FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
22-02-16 21:07  [Technika] Klej, impregnacja, retusz. Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam bardzo serdecznie,
mam na imię Tadeusz, ostatni swój model skleiłem dobrych 15 lat temu i bardzo bym chciał wrócić do tej pięknej pasji, jaką jest modelarstwo kartonowe, jednak mam wiele pytań, wątpliwości i Was - doświadczonych kolegów bardzo proszę o wszelką pomoc.

01. Jakie kleje są wg. Was najlepsze do modeli kartonowych? pamiętam ja kiedyś używałem polimerowych i poliuretanowych. Czy możecie podać konkretne firmy, konkretne produkty na które warto zwrócić uwagę? bardzo by mi zależało na tym, aby kleje nie miały zbyt intensywnego zapachu, no i aby nie były szkodliwe...

02. Farbki do retuszu - z tego co udało mi się zorientować, to w modelarstwie popularne są farby Pactra oraz Humbrol - które Wy polecacie i dlaczego?

03. Impregnacja arkuszy przed wycięciem oraz lakierowanie sklejonego modelu - czy warto? jeśli tak, to jakimi konkretnie produktami i czy są jakieś specjalne techniki?

Myślę, że to tyle na dobry początek.
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
22-02-16 21:26  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Pewnie każdy będzie miał swój punkt widzenia. Mój jest taki:
1. kleje - używam 4 rodzajów: podstawa to tzw. BCG, klej wodny, bezbarwny, chiński wyrób, który daje mocną, szybką spoinę przy klejeniu na styk, łatwy do usunięcia, nie brudzi, ale trzeba go "poznać". Wikol do klejenia na szybko tam, gdzie nie obawiam się deformacji papieru (klej wodny). Klej polimerowy (Axton) do podklejania większych powierzchni (można rozcieńczyć denaturatem). Super Glue - do przyklejania błyskawicznie drutów, żyłek, palców, wzmacniania krawędzi pod szlifowanie (u mnie dramatycznie powodujący alergię, więc staram się go eliminować).
2. retusz - temat "rzeka", wielu ma swoje sposoby, które im odpowiadają. U mnie są to farbki akrylowe w tubkach lub tempery - dowolnie mieszasz kolory, rozcieńczasz wodą. Masa dyskusji i porad na forum,
3. sklejam standard, nie impregnuję (raz mi się zdarzyło rozcieńczonym wikolem), nie maluję aczkolwiek przymierzam się do lakierowania gotowego modelu - lakier olejny w połysku i na to mat albo półmat w akrylu (spray). Też masa dyskusji i porad na forum.

Forum - to podstawa. Nie dostaniesz gotowego rozwiązania, trzeba wybrać odpowiadające Twoim preferencjom techniki, ale JEST Z CZEGO WYBIERAĆ...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
22-02-16 21:31  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 2
 

Jak wyżej, każdy ma swoje widzimisie
1. Patex do drewna (wodny), polimerowy, Super glue
2. Farbki akrylowe i z lenistwa, jak kolor pasuje, oil pastels Pentela
3. Nie impregnuję. Własne wydruki na atramentówce impregnuję Patexem szybkoschnącym.

Może tu coś znajdziesz [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
22-02-16 21:59  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
mrówka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 0

Dokładnie,każdy ma swoje ulubione "zabawki".
1.Ja głównie używam kleju stolarskiego Soudal-szybko schnący.Jest to klej wodny,i trzeba się go nauczyć.Po za tym kleje polimerowe oraz super glu i BCG.
2.Najprościej i najtaniej do retuszu-kupić akryle w tubkach.Można mieszać kolory do woli,a co ważne,w niewielkich ilościach.Nie rozmazują się pod palcami,tak jak plakatówka,czy tempera.
3.Z reguły nie impregnuję,więc nie pomogę.

--
////////////////////////////////////////////////
https://www.facebook.com/Modelarstwo-kartonowe-wgBeaty-338001226312995/
Zapraszam na moją stronkę.

 
22-02-16 22:03  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

1. Kleje w moim przypadku to "wikolowaty" RED - po wyschnięciu bezbarwny, wodny; BUTAPREN - do podklejania większych powierzchni; CA (niestety) do drutów, żyłek, linek - ograniczam go ile mogę, bo cuchnie i szczypie; typu BCG do pozbywania się "włosków" z lin.
2. Do retuszy głównie Pactra akrylowa - niedroga stosunkowo i bezwonna.
3. Impregnuję CAPONEM z pędzla lub Humbrolami z aerografu. To przed sklejaniem. Natomiast gotowy model lakieruję z aerografu lakierami Microscale (błysk+mat w proporcjach w zależności od chęci uzyskanego efektu).

