FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
02-01-17 19:22  [P] czy ktoś z Was pamięta ....
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Wszelkiej pomyślności dla Was koledzy modelarze i waszych rodzin , życzę wam w 2017 roku. Andy.
A teraz coś z innej beczki, otóż, trafiłem na ciekawy model, dokładnie skany z ksero.
Jest to AN-24 w barwach PLL LOT-u.
Moje zapytanie, czy znacie to wydanie, może ktoś coś przybliży szerszej publiczności ???
Piszcie, zawsze warto podzielić się wiadomościami. Wszak nie kosztuje to nic.
Ot , dobra wola.
Pozdrowienia i inne wyrazy,
Andy, wasz kolega.....


Post zmieniony (02-01-17 19:33)

 
02-01-17 19:24  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....ndy
Adam Cook - bomb 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 62


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10


 - 25

Skany z ksero ?
Dobrze że najpierw nie odrysowane ołówkiem przez kalkę :-)

A tak pomijając jakość Twojego "modelu" to pierwsze słyszę.
A co to za wydawnictwo, skala, rok wydania ?

 
02-01-17 19:33  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Sam nie wiem, dlatego pytam na forum.
Nie wygląda na kopię z DDR-owskiego Kranich Modellbogen.
Tak, to skan z ksero, wygląda na lata 90-te.
Zawsze warto pytać, uczymy się całe życie.

 
02-01-17 19:49  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
Adam Cook - bomb 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 62


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10


 - 25

No teraz to inna rozmowa.
Fajny :-)
Nie mam pojęcia skąd to jest, może to być przerysowany po prostu model z jakiegoś niemieckiego wydawnictwa albo jakaś domowa robota. Coś podobnego widziałem kiedyś z Bismarckiem.
Jakbyś go zaczął kleić, to z wielką przyjemnością pooglądam - uwielbiam takie kartonowe starocie :-)
Adam

--
<<<Wszystko co jeździ , a w szczególności po szynach , RULEZZZ>>>

 
02-01-17 19:57  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
Weteran   

To drodzy koledzy pozwólcie trochę prehistorii modelarstwa kartonowego w Polsce.

W latach 80. po Polsce krążyły takie domowe opracowania. Większość, jeśli nie wszystkie, były autorstwa p. Sobczaka (znanego Wam zapewne z kilku modeli z MM), który na co dzień chyba działał w chorągwi harcerskiej w Białymstoku i z myślą o niej produkował te opracowania. Jeśli przewertujecie roczniki "Modelarza" (nie Małego Modelarza) to znajdziecie m.in. zdjęcie jego modelu pancernika Richelieu w skali 1:200, kiedy jeszcze nikomu się w MM taka skala nie śniła. Ja sam mam w swoich zbiorach m.in pancerniki Yamaschiro, Bismarck czy krążowniki Ajax i Chokai. A były też i samoloty. Modele jak na dziś słabe, opracowane z myślą o samodzielnym pomalowaniu, ale przy tej skali i tematach w owych czasach odlot. Ponadto w tamtych latach krążyły po Polsce kopie światłoczułe (nie było przecież ksera) wycinanek zachodnich. Miałem ich kilkadziesiąt, sprowadzonych m.in. od znanego z kilku modeli w latach 90. autora okrętów zrobionych dla Modelcardu. A miał tez w ofercie plany żaglowców historycznych i to mnie najbardziej wtedy kręciło. Dziś wiem, że robił przeróbki z planów zachodnich. Ale wracając do Pana Sobczaka wtedy to było coś rewelacyjnego. Myślę, ze gdyby w MM mógł dostać za swoje projekty realne pieniądze, to te opracowania byłyby w oficjalnym obiegu.

Stare dobre czasy. Kto dziś pamięta uczucie, gdy w kioskach pojawiło się coś innego od MM jak np. Curtiss Hawk w opracowaniu p. Baczkowskiego pod szyldem Wyd. Mata. A dziś nie brakuje modeli, tylko gotówki.

Pozdrawiam wszystkich w Nowym Roku!

