FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
28-04-14 22:02  [R/G] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Zdjęcia z relacji
Galeria końcowa

============================================

Po zmontowaniu Hurricane'a łódzkie zakłady rozpoczynają kolejną produkcję. Tym razem na warsztat idzie A-10 Thunderbolt II z Małego Modelarza w wydaniu pierwszym z roku 1994:



Model chyba dobrze znany na forum sądząc po licznych wpisach w projekcie grupowym "50 lat Małego Modelarza", aczkolwiek na forum nie ma żadnej ukończonej relacji z klejenia tego wydania (jedna niedokończona jest tu, a tu jest relacja z wydania z 2006). Prawdę mówiąc nie przewiduję szybkiego postępu prac ze względu na ropoczęty sezon rowerowy i liczę się z tym, że budowa może się przeciągnąć na wiele miesięcy.

Opracowanie było na forum bardzo chwalone i patrząc na wycinankę zapowiada się naprawdę zacnie, ale jedno mnie w nim razi: brak wnęk podwozia. Jeśli dam radę to chciałbym je dorobić, przy czym w przednim segmencie to chyba nie będzie trudne, natomiast w skrzydłach już nieco gorzej. Wiem, że wydanie z 2006 miało wnęki - gdyby ktoś podzielił się skanem odpowiednich części to bardzo ułatwiłoby mi to pracę. Rozważam też możliwość waloryzacji kabiny i dorobienia uzbrojenia, ale to póki co pod znakiem zapytania. Poza tym planuję nauczyć się na tym modelu lakierowania. Póki co arkusze są nasączone caponem. Prawdopodobnie czeka mnie też tłoczenie kabiny, chociaż jeśli ktoś może mi wskazać skąd wziąć gotową (podobno były) to będę wdzięczny.

No dobra, koniec gadania, pora na zdjęcia. Niestety, jak widać dobitnie na drugim zdjęciu wycinanki jeden z kolorów kamuflażu jest inny na obu arkuszach. No cóż, 20 lat temu takie kwiatki miały prawo się zdarzyć.

Segmenty opracowane są w technice dwuwręgowej. Jak widać postanowiłem zrezygnować z klejenia na styk. Niestety, stosowana przeze mnie technika z ząbkami to jakiś koszmar. Dzisiaj zeszło mi dwie godziny na połączenie dwóch widocznych segmentów. Mam pomysł na lepszy sposób łączenia, który wypróbuję przy kolejnych segmentach.

Znalazłem też na forum link do strony ze zdjęciami A-10. Myślę, że przyda się przy waloryzacjach.

--

Post zmieniony (10-02-19 16:03)

 
28-04-14 22:58  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Cze, będę podpatrywał, bo w planach (dalekich) jest to nowsze opracowanie z MM. Zastanawia mnie ten pomysł na dwie wręgi i sklejkę. Na ostatniej fotce masz wklejoną wręgę (lub włożoną ?) w ostatni segment a z przystającego do niego wystaje pasek łączący. Jak chcesz to skleić ?

Pozdro,
Bohdan

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
28-04-14 23:30  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Kolega na Papermodels skleił to wydanie do końca. Może ci się przyda jego relacja.

Trzymam kciuki za postępy.

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
29-04-14 06:01  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
MarcinS 

Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 4

No to masz we mnie kibica (moze nawet kibola).
Kiedys jak mieszkalem w Manili I latalem w lokalnym klubie na lotnisku w Clark
takie samoloty ladowaly na rownoleglym pasie nic nie robiac sobie z cessny na prostej obok.
Dystans pomiedzy nami byl pewnie sporo ponad 1500m ale na pilocie cessny
to robilo wrazenie zwlaszcza ze A-10 widzialem pierwszy raz na zywo.

--
pozdrawiam,
MarcinS

 
29-04-14 08:23  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Na ostatniej fotce masz wklejoną wręgę (lub włożoną ?) w ostatni segment a z przystającego do niego wystaje pasek łączący. Jak chcesz to skleić ?

