FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
02-11-14 10:40  [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Kupiłem jakiś czas temu cyrkiel Olfa CMP-1, ale nie jestem w stanie nauczyć się z niego korzystać. Początek zawsze idzie dobrze:



Ale już po kilku obrotach, kiedy igła cyrkla zagłębia się nieco w tekturę średnica wycinanego kółka zaczyna robić się mniejsza:



Efekt końcowy jest opłakany:



Robię tak, że staram się trzymać cyrkiel idealnie pionowo i kręcić tą długą końcówką za którą trzymam, ale mimo wielu prób nie wychodzi to tak jak powinno. Próbowałem kombinować innymi metodami, np. przechylać cyrkiel w kierunku cięcia:



ale efekt był podobny. Myślałem też, żeby spróbować wyciąć kółko za jednym obrotem, ale to kończy się najczęśiej tak, że igła cyrkla wypada mi z otworu, a ostrze zjeżdża gdzieś do wnętrza koła. Tak więc czy jest jakaś magiczna technika korzystania z tego cyrkla? Czy po protu próbować i za setnym razem wyjdzie jak powinno?

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
02-11-14 10:57  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

Wysuń bardziej nożyk albo zmień na nowe ostrze bo może jest tępe.

--

Skończone:
A6M3 Zero, DH-82A Tiger Moth, DHC-1 Chipmunk, P-39N Airacobra, PWS-3, PZL-101 Gawron, Me-1101, P-51B Mustang, F4F Wildcat, PWS-3b, Westland Whirlwind Mk.I,

Na warsztacie:
Ki-43-II Kai Hayabusa

 
02-11-14 11:40  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Ja kręcę materiałem a nie cyrklem. Cyrkiel trzymam nieruchomo.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
02-11-14 12:35  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

Stary: Ja też:)

--

Skończone:
A6M3 Zero, DH-82A Tiger Moth, DHC-1 Chipmunk, P-39N Airacobra, PWS-3, PZL-101 Gawron, Me-1101, P-51B Mustang, F4F Wildcat, PWS-3b, Westland Whirlwind Mk.I,

Na warsztacie:
Ki-43-II Kai Hayabusa

 
02-11-14 12:51  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

A już myślałem że to tylko mój patent ;-)
Warto też popracować nad udoskonaleniem cyrkla. Ma on niestety taką wadę że potrafi się czasami obluzować w czasie cięcia. Ja wkleiłem tu i ówdzie po pasku pcw żeby nie miał luzów.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
02-11-14 13:01  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ja również kręcę elementem. Staram się delikatnie tylko dociskać ostrze i kręcę cierpliwie aż do całkowitego odcięcia. Zauważyłem, że przy odpowiednim nachyleniu odchodzącym od pionu urządzonka w kierunki pracy ostrza udaje mi się zachować prostopadłą krawędź cięcia bez zmniejszania średnicy.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
02-11-14 13:02  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
MarcinekZ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

Dodam, że jak już trochę się natnie materiał z jednej strony to warto go obrócić i ciąć z drugiej. Farfocle na zdjęciu to efekt tępego ostrza i być może zbyt mocnego docisku ostrza do materiału.
Osobiście używam cyrkla z grzechotką w uchwycie. Bardzo ułatwia trzymanie cyrkla w pionie.

--
..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___

 
02-11-14 13:14  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Nie wiem, czy masz ten sam problem, ale możliwe, więc podpowiadam (żeby było jaśniej dodawam fotkę).
U mnie część 1 mimo dokręcenia śruby ustalającej miała luz w stosunku do części 2. Powodowało to kiwanie się ostrza.
Dobrałem odpowiedniej grubości pasek tekturki (zaznaczony czerwoną strzałką), wcisnąłem między 1 i 2 i zrobiło się o wiele lepiej.



Chyba po prostu uściśliłem "tu i ówdzie" Starego ;-)

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
02-11-14 14:43  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
Krystian 



Na Forum:
Relacje z galerią - 39
Galerie - 31


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 3

Vwsmok ma rację ten zabieg rozwiązuje problem o którym piszesz.
Mój cyrkiem miał ten sam problem po zabiegu z paskiem brystolu jest w porządku.

--
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire

ŁSM

 
02-11-14 15:29  Odp: [Technika] Jak korzystać z cyrkla Olfa?
greg   

Witam.

Również doskwierał mi ten problem nietrzymania średnicy podczas wycinania.
Usunąłem go podobnie jak koledzy przedmówcy.
Swoją drogą, czy w nowszym modelu, producent zniwelował ten problem ?
Pozdrawiam.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024