FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
05-05-16 15:41  [R/G] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Witam szanownych forumowiczow.
Pomimo "sredniego" wieku modelarstwem zajmije sie od niedawna, pomijajac mlodziencza przygode z MM.
To pierwszy post na forum zatem przepraszam za bledy.
Niestety ze wzgledu na slabe lacze satelitarne polskie znaki nie chca sie "zainstalowac" stad ubogo jezykowo :-(
Troche z nudow zaczalem zabawe ze statkiem typu Aframax na ktorym obecnie pracuje.

rl]

Pomyslalem, ze model jest dosc ciekawy ze wzgledu na "niewojenna" tematyke.
Niestety ze wzgledu na fakt, ze pomysl przyszedl mi do glowy dopiero na statku stad brak odpowiednich materialow, wibracje podczas wykonywania tej 1:400-setki oraz brak umiejetnosci spowodowal, ze jest to wlasciwie zaczynek do wlasciwego modelu. Pomyslalem, ze nie warto tego kontynuowac lecz z drugiej strony "zachwyty" gawiedzi na statku zachecily mnie aby dalej probowac.
Przedstawiam kilka dalszych zdjec i prosze o wyrozumialosc.

Plany statku sa w skali 1:200 i 1:100 w pdf stad wydrukowanie wszystkiego w odpowiedniej skali nie jest duzym problemem. Niestety brak kartonu na burcie spowodowal, ze wlasciwie wiekszym problemem jest znalezienie materialow. O wiertlach < niz 3 mm mozna marzyc a drut rowniez od 2mm wzwyz stad relingi i inne "delikatesy" mowiac delikatnie raczej bardzo dowolne.







Wszystko drukowane na laserowej drukarce i malowane prawdziwymi farbami statkowymi :-)







Model wydaje sie prosty ale na zdjeciach widac, ze ilosc "makaronu" na pokladzie jest znaczna.
Mam tylko jeden problem - jak rozumiem, prawa wlasnosci musza byc przestrzegane i w tym rozumieniu wiem, ze stocznia nie za bardzo jest chetna aby pdf konstrukcyjne udostepniac. Nie wiem jak maja sie przepisy w tej dziedzinie odnosnie modeli redukcyjnych.
Prosze zatem o porade aby wilk byl syty i owca cala w przypadku gdyby byl ktos chetny aby plany statku otrzymac.

--

Post zmieniony (25-09-18 07:56)

 
05-05-16 16:25  Odp: Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Fajnie, ze sie podoba pomysl.



Niestety lepszych zdjec nie ma sensu wstawiac bo moje wykonanie jest po prostu mizerne i sie "wstydze" :-)
Nie mam na statku nawet pozadnego noza do ciecia i mizerne chinskie nozyczki stad dokaldnosc marna. Jak juz wspomnialem wibracje rowniez powoduja, ze nie mam mozliwosci przyklejenia elementow bez ich wczesniejszego przewrocenia sie :-). Pozostaje jedynie kotwica albo pobyt w porcie ale wtedy czasu malo.

Plus modelu jest taki, ze oryginalne pdf sa w skali 1:200 zatem mozna w pelnym detalu zrobic kolosa o dlugosci ponad metra.
Prawdziwy statek ma 249.9 metrow dlugosci.

Bede mial z soba wszystkie pdf-y oraz wiele oryginanych zdjec z pokladu. Sluze zainteresowanym pomoca od polowy czerwca - wtedy szybkie lacze pozwoli mi podzielic sie pelnymi informacjami.

Post zmieniony (05-05-16 16:27)

 
07-05-16 15:21  Odp: Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Nudow w pracy nie mam ale poniewaz prawdziwy statek jest "alkohol free" nie ma za bardzo co robic wieczorami :-)
Mowiac powazniej - bede wrzucal sukcesywnie dalsze "postepy".