Wręga jest włożona do zdjęcia i żeby utrwalić kształt segmentu. Dwa pierwsze segmenty skleiłem tak, że zrobiłem pasek łączący, a potem tą drugą wręgę trochę zeszlifowałem i nakleiłem na pierwszą żeby zapobiec składaniu się paska do środka. Tyle teorii. Natomiast w praktyce był to koszmar, bo ząbki paska okazały się za małe i za miękkie, więc musiałem je jeszcze od spodu wzmocnić kolejnym paskiem. Efekt końcowy jest dobry, ale ilość pracy jaka w to poszła jest po prostu za duża. Teraz myślę albo o tym żeby zrobić pasek łączący ze sztywniejszego papieru i żeby ząbki były większe. Alternatywnie myślę o czymś takim (zdjęcie ukradzione z wątku Rafaela):



Hastur >> dzięki za link, przyda się. Wątek odwiódł mnie od pomysłu żeby może jednak kleić wręgi na styk.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
29-04-14 08:27  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Rafael zaglada i sie przyglada ;) Moj dalej czeka, mam nadzieje, ze juz niedlugo, bo mam pare nowych pomyslow na ciag dalszy tej rozgrzebanej budowy. Chociaz znajac zycie, to ja do niego wroce, to ktos nowe opracowanie zaprezentuje :)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
29-04-14 10:17  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

No ja bym chętnie obejrzał dokończenie twojej relacji (nawiasem mówiąc to tego Ubota VII i Bf110 też), ale wygląda na to że ja mam póki co większe szanse na ukończenie pierwszym :-) Swoją drogą to może się kiedyś na sjeście pojawię, chociaż nie wiem czy A-10 przytargam bo duży.

 
29-04-14 10:32  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Dasz radę. Nie takie modele na Sjeście już były. Ja osobiście chętnie bym obejrzał Twojego A-10 skończonego.

--
Pozdrawiam!

 
29-04-14 16:38  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Hadziuk 



 - 0

No to ja też zasiadam i pilnie obserwuję twoją relację, może i kiedy swojego A-10 zacznę :D
Powodzenia :)

--
Pozdrawiam
Hadziuk!
-----------------------------------
Żyć czy kleić?
----------------------------------------

 
07-05-14 23:28  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Postępy nad modelem idą bardzo powoli. Raz, że jestem zawalony pracą i nie mam kiedy kleić. Dwa, że to co miało być szybkim i prostym modelem bez drobnicy okazuje się być cholernie pracochłonną konstrukcją. Dość powiedzieć, że jeden segment to jakieś 2,5-3 godziny pracy. Dokleiłem trzeci segment i na potrzeby zdjęcia przypasowałem na sucho czwarty.

Wnioski:

1. Capon czyni cuda. Po gruntowaniu arkuszy jestem w stanie zmyć praktycznie każdą plamę z kleju. Biorę trochę caponu na patyczek do uszu, namaczam plamę i ścieram suchą końcówką patyczka. Genialne.

2. Kartonowe wzmocnienia segmentów mogą prowadzić do tego, że ściany segmentu robią się wypukłe. Rozwiązaniem wydaje się być wklejenie kartonu wzmacniającego a następnie wsadzenie obu wręg w końcówki segmentu, tak żeby wzmocnienie przykleiło się w momencie kiedy segment ma właściwy kształt.

Pytania:

Na przedostatnim zdjęciu widać, że między segmentami zrobiła się mała szpara. Chyba za szybko przestałem dociskać segmenty do siebie. Nie widać tego bardzo, ale irytuje. Jest jakiś sposób na usunięcie takiej szpary? Myślałem o zalaniu klejem i usunięciem potem jego nadmiaru, ale klej szewski którego używam traci większość swojej objętości kiedy wysycha. Wszelkie sugestie mile widziane.

Post zmieniony (10-02-19 16:03)

 
08-05-14 00:00  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
nowy   

Witam jeśli dalej potrzebujesz wnęk podwozia to posiadam takowe.

--

 
08-05-14 06:39  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Witam jeśli dalej potrzebujesz wnęk podwozia to posiadam takowe.

Tak, nadal szukam skanów. Byłbym wdzięczny, gdybyś mógł je gdzieś wgrać albo wysłać mi na maila (adres w profilu).

 
08-05-14 08:21  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Do zatykania szpar dobry jest gęsty Wikol. Jak nie da rady za pierwszym razem, to robisz poprawkę i retuszujesz.

