FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
23-01-17 19:19  [Relacja]U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witajcie :)
Nazywam się Piotrek. Mam 37 wiosen i od pewnego czasu modelarstwo szkutnicze przechodzi u mnie renesans po kilku a może i kilkunastu latach przerwy. Przez długi czas budowałem i sklejałem statki i okręty z plastiku i czasem trafiło się coś drewnianego. Oczywiście większość tych modeli nie podołało próbie czasu i gdzieś się zagubiły :/.Teraz odżyła ta pasja na nowo. Na tapecie pojawił się mój pierwszy kartonowy U-Boot typ IXc wydawnictwa dobrze wszystkim znanego Fly Model. Jak pisałem to mój pierwszy model kartonowy w związku z tym pewno nie obędzie się bez problemów ale liczę na waszą wyrozumiałość, wiedzę i cierpliwość :D. Do rzeczy : cały kiosk uboota mam ukończony z peryskopami relingami i drabinkami z uzbrojeniem. Teraz na tapecie pojawił się szkielet. I tu mam pytanie odnośnie wycinania elementów wzdłużnic podłużnic i wręg. Jak to wycinać ?? w sensie ciąć na czarnej linii nad czarną linią czy też pod czarną linią narysowanego elementu ??
Co do zdjęć kiosku postaram się to jeszcze dzisiaj wrzucić tylko muszę powybierać najlepsze bo samych zdjęć jest ok 90 :D:D
Proszę napiszcie mi z tym wycinaniem :)

--

Post zmieniony (31-07-17 18:47)

 
23-01-17 19:25  Odp: U-Boot Typ IXc
mrówka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 0

Ja szkutnikiem nie jestem, ale wręgi zawsze wycinam delikatnie nad czarną linią. Zostawiam miejsce na szlifowanie.

--
////////////////////////////////////////////////
https://www.facebook.com/Modelarstwo-kartonowe-wgBeaty-338001226312995/
Zapraszam na moją stronkę.

 
23-01-17 19:32  Odp: U-Boot Typ IXc
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Nie ma odpowiedzi na to pytanie, bo każdy model może być zaprojektowany inaczej. Najbezpieczniej jest wyciąć po zewnętrznej i w razie czego oszlifować nadmiar, choć oczywiście w przypadku dużego szkieletu okrętu będzie to dosyć pracochłonnej. Lepiej byłoby zrobić na próbę kilka wręg i je przymierzyć, żeby wyczuć czy ciąć po zewnętrznej, pośrodku czy po wewnętrznej, a potem resztę wręg już będziesz wiedział jak wyciąć. Oczywiście może być tak że wręgi w ogóle są źle i jak byś nie wyciął to nie będą pasować ;-)

A co do samego modelu to BARDZO chcę zobaczyć relację. Uwielbiam UBooty i mam wszystkie wycinanki które wypuścił GPM, ale niestety są one nieco za bardzo zdetalizowane - czekam więc aż moje umiejętności wzrosną zanim się za nie wezmę. No i GPM nie wypuścił UBoota IX. Bardzo jestem ciekaw jak wygląda ten z Fly Model, zarówno pod względem spasowania jak i detalizacji.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
23-01-17 19:51  Odp: U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Już zauważyłem jedno małe niedociągnięcie autora. Źle oznaczone miejsca na kiosku na drabinkę. Z jednej strony kropki są równo a z drugiej trochę krzywo zaznaczone i szerzej rozstawione w związku z tym miałem problemy z dopasowaniem drabinek ale jakoś się udało. Drugi błąd to brak UZO w tym modelu ale wydaje mi się że gdzieś widziałem tutorial jak go wykonać więc zrobię to po ukończeniu szkieletu. ok wstawiam zdjęcia powiny się ukazać za ok godzinkę

 
23-01-17 19:56  Odp: U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

z jakiego serwera korzystacie to wrzucania zdjęć ?? :D

 
23-01-17 20:09  Odp: U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 



 
23-01-17 20:14  Odp: U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 


Właz

Działko plot

Post zmieniony (23-01-17 20:57)

 
23-01-17 20:27  Odp: U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 








Narazie prezentuje się to tak jak na tych fotkach :)

 
23-01-17 20:37  Odp: U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 







 
23-01-17 20:38  Odp: U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tyle jeżeli chodzi o kiosk okrętu. Teraz zabieramy się za szkielet kadłuba ;) Postanowiłem waloryzować kadłub w postaci wycinania otworów przelewowych w kadłubie oraz będę się starał wykonać nitowanie a całość po ukończeniu zaopatrzę z rdzę w odpowiednich miejscach kadłuba. Część wręg, podłużnic mam już wycięte. Najpierw zbuduję denną część kadłuba i zabiorę się za poszycie z nitowaniem. Do nitowania będę chciał użyć takiego urządzenia

