FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
06-03-13 19:38  [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Hello!
Chwilowo stug zaległ z boku stołu, bo musiałem coś szybko skleić, a przy okazji zrealizowało się moje ciche modelarskie marzenie.
Tydzień temu dostałem kolorowe zdjęcia testoweo sklejonego modelu u Wydawcy i po oglądnięciu zdjęć sporządziłem listę spostrzeżeń i uwag. Skontaktował się także ze mną Projektant i zaczęła się nasza kilkudniowa i wytężona praca. Analizowaliśmy dziesiątki, a może bez przesady setki zdjęć. Maciek spokojnie (przynajmniej w korespondencji) przyjmował moje kolejne uwagi i poprawiał większe i mniejsze detale. Tak naprawdę cała obła część wieży powstała na nowo, co odmieniło tą cześc modelu byście mogli mieć niezłą zabawę ze świetnym ostatecznym efektem.
Poniżej moje pierwsze fotki jeszcze niegotowej wieży. Więcej o Wydawcy i Projektancie w kolejnej odsłonie. Zobaczcie jak pięknie zbiegły się listki na obłości wieży. O sposobie formowania jaki zastosowałem opowiem później.
Wieża została na szybko ustawiona na kadłubie mojego plastikowego T34-85 (stąd widać różnicę średnicy pierścienia wieży). Metalowa lufa F34 produkcji PHA, jest dostępna w sklepie w serii limitowanej.



Do następnego .

--

Post zmieniony (06-03-13 19:48)

 
06-03-13 22:03  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

ładne toto :) Cieszy wysyp starszych wersji Teciaka, a nie tylko kolejne -85 :)

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
06-03-13 22:32  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Nie marudź Kolego, ja czekam na wieżę do 85 z zakładu 112, tzw 8 częściową, choć linie na niej to tylko pozostałości po podziale form, czyli taką jaką miał wóz dowódcy z Nr1000 na Wale Pomorskim, a później pod Dworem Artusa w Gdańsku.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
07-03-13 19:37  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
MarcinekZ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

Kartonowa wieża na plastiku??????? Toż to profanacja papieru. Fuj.... ;-)

--

Post zmieniony (07-03-13 19:38)

 
07-03-13 20:11  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
bomb007 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 7
 

"Zobaczcie jak pięknie zbiegły się listki na obłości wieży. "
Można prosić o zdjęcie tego elementu przed szlifowaniem? Wbrew pozorom są jeszcze ludzie, którzy nie malują modeli :)

 
07-03-13 20:18  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

To są zdjęcia przed szlifowaniem, a po zaglutowaniu wieży, bo ścierała mi się farba z drukarki.
Poza tym użyłem CA podobnego w nazwie do Super Glue, coś z Art w nazwie i to zaczęło druk rozpuszczać do chwili zaschnięcia.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
07-03-13 22:01  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
bomb007 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 7
 

Dzięki za odpowiedź. Te listki na zdjęciach nie wyglądają, żeby pasowały świetnie, ale skoro piszesz, że się farba ścierała to pozostaje mi wierzyć na słowo.

 
25-03-13 10:08  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Pora już kończyć te relację, bo miała być krótka i szybka. Niestety nie umiem sklejać testowo, to trzeba jasno powiedzieć. Wiele rzeczy zmieniłem, pewne cześci, takie jak oklejki wyrzuciłem, bo i tak model maluję. Teraz już zdjęcia i krótki komentarz do nich.

Tak jak lubię, czyli otwierane włazy, a w przyszłości we włazie figurka jako element obowiązkowy. Tutaj poszedłem dalej i zrobiłem otwierany port dla świec dymnych i rakiet sygnalizacyjnych.




Detale wieży



Solidnie ospawane osłony bocznych peryskopów oraz porty pistoletowe.



Przerobione jarzmo armaty, uchwyty do podnoszenia wieży oraz peryskop.



Nowości które zastosowałem przy budowie to fototrawione cyferki z zestawu R03 oraz główki śrub 35A101 firmy Aber oraz żywiczne śruby zamiast ciętych laserem, które często się rozwarstwiają.





Na koniec pokazałem obecną wieżę przygotowaną do malowania z modelem z Małego Modelarza z roku 1968 (?) w opracowaniu Bohdana Wasiaka. Model był sklejany około roku 1973, więc ma 40 lat i to więcej niż 2 epoki w modelarstwie.



Obecnie wieża już pomalowana zielonym schnie i czeka kolejnych kroków czyli kalek . Ostateczne wykończenie czyli weathering, wash, etc dopiero jak doczeka sie podstawki w postaci kadłuba.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
25-03-13 16:47  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Fajnie wyglądają spawy i powierzchnia wieży.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
25-03-13 17:42  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Madness 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 20


 - 1

A te figurki są w skali 1:25? Gdzie takie można dostać?

--
Pierwsza Stolica! Aktualnie Poznań.

G: Tiger Mm

 
25-03-13 18:01  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Piterpanzer a feee.... Tak ordynarnie pędzlem popaćkać ;-D

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
25-03-13 18:33  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Chopin taki wirtuoz i się nie poznał, nie popaćkać tylko artystycznie zagruntować.
Figurki są z serii żołnierzy WP.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
25-03-13 20:52  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Extra Model   

A może tak dioramkę zrobisz.

 
25-03-13 21:07  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

A fe... taka scena... z dwoma lufami... fuj

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
25-03-13 23:21  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

A popsiukać nie lepiej było ;-) Teraz będzie trzeba szlifować ;-) bo są maziaje ;-(

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
25-03-13 23:31  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Nie, najczęściej maluje pędzlem pierwszą warstwę traktując ją jako gruntowanie.
Model już jest zielony i schnie. Jutro położę kalki, tak jak pisałem.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
26-03-13 00:01  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Czołgista wdepnął w krowi placek?

--
serwusik

 
29-03-13 10:11  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

To już ostatnia odsłona w relacji z testowego sklejania wieży.
Pierwsze malowanie i delikatne cieniowanie góry.



Następnie Sidolux i kalki z serii "Wojsko Polskie" produkcji Panzer Hobby Art, czyli mojej.
Po położeniu i dociśnięciu kalek kolejne warstwy Sidoluxu dla ich "zatopienia".


Kolejny krok po wyschnięciu lakieru to washe Valleyo w 3 odcieniach, a następnie odrapiania.
Nie są tak piękne jak Jackyla, pewnie otoczenie strzelające do czołgu było mniej subtelne.








Na koniec mała figurkomania i kończymy.


Dopiero gdy wieża doczeka się kadłuba całość zostanie ostatecznie zmatowiona.

Tak jak obiecałem robiąc Wam świąteczny prezent przedstawię Wydawcę i Projektanta.
Model ukaże się po Świętach Wielkanocnych w GPM w innym niż moje malowaniu i mam nadzieję, że klejąc go będziecie mieli tyle zabawy co ja.
Projektantem, który dzielnie znosił moje marudzenia i wybrzydzanie, by ostatecznie osiągnąć taki efekt jest Maciej Herbut.
Dzięki Macieju za możliwość pracy z Tobą, te wspólne godziny dopracowywania modelu to była prawdziwa przyjemność, a wysiłek włożony odpłacił ostatecznym efektem.

Wesołych Świąt Wielkanocnych i mokrego Dyngusa !

