FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
29-01-15 22:37  [R/G] F-18 Hornet GPM, 1:33 Kreda na stole.
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Rozpoczynam swoją relację z prac nad czwartym modelem.
Na stół trafia F-18 Hornet Nr32 wydawnictwa GPM 1:33.



Wszystkie detale zostały dziś podklejone tekturą i brystolem jutro rozpoczynam prace nad elementami.
Dodam jeszcze, że kabinę zamówiłem gotową.

Mam także małą prośbę do forumowiczów znających ten model i temat modeli wydanych na kredzie, jakie mogę napotkać problemy?
To mój pierwszy w życiu model wydany na papierze kredowym, testy kleju już wykonałem i wszystko jest w najlepszym porządku, na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę?

--

Post zmieniony (07-02-15 08:59)

 
29-01-15 23:07  Odp: [R] F-18 Hornet GPM, 1:33 Kreda na stole.
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Witam, jaki klej wybrałeś ?

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
29-01-15 23:13  Odp: [R] F-18 Hornet GPM, 1:33 Kreda na stole.
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Używam Holenderskiego kleju Callall jest bardzo klarowny i nie zostawia plam, można go do dwóch godzin po sklejeniu bardzo łatwo usunąć dodatkowo nie zmywa farb drukarskich, PU i AC.
Sprawdziłem też doskonale radzi sobie z kredą.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
30-01-15 08:53  Odp: [R] F-18 Hornet GPM, 1:33 Kreda na stole.
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Sprawdzałem, są różne kleje Callall , do drewna , papieru , textyliów. Trudno stwierdzić o którym piszesz. Pozdrawiam.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
30-01-15 09:15  Odp: [R] F-18 Hornet GPM, 1:33 Kreda na stole.
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Używam kleju uniwersalnego - można nim kleić papier, karton, filc i drewno pod warunkiem że nie jest egzotyczne.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
30-01-15 11:19  Odp: [R] F-18 Hornet GPM, 1:33 Kreda na stole.
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Będę śledził. Kto jest autorem opracowania?

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
30-01-15 11:37  Odp: [R] F-18 Hornet GPM, 1:33 Kreda na stole.
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Niestety nie wiem kto opracował model i nie moge się doszukać informacji w tej materii.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
30-01-15 12:22  Odp: [R] F-18 Hornet GPM, 1:33 Kreda na stole.
kanibal   

Witam. Kleiłem ten model dawno temu i nawet jak na tamte czasy nie był on zbyt dobrze spasowany więc należy się pilnować na każdym kroku. Należy dobrze wzmocnić całe poszycie podposzyciem, gdyż szczególnie skrzydła mają tendencję do zapadania (ja nie podkleiłem i po kilku latach nieco się zapadło pomimo, że miałem model nie na kredzie). Zdecydowanie lepszy jest model Horneta ze Stegny choć ma nieco nienaturalnie wyglądający "garb" za kabiną pilota. Do podklejania i ogólnie klejenia kredy wg mnie najlepiej sprawdza się gęsty butapren gdyż nie deformuje kartonu. Pozdrawiam

 
30-01-15 19:38  Odp: [R] F-18 Hornet GPM, 1:33 Kreda na stole.
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Walka z F-18 trwa, dziś z małymi przerwami od 9.00, powoli jednak idę do przodu.

Jak na razie nie ma większych problemów z modelem powiedziałbym nawet, że mam dokładnie te same problemy i spostrzeżenia co przy poprzednich modelach wydawnictwa GPM.

Mam tu na myśli dość słabe spasowanie części (może to kwestia starszych wydań w żółtych okładkach) jednak faktycznie każda część wymaga sporo uwagi, bardzo dużo szlifowania i pasowania a kolor jaki jest uzyskany dzięki kredowemu papierowi nie sprzyja dokładnemu pasowaniu elementów.

W dodatku część dziobowa jest gładka bez dodatkowych linii jedynie w różnych odcieniach srebra wpadającego delikatnie w imitację chromu co mocno myli wzrok przy pasowaniu poszczególnych segmentów.
Problemem też może być fakt, że dopiero od części nr4 kolory poszczególnych segmentów są identyczne. Trzy pierwsze segmenty mają różne odcienie co bardzo zniekształca wizualnie bryłę i trudno się zorientować czy jest równo czy nie.
Patrząc na zdjęcie wydaje się, ze elementy są krzywe ( choć to też zależy od kąta z jakiego się fotografuje element) i odstają od siebie jednak zapewniam, że nie ma „krowich żeberek” a wszystko jest naprawdę przyzwoicie spasowane.



Natomiast sam papier kredowy nie taki straszny jak go malują – zdecydowanie układa się lepiej niż standardowy karton i odpowiednie wyprofilowanie go jest bardzo łatwe, natomiast trzeba bardzo uważać przy wycinaniu by nie zagiąć gdzieś papieru – naprawa jest nie możliwa.
Kolejną wadą przynajmniej tego modelu jest to że czarne linie są często popękane i lakier na brzegach segmentów potrafi się kruszyć.
Złożenie segmentu 3 i 4 jest wykończone grubszą czarną kreską co z daleka sprawia wrażenie jakby była zbyt duża przerwa między segmentami.



Na tą chwilę wkleiłem to dokładnie tak jak jest po sklejeniu całości jeżeli będzie to rzucać się w oczy zrobię tu delikatny retusz.



Złożenie w całość kabiny jest bardzo proste i nie powinno nikomu sprawić problemów ja pokolorowałem odrobinę panel instrumentów ponieważ wersja czarno biała podbijała wrażenie ubogości wnętrza kabiny.



Na koniec sprawdziłem jeszcze bardzo dokładnie jak spasowane jest zamknięcie podwozia, niestety model z założenia jest opracowany z rozłożonym podwoziem, więc wszystkie elementy zamykające są wykonane niezbyt dokładnie. Niestety moja wizja nie uwzględnia samolotów z podwoziem, więc będę musiał bardzo mocno popracować nad zamknięciem luków podwozia. Elementy trzeba będzie chyba rozciągnąć bo brakuje im kilka milimetrów. ;)



Dziś jeszcze powalczę z osłoną kabiny i postaram się zamknąć przednią część kadłuba.

Cd. nastąpi

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
30-01-15 19:49  Odp: [R] F-18 Hornet GPM, 1:33 Kreda na stole.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Też skleiłem ten model. Niestety dawno temu i nie pamiętam jakichś większych problemów. Pomysł podklejenia poszycia skrzydeł dobry! Z przyjemnością popatrzę i przypomnę sobie dobre czasy ;-). !

P.S.
Sprawdziłem- fotki mojego do zobaczenia w galeriach na mim profilu Konradusa :D
--

Post zmieniony (30-01-15 19:52)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024