--
Pozdrawiam!

 
08-05-14 09:21  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
elvis 

Na Forum:
Galerie - 2


 - 1

killy9999 a nie chcesz pdf'a z uzbrojeniem?

 
08-05-14 09:27  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

elvis >> Jeśli masz to poproszę :-) Widziałem na innym forum, ze ktoś miał.

Jasiek >> dobra, spróbuję, chociaż od Wikolu od dawna trzymam się z daleka ze względu na łatwość zrobienia nieusuwalnych plam.

 
08-05-14 10:04  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Jak masz impregnowane arkusze to nie powinno być problemu.

--
Pozdrawiam!

 
08-05-14 20:21  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
witya 

Na Forum:
Galerie - 3
 

A czy można poprosić o wstawienie do szufladek zarówno wnęk podwozia jak i uzbrojenia?

--

 
09-05-14 13:39  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
elvis 

Na Forum:
Galerie - 2


 - 1

Weki podwozia to chyba nie bardzo, no chyba że ktoś od nowa je narysował, bo skanów z nowego A-10 to raczej nie można.
Co do uzbrojenia to wolałbym nie wstawiać, bo ani rysunków montażowych ani nic, bo robione na własny użytek. Ale jak ktoś reflektuje to mogę podesłać drogą mailową.
iras poszło do ciebie na maila z profilu. Jeśli jest nieaktualny to pisz.
Pozdrawiam

Post zmieniony (09-05-14 13:40)

 
09-05-14 14:30  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

elvis - jeśli możesz to ja też jestem zainteresowany uzbrojeniem do A10

--
"Si vis pacem para bellum"

 
09-05-14 22:53  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
witya 

Na Forum:
Galerie - 3
 

To i ja poproszę.

 
10-05-14 14:34  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Hadziuk 



 - 0

w miarę możliwości to i ja bym się ucieszył z rakietek :D

--
Pozdrawiam
Hadziuk!
-----------------------------------
Żyć czy kleić?
----------------------------------------

 
10-05-14 19:56  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Adam Cook - bomb 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 62


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10


 - 25

Mam ten model ale w takim ciapowato-pustynoo-dziwnym kamuflażu.
Taki sam jak Twój kleiłem lata temu, więc może jeszcze raz się skuszę.
Jakbyś mógł to też proszę o zestaw rakiet.
Adam

--
<<<Wszystko co jeździ , a w szczególności po szynach , RULEZZZ>>>

 
11-05-14 21:02  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
elvis 

Na Forum:
Galerie - 2


 - 1

Panowie poszły pdf'y. Pozdrawiam

 
11-05-14 22:05  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
witya 

Na Forum:
Galerie - 3
 

Elvis - dziękuję.

 
13-05-14 08:00  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Jari 

 

Elvis, jeśli można to i ja poproszę o pdf’a.

--
Amatorzy zbudowali arkę - profesjonaliści Tytanica.

 
13-05-14 08:09  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
elvis 

Na Forum:
Galerie - 2


 - 1

zeby więcej nie zaśmiecać wątku prośbami o pdf'y proszę bezpośrednią informację na adres email elvis100@poczta.fm. Pozdrawiam

 
13-05-14 19:12  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

No faktycznie, trochę bałaganu zrobiło się z tymi prośbami - może moderatorzy mogliby usunąć posty w których jest tylko prośba o podesłanie PDFa z uzbrojeniem?

Budowa idzie powoli do przodu, z akcentem na "powoli". Dokleiłem kolejny segment i wykonałem szkielet skrzydeł. Zamaskowałem też za pomocą wikolu i retuszu niewielką szczelinę między segmentami sklejonymi wcześniej (drugie zdjęcie). Efekt niezły, aczkolwiek teraz spoina jest błyszcząca, co wyróżnia ją trochę na tle półmatowego kartonu.

Przez następne 2 tygodnie będę miał więcej czasu, więc liczę, że budowa przyspieszy. Szczególnie, że udało mi się w końcu opracować technikę łączenia segmentów, która jest i szybka i daje dobry efekt. Zastanawiam się jak podejść do kwestii skrzydeł. Zewnętrzne części płatów są doklejane na styk. Obawiam się niedokładności, nawet mimo wyszlifowania razem przylegających wręg. Zastanawiam się czy nie spróbować jakoś tego skleić na paski łączące.