Ot i tyle, potwierdzam to, o czym wspomnieli przedmówcy, każdy ma jakieś tam przyzwyczajenia, preferencje. Jednemu wygodnie klei się tym, drugiemu innym klejem. Jeden pomaluje farbami, inny kredkami. Co komu wygodnie :)

--
54323031

 
22-02-16 22:58  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

1. do detali: BCG; do klejenia szkieletu: wikol; do podklejania na tekturę: klej szewski albo butapren; do klejenia większych rzeczy (np. szkielet skrzydeł do poszycia): klej szewski. Poza tym losowo zamieniam w/w role i np. kleję detale butaprenem bo akurat mam pod ręką. Do tego obowiązkowo klej cyjanoakrylowy do drutów, nasączania wręg itp.

2. Mam sporą kolekcję farb Pactra, ale nie jestem z nich zbytnio zadowolony. Testowałem jedną farbę Tamiya i sprawdziła się elegancko. Niestety cena jest zauważalnie większa. Pactry to taniocha.

3. Różnie. Kilka modeli skleiłem caponując arkusze i lakierując model po sklejeniu. W jednym modelu polakierowałem arkusze przed sklejeniem. Teraz będę lakierował cały model po sklejeniu bez uprzedniej impregnacji kartonu. Cały czas eksperymentuję i szukam najlepszej techniki.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
23-02-16 01:02  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

1. Magic i UHU do, nazwijmy tak, ogólnego klejenia. Ten pierwszy biały a po wyschnięciu przezroczysty, UHU przezroczysty cały czas. Nie wiem, który lepszy bo używam ich na zmianę w zależności co kleję, i który wpadł mi akurat w ręce. Super Glue tam gdzie potrzebny a to zależny od modelarza gdzie jest potrzeba. Butapren do sklejania szkieletów.
2. Revel, Humbrol, tempery Koh-i-Nor, suche pastele
3. Nie impregnuję, ale 2 modele z MM stare pojechałem Caponem (tak mi doradzono i byłem zadowolony)

--

Post zmieniony (23-02-16 02:50)

 
23-02-16 07:49  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Kapitan 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

1. Tak jak przedmówcy, ja najczęściej używam dwóch rodzajów: wikol Magic i polimerowy od Dragona. Polimerowy nie rozmiękcza kartonu, więc jest dobry do klejenia dużych powierzchni, szczególnie naklejania poszycia na wręgi. Cjankoakrylowy (super glue, kropelka) do nasączania krawędzi, klejenia drutów i detali.
2. Po pierwsze: Pactra to akryle, Humbrol emalie. Akryle bezwonne, nieszkodliwe, natomiast emalie mają swój zapaszek:) Pactry nie polecam, natomiast ostatnio przerzuciłem się na akrylowe Revelle. Wg. mnie bardzo dobre (do malowania dużych powierzchni) do retuszowania trzeba rozcieńczyć. Tamyia jest podobno bardzo dobra, szczególnie biała, chociaż nie próbowałem. Jakbyś chciał malować, to na rynku jest bardzo dużo farb różnych producentów: http://www.mojehobby.pl/catalog/Farby.html
Do tego washe, pigmenty i inne cuda wianki:) No ale to jedynie do malowanych.
3. Nigdy nie lakierowałem, więc nie wypowiem się.

--

Post zmieniony (23-02-16 09:11)

 
23-02-16 08:25  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
bathory   

Cześć Tadeusz. Ja podobnie niedawno po kilkunastu latach wróciłem do kartonu. Przechodziłem przez te same dylematy, które masz teraz Ty. Sam dojdziesz do tego czym co kleić.
1. Zaczynałem od Wikolu Pattexa. Do dzisiaj jest to mój podstawowy klej. Próbowałem z BCG lecz nie zawsze mi wychodzi. BCG używam do naklejania nitów. Do tego kleje typu Super Glue do nasączania krawędzi, klejenia drucików. Wręgi o dużych powierzchniach naklejam używając kleju w sprayu.
2. Farbki do retuszu kupuję w sklepie dla plastyków. Te w tubkach. Używam akryli. Jakieggo producenta nie podam, bo kupuję tubkę w zależności jaki kolor mi potrzebny. A tego jest od Sasa do lasa. Do tego kredki ołówkowe akwarelowe Koh-I-Noor np. Mondeluz + naprawdę dobra temperówka do ostrzenia. No i kredki typu pastele olejne, do kupienia w każdym markecie.
3. Nie impregnuję więc się nie wypowiem. Raz impregnowałem lakierem Capon, pędzlem, prosto z puszki, po obu stronach arkusza po czym poprzyklejało mi się pełno farfocli, jakieś pyłki. Nie mam warunków do tego zabiegu więc nie stosuję, co nie znaczy, ze nie polecam.

