ma racjję, kto to kupi ?
Tych kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu wariatów co zbierają/sklejają papierki ?
A pewno i tak książka skończyłaby w księgarniach taniej książki.


Jako opcja:
Rozpisać ankiete na forum/ach i w czasopismach modelarskich:
Np. Jak zrobie i wydam, kupisz ?
Jak znajdzie sie wystarczająca ilosc wariatów,
ewntualnie wydać. :))

Proszę potraktować mój wpis pobłażliwie.

Coś podobnego wydarzyło się u naszych sąsiadów.
W 2015 roku ukazała się tam piękna ksiązka o historii modeli kartonowych na świecie w ciągu ostatnich 500 lat.

Wydanie tej książki, zostało poprzedzone rodzajem ankiety wśród tamtejszych chorych na papierzycę.

PS
Pomysł katalogu, obojętnej w jakiej postaci, uważam jak powyżsi poprzednicy, za b.dobry.

Post zmieniony (28-01-17 12:01)

 
28-01-17 12:20  Odp: Katalog modeli kartonowych
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Katalog w formie drukowanej, już w momencie wydania byłby nieaktualny. Wciąż pojawiają się nowe modele. Szczerze wątpię też by udało się uwzględnić wszystkie do tej pory wydane modele. A więc było by pole do kolejnych kłótni.
Chętnie bym natomiast kupił cyklicznie wydawany (początkiem roku) katalog zawierający modele wydane w ubiegłym roku. Coś takiego chyba funkcjonuje w modelach plastikowych, przynajmniej w poszczególnych firmach.
Nie oszukujmy się: większość sklejających raczej szuka nowości niż wiekowych modeli.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
28-01-17 12:56  Odp: Katalog modeli kartonowych
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

vwsmok no tak nie ma to jak wypowiedź osoby, która nie przeczytała co jest napisane wcześniej - serio nie widzisz różnicy w drukowaniu katalogu z pdf przez modelarza w domu i kosztów tego, a drukowania cyfrowo cyklicznie kart katalogu przez np. wydawnictwo A, B, C, itd, które można by kupować przy okazji np. zakupu modelu ?!
Nie widzisz różnicy między wydaniem modelu przez znaną firmę od razu za kilka tysięcy złotych, a kupowaniem tego modelu cyklicznie, wiadomo jaki system i jaką firmę mam na myśli ?

Brystol gdzie wyczytałeś, że ma to być książka, katalog wydany od razu jako tzw. cegła ?

Roman przecież formę wydania katalogu jako całości od razu odrzuciłem w pierwszym wpisie, no czytajcie co jest wcześniej napisane, a poza tym powtarzam to nie ma być katalog służący do kupowaniu modeli z cenami itd. tylko katalog wszystkich wydanych modeli kartonowych w Polsce, który może powstać przy współpracy wydawców modeli i modelarzy. I temat byłby cały czas aktualizowany - to nie ma być katalog Italeri na 2017 rok.
Jeżeli istniejące wydawnictwa zgodzą się przygotować takie karty ze swoimi modelami to mnóstwo pracy jest zrobione - pozostaje zebrać modele nieistniejących firm i tu potrzeba współpracy modelarzy, którzy takie modele posiadają.
To ma być współpraca, bo tylko tak można realnie takie kompedium stworzyć... ale trzeba chcieć, a nie pitolić tak jak w momencie, gdy wymyśliłem temat Nowości / Zapowiedzi - od razu podniósł się klangor, a po co, mamy WSMK, do czego to komu potrzebne, zaśmiecanie forum ... a temat okazał się strzałem w dychę i jak widać po przejęciu pomysłu przez Norvika trwa w najlepsze.

Przypominam tylko, że temat jest sondażowy - nikt nikogo do niczego nie zmusza.

