FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
24-05-15 13:42  [R/G] ORP Dragon (GPM 5/2013)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Cześć.

Tematem mojej kolejnej relacji jest, tak jak zapowiadałem, polski lekki krążownik ORP Dragon, wydany przez GPM. Model opracował Daniel Matysik. W sumie zdziwiłem się, że praktycznie nikt go nie składa mimo, że wywołał spore zainteresowanie w momencie wydania. Znalazłem na polskich forach tylko jedną relację. Nieładnie :razz:

HMS Dragon został zbudowany pod koniec I wojny światowej. W okresie międzywojennym służył na różnych akwenach i odbył podróż dookoła świata wspólnie z m. in. Hoodem. Podczas II wojny początkowo również służył tu i tam i niewiele brakowało, a znalazłby się pod Kuantanem w dniu feralnej bitwy. Na początku 1943 został wydzierżawiony PMW i przekazany do remontu podczas którego m.in. stracił wyrzutnie torped (a miał ich 12). Podczas lądowania w Normandii ostrzeliwał cele na lądzie i tam też, 8 lipca, został ciężko uszkodzony przez niemiecką "żywą torpedę". Zginęło 37 marynarzy a okręt postanowiono osadzić jako część falochronu w sztucznym porcie. Ciekawostka: ze względu na chęć zachowania strat w tajemnicy o utracie okrętu powiadomiono kilka miesięcy później, przez co według oficjalnych dokumentów przez pewien czas PMW posiadała 2 krążowniki - Dragona i Conrada.

Dragon przeszedł w swojej historii kilka przezbrojeń, model prezentuje stan okrętu na czerwiec 44. Wtedy był uzbrojony w 5 dział 152mm , 2 działa 102mm, 2 poczwórne pom-pomy, 10 Oerlikonów (w tym 4 podwójne) i zrzutnię bomb głębinowych.

Model kupiłem w zestawie z wszystkimi dodatkami, nawet dostałem pom-pomy wycinane laserowo. Całe to tałatajstwo przedstawiają zdjęcia:

Jak to Radzias stwierdził przeglądając wycinankę "tak naprawdę masz tam 2 arkusze z częściami" :D
Nie wiem tylko jeszcze czy użyję relingów papierowych czy jednak zrobię własne. Jak sądzicie, jak będzie lepiej? Jakoś nie do końca jestem przekonany do tych z papieru.

Zgromadziłem tez trochę materiałów zarówno o Dragonie jak i o Conradzie. Co prawda dość zauważalnie różniły się od siebie w paru miejscach, ale liczę, że zdjęcia Conrada też się przydadzą, może dzięki nim coś dołożę od siebie.


Na dobry początek szkielet Smoka złożony na sucho i jego porównanie z Onslowem:


Zwróćcie uwagę na ostatnie zdjęcie - załamanie pokładu nie jest na wrędze, a części którą tam trzeba przykleić nie trzeba wg projektanta podklejać. Będę tam musiał samodzielnie dorobić kawałek tektury. Żeby było śmieszniej na rysunku w instrukcji tam jest jedna z wręg (która w złożonym szkielecie jest parę cm dalej). Mam nadzieję, że nie skończy się to Armageddonem przy oklejaniu burt poszyciem.

Pamiętacie jak w poprzednich modelach miałem problem z pofalowanym pokładem bo zapomniałem go uformować tak, żeby uwzględniał wybrzuszenie pokładu w jego osi symetrii? Gwarantuję wam, że w tym modelu takich problemów nie będzie. Wiecie dlaczego? POKŁAD JEST CAŁKOWICIE PŁASKI. Nie jest to wina laserów, w wycinankowych wręgach też tak jest. Mi to co prawda nie przeszkadza, ale wiem, że są ludzi których to razi. Same lasery pasują do siebie bardzo dobrze, jest tylko jedno miejsce na rufie, w którym muszę nieco podszlifować otwór na wręgę.

Post zmieniony (12-08-17 13:26)

 
24-05-15 13:48  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Zeppelin 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 

Jak to nikt nie skleja. Mój stoi od roku na półce.

 
24-05-15 14:10  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Oj to chyba się nim nie chwaliłeś. Nie ma go w Twoim spisie relacji i galerii i sam też nie przypominam sobie, żebym widział jego zdjęcia w jakimkolwiek innym wątku :P

 
24-05-15 14:14  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
daroo761 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 5
 

No właśnie a jest się czym pochwalić!

