FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
17-04-16 09:38  [R/G] Żaglowiec Mayflower - wyd. Mały Modelarz
PiroMariolaNT 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam wszystkich!
Jak widać w tytule, w końcu postanowiłam zabrać się za zaawansowany model -żaglowiec Mayflower z wydawnictwa Mały Modelarz.



Wcześniej zajmowałam się tylko robotami i budowlami co sprawiło, że zapragnęłam poszukiwać nowej klasy modeli. No i w końcu wybrałam - żaglowce. Mają swoisty urok, który sprawiał, że na konkursach wzbudzały moje zainteresowanie. Dotąd bałam się podjąć tego wyzwania ze względu na opływowe kształty, olinowanie i ogólną szczegółowość okrętów.

Ale co mi tam zaryzykuję :).

Samowolka budowlana jest wbudowana w mój styl klejenia, a więc może coś z tego wyjdzie. A do tego, mam plany modelarskie z których będę korzystać w trakcie budowy.



Zaczęłam od początku, a więc od szkieletu. Wręgi sama wycinałam . Składanie szkieletu sprawiło mi radochę bo jeszcze nigdy tego nie robiłam. Efekt jest taki:


Dopiero po zrobieniu zdjęć troszkę poskosowałam wręgi i zeszlifowałam papierem ściernym całość. Wręgi pokładów, które widać na zdjęciu nie były uwzględnione w projekcie, sama je dodałam by potem było na co przykleić właściwe pokłady (wolałam ich nie kłaść na same żebra, a podkleić głównego pokładu się nie dało - należy go lekko zwinąć by go wsunąć pod pokład górny).

C.d.n.

--

Post zmieniony (26-05-18 13:51)

 
17-04-16 21:59  Odp: [R] Żaglowiec Mayflower - wyd. Mały Modelarz
PiroMariolaNT 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

eustachy87 oczywiście, że planuję wykonać podposzycie. Bryła kadłuba jest bardzo złożona i opływowa, a formowanie go będzie polegać na nakładaniu ok. 20 desek o szerokości ok. 0,5 cm jedna nad drugą... Myśl o przyklejaniu ich na same brzegi wręg wywołuje u mnie dreszcz grozy. Analizowałam różne metody na forach modelarskich i postanowiłam, że do tego celu wybiorę piankę montażową lub florystyczną.

 
19-04-16 17:20  Odp: [R] Żaglowiec Mayflower - wyd. Mały Modelarz
PiroMariolaNT 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kolejny etap zakończony :) Co do wyboru metody wypełnienia targały mną te same wątpliwości, o których wspomniał kolega Mucha i wybrałam ostatecznie piankę florystyczną.
Oczywiście nie wyobrażam sobie korzystania z tej metody w przypadku dużych okrętów.



Bardzo ucieszyło mnie, że pianka ta nie wchodzi w reakcję z Vikolem ani Butaprenem (bałam się, że zacznie się topić jak styropian).
Wypełnianie poszło szybko i sprawnie, wyrzeźbiłam odpowiedni kształt, ale szczerze mówiąc, pianka ciągle wzbudzała moje obawy jeżeli chodzi o wytrzymałość. Jest tak delikatna, że bałam się ewentualnych uszkodzeń lub kruszenia podczas oklejania. Dlatego na koniec całość zaimpregnowałam dużą ilością Vikolu, co sprawiło, że powierzchnia kadłuba uzyskała bardzo mocną i dość elastyczną konsystencję podobną do utwardzonej modeliny lub gumy.
A więc skoro mam bryłę, mogę się teraz zabrać za oklejanie :)

 
20-04-16 07:16  Odp: [R] Żaglowiec Mayflower - wyd. Mały Modelarz
PiroMariolaNT 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Aaaaa! już wiem co tworzy takie wrażenie. Być może takie złudzenie powoduje fakt, że karton pod pokład kasztelu od tego całego macania się leciutko odkleił od ostatniej wręgi po prawej stronie. To nie stanowiło problemu. Karton i tak był na styk położony na wręgi, więc takich zajść się spodziewałam ;) Na karteczce wsunąć dawkę kleju i jest pięknie.

A w sumie przy pracy z pianką florystyczną (na moje oko) szkielet chyba nie ma się jak zwichrować. By zwichrować trzeba by na siłę wpychać za słabo docięte docięte kostki pianki, a ja przed włożeniem jeszcze wolałam posmarować je butaprenem.

Hastur, jeżeli twoja pianka sie topiła to odwiedź Bricomarche. Śmiem przypuszczać, że w każdym mają prawie to samo. W dziale "ogródkowym" sprzedają cegiełki zielonej pianki.

 
03-05-16 13:17  Odp: [R] Żaglowiec Mayflower - wyd. Mały Modelarz
PiroMariolaNT 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Pomimo, że ostatnio trochę spowolniło się tempo prac, zawsze znalazłam choć chwilkę by coś porobić przy moim Majowym Kwiatku :D Deska do deski i powoli kształtuje się kadłub. Jak widać, na lewej burcie już zrobiłam otwory i wkleiłam armaty, a na prawej właśnie się do tego zabieram. Podniesione klapy przymocuję na końcu, ale już jestem na etapie produkcji.




Jak się spodziewałam, oklejanie nie przysporzyło mi większych problemów, ale koledzy mnie namówili by następnym razem wypróbować też szpachlę na piankę. Ogólnie, jak na pierwszy raz chyba zaczyna wyglądać całkiem przyzwoicie :)

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024