FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
23-03-20 11:09  [P] Sprawdzenie szczegółowości modelu
Grzegorz   

Hej. 20-kilka lat temu składałem modele - najpierw plastikowe, później papierowe. Chciałbym po latach wrócić do tego hobby, na razie na bardzo spokojnie i skleić na razie jakiś jeden model. Przeglądam internet od kilku dniu i chłonę wszystko, co jest do wyboru i co się zmieniło. A zmieniło się trochę, w związku z czym chciałbym poznać Waszą opinię na pewne tematy:

1. Jakość detali vs cena modeli.

Dawno temu ogromną przewagą modeli kartonowych była cena - mniejsza od modeli plastikowych, a jeśli by liczyć, że przy plastikach trzeba zainwestować w farbki, pędzle itp. aby osiągnąć model kolorowy - to kilkukrotnie niższa. A do tego model wychodził o wiele większy. Obecnie widzę, że w wielu przypadkach to już nieaktualne. Można oczywiście kupić model za 20-30 kilka zł, ale jest wiele w cenie grubo powyżej 100 zł. Teraz domyślam się, że modele kosztujące > 100 zł są bardzo dobrze wykonane (np. w GPM podaje jako autora p. Szczetinina, deklarując tym samym wysoką jakość), ale mnie ciekawi, jak jest obecnie z wydawnictwami kosztującymi kilkadziesiąt zł.

Chciałbym złożyć helikopter "szturmowy", ale taki, który będzie miał dosyć dużo detali, aby po spojrzeniu na niego widać było od razu ciekawy model. Przykładowo interesowała mnie Cobra z Kartonowej Kolekcji i z Answer. Ta druga jest 2 razy droższa, a nie wierzę w to, aby dało się z niej złożyć bardziej szczegółowy model (podejrzewam nawet, że ten z KK jest ciekawszy). Innym modelem, który mnie interesuje jest Apache z Kartonowej Kolekcji, który wygląda pod względem detali bardzo dobrze, a kosztuje kilkukrotnie taniej, niż modele z GPM zaprojektowane przez p. Szczetinina (chociaż tu cena pewnie idzie w uszczegółowienie środka).

Te 2 modele z KK są dobrze pokazane w niemal każdej ofercie - są zdjęcia złożonego modelu, gdzie widać fajne detale kabiny pilota, co dla mnie stanowi założenie, że reszta modelu również będzie fajnie uszczegółowiona. Ciekawi mnie za to, jakie Wy macie sposoby na sprawdzenie tego, czy dany model spełni Wasze oczekiwania co do jakości detali (np. PAH-2 Tiger z Modelika nie spełni moich, a sprawdziłem to dzięki jedynemu zdjęciu gotowego modelu, jakie mi się udało znaleźć). A może wyklarowały się jakieś wydawnictwa, serie wydawnicze lub autorzy, którzy gwarantują coś takiego?

2. Laserowo wycięte wręgi.

Poczytałem o tym tutaj i generalnie one przyspieszają budowę i w olbrzymiej większości pasuję idealnie. Czy można przyjąć, że model wyjdzie lepiej, jeśli będę miał takie wręgi, czy to założenie jest błędne (jak znam życie, to pewnie zależy od wielu czynników)?

--

 
23-03-20 11:16  Odp: [P] Sprawdzenie szczegółowości modelu
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Ad. 1 - Krótko. Bierz KK. Czy Apacza czy Cobrę (ten drugi łatwiejszy na początek, co nie oznacza mniej atrakcyjny) - są to znakomicie opracowane modele, ze świetną grafiką, za stosunkowo niewielkie pieniądze. Opracowania P. Mistewicza są właśnie jednymi z najlepszych pod względem cena-jakość (przynajmniej moim zdaniem). Cobra z Answer jest koncertowo schrzaniona pod względem kolorystyki - poszczególne elementy różnią się znacząco odcieniami. Tu cena/jakość jak widać nie idą w parze.

Ad. 2 - Lasery przyspieszają budowę, ale nie są gwarantem dobrzesklejonego modelu...

--
54323031

 
23-03-20 11:21  Odp: [P] Sprawdzenie szczegółowości modelu
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Po pierwsze primo - witamy na forum:-)
Obyś się tutaj dobrze czuł i wzbogacił je o ciekawe relacje i galerie modeli.