 
24-05-15 14:47  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Nareszcie ktoś sie odważył, temat arcy ciekawy ale i niełatwy. Pozdrawiam.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
24-05-15 15:21  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,masz dobrze ,wycinanka porządnie opracowana ,dodatki,prasa,pozdrawiam Marek


--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
24-05-15 15:38  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Zeppelin 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 

Pokazałem go na kilku konkursach. Relacji nie nie było i nie będzie, nie mam na nie czasu i nie nauczyłem się wstawiać fotek.

 
24-05-15 15:57  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Brakowało tej relacji, więc powodzenia !!
Pzdr

 
24-05-15 18:58  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Kibicuję w budowie. Powodzenia.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
24-05-15 21:42  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Zeppelin:
Niestety na żadnym z tych konkursów mnie nie było. A jak wrażenia ze sklejania? Napotkałeś jakieś szczególne trudności?

Marek1:
Ładny Dragon z Dzikiem :)

 
25-05-15 00:26  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Zeppelin 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 

Jest kłopot z dość ciasnym poszyciem. Mnie brakło trochę na burtach. Poza tym wszystkie materiały które zgromadziłeś wystarczą, bo jak pewnie sam zauważyłeś rysunki w wycinance są marne.

 
25-05-15 21:06  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Mateusz - jak zwykle kibicuję i trzymam kciuki.
Powodzenia!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
27-06-15 22:51  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Elbląg dał mi trochę motywacji do dalszego klejenia. Dzisiaj mała aktualizacja. Nakleiłem pokłady i wkleiłem wzmocnienie w burty modelu. Części podwodnej nie wzmacniałem. Będę robić podwójne poszycie, co powinno dać jej odpowiednią sztywność. Powstała też podstawka. W okolicach rufy nieco się rozkleiła (panel z jakiegoś powodu się nieco odkształcił), ale będę to jeszcze poprawiać.


Post zmieniony (12-08-17 14:07)

 
13-09-15 20:55  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Lato się skończyło, można wrócić do klejenia. Dlaczego przerwa była taka długa zaraz opiszę.

Najpierw zacząłem przyklejać poszycie dna, metodą na podwójną oklejkę. Zacząłem od rufy. Po przyklejeniu czterech pasków wyglądało tak:

Tak, tam jest 2mm dziura, tak, odcienie się różnią mimo, że w wycinance wszystko jest na jednym arkuszu. Jak to zobaczyłem zrobiłem sobie dłuższą przerwę.

Korzystając z zapasu koloru uzupełniłem lukę i wyszło to całkiem znośnie. Poza tym większych problemów z poszyciem dna nie było, aż do fragmentu pierwszego od dziobu. On dla odmiany był za długi o jakiś milimetr i dopasowywałem go do poszycia burt.

No właśnie, burty... okazały się za krótkie. Musiałem zeszlifować dobry milimetr kadłuba z rufy i ze dwa z dziobu. Poza tym było nieźle, nie licząc rufy.

Na żywo nie wygląda AŻ tak tragicznie jak na zdjęciach, ale jest średnio, zwłaszcza, że podczas formowania zdarłem druk z jednego z listków i musiałem uzupełnić go zapasem koloru.

Dziób nie jest idealny, ale ujdzie. Na dnie jest też kolejna różnica koloru. Razem są na dnie takie 3 miejsca. Jakby maszyna drukarska po jednej stronie arkusza drukowała jaśniej.

Wiem też już, że to nie koniec tzw jaj. Zrobiłem już ster i okazał się niewymiarowy - z jednej strony nieco za duży, z drugiej nieco za mały i musiałem go trochę poprzycinać. Ale to już w następnym odcinku.

Post zmieniony (12-08-17 14:08)

 
17-09-15 20:29  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Poprawiłem dziób:


Nikt nie zwrócił uwagi, że ostrogę przykleiłem odwrotnie. Dowiedziałem się tego z okładki patrząc na zdjęcie surówki. W instrukcji nie ma nigdzie pokazane, jak ją przykleić. Po Przeciszowie spróbuję coś jeszcze zrobić z rufą.

Post zmieniony (12-08-17 14:09)

 
07-10-15 21:42  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Część podwodna zrobiona. Rufa poprawiona na tyle na ile było mnie stać (została zaaprobowana przez członków Trójmiejskiego Pikniku). Podobał mi się pomysł autora na stępki przeciwprzechyłowe. Są grube (wręcz za grube jak na tą skalę), ale dzięki temu kleiło się je całkowicie bezproblemowo. Przy śrubach musiałem zrobić większy rozstaw ich łączników z kadłubem, bo inaczej byłyby pod zbyt dużym kątem względem poziomu (nie jestem pewien czy i tak nie wyszedł mi trochę za duży). Wały zrobiłem z patyczków do uszu (nie martwcie się, nieużywanych).


Post zmieniony (12-08-17 14:10)

 
05-11-15 22:05  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Znalezienie pracy źle wpływa na tempo klejenia.

Zacząłem od zrobienia relingów wokół pokładu i sklejenia pudełek będących nadbudówkami. Tu pojawił się następny błąd - pudełka z części 60e i 60g są, patrząc z góry, trapezami prostokątnymi, podczas gdy ich podstawa i sufit w wycinance są zaprojektowane jako prostokąty. Na szczęście rozmiar się zgadzał, więc po prostu zostały szpary, które potem zamaskowałem przy pomocy zapasu koloru. Poza tym ze spasowaniem było OK. Nakleiłem je na pokład i przykryłem pomostem.

Potem przyszedł czas na schody w ilości 7.

Były mi potrzebne, żeby zrobić reling pomostu i dokończyć relingi pokładu. Zrobiłem też osłony śrub na rufie.


Teraz czas na zacząć wypełniać pokład kartonem. Zacznę od pokładu głównego, póki jeszcze mogę się wszędzie łatwo dostać.
Nie ma żadnego zdjęcia całości modelu w obecnym stanie, bo wszystkie wyszły mi nieostre :-|

Post zmieniony (12-08-17 14:11)

 
05-11-15 22:18  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Widzę, że TPM idzie do przodu. I bardzo dobrze.
Pudełka wyglądają porządnie. Zostało jeszcze sporo pracy więc ciągnij Mateusz dalej. Model zapowiada się fajnie.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
06-11-15 06:00  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wychodzi bardzo ładnie. Powodzenia.

--
Pozdrawiam Darek

 
06-11-15 11:27  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Darecki, dziękuję wszyscy zdrowi :-)

Mateusz, a dlaczego dolny pomost trapu opuściłeś poniżej linii wodnej? Jaki to by miało sens w rzeczywistości, opuszczać pokład i wchodzić do wody? No chyba że to perspektywa zdjęcia.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
06-11-15 13:05  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Z tego co wiem jest to pierwszy model zaprojektowany przez kolegę i nie powinny dziwić błędy, pierwsze śliwki robaczywki, ale Darecki robisz modele od kilku ładnych lat i trochę nie ładnie z Twojej strony. Ja aż boję się jak ktoś będzie kleił moje wypociny, jak będzie.

No i chyba zostałem Klakierem :)

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
06-11-15 19:25  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Teledzin   

Darecki proszę pokaż więcej ujawnionych przez Ciebie błędów - przyda się innym w budowie.

--
Sklejam, bo lubię...

 
06-11-15 23:30  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Dzięki wszystkim :)

Ceva - to jest błąd częściowo mój i częściowo wycinanki. Schody wycinankowe są trochę za długie a mi jeszcze dodatkowo (porównując z instrukcją) wyszły o mniejszym kącie do pionu co opuściło je jeszcze bardziej. Tak w sumie to też nie wiedziałem jak długie powinny być, więc dzięki za zwrócenie uwagi. Nie będę już ich rozbierał bo nie uważam tego za poważny błąd, ale w następnych modelach postaram się o tym pamiętać.

 
07-11-15 07:57  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Tak niski trap jest tak samo logiczny jak model na podstawce z rzuconą kotwicą ;-)
Ale masz rację że czasami nie warto psuć. Lepiej wyciągnąć wnioski na przyszłość.
W sumie ja też na pierwszy rzut oka nie zwróciłem na to uwagi.
Oglądam relację z zaciekawieniem i czekam na ciąg dalszy.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
07-11-15 09:11  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Nie tak prosta to rzecz. Stopnie trapu będą wtedy pod absurdalnym kątem.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
07-11-15 09:15  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Darecki - tylko przy Twoim rozwiązaniu wszystkie stopnie będą pochylone, i troszkę dziwnie to będzie wyglądało . Czy nie prościej tylko skrócić o 5- 6 stopni , i podnieść podest ?