Post zmieniony (23-02-16 08:26)

 
23-02-16 09:18  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Tadziu, co do BCG to naczytałem się już teorii na jego temat tyle, że głowa pęka.. Jedni go wychwalają, inni przeklinają a prawda wynikająca z mojego akurat doświadczenia odnośnie tego badziewia jest taka, że po prostu trzeba się nauczyć jak toto obsługiwać. Jak metodą prób i błędów dojdziesz do wprawy to nie zdziw się, jak wpadniesz kiedyś na pomysł by nim całe części impregnować i o dziwo uda Ci się ;) ja tak mam. Kleję nim dużo "na styk" - smaruję krawędzie, czekam aż całkiem wsiąknie i wyschnie, smaruję jeszcze raz delikatnie aby tylko je zwilżyć i chwyta od razu całkiem solidnie. Nadaje się też do podklejania w co wielu nie wierzy ale da się, to kwestia podklejania tym samym papierem ( np. blok techniczny jak podkleisz tekturą "piwną" to zawsze się wygnie, nawet po tygodniu leżakowania pod obciążeniem) bez wspomagania wyższą temperaturą. Impregnować jak wspomniałem też nim można, tylko dla odmiany przy wysokiej temperaturze i szybkim odparowaniu. Do Impregnacji najlepszy jest jednak moim zdaniem Domalux Capon ale śmierdzi. Dobre są też fiksatywy w sprayu ale stosunkowo drogie i dostępne raczej w sklepach dla plastyków. Można też impregnować lakierem do włosów w sprayu, ale długo utrzymuje się specyficzny niezbyt męski zapach a poza tym, po każdym z tych środków trudniej kleić BCG. Nie testowałem sprayów akrylowych więc siłą rzeczy nie wiem czy się nadają. Co do retuszu zaś, to ja bym Ci polecił na początek najtańszą opcję- akwarele. Jako, żeś jak mniemam starszy rocznik, "przedgimnazjalny" :P To będziesz wiedział co z czym pomieszać by wyszło jak trzeba ;) A skoro jesteś z Wrocławia, to szukaj Wrocławskich Anarchistów Kartonowych, Oni Cię naprowadzą na dobre tory ;) a znajdziesz ich najpewniej pod torami :D u Misia na ul. Wojciecha Bogusławskiego 95 ;)
PS: Dopóki U Misia nie spróbujesz placka po węgiersku to kulinarnym ignorantem pozostaniesz na forever, że o grzechu już nie wspomnę ;)
Pozdrówka

--

Post zmieniony (23-02-16 09:21)

 
23-02-16 20:51  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Szanowni Koledzy,
bardzo Wam dziękuję za tak liczne odpowiedzi, za tak bardzo cenne dla mnie wskazówki. Postaram się wyciągnąć jak najwięcej wniosków, a lada dzień wybiorę się na małe zakupy... :) przyznam szczerze, że nie mogę się doczekać!

pozwolę sobie na niewielkie podsumowanie:
01. Kleje - tutaj wyraźnie wskazujecie, że warto mieć kilka produktów do różnych zastosowań:
a) cyjanoakrylowe - te kleje się po prostu zna z życia codziennego, ale jasno wynika, że i w modelarstwie znajduje ten klej swoje zastosowanie - łączenia różnych drutów, drucików itp.
b) polimerowe - sam pamiętam, jak ten klej się "zachowywał" - używałem go do podklejania, klejenia wręg; podobało mi się, że po wyschnięciu dawał się łatwo szlifować za pomocą papieru ściernego,
c) poliuretanowe - w przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju kleju tego nie dawało się w ogóle szlifować - po wyschnięciu tworzył bardzo plastyczne połączenie przypominające bardziej rozciągliwą "gumę". Nadawał się jednak do klejenia średniej wielkości elementów. Nie potrafiłem nim czysto i precyzyjnie kleić drobnych elementów - domyślam się, że wynikało to z konsystencji kleju oraz moich dotychczasowych umiejętności...
d) wodne - z takimi klejami nigdy nie miałem do czynienia, ale z Waszych podpowiedzi wnioskuję, że warto użyć ich przede wszystkim tam, gdzie będzie liczyć się precyzja - muszę ich koniecznie spróbować!

02. Retusz - chyba się skuszę na jakieś akrylowe, ale jeszcze będę się przyglądał temu tematowi i postaram się wybrać coś, z czym będzie mi się dobrze pracowało. Najważniejsze, że dzięki Wam poznałem firmy, na które warto zwrócić uwagę.

03. Impregnacja - to chyba najcięższy orzech do zgryzienia... możliwe, że w ogóle nie będę się zajmował tym wątkiem przy okazji swoich pierwszych modeli, ale postaram się w miarę swoich możliwości poznać jakieś ciekawe techniki, albo i sam poeksperymentuje... :)

Jaroslav wiem, że moje imię może sugerować "starszy rocznik", ale ja młodzian jakich wielu - dopiero 31 wiosen za mną... :) ale czuję się zaproszony i może kiedyś na placka się skuszę :) Póki co spróbuję "coś" skleić...