Post zmieniony (28-01-17 12:58)

 
28-01-17 13:08  Odp: Katalog modeli kartonowych
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

To jak sondażowy i z zasady dyskusyjny to czego rzucasz się jak wsza na grzebieniu kiedy ktoś podważa sens pewnych posunięć takim czy innym argumentem? Przyjmij do wiadomości, przemyśl i weź wszystkie pod uwagę. Twoich niekoniecznie uprzejmych uwag nikt nie ma ochoty czytać. Wolimy konkrety. Każdy z osobna ci przyklasnął i poparł zrobienie takiego katalogu, tylko nie w wersji papierowej. A Ty już doszukujesz sie ataków i bojkotowania. Chłopie zluzuj pośladki.
Over. Bez odbioru.

Post zmieniony (28-01-17 13:10)

 
28-01-17 13:18  Odp: Katalog modeli kartonowych
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Halogenku! Jutrzenko elokwencji i polotu! WSMK zmarło śmiercią naturalną, jako projekt pospolitego ruszenia, najprostszy w tym przypadku do zrealizowania, a ty chcesz tym sposobem robić katalog drukowany? Raczysz chyba żartować. O ekonomicznym aspekcie nie wspominam. Sam nakład pracy jest tytaniczny. Chętnie cie zobaczę, jak za frajer siedzisz i katalogujesz te kilkanaście tysięcy modeli, opracowujesz graficznie i robisz składy. Na koniec, synchronizujesz współpracę w tej materii wszystkich wydawnictw.

Z drugiej strony warto czasem mieć bujną fantazję i marzenia :-D

--
Pozdrawiam!
Chopin

Post zmieniony (28-01-17 15:56)

 
28-01-17 13:22  Odp: Katalog modeli kartonowych
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

No właśnie byłem zdziwiony, że tylko vwsmok, Kalafior się pojawił w tym temacie, no przeca kto jak kto ale Chopin nie odpuści takiej frajdy.
Ot i cała Polska w pigułce.

 
28-01-17 13:33  Odp: Katalog modeli kartonowych
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

A ten dalej swoje. Po prostu wróć do tematu i przestań (jak już wcześniej napisałem) doszukiwać się we wszystkim ataku na siebie ad persona.
Interesuje cię temat czy kolejna kłótnia? Mam nadzieję, że jedni to pierwsze.

 
28-01-17 13:49  Odp: Katalog modeli kartonowych
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Halogenku zejdź po prostu na ziemię i zacznij od rzeczy najprostszych: zacznij np uzupełniać spis WSMK o brakujące modele i dane w już istniejących pozycjach. A nie wyskakuj z fantasmagoriami ekonomicznie i technicznie bardzo trudnymi do zrealizowania. Da się, tylko jakim (zupełnie bezsensownym) kosztem, dla twojego widzimisię. Taka kartka musiała by kosztować z 5PLN. Wydruk domowy to około 1PLN w b&w. W kolorze około 4,5PLN. W punkcie ksero od 1,5 do 4PLN... To tylko tak po łebkach i na szybko. Dodaj koszty opracowania... Czasem warto temat przemyśleć dokładnie wcześniej, i rozważyć czy ma to sens. No ale ty wiesz wszystko najlepiej, a twoje pomysły to rewolucjonizują świat... Dziwię się, że jeszcze nie zostałeś moderatorem na tym forum (i innych)?!

--
Pozdrawiam!
Chopin

Post zmieniony (28-01-17 15:54)

 
28-01-17 13:56  Odp: Katalog modeli kartonowych
dmk   

killy9999 napisał:

