FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
22-03-15 18:04  [R/G] U-boot Seehund - GPM 8/2007, skala 1:25
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Galeria końcowa

============================================

Po sklejeniu Thunderbolta na tapet trafił U-boot Seehund w opracowaniu Piotra Motyki, wydawnictwo GPM, skala 1:25. Miałem zamiar kleić coś zupełnie innego, ale uznałem, że powinienem popracować jeszcze nad procesem lakierowania, więc wybrałem model który jest niewielki (w sensie ilości części) i po którym nie będę płakał w przypadku niepowodzenia w eksperymentach lakierniczych. Konstrukcja sama w sobie jest dosyć ciekawa: kieszonkowa łódź podwodna uzbrojona w dwie zewnętrzne torpedy. Dwie osoby załogi. Formalne oznaczenie: typ XXVII. Do służby weszła w 1944. Łącznie używano 138 jednostek, z czego 35 utracono. Łódź operowała głównie na wodach przybrzeżnych oraz w kanale La Manche. Ze względu na małe rozmiary była praktycznie niewykrywalna, zarówno za pomocą sonaru i jak i hydrofonu.

Wycinanka zajmuje sześć arkuszy, przy czym części rozłożone są bardzo luźno i spokojnie zmieściłyby się na czterech:



Przy moich poprzednich modelach gruntowałem karton dwustronnie caponem, a lakierowałem dopiero po sklejeniu. Jak już mówiłem ten model ma służyć eksperymentom, w związku z czym postanowiłem wypróbować lakierowanie arkuszy lakierem nitro z puszki. Zacząłem od jednostronnego polakierowania arkusza z podstawką i torpedami. Niestety lakier bezpośrednio z puszki okazał się zbyt gęsty. Oznaczało to mozolne wcieranie lakieru pędzlem żeby nie powstały zacieki. Ponieważ części rozrzucone są luźno, nie lakierowałem równomiernie całego arkusza, a jedynie skupiałem się na częściach. Efekt jest taki, że tam gdzie nie wtarłem lakieru dokładnie pędzlem porobiły się zabrudzenia:



Kolejnym eksperymentem przy tym modelu miała być próba klejenia przy użyciu BCG. Zaopatrzyłem się w dwa kleje różnych producentów:



Próbowałem kiedyś kleić BCG i była to katastrofa, bo klej w ogóle nie łapał. Niedawno oświecono mnie, że klej BCG nie łapie na caponowanym papierze, więc tym razem liczyłem na lepszy efekt. Niestety, znowu porażka. Klej łapie naprawdę fatalnie. Nawet po 10 minutach byłem w stanie rozkleić bez problemu klejone krawędzie. Efekt był taki, że musiałem obwiązać elementy nitką i zostawić tak na dłuższy czas:



Przy klejeniu podstawki zrezygnowałem z wszelkich zakładek. Usztywniłem za to podstawkę przy użyciu balsy:



Dalej wziąłem się za torpedy:



Nie mam jeszcze pojęcia jak zwinę te szare elementy. Tzn. teorię znam, zobaczymy jak wyjdzie z praktyką. Pierwszy raz w życiu udało mi się dobrze skleić listki:



Listki póki co są bez retuszu. To już skleiłem klejem polimerowym i wikolem - próbowałem BCG ale nie było szans.

Po raz pierwszy w życiu postanowiłem też oszukać poprzez wykorzystanie wręg ciętych laserem. Jak eksperymentować, to ze wszystkim :-)

--

Post zmieniony (24-06-15 22:08)

 
22-03-15 18:30  Odp: [R] U-boot Seehund - GPM 8/2007, skala 1:25
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

To chyba nie jest BCG, BCG jest produkcji chińskiej i tak wygląda:



--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
22-03-15 18:31  Odp: [R] U-boot Seehund - GPM 8/2007, skala 1:25
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Wydałeś kasę na UHU a BCG kosztuje 0,99 gr. Szukaj kleju made in P.R.O.C a będziesz zadowolony, a to badziewie w czerwonej tubce to od razu wywal.

--
Pozdrawiam!