Serdecznie Was pozdrawiam, Tadeusz z Wrocławia.

 
23-02-16 21:30  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Moim zdaniem to nie warto się babrać akrylem przy retuszu. Nie ma to jak plakatówki Astra , każdy kolorek idzie ukręcić. Ja też wróciłem do kartonu parę lat temu po długiej przerwie i pierwszy model po przerwie (Friedrichshafen FF 33) normalnie tak pobarałem klejem że przy ścieraniu tego kleju były liczne białe plamy np. na tyle kadłuba czy na pływakach. Ale miałem idealnie dorobiony kolor z Astr i normalnie zamalowałem całe fragmenty (parę lini podziału naniosłem ołówkiem przy linijce. I ten model zajmował czołówki. Z pactrami by ten numer nie przeszedł. A z klejów to nie ma jak Butapren (ten w żółtych tubkach) , i jakiś cyjanopanowy typu kropelka do klejenia naprawdę małego drobiazgu i zalewania spoin które muszą być sztywne jak np. jakaś rozbudowana drutologia zastrzałowa. I ogólnie różnej maści uchwyty , uchwyciki to też się klei takim typu kropelka. Teraz od jakiegoś czasu z przyczyn obiektywnych wchodzą modele drukowane cyfrowo. To butaprenem się ich nie poklei w każdym razie w standardzie bo zaraz się topi druk. Ale gęste markowe dobre wikolowe kleje się do tego nadają, robiłem próby , łapie na styk praktycznie jak butapren. Zresztą kiedyś kiedyś kleiłem tylko wikolem i to płynnym i skleiłem nawet Łosia z MM , co dziś wydaje mi się nieprawobodobne.

 
28-02-16 22:30  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Serdeczni Koledzy,
już jestem po wstępnych zakupach, zaopatrzyłem się w podstawową chemię modelarską, narzędzia, a na dniach przyjdzie mój pierwszy model...
bardzo chętnie będę się z Wami dzielić swoimi pierwszymi spostrzeżeniami, doświadczeniami na podstawie relacji.
Najwięcej wątpliwości budzi we mnie proces lakierowania modelu; póki co spróbuję zaimpregnować (chociaż nie wiem czy to do końca dobre nazewnictwo) całe arkusze jeszcze przed wycięciem Caponem Extra firmy Domalux, a następnie chciałbym tak "nasączony" karton potraktować lakierem akrylowym matowym - chociaż tutaj jeszcze nie zdecydowałem się na żaden produkt. Nie do końca jestem jednak pewien, czy akrylem malować arkusze jeszcze zanim wytnę części, czy po sklejeniu modelu.
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
29-02-16 13:23  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Zaimpregnuj tylko Caponem i nic więcej już nie nakładaj. Sam Capon w zupełności wystarczy.

 
29-02-16 13:39  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Ja w życiu nie impregnowałem , nie caponowałem , nie lakierowałem modelu w standardzie. I nie ma problemu. Te babranie się robi jak model będzie pacykowany w całości farbami i trzeba robić jakieś szlify szpachle, itp.. Tak to prędzej popsujesz wycinankę jak się nie znasz niż będzie pożytek z tego babrania. Papier, kolory, poligrafia, są obecnie na takim poziomie że nie ma sensu cudować z "lakiernictwem". Sklej najprzód jakieś łatwiaki, np okręty rzeczne ze Świata z kartonu, potem jakieś niezwiłe pojazdy. Albo samoloty ze starych wydań niekoniecznie z MM jak Andy lepi. Takie są prościańskie samoloty typu rurecznik np. Mig 17 , Su Fishpot, tam nawet nie ma oddzielnych powierzhni sterowych. Sam tez takie modele proste często robię bo nie zawsze mam ochotę robić model 1.5 roku. Albo kup ze sklepu orlika modele z takiego wydawnictwa Junyj Modelist Konstruktor, papier oki, modele w sumie też do przyjęcia. A potem wchodż w trudne tematy. A z babraniem to sobie odpuść. Chyba że chcesz przyłączyć się na forum do klubu modelarzy co z pompą zaczynają od prezentacji wycinanki, potem caponowania, potem piankowania, szpachlowania, cudowania i na tym się kończy.

 
29-02-16 14:28  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Impregnacja - tylko samym Caponem.
Poniżej kilka niezwykle pomocnych drobiazgów (może się przyda):

Osadzone igły i żyłka do nabierania kleju z płytki i klamerki - uchwyty

Do wiercenia igły jednorazowe różnej grubości (bez problemu można wiercić dziurki w bambusie a co dopiero w tekturze nawet utwardzonej SG) i pilniki do paznokci.
Pozdrawiam

 
23-04-16 14:21  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Pozwolę sobie odświeżyć temat, ponieważ mam pytanie odnoszący się do tematu farbek.
Czy ktoś z Was miał do czynienia z farbkami akrylowymi firmy Vallejo? Może pytanie nieco dziwne, ale z tego co udało mi się zorientować, to po odkręceniu jest kroplomierz, który nie pozwala "zamoczyć" pędzelka; czy owy dozownik można także bez problemu wyjąć z buteleczki, aby sprawnie sobie pracować z wykorzystaniem pędzelka?

