FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
08-10-03 12:19  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

He, he, oto są zalety „pracy zdalnej” w domu :)

Kolory wg Humbrol dla pojazdów

Niemcy
Panzer Grau – 92, można też zastosować jako podkład 67, a następnie aerografem „trysnąć” 92, tak aby w zakamarkach widoczny był podkład.
Afrika Korps – 93, warianty: podkład 92, na to 93 aerografem, lub podkład 83 i 93 aerografem. Dodatkowo, warto we wszelkich zakamarkach wetrzeć 72, a duże płaskie powierzchnie bardzo delikatnie przetrzeć 63.
Kamuflaż – 93 bazowy, 30 zielony i 160 brązowy (ciemny). Można też pomieszać „pół na pół” 160 z 70 aby uzyskać ceglastobrązowy.

USA
Standardowy kolor – 155, a jeżeli ktoś się lubi bawić, to 66 bazowy, na to aerografem 155 (tak jak niemiecki Panzer Grau), i na duże powierzchnie minimalnie aerografem 159.
Malowanie pustynne – 94, można też zastosować tak jak w niemieckim malowaniu 72 i 63.

UK
Europa – 75, ale jest to kolor dość ciemny – radzę rozjaśnić go trochę białą (34).
Afryka – 94, w zakamarkach 72, oraz sporo 63 na płaskich powierzchniach. Mickey Mouse Pattern – czarny (33) lub ciemnozielony (91).

Związek Sowiecki
114 – kolor dość ciemny – warto rozjaśnić białą farbką. Panuje tu duża dowolność, gdyż Rosjanie nie stosowali żadnej szczegółowej receptury i stosowali to, co było aktualnie pod ręką.

Polska
Zielony – 159.
Kamuflaż – bazowy 159, plamy: 93 i 98 koniecznie aerografem. Można też zmieszać 98 z 70, aby uzyskać jaśniejszy kolor (to jest raczej najlepsze rozwiązanie)

Francja
Trójkolorowy kamuflaż - 93 piaskowy, 98 brązowy i 102 zielony, barwy rozdzielone kolorem czarnym (33) lub ciemnobrązowym (98 lub 160 pomieszane z czarnym), lub malowane aerografem.

Pojazdy współczesne z Pustynnej Burzy

USA i UK – 94, w zakamarkach 72 oraz:
USA –lekko zabrudzone 63,
UK – duże powierzchnie pomalowane znaczną ilością 63 – tak , aby kolor był bardzo „soczysty”

Brezentowe plandeki we wszystkich malowaniach pustynnych – bazowy 93 lub 94 pomazany dużą ilością 72.


Tabele do Luftwaffe podam później, muszę trochę pozarabiać na chlebek.

Pozdrawiam,
Wakamij

 
08-10-03 12:28  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
ZzB   

"... Po południu postaram się wstawić numerki farb (wg Humbrola), które dają najlepsze efekty przy malowaniu broni pancernej (z II wojny światowej) i Luftwaffe. ..."

Przyda się. Oj przyda.
Jak zaczynałem swoją zabawę z pancerką to sporo się namordowałem, zanim trafiłem na artykuł p. Olecha. Fakt - nie jest on panaceum na wszystko, ale zanim nie wyrobi się własnej techniki jest bardzo dobra pomocą. Swój pierwszy waloryzowany model M3Stuart - malowałem właśnie wg zawartych tam reguł.
W dalszym ciągu uważam, że artykułów dla POCZATKUJĄCYCH powinno być jak najwięcej. Twoje Wakamiju zestawienie na pewno wielu osobom sie przyda.

A'ha - jeszcze jedna rada. Przy waloryzacji pojazdów pancernych DOKŁADNE dobranie koloru nie jest zwykle konieczne.
Po pierwsze - farby różnych partii produkcyjnych potrafiły miec różne odcienie ( nawet niemieckie :) ),
po drugie - niekiedy używane były farby zdobyczne ,
po trzecie - farby ulegały działaniom czynników atmosferycznych i mechanicznych,
po czwarte - kurz i błoto na wierzch tez potrafiły zrobić swoje.
Chyba, że ktoś robi egzemplarz prosto z fabryki.

Pozdrowionka
ZzB

 
08-10-03 18:13  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Tabelka przygotowana jest na podstawie zestawienia Wolframa Bradaca – pobrałem sobie to z niemieckiej stronki dotyczącej modelarstwa, niestety za cholerę nie mogę sobie przypomnieć adresu :(
Farby Tamiya dodałem sam – numery spisane są z instrukcji, tak więc można je uznać za wiarygodne.