> Pomysł zrobienia jakiegoś porządnego internetowego spisu modeli jest jak najbardziej na miejscu. Coś
> w stylu BoardGameGeek tylko z modelami, a
> nie grami planszowymi. Podejrzewam że WSMK miał być w założeniu czymś takim, ale raczej się nie
> sprawdza bo strona WSMK jest po prostu przedpotopowa pod względem funkcjonalności.
>
> Z całym pomysłem są dwa poważne problemy
>
> 1. Ktoś musi taką stronę napisać, a to nie jest hop siup. Powiedziałbym, że to gigantyczne zadanie.
>
> 2. Gdyby już strona powstała, to dochodzi kwestia hostingu, czyli wynajęcia przestrzeni serwerowej i
> płacenia za nią. A miejsca byłoby trochę potrzeba, biorąc pod uwagę Jednym z problemów projektu 50
> lat MM jest to, że zdjęcia wrzucane są na różne serwisy które z czasem mają tendencję do zwijania
> działalności i na chwilę obecną w wielu galeriach znajdziemy puste posty pozbawione zdjęć. Jedynym
> sposobem uniknięcia problemu jest umożliwienie użytkownikom wgrywania własnych zdjęć na serwer.
>
> Być może dałoby się dostosować do potrzeb spisu któryś z istniejących CMSów, co rozwiązałoby problem
> 1.

Dedykowaną aplikację internetową mógłbym napisać, ale tylko w wolnym czasie, którego mam dosyć mało. W związku z tym powstawałaby pewnie bardzo długo.

Przygotowanie istniejącego CMSa (np. Wordpress, Contao) jest znacznie szybsze i to mogę zrobić bez problemu.

Pozostaje kwestia domeny i hostingu (regularne opłaty). Przy założeniu, że przechowujemy zdjęcia, wymagania co do miejsca na serwerze i transferu miesięcznego mogą być spore (czyli wyższa cena).

Gdyby znalazł się jeszcze jakiś grafik, który opracowałby tzw. frontend czyli to co będzie widziała osoba przeglądająca katalog to byłoby jeszcze lepiej. W podstawowej wersji użyłbym któregoś z gotowych systemów (tzw. framework).

Migrację danych z WSMK też mogę wykonać (pod warunkiem, że dostanę dostęp do bazy lub dane z niej).

--

 
28-01-17 14:48  Odp: Katalog modeli kartonowych
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

dmk a dało by radę po prostu przeprojektować sam system i lay istniejącego WSMK tak, żeby nabrał świeżego sznytu? Zbędną była by migracja i kwestia domeny, bo wszystko zostało by na miejscu.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Post zmieniony (28-01-17 15:54)

 
28-01-17 15:12  Odp: Katalog modeli kartonowych
dmk   

Jest to możliwe, ale nie wiem jak wygląda kod WSMK, a czasami przerabianie starych rozwiązań jest trudniejsze niż zrobienie od nowa.
W przypadku zachowania funkcjonalności, a jedynie zmiany interfejsu będzie łatwiej, natomiast sam silnik może być trudno modyfikować (zależy od rozwiązań przyjętych przez autora, czytelności kodu, komentarzy itp.)
Niemniej pomysł godny rozważenia.

--

 
28-01-17 15:53  Odp: Katalog modeli kartonowych
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

dmk kwestia złapania i zgadania się z autorem, czyli Orinoko ;-) Ja myślę, że funkcjonalność, jako taką można by zachować, ale poprawić layout i może dostosować pod współczesne mobilki. No i wyszukiwarka modeli jest na pewno do poprawy (a przynajmniej baza słów kluczowych). Tak naprawdę to trzeba by się temu przyjrzeć z bliska, ale ja w sprawach webowych to noga jestem ;-) Optował bym jednak o pozostawienie samego spisu tam gdzie jest aktualnie, żeby nie komplikować sprawy domeny i serwera.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
28-01-17 16:46  Odp: Katalog modeli kartonowych
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Chopin - może być problem ze złapaniem autora, Orinoko to gdzieś w południowej Ameryce albo innej Pretorii? :-) ;-)

 
28-01-17 17:24  Odp: Katalog modeli kartonowych
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Aj tam... aj tam... ;-) Kijem Skisłą zawrócim to i u nas popłynie ;-)

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
28-01-17 17:54  Odp: Katalog modeli kartonowych
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