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
23-04-16 14:56  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Kroplomierz wyciągasz bez problemu.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
23-04-16 21:07  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

świetnie, bardzo dziękuję za odpowiedź.
A jak te farbki spisują się w praktyce? mi szczególnie zależy na retuszowaniu krawędzi elementów.

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
24-04-16 07:15  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

W praktyce do retuszowania krawędzi elementów używa się plakatówek . Najlepiej dobrych Astra ze sklepu artystycznego, a nie byle badziewia z pepco które się nawet nie chce rozmieszać z innymi kolorami i z wodą. Jak zaczniesz od babrania się w retuszu z vallejo to długo twoja kariera modelarska nie potrwa . Ale jak koniecznie chcesz się przekonać to się babraj.

 
24-04-16 07:30  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Śmiałe założenia, które bez urazy ale obalic można szybciutko.Tadeusz, przede wszystkim spróbuj zaimpregnować sobie arkusz i policz plusy, które za tym przemawiają. Potem już będziesz wiedział, że akryle też wybiera większość nie bez powodu.

Pozdrawiam.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
24-04-16 09:09  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dziękuję za odpowiedzi. Jestem zdecydowany tylko i wyłącznie na farbki akrylowe. Szukam najlepszych dla siebie, a o wspomnianej firmie przeczytałem, że są świetne, ale były to głównie opinie modelarzy plastikowych. Dlatego pytam tutaj, bo zależy mi też na szerokiej palecie barw oraz łatwej dostępności.

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
24-04-16 09:36  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Farbki akrylowe są dobre ale mają taką wadę że jak zaschną to nie rozrobisz wodą. A tak z plakatówek rozrobisz sobie co chcesz i masz taką paletę jak mieli malarze kiedyś przed sobą. Chcesz dociemnić czy rozjaśnić to troche białego , trochę czarnego , trochę innego. I zawsze trafiasz idealnie lun prawie idealnie. Jak zaschnie to żaden problem .A z akryli musisz do każdego modelu dorabiać zestaw . Ponadto jak akrylem najedziesz za dużą ilością farby na krawędz i pomalujesz nie tylko krawędz , to tak łatwo się farby nie usuwa jak plakatu , nawet jak było caponowanie.

 
24-04-16 09:53  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Oczywiście, że najlepsze są akwarele i plakatówki jak słusznie pisze ABC z Astry - są tanie, łatwo dostępne, w różnych zestawach kolorystycznych, bardzo wydajne, można dobrać dowolny kolor mieszając farbki, największą zaletą jest to, że można retuszować krawędź wielokrotnie bez przyrostu grubości farby szczególnie jeżeli chodzi o akwarele.
Stosowanie gotowych farb akrylowych, czy olejnych itd. sprawdza się wtedy, gdy klei się np. duży okręt i akurat trafi się z kolorem gotowej farby co jest raczej trudne - odchodzi wtedy ciągłe dobieranie farby.

Post zmieniony (24-04-16 09:57)

 
24-04-16 10:14  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Do drobnego retuszu - zwykłe szkolne akwarele i plakatówki, kredki i miękkie ołówki (B).
Farbki akrylowe do malowania większych powierzchni ale warto pamiętać, że ciemnieją i oczywiście wcześniej kilkakrotne próby.

 
24-04-16 12:27  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ale przecież farby akrylowe też można mieszać żeby dobrać kolor. Przyrostowi grubości farby przy retuszu też można zapobiec przy akrylach rozcieńczając je wodą (jeśli zachodzi taka potrzeba).

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
24-04-16 12:39  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ależ oczywiście.

(wodą utlenioną to starczy na dłuuuugo)

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
24-04-16 15:01  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Ja po prostu tylko podsumowałem wszystkie zalety stosowania akwareli i plakatówek do retuszu części modeli kartonowych, dla mnie nie ma problemu jak ktoś chce stosować inne farby to proszę bardzo.
Farby akwarelowe Astra 18 - kolorowe kosztują plus minus 9 złotych, jedna farba Pactra ok. 4,50, Humbrol 6,50 ...,

 
24-04-16 16:26  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Raz jeszcze dziękuję za wszystkie odpowiedzi, komentarze. Ciągle jednak nie wiem prawie nic o farbkach Vallejo, o które pytałem... Proszę mnie źle nie zrozumieć, bo bardzo sobie cenię Wasze porady niejednokrotnie podparte wieloletnim doświadczeniem, ale pozwolę sobie napisać jeszcze raz - chcę pracować z farbkami akrylowymi. Zależy mi na szerokiej gamie kolorów, a także na dobrej jakości produktu i łatwej dostępności.