--

Post zmieniony (29-03-13 10:13)

 
29-03-13 23:19  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
JSJ   

A ja z dziegciem do tego miodu... Jakoś bałamutnie wygląda tłumaczenie, skąd się wzięła tak duża dysproporcja wielkości podstawy wieży wobec rozmiarów kadłuba pod nią. To by miało znaczyć, że ten plastik jest aż tak przeskalowany in plus (?). Jednak nic na to nie wskazuje, a według niego szacując, podstawa tej wieży ma średnicę o dobre 10 cm (w realu) za małą.
Nie chcę tu uprawiać czepialstwa ani antyreklamy, ale coś jest na rzeczy i chciałbym zrozumieć, jak powstają takie rozbieżności. Owa podstawa to nie jakiś tam detal - ona praktycznie określa wielkość całej wieży i ta niestety, w takim zestawie wygląda na zdecydowanie zbyt małą. Swoją drogą ciekawe, jak to się ma wszystko do siebie w zapowiadanej kartonówce.
Nie wiem też, jak można dziś, przy bogactwie materiałów choćby ikonograficznych, proponować model z takimi np. błędami, jak niemal symetryczna wobec czoła wieży osłona działa - asymetria w oryginale aż bije po oczach. "Wespół w zespół" powstało coś, co budzi wiele zastrzeżeń i pytań. Bez urazy, albo projektant ma mgliste pojęcie, albo zbytnio sobie pozwala w interpretacjach najbardziej charakterystycznych cech oryginału. Tak czy siak, słabo to rokuje...

 
30-03-13 01:37  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Janie witaj!
Twojego dziekciu to na pełny żoładek by się człek najadł, albo jako balsamu używał, bo uwagi z ust Twoich są jak drogowskazy. Co do modelu plastikowego, to chińska kopia Tamiyi z lat 70 wydana przez Toy Star. Pozostawia ona wiele do życzenia.
Co do asymertii działa czy to zdjęcie Ciebie choć trochę przekonuje?


--

Post zmieniony (30-03-13 01:38)

 
30-03-13 16:39  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

To teraz poprosimy Szanownego Piotrapsiknęsobiecośjeszcze, o kilka zdań na temat:

- robienie faktury odlewu
- robienie spawów
- uzyskiwanie efektów przetarć

odpowiedź typu " psiknę podkład, potem kolorek na to washe, qwasze, kamasze i brudzing , priscing itp. z góry jest zdyskwalifikowana :-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
30-03-13 20:51  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
JSJ   

"Póki co" moja odpowiedź Szanownemu...: Nie, nie przekonuje, nic a nic. To zdjęcie właśnie ilustruje słowa "niemal symetryczna..." Ma się wrażenie, że to był układ symetryczny w zamyśle, tylko został nieco zaburzony błędem montażu.
Załączam zdjęcie prawdziwka - nie szukam nawet specjalnie przykładu odlewanej wieży sormowskiej, bo wszystkie wieże z F-34 miały tę samą asymetrię (mutry też). A na spawanej widać krawędzie ścian, zdjęcie ma jeszcze tę zaletę, że jest zrobione niemal idealnie "po osi" wieży.



Co do różnych proporcji i dysproporcji: Myślę, że obecnie opracowywanie modelu nie może polegać na kompilacjach innych modeli oraz na wysilonych spekulacjach typu " w tym zapewne jest kopnięte to, a w tamtym tamto, więc..." W nieskończoność powstają tak konwersje i zlepki wielce nieakuratne; dużo by o tym pisać. Czy nie lepiej sięgać do istniejących, choć rozproszonnych podstaw (źródeł) i wiedzieć z nich np., że podstawa tej odlewanej wieży ma średnicę ok. 178 cm? To w Wasze ręce "perswaduję", zamiast wdać się w jałowe domysły o tamiyowych lub czyich tam błędach.

Post zmieniony (30-03-13 21:01)

 
30-03-13 21:22  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Janie, co do wymiarów i dokumentacji musisz podejmować polemikę z Projektantem, nie ze mną. Ja przekazywałem Maciejowi tylko uwagi na temat tych elementów, które sam wypatrzyłem, wysyłałem fotki z rosyjskich stron, które znasz, gdzie wieże są solidne obcykane. Jedno jest pewne, nie wypatrzyłem wszystkiego ;-( .
Szkoda, że mając taką wiedzę i dokumentację na temat T34 nie zabrałeś głosu w momencie, gdy pokazałem pierwsze zdjęcia, wielka szkoda, bo Maciek na pewno by je uwzględnił.

Rajkub, czy jest sens opisywać to po raz kolejny?
Wszystko już było w moich wcześniejszych relacjach i na 1-25SAF.
Faktura odlewu - raczej delikatna powstała podczas glutowania kartonu, a została wzmocniona podczas jak to napisał Chopin paćkania stalową H53.
Na to poszedł bazowy H116, cieniowanie to H116 rozjaśniona H 94.
Ślady na jarzmie to pilnik na zaglutowanym kartonie, spawy jak zwykle szpachla Wamodu mieszana z klejem Humbrola do plastików, nakładana wykałaczką. Kształtowanie dopiero gdy pasek "spawu " zaczyna podsychać, można wtedy jeszcze spaw modelować dość swobodnie.
Przetarcia to suchy pędzel z H53 mieszanej z H33, oraz pędzelek 5.0 do malowania rys i odbić, których za dużo nie ma. O wash`ach nie ma co pisać, kto był we Wrocławiu to widział. Jedni lubią ich duuużo, inni mało, kwestia wyboru.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
30-03-13 22:59  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
JSJ   

Piter, na żadną polemikę się nie szykuję. Po prostu miałem wrażenie, że Twój udział w powstaniu tej formy był większy i dlatego liczyłem na wyjaśnienie pewnych kwestii. Co zaś się tyczy podrzucania z boku korekt projektującemu, to ja nie bardzo wierzę w taką drogę, a w tym przypadku szczególnie. To mi wygląda na worek bez dna.

 
31-03-13 01:06  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Niestety Janie, jeśli chodzi o umiejętności projektowania to mogę co najwyżej narysować kreskę . Widziałem model testowy ,odniosłem się do niego zauważając kilka rzeczy do poprawki, zostały one uwzględnione i tyle mojego. Żałuję, że nie zabrałeś głosu w dyskusji wcześniej, na pewno projekt by na tym zyskał . Ja zawsze chętnie czytam Twoje wpisy, bo wiem jaką wiedzą na temat T34 dysponujesz.
Jak kiedyś będę miał swojego 1:1 to na pewno będziesz jedną w pierwszych osób, którą zaproszę do wsparcia.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
02-04-13 19:07  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Extra Model   

JSJ, odpowiadam.
Przesunięcie o którym piszesz zostało uwzględnione w projekcie.
Napisałeś
"Co zaś się tyczy podrzucania z boku korekt projektującemu, to ja nie bardzo wierzę w taką drogę, a w tym przypadku szczególnie. To mi wygląda na worek bez dna."
Czy możesz wyjaśnić o co ci chodzi?
Pozdrawiam, Maciek