Post zmieniony (10-02-19 16:04)

 
13-05-14 19:58  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Hadziuk 



 - 0

Dzięki za rakietki :) i powodzenia w budowie modelu :)

--
Pozdrawiam
Hadziuk!
-----------------------------------
Żyć czy kleić?
----------------------------------------

 
14-05-14 22:18  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Stary karton spłatał mi figla. Przy zaokrąglaniu krawędzi natarcia porobiły się załamania. Wygląda to niestety źle. Da się coś z tym zrobić? Czy to może być wina caponowania? Co ciekawe, na cienkich paskach problem nie występuję, dopiero na szerszych robi się kłopot.

 
14-05-14 23:51  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Pokaż coś Bracie, napisz jak kształtowałeś krawędzie ? Co do łączenia zewnętrznych płatów z centropłatem (rozumiem, że o to miejsce chodzi) to wg mnie możesz to również przerobić na "jedną wręgę".

Pozdrawiam, Bohdan

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
15-05-14 09:44  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Kształtowałem krawędzie w sposób standardowy, a przynajmniej taki który zawsze działał na lepszym kartonie: o krawędź stołu. Najpierw kilka razy delikatniej, żeby lekko zaokrąglić, a potem kilka razy trochę mocniej. Ponieważ szerokość poszycia nie jest zbyt duża, to potem jeszcze o krawędź nożyczek. Udało mi się trochę odratować krawędzie biorąc patyczek do szaszłyków i rolując nim prostopadle do załamań wyrównałem je trochę. Wygląda o niebo lepiej (stan na zdjęciach), ale wciąż nie idealnie. Obawiam się, że przy pozostałych krawędziach natarcia też tak będzie. Zastanawiam się, czy to może być wina zbyt grubej warstwy caponu?

A złączenia skrzydeł z centropłatem chyba jednak zrobię na styk.

Post zmieniony (10-02-19 16:04)

 
15-05-14 10:35  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

W moim sporo sliny do tej pory zuzylem, a jeszcze do skrzydel nie doszedlem. Mozna zawsze BCG uzyc do zwilzenia powierzchni, ale jesli karton jest zacaponowany z obu stron, to pewnie niewiele da...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
16-05-14 16:40  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Majstruję dalej przy centropłacie. Poszycie jeszcze nie jest do końca przyklejone, bo wyszło kilka kwiatków i zastanawiam się jak je skorygować.

Po pierwsze wręgi w tym modelu zdają się być opracowane tak, że muszą być wycięte dokładnie po zewnętrznej stronie linii i ani odrobinę mniej. Ja tnę po zewnętrznej stronie, ale potem szlifowałem przylegające wręi żeby były dokładnie takie same. No i przez to wręgi są trochę za małe. Przy kadłubie to nie było dużym problemem, ale tutaj niestety górna część poszycia wychodzi za część dolną. Do tego są spore szczeliny pomiędzy kadłubem a dolną częścią poszycia (póki co tylko przymierzone, ale widzę że nie będzie przylegać idealnie). Będzie trzeba jakoś zamaskować. Udało mi się w miarę wyeliminować załamania na krawędziach natarcia. Powstało za to załamanie na jednym ze skrzydeł powyżej krawędzi natarcia (drugie zdjęcie). Przyczyna: wzmocnienie wklejone od spodu nadawało trochę za dużą krzywiznę w tym miejscu, no i przy próbie naprostowania skończyło się jak widać. No nic, keep calm and carry on.

Post zmieniony (10-02-19 16:05)

 
30-05-14 19:44  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Niestety, budowa ugrzęzła. Klejenie skutecznie pokrzyżowała najpierw ładna pogoda, a potem koty mojej rodzicielki, którymi będę się opiekował jeszcze przez najbliższe półtora miesiąca. Ponieważ klejenie przy dwóch kotach w kawalerce nie jest dobrym pomysłem, budowa posuwa się naprzód dosyć nietypowo. Mianowicie wycinam wszystkie wręgi i elementy podklejane tekturą.

Jako następne planuję wykonanie kół - to powinno się udać przy kotach.