A może jednak jest w Polszcze?
Kod jest napisany w PHP, zapewne średnio czytelnym, bo się przy okazji owego PHP nauczyłem był. Popatrzę na dniach, co tam jest.
Wygląd najprościej byłoby dostosować przez CSS, tu pewnie nie byłoby dużo roboty.
I tak moim zdaniem najistotniejsze byłoby uzupełnienie samych danych.
Co do funkcjonalności, to nie ma co szaleć. Jeśli czegoś brakuje, to można dyskutować i ewentualnie poprawiać, ale bez rewolucji.
Tomek

 
29-01-17 11:50  Odp: Katalog modeli kartonowych
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Mam taką dużą prośbę do Rajkuba - słuchaj Czesław swego czasu zadekretowałeś, cytuję :
" Lekarstwo - traktować się nawzajem jak zadżumionych - gdzie on coś pisze (czyli JA - mój dopisek ) tam nas nie ma, tam gdzie my piszemy tam jemu wara ".
Pomijam już prawdę mówiąc, że było to w mało sympatycznej formie napisane, ale niech tam.
Wydaje mi się, baaa jestem pewny, że ta zasada została ewidentnie złamana nie przeze mnie, ale przez vwsmoka, Kalafiora, Chopina - bardzo przepraszam, ale kompletnie nie interesują mnie poglądy tych trzech ANONIMOWYCH dla mnie forumowiczów, którzy swoją anonimowość wykorzystują do tego, aby jak to w tamtej swojej wypowiedzi Czesiu napisałeś "ujadać jak ratlerki" przy okazji moich wpisów.
Może przyjdzie kiedyś moment, że przedstawią się z imienia i nazwiska i wtedy być może potraktuję ich jako partnerów do dyskusji.
Nie po to założyłem ten temat, aby pod swoim adresem wysłuchiwać takich tekstów jakie wpisują wspomniani forumowicze.
W związku z tym proszę o usunięcie ich wpisów, które naruszają wspomnianą na początku tego tekstu Twoją zasadę, po to, aby nie było kwasów.

Post zmieniony (29-01-17 11:52)

 
29-01-17 16:45  Odp: Katalog modeli kartonowych
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Halogen, zacznijmy od tego, że chciałem odpowiedzieć na tzw. priva, ale Twoja OTWARTOŚĆ (w przeciwieństwie do mojej ANONIMOWOŚCI) sprawia, że nie ujawniasz pod nikiem swojego majla.
Pewnie powodem jest opisany przez Ciebie wymóg poznania czyichś personaliów jako warunku dopuszczenia kogoś takiego do dyskusji, ale to właściwie trudno skomentować na poważnie.
Nie ma oczywiście obowiązku, ale nie przypominam sobie, żeby inni, którzy też adresów nie ujawniają narzekali na anonimowość pozostałych.

Co do Twojego komentarza, że jestem "osobą, która nie przeczytała wcześniej". Otóż przeczytałem (choć pewnie uznasz, że bez zrozumienia).
Wszystkie Twoje wcześniejsze wpisy o kosztach były sensowne i sprowadzały się do pytania "ile to by mogło kosztować?". Sugerowały wręcz pewien stopień Twojej niewiedzy w tym temacie.
Ale jak tylko Kalafior stwierdził, że pomysł jest zły i będzie drogo (podpierając się jakimi takimi argumentami) natychmiast wypaliłeś z autorytatywnym o jakich kosztach ty mówisz.
No właśnie, o jakich? Dowiedziałeś się w międzyczasie czegoś nowego, czy była to Twoja standardowa reakcja na krytykę Twojego pomysłu?
Sądząc po no wybacz ale piszesz głupoty – raczej to drugie...

Prosić o usunięcie wpisów w swoim wątku oczywiście możesz, ale nie podpieraj się jakimś rzekomym "zadekretowaniem" czegokolwiek przez Rajkuba.
Akurat on jest ostatnim, który by pewnie coś w tym stylu dekretował. Swoją drogą skąd bierze tyle cierpliwości ;-)
Napisał swoje zdanie i podał możliwy sposób na uniknięcie konfliktów z Tobą. Pewnie miał rację, ale nie rób sobie z tego wytrycha do wywalania niewygodnych dla Ciebie wpisów.