--
www.extramodel.pl

 
03-04-13 21:28  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
JSJ   

Domyślam się, że mam przyjemność z Autorem. Witam.
Kwestia przesunięcia osłony: Jeśli zrozumiałem, została powiększona asymetria - ale teraz mam wątpliwosci, czy nie zabrakło miejsca na zrobienie tego poprawnie, gdyż boczne ściany wieży schodzą się z przodu zbyt wąsko (proporcje!). Czy osłona za szeroka, czy wieża za wąska - nie wiem na pewno, ale podejrzewąjac zbyt malą podstawę wieży typuję raczej to drugie.
Ten przykład właściwie tłumaczy mój sceptycyzm co do korekt z boku. Nie sprzyja im zakres rzeczy budzących zastrzeżenia, jak i etap, na jakim projekt został pokazany. Gdy się pokazuje testowe sklejanie, to raczej juź mija się z celem rozgrzebywanie tych problemów, jakie rozwiązuje się na etapie podstawowych rzutów. Przy sklejaniu można poprawić jeden, dwa szczegóły i to raczej pod kątem pasowania; tu szereg merytorycznych potknięć (włączając domniemaną "podskalową" wielkość ogólną) to, wedlug mnie, praktycznie potrzeba projektu od nowa. Worek bez dna oznacza, że co nie było sprecyzowane u podstaw, to przy korektach w fazie scalania może powodowac "domino" posunięć ratunkowych bez dobrego końca.
Widzę dzieło jakby nieogarnięte, więc nawet mi do głowy nie przyszło przykładać do niego ręki ani szczegółowo analizować i w tym duchu odpowiedziałem Piterpanzerowi. Listę większych dostrzeżonych kiksów (nieco ponad 10 pozycji) mógłbym jednak zaserwować, gdyby ktoś pytał ;).

 
03-04-13 21:45  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Janie co do korekt to mylisz się, ponieważ Maciej narysował praktycznie wieżę od nowa. Co do tej asymetrii, po przeglądnięciu plików muszę uderzyć się w pierś i powiedzieć, że to ja dałem ciała folgując sobie z oklejkami, którym pozwoliłem zejść zbyt na zewnątrz. Przez to zniknęła owa asymertia.
Myślę także, że każda lista uwag wymienionych sensownie, tak jak Ty to potrafisz zrobić, przyda się jeśli nie w tym to w kolejnym projekcie, lub osobom, które sklejając poprawiają każdy model.
Ja za taką listę będę wdzięczny, bo poszerzy ona moją znajomość lub jak się okazuje nieznajomość tematu T34.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
03-04-13 21:53  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
konradoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Super wygląda ta malowana surówka i te figurki :)

--
"Można się różnić, można się spierać, ale nie wolno się nienawidzić"

 
03-04-13 22:02  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Figurki seryjne, były dostępne w sklepach i Empikach.
Tak szczerze to w większości są mocno średniej jakości, ale póki nie ma lepszych....

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
03-04-13 22:55  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
JSJ   

OK.
Rzeczy wspomnianych już nie przytaczam i oczywiście nie mogę operować precyzyjnymi wielkościami, opierając się na danym materiale:

1. Ściany wieży z przodu zbyt wysoko "wcinają się" swymi zaokrąglonymi krawędziami w pierscień podstawy - to rozgraniczenie było dobrze widoczne przed szpachlowaniem - jest względnie poziomo, gdy powinno ku przodowi zdecydowanie opadać. Prawdopodobnie został przyjęty zbyt mały promień zaokrąglenia przedniej ściany korpusu (patrz czytelne zarysy na wieżach spawanych).
2. Przód ten jest (prawdopodobnie) zbyt wycofany ku tyłowi. Może nieco tuszuje to zbyt duża (?) szerokość (wzdluż wieży) nadlewów obejmujących osłonę działa.
3. Tarcza osłony działa za to drastycznie mocno wystaje poza te nadlewy (z jednej strony niemal cała jej grubość jest odsłonięta) - występowaly tu niedokładności spasowania, ale w zasadzie, wyciągając srednią z różnych egzemplarzy, czoła w.w. elementów powinny być wyrównane (w 1:1 ok. 60 mm od sciany odlewu).
4. Dolna krawędź tarczy osłony ma nieco nieodgadniony zarys - na późniejszych zdjęciach wcięty ku górze (czyżby z braku miejsca na pochylenie osłony w dół?). W poziomym rzucie osłona ta miała ową krawędź prostą, za to była tak zagięta w dolnej partii, że krawędź tworzyła łuk równoległy do łuku podstawy wieży.
5. Patrząc prostopadle do obudowy bocznego peryskopu powinno się mieć otwór strzelniczy pod nim symetrycznie, czyli wprost pod osią przyrządu. Na modelu jest mocne przesunięcie otworów do przodu. Czy i co tu jest na dobrym miejscu, nie wiem.
6. Dach wieży zbija mnie z pantałyku. Np. na niepomalowanym modelu oznaczenie pozycji peryskopu celowniczego i jego faktyczna pozycja to dwie różne rzeczy. Trudno to skomentować, aczkolwiek "przyzwoite" granice wątpliwości byłyby może w ogóle niewidoczne na tych zdjęciach.
6. Osłona nawiewu powietrza wydaje się mieć za malą średnicę, podobnie jak podstawa peryskopu, a jednak finalnie na tej częsci dachu widać dziwne stłoczenie elementów.
7. Sądzę, że ten efekt powstaje po części z winy za długich przednich segmentów zawiasów pokrywy.
8. W ukształtowaniu tychże jest też inny błąd - przeguby powinny być częściowo wgłębione zarówno w pokrywę, jak w ścianę dachu.
9. Podstawa peryskopu jako zwykły płaski krążek narzuca pochylenie jego osłony w przód, co jest blędem. Tak wygląda warszawski eksponat po częściowo nieudacznej renowacji.
10. Boczne części wykroju otworu włazowego są zbyt oddalone od krawędzi korpusu. Niewielki naddatek grubości bocznej ściany to wszystko, co tu jest potrzebne.
11. Kształt uwypuklenia pokrywy niejednoznaczny - również późne zdjęcia pokazują je inne, niż wczesne. Tak czy siak powinno się wznosic od zera z przodu prostym skosem do tyłu. Jego maksymalna wysokość jest za duża.
12. Brak charakterystycznego dla tych wież odlewanych obrabianego walcowego pasa na dole podstawy. Z grubsza wyznacza on dodaną na nich w stosunku do spawanych wysokość wieży.

Pkt 13. to właściwie nie zarzut, tylko zdziwienie, że otwarty właz wieży nie uwidacznia ani zamka, ani elementu wspomagającego otwieranie. Może są przewidziane...
A specjalnie ciekaw jestem, czy ewentualnie przewidziany zamek jest odpowiedniej wersji dla późnej odmiany wieży. Najspecjalniej zaś ciekawi mnie jeszcze jeden element włazu, czyli blokada półprzymkniętej pokrywy (po lewej stronie).

 
03-04-13 23:41  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Janie, na tyle na ile będę wiedział odpowiem w punktach:


@3. Tarcza osłony działa za to drastycznie mocno wystaje poza te nadlewy (z jednej strony niemal cała jej grubość jest odsłonięta) - występowaly tu niedokładności spasowania, ale w zasadzie, wyciągając srednią z różnych egzemplarzy, czoła w.w. elementów powinny być wyrównane (w 1:1 ok. 60 mm od sciany odlewu).

Tarcza jest tylko nałożona, nie jest doklejona, a przez to ma trochę luzu.

@4. Dolna krawędź tarczy osłony ma nieco nieodgadniony zarys - na późniejszych zdjęciach wcięty ku górze (czyżby z braku miejsca na pochylenie osłony w dół?). W poziomym rzucie osłona ta miała ową krawędź prostą, za to była tak zagięta w dolnej partii, że krawędź tworzyła łuk równoległy do łuku podstawy wieży.

Po analizie zdjęć odciąłem dolna krawędź bo tak to wygląda na zdjęciach


Edit: Na moskiewskim pojeździe jarzmo ma faktycznie prosto przebiegającą krawedź, ale to inne jarzmo, późniejsze.