--

Post zmieniony (10-02-19 16:05)

 
22-06-14 20:56  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Budowa postępuje dosyć powoli, ale dzisiejszy deszczowy dzień pozwolił mi na dokończenie kilku fragmentów modelu. Na początek tylna część kadłuba (na ostatnim zdjęciu tylko przymierzona).

Zagadkę co zrobić z górnym poszyciem centropłatów wystającym ponad część dolną postanowiłem rozwiązać klejąć resztę skrzydeł i przymierzając. Póki co zrobiłem lewe skrzydło (końcówka jeszcze nieprzyklejona, przymierzona do zdjęcia).

Model jest naprawdę dobrze spasowany (wymieniane wcześniej problemy to raczej moja wina), tym bardziej że był kreślony ręcznie. Karton jeszcze sprawia mi trochę trudności, ale poszedłem za wcześniejszymi radami żeby przed zaokrąglaniem części zwilżyć je trochę i to faktycznie pomaga. Efekt na pewno jest lepszy niż wcześniej. Jedynym poważniejszym problemem są różnice kolorów pomiędzy arkuszami.

Aha, zapomniałem wcześniej napisać, że dzięki życzliwości jednego z kolegów wszedłem w posiadanie fragmentów nowszej wycinanki, które umożliwią mi wykonanie wnęk podwozia.

Post zmieniony (10-02-19 16:05)

 
23-06-14 11:39  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Hadziuk 



 - 0

No dobrze ci idzie, oby tak dalej :D

--
Pozdrawiam
Hadziuk!
-----------------------------------
Żyć czy kleić?
----------------------------------------

 
26-06-14 11:44  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
vicovaro25 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Sklejasz mój ulubiony sprzęt, bardzo dobrze ci to wychodzi a dodatkowo bardzo szczegółowo komentejusz to co robisz co w połączeniu z super zdjęciami czyni tę relację wyjątkową. Gorąco kibicuje i oby tak dalej ;).

 
29-06-14 20:20  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Cieszę się, że relacja się podoba.

Dzisiaj wykonałem drugie skrzydło. Różnice barw pomiędzy arkuszami są niestety mocno widoczne.

Nauczyłem się w końcu obchodzić z tym antycznym kartonem. Myślę, że już żadna krawędź spływu nie będzie połamana.

Jak? Za pomocą wacika do uszu smaruję od niezadrukowanej strony rozpuszczalnikiem nitro (bo arkusze są pokryte caponem), a potem jeszcze trochę wodą i formuję. Efekt doskonały.

A na koniec demonstracja czemu warto było zaimpregnować arkusze. Na zdjęciach po lewej stan zaraz po przyklejeniu, na zdjęciach po prawej stan po czyszczeniu wacikiem zamoczonym w caponie.

Po zrobieniu zdjęć jeszcze trochę to doczyściłem, zalałem szczeliny wikolem i zamalowałem, więc końcowy efekt jest lepszy niż to co widać na zdjęciach.

Kolejnym krokiem będzie przyklejenie w końcu centropłatów i łatanie gigantycznych szczelin między nimi a kadłubem (na zdjęciu kilka postów wcześniej).

--

Post zmieniony (10-02-19 16:05)

 
29-06-14 23:01  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Lu   

Skleilem ten model rok temu. Czy pjawialy sie problemy?
Kilka drobnych , jak przy kadym modelu.
Wspomniales napoczatku o oszkleniu kabiny...Nie musish wytlaczac,. Oszklenie sklada
sie z dwoch czesci - przedniej I tylnej.
Przednia latwo mozna uformowac z kawalka folii . Ja zastosowalem folie o zoltym odcieniu
Tylna czesc ,rowniez mozna latwo uformowac lub wyciac ( juz kiedys o tym wspominalem)
z - opakowania zarowek SPELKOW.
W dziale elekryczny kazdego sklepu sa zarowki o owalnym ksztalcie lut w formie sopelkow.
Zarowki te, sa opakowaniach pokryte folia uformowana do ksataltu zarowki. Te folie
idealnie nadaja sie na oszklenia kabinek.
Z koncowkami skrzydel zawsze sa mniejsze lub wieksze problemy.
Dajesz sobie swietnie rade. Model wyglada na piatke - jak narazia.