Farby stosowane w Luftwaffe:

Malowanie przedwojenne, do 1938 roku – RLM 61, RLM 62, RLM 63
Prototypy i wczesne myśliwce dwupłatowe: RLM 02
Kamuflaż segmentowy: RLM 65, RLM 70, RLM 71
Malowanie pustynne: RLM 78, RLM 79, RLM 80
Myśliwce nocna: RLM 75 i RLM 76
Myśliwce od końca 1939 roku: RLM 65, RLM 70, RLM 71
Myśliwce z czasu bitwy o Anglię: przeważnie RLM 02, RLM 65, RLM 71
Myśliwce z lat 1941 – 1944 (tzw. Angriffstarnung): RLM 74, RLM 75, RLM 76
Myśliwce 1944 –1945: RLM 76(84), RLM 81, RLM 82(83)


Wyjaśnienia:
Odpowiedniki RLM 61 zgadzają się kolorystycznie, jednak są to farby błyszczące, a oryginalna farba powinna być matowa.
RLM 79 występuje w dwóch odcieniach – jaśniejszym i ciemniejszym. Zazwyczaj stosowano jaśniejszą farbę.
RLM 84 – pomimo informacji o stosowaniu takiego koloru, nie istnieją żadne oficjalne receptury koloru – tak naprawdę do końca nie wiadomo, co to była za farba.
Farbki Tamiya – w trzech przypadkach są one oznaczone gwiazdką – nie ma bezpośrednich odpowiedników, ale jest sposób mieszania farb:
* RLM 74: XF-2 : 2 + XF-22 : 3
** RLM 79: XF-59 : 2 + XF-64 :1
*** RLM 84: XF-61 : 1 + XF-62 :3
Farbki oznaczone jako AS-... są farbami w sprayu, w Polsce są praktycznie niedostępne (ale już w Czechach czy Niemczech można je dostać bez problemu...), dlatego podaję również sposoby ich uzyskania z farb standardowych:
AS-3 : XF-24 : 3 + XF-27 : 2
AS-4 : XF-24 : 1 + XF-51 : 1
AS-5 : XF-2 : 7 + XF-23 : 1 + XF-66 : 2
Większość kolorów należy traktować jako orientacyjne – jak samoloty wyglądały naprawdę, nikt tego nie wie. Należy też pamiętać o rozjaśnianiu farb – przyjmuje się, że w skali 1:33 powinno się dodać 7 do 16 procent farby białej.
Mi osobiści najbardziej przypadły do gustu modele malowane farbami Tamiya – wydaje się, że najlepiej kolory dobrali Japończycy.

Z góry uprzedzam, że nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za ewentualne efekty – lepiej najpierw samemu przetestować farby, niż zepsuć model.

Pozdrawiam,
Wakamij

 
08-10-03 20:35  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
Zeppelin 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Kiedyś ściągnąłem z sieci coś takiego .

 
08-10-03 21:16  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
pompier     

No to i ja się dorzucę Tutaj macie wzornik kolorów w standardzie RAL
http://www.kern-gmbh.de/index_ral.html

a tu dla tych którzy by chcieli sobie wzornik kupić:
http://www.ral.de/farben/de/farbvorlagen/index.html?content2.shtml

To dla miłośników niemieckiej broni pancernej i samolotów :)) Ale ja tam też znalazłem dla siebie kolorki samochodów strażackich :)))))))

 
09-10-03 08:23  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
ZzB   

Witam.
To jeszcze małe uzupełnienie do tabeli RAL-ów. Tabela z podanego adresu jest tabelą WSPÓŁCZESNĄ. W czasie WWII bywało inaczej.
Przyklad - RAL 8002 który tu figuruje w sekcji brązów (zresztą jak najbardziej logicznie) onegdaj był zielony (jak ktoś bylby zainteresowany mogę poszperać, jaki Humbrolek mu odpowiada)

Pozdrowionka
ZzB

 
16-10-03 12:25  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
Waldemar   

Konradus.Jeśli jesteś jeszcze zainteresowany malowanym katalogiem Humbrola to jest tu w modelarskim za 135 zł.Kobietka-sprzedawczyni nie chciała się targować bo mówiła że ta cena jest od 1,5 roku.Jeśli Ci to pasuje to daj znać.

 
16-10-03 12:34  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

A może byłoby więcej chętnych? Wtedy możnaby zamówić jednorazowo więcej i może jakiś upuścik by się znalazł? Dowiem się w tym tygodniu jak to by wyglądało w praktyce.

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
16-10-03 12:47  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Właśnie uzyskałem informację od bezpośredniego importera i dystrybutora na Polskę, że firma Humbrol jakiś czas temu zaprzestała produkcji tego katalogu. Szkoda.

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
16-10-03 13:31  Re: [farby] wzorniki, przeliczniki, tabele, dobór, jak malować?
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Ja znalazlem cos takiego
http://www.letadla.cz/clanek.php?cclanek=7&lang=cz

alebo strona z PWM (ale dlaczego w adresie jest OLD??)

http://www.modelarstwo.org.pl/_old/malowanie/farby/farby.html


Ale wybieranie kolorow na monitorze to raczej pomyłka, wszystko przeciez zalezy od jakosci naszego sprzetu i oczywiscie jego kalibracji...

pzdr
Kemot

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024