@6. Dach wieży zbija mnie z pantałyku. Np. na niepomalowanym modelu oznaczenie pozycji peryskopu celowniczego i jego faktyczna pozycja to dwie różne rzeczy. Trudno to skomentować, aczkolwiek "przyzwoite" granice wątpliwości byłyby może w ogóle niewidoczne na tych zdjęciach.
Krążek podstawy peryskopu przyklejony jest w oznaczonym miejscu(?)

@8. W ukształtowaniu tychże jest też inny błąd - przeguby powinny być częściowo wgłębione zarówno w pokrywę, jak w ścianę dachu.

Pokrywa włazu ma 2 podcięcia na zawiasy, jeśli jest za mało zagłębiony to moja wina.
Strop wieży takiego podcięcia nie przewiduje.To jednak tylko model.

@9. Podstawa peryskopu jako zwykły płaski krążek narzuca pochylenie jego osłony w przód, co jest blędem. Tak wygląda warszawski eksponat po częściowo nieudacznej renowacji.
Projektant przewidział oklejkę ustawiajacą podstawę prawidlowo, ja z niej zrezygnowałem i popełnilem błąd ;-(

@11. Kształt uwypuklenia pokrywy niejednoznaczny - również późne zdjęcia pokazują je inne, niż wczesne. Tak czy siak powinno się wznosic od zera z przodu prostym skosem do tyłu. Jego maksymalna wysokość jest za duża.

Tu także przerobiłem trochę projekt Maćka, bo pierwotnie klapa nie była przewidziana jako otwierana i nie miała uwypuklenia od środka.Po moich przeróbkach Maciej projekt zmienił, ale ja już na nowo klapy nie skleiłem.

@12. Brak charakterystycznego dla tych wież odlewanych obrabianego walcowego pasa na dole podstawy. Z grubsza wyznacza on dodaną na nich w stosunku do spawanych wysokość wieży.
Wiem, ale że Ty musisz wszystko wypatrzeć.Ten pierścień będzie doklejony,a w jego środek pojdzie pierscień wchodzący w kadłub modelu. Na razie to musi poczekac ,ale o tym pamiętam.

@Pkt 13. to właściwie nie zarzut, tylko zdziwienie, że otwarty właz wieży nie uwidacznia ani zamka, ani elementu wspomagającego otwieranie. Może są przewidziane...
A specjalnie ciekaw jestem, czy ewentualnie przewidziany zamek jest odpowiedniej wersji dla późnej odmiany wieży. Najspecjalniej zaś ciekawi mnie jeszcze jeden element włazu, czyli blokada półprzymkniętej pokrywy (po lewej stronie).

Projektant obiecał dorobić te elementy, wysłałem już zdjęcia teciaka z Abeerdeen, tego w rozciętą wieżą.
Dzięki za listę i za rzeczową dyskusję.

Post zmieniony (04-04-13 00:10)

 
04-04-13 01:03  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
JSJ   

Tak więc, po konstruktywnej dyskusji, strony mogłyby się rozejść do swoich zajęć, ale nie mogę Ci darować tej "analizy zdjęć".
One pokazują właśnie wspomniane przeze mnie zagięcie osłony - wdoczne tym bardziej, im bardziej od dołu jest oglądana (porównaj oba ujęcia). Armata zapewne jest dumnie zadarta do góry, a więc efekt łukowatości tym większy i nieco siniej się uwydatnia, niż okrągłość podstawy wieży. Poźność czy wczesność nic tu nie mają do rzeczy.
Nawet są gdzieś rysunki stworzone według Twojej koncepcji (widziałem), ale tu dotykamy problemu, na czym (i jak) się opieramy, odczytując naczelną regułę kształtowania tego czy owego. Otóż (z braku dokumentów rysunkowych) zdjęcia odpowiednio wybrane mówią, że osłona była przyginana, a jej dolna krawędź tylko przez kierunek patrzenia lub nieidealne wykonanie może sprawiać wrażenie podciętej.
A pomijając już wszelkie obrazki, czy ja nie spędziłem wielu godzin przy oryginale z Sormowa, gdy stał jeszcze w MWP w Warszawie przy Al. Jerozolimslkkich... Wszystkim chętnym do dyskusji polecam najpierw zapoznanie się z tematem "po prostu", robienie własnych szkiców, zdjęć i notatek. Czy ktoś to tak naprawdę robi, czy kolejne opracowania powstają jako piąta woda po kisielu?

 
04-04-13 10:28  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Janie nikt nie podważa samodzielnie sporządzanych pomiarów, rysunków etc. , sam z Twoich rysunków zamieszczanych w modelarskiej prasie korzystałem .
Wiadomym jest także, że same zdjęcia jako 2d dają przekłamania, ale porównanie 2 różnych wozów, zrobione z podobnego kąta pokazują jednak różny kształt osłony.
Osłona prosta na moskiewskim wozie, także lufa zadarta dumnie do góry

oraz inna lekko łukowato podcięta .Tak to widziałem, tak to zinterpretowałem i tak to w modelu oddałem.



Co do pierścienia wieży to ma on 7cm, czyli dokładnie tyle ile po powiększeniu mają pierścienie wież t34 z AFV i Tamiyi skali 1-35. (Tamka jest trochę większa)
Wieża położona na kadłub 2d Halińskiego leży idealnie, nie ma "luzu" takiego jak na modelu z Toy Star, czyli masz już odpowiedź na to co jest przeskalowane .
Modeli i odmian T34 jest tyle, że dla każdego projektanta i modelarza jakaś odmiana się znajdzie, może Ty byś coś opracował bazując na swoich materiałach?
Nie było jeszcze wież wielkich zakł.112, nie było kompozytowej, nie było poprawnej z zakł.183, nie było wieży z zakł.174, nie było czelabińskiej tłoczonej oraz naszego M2 z Bumaru.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
05-04-13 00:42  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
JSJ   

Piter, to, że teciaków jest jak gwiazd na niebie, moim zdaniem zmusza nas do dyscypliny w poruszaniu się po tym. W przeciwnym razie - tylko chaos i zatrata.
Ja tu cały czas trzymam się tematu produkcji w Gorkim. Przykłady spoza tego zakresu mogą być, o ile są dla niego reprezentatywne. Ty zaś dostarczyłeś takich, które nie są - wieża "tagilska" i z STZ. Możnaby na tym skończyć, ale lubię dopowiadać kwestie do końca.
Otóż można mówić tylko o producenckich wersjach rozwojowych, a nie jakimś uogólnionym modelu przechodzącym z wczesnego w późny. Dla z. 183 i STZ w r. 42. jest charakterystyczne używanie zmodyfikowanych osłon. Pudło na oporopowrotnik spawane z oddzielnym dnem (bez giętych boków), tarcza nieco skrócona od dołu. Przy tym, w STZ wciąż było raczej zachowane przygięcie tej dolnej partii, zaś producent uralski poszedł na uproszczenie i tutaj.
Natomiast w Sormowie utrzymał się pierwotny model tego całego ustrojstwa, dzięki czemu "nasz" warszawski eksponat z poł. 43. r. można oglądać z tarczą osłony taką, jaką widac na spawanej wieży w Aberdeen (1. foto). Dolna krawędź zagięta wokół podstawy wieży to jedna z najczytelniejszych cech wykonania. Na drugim zdjęciu jeszcze jedno spojrzenie na czołg z tym rodzajem osłony, wcześniej przeze mnie pokazany. Można pomarudzić i doszukać się czasem podciętej w pionie krawędzi, ale wątpię, aby poza złudzeniem lub niezamierzonym efektem zgrubnej obróbki kryło się za tym coś jeszcze.