Wojciech

 
02-01-17 21:23  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Takie były czasy. I prawo. Wtedy to nie było piractwo. Pamiętacie ogłoszenia w czasopismach? Handel kopiami był powszechny. Dopiero później wprowadzono regulacje prawne.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
03-01-17 00:05  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
Cypis2012   

Jak napisał Weteran w latach 80-tych można było kupić odbitki światłoczułe modeli samolotów. W tamtych czasach było to prawie jedyne źródło pozyskania modeli Messerschmittów czy Junkersów. Jak napisał Weteran były to modele przerysowywane ręcznie pewnie z jakiś zachodnich opracowań do samodzielnego pomalowania, jak pamiętam asortyment był dosyć spory (20-30 modeli, np. Bf-109 w różnych malowaniach) Kupowałem je od Gościa z Warszawy lub Pruszkowa. Głowy nie dam, ale coś kojarzę , że jego nazwisko było takie samo jak właściciela znanego sklepu modelarskiego kiedyś z Pruszkowa , a teraz z Warszawy. Ogłoszenia o sprzedaży modeli były w Modelarzu, Małym Modelarzu lub Skrzydlatej Polsce , teraz już nie pamiętam. Może ktoś ma stare numery to można to zweryfikować. W tamtych czasach to była rewelacja.

Cypis

 
03-01-17 00:15  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Pogrzebałem trochę w internecie, prawdopodobnie ten kreślony ręcznie model AN-24 to
dzieło autorstwa Jerzego Sobczaka z Chojnowa, autora wielu innych modeli.
A tak na marginesie, ciekaw jestem innych jego opracowań, w szczególności samolotów.
Jeśli posiadacie inne takie ksero zabytki, podzielcie się z nami tą wiedzą.
Na fotkach Pan Jerzy Sobczak ze swoimi modelami kartonowymi. Fotki wyszperane w necie.

 
03-01-17 00:31  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
Weteran   

Jeśli się dokładnie przyjrzeć temu co mam w swoich zbiorach to widać, ze prowadzona była jakaś oficjalna numeracja przez p. Sobczaka. Na liście z której wybierałem wtedy było przynajmniej 50 pozycji. Kopi światłoczułych też miałem ok. setki. Dziś resztki mi zostały. Sporo wtedy skleiłem, dziś szkoda, ale w tamtych czasach, gotowy Focke Wulf 190 ze swastyką, w 1985 r. to robiło wrażenie na oglądających (mimo, ze pomalowany dziwnymi farbami np. do butów, bo innych nie mogłem kupić w kryzysie). A miałem wtedy 12 lat.

Fajnie byłoby odtworzyć tamte spisy. Poszukam w swoim archiwum, powinno coś się zachować. Ale sporo tego wtedy krążyło i chyba żaden zachowany spis nie obejmował wszystkiego.

 
03-01-17 08:52  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
kari   

andy napisał: "... Jerzy Sobczak ze swoimi modelami kartonowymi."

... ze swoimi projektami czy przez siebie tylko wykonanymi?

... nie wiem jak jest z tym żaglowcem, ale rozumiem, że foto z "Halnym" to jedynie
wykonana przez p. Sobczaka jednostka ratownicza, bo jeśli chodzi o projekt, to ten
jest raczej autorstwa p. S. Jakuć (i to przeskalowany).

...nie wiem czy to są wszystkie projekty p. Sobczaka, ale nie ma tam tych modeli ze zdjęć:
http://wsmk.konradus.com/f1aut.php?autor=sobczakjerzy
--------------------------------------------------------------------------------------------------

 
03-01-17 11:17  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
Weteran   

Co do Halnego to pamiętam że w "Modelarzu" z lat 80. można było znaleć zdjecie tego modelu z info. że został rzeczywiscie przeskalowany. W necie wyskakują tylko te dwa zdjęcia, ale to tylko ułamek tego co kiedyś było w obiegu. Tamta epoka mineła.

 
03-01-17 14:50  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
MarcinekZ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

Andy, mam całkiem spory zbiór takich modeli./ Wpadnij kiedy do Wrocławia to sobie obejrzysz.

--
..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___

 
03-01-17 17:14  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
mondo   

Taaa,to była firma Koki model z tymi opracowaniami p.Sobczaka,modele były naprawdę ciekawe,kilkoma jak Panzer III,Star 266,Topas 2AP,Generał Grant,Su 27 wygrywałem lokalne konkursy na początku lat 90-tych,kilka jeszcze gdzieś w piwnicy mam:)...