 
06-07-14 15:31  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Lu >> Jeśli chodzi o kabinę, to kupiłem tłoczoną z GPMu.

Wczoraj i dzisiaj walczyłem z przyklejeniem centropłatów. Sporo pracy kosztowało mnie ich spasowanie i zamaskowanie szczelin. Napracowałem się dużo wikolem i farbami, ale z ostatecznego rezultatu jestem zadowolony (przynajmniej biorąc pod uwagę jak to na początku wyglądało). Nie podoba mi się tylko kilka drobnych zagnieceń, których można było uniknąć.

Byłem chyba zbyt optymistyczny w kwestii formowania starego kartonu: oba profile centropłatów mają załamania, pomimo wcześniejszego nawilżenia.

Dodatkowo na lewym centropłacie wystąpiło "ciekawe" zjawisko. Przy przyklejaniu profili wyciekło mi nieco kleju ze szczeliny, więc standardowo usunąłem nadmiar caponem. Robiłem tak już wiele razy wcześniej przy klejeniu kadłuba. Tym razem jednak na poszyciu w miejscu caponowania pojawiły się brunatne odbarwienia. Potraktowałem to miejsce ponownie caponem i okazało się, że kiedy tylko nakładam capon i zaczynam go wcierać na powierzchni pojawia się pomarańczowo-różowy glut - widać na zdjęciu na chusteczce i rozmazany na poszyciu.

Udało mi się go zetrzeć i plamy zniknęły, ale nie mam pojęcia co to mogło być. Przypuszczałem początkowo, że to może efekt tego, ze skrzydło jest od spodu podklejone brystolem, a ów glut to klej który wsiąkł w karton od drugiej strony. Tyle, że kadłub też jest podklejony i tak się nie robiło.

Zacząłem też prace nad przednimi segmentami kadłuba. W planach delikatna waloryzacja kabiny, wnęki podwozia i wnęki na drabinkę.

Znalazłem sporo materiałów w sieci, z których wynika że aktualny projekt wnęki (zaczerpnięty z trzeciego opracowania) stanowi fikcję modelarską. Nie jestem pewien czy moje modelarskie cojones są na tyle duże, żeby próbować doprowadzić wnękę do pełnej zgodności ze stanem faktycznym, ale na pewno chciałbym trochę uplastycznić wnętrze.

Post zmieniony (10-02-19 16:06)

 
01-08-14 17:03  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dzisiaj mini-aktualizacja z prośbą o pomoc.

Deszczowy poranek zaowocował niewielkimi postępami, właściwie nieproporcjonalnymi do poświęconego czasu. Nadal jestem na etapie klejenia przednich segmentów kadłuba, wnęki podwozia i kabiny pilota. Mnóstwo czasu poświęciłem kabinie, żeby dojść do tego jak wkleić części 21. Rysunku montażowego nie ma i dopiero po długim kombinowaniu doszedłem do tego, że w opisie zamieniono strony lewą z prawą.

A teraz prośba o pomoc: czy ktoś posiada na zbyciu części 21a i 21b z drugiego albo trzeciego wydania i byłby skłonny wysłać mi je pocztą? Posiadam skany, ale niestety widać różnicę pomiędzy elementami z oryginalnej wycinanki a wydrukowanymi.

Post zmieniony (10-02-19 16:06)

 
12-08-14 20:26  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

W ostatnich dniach dokończyłem przód kadłuba. Po kilku przymiarkach postanowiłem odpuścić waloryzację. Uznałem, że większą frajdę da mi dobrze zrobiony standard niż nieudane dorabianie elementów kabiny i wnęki podwozia. Od siebie dodałem tylko drążek sterowy, bo ten co był w wycinance to żart jakiś, i dwie dźwignie w kabinie.

Pozwoliłem sobie na nieco śmielsze poczynania z retuszem. Nie ograniczyłem się do uzupełnienia szczelin pomiędzy przednimi segmentami wikolem, ale też spiłowałem nierówne spoiny w pierwszych dwóch segmentach.

Niestety, łączenie przedniej części kadłuba z resztą samolotu wyszło źle. Oczywiście teraz wiedziałbym już jak zrobić dobrze. W rzeczywistości retusz nie rzuca się aż