FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
02-11-14 10:40  [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Kupiłem jakiś czas temu cyrkiel Olfa CMP-1, ale nie jestem w stanie nauczyć się z niego korzystać. Początek zawsze idzie dobrze:



Ale już po kilku obrotach, kiedy igła cyrkla zagłębia się nieco w tekturę średnica wycinanego kółka zaczyna robić się mniejsza:



Efekt końcowy jest opłakany:



Robię tak, że staram się trzymać cyrkiel idealnie pionowo i kręcić tą długą końcówką za którą trzymam, ale mimo wielu prób nie wychodzi to tak jak powinno. Próbowałem kombinować innymi metodami, np. przechylać cyrkiel w kierunku cięcia:



ale efekt był podobny. Myślałem też, żeby spróbować wyciąć kółko za jednym obrotem, ale to kończy się najczęśiej tak, że igła cyrkla wypada mi z otworu, a ostrze zjeżdża gdzieś do wnętrza koła. Tak więc czy jest jakaś magiczna technika korzystania z tego cyrkla? Czy po protu próbować i za setnym razem wyjdzie jak powinno?

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
02-11-14 10:57  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

Wysuń bardziej nożyk albo zmień na nowe ostrze bo może jest tępe.

--

Skończone:
A6M3 Zero, DH-82A Tiger Moth, DHC-1 Chipmunk, P-39N Airacobra, PWS-3, PZL-101 Gawron, Me-1101, P-51B Mustang, F4F Wildcat, PWS-3b, Westland Whirlwind Mk.I,

Na warsztacie:
Ki-43-II Kai Hayabusa

 
02-11-14 11:40  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Ja kręcę materiałem a nie cyrklem. Cyrkiel trzymam nieruchomo.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
02-11-14 12:35  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

Stary: Ja też:)

--

Skończone:
A6M3 Zero, DH-82A Tiger Moth, DHC-1 Chipmunk, P-39N Airacobra, PWS-3, PZL-101 Gawron, Me-1101, P-51B Mustang, F4F Wildcat, PWS-3b, Westland Whirlwind Mk.I,

Na warsztacie:
Ki-43-II Kai Hayabusa

 
02-11-14 12:51  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

A już myślałem że to tylko mój patent ;-)
Warto też popracować nad udoskonaleniem cyrkla. Ma on niestety taką wadę że potrafi się czasami obluzować w czasie cięcia. Ja wkleiłem tu i ówdzie po pasku pcw żeby nie miał luzów.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
02-11-14 13:01  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ja również kręcę elementem. Staram się delikatnie tylko dociskać ostrze i kręcę cierpliwie aż do całkowitego odcięcia. Zauważyłem, że przy odpowiednim nachyleniu odchodzącym od pionu urządzonka w kierunki pracy ostrza udaje mi się zachować prostopadłą krawędź cięcia bez zmniejszania średnicy.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
02-11-14 13:02  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
MarcinekZ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

Dodam, że jak już trochę się natnie materiał z jednej strony to warto go obrócić i ciąć z drugiej. Farfocle na zdjęciu to efekt tępego ostrza i być może zbyt mocnego docisku ostrza do materiału.
Osobiście używam cyrkla z grzechotką w uchwycie. Bardzo ułatwia trzymanie cyrkla w pionie.

--
..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___

 
02-11-14 13:14  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Nie wiem, czy masz ten sam problem, ale możliwe, więc podpowiadam (żeby było jaśniej dodawam fotkę).
U mnie część 1 mimo dokręcenia śruby ustalającej miała luz w stosunku do części 2. Powodowało to kiwanie się ostrza.
Dobrałem odpowiedniej grubości pasek tekturki (zaznaczony czerwoną strzałką), wcisnąłem między 1 i 2 i zrobiło się o wiele lepiej.



Chyba po prostu uściśliłem "tu i ówdzie" Starego ;-)

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
02-11-14 14:43  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Krystian 



Na Forum:
Relacje z galerią - 38
Galerie - 31


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7


 - 3

Vwsmok ma rację ten zabieg rozwiązuje problem o którym piszesz.
Mój cyrkiem miał ten sam problem po zabiegu z paskiem brystolu jest w porządku.

--
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire

ŁSM

 
02-11-14 15:29  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
greg   

Witam.

Również doskwierał mi ten problem nietrzymania średnicy podczas wycinania.
Usunąłem go podobnie jak koledzy przedmówcy.
Swoją drogą, czy w nowszym modelu, producent zniwelował ten problem ?
Pozdrawiam.