(www.toadmanstankpictures.com)


Na rzecz całą warto jeszcze spojrzeć pod kątem celowości tego lub tamtego rozwiązania. Każde z nich jest związane z jednym problemem - kolizją przy obrocie wieży dołu osłony z górną zabudową tyłu kadłuba. Aby uniknąć zawadzania narożami osłony, zwłaszcza o listwy mocujące te wytloczki, trzeba było albo owe naroża dogiąć ku korpusowi wieży, albo (także) podwyższyć dolną krawędź (modyfikacje tagilska i w STZ). Doginanie to był zysk (w przypadku prawego naroża) ok. 50 mm na promieniu obrotu wieży.
Podcinanie łukiem centalnej części krawędzi osłony nie ma więc żadnego uzasadnienia funkcjonalnego w tym kontekście; uparcie będę twierdził, że krawędź ta mogła jedynie bywać krzywo obrobiona, raz na wklęsło, innym razem na wypukło.
Jeszcze raz podkreślę znaczenie tego, na czym i jak się opieramy. Dać projektantowi zestaw zdjęć czołgu z Aberdeen z modyfikowaną osłoną jako materiał do wniosków na temat czołgu z Sormowa to może być ryzykowne. Zwłaszcza bez szerszego komentarza, którego, jak się obawiam, być nie mogło; na to wskazuje to niezbyt przemyślane szermowanie przykładami niewątpliwie istniejącymi, ale z zupełnie innych miejsc.

 
05-04-13 10:26  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Janie z Twojego tekstu wnioskuję, że siebie nie zrozumieliśmy.
Mam świadomość, że wstawiłem zdjęcia wież z innych zakładów produkcyjnych. Pokazując je chciałem zwrócić uwagę na samo jarzmo, nie na ten czy inny typ wieży. Niezależnie od producenta, czy to podczas montażu czy recyklingu jarzma różnego typu trafiają do różnych typów wież i wszystko musi względnie pasować i przynajmniej jakoś działać. Takimi przykładami jest odlewana wieża z jarzmem stz z muzeum w Kołobrzegu, czy zdjęcie wieży 'tagilskiej" z jarzmem, które jest tematem naszej dyskusji.

Także fotka poniższa pokazuje podciętą krawędź osłony, a wykonana jest z innego kąta niż pomnikowe zdjęcia.

Kolejna fotka pokazuje odgięcie osłony ku przodowi.To nasz muzealny pojazd, podczas powojennej uroczystości, jeszcze z numerem 125. Czytalem, że pierwotnie nosił nr 114.

Moja osłona w modelu ma także takie odgięcie . Mam nadzieję, że to widać. (możesz także uwierzyć, że całość nie była sklejona)


Poniżeszgo tekstu nie rozumiem :
"Dać projektantowi zestaw zdjęć czołgu z Aberdeen z modyfikowaną osłoną jako materiał do wniosków na temat czołgu z Sormowa to może być ryzykowne. Zwłaszcza bez szerszego komentarza, którego, jak się obawiam, być nie mogło; na to wskazuje to niezbyt przemyślane szermowanie przykładami niewątpliwie istniejącymi, ale z zupełnie innych miejsc" ,
ale myślę, że do abeerdeen nawiązałeś po moim wpisie na temat włazu, tyle, że ja myslałem o tym pojeździe
Na tym kończę, pozdrawiam Piter

--

Post zmieniony (05-04-13 10:34)

 
05-04-13 23:44  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
JSJ   

Wrócę do swojego stwierdzenia, że próbuję trzymać się tematu zakładu 112 - skoro na ten temat jest model, to dość oczywiste jest dla mnie, że powinno się mieć przede wszystkim jasność co do rodzaju detalu TAM stosowanego. Dlaczego bowiem od razu wplatać w to wątki składakowatości? Przez dość powszechne zamiłowanie do T-34 "mieszańców" lub zwykłą ignorancję jest już chyba zbyt dużo takich interpretacji modelarskich i niewielu rozeznaje się w cechach produktów wyjściowych.
Tak więc powiedziałem, co wiedziałem o osłonach armaty stosowanych w Sormowie; do pewnego momentu wydawało mi się, że to chcemy ustalić. Czy zresztą nie jest to prostsze, niż wchodzenie na meandry ogólnoteciakowego rozwoju? Ja odnoszę wrażenie, że chociaż w produkcji sormowskiej tak naprawdę był stosowany jeden wzór, to już wokół niego rozrasta się nam wystarczająco problem interpretacyjny - a co tu mówić o całej reszcie...
Przejdę to Twoich kolejnych załączników:
Pierwszy bodajże pokazuje tarczę osłony krzywo (skośnie obciętą) - rzecz dość częsta. Zdjęcie nie należy jednak do tych, z jakich można wywodzić szczegółowe wnioski.
Drugi - mały uchyłek krawędzi to nie jest coś, co by mogło dowodzić podcięcia w Twoim rozumieniu. Generalnie ta krawędź jest raczej równoległa do linii kadłuba.
Trzecie zdjęcie nie pokazuje niczego definitywnie na tyle, aby przekonywać. Ja na dużym powiększeniu widzę tu natomiast to samo, co miało zobrazować zdjęcie wieży spawanej w Aberdeen - osłonę o zagiętym wokól stożka podstawy dolnym skraju. Za złudzenia powstające przy odczytywaniu takich fotografii nie odpowiadam - jednak one są możliwe, co nie znaczy, że trzeba łatwo ulegać. Jeśli to jest ten egzemplarz czołgu, o którym mowa, to nic łatwiejszego niż zdobyć fotografie pokazujące wszystko jak na dłoni. Ja nie muszę, bo poznałem szczegóły dawno i mogę tylko stanowczo zaprzeczyć istnieniu "odgięcia", jakie proponujesz.
Wreszcie co do tego problematycznego zdania na końcu: Tak, ja je napisałem po Twoim "Projektant obiecał dorobić te elementy, wysłałem już zdjęcia teciaka z Aberdeen, tego z rozciętą wieżą". Doskonale wiem, o którego chodzi i dlatego zaznaczyłem że "z modyfikowaną osłoną", czyli że ma osłonę (wedle Twojej terminologii "jarzmo") niewłaściwą dla oryginalnych zestawów wież z Sormowa. Stąd był dalszy wniosek o ryzykowności itd., czyli wyraziłem obawę o powstanie pewnej hybrydy zamiast wieży z z. 112.
Ostatecznie "wolnoć Tomku w swoim domku", więc niech sobie nawet powstanie i tworzy kolejne mylne wyobrażenie o sormowskich wyrobach. Ja wszakże wolałbym, aby to modelarz składający całość na własne życzenie stosował wtręty wariantujące w kierunku składaka, a choćby w celach "edukacyjnych" jako podstawowy otrzymywał zestaw ściśle sormowski.

 
06-04-13 00:42  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

No cóż, cały napisany tekst szlag trafił, gdy szukając zdjęcia zresetował się komp.

Napisałem, że pojazd z miejscowaści Bragin był tym, na którym się najbardziej skupiliśmy, chociaż przeglądałem także inne fotki wozów z zakl.112, oraz same wieże.
Podczas tych przeglądów zdjęć zastanowiło mnie jedno podcięcie na wieży, które nie występuje na innych pojazdach. Jak poźniej doczytałem to pojazd budowany w zakl 183, a wieża odlewana wg standardu Mariupolu. Co ciekawsze piszą także pod zdjęciami, że pojazd z Abeerdeen, o którym rozmawialiśmy jest jego błiźniaczym wozem, jednym z ostatnich wyprodukowanych w 1942 z taką wieżą .


