FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
17-06-15 17:45  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Szkutnik, akurat pełna dokumantacja to przegięcie w druga stronę. Taki komplet to pewnie trzebaby dołożyć jedno 0 na końcu. Za ten 1k to taki minimum tego co przydatne dla modelarzy. Czyli górne decki, profile, sections... I wtedy rzeczywiście wszystkich detali może tu nie być.

--
wydawca przez małe "w"

 
17-06-15 18:30  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Szkutnik, mam na myśli plany projektowe, które są tym koncertem życzeń. Plany po zbudowaniu okrętu to oczywiście pełna dokumentacja, łącznie z rysunkami wyposażenia i uzbrojenia dostarczonego od podwykonawców, bo przecież nie wszystko stocznia wykonuje, nie ma sensu żeby projektanci stoczniowi rysowali coś co wykonuje nie stocznia a zakłady zbrojeniowe (uzbrojenie, systemy kierowania ogniem), oraz wyposażenie, które przychodzi gotowe z zewnątrz od podwykonawców. Plany/dokumentacja po modernizacji także to już inna rzecz bo można zebrać wszystkie rysunki, także detali wyposażenia i uzbrojenia które dostarczają pewnie też podwykonawcy.

Suma summarum trzeba zneleźć rozsądne podejście by nie popaść w paranoję i wypośrodkować materiały do zaprojektowania modelu. Wiele rzeczy dla okrętów nieistniejących nie da się w 100% wyjaśnić, zawsze są białe plamy, nieścisłości. Inna sprawa, że aż takie wnikanie w "zgodność historyczną" aż do bólu wiekszość modelarzy ma gdzieś, jedynie garstka wnika w to i dzieli włos na czworo.

Żur, podałeś link to wydania z 1976 r., ja znalazłem do co prawda do wydania niemieckiego ale z 2002 r., pewnie wznowienie, może jakieś uzupełnienie, nie wiem.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
17-06-15 18:42  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Agand 

 

Sven - dokumentacja stoczniowa to już nie jest koncert życzeń. Koncert życzeń to jest tylko ofertówka. Pełna dokumentacja stoczniowa zwykłego masowca zajmuje 2 szafy. Więc o okręcie nawet nie wspomnę :P, a dokumentacja 'modernizacyjna' to już zupełnie inna bajka.

--

Post zmieniony (17-06-15 18:43)

 
17-06-15 18:59  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Gdyby liczyć na taką "rzetelność" w projektowaniu modeli kartonowych okrętów, czyli na podstawie już nie rysunków projektowych danej jednostki (koncert życzeń) ale kompletu dokumentacji wykonawczo/zdawczo/modernizacyjnej to pewnie zbyt dużo tych modeli nie powstałoby, być może kilka w kilka dziesięcioleci przy wsparciu multimilionerów;) I tu jest to zatracenie kontaktu z rzeczywistością ;)

--
Sven

HMS Ark Royal

 
18-06-15 00:27  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Fantom, szacunek za podejście do tematów. Tym bardziej niecierpliwie czekam na Malayę. Oby jak najwięcej takich wydawców na naszym rynku.

Pozdrawiam.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
18-06-15 08:20  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dzielnie staram się nie komentować dyskusji o wartości dokumentacji technicznej, żeby kogoś nie urazić. Powiem tylko, że jest zbędna, czego żadnemu inżynierowi nie trzeba tłumaczyć.
Natomiast jako zawzięty fan Fantom Modela, wyrażam wielki szacunek i przywiązanie do tej firmy (zawsze poparte zakupami) za podejście do w sumie wspólnego hobby .

 
18-06-15 08:47  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Ze swojej strony też chciałem wyrazić wsparcie dla wszystkich inicjatyw projektowania nowych kartonowych modeli okrętów. Rzetelnie ale z rozsądkiem i z poczuciem rzeczywistości. Rysunki rysunkami, jakie by one nie były ale najcenniejsze są zdjęcia, rysunki to dopiero punkt wyjściowy. Zwłaszcza w przypadku okrętów wojennych zmieniamych dynamicznie w toku działań wojennych, gdzie najlepszą dokumentacją było np. takie coś:

http://www.navsource.org/archives/04/033/0403319.jpg

Jakiekolwiek plany okrętu wojennego z czasów wojny weryfikowane bogatym materiałem zdjęciowym pozwolą na zaprojektowanie rzetelnego modelu, którego rzetelność i tak zweryfikuje tylko garstka modelarzy. Jeśli np. plany PM sa kreślone czy to z Ravena/Robertsa plus zdjęcia czy to plany z floatingdrydock plus zdjęcia to jeśli projektant chce niech korzysta z tych źródeł. Jeśli nie to niech przynajmniej poświecą siły i środki na weryfikacji zdjęciowej. To powinno wystarczyć. Poza tym PM można kupić jako pdf w dowolnej skali, gdzie ilość pokazanych detali jest znacznie większa niż w ubogich papierowych wydaniach małych książeczek.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
18-06-15 11:30  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Svenie, jezeli znajdziesz takie zdjęcia dla okretów brytyjskich to daj znać.. To by była kosa.. jeżeli istnieją. Malaya była remontowana w USA, więc szansa jakaś jest.

>>Poza tym PM można kupić jako pdf w dowolnej skali, gdzie ilość pokazanych detali jest znacznie większa niż w ubogich papierowych wydaniach małych książeczek.