Zwie się to Perforator obrotowy Proedge 5/16, 18 zębów na cal. Ktoś coś na ten temat ?? Bo nie wiem czy kupować :D i ile nitów wejdzie faktycznie na cal. A cal to chyba ok 2,5 cm jażeli dobrze pamiętam

Post zmieniony (23-01-17 20:55)

 
23-01-17 21:20  Odp: [R/G]U-Boot Typ IXc
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Ja bym nie wiercił, tylko zakupił odpowiednią ilość nitów w Model-KOM. Poza tym jak widzę uzyłeś za grubego drutu na relingi i schodki. Popracuj usilnie nad wyglądem końcowym elementów. Podstawa peryskopów nie nasączona SG i nie wyszlifowana, obudowa kiosku naklejona na moim zdaniem zbyt gruby karton. Z tego co pamiętam przy budowie, będziesz miał problemy ze spasowaniem dna. Moja rada: wolniej a dokładniej. I ścinaj czarne krechy.

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
23-01-17 21:27  Odp: [R]U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tak obudowa kiosku faktycznie na zbyt grubym kartonie. Niestety błędy początkującego kartoniarza :( A odnośnie tych nitów które wybrać ?kuliste 0,6mm ?

Post zmieniony (23-01-17 21:31)

 
23-01-17 23:22  Odp: [R]U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Andrzej a jeszcze mam pytanie jedno. Ta wycinanka posiada dwa modele ten który robię i model VIIc na modelu VIIC jest opisane aby naklejać elementy szkieletu na karton 1.5mm natomiast przy moim obecnym IXc nie jest napisane nic. Na jakim kartonie kleić ten szkielet ?

 
23-01-17 23:27  Odp: [R]U-Boot Typ IXc
kari   

... ten górny falochron na kiosku coś nie "ten teges" ;-)
powinien wyglądać po złożeniu tak jak ten na foto:
http://darek.net/galeriaxxi/73/dscf2660.html
--------------------------------------------------------------------------------------

 
24-01-17 11:01  Odp: [R]U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tak wiem i będę to poprawiać. Dobrze że zrobiłem wcześniej ksero

 
24-01-17 11:06  Odp: [R]U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ja ten model traktuję bardziej szkoleniowo gdyż jak pisałem wcześniej to mojej pierwsze kroki z kartonem i takie numery mogą mi się jeszcze przytrafić w tym modelu. Faktycznie z tym falochronem to dramat zrobiłem ale na szczęście da się go założyć prawidłowo więc nie będzie problemów. Podstawy peryskopów też będę poprawiał. Dzięki za wszystkie wytknięcia.

Post zmieniony (24-01-17 13:11)

 
24-01-17 18:42  Odp: [R]U-Boot Typ IXc
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Hej

Mam ten model i czeka na swoją kolej. Zerknij do innych galerii bo kilku go tutaj popełniło. A jest na ich robocie na czym oko zawiesić...

Co do grubości kartonu jaki ma zostać użyty do jakiegokolwiek szkieletu - weź linijkę i zmierz wcięcie na wręgi a będziesz miał odpowiedź. Do podklejenia szkieletu nie używaj tylko żadnego kleju na bazie wody (wikol itp.) bo zniekształca kształt i wymiary.

Z tego wydawnictwa kleiłem będąc w technikum typ IIA i była to moja osobista porażko-katastrofa. Nie poradziłem sobie z poszyciem. I tak jak radził Andrzej, uważaj na dno.

Nie będę wytykał błędów, zrobią to inni ale dam kilka rad:

1 - Lufa działka plot - jakakolwiek - idź do apteki i kup igły do pobierania krwi (będą się gapili na początku jak na narkomana ale...) i utnij w odpowiednim miejscu na długość. Zawsze będzie lepiej wyglądała niż z drutu jak sugeruje wycinanka

2 - staraj się trzymać skalę (nie sugeruj się szablonem), weż kalkulator do ręki i policz jaki przekrój czego ma być. Bardzo cienki świetny do niektórych rzeczy drut znajdziesz na każdym serwisie. Poproś o zużyte czujniki ABS-u albo kontrolki po klockach hamulcowych, sam zobaczysz jak weźmiesz do ręki. W transformatorach czy silniczkach czasem tak cienkich nie znajdziesz.

3 - zaopatrz się w pakiet kuleczek z łożysk - kilka rozmiarów. Świetnie nadają się do kształtowania elementów obłych jak wypukłości kiosku, osłony sondy, krawędzie natarcia w samolotach itp.