1. Cena niestety nie zawsze idzie w parze z jakością. Generalnie im większy i bardziej skomplikowany model, tym więcej kosztuje, chociaż dyskusja o tym co oznacza "model skomplikowany" jest czysto filozoficzna:-) W Twoim przypadku widać, że odrobiłeś pracę domową i idziesz w dobrym kierunku. Mówię o modelach z "Kartonowej Kolekcji" Pawła Mistewicza. Śmigłowce, które wymieniłeś są bardzo efektowne i niespecjalnie przesadzone, jeśli chodzi o detalizację. Patrząc też na to, w którym miejscu jesteś, będą dla Ciebie dobrym wyborem. Najpierw się oswój ze sklejaniem modeli, nie brnij w niepotrzebną waloryzację - po prostu sklejaj powoli i dokładnie według instrukcji. Pokazuj na forum swoje zmagania, a na pewno uzyskasz pomoc od bardziej doświadczonych kolegów. A entuzjastów modeli Pawła tutaj nie brakuje.

2. I tak i nie. Sukces końcowy zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, nie od samych elementów ciętych laserowo. Tak jak malowanie automatycznie nie poprawia jakości modeli, tak lasery nie są gwarancją, że wszystko będzie wyglądało idealnie. Tak - same w sobie będą wycięte dobrze, ale zazwyczaj są to wręgi, na których trzeba umocować poszycie. A tutaj np. o krowie żebra nie trudno. Przyspieszają budowę - to prawda - ale nie daj się zwieść - trzeba umieć się z nimi obchodzić. Jak z wszystkim.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
23-03-20 11:49  Odp: [P] Sprawdzenie szczegółowości modelu
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Witaj u nas!
Jak sam wspomniałeś, masz 20-letnią przerwę w modelarstwie.
Zatem myślę,że pomysł zbudowania bardzo złożonego modelu po takiej przerwie, to najgorszy z możliwych pomysłów... I prosta droga do zrażenia się na przyszłość..
Proponuję coś dla rozruszania palców na początek.
I tak jak Koledzy już doradzili, ja też proponuję na początek modele Pawła Mistewicza!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
23-03-20 12:51  Odp: [P] Sprawdzenie szczegółowości modelu
sztukmistrz 

Na Forum:
Galerie - 9
 

Witaj
Oba helikoptery skleiłem i mogę polecić z czystym sumieniem http://www.kartonowki.pl/modele-galeria/model/5377,cobra-z-kk-tzefa, http://www.kartonowki.pl/modele-galeria/model/5766,ah-64-apacz-kk33, jak dla mnie to bardzo dobre wydawnictwo. Relacja jakość - cena nie osiągalna dla innych wydawnictw. Oba kleiłem bez laserów, lasery są dobre jak kształty wręg są jakieś udziwnione albo mikroskopijne wtedy są pożądane, chociaż obecne narzędzia tnące pozwalają robić cuda, jedynym ograniczeniem są oczy i drżąca łapa. Nie pozostaje Ci nic innego jak zamówić i brać się za robotę bo kwarantanna nie będzie trwała wiecznie.
Pozdrawiam

--
uwielbiam zapach butaprenu o poranku

 
23-03-20 13:28  Odp: [P] Sprawdzenie szczegółowości modelu
Grzegorz   

Dzięki wszystkim za ciepłe przyjęcie i odpowiedzi. Wybiorę zatem na pierwszy rzut Apache z KK.

@sztukmistrz:

super Ci wyszdły te modele, szczególnie Apache mi się podoba. Podpytam od razu: z czego robiłeś przezroczystą owiewkę i czy te uchwyty na poszyciu to jest drut? Może jest gdzieś tu relacja z budowy?

 
23-03-20 13:51  Odp: [P] Sprawdzenie szczegółowości modelu
sztukmistrz 

Na Forum:
Galerie - 9
 

Relacji nie robiłem. W każdym przypadku "szyby" robiłem z klasycznych okładek przezroczystych do bindowania (przy czym najlepsza jak najcieńsza), do kupienia w sklepach papierniczych, uchwyty to zwykły drut pomalowany farbą (wybierz jakiś giętki ;) jakby coś to pytaj chętnie odpowiem jak będę pamiętał. Z tego co kojarzę to model sklejał się bez problemów, trudnym elementem była długa belka ogonowa i tyle ;)

--
uwielbiam zapach butaprenu o poranku

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024