 
02-11-14 16:27  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Nie wiem czy ktoś wspomniał o zbyt mocnym nacisku ostrza na materiał. Delikatnie naciskaj, kręć materiałem, albo cyrklem tak długo, aż element zostanie wycięty. Z tego co widzę na zdjęciach to właśnie za mocno wycięty został element, wygląda to jak byś chciał jednym cięciem wyciąć element.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
02-11-14 16:52  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

No jedziemy z tym doktoratem z cyrkla, czyli poprawiamy Japończyków :-)
Spróbuj zrobić z cienkiej tekturki małą podkładkę pod śrubkę blokującą rozstaw cyrkla. Blokuje samoczynne rozsuwanie się ramion.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
02-11-14 18:07  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Ja jeszcze w ramach tuningu cyrkla zeszlifowałem ten czarny przesówany element żeby ostrze bliżej dochodziło do igły. Dzięki temu najmniejsze kółko jakie mogę wyciąć ma 6 mm.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
02-11-14 21:03  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tak jak pisał kol. Bizon, naciskaj delikatnie i tnij do skutku, cyrkiel trzymaj w pionie. Duży nacisk to murowane niepowodzenie.

 
02-11-14 21:39  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

Napisano na ten temat już w zasadzie wszystko ja dodam tylko mały drobiazg. Po zrobieniu centralnego nakłucia w otworek wpuść odrobinkę CA i dopiero kręć cyrklem, szpikulec będzie miał stabilne miejsce i nie będzie Ci się przesuwał. Pokazałeś na zdjęciach że chcesz wyciąć kółko z jakiejś grubszej tekturki i tu posłuchaj rady Bizona i kolegi MarcinekZ

 
02-11-14 23:56  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Odradzam wycinania w grubej tekturze, albowiem przekrój takiego kółka jest trapezem. Lepiej skleić z kilku cieńszych krążków kółko do żądanej grubości. Do wycinania małych kółek używam cyrkla ,,zerownika'' w którym drugą szpilkę przerobiłem na ostrze, taki cyrkiel się nie rozjeżdża ponieważ posiada do ustawienia kąta rozwarcia śrubę rzymską.

Pozdrawiam

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
03-11-14 11:52  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

A ja dopowiem jeszcze jedno , skoro trzeba tylu zasad by dobrze wyciąć kółko to cyrkiel jest do d.......y

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
03-11-14 13:31  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
marcin2248 



Na Forum:
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Podzielam zdanie Alskiego - cyrkiel jest do dupy. Mam go już kilka lat, a użyłem może z trzy razy i to też z mieszanymi uczuciami odnoszącymi się do wyciętych elementów. Może po prostu nie umiem się nim posługiwać? Nie wiem, ale jakoś radzę sobie bez niego.
pozdrawiam
Marcin

 
03-11-14 13:33  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

To ja już wolę zwykły nożyk i dzięciolenie przy cięciu wewnętrznym i nożyczki przy cięciu zewnętrznym bez tych wszystkich skomplikowanych zabiegów. :-)

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
03-11-14 13:33  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

To ja już wolę zwykły nożyk i dzięciolenie przy cięciu wewnętrznym i nożyczki przy cięciu zewnętrznym bez tych wszystkich skomplikowanych zabiegów. :-)

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
03-11-14 13:47  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dzięki za rady, będę ćwiczył i próbował dalej.

 
03-11-14 14:31  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
FloggerB   

Ja naj częściej wycinam nim otwory wewnątrz wręg ;)

 
03-11-14 14:34  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Waldemar   

Ćwicz killy 9999. Cyrkiel działa dobrze.A czy w zestawie masz taki czarny krążek z krzyżykiem?To jest również część cyrkla ,gdzie opiera się ostrze igły w czasie cięcia uniemożliwiając zagłębianie się owej w wycinanym materiale.Naciskając na cyrkiel igła wchodzi szybciej w karton niż ostrze,cyrkiel ,,traci pion" i stąd te poszarpane brzegi.

--

 
03-11-14 15:48  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tak, mam tą czarną podkładkę, ale niestety nie sprawdza się przy małych kółkach bo ostrze jest jakieś 2mm nad kartonem. Obniżyć ostrza też się nie da, bo ostrze ma otwór mocujący przez który przechodzi śrubka. W ogóle nie przyszło mi do głowy, że ramię może się przesuwać w trakcie wycinania - wydawało mi się, że jest mocno dokręcone.

 
08-11-14 08:49  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Czy zastanawialiście się dlaczego tak się dzieje, tj. rozszerzanie się ramion cyrkla ?
Powstaje przy wycinaniu w grubej tekturze, a jeszcze bardziej przy wycinaniu małych kółek w tej tekturze. Gdy ostrze cyrkla coraz bardziej zagłębia się w gruby karton, powstają coraz większe siły rozciągające. Do tego przyczynia się postać klina ostrza tnącego oraz coraz dłuższe ostrze w płaszczyźnie poziomej, które jest prostopadłe do promienia wycinanego kółka i powoduje ,,rzeźbienie'' coraz szerszego rowka. Te dwa czynniki przyczyniają się do powstania coraz większej siły odśrodkowej, a ta z kolei do rozciągania ramion cyrkla. I jeszcze jedno, w trakcie wycinania nie należy zmieniać położenia podkładki pod elementem wycinanym. Gdy przesuniemy podkładkę, to nóżka cyrkla może mniej zagłębić się i może dojść do sytuacji, że będziemy dalej ciąć mimośrodowo.
Ale się wymądrzyłem, ale to wynika z obserwacji i praktyki w posługiwaniu się tym narzędziem, i dlatego namawiam kolegów aby wycinali w cieńszej tekturze, a grube sklejali z kilku cieńszych.