4 - jak będziesz robił szkielet - pamiętaj aby ścinać krawędzie wręg - unikniesz schodów na kadłubie.

W razie czego pytaj - kibicuję gorąco bo sam chcę go skleić.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
24-01-17 18:51  Odp: [R]U-Boot Typ IXc
mustang1234 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Panowie mam sklejone dwie dziewiątki z Gomixa i drugą chyba z Hobby model i nie przypominam sobie żeby były problemy z dnem - raczej model jest spasowany i nie powinno być problemów z jego złożeniem - trzymam kciuki i kibicuję :)

--

Post zmieniony (24-01-17 19:01)

 
24-01-17 19:13  Odp: [R]U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Hej :) Dzięki za podpowiedzi :). Ścinać krawędzie wręg papierem ściernym ?? Myślałem szkielet sklejać butaprenem....

Post zmieniony (24-01-17 19:21)

 
25-01-17 12:20  Odp: [R]U-Boot Typ IXc
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Hej

Butapren to bardzo słuszna koncepcja. Tylko nieco śmierdzi ale spoina jest mocna i nie deformuje kartonu. Ja tam jestem jego zwolennikiem. A wielu też przyzna, że jak się nabierze wprawy to i czysto nim można sklejać. Fakt - jak już dotknie powierzchni, którą widać to zostawia przebarwienia. Trzeba uważać. Ale na szkielet - idealny. Może być też polimerowy albo nawet szewski z "Dragona" (ten ostatni mniej polecam bo za szybko schnie)

Krawędzie - weź do ręki cyjanoakryl (super glue, kropelka itp), nasącz nim fragment, który będziesz szlifował. Jak klej wyschnie, nasączony karton będzie bardzo twardy - poczujesz pod palcami. Bierzesz wtedy mały klocek, nawijasz papier ścierny i lecisz po pbrysie wręgi aby schodów nie było.

I teraz uważaj bo to ważne. Wszystko z tematu cyjanoakrylowego jest trujące a opary mało bezpieczne. Znajdziesz info też na innych relacjach z tego forum. Któryś z kolegów sugerował użycie wiatraczka, który wypycha opary sprzed nosa (bo opary mogą powodować podobno odklejanie się siatkówki w oku???, nie pamiętam doczytasz, a uważać trzeba) w każdym razie są mało miłe. Ja ostatnio potraktowałem szkielet w swoim okręcie SG bez wietrzenia oparów i to był błąd...

Pozdrowienia z L4

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
25-01-17 12:22  Odp: [R]U-Boot Typ IXc
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=171390&t=136532

Tu masz link do relacji klejonego przez Ciebie okrętu.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
25-01-17 23:28  Odp: [R]U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzięki wielkie :)
Czym najlepiej impregnować wycinankę ?

 
26-01-17 07:48  Odp: [R]U-Boot Typ IXc
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Rozcieńczony capon w stosunku 2:1.

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
26-01-17 17:51  Odp: [R]U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ok. Zaopatrzeniem się w capon rozcienczalnik strzykawki igły i działam. Plan mam taki: poprawiam falochron, lufę armatura i działek zrobię z igieł. Caponem posmaruje pokład burty i poszycie dna. W między czasie składam do kupy szkielet. Będę ciąg trochę nad czarną krechą żeby zostawić miejsce na szlifowanie. Chyba że te krechy obcinac całkiem jak sądzicie?

 
26-01-17 18:15  Odp: [R]U-Boot Typ IXc
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

To zależy jak sugeruje autor wycinanki (projektant). A jak nic o tym w opisie nie wspomina to lepiej dla pewności kapkę po zewnętrznej, ino bez przesady:)

 
28-01-17 21:44  Odp: [R]U-Boot Typ IXc
Dziadek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1


 - 4

Witam...
Dawno się nie udzielałem ale u-booty to temat który bardzo lubię ;-) Za IX się jeszcze nie zabrałem choć czeka na swoją kolej nie wiem tylko czy człowiekowi czasu wystarczy na te wszystkie modele ;-) Nie będę zaśmiecał tematu poszperaj trochę w moich relacjach powinieneś znaleźć tam dużo odp. na swoje pytania...
Pozdrawiam...

--
Na półce "Relacje z Galerią"
*******************************
* Fokker Dr.1 MM * Fokker E.V (D.VIII) MM * Sopwith F.1 CAMEL MM * Fokker D.VII KK * Ścigacz OP MM * Fokker E.II GPM * Friedrichshafen FF33E GPM * Morane-Saulnier L-Answer * Nieuport IV-Answer * Macchi M.5 Answer wyd.I * Halberstadt D.II-GPM * Macchi M.5 Answer wyd.II * Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 * Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 *

W budowie "Relacje w Toku"
*******************************
Das Boot U-141 typ. IID GPM 31/2012
Ford Tfc - Modelik 8/04

 
28-01-17 22:00  Odp: [R]U-Boot Typ IXc
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Tak...