 
07-05-16 23:56  Odp: Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Bajanki o pijanych marynarzach i kobietach w każdym porcie faktycznie kiedyś może zawierały ziarno prawdy jak się robiło 18-sto i więcej miesięczne kontrakty.
Obecnie pracując w systemie 3x3 raczej ludzie się pilnują, świadomość utraty pracy i zdrowia większa niż kiedyś.
Pochodzę z Pomorza ale życie rzuciło mnie na Mazowsze gdzie czasem zdarzy mi się na weselu wystąpić w mundurze no i pytań typu: czy zna pan kapitana Wrone nie zliczę. Znam tez kilka osób po 20-stce którzy nigdy nie byli nad naszym morzem...
Ot: życie.

Odnośnie farby statkowej "dobrze kryjącej" to emalia Hempel do malowania sprzętu p-poz. z dużą ilością rozpuszczalnika :-) Nadal gęsta ale dobrze kryje wszelkie nierówności i nieco niweluje "krowie żebra" Szpachla w płynie :-)

W domu zacząłem nierozważnie Titanica - coś z kilka lat zejdzie na tego wielko-luda zatem czasu mało na inne modele. Przygotuję się lepiej następnym razem i będę "lepił" na statku :-) Zony niet :-)

Na koniec wracając do alko - tematu. Wcale nie tęsknię - za dużo problemów się naoglądałem z nim związanych. Nie mówiąc o nieszczęsnych wypadkach śmiertelnych. Obecnie raczej organizacja zawodów w ping-ponga, rzutki czy piłkarzyki. Odkąd firmy zwracają uwagę na BMI - grubasom mówi się nie, nawet jakby byli najlepszymi marynarzami. Znak czasów.

 
30-05-16 13:48  Odp: Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Panowie.
Miesięczny problem z komunikacją satelitarną w końcu rozwiązany. :-)
Odnośnie planów:
Toczą się rozmowy. W sumie mam 6 planów tankowców od 35.000 poprzez 52K, 110K do 333.000 tysięcznika. Zdjęcia również do analizy.
Mama nadzieję, że się uda i znajdzie się projektant.

 
12-06-16 21:42  Odp: Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Zabawa z Blenderem na podstawie książki Pana Witolda Jaworskiego :-)



 
12-06-16 21:45  Odp: Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Teraz tylko muszę rozkminić UV rozwinięcie textury z 3D na 2D i wycinanka gotowa.
Polecam książkę - darmowa w sieci - autor wykonał kawał dobrej roboty.

 
14-06-16 19:26  Odp: Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Hej
Faktycznie ciężko :-) ale staram się z powodu nadmiaru czasu :-). Za 4 dni domek a handover już napisany.
Rozwijałem już siatkę za pomocą UV ale faktycznie wielkie problemy z wymiarowaniem w skali. Ot zabawa aby się wczuć w temat.
Poniżej dalsza walka ale dam sobie chyba już spokój.

Rozmawiam z pewnym kompetentnym człowiekiem na temat zakupu Rhino :-)))





Pozdrawiam.

 
30-09-16 22:34  Odp: Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Dla zainteresowanych mały update.

Plany przekazane kompetentnej osobie, która w odpowiednim czasie się nimi zajmie.

Ja w międzyczasie zassałem 90 dniowe Rhino i małe efekty nauki na załączonych zdjęciach.

Widoczne już rozrysowane wręgi na A4 i niedługo wstawię zdjęcia surówki. Dużo błędów nadal. Rhino nie wybacza nieznajomości programu ale pierwsze koty za płoty.
Zabawa przednia.







--
---
Moje stworki: Grossherzog Frierdrich August z 1914 roku czyli Stadsraad Lehmkuhl z 1921

 
01-10-16 18:27  Odp: Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Dzięki...

ale to droga przez mękę....

poniżej dalsze wypociny... w skali 1:200 warto zrobić przekrój zbiornika.... uffff



--
---
Moje stworki: Grossherzog Frierdrich August z 1914 roku czyli Stadsraad Lehmkuhl z 1921

 
02-10-16 18:55  Odp: Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Jasne, rozumiem.

To tylko w ramach nauki ;-)

Uczę się wymiarowania i osadzanie przedmiotów w przestrzeni.

Na razie w porcie, załadunek w MAA ale w morzu już bez żartów ;-)



--
---
Moje stworki: Grossherzog Frierdrich August z 1914 roku czyli Stadsraad Lehmkuhl z 1921

 
05-10-16 01:30  Odp: Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Za radą doświadczonych kolegów z tego forum dużo zmian ale mam nadzieje na dobrze.