 
03-01-17 20:37  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

MarcinekZ - chętnie bym znowu zawitał na piwko i pogaduchy o modelarstwie i nie tylko. Chętnie, lecz mieszkam znowu w Irlandii i jakoś mi nie po drodze. Narobiłeś mnie smaku tym sporym zbiorem takich modeli. Może kiedyś znajdziesz chwilę i pstrykniesz foto choć okładek, tak dla wglądu bym oczy nacieszył. Bardzo jestem ciekaw tematów.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
na marginesie, fajnie że piszecie, choć trochę nakreśli to wizerunek modeli z undergroundu, że tak powiem. U mnie także zachowały się takie wynalazki , na niektórych widnieje napis - opracowanie Daniel Lachman. Zagadkowy jegomość.
Pozdrawiam wszystkich uczestniczących w odkrywaniu nie do końca odkrytego.
Czytających również, może i oni coś sobie przypomną .....
Andy.

Post zmieniony (03-01-17 20:47)

 
03-01-17 21:08  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
Cypis2012   

andy dziękuję za potwierdzenie , właśnie o pana Daniela Lachmana mi chodziło , miałem kilka modeli przez niego opracowanych. Tak samo nazywa się właściciel sklepu modelarskiego Martola. Może to tylko zbieżność osób , a może ... to ta sama osoba .

 
03-01-17 22:03  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Cypis2012 - napisałem wiadomość do sklepu Martola, sam ciekaw jestem czy to ta sama osoba. Mam jeszcze kilka takich modeli sygnowanych tym nazwiskiem, zachodzę w głowę
skąd w tamtych czasach brali takie fajne tematy lotnicze jak choćby SAIUN , SUISEI , TENZAN ? Wszak na rynku wydawniczym tamtych lat to tematy spod lady.
Pewnikiem jutro się coś wyjaśni.
Cypis2012 - jeśli pamiętasz jakie to były modele , napisz proszę. Może pozostały okładki ?

Post zmieniony (03-01-17 22:05)

 
03-01-17 22:48  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
Cypis2012   

niestety andy , dwie przeprowadzki i po modelach nie zostało ani śladu. Z tego co pamiętam to miałem 3-4 sztuki Bf-109 w różnych schematach malowania, Fw-190 i chyba Ju-88. Ale lista jaka otrzymałem wtedy od pana Daniela była bardzo długa (coś koło 30-40 modeli nie tylko Niemców).

 
03-01-17 23:22  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Sukces, jest już odpowiedz, Pan Daniel napisał, cytuję,
- - Witam,
Dziękuję, tak to ja. Sam mam do nich sentyment. Cieszę się że i komuś innemu
sprawiły przyjemność.
Rysowałem to czego nie było i co chciałem sam skleić. Ech, to było wieki
temu. - -
wiadomość otrzymałem na email.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Co do listy, długiej listy to pewnikiem te maszyny niemieckie / Me , Ju , Fw / mogły być
przerysowane z wydawnictwa GELI , które wydawało w tamtych czasach modele
tematycznie u nas nie dostępne. Ale to tylko przypuszczenie , mając choć jeden arkusz
z częściami można by było porównać .

Post zmieniony (03-01-17 23:28)

 
04-01-17 00:04  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
Cypis2012   

andy , a może pan Daniel ma coś jeszcze z tamtych lat w swoim archiwum i można byłoby to pozyskać , choćby kserówki ? Może ma spis ?

 
04-01-17 00:14  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
Zajonc Poziomka 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Ja mam takie w zbiorach :)
HURRICANE - IIC

Dornier 215

PZL-3 skala 1/66


--
Każdy kilogram obywatela z wyższym wykształceniem szczególnym dobrem narodu.

 
04-01-17 00:20  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Cypis2012 - wysłałem drugie zapytanie odnośnie archiwum czy cuś.
Może , może coś się z tego wykluje, oby nie kurcze blade.

 
04-01-17 00:27  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Zajonc Poziomka -
Hurricane - przerysowany Mały Modelarz
Do - 215 przerysowany z GELI
PZL-3 ciekawostka, poproszę skany na pocztę marek.kowak@vp.pl jeśli można?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cieszę się bardzo, że poszperałeś i cosik nam pokazałeś w temacie.
Dziękuję.

