FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
27-01-17 22:31  Katalog modeli kartonowych
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

"We" w słowie wstępnym chciałbym poprosić o zatrzymanie tego tematu bez indeksu i na Głównym, ponieważ jednak na tą stronę zagląda zdecydowanie więcej osób niż do pozostałych działów, a temat dotyczyć będzie jak nie wiem co modeli kartonowych.
No do dobra do rzeczy, więc nawijam.

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie, nie nie wsza tylko taki pomysł, aby wreszcie zrobić katalog wszystkich modeli kartonowych wydanych w Polsce. Zawsze marzyłem, aby zobaczyć wszystkie wydane i sklejone modele w Polsce, no ale weź i zobacz : )))))
Jak wiadomo mamy tu na forum spis WSMK jednak już mocno nieaktualny, mamy spis modeli wydanych rok w rok, ale robiony był od pewnego czasu, mamy spis 50 lat Małego Modelarza, ale mamy również na forum modelarzy, pasjonatów tego hobby posiadających unikalne zbiory modeli o których istnieniu często nawet mocno siedzący w temacie modelarze nie mają pojęcia lub tylko słyszeli z opowiadań, że takie wydawnictwa i modele kiedyś zostały wydane vide prezentacje Zajonca Poziomki, który pewnie ma tam w zanadrzu jeszcze nie jeden zacny modelik do pokazania.
Jasne chyba jest, że wydanie takiego kompedium modelarstwa kartonowego w formie katalogu raczej nie wchodzi w grę, bo wiadomo ilu takie tomisko kupi, wiadomo cena, kto to niby wyda i takie tam obiektywne trudności.
W związku z powyższym to mam takie trzy koncepcje :

1. Zrobić taki katalog na forum, niestety nie wiem jaka jest pojemność i ile to zajmie miejsca, ale widzę również jak często forum zapychane jest tematami mało znaczącymi, jakimi to niech sobie każdy dopowie, być może będzie można coś tam wygospodarować czyszcząc tematy zdeaktualizowane.
Dla każdego wydawnictwa stworzyć taką stronę jak 50 lat MM.
Na stronie zdjęcie kolorowe okładki.
Zdjęcie modelu, ale w wersji bez malowania tak, aby było widać jak ten model wygląda po sklejeniu - to może być najtrudniejsze do wykonania, ale jeżeli nie będzie zdjęcia sklejonego modelu to może zdjęcie przykładowe arkuszy.
Autor opracowania.
Skala.

2. Pewnie nie jeden z nas pamięta i miał w ręku takie jedno, dwu stronicowe reklamówki np. Fly Model, GPM z zajawkami modeli, które mają się ukazać lub wcześniej się ukazały i tu właśnie widzę rozwiązanie problemu wydania katalogu modeli.
Wszystko jednak w ręku wydawców modeli kartonowych, którzy mogli by przygotować takie jedno lub dwustronicowe kolorowe wkładki wydane na dobrym papierze z modelami które dotychczas wydali, oczywiście nie od razu wszystko, bo są firmy, które mają tych modeli mnóstwo, wiadomo co pewien czas uzupełnienie. Oczywiście nie za darmo, no już dobra niech mają, jakieś tam pińc złotych od czasu do czasu dam : ))))))
Tu jednak jest mały problem z wydawnictwami, które nie istnieją - no cóż tu musiał by być ktoś, kto ma takie modele i przygotował by taki zestaw do wydania przez istniejące wydawnictwo - myślę, że nie było by problemu ?
Ktoś zapyta i co z tymi kartami zrobić, a po prostu wkładamy je do segregatora i mamy katalog polskich modeli kartonowych. Okładkę do katalogu zrobi dobre wydawnictwo, a my sobie tylko ją nakleimy na segregator : ))))))
W wersji papierowej mamy to jak w banku, bo warto przypomnieć, że jednak w sieci zdjęcia znikają, strony znikają,a papier to papier, szczególnie dobrej jakości.

3. Wersja następna to katalogi firmowe na stronie wydawców do pobrania i wydrukowania we własnym zakresie i tu ponownie, któryś z istniejących wydawców musiał by na swojej stronie udostępnić katalog modeli firm nieistniejących.

Jeszcze jedna sprawa nie wiem jak to się ma do praw autorskich i wykorzystania okładek do takiego katalogu, czy innych takich formalności z tym związanych.

Oczywiście nie ma problemu, aby ten pomysł modyfikować i jak najbardziej oczekuję na sensowne propozycje.

Tak to mniej więcej widzę, wydaje mi się, że warto taki katalog stworzyć, bo przecież to nasze hobby to jednak kawał historii i kultury współczesnej i był by to również hołd dla tych, którzy przez wiele, wiele lat starali się projektując i wydając modele kartonowe, aby to hobby trwało ku chwale kartonu i zadowoleniu modelarzy.

Post zmieniony (27-01-17 22:33)

 
27-01-17 22:41  Odp: Katalog modeli kartonowych
Zajonc Poziomka 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Zajonc jeszcze ma wiele modeli do pokazania.
Obecnie przenoszę kolekcję w nowe miejsce i na nowe półeczki.

--
Każdy kilogram obywatela z wyższym wykształceniem szczególnym dobrem narodu.

 
27-01-17 22:46  Odp: Katalog modeli kartonowych
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Świetnie, ale co sądzisz o tym pomyśle ?