Natomiast co do problemu z "wysłuchiwaniem takich tekstów jakie wpisują wspomniani forumowicze" to mogę doradzić tylko jedno – nie czytaj na głos.

PS. Żeby nie było, że zupełnie niemerytorycznie – sam pomysł podoba mi się niezmiernie, i nawet jeśli skończy się tylko na zreanimowaniu WSMK, to i tak będzie to Twoja niezaprzeczalna i wielka zasługa dla polskiego modelarstwa kartonowego.
I akurat teraz naprawdę piszę zupełnie serio ;-)

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
29-01-17 18:34  Odp: Katalog modeli kartonowych
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

To nie mogę się wypowiadać w twoich wątkach nawet merytorycznie? A od takiej wypowiedzi zacząłem. No ale tobie się nie spodobała. Cóż w twoim mniemaniu jestem widać przygłupi.
Następnym razem napisz wyraźnie, drukowanymi, kto nie ma prawa wstępu i wypowiedzi. Zrób tablice jak w "Nie lubię Poniedziałków" z naszymi avatarami.

Chciałem najnormalniej w świecie wyrazić swoje zdanie i zgłosić sugestię, wybacz, ze nie wiedziałem, że jestem nieproszonym gościem nie godnym twojego wątku.

P.S. Na kartonówkach jest taki katalog o jakim myślisz. Choć niepełny i troszkę szwankuje. Ale forma jest bardzo ciekawa.

 
29-01-17 19:06  Odp: Katalog modeli kartonowych
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

orinoko tak po za layoutem i trochę szwankującą wyszukiwarką, to chyba było by niewiele poprawek. Wygląd jest po prostu archaiczny, a wyszukiwarka nie łapie wszystkich fraz, np.: f16. Dopiero wpisanie pełnej frazy f-16 daje efekt.

vwsmok, Kalafior nie szkoda wam czasu i atłasu na takie deliberacje? Należało by zacząć od tego ile wpisów zrobił do WSMK, a dopiero zastanowić się nad przypisywaniem mu zasług. Bo na razie to wygląda to tak, że chce się wyślizgać cudzym kosztem. A przynajmniej ja to tak odbieram.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
30-01-17 09:38  Odp: Katalog modeli kartonowych
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Chopin, wiele lat temu próbowałem coś od siebie zrobić dla WSMK. Pisałem majle z pytaniami, zgłaszałem jakieś tam babole.
Nie było ani efektu ani odpowiedzi i w końcu odpuścilem.

Wygląda na to, że teraz zaczęła się jakaś w miarę składna dyskusja o uruchomieniu bazy od nowa (bo chyba tak to trzeba nazwać).
No a że zaczęła się w wątku otwartym przez Halogena to (cytując klasyka) – oczywista oczywistość ;-)

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
30-01-17 11:59  Odp: Katalog modeli kartonowych
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

vwsmok no już nie bądźmy tacy formaliści ;-)

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
02-02-17 11:19  Odp: Katalog modeli kartonowych
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

I jak? Entuzjazm opadł? Trza Braveranu!

Jestem za remontem WSKM. Było by pięknie zobaczyć na ile go stać obecnie, po aktualizacji i kosmetyce.

 
02-02-17 11:56  Odp: Katalog modeli kartonowych
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kalafior to wymaga czasu, niestety. Projekt, jak wiesz jest pro publico bono. Nikt nie rzuci zajęć dla chleba, tak z marszu, dla jak by nie było, zajęcia raczej mało dochodowego. Cierpliwości ;-)

Ja na pierwszy ogień proponuję, żeby kto może i jest zainteresowany, zaczął uzupełniać braki w spisie, pod postacią jaką ma aktualnie. To już będzie bardzo duży krok naprzód. Sam zacząłem przeglądać swoje zbiory, w celu uzupełnienia spisu o ewentualne braki.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024