 
22-03-15 19:11  Odp: [R] U-boot Seehund - GPM 8/2007, skala 1:25
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Niestety sklep do którego zawędrowałem miał tylko kleje jakichś topowych firm widocznych na zdjęciu, a chińszczyzny nie było. Dzięki za zwrócenie uwagi. Będę szukał dalej.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
22-03-15 19:48  Odp: [R] U-boot Seehund - GPM 8/2007, skala 1:25
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Wnikliwie się przypatruje ponieważ noszę się z zamiarem sklejenia Akuli.

Co do kleju ja przez ostatni czas używałem kleju Collall jest doskonały tylko problem ponieważ wycofano go a w to miejsce pojawił się inny eko i nie nadaje się do modeli.

Musze objechać Empiki i wykupić to co jeszcze pozostało z zapasów.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
22-03-15 20:08  Odp: [R] U-boot Seehund - GPM 8/2007, skala 1:25
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

Niezbyt wnikliwie studiowałeś forum i tematy z klejem na innych portalach. Kupiłeś kleje nie przydatne dla nas modelarzy. To co widnieje na zdjęciach od kolegi OSTOI to sprawdzona w 100% chińszczyzna tylko i wyłącznie. Druga kwestia dotyczy umiejętnego korzystania z tego zacnego, taniego specyfiku ;-))

Post zmieniony (22-03-15 20:09)

 
22-03-15 20:26  Odp: [R] U-boot Seehund - GPM 8/2007, skala 1:25
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

zbin, takie kleje były, to wziąłem, w nadziei że to to samo. No cóż, ludzie uczą się na błędach. Mędrcy na cudzych, głupcy na swoich.

Koralik >> to ja czekam, aż się weźmiesz za Akulę :-) A jakiego konkretnie kleju Collall używasz? Bo jest ich chyba sporo.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
22-03-15 20:29  Odp: [R] U-boot Seehund - GPM 8/2007, skala 1:25
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Collall uniwersalny z czerwonym dzióbkiem - zdecydowanie nie polecam tego z zielonym to fajans.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
22-03-15 20:33  Odp: [R] U-boot Seehund - GPM 8/2007, skala 1:25
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

Bardzo dobry klej z Empiku, ale kosztował 10zł:

Dobrze łapie i po wyschnięciu przezroczysty, ale śmiało można go zastąpić BCG za 1zł.... i na dłużej starczy;-)

 
26-03-15 22:06  Odp: [R] U-boot Seehund - GPM 8/2007, skala 1:25
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Torpedy skończone:



Segmenty skleiłem na jedną wręgę:



Po części dlatego, że w laserach nie ma po dwóch kopii każdej wręgi (tak jest w wycinance), a po części dlatego, że chcę poćwiczyć klejenie na jedną wręgę bez pasków. Mam przynajmniej jeden model samolotu zaprojektowany w ten sposób i wolę poćwiczyć wcześniej na czymś łatwiejszym.

Niestety papier sprawił mi bardzo niemiłą niespodzianką: łamie się przy zaokrąglaniu. O ile przy krótszych segmentach dawało się jeszcze jakoś wybrnąć z sytuacji, o tyle przy centralnych, szarych segmentach wyszło tragicznie:



Ratowałem się wklejając podposzycie i wygładzając załamania, a efekt końcowy nie jest najgorszy. Pierwszym podejrzeniem jeśli chodzi o przyczynę jest oczywiście zbyt gruba warstwa lakieru, chociaż jakoś mam wątpliwości czy to przez to. Okaże się przy drugim arkuszu, który polakierowałem lakierem nitro z rozpuszczalnikiem (mieszanka 1:1). Tym razem nakładanie lakieru było bezproblemowe i na pewno nie położyłem zbyt grubej warstwy. Swoją drogą to z polakierowanego papieru jeszcze łatwiej jest mi usuwać zabrudzenia niż z papieru zagruntowanego caponem:



Projekt przewiduje wykonanie obracających się śrub w torpedach (każda torpeda ma po dwa pierścienie z dwoma łopatkami). Po krótkiej chwili namysłu uznałem, że nikt nie będzie przecież się tymi śrubami bawił i wykonałem je w położeniu stałym. Oszczędziło mi to sporo pracy i czasu, chociaż i tak trzeba się było zmierzyć z drobnicą:



Nadal nie udało mi się w żadnym sklepie znaleźć kleju BCG, więc póki co kleję polimerowym i wikolem.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024