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
24-04-16 18:40  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

To się pewnie dużo o vallejo od większości nie dowiesz. Bo mało kto stosował fanaberyjne środki. Musisz sam wypraktykować.

 
24-04-16 18:52  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Pamiętaj, że Valleo mają serie. Seria ModelColor jest pod pędzel, natomiast Model Air jest do aerografu. Różnica jest i w gęstości farmy i w gradacji pigmentu. Vallejo po zaschnięciu zmywa się alkoholem – oczywiście z podkładu (impregnowanego kartonu). Ja używam tych farbek do modeli kartonowych i do malowania figurek. Oczywiście najlepiej sprawdzić na własnej skórze, wszak nie każdemu muszą podpasować.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
24-04-16 19:24  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Każdy prędzej, czy później dojdzie do swojego ulubionego, najwygodniejszego sposobu retuszu. Nic na siłę. Ilu modelarzy, tyle rodzajów retuszu ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
25-04-16 13:05  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Viking_BB , a czy nie zaimpregnowany wcześniej karton dobrze się maluje? przeglądając fora w poszukiwaniach opinii na temat tychże farbek czytałem narzekania, jakoby farbka źle reagowała na malowanie bez odpowiedniego podkładu - sprawa tyczyła się naturalnie modeli plastikowych. O seriach udało mi się przeczytać w linku poniżej:

FARBY

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
25-04-16 13:22  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Lesio73 

 

Tadeuszu, nie da się wprost porównać malowania plastiku i malowania kartonu - plastik na modelach ze swej natury jest hydrofobowy więc nie będzie chciał dobrowolnie przyjąć na siebie farby akrylowej - po to robi się podkłady i odtłuszcza się powierzchnię.
Zaś papier/karton "uwielbia" wodę pasjami - wprost wciąga ją jak narkoman ścieżkę - dlatego się go impregnuje przed malowaniem.

Więc jeśli już chcesz dokonywać porównania farb to tylko na tym samym podłożu - inaczej sprawa ociera się o miejskie legendy.

 
25-04-16 13:37  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
tofiki 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Ja do retuszu używam kilku technik. Przy pracy w domu górują farbki akrylowe głównie pactra ale od roku także vallejo. Przy pracy z dziećmi pastele suche i mazaki. Przy retuszu obie farbki(Pactra i vallejo) spisują sie dobrze, ale przewaga vallejo jest taka że tak szybko nie zasychają i można je lepiej dawkować

--
IN-NY Dom Kultury Ruda Ślaska

 
25-04-16 14:40  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Hej,
Zgadzam się z Mariuszem, że każdy musi znaleźć swoją drogę:).

Jeśli jednak nadal pytasz o Vallejo, to chętnie Ci o nich napiszę.

Od kilku już lat używam wyłącznie akryli tej właśnie firmy do retuszowania modeli kartonowych (po licznych zresztą próbach z innymi farbami).

Dla mnie są to zdecydowanie najlepsze farby, z jakimi miałem przyjemność pracować i zdecydowanie warto ich spróbować.
Kiedy zacząłem z nich korzystać, nie patrzę już na inne i nie szukam dalej – nie czuję takiej potrzeby, a vallejo jestem zachwycony.

Zalety:

- bardzo czysta praca – każda buteleczka vallejo jest właściwie od razu dozownikiem – kroplomierzem. Do retuszu wypuszczam jedną kroplę farby na puste opakowanie po lekarstwach – w miejsce jednej tabletki. Jeśli potrzebuję mieszać – wypuszczam drugą kropelkę innego koloru. W innym pojemniczku po tabletce jest kropla wody do rozcieńczania. Żadnego babrania ani innych „fanaberii”.

- znakomita konsystencja i dobre krycie – trochę gęstsza od wody (oczywiście zależy od stopnia rozcieńczenia). Do malowania nie tylko krawędzi, ale też większych powierzchni – po prostu sama przyjemność. Kryje równo, pod pędzlem - bez smug. Do tego jest tak długo do użycia, jak potrzebujesz. Jeśli na tym pojemniczku zaczyna Ci zasychać, bo zamarudziłeś przy retuszowaniu, po prostu dodajesz wody i jedziesz dalej - bez zmiany koloru.

- dobre krycie innych powierzchni niż karton – druty, fototrawki – wszystko możesz tym pomalować. Słyszałem, ze komuś to z drutów schodziło, ale nie kumam o co tu chodziło – wszystkie relingi i maszty maluję tymi farbami i nigdy nic mi nie zeszło.

- rozcieńczanie wodą – zwykła kranówa. Nie jest potrzebny żaden dedykowany rozpuszczalnik. Onegdaj, na jakichś targach modelarskich, przedstawiciel Vallejo malował tymi farbami model, potem umył pędzel w herbacie i ją wypił :). Aż takiej potrzeby nie miałem, ale pędzelki na pewno oszczędzasz.