Raz jeszcze dziękuję za dyskusję, szkoda, że listę poprawek podałeś tak późno.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
06-04-13 02:01  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Bardzo ciekawa dyskusja Panowie. Szacunek.

A skoro już mowa o teciakach, to Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu właśnie przygotowuje się do renowacji obu T-34 i zaprasza w sobotę 13.04 miłośników historii i militariów do pomocy przy wiosennym czyszczeniu eksponatów. Każdy zarejestrowany uczestnik będzie mógł dokładnie obejrzeć (i sfotografować) wozy z zewnątrz i od środka.
Szczegóły tutaj

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
06-04-13 03:25  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
JSJ   

Chyba kiedyś pisałem, że warto docenić owe rosyjskojęzyczne strony. Np. w tym przypadku komentarz jest wart uwagi dla wszystkich, którzy nie bardzo rozróżniaja odlewane wieże (oprócz tych z z. 183 i 112 jest jeszcze model STZ/ z. 264).
Domyślam się, o którym "podcięciu" myślisz (na boku) - jest to cecha wszystkich odlewanych "małych" wież firmowanych przez z. 183. Oprócz spłaszczenia występuje tu zdecydowany fragment "podwiniętego" podziału formy, który z kolei ku przodowi ma fragment opadający. Ten przedni odcinek podziału jest bardzo ważny w kontekście omawianych specyfik producenckich - tylko na wieżach mariupolskiego wzoru jest to fantazyjne zafalowanie. Ale owo boczne podwinięcie krawędzi występowało też na wczesnych wieżach sormowskich, chociaż było mniej uwydatnione (do zobaczenia np. na pojeździe z Pokłonnej Góry). "Wczesne" jest tu pojęciem względnym, jako że wieża, na którą się zawzięliście, czyli już bez tylnego luku, jeszcze się załapała na takie ukształtowanie. W tym względzie jest tu więc pewna dowolność, natomiast zdaje mi się, że zapatrzenie na wieżę mariupolską spowodowało błędny efekt z tym podziałem bliżej przodu.
Ale to teraz się nieco wyjaśnia, po ostatnich "zeznaniach" :). Może i szkoda, że nie byłem na tyle przenikliwy, aby wyczuć na ile jest tu potrzebna pomoc, ale cóż, może w przypadkach niejakiego zagubienia (jeśli chodzi o wieże T-34 wszelkiej maści to jest zjawisko bynajmniej nie dziwne) należy przed sklejaniem napisać jakieś posty w rodzaju "ktokolwiek wie..."?

Post zmieniony (06-04-13 22:01)

 
06-04-13 10:04  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Panowie, czy w ogóle sypiacie?
Patrzę na Wasze godziny wpisów i podziwiam zacięcie ;-).

Moja wieża wczoraj zyskała pierścień u podstawy wieży i kolejną delikatną korektę.
Skleiłem już także na stałem jarzmo z kołyską.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
07-04-13 20:18  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Mariusz Kita 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Przeczytałem dyskusję na temat wież do T34 i z całym szacunkiem niewiele zrozumiałem. Ale jedego jestem pewny. W Związku Radzieckim produkowano T34 w wielu zakładach, w każdym trochę inną wersję, potem w czasie działań wojennych mechanicy polowi "kombinowali" jak mogli, aby jak najwięcej czołgów było zdatnych do walki i dochodzę do wniosku,że pomimo wyprodukowania ok 50 tysiecy sztuk tych czołgów to dwóch identycznych trzeba by ze świecą szukać. Piszę to jako zwykły modelarz,nie jestem znawcą tematu, jest to tylko moje zdanie.

--
M3A1Scout Car
PAK40
SdKfz222
T34-76
M-16 Half Track

 
08-04-13 00:19  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
JSJ   

Hmmm...
Piszesz jako modelarz, nie znawca ani nawet badacz tematu, a jednocześnie, nie wiadomo na jakiej podstawie prezentujesz pogląd, że wśród 50 tys. wyprodukowanych czołgów ze świecą szukać dwóch jednakowych. Jako żart jest to nawet dobre, ale na poważnie - czy ktoś byłby w stanie opisać te 50 tys. egzemplarzy? Teoria taka na zasadzie "mądrości zbiorowej" u nas egzystuje, ale oznacza mniej więcej to, że gdy na świecie i choćby w Rosji dochodzi się do ciekawych rzeczy o produkcji, ten nasz światek tkwi w epoce uogólnień i uproszczeń.
Jak by nie było, seryjna produkcja była wymyślona po to, aby powielać produkty niemal identyczne z pewnym zaprojektowanym wzorcem i to nieraz naprawdę masowo. Więc, wziąwszy pod uwagę np. jakieś lokalne modyfikacje tego wzorca, owe "trochę inne wersje", możnaby w odpowiednim czasie znaleźć nie po dwa, ale mnóstwa jednakowych czołgów jako całości, nie mowiąc już o takich zespołach, jak wieże. Jak wyglądał konkretny, seryjnie realizowany wzorzec produkcyjny, to był przecież motyw tej dyskusji. Wyspecyfikować coś konkretnego z owych dziesiątek tysięcy wydaje mi się zresztą ciekawsze i potencjalnie przydatniejsze, niż przywoływanie naiwnego poglądu o tysiącach pojazdów różnych i różnistych do tego stopnia, że dwóch bliźniaczych się nie znajdzie. Wszelkie recyklingi i mieszanki robione na lub przy froncie ad hoc to jest jeszcze jeden temat wart omawiania, ale może przy lepszej okazji.
Piterpanzer napisał w pewnym momencie o braku poprawnych modeli - a to takiego, a to siakiego i jeszcze innych. Zgadza się, zarówno w kartonie jak w plastiku w wiecznej poczekalni tkwią te "trochę inne wersje", ale też niektóre podstawowe wersje, jak np. licencyjne. Czego brak producentom, że się tak ociągają z tymi podtematami, bo chyba nie brak widoków na zyski z ich wydania? Ja mam wrażenie, że wciąż nie chce im się rozpracowywać szczegółów związanych z producentami pojazdu w odpowiednich okresach. To dość trudne i żmudne, łatwiej się obracać w zakresie dwu - trzech oklepanych wersji.
Godne uwagi jest, że omawiany model wziął za cel odtworzenie jednej ze specyficznych odmian czołgu (rozumiem, że nie samą wieżę). W nią uzbrojono, było nie było, całą brygadę dającą poczatek pancernym siłom LWP. Do tej pory większość modeli kartonowych T-34 to były "jakieś" T-34, na tyle uproszczone, że wolna amerykanka uchodziła. Ale przy modelu zakładu 112 okazało się, że jest o czym gadać. Szkoda, że to "teoretyzowanie" może być frustrujące lub niezrozumiałe. Zawsze można jednak próbować od początku. I tak się cieszę, że nie padają tu na nas ciężkie razy za zakłócanie spokoju tzw. akademickimi rozważaniami lub mówiąc inaczej dzieleniem włosa na czworo.