Ależ przecież to są te same plany z książeczek, tylko przeskalowane. I do tego podzielone "na pałę", czasami podział strony przechodzi przez części. Wiem , bo mam. Mam prawe wszystki do czasu wprowadzenia "rewolucji" z dołączaniem planów na CD... Jak w końcu nie dotarło do mnie pewne zapłacone zamówienie i nie było odpowiedzi na kilka moich maili to sobie darowałem..

Plany PM Malaya rzeczywiście są tworzone na podstawie Ravena, Robertsa, ale jak napisałem dodają swoje uproszczenia, przekłamania czy błędy.
Konkretnie przykłady:
Uproszczenia: komin narysowany jest tak, jakby był "ucięty" i postawiony na hangarze. W rzeczywistości komin był tylko obudowany hangarami, pod spodem był ciagle taki sam. Inna sprawa, że rzeczywiscie był obstawiony bardzo szczelnie i tej podstawy prawie nie widać (minimalnie tylko od strony dziobu)
Przekłamania: proporcje wieży są zupełnie skopane. W PM jest węższa i dłuższa. Jak nie nałoży się na kształy z stoczniówek czy Ravena to tego nie zauważysz. Ale jest jeszcze błąd w rzutach: skoro bok wieży ma załamanie, to czemu tego załamania nie ma na rzucie z góry? Nie trzeba zdjęć aby to zauważyć, wystarczy wiedza z rzutów technicznych.
Błąd: Zginął jeden uskok (ten najmniejszy) w kształcie bąbla. Widac ten uskok nawet na zdjęciach, które są umieszzcone w tych samych PM.

Co do tworzenia planów ze zdjęć: na przykładzie Malaya: czy jesteś w stanie odtworzyć kształ tej galeryjki pod dwa pom-pomy ustawionej po bokach nadbódówki rufowej w 1943? Są dwa zdjęcia na których jako tako to widać, ale na zadnym nie ma kształtu z góry.. Na planach stoczniowych jest za to szkic po przebudowie i na tym bazuję.

Ale ogólnie : plany stoczniowe , Ravena, Rebertsa i Profile Morskie są bardzo spójne. Z tym, że najwięcej detali jest na stoczniówkach. Roberts większosć detali pominął (i taka jest konwencja, w tej książce nie ma kompletnych planów tylko raczej szkic..), w Profilach szkic z Ravena został rozbudowany do pełnych planów wraz z analizą zdjęć (czasami na plus, na przykład podstawy pod Oerlikany na wieży rufowej są odtworzone dobrze, co widać na zdjęciach, stoczniówki tu się mylą). Ja mam wszystkie te materiały. I wybieram to co mi wydaje się najlepsze.. Czy słusznie, pewnie wyjdzie za kilka lat, gdy wypłyną jakieś nieznane teraz zdjęcia..

--
wydawca przez małe "w"

 
18-06-15 11:54  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Widzisz, to wszystko w zakresie rozsądnej dostępności. Obecne pdfy PM to nie ucięte rzuty ale całe arkusze, które możesz sobie wydrukować na A1, rzuty generalne nie pocięte ale wielkie, całe.

Wszystkie nieścisłości, jedne można skorygować na podstawie zdjęć (najwięcej ze zdjęć jest detali: nawet kable, żarówki, puszki elektryczne), inne na podstawie źródła w postaci książki bazowej, a jeśli nie ma dostępu do rysunków technicznych powykonawczych/modernizacyjnych to posiłkowanie się analogią innych okrętów. Oczywiście chodzi tu głównie o wyposażenie, ale porównując z bliźniakami można też coś wyciągnąć.

Co do zdjęć Malaya to wcale nie zdziwię się gdy kiedyś Steve Wiper powyciąga z NARA te zdjęcia i opublikuje je w jednym ze swoich WP. Można też oprócz trudnej próby sprawdzenia zdjęć/rysunków w brytyjskim National Archive spróbowac to samo w NARA ale wiadomo: koszty takiego przedsięwzięcia to już właśnie wkroczenie w oderwanie od rzeczywistości. Takie zdjęcia o których piszesz być może ma któryś z bogatych pasjonatów okrętów, może ktoś u nas w kraju, może ktoś za granicą. Można docierać, pytać, jeśli masz jakieś kontakty.

Jeśli dysponujesz takimi materiałami które masz to super, ale wiesz pewnie że uzyskanie czegoś takiego oprócz koleżeńskiej uprzejmości zasobnego w portfel pasjonata samodzielnie jako standard dla wiekszości projektantów modeli okrętów nie wchodzi w grę. Normalnie projektant co najwyżej kupi/pożyczy książkę źródłową, kupi/skseruje plany z floatingdrydock/marylandsilver a na pewno weźmie PM. Oprócz tego zbierze jak najwięcej zdjęć. Czy to źle? Czy takich projektantów trzeba utożsamiać jako partaczy i kreślarzy misiowych wycinanek? Rzeczywistość sama nasuwa odpowiedź.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
18-06-15 12:02  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!

Sven: Takich projektantow NIE NALEZY utozsamiac z partaczami i kreslarzami misiowych wycinanek.
To WYDAWCY powinni wspomoc finansowo projektanta. Pomoc w zakupie odpowiedniej dokumentacji by projektant mogl spokojnie pracowac nad projektem. Wydawca rowniez ponosi odpowiedzialnosc za wyglad modelu.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024