Pozdrawiam
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
08-11-14 11:42  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
lukasz86 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Moja rada przy wycinaniu kółek jest taka, aby nie wycinać ich bezpośrednio z arkusza jak na zdjęciach kolegi z pierwszego postu, tylko pierwsze wyciąć takie kółko nożyczkami z zapasem ze 2-3 mm a następnie już dokładnie cyrklem po konturze. Nie powstają żadne siły krzywiące cyrkiel, tylko zbędny kawałek kartonu po prostu odchodzi na bok.

 
08-11-14 13:33  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Myślę, że to też by nic nie dało, nadal by istniała siła rozciągająca ramiona cyrkla. Trzeba by zmienić kąt ustawienia ostrza tak, by powierzchnia tnąca ostrza widziana od strony środka kółka była prostopadła do podłoża.

Pozdrawiam

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
09-11-14 09:08  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
FloggerB   

No dobre - przecież jesteśmy najlepsi i zawsze bez kompleksów - poprawiamy Japończyków - jak już poprawimy im OLFĘ to może weźmiemy się za Hondę i Toyotę ?!?

A tak nieco poważniej - czy ktoś zwracał uwagę (bo ja polakprawdziwy - nie) do jakich materiałów i o jakiej grubości przeznaczone są te cyrkle ?

 
09-11-14 10:31  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Właśnie, i czy Oni uwzględnili że modelarze kartonowi będą go używać.

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
09-11-14 11:52  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
szebi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 11
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Czytam i czytam te wasze dywagacje coraz to bardziej doktorskie z uśmiechem na ustach. Ja mam swój patent na to ustrojstwo. Przechylam cyrkiel nieco do przodu, nigdy ręką nie trzymam za trzonek tylko za całe ramię cyrkla - wtedy żadne "siły rozciągające i odśrodkowe" mi nie działają :) Trzymam cyrkiel nieruchomo w tej pozycji obracając elementem.

--
Stocznia w Kure szykuje się do prac....
GG: 2022578

 
09-11-14 12:20  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
FloggerB   

No właśnie ...... czy jest tutaj prawnik :)

Post zmieniony (09-11-14 12:24)

 
09-11-14 13:12  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Marcinie, można i tak, ale to też nie jest dobre. Dobry cyrkiel powinien mieć inną nóżkę, która powinna mieć regulowaną wysokość oraz inny typ ostrza. W najbliższym czasie przedstawię rysunek jak powinien wyglądać taki cyrkiel.

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
09-11-14 14:10  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
szebi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 11
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Mnie mój sposób nigdy nie zawiódł. Przedstaw zatem swój patent OLFA inżiniring :)

--
Stocznia w Kure szykuje się do prac....
GG: 2022578

 
13-11-14 14:37  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Przedstawiam schemat takiego cyrkla, właściwie nóżki oraz ostrza. Gdy będę miał trochę wolnego czasu, to narysuję jak powinien cały wyglądać, ale będzie on przedstawiony w osobnym temacie.

Dobry cyrkiel do wycinania powinien mieć:
a. nóżkę o przekroju takim jak na rysunku
b. regulowaną wysokość nóżki (ostrze już nie musi być regulowane)
c. ostrze, którego cała powierzchnia od strony nóżki powinna być prostopadła do powierzchni cięcia
d. możliwość kasowania luzów na przesuwanym ramieniu.



Lepsze jest wrogiem dobrego.

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
13-11-14 17:43  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Po to ma człowiek rozum, aby tworzył coś lepszego, a nie zadowalał się tym co ma.
Ten cyrkiel jest dobry, ale nie znaczy, że nie może być lepszy.
A poza tym, niektórzy potrafią człowieka zniechęcić do pracy twórczej, zadowalając się byle jakością.

Pozdrawiam

--

Post zmieniony (13-11-14 17:48)

 
13-11-14 19:04  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Janusz_x   

Propeler .

Proponowałbym małą modyfikację twojego projektu.
Możliwość obrotu ostrza o 180 stopni.
Umożliwi to wycinanie zarówno krążków jak i otworów.

Pozdrawiam

Janusz_x

 
13-11-14 19:09  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

O tak, Janusz ,będzie możliwość obrotu takiego ostrza w moim projekcie.
Słusznie zauważyłeś.

Pozdrawiam

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
17-11-14 07:32  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Chyba nie ma rzeczy której człowiek nie potrafi skomplikować. ;) A ja ignorant nie zastanawiając się nad siłami odśrodkowymi dośrodkowymi i wszelkimi innymi po prostu brałem cyrkiel i wycinałem. Teraz już tak nie będzie...... ;)

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
17-11-14 11:23  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

To, żeby powstał lepszy cyrkiel, wcale nie musi być skomplikowany. Trzeba tylko pomyśleć ( czy to takie trudne ?).

--

Post zmieniony (17-11-14 11:24)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024