- brak zasychania – chyba konstrukcja tego pojemniczka powoduje, że żadna z tych farb mi jeszcze nie wyschła. Jedną z nich retuszowałem chyba jeszcze kilka lat temu Kersainta – używam jej do dzisiaj (a jeśli to nie ta sama, to tą, którą mam, kupiłem mniej więcej w okolicach jego budowy:)).

- wydajność – konsystencja i możliwość rozpuszczania w wodzie powoduje, że buteleczka starczy ci na lata.

- brak zmiany koloru po wyschnięciu – w Vallejo taki kolor jaki wymieszasz, taki będziesz mieć po wyschnięciu - żadnego blednięcia, czy innych odcieni po wyschnięciu, dobierania w świetle dziennym elektrycznym i tego typu kombinowania. Po prostu kolor jest taki, jaki się widzi i tyle.

- całkowita bezwonność – te farby po prostu nie pachną.

Wady:

- cena – jedna buteleczka od 8 – 10 zł tak około, czyli od plakatówek są na pewno droższe.
- mam wrażenie, że niektóre kolory są felerne – dotyczy to głównie kolorów metalicznych - generalnie przy zdobieniach na żaglowcach korzystam jednak ze złota Tamiya.

Nie boję się malować tymi farbami niczego. Są megawygodne w użyciu i do tego praca z nimi jest naprawdę przyjemna.
Lobbuję mocno:), ale myślę, że warto (nie jestem przedstawicielem tej firmy na Polskę ani żaden inny region:)).

A czy Tobie podejdą - to już inna sprawa.
Życzę powodzenia w próbach:)

Pozdrawiam

 
25-04-16 15:20  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Tak samo dobrze wszystko kryją i się rozprowadzają farby akrylowe z KIK -a, 4 zł za tubę wielkości 10 cm długa na fi 4 cm u wylotu. Jest 5-6 kolorów zrobisz każdy. Kapkę z jednej i drugiej tubki na szkiełko i po pomieszaniu i aktualnym użyciu zakywasz folią i nie zasycha. Stosuję te farby do kół , kółek i drutologi. Ale jak się uprzeć do do retuszu się zdadzą. Ale moim zdaniem wygoda użycia akryli się chowa przy plakatówkach. Przy plakatówkach masz na stole rożniste kolory i zawsze wodę na podstawku, parę pędzli. Poretuszujesz plakatówką większą część to za moment możesz formować i kleić. No przy małych trzeba czekać żeby nadmiar wilgoci odszedł bo części zdewastuje, choć być może kaponowana nawet mała część nie jest na to wrażliwa. Caponowania nie stosuję bo nie mam póżniej ochoty zwalczać smug specjalnymi matowymi kolejnymi specyfikami. A akrylem poretuszujesz nawet dużą część to musisz czekać znacznie dłużej na wyschnięcie od plakatu.

 
25-04-16 15:53  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Różne farby i farbki, nawet barwniki do jajek (Ostoja)...
Tak jak pisałem - zwykłe, najzwyklejsze i najtańsze farbki plakatowe i akwarelki dla pierwszoklasisyty. W zupełności zdają egzamin dla tak drobnego retuszowania krawędzi papieru,bloku technicznego czy tektury i b. małych powierzchni.
Jasne można kupić i akryle z najwyższej półki ale w to miejsce lepiej nabyć kilka "first class" pędzelków do retuszu.

 
25-04-16 17:55  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Szanowni Koledzy,
bardzo Wam dziękuję za tak wnikliwą dyskusję, która rzuca coraz jaśniejsze światło na moje wątpliwości. Przypominam, że jestem ciągle na starcie swojej przygody modelarskiej, więc pewnie jeszcze nie raz wrócę do pewnych zagadnień licząc na Wasze podpowiedzi.

Mariaszek - właśnie tak szczegółowej odpowiedzi oczekiwałem i bardzo Ci za nią dziękuję! taka wypowiedź przekonała mnie mocno do tego, aby spróbować Vallejo. Z których konkretnie palet, serii korzystasz i czy kroplomierz faktycznie można bezproblemowo "odkręcić" w czasie, kiedy np. potrzebuję zamoczyć pędzelek?

--
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
25-04-16 19:06  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Hej,
ponieważ maluję pędzlem, stosuję wspomnianą przez Vikinga_BB serię Model Color.

"Kroplomierz" można wyjąć w każdej chwili, ale odradzam, by tak robić. Dużo lepiej jest wylać na jakąś powierzchnię kropelkę i z niej malować.
Cyknąłem jeszcze na szybko fotki farbki z kroplomierzem i bez:).



I mniej więcej mój sposób korzystania z tych farbek. Trochę mi się ulało, ale zwykle lewą ręką tego nie robię:) W każdym razie widać (mam nadzieję:)) konsystencję tych farbek.