Dziadek jak na mój gust skleił najlepiej te okręty. Nie widziałem lepiej sklejonych modeli z tego wydawnictwa na żadnym innym forum. Ucz się od niego jeżeli miałbyś już podpatrywać i zwróć uwagę na jakie błędy natrafił i jak sobie z nimi poradził. Sam zresztą będę to robił bo mnie one też czekają.

Czołem!

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
29-01-17 18:32  Odp: [R]U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witajcie :)
Mała aktualizacja. Wszystkie elementy kadłuba wyciąłem i mniej więcej porozkładałem na kartonie. Będę naklejał na karton 2mm ponieważ nie znalazłem żadnej informacji od autora na jaką naklejać. Zmierzyłem wcięcia na wręgach i jest ok 2mm. Opis na modelu jest zrobiony pod typ VIIc a do "9" nie ma więc tak uznałem że 2mm będzie ok. Po naklejeniu na butaprenie wycinam i składam na sucho. Pytanie : Wręgi nasączać SG i szlifować osobno każdą czy złożyć szkielet cały i dopiero ?? A pokłady też na takim kartonie 2mm ? Chodzi mi o trzecie zdjęcie





Będę ścinał czarne krechy. Niektóre elementy tak wyciąłem. Tak się jeszcze zastanawiam czy jak już nakleje szkielet na karton czy nie przecągnąć go jeszcze caponem ?

Post zmieniony (29-01-17 18:37)

 
29-01-17 21:07  Odp: [R]U-Boot Typ IXc
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Co do grubości pokładu - odpowiedź jest dość prosta. W przedniej części szkieletu na samym dziobie masz uskok. Na oko około 1 do 1,5 mm. Weź linijkę i zmierz. To wcięcie określa grubość pokładu.

Szlifowanie - po złożeniu szkieletu, nasącz SG i dopiero wtedy szlifuj po całości aby uzyskać płynne przejście jednej wręgi w drugą.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
21-05-17 14:48  Odp: [R]U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam po dłuuuuuuuuuuuuuugiej przerwie. Już niedługo wrzucę kolejne fotki. Stocznia miała przymusową przerwę ale zabieram się do roboty ponownie. Obecnię kończę wycinać elementy szkieletu i w przerwach zabrałem się za kończenie działek. W tym tygodniu będą zdjęcia szkieletu. Przyznam że przerwa była mi potrzebna :) może niekoniecznie taka długa ale z przyczyn ode mnie niezależnych więc nie czuję się winny zaniedbaniom :D:D
Pozdrawiam

 
20-08-17 18:04  Odp: [Relacja]U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam










Teraz szlifowanie końcowe i dalej mam plan taki aby wypełnić przestrzenie pomiędzy wręgami pianką do okien, zeszlifować na ok 1mm poniżej krawędzi wręg i nałożyć warstwę szpachli i wyszlifować na równo z wręgami. Dwie wręgi muszę lekko "dociąć" bo troszkę wystają ale to nie powinien być problem. i na tym chyba zakończe skielet i zacznę zakładać poszycie denne. Tak to wyglądana ten moment

Post zmieniony (20-08-17 22:27)

 
20-08-17 18:40  Odp: [Relacja]U-Boot Typ IXc
Seweryn F.   

Nie wiem jak to jest u innych forumowiczów, ale mnie Photobucket bardzo skutecznie 'ustrzegł' przed obejrzeniem tych zdjęć ;)

 
20-08-17 18:42  Odp: [Relacja]U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

dlaczego ?

 
20-08-17 18:52  Odp: [Relacja]U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

ok już wiem.......dam jeszcze raz

 
20-08-17 22:31  Odp: [Relacja]U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Przepraszam że nie chronologicznie ale miałem problemy z wrzuceniem tych zdjęć

 
20-08-17 22:40  Odp: [Relacja]U-Boot Typ IXc
Seweryn F.   

Wygląda świetnie. Czekam z niecierpliwością na efekt końcowy lub 'prawiekońcowy' :)

 
23-03-20 16:51  Odp: [Relacja]U-Boot Typ IXc
Pitersonicus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam po mega długiej przerwie. Dzisiaj najprawdopodobniej wrzucę kilka fotek przedstawiających obecny stan modelu. Teraz przez wzgląd na obecną sytuacje w kraju będzie trochę czasu na nadgonienie prac z modelem :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024