--
Wilki nie przejmują się tym co mówią i myślą o nich barany.

Relacje z galeriami
12412
1124
1265
11351
20380
1135.6
Scharnhorst
Takao
Yukikaze

 
07-11-15 10:07  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Darecki, po kiego czorta Twoje złośliwe uwagi nie dotyczące modelu?
Marzy Ci się kolejna zadyma na Forum ?
Potem się żalisz, że wszyscy Ciebie szykanują.
Nie odpowiadaj na mój wpis, a wszelkie uwagi nie dotyczące tej relacji będą usuwane.

Przepraszam autora relacji za wpis i trzymam kciuki za dalszą budowę modelu.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
07-11-15 12:42  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
DmVip 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Faktycznie trap jest prawie pionowy, a dolny pomost pod wodą :(. Postanowiłem sprawdzić czy tak wyszło czy to błąd podczas klejenia. Podest dolny trapa powinien być na linii wodnej, może ciut niżej albo wyżej. Trap jest pod kątem 127 stopni. Tak jest w projekcie i w wycinance. A tu wychodzi prawie w pionie :(. Na dołączonych obrazkach przedstawiam jaki kont ma trap, jak wygląda przyklejony podczas klejenia prototypu i rzut z projektu na którym na biało zaznaczone są stopnie a na czerwono miejsce dolnego pomostu oraz rzut z 3D.



Z drugiej strony, trap był opuszczany do wody tak więc można przyjąć że został za bardzo opuszczony.

Post zmieniony (07-11-15 12:53)

 
07-11-15 15:23  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Dzięki wszystkim za porady, ale trap zostawię jak jest. Jak pisałem nie uważam tego za duży błąd :) W następnym okręcie zwrócę na to większą uwagę.

DmVip:
Dzięki twojemu zdjęciu zobaczyłem gdzie jeszcze zrobiłem błąd. U ciebie dolny pomost jest wyżej, bo masz mniej stopni, ja wkleiłem ich więcej, przy tej samej długości. Zobacz, że u ciebie pod dolnym pomostem te boczne części trapu wystają dużo dalej niż u mnie.
Wiesz może czy kąt 127 stopni był standardem stosowanym na wszystkich (lub większości) okrętach, czy ten kąt bywał różny?

 
07-11-15 16:03  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
DmVip 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

pikowski - Trapy były ruchome, i kąt 127 jest w projekcie jako niby na tyle opuszczony. Przez moje przeoczenie niema na rysunkach jak powinien być zamocowany wyciąg trapu. Poniżej na fotce dorysowane jak powinny być poprowadzone liny, dlatego dolna część pod pomostem jest dłuższa gdyż była zanurzona w wodzie. Gdzieś miałem zdjęcie tego trapu ale nie mogę go teraz znaleźć :(. Jak tylko namierzę wyżej wymienioną fotkę od razu wrzucę.

 
07-11-15 16:09  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
TheSnake 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 1

pikowski.

Nie ma czegoś takiego jak "standard kąta trapu" Pamiętajmy, że trap służy przede wszystkim do wejścia na jednostkę z lądu. Dolny podest zazwyczaj spoczywa na kei, czasami zdążają się sytuacje, że nie można wyłożyć trapu bezpośrednio na keje, wtedy jego dolny podest znajduje się pomiędzy burtą statku a keją. Kolejna sprawa jest taka, że statek jest jednostką pływającą, więc stale zmienia się jego zanurzenie. np podczas załadunku/wyładunku, bunkrowania paliwa, operacji balastowych, spalania paliwa itp. w związku z tym zmienia nam się wysokość wolnej burty (odległość od lustra wody do pokładu) co za tym idzie kąt trapu też się zmienia - im wyższa wolna burta tym bardziej ten kąt jest ostry,, oczywiście cały czas mówimy o sytuacji gdy statek stoi przy kei z wyłożonym nań trapem. Sytuacja, ze trap jest wyłożony w morzu zdarza się rzadko. jeżeli jest potrzeba wejścia na pokład np podczas brania pilota to wyrzuca się drabinkę pilotową a to jest zupełnie co innego ;)

--
Wojtek/Kołobrzeg
W budowie: Tygrys w Panzer Grau

 
07-11-15 17:05  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
DmVip 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

pikowski - zapodaj jakiegoś maila do siebie.

 
07-11-15 17:13  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

DmVip:
Dzięki za zdjęcie, o tym akurat wiedziałem, na poprzednich modelach robiłem wyciąg. Zmieniłem widoczność maila w moim profilu. Powinieneś go teraz widzieć.

TheSnake, ZBiG:
Chyba już rozumiem jak to działa w praktyce, dobrze wiedzieć na przyszłość :)

Post zmieniony (07-11-15 17:15)

 
07-11-15 17:18  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Cześć Kolego Pikowski
Nie mam czasu, ale jak zobaczyłem wpisy i dyskusję, nie mogłem pozostać obojętny.
Możesz również zostawić ten trap tak jak jest i założyć, że:

ZOSTAŁ WYPUSZCZONY (WYŁOŻONY) ABY OPUŚCIĆ NURKA LUB GO PRZYJĄĆ. NUREK KLASYCZNY SCHODZI I WCHODZI PO TRAPIE, I TO GŁĘBOKO DO WODY!

Nie wiem czy na Dragonie byłi nurkowie, ale gdyby tak założyć będzie OK.
Powodzenia w dalszej budowie.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
07-11-15 17:27  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
mardru   

Witam Wszystko racja tylko -
1 okręt ma małą wolną burtę [ kąt teoretyczny 127 stopni niewiele się będzie różnił ]
2 tego typu trapy stosowane były tylko w morzu , na redzie [ admirał z łodzi lub jaki oficjel ]
3 przy cumowaniu do nabrzeża stosowany jest inny trap [ prosta kładka z składanym relingiem]
4 w wszystkich publikacjach jest mowa o tzw. klarze na pokładzie i wewnątrz okrętu [ dotyczy okresu wojny , i dotyczy usunięcia wszystkich łatwopalnych rzeczy oraz jak najmniej rzeczy pod nogami ,jak najwięcej amunicji ]
Więc warto się zastanowić czy dany model wykonujemy w stanie jak do akcji czy pokoju, bo powinny się różnić . Najważniejsze aby nam się podobał. Rada ZbiGa jest jak najbardziej OK.

 
07-11-15 18:40  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
TheSnake 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 1

Winek to jak już wypuści tego nurka, to koniecznie będzie musiał wciągnąć flagę Alfa, zgodnie z MKS ;)

--
Wojtek/Kołobrzeg
W budowie: Tygrys w Panzer Grau

 
08-11-15 17:38  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Ja jeszcze w sprawie opuszczonego trapu zaburtowego.

DmVip: Kąt nachylenia trapu jednostki ORP DRAGON wynosi 53 stopnie, a nie 127. Pomierzyłeś kąt nie z tej strony co trzeba :-)
W myśl przepisów towarzystw klasyfikacyjnych kąt nachylenia trapu zaburtowego maxymalnie może wynieść 55 stopni. Wszystko zatem się zgadza :-).

pikowski: na chwilę obecną trap, który wykonałeś wygląda NIE REALNIE. Przemyśl jeszcze raz jego przebudowę. Sposób przebudowy trapu jaki przedstawił na rysunku Darecki V jest najlepszy z zaproponowanych w tym wątku. Niewłaściwe pochylenie stopni w trapie będzie mniej raziło w oczy, niż zły kąt nachylenia trapu. Nie wiem czy w wycinance jest rezerwa koloru. Zawsze można skleić trap jeszcze raz - w poprawny sposób.

Nie rozumiem wpisu Rajkuba. Uwagi Dareckiego V co do wyglądu trapu zaburtowego wg. mnie w 100% dotyczą budowy prezentowanego modelu i nie są złośliwe - mają poprawić ogólny wizerunek modelu.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
08-11-15 19:29  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

06-11-15 08:33 Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Darecki V

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2

Pikowski, podziwiam twoje podejście do tematu i kibicuję , abyś dokończył ten model bo to fajna łajba.
Z wielkim szacunkiem dla Ciebie, muszę jednak wtrącić 3 grosze "hejtu" :-)
Mam pytanie do klakierów janisz, szkutnik, teledzin, ceva, sven, a szczególnie do syjek !!

Panowie -gdzie jesteście ????




Szkutnik, a teraz rozumiesz ?

Kolejny wpisy Dareckiego:
ADAM 12 o Tobie nie pisałem :-)
To model GPM-u a wyżej wymienieni to klakierzy owego wydawnictwa , więc mimo błędów będą tu ochy i achy ale cóż taki Tenkraj więc nie ma co się dziwić :-)




--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
08-11-15 20:01  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Przyznaję, nie chciało mi się tego robić, ale namówiliście mnie :)
Postaram się poprawić trapy. Skrócę je o 1-2 stopnie i zmienię nieco ich kąt mniej-więcej taką metodą jaką sugeruje Darecki. Może nie wyjdą idealnie tak jak powinno być na okręcie, ale postaram się żeby było trochę lepiej. Z duszą na ramieniu zabrałem się za ich odklejanie, całe szczęście obyło się bez widocznych uszkodzeń okolicznych części. Zdjęcia będą przy następnej aktualizacji relacji.

 
08-11-15 20:52  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Teledzin   

Rajkub wzywałeś mnie więc melduję się.
Obserwuję tą relację, bo mam w planach ten model.
Nie wiem tylko co z tym "hejtem"?

--
Sklejam, bo lubię...

 
09-11-15 08:46  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

To nie ja Ciebie wyzywałem .
Kurde, jak widać czytacie po łebkach :-)

Szkutnik najprawdopodobniej przeoczył część wpisów Dareckiego i napisał, że nie rozumie moich uwag pod jego adresem. Dlatego przytoczyłem, moim zdaniem złośliwe, wpisy tego ostatniego, a Ciebie trafiło to rykoszetem.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
09-11-15 21:40  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Panowie z tymi trapami to nie do końca jest tak jak Wam się wydaje.
Nie objaśnię Wam w 100% jak to było na ORP "Dragon" bo na nim nie pływałem ale kilka innych trapów w życiu pokonałem, wykładałem, uzbrajałem, zabezpieczałem itp itd.

Kąt kątem ale raz że jak już ktoś zauważył położenie trapu zmienia się wraz np. z przyjęciem ładunku ( tu nie ma zastosowania) zmianą zanurzenia ew. pływami o ile taki trap jest używany w porcie przy keji.
- mardru takie trapy też się używa i zależy to od wysokości wolnej burty a raczej wysokości od pokładu do nabrzeża. Jeśli wysokość nie jest duża to powinno się używać kładek również w przypadku kiedy nabrzeże jest powyżej pokładu -są takie przypadki np. w śluzach kiedy trzeba zmienić pilota. Ale normalnie wykładamy taki trap plus obecnie siatkę ochronną zawieszoną pod trapem w celu zabezpieczenia ewentualnego wypadnięcia osoby z trapu.

Zapominacie o jednej rzeczy - schody/stopnie w takim trapie są często ruchome (stałe też ale są wtedy wyprofilowane w łuk) i zmienia się ich kąt ich nachylenia razem z katem trapu. Nie wiem jak to było kiedyś na lekkich krążownikach ale obecnie stosuje się trapy o konstrukcji aluminiowej czyli w miarę lekkie podejrzewam że kiedyś były to trapy o stałym kącie drewniane a więc ciężkie. Dziś takim trapem operuje jeden matros przy pomocy windy elektrycznej, hydraulicznej bądź powietrznej kiedyś być może kilku dygało z korbą.

Szkutnik przepisy klasyfikacyjne nie mają zastosowania wobec okrętów wojennych. Oni są z innej bajki.

Mam wiele modeli ale tego "Dragona" nie kupowałem z rozmysłem bo przypomina oryginał z dosyć znacznej odległości. Dla mnie wydawanie modeli tylko dla samej nazwy jest karygodne. Niestety jest to dosyć częsta praktyka.
Tłumaczenia że się projektuje z takich materiałów jakie są można sobie zostawić dla przedszkolaków. Owszem trzeba trochę wysiłku i kasy włożyć aby dostać dobre rzetelne materiały.
Nawet pierwszy model projektanta może a wręcz powinien być modelem sklejalnym i przedstawiającym obiekt rzeczywisty. Gorzej jeśli jest to model któryś z rzędu który nadaje się do wywalenia do kosza. Wiem wielu osobom na tym forum zupełnie to nie przeszkadza ważne aby nazwa na burcie się zgadzała.

O innych historiach nie będę się wypowiadał no bo jak ktoś ma jakieś urojenia to już jego sprawa niech sobie poszuka jakiegoś psychoanalityka albo coś.

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
10-11-15 08:41  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
mardru   

Witam. Oczywiście każda marynarka ma swoje przepisy i prawa ale w czasie pokoju musi dostosować się do prawa morskiego. W czasie wojny wszystkie chwyty dozwolone i taki trap to naprawdę NO PROBLEM .

 
10-11-15 09:15  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
kari   

... wszystko albo prawie wszystko o trapach okrętowych; redowe i klasyczne, krótkie, długie, stałe, regulowane, samopoziomujące stopnie, obrotowe, itd.
... wystarczy poczytać pooglądać i wybrać ten który najbardziej interesuje ;-)
https://www.google.pl/search?q=accommodation+ladder&biw=1280&bih=644&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0CBsQsARqFQoTCLqCqeaxhckCFQSLcgodpGQENQ#tbm=isch&tbs=rimg%3ACUUHB7UISv25Ijhl-JffFnR0kJqFlyhAfyOpZjy9hxwlGRvbxyxbZFrWUiTZAD4Ns3a9_1XFkx6Akx8qvPGYNzxRnwioSCWX4l98WdHSQEfU34144WGcuKhIJmoWXKEB_1I6kRcy664ITDCgMqEglmPL2HHCUZGxGG5aiDyA4e4yoSCdvHLFtkWtZSEd2Lc6HUN4sSKhIJJNkAPg2zdr0ROXTmIEZ7jogqEgn9cWTHoCTHyhEfUmV7QiTsDSoSCa88Zg3PFGfCEXOVOJ33scV8&q=accommodation%20ladder&imgrc=_

 
10-11-15 10:14  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

mardru chodzi mi o przepisy klasyfikacyjne pod które muszą podlegać wszystkie handlowe i pomocnicze jednostki pływające oprócz właśnie okrętów wojennych. Prawo morskie to trochę inna bajka. Jeśli chodzi o MPDM / COLREG to oczywiście że muszą się do tego stosować.

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
10-11-15 10:20  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
mardru   

W pełni się zgadzam.

 
06-12-15 21:55  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Poprawiłem trapy - nieco je skróciłem i zmieniłem im kąt. Powinny być teraz OK.


Postanowiłem się zająć drobnicą na rufie i dziobie. Części laserowe trochę pomogły, ale parę z nich było za małe! Na szczęście tyczyło się to tylko części o prostych kształtach (prostokąty), więc wiele nie straciłem. Poza tym większych problemów nie było, choć 1 czy 2 razy były problemy z numeracją (2 części miały ten sam numer), ale na szczęście różnice między nimi były oczywiste. Kotwice są bardzo szczegółowe - 13 części jedna.


Całość po przyklejeniu na pokład. Na podstawie "Okrętów" zrobiłem stopery przy łańcuchu.


Teraz czas na wypełnienie środka dolnego pokładu. Najbardziej boję się trałów, bo są niewielkie i składają się z masakrycznej liczby elementów, ale jakoś to będzie.

Post zmieniony (12-08-17 14:13)

 
07-12-15 13:09  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Ładnie i czysto a zrzutnia bomb to wisienka na torcie :-)
Odnoszę jednak wrażenie że małe kółeczka wycinasz ręcznie. Np. na polerach cumowniczych. Takie jednolicie czarne detale warto wycinać jakimś wybijakiem tym bardziej że nie ma potem problemu z retuszem. Żeby uniknąć retuszu takich maleństw można użyć też barwionego kartonu.
Na włazach można z cienkich pasków przykleić imitację zawiasów. Najlepszy byłby karton barwiony dobrany kolorystycznie. Odpada wtedy retusz.
No i znajdź jakiś inny materiał na liny. Ten się raczej źle układa na bębnach i nienaturalnie błyszczy moim zdaniem.
Cały czas podglądam i kibicuję w budowie :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
07-12-15 18:13  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Kolego Pikowski
Postępy widoczne i efektowne.
Odciągi łańcucha super, poprawka trapów też, zrzytnia bomb rewelacyjna.
Stary ma rację z linami na bębnach - mogłyby być lepsze.
Reszta jest OK.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
07-12-15 18:33  Odp: [R] ORP Dragon (GPM 5/2013)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Podglądam. Czy w wycinance jest przewidziany żurawik do trapu ?
Pozdrawiam,
Ryszard

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024