 
11-05-17 11:32  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
yoorek   

Witam wszystkich :)

Nazywam się Jerzy Sobczak, od czasu do czasu natykam się w Internecie na fotografię modeli kartonowych wykonanych na podstawie moich opracowań publikowanych w „Małym Modelarzu” czy innych wydawnictwach.
Ostatnio natrafiłem na relację pewnego młodego modelarza wspominającego moje pierwsze wycinanki, które były opatrzone logiem naszego harcerskiego klubu modelarskiego KOKI MODEL.
Klub działał przy 9 Drużynie Harcerskiej im. Dywizjonu 303. Wycinanki te były w zmierzeniu opracowane specjalnie dla moich harcerzy stawiających pierwsze modelarskie kroki. Nie zmienia to jednak faktu, że rozeszły się po całym kraju. Można je było dostać w antykwariatach na giełdach
i różnych konkursach modelarskich, o czym informowali mnie koledzy Modelarze przy okazji spotkań
w Oleśnicy – niegdyś bardzo cenionym konkursie modeli kartonowych.
W tamtym czasie praktycznie jedynym wydawnictwem tego typu był „Mały Modelarz”, inne, wiodące obecnie publikacje jeszcze nie istniały lub stawiały dopiero pierwsze kroki.
Było mi i jest nadal niezmiernie miło, że to właśnie moje projekty przyczyniły się chociaż w małej części do rozpropagowania modelarstwa kartonowego.
Muszę w tym miejscu sprostować pewne błędne informacje krążące na mój temat. Otóż pochodzę
z Chojnowa k. Legnicy, tu działałem jako instruktor harcerski i modelarski przy Hufcu ZHP Chojnów
w Chorągwi Legnickiej. Niestety dziś Hufiec ani Chorągiew już nie istnieją, nie istnieje również stworzona przeze mnie drużyna, którą prowadziłem przez 20 lat. Jednak uśmiecham się szeroko na myśl, że Modelarze jeszcze o nas pamiętają i niektóre z moich opracowań stanowią podstawę do budowy okazałych modeli. Wycinanek opracowałem ponad 200, o różnym stopniu trudności, detalizacji i zaawansowania, niektóre z nich wydano min. w „Małym Modelarzu” czy „Super Model”. Większość rozpowszechniona została jednak w formie kserokopii. Niemała część, przygotowana z myślą o publikacji w „Małym Modelarzu” lub innych wydawnictwach, zalega również w szufladzie czekając aż ktoś się nimi może kiedyś zainteresuje. Wszystkie rysunki wykreślone są w tradycyjny, klasyczny, ręczny sposób, co przy obecnej technologii i możliwościach jest już niestety prawdopodobnie archaizmem ;)
Obecnie jestem w wieku przedemerytalnym, modelarstwem zajmuję się dla własnej przyjemności
oraz podtrzymania modelarskiej sprawności i nawyków. Chętnie nawiążę Kontakt z Modelarzami, którzy zbudowali moje modele, z wielką przyjemnością zobaczyłbym zdjęcia tych modeli i poznał bliżej ludzi, którym moje opracowania sprawiły choć trochę przyjemności i zachęciły do rozwoju talentów modelarskich.
Pozdrawiam
Jerzy Sobczak

--
yoorek

 
11-05-17 14:31  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Panie Jurku, witam serdecznie.

Podziękować pragnę za wpis w moim poście i przybliżenie Swojej osoby innym modelarzom. Zacnym jest też fakt iż wyraża Pan chęć kontaktu z innymi kolegami, modelarzami. Wszak modelarstwo to nie tylko modele, to także ludzie tworzący cały
ten modelarski klimat, projektanci i wykonawcy.
Pozdrawiam serdecznie,
Marek alias ANDY

ps zapytać pragnę jeszcze o tę konkretną ksero wycinankę AN-24, czy ona także
wyszła spod Pana ręki?


--

 
11-05-17 18:56  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
yoorek   

Witam ANDY,
nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi, co tym bardziej mnie cieszy.
Niestety akurat ten AN nie jest mojego autorstwa. Nie zmienia to faktu, że chętnie zapoznałbym się z tym opracowaniem. W zamian mogę zaproponować jakiekolwiek inne moje opracowanie z zachowanych w szufladzie egzemplarzy. W pierwszej wolnej chwili zamieszczę listę ocalałych wycinanek.
Muszę jednak uprzedzić, że nie posiadam skanera i polegając na osobach trzecich nie mam wpływu na czas udostępnienia.
Postaram się jednak zawsze przyspieszyć temat.

Pozdrawiam serdeczecznie
yoorek

--
yoorek

 
11-05-17 19:26  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

yoorek - wysłałem wiadomość na pocztę email
pozdrawiam
Marek

--

 
11-05-17 22:06  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Przecież możecie (możemy) spotkać się osobiście już niedługo we Wrocławiu na Zlocie.
Obydwaj macie niedaleko :-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
12-05-17 10:42  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
FloggerB   

Jaka jest możliwość otrzymania skanów PZL -3 ?

 
12-05-17 17:16  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

FloggerB - jasne że jest możliwość, poszukam w swoim archiwum i Tobie podeślę na pocztę
email. Daj mi jeden dzionek, bo nie pamiętam na jakim dysku mam to zapisane.
Chętnie bym zobaczył ten model sklejony.

 
12-05-17 17:25  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Rajkub - oczywistym jest fakt mojej obecności na zlocie we Wrocławiu. Być może i Pan Jerzy się pojawi, trzymam kciuki bo impreza zacną jest przecie.
Mam jeszcze prośbę do Ciebie jako moderatora o zablokowanie moich kilku relacji by nie można było dodawać już wpisów jako że modele już nie istnieją i ni jak ukończyć ich nie mogę. Modele zostały w Irlandii. Tymi modelami są - MIG 23 , MIG 17 , AN-24 oraz HURRICANE. Samo życie i tak też bywa że pies utonie a łańcuch pływa....
Pozdrawia i dziękuje,
Marek.


Post zmieniony (12-05-17 17:28)

 
12-05-17 18:22  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

FloggerB - napisz mi jakieś namiary email. Znalazłem coś dla Ciebie.....

 
13-05-17 14:06  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
FloggerB   

"Grzmocisko straszne" ale dla skali 1:50 podejdzie.
Posłałem maila :)

W ogóle to pokolorowanie tamtych wydań oraz MONówek i dawnych MM byłoby ciekawe.
Ktoś mógłby się pokazać i zdobyś referencje u Wydawców i Autorów opracowań którzy byliby zainteresowani współpracą.
Może ktoś wraszcie wyważyłby na ile dobra kartonówka to kwestia ilości elementów a no ile świetne opracowanie graficzne.
Pozostaje pewnie nieśmiertelna kwestia praw autorskich.

 
13-05-17 15:22  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
bezdzik 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Rozpoczynałem przygodę z modelarstwem kartonowym na głębokiej prowincji w latach 80-tych. Jedyną dostępną opcją był Mały Modelarz. Klejenie modeli z papieru było częścią zajęć praktyczno-technicznych bodajże w 5. klasie szkoły podstawowej. Obecnie sam powracam do modelarstwa oraz próbuję zachęcić do tego zajęcia mojego syna. Na pewno nie pomagają w tym takie opracowania jak np. p. Halińskiego. Potrzebne są po prostu modele prostsze, mniej wymagające, które klei się stosunkowo szybko. Przecież nie chcemy, żeby nasze hobby było domeną wyłącznie ludzi bardzo dojrzałych. Stąd też niniejszy wątek bardzo przypadł mi do gustu. Żywię głęboką nadzieję, że chociaż część z tych starych, niszowych modeli p. Jerzego Sobczaka trafi ponownie do obiegu. Pozdrawiam i obserwuję dalszy rozwój wydarzeń.

--
Na półce: F7F (Fly), P-51D (GPM), Tempest (MM), P-47D (GPM), P-66 Vanguard (Modelik) i inne
w budowie: Garland (MM), MC.202 (nn), He-162 (Modelik)
w planach: P-38 (wszystkie! :D) i polska flota WWII
Modele polskich okrętów WWII

 
13-05-17 15:28  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
FloggerB   

bezdzik- ja podobnie tylko w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku.
Kleiłem sam i żadnych zajęć nie miałem.
Mistrzem nie byłem i nie będę ale zlepiać lubię :)
Z dinozaurowym pozdrowieniem !

 
13-05-17 15:36  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

FloggerB - poszedł mail do Ciebie ode mnie....
Marek.

 
14-05-17 17:29  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
FloggerB   

Dziękuję - przesyłam kilka zdań na e-maila :)

 
14-05-17 20:25  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
rs82   

Panowie może temat nie lotniczy ale co powieci na info z tego linku:?
http://strefacichego.pl/?module=models&catId=74&modelId=205

 
14-05-17 20:27  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
rs82   

Panowie może temat nie lotniczy ale co powiecie na info z tego linku: http://strefacichego.pl/?module=models&catId=74&modelId=205 ?

 
16-12-20 09:13  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

MarcinekZ - witaj po latach. Jest szansa by podjechać do Ciebie i zobaczyć ten Twój zbiór tych kserówek czy jak to zwał?
Pozdrawiam,
Andy.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024