 
27-01-17 22:48  Odp: Katalog modeli kartonowych
wasia 

Na Forum:
Galerie - 22
 

Moje zdanie jest takie, że sam pomysł w zamiarze jest jak najbardziej słuszny. Można jednak sporo go uprościć, biorąc pod uwagę, że WSMK ma możliwość dodania i okładki i praktycznie wszystkich danych dotyczących opracowania. Przeglądałem dość sporo wpisów: brakuje albo autora, albo skali, albo okładki, albo czegoś tam jeszcze. Myślę, że WSMK jest porządnym podkładem, a nawet już sam w sobie jest takim spisem o jaki Ci chodzi. Potrzeba tylko odpowiedniego udoskonalenia i rzecz jasna uzupełnienia danych.

 
27-01-17 23:04  Odp: Katalog modeli kartonowych
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Osobiście odpowiada mi pomysł z punktu 1 - forma prezentacji okładki oraz sklejonego modelu- czyli rozwijamy temat 50 lat MM-a.

--
http://messer.cba.pl

 
27-01-17 23:07  Odp: Katalog modeli kartonowych
Zajonc Poziomka 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


WSMK powinien mieć oddzielone zagramaniczne wydawnictwa.
Z naszymi sobie poradzić nie możemy a pchamy się w zagranicę.
Powstanie takiego katalogu uważam dobry pomysł.

--
Każdy kilogram obywatela z wyższym wykształceniem szczególnym dobrem narodu.

 
27-01-17 23:30  Odp: Katalog modeli kartonowych
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Pomysł zrobienia jakiegoś porządnego internetowego spisu modeli jest jak najbardziej na miejscu. Coś w stylu BoardGameGeek tylko z modelami, a nie grami planszowymi. Podejrzewam że WSMK miał być w założeniu czymś takim, ale raczej się nie sprawdza bo strona WSMK jest po prostu przedpotopowa pod względem funkcjonalności.

Z całym pomysłem są dwa poważne problemy

1. Ktoś musi taką stronę napisać, a to nie jest hop siup. Powiedziałbym, że to gigantyczne zadanie.

2. Gdyby już strona powstała, to dochodzi kwestia hostingu, czyli wynajęcia przestrzeni serwerowej i płacenia za nią. A miejsca byłoby trochę potrzeba, biorąc pod uwagę Jednym z problemów projektu 50 lat MM jest to, że zdjęcia wrzucane są na różne serwisy które z czasem mają tendencję do zwijania działalności i na chwilę obecną w wielu galeriach znajdziemy puste posty pozbawione zdjęć. Jedynym sposobem uniknięcia problemu jest umożliwienie użytkownikom wgrywania własnych zdjęć na serwer.

Być może dałoby się dostosować do potrzeb spisu któryś z istniejących CMSów, co rozwiązałoby problem 1.

Jakiekolwiek próby wydawanie spisu drukiem uważam natomiast za bezsens.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
27-01-17 23:53  Odp: Katalog modeli kartonowych
kari   

... pomysł bardzo dobry.
Uważam, że w takim katalogu powinna znajdować się informacja:
- wydawnictwo;
- okładka (nr/rok wydania);
- w miarę możliwości fotki "suróweczki";
- opinia "sklejacza/y"; oczywiście obiektywna na temat opracowanego
projektu; (zalety, wady, błędy, stopień trudności)
- ewentualne (2-3) fotki gotowego modelu;
... i na koniec; czy model warty "popełnienia" czy nie.
------------------------------------------------------------------------------------------------

 
28-01-17 07:29  Odp: Katalog modeli kartonowych
MPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

W wersji internetowej taki katalog jest jak najbardziej przydatny, w wersji papierowej nigdy nie będzie aktualny, zawsze będzie w nim brakować modeli wydanych po opublikowaniu takowego katalogu.

 
28-01-17 08:07  Odp: Katalog modeli kartonowych
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Tak o poranku chciałem tylko zwrócić uwagę o czym my tak w ogóle rozmawiamy po pierwsze na przykładzie naszego spisu wydawnictw WSMK, który przecież nie jest kompletny i owszem zawiera firmy zagraniczne, które nas nie interesują w tym momencie, ale i tak po ich odrzuceniu i dodaniu brakujących polskich wydawnictw kompletna liczba polskich firm robi wrażenie, no to zobaczmy co mamy http://wsmk.konradus.com/fnwyd.php?

Po drugie otworzyłem sobie tak losowo stronę bardzo prężnego wydawnictwa Modelik i podliczyłem ile to zacne wydawnictwo wydało dotychczas modeli i co mi wyszło - okrągła liczba 723 modeli, taaaak to nie jest pomyłka chodzi o siedemset dwadzieścia trzy modele kartonowe.
I teraz podliczamy pozostałe wydawnictwa równie obficie nasycające rynek modelami kartonowymi i te mniej nasycające i nagle dociera do nas,że wprowadzenie tych wszystkich modeli do WSMK w formie jaką zaproponowałem to ogromna praca, którą by trzeba wykonać, a przecież nie wiadomo czy w ogóle można aż tak rozwinąć spis WSMK.

Dlatego uważam, że wersja papierowa w formie cyklicznie dodawanych stron nie wymaga aż takiej pracy i kosztów tylko wymaga dobrej woli istniejących wydawców, a by według jakiegoś wybranego schematu i wyglądu strony katalogu umieścili na niej swoje modele - okładki mają, zdjęcia brakujących modeli można przesłać do wydawnictwa i w ten sposób taki katalog może w sensownym czasie powstać przy sensownych kosztach.

Kill9999 - czemu uważasz, że wersja papierowa w takiej wersji jak zaproponowałem jest bez sensu ?

kari z tymi opiniami to bym się jednak wstrzymał, bo jest to bardzo subiektywna sprawa i to co dla jednego modelarza jest oki dla drugiego może być beeee.

Paweł przecież wiadomo, że modele będą się ukazywać i trzeba będzie dodrukowywać kolejne strony katalogu po ich zapełnieniu i nic nie będzie brakować.

Post zmieniony (28-01-17 08:16)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024