Post zmieniony (08-04-13 06:32)

 
08-04-13 10:51  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Janie, że Mariusz jako modelarz tematu dotknął to potwierdzę, bo jest zwycięzcą konkursu sprzed kilku lat , na gdańskiego T34 z pomnika.
To, że musiał do niego sam sobie części dorabiać, przerabiać etc może być podstawą do postawienia twierdzenia o różnorodności wozów w linii.
Nikt nie podważa seryjnej produkcji, choć jak wiadomo serie też bywają różnej długości, o czym np świadczą różniące się wieże z wiosny i jesieni tego samego roku.Nawet nasze bliźniacze wozy, o których tu rozmawialiśmy różnią się gąsienicami. Nie dojdziesz oczywiście czy tak założono w fabryce, czy to zmiana frontowa, czy powojenna . Co to w tej chwili za różnica. Gąsienice w całości lub pojedynczymi ogniwami wymieniano w trakcie eksploatacji. Zdjęcia i pomniki dokumentują pojazdy o ogniwach z różnym wzorem wafla, czy pary kół o różnych bandażach i wzorach.
Bazując na pomnikach można opierać się na elementach "grubych", a dokumentacje i opinie o reszcie zbierać na podstawie zdjęć z epoki, bo o fabrycznych w szerokich pojęciu to raczej można zapomnieć. Różne koła, zmieniane włazy, osłony km, jarzma, peryskopy, ba nawet ciężkie pokrywy silnika wymieniano w trakcie użytkowania.
Owa osłona-jarzmo o którym już dyskutowaliśmy, a którego jak miałem wrażenie nomenklatura się Tobie nie podobała nie daje mi spokoju. Wczoraj robiłem zdjęcia wewnętrznego pierścienia wieży zakł.112, modelu AFV, więc nowo opracowanego i wpadła mi w oczy będąca w tej samej ramce osłona -jarzmo. Jednak dlatego, że oba elementy są ze sobą zespawane i stanowią jedność jako część pozostanę przy nazwie jarzmo. Poddałem ten element oględzinom i u dołu jest owo jarzmo łukowate.
Nie wiem, jak oceniasz produkt AFV, nie wiem czy producent przygotowując model siedział z miarką jak Ty na pomniku, czy bazował i powielał plany opracowane przez kogoś, przez co mógł utrwalać jakiś błąd, ale fakt pozostaje. Niestety ten element nie oddaje łukowatego zagięcia wokół pierścienia, o którym wspominałeś.
Co do naszych postów w temacie, to myślę, że frustracji raczej budzić nie powinny, co najwyżej kogoś zanudzimy.
Najgorsze by jednak było, gdyby Koledzy wyciągnęli wniosek, że powstała kompletnie błędna wieża z zakładu 112.
Tak nie jest, bo jest to najlepsza wieża wozów z zakładu 112 z okresu, gdy pojazdy te trafiły do 1Brygady Pancernej. Sklejając ją w standardzie będziecie mieli wiele satysfakcji, a jeśli ktoś zdecyduje się na malowanie i zechce bazując na uwagach Jana wprowadzić poprawki to tylko nagroda za dzielenie włosa na 4,8,16.
Jednych bawi budowanie modelu, innego wiernej co do śrubki repliki, a jeszcze inny w sklejaniu szuka tylko zapomnienia.

--

Post zmieniony (08-04-13 11:26)

 
08-04-13 21:43  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Agand 

 

Tak sobie pośledziłem tę dyskusję i nie mogę się powstrzymać od drobnego wtrętu.
Otóż swojego czasu w ruskim piśmie M-Hobby przy okazji monografii ISU-152K sami Rosjanie napisali że u nich z pancernym sprzętem seryjnym jest tak, że praktycznie każdy egzemplarz jest inny troszkę. I to się odnosiło do pojazdów wyprodukowanych po wojnie w ilości stu kilkudziesięciu sztuk (i generalnie nie poddawanych modyfikacjom polowym - bo w walkach udziału nie brały).

Dokładnie nie zacytowałem, bo akurat rzeczonego egzemplarza nie mam przed nosem, ale jak już będę mieć mogę nawet cyrylicą cytować.

Дла моделиста - просто кошмар!

Tak mają i już ;> ! Trzeba się z tym pogodzić i przy modelach jakiś złoty środek znaleźć, a puryści muszą wynaleźć jakiś egzemplarz na cokole albo w muzeum i zrobić go jak jest w chwili obecnej (chyba ze mają dokumentacje na wygląd owego egzemplarza kiedyś-tam i jeszcze dokumentację zmian zaszłych w tzw. międzyczasie - życzę szczęścia). Dla wszystkich innych pozostaje mniejsze lub większe przybliżenie i uciecha z lepienia.

--

Post zmieniony (08-04-13 22:08)

 
08-04-13 23:57  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
JSJ   

Piter> moglibyśmy podpisać protokół rozbieżnosci w sprawie modelu, nim kończąc te dywagacje. Mnie tam na ostatnim słowie nie zależy, bo projekt albo sam się obroni, albo pognębi, a skoro się trochę poudzielałem, to z chęci, aby był dobry.
Czy mu na dobre wyjdzie podparcie się niektórymi rozwiązaniami z innych modeli - w przypadku owego "jarzma" wątpie, ale co wiecej mogę zrobić...
A w kwestii nomenklatury - uznałem za potrzebne napisać, że nie w podobaniu się jest problem z daną nazwą. Absolutnie nie. Primo, dziś trudno by było znaleźć w fachowych opracowaniach nazwę "jarzmo" armaty w odniesieniu do czołgów. Odpowiada mu nazwa "kołyska" obrazowo przedstawiająca zasadę zamocowania działa. W rozszerzonym rozumieniu coś, co w sumie stanowi "jarzmo", to może być owa kołyska wraz z elementami wieży mocującymi jej czopy obrotowo w poziomej osi. Secundo, nawet stosując dawną nazwę trzeba być w zgodzie z oczywizmem - jarzmo nie jest osłoną. Jarzmo mocuje działo, osłona chroni zarówno jarzmo, jak i elementy z nim związane. Bez osłony działo w wieży jest w pełni użyteczne, bez jarzma to jakby go w ogóle nie było, jest sobie luźnym złomem niepołączonym z wieżą. To, co ja dobrze nazywam osłoną (może być jednolita lub kombinowana), przecież również inni tak nazywają - w nomenklaturze niemieckiej w określeniach osłon jest "...blende", w angielskiej "...mantel", "mantlet". Proszę Cię, nie chciej być jednym z utrwalaczy nietechnicznej i nielogicznej nowomowy. Masz nawet własne pancerne forum, więc spodziewałbym się, że będziesz promował coś lepszego, ku ogólnemu lepszemu rozumieniu rzeczy.

Agand> Co prawda to prawda, a jednak chyba przez niejakie lenistwo sporo ludzi uznaje szukannie "jądra" za szaleństwo teoretyka, bo przecież każdy ruski pojazd był inny itd. W czasie wojny to zjawisko się oczywiście powiększało w odniesieniu do sprzętu przechodzonego i osiągalo megarozmiary, odpowiednie do produkcji. Ale jednocześnie na front dochodzily falami dostawy sprzętu znów jako tako jednolitego, potem znów obrastającego w przeróbki i tak "krugom". Nie szukając dziury w całym, warto może czasem zastanawiać się nad ówczesnymi fabrycznymi "nówkami". Między innymi dlatego, że może to rzucać nieco światła na ten "koszmar" pomieszania wszystkiego, co było dostępne.
Powojenny okres trzeba rozpatrywać nieco odrębnie od czasu "wojny ojczyźnianej". Padł przykład ISU, a ja, pozostając przy T-34, zauważę również, ze zimnowojenne wyczyny temtejszego przemysłu w zakresie kompilowania elementów tego czołgu wykroczyły dalece poza rozmiary jakiegoś marginesu - to było bodaj normą. W efekcie powstawało wiele takich, czasem zupełnie niepojętych mieszańców, jakich za 2. Wojny nawet nie próbowano. Jest więc kwestią czasu i okoliczności, o jakim zakresie i charakterze przemieszania można mówic. Ani ja osobiście nie znam się na tym sowieckim powojniu, ani temat wątku o niego nie zahaczał, toteż może i dobrze, że domyślnie został przy sprawach z lat 41 - 45., wystarczająco skomplikowanych, jak na razie.