Pozdrawiam

 
25-04-16 19:15  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
pawcio37   

Lesio73 dokładnie to wygląda tak "Napięcie powierzchniowe i związane z nim charakterystyczne cechy materiału, takie jak zwilżalność oraz współczynnik zwilżania a także praca adhezji odgrywają istotną rolę w technologii tworzyw sztucznych, zwłaszcza w procesach lakierowania lub klejenia oraz wielokomponentowego wtryskiwania. Na podstawie danej wartości napięcia powierzchniowego można wyznaczyć pracę adhezji, co pozwala na oszacowanie np. wytrzymałości połączeń (spoin). Na tak ważną w procesie klejenia zwilżalność wpływa napięcie powierzchniowe zarówno kleju/farby, jak i materiału przeznaczonego do sklejenia/ malowania."

Akurat mam z tym na co dzień do czynienia w pracy tj przyklejanie różnych materiałów do PA, PC, PP, PE i PS. Do PP, PE i PS trzeba użyć aktywatora, który zwiększa napięcie powierzchniowe. Do skutecznego przyklejania/malowania napięcie powierzchniowe (powierzchni do której coś przyklejamy) musi być większe o 2 do10 mN/m od zastosowanej kleju czy farby

 
25-04-16 22:21  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Super Mariaszek, bardzo Ci dziękuję za te podpowiedzi :) w linku poniżej pełna paleta kolorów tychże właśnie farbek z serii Model Color.

POBIERZ

--
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
25-04-16 22:33  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

No tak. Teraz swoje słowa trzeba poprzeć galerią fotograficzną żeby odpowiedź została uznana za wiarygodną.
Powodzenia w dalszym teoretyzowaniu. Ja jednak polecam z całego serca ćwiczenia praktyczne.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
25-04-16 22:43  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Szanowny Kolego, tak jak pisałem wcześniej - dopiero się uczę. Liczę się z Twoim bardzo słusznym zdaniem, że to praktyka będzie dla mnie najlepszym punktem dla wyrobienia swojej własnej opinii. Spróbuję, a jak mi nie podpasuje, to będę szukał innych najlepszych dla mnie metod, czy produktów. Zatem bardzo proszę o wyrozumiałość dla mojej osoby :) na razie nie ukrywam - jestem bardzo zafascynowanym modelarstwem, daje mi to dużo frajdy! :)

--
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
26-04-16 00:51  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

A mozesz przeciez krople farby na cus wypsztykac i z tego nabierac. Kolory tym samym dowolnie bedziesz mial mozliwosc mieszania. Kega Mariaszek, uzytkownik tych farb pisal o tym, ze pozwole sobie mu w slowo wejsc...

--
54323031

 
26-04-16 07:56  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Tadeuszu, zapraszam tutaj – to moje przemyślenia na temat malowania i przyborów. Może coś Ci się przyda :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
26-04-16 10:46  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dzięki Viking_BB za link. Bardzo ciekawy artykuł i bardzo fajna strona! :)

--
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
01-05-16 20:48  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

pozwolę sobie raz jeszcze wrócić do tematu i spytam o jeszcze jeden produkt; a mianowicie w moje ręce "wpadł" katalog farbek w słoiczkach firmy Mr. Hobby - zdaje się, że to japońska firma. Firma jest bardzo zachwalana wśród modelarzy plastikowych, a paleta kolorów jest imponująca! czy ktoś z Was drodzy koledzy miał do czynienia z tymi produktami? jakiekolwiek doświadczenie?

--
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
01-05-16 21:15  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Farby są rewelacyjne ale do kartonu nie musisz używać tak drogich farb. Jeśli tylko retuszujesz to koledzy już Ci pisali o akwarelach, to najtańszy i najprostszy sposób na retusz w kartonie.

--
Pozdrawiam!

 
02-05-16 22:39  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

dziękuję Jasiek za odpowiedź.
Wiem, że trochę "wydziwiam" pytając o takie produkty i to w dosyć wysokim przedziale cenowym, ale to tylko dlatego, że chcę przede wszystkim zaspokoić moją ciekawość i wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę. Spytałem o te farbki, bo byłem w sklepie modelarskim i przyznam szczerze, że paleta kolorów jest imponująca, no i bardziej mi się podoba opcja słoiczka, aniżeli kroplomierza firmy Vallejo.
Zauważyłem także, że sporo kolorów jest typu "gloss", co chyba oznacza kolory metaliczne (?), a tych matowych "flat" jest mniej.
W swojej niewielkiej "kolekcji" farbek Pactra mam kilka oznaczonych literką G, ale tam ciężko się dopatrzeć metalicznej poświaty i zastanawiam się, na czym właściwie polega znacząca różnica pomiędzy farbami G, SG (pół metaliczne) i F...

--
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024