Walki ciąg dalszy.jak również niecierpliwe klejenie surówki.

Poniżej kilka wypocin:

Wstępnie wycięte wręgi z jeszcze pierwszego podejścia do Rhino, zatem bez wcięć i wpustów na wzdłużnice


Pierwsza przymiarka:




Zabawa na całego. Szlifowanie wręgów statkowym chińskim płótnem 100 trochę zmasakrowały papier no ale robi się czym się ma. Dremel by się przydał :-(


I dalej już od nowa zupełnie przeprojektowany model. Grubość wręg 1.1 mm i jak mi radzono zabawa w robienie wpustów. trochę męczarni z Boolean Difference czy też Intersection ale powoli prę do przodu:


--
---
Moje stworki: Grossherzog Frierdrich August z 1914 roku czyli Stadsraad Lehmkuhl z 1921

 
05-10-16 01:58  Odp: Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Mała prośba do Moderatora aby wstawił mi przed tytułem relacji takie "cóś" [R/P] albo podpowiedział jak to samemu zrobić. Grzebię w ustawieniach ale nie potrafię tego sam zrobić.

 
05-10-16 13:58  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Ahoj Szkutniku.

Za Twoimi radami będę dokładał wodnice tak jak Pan i Waść przykazał.
Podobnie popracuje nad płaskimi wzmocnieniami burt (a la pod-poszycie) podobnie jak w Titanicu. Wpusty na wodnicach to następny etap.
Gruszka do poprawy? - robi się :-). Nie pomyślałem o pełnej z warstw kartonu. Można dodać jako opcja. Jest dosyć ciasno zatem faktycznie w skali 1:200 pełna chyba będzie "lepszejsza"

Na razie delikatny odpoczynek (z dwa dni) bo robię Phantoma F4E dla mojego najukochańszego synusia :-) Podwozie teraz, kółeczka wzięte z domu - będzie miodzik.

Ahoj Najger.

Dziękuje za zachętę. To tylko nauka. Plany jak już zostaną zrobione (ile się uda), zostaną przekazane kompetentnej osobie z forum do oględzin, poprawy i decyzji co dalej. Robię to typowo jako wolontariusz :-)

Pokazane burty to pierwsza wersja. W drugiej (ostatnie zdjęcie) - już podział wręgowy jest tradycyjny znaczy góra/dół i burty będą wzdłuż.

 
05-10-16 14:00  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Dodam tylko, że główna wodnica pływania jest z dwóch "solidów 1.1 mm aby można było model wykonać bez części podwodnej.

Ciao.

 
10-10-16 22:17  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Dalsza walka. Gdyby nie pomoc tutejszych nieocenionych "działaczy" nie wiem czy plan 5-letni byłby wykonany....



--

Post zmieniony (10-10-16 22:20)

 
12-10-16 21:06  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Pierwsza zabawa odrzucona w pierwszym czytaniu zatem wszystko od nowa...



 
12-10-16 23:48  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Następne 3 godziny....




--
---
Moje stworki: Grossherzog Frierdrich August z 1914 roku czyli Stadsraad Lehmkuhl z 1921

 
13-10-16 00:30  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Na dzisiaj koniec - hurtowe wycinanie wpustek na wręgach i wodnicach..

Jutro podejście do dziobu i rufy..



--
---
Moje stworki: Grossherzog Frierdrich August z 1914 roku czyli Stadsraad Lehmkuhl z 1921

 
13-10-16 09:08  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Hej.

Licencje się kupi EDU - wersja na studiująca córkę, znaczy ona kupi... :-)

Gruszka i rufa do dopieszczenia - fakt - ale dzisiaj Suez Canal - będzie trochę zawracania gitary.
Wypustki już przemyślane i jak najbardziej się pojawią. A gruszka już wzmocniona tylko, że wodnica w ferworze walki, została w warstwie ukrytej :-)

Stopy wody.

 
13-10-16 19:04  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Hej.

Skala 1:200 ale w Rhino, jak przypuszczam, z przeskalowaniem nie będzie żadnego problemu.
Kartonu dużo, fakt, ale zawsze można jakąś pośrednią wodnicę czy pokładnik skasować. Łatwiej nie zastosować niż dorysować jak sądzę. Podobnie z wydaniem modelu. Nie ja będę decydował. Jak pisałem - robię top dla przyjemności i oddam w dobre ręce.Dopiero wtedy zapadnie decyzja czy warto w to wchodzić zatem odnośnie wydania - jeszcze daleka droga. Musi przejść aprobatę u kompetentnej osoby w drugim czytaniu :-)

Poza tym rysuję tylko w pracy a tej koniec w połowie grudnia stąd nie wiem ile zdołam zrobić. Potem kontynuacja dopiero w marcu.

Rzeczywiście kadłub jest relatywnie wielki ale ilość makaronu na pokładzie i detali można ciągnąć w nieskończoność. To w sumie jak mówią Anglicy "sofisticated vessel" i jest trochę "złomu" na pokładzie.
Też trzymam kciuki ale abym skończył. Nie ma nic gorszego niż nieskończone projekty. Poza ty, jak już się nauczę rzeźbić w Rhino chciałbym być bardziej przydatny w innych projektach.

Pozdrawiam

 
14-10-16 05:15  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Ech Szkutniku.. 23 sztangi do tej pory.. a papirus made in PRC :-)

 
14-10-16 13:50  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Hej

Oj nie podcierają :-)) ale zegareczek z kalkulatorkiem z lat 80-tych nadal w cenie 5 USD :-)

Dalsza robota, na posmaczkę pierwsza propozycja oklejek i kilka renderów z małym ludzikiem :-)










--
---
Moje stworki: Grossherzog Frierdrich August z 1914 roku czyli Stadsraad Lehmkuhl z 1921

 
14-10-16 15:39  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Przy takiej krowie nawet jak się ma bow truster do dadzą jakąś namiastkę 2500 kW a i tak w każdym porcie co najmniej dwa holowniki. Zatem Szkutnik bingo - thrustera niet. :-)

Z oklejkami muszę powalczyć. Pewna zaprzyjaźniona osoba z Tripolis kazała ciągnąć po prostych na loftach a to jednak będą kompromisy w późniejszym rozwijaniu na płask... :-( zatem sprawa do przemyślenia...

Już Ismailia - zatem jeszcze 5 godzin i znowu zasiadam do Rhino :-)) Kluzy - próbowałem ale rzutowanie na reference CL plane na razie mi nie wychodzi i nie mogę kluz upozycjonować - walczę dalej..

 
16-10-16 21:02  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Wymęczone i do tego nie jestem do końca zadowolony.

No ale docelowo coś w podobny deseń.... :-((((



--
---
Moje stworki: Grossherzog Frierdrich August z 1914 roku czyli Stadsraad Lehmkuhl z 1921

 
17-10-16 19:07  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Tak. Logo to tylko prowokacja :-)

Naklejka już leży na CPlane :-) - dużo łatwiej. Podobnie chyba z markami zanurzenia czy Plimsolem. Rzucone na oklejkę bardzo komplikują wszystko.

Jeszcze muszę poprawić kilka wręgów na dziobie i powoli robię wcięcia we wręgach i wzdłużnicach. Jak dobrze pójdzie za tydzień czy dwa kadłub będzie gotowy dla testera na próbne klejenie :-)

 
02-11-16 21:56  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

No cóż....
Pierwszy etap, można powiedzieć, ukończony. Plik wynikowy w Rhino niestety ma kilkaset Mb nawet po wyrzuceniu zbędnych warstw, zatem trochę na własną rękę brnąłem w ciemność....

Wręgi pocięte... żmudna troszku robota i trochę główkowania aby to wszystko jakoś poskładać.
No i pierwsza w życiu, nazwijmy to, instrukcja.
Pliki wynikowe w wektorowym pdf A3 prezentują sie całkiem nieźle ale na cele forum zjotpegowane - stąd jakość dużo gorsza niż w rzeczywistości...

Trochę próbek wrzucam...







--
---
Moje stworki: Grossherzog Frierdrich August z 1914 roku czyli Stadsraad Lehmkuhl z 1921

 
02-11-16 22:50  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1



--
---
Moje stworki: Grossherzog Frierdrich August z 1914 roku czyli Stadsraad Lehmkuhl z 1921

 
02-11-16 23:32  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

ceva... za mało wręgów...??? myślisz, że jeszcze dołożyć...??? :-)))

 
03-11-16 10:57  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Hej.

Wręg (wręgów?) wydaje się dużo ale przy tak dużym modelu i zakładanej grubości kartonu 1mm jak paczam myślę, że tylko troszkę przesadziłem :-)

Przerabiam teraz wręgi na UV aby mieć tylko linie cięcia pod laser.

Po naszemu napisać? - już się robi. Musze podpatrzyć inne instrukcje ja to robią zawodowcy i coś się tam skrobnie..

 
08-11-16 14:49  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Już odpowiadam:

Pit Blank:
Arkusze A3, 28 sztuk - same wręgi, wzdłużnice, wodnice i pokład.

Najger:
Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości. Szkielet "rozwiąźle" rozbudowany ale postawiłem sobie wysoko poprzeczkę aby wiedzieć "jak się to je" przy innych modelach i jakie błędy popełniłem. Redukcja zawsze jest możliwa - wszystko jest na warstwach zatem osoba, która ma już doświadczenie w tej dziedzinie - na pliku Rhino który ma niestety już kilkaset Mb (za duży na wysyłkę) będzie robiła poprawki :-) - o ile zechce :-)

Dziękuję za uznanie. Dla laika ja ja, który dopiero co zaczyna zabawę w Rhino taki szkielet to duże wyzwanie i w sumie fajne "sudoku". No ale jak się chce wejść w środowisko to trzeba się troszku postarać :-)

No i dalszy ciąg. Miałem nic nie rysować, tym bardziej, że wariacki załadunek w Amsterdamie, PSC, Marpol policja, Środowiskowa/sanitary inspekcja i inne "uprzyjemnienia" powodują, że czasu mało. Europa niestety nie odpuszcza czasowo.
No ale udało się sklecić mały dźwig dla lampy sueskiej na dziobie.

 
08-11-16 14:57  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Tak to wygląda na dzień dzisiejszy.

Jeszcze kilka poprawek, sprawdzić muszę i nanieść numeracje elementów ale generalnie rozmieszczenie na arkuszach jakby docelowe :-(



Rysunki już w pdf wektorowe, w domu "popaczam" kto mi to wytnie laserem i próbną surówkę czas zacząć. Ta statkowa robiona na zredukowanych wręgach za miesiąc - bo na burcie coś tam próbuje tez posklecać - ale modelarz ze mnie żaden... :-))) wstyd pokazać.

Post zmieniony (08-11-16 15:08)

 
08-11-16 17:00  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Pytanie do szanownych modelarzy.

Ten mały derick czy tez żurawik przedstawiony powyżej, w skali 1:200 ma 16mm wysokości.
Główny fundament żurawika to 1,8mm średnicy; jego wysokość: to 4mm.
Zatem co by nie mówić maleństwo.

Jaka detalizację uznajecie za praktyczną i możliwą do zrealizowania? Tutaj pytanie o standard i również walorke (tu rozumiem limitu prawie nie ma :-)
Wzmocnienie fundamentu podstawy żurawika (bracket) w najszerszym miejscu ma 1mm tylko. Nie wiem czy będzie to sklejalne.

Właśnie rozwijam elementy żurawika na UV i widzę, że to drobinki są...

Tak się obawiam / zastanawiam / dumam czy to ma sens w takiej skali? Co proponujecie, jakie elementy drutowe imitujące elementy żurawika a jakie jeszcze warto rozwijać na papier?

 
09-11-16 00:29  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Rozumiem.
Przeczytałem dwa razy i uświadomiłem sobie, że aby zobaczyć ten żurawik z każdej strony z 60 m musiałbym wyskoczyć za burtę :-) ale rozumiem założenie :-)

Obejdę krypcie w morzu jeszcze raz i porobię zdjęcia z kilku perspektyw aby faktycznie zobaczyć co można i jak upraszczać.

Jak widzę w Rhino jest teraz funkcja drukarek 3D ale nie mam kompletnie pojęcia jakie są możliwości takich drukarek. Może czego człowiek nie sklei drukarka wydrukuje ale czy jest to jeszcze modelarstwo ?

 
09-11-16 16:11  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

W przerwie między PSC a sanitary inspekcją...



--
---
Moje stworki: Grossherzog Frierdrich August z 1914 roku czyli Stadsraad Lehmkuhl z 1921

 
11-11-16 22:51  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Przedni maszt prawie skończony...



--
---
Moje stworki: Grossherzog Frierdrich August z 1914 roku czyli Stadsraad Lehmkuhl z 1921

 
12-11-16 15:53  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Chain Stopper czyli według słownika Pan Jana Babicza i Pana Jerzego Puchalskiego: stoper zapadkowy (?) ale coś mi w głowie świta, że starzy marynarze inaczej na to ustrojstwo po polsku mówili oraz w tle na życzenie szkutnika lampa sueska.



--
---
Moje stworki: Grossherzog Frierdrich August z 1914 roku czyli Stadsraad Lehmkuhl z 1921

 
12-11-16 22:28  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Tak, większość mówi stoper ale pamiętam w Athenianie ludzie z byłego Transoceanu mieli swoje fajne gwarowe wyrażenia. Niestety już nie pamiętam.

 
13-11-16 14:51  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Andreas:
Zgadzam się w zupełności. Już niedługo będę w domu, wytnę kadłub i będę dalej walczył.
Uproszczenia jak najbardziej ale chciałbym też dać możliwość modelarzom do podobnej zabawy jak np

http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?f=524&t=46287

Kompromisy są niezbędne ale nie chce iść na skrajne lenistwo i jak piszesz w praniu wyjdzie co można a czego nie. Problem w tym, że modelarz ze mnie żaden i sam nie potrafię skleić ładnie tak małych elementów ale gdy widzę wasze niektóre modele - to aż pyś się cieszy jakie małe cudeńka powstają.
Jak pisałem wcześniej - rozmawiam z ludźmi z tego forum i jest duża możliwość, że ktoś ładna surówkę sklei, pomijając moje próby i dostanę wiarygodne informacje gdzie przesadziłem i gdzie są problemy ze sklejeniem, spasowaniem itd.

Nie mam za dużo doświadczenia i nie wiem jak grubość i jakość papieru będzie wpływała na ostateczne kształtowanie części i gdzie kończy się przyjemność a zaczyna męka.
Dzięki za zainteresowanie i uwagi. Dłubie dalej, chociaż w domu zwolnię pewnie.

 
13-11-16 15:19  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Szkutniku:
Dziękuję za ciepłe słowa. Z racji, że jestem forumowym "Greenhornem" i jak ktoś napisał kiedyś na forum - nie mam pod swoim nickiem galerii czy tez relacji i tacy ludzie nie są warci uwagi - nie wypowiadam się.
Cieszy mnie jednak jak ktoś jest dumny, że skleił windę kotwiczną złożoną ze 104 części :-) Moja ma mniej :-). A to duży kawałek Fukushimy: 60 ton wyciągu łańcucha 97mm - winda ma wysokość ponad 2.5 metra bez fundamentu.

Może ktoś się skusi na 1:100 :-)

Dziękuję wszystkim za komentarze. To zawsze daje kopa do dalszej roboty :-)

 
13-11-16 15:30  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Andreas:

Faktycznie: mam Batorego z MM - oczywiście niesklejony. Dla mnie elementy żurawika z racji, że nosze okulary są niewidoczne bo tak małe :-)

Postaram się, jak będę rozrysowywał już elementy na UV, aby modelarz miał możliwość decydowania co dokleić czy wykonać z szablonu a co zrobić w standardzie. Będę wklejał do instrukcji rzuty rozbudowane ISO aby modelarz miał pogląd jak element wygląda w rzeczywistości i jakie elementy może uprościć a jakie dokleić/sfabrykować dla uzyskania ostatecznego efektu.

Już na koniec myślę, że w przypadku wielu elementów modelarz będzie musiał operować wieloma grubościami tektury aby wspomniane 0.5 uzyskać z jej grubości a nie paska papieru oklejającego element.

 
14-11-16 22:52  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Powoli do przodu..... właściwie dopiero 50% właściwej windy..



--
---
Moje stworki: Grossherzog Frierdrich August z 1914 roku czyli Stadsraad Lehmkuhl z 1921

 
16-12-16 12:05  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Witam ponownie.

Od niedawna w domu i pracowicie, kurs pszczelarski już niedługo :-)
W temacie: udało się wyciąć wręgi w kartonie - stąd kilka fotek.

Na zdjęciach tylko złożony szkielet, niesklejony - w obecnym lokum nie mam żadnej prostej płaszczyzny nie wspominając o krzywych podłogach i nie chciałem ryzykować krzywego sklejenia.

Błędów kilka wychwyciłem:
1. W 4 miejscach brak wcięcia na wrędze lub wcięcie za krótkie - poprawię.
2. Jak widać na zdjęciach - wręg 51 do poprawy - coś sknociłem z pasowaniem i kompletnie nie pasuje.
3. Za poradą kolegów, którzy patronują projektowi - muszę uprościć linie ciecia pod laser. Na gotowym produkcie nie widać zawirowań na "nodach", które jednak w efekcie znacznie wydłużają czas cięcia laserem.

HMS Victory rozpaprany w skali 1:200 z MM do porównania.
Wracając do dyskusji na temat ilości wręgów: pomimo ich dużej ilości porównując z Victory nie jest ich przesadnie za dużo i myślę, że przy tak dużym i ciężkim kadłubie 1mm wycinanki są dość "płoche" :-) i właściwe usztywnienie jest bardzo istotne. Oczywiście sprawa do dyskusji ze względu na koszty.

Na tym etapie na razie nie będę oklejał kadłuba, za dużo zajęć w domu ale od końca lutego znowu na krypie i dalsza walka - wezmę druga kopię wręg ze sobą i surówkę skleję już na burcie.

Podsumowując: jestem z siebie zadowolony - jak na pierwszy raz całkiem fajnie wyszło. Nauka nie poszła w las, błędów się nie ustrzegłem ale dzięki kolegom którzy mnie prywatnie wspierali radami - pierwszy etap prawie zamknięty.

Prosze o komentarze i pytania.
Postaram się w miarę możliwości regularnie odpowiadać.

Witos: Nie za bardzo rozumiem Twoje pytanie ale załączam dwa screeny wręgów W35 i W42 na których widać, że część dna i burt ze względu na wzmocnienia wydaję się trapezowata - to tylko efekt spasowania do innych elementów. Generalnie tankowce maja kadłub proty jak budowa cepa. Burty raczej równoległe, zaokrąglenie na "bilge keel" raczej po promieniu, pokłady albo płaskie albo jak tutaj trapezowate aby zminimalizować akumulowanie się wody na pokładzie i nie łażeniu marynarzy ciągle w kaloszach (oj to była wielka wada na PŻM Panamaxach z serii BCT 70)

Jack. - plany modelu jak już wyjaśnił Szkutnik (pozdrawiam :-) - mam ale zostały przekazane już jakiś czas temu pewnej osobie która zajmie się nimi komercyjnie - stąd na razie nie wydaję planów innym osobom aby nie mieszać w środowisku wydawniczo projektanckim :-)





















--
---
Moje stworki: Grossherzog Frierdrich August z 1914 roku czyli Stadsraad Lehmkuhl z 1921

 
16-12-16 14:14  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Własne dziecko się kocha....:-) choćby nie wiem jak brzydkie było :-)

--
---
Moje stworki: Grossherzog Frierdrich August z 1914 roku czyli Stadsraad Lehmkuhl z 1921

 
16-12-16 14:20  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Paragraf: a to tylko zwykły Aframax 110.000 DWT. W sumie średni statek. Pomyśl sobie o takich ULCC 500.000 i więcej DWT. Tłuste potworki wożące ropę.... :-)

 
16-12-16 14:59  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Hej Szkutniku.

Dupna fotka będzie - troszku proszę poczekać bo szkielet już rozebrany na transport sobotni na swoje stałe lokum :-) ale poskładam dopiero w Święta...

F2 i F1 - do W50? - faktycznie warte przemyślenia.....

Pozdrawiam.

 
10-03-17 18:12  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Witam ponownie po krótkiej przerwie.

Drugi egzemplarz wycięty w laserze i zabrany na burtę.

Znalezienie płaskiej powierzchni się udało ale sklejenie "brzydala" już troszku gorzej - wibracje niemiłosierne na 102 obrotach. Sklejenie "mamuśki" trwało 3 dni i oto efekt.

Szkutniku kochany - chciałeś "dupkę" - zatem proszę.

Powoli przymierzam się już do pokładu - wstępny wydruk zrobiony w czerni i bieli - trzyma wymiar i to najważniejsze - niestety pokolorowanie się nie udało. Umarł mi laptop wielokrotnie się zawieszając zanim uświadomiłem sobie, że plik ma ponad 220.000 tyś krzywych wyeksportowanych z Rhino - zatem teraz siedzę i upraszczam. Z tydzień to potrwa.










--
---
Moje stworki: Grossherzog Frierdrich August z 1914 roku czyli Stadsraad Lehmkuhl z 1921

 
17-03-17 18:39  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Hej.

Ciąg dalszy.
"Kruca bomba - mało czasu" - znane z filmu daje mi się we znaki. Niewiele zrobiłem. Zajęcia statkowe i P11c, która relaksacyjnie skleiłem "ukradły trochę czasu. P11c to mój pierwszy model plastikowy stąd kalkomanie źle naklejone bo robiłem to pierwszy raz w życiu i przez pomyłkę pomyliłem strony skrzydła :-(.

Al Dasmy ciąg dalszy. Pod-pokłady przyklejone: tektura - 0.5mm i na to już przygotowane i wydrukowane na 160-tce laserem pokłady. Dwa odcienie zieleni tylko wstępnie aby biel nie rzucała się w oczy.







Umęczyłem się niemiłosiernie na znakach zanurzenia - ale myślę, że warto było.



Kłaniam się.

cdn..

 
18-03-17 08:56  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Heja Panowie.

Odnośnie malowania statku to kilka uwag.
Oryginalna farba w specyfikacji to Chugoku koreańskie zmienione w trakcie eksploatacji na Hempel: kod na zieleń pokładową to 40640 i niestety nie ma odpowiednika RAL aby skonwertować na CMYK. Tak "paczając" na oko to najbliższy będzie RAL 6028 który w CMYK odpowiada: 80, 35, 70, 50 albo jaśniejszy RAL 6002 który w CMYK odpowiada 85, 30, 100, 30.
Snap back zony w specyfikacji są zaproponowane jako "tiger straps" znaczy czerń z żółcią ale od początku były pomalowane tylko jako żółte. Ponieważ tygryski bardziej mi się podobały - tak zostawiłem. Ale i tak nie jest to zgodne z obecna tendencją gdyż ostatnie rekomendacje OCIMF każą zamalować żółte pola i strefy niebezpieczne pomalować jak pisze Szkutnik. Zatem Al Dasma w malowaniu z 2015 :-) czyli przed rekomendacja OCIMF.

Safet ways, IMO symbole itp są już na warsztacie :-). Arabska nazwa statku również jak najbardziej już wydrukowana na oklejce. Jak tylko ładnie przykleję - zaprezentuję. Zgodnie z SMS angielski jest językiem urzędowym na burcie stąd tylko nazwa 50/50 arabsko - angielska.

Na koniec zamieniłbym NO FUMARE na VIETATO FUMARE bo tak przynajmniej było w Premudzie Shipping.

Znaki zanurzenia? Of course :-) - 0,5 mm na modelu jak Mama kazała.

Pozdrawiam.

PS: Szkutniku - ten makaron już mi się śni :-(

 
18-03-17 09:24  Odp: [R/P] Tankowiec Aframax 110.000 ton - projekt wlasny
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Jeszcze raz ja.

Potrzebuje pomocy.
Na jpgach kolory według kodów jak powyżej plus moje propozycje oraz fotka realnego zakurzonego pokładu z widocznymi plamami świeżej zieleni po zamalowanych snap back zonach.





Który kolor wybrać?

--
---
Moje stworki: Grossherzog Frierdrich August z 1914 roku czyli Stadsraad Lehmkuhl z 1921

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024