Post zmieniony (08-04-13 23:58)

 
09-04-13 00:41  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Janie pisząc swój post miałem także na końcu palca angielskie słowo gun mantlet przytoczyć, ale w pracy są inne priorytety, a potem mi uciekło.
I tak właśnie osłonę pokazywaną w instrukcjach, w książkach na obrazkach nazywa się jarzmem czy gun mantlet. A kołyska to już raczej w środku wieży.

Andriu , wot żiżń takaja, wsio koszmar. Da wstriecza!

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
09-04-13 02:45  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
JSJ   

Piter, zlituj się, koszmaru nie powiększaj, pisz, gdy masz wolną głowę.
Nie wiem, co za książki masz na myśli; wiele jest poniżej wszelkiego poziomu. Niektórzy mówią (i pewnie piszą) np. "kupywać", bo mamy epokę regresu intelektualnego.
Tam, gdzie jako równoważnik dla "gun mantlet" jest "osłona" (dziala, uzbrojenia), jest napisane dobrze, a gdzie "jarzmo", jest napisane źle. Powtórzę: dawne "jarzmo" dziś zwie się "kołyska". Oczywiście, że w środku wieży, bo gdzie? Owa kołyska np. oznaczana na firmowych rysunkach panter ma nazwę "Wiege" (żywcem kołyska), ale np. na rysunkach do naszego 7TP widnieje "jarzmo". Więc można przyjąć, że kolyska i jarzmo to jedno i to samo. Za to potężny półwalec przed tą "Wiege" zwano "Walzenblende" (osłona walcowa). Na Jagdpanterach przed jarzmem z wywiniętym kołnierzem jego korpusu była "Topfblende" (osłona wazonowa) zwana w żargonie "Saukopfblende" (osłona a'la łeb maciory).
Nie ma na gruncie fachowych opisów czegoś takiego, jak mylenie nazw jarzma (czy kołyski) z osłonami. Jak widać po tym Saukopfblende, nawet proste żołdactwo trzymało się zasadniczego logicznego członu nazwy. Jeśli Twój post miał oznaczać (nie jest dla mnie zrozumiały co do intencji), że zostajesz przy swoim błędzie, podpierając się cudzymi błędami, to Cię nie znam;). Gorzej, że będziesz rozumiany raz tak, raz siak, a czasem może w ogóle nie.

Post zmieniony (09-04-13 02:46)

 
09-04-13 10:19  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Żeby wybrać metodę oceniania książek musimy najpierw wybrać metodę głosowania, bo inaczej będziemy się spierać jak wczoraj dziennikarze oszołomy o teorię zamachu.

Pięknie wszystko wytłumaczyłeś, tym dla mnie łatwiej, że używam obu zachodnich języków. To bardzo proszę wytłumacz mi jeszcze zwrot "chin gun mantlet" czyli jarzmo typu kinn albo po naszemu podbródek. Rysunek z przypisami Autorów nie pozostawia również złudzeń. To raczej kołyska nie jest i w śródku wieży też nie.
Przytoczony zwrot pochodzi z publikacji Osprey, gdzie autorami byli Hillary Doyle i Tom Jentz. Mam nadzieję, że ich kompetencji nie podważasz?

P.S. Co do oczywistej oczywistości kołyski wewnątrz wieży, to jak sprawę widzisz w przypadku schmalturm`u? Wg mnie kołyską były pancerne półpierścienie przykręcone od zewnątrz przedniej ściany, a chronione dodatkowo świńskim ryjkiem. To tylko oczywiście domniemania.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
10-04-13 00:14  Odp: [R] Wieża T34-76 zakładu 112 / testowe sklejanie/
JSJ   

O jakości literatury nie mogą świadczyć żadne głosowania, tylko opinie i recenzje osób zorientowanych w meritum. Glosować można nad tym, która panna ładniejsza. Znam książki, dla których uzupełnienia i korekty przekraczałyby objętość ich tekstu, prowadząc właściwie do generalnej zmiany treści. Zostawmy to jednak, bo przecież książek nieodżałowanego Jentza w tej kategorii nie widzę. I jemu zarzucono już niejeden błąd rzeczowy, nijedno wyinaczenie wprowadziły wizje Doyle'a, ale przecież "znaj proporcją, mociumpanie" - pozycjom ogólnie uznawanym za markowe trudno pewnie wytknąć grzechy wołające o pomstę.
A więc cytowana nazwa - o co Ci właściwie chodzi? Piszesz, że używasz obu zachodnich języków, a chcesz komentarza do zbitki "chin gun mantlet". Czyli - jak piszesz - "jarzmo typu kinn albo po naszemu podbródek". Robisz oko, jakbyś złapał tu coś po swojej myśli, ale tego tu nie ma - OSŁONĘ z podbródkiem nazwał OSŁONĄ z podbrodkiem po angielsku. Nazwał dobrze, nie jarzmem czy kołyską, tak? A ja przecież próbuję dluższy czas odwieść Ciebie od mieszania jednego z drugim.
Ale Ty swoje dookoła Wojtek - znaczenie słowa "mantlet" (osłona, płaszcz) bodaj nie budzi Twoich wątpliwości, więc już zaczynam wariować myśląc, skąd Ci się bierze to uparte zacięcie, aby nazwy z nim łączone, jak powyższa, tłumaczyc "jarzmo...." Ja się poddaję i nic już tłumaczyć nie będę.
Jeszcze tylko to jedno:
Co jest na zewnątrz, a co wewnątrz, nie zawsze jest wyraźne tak, jak by z defiicji wypadało. Schmalturm jest takim "mniej definitywnym" przypadkiem, bo czopy / oś obrotu atmaty w pionie leżą blisko powierzchni przedniego pancerza, można powiedzieć na granicy środka i zewnętrza. Ale ani same czopy, ani ich obsada (te półpierscienie) nie świadczą o położeniu kolyski (czyli jarzma). Kolyska jest elementem nośnym dla dziala i dość rozbudowana bywa - wewnątrz wieży. Jest też bowiem przedłuzeniem (można rzec, częścią) całego układu podnoszenia armaty oraz bazą montażu dodatkowych rzeczy, jak km., celowniki, zespół oporopowrotny. Czy więc znajdzie się przypadek, aby to było nie w środku wieży? W Schmalturm kołyska była dość zredukowana wymiarowo, bo i działo było przewidziane w formie przekonstruowanej. Szczegóły nie są (mi) bliżej znane, ale w żadnych domniemaniach nie móglbym wziąć owych półksiężyców za kołyske, bo są tylko pewnym konstrukcyjnym łącznikiem z nią. Gdyby nie technologia wykonania całego przodu korpusu z walcowanej płyty, mogłyby one być zastąpione czymś np. odlanym razem z nią. Na koniec po chłopsku: Czy one się kolyszą? No nie...

Post zmieniony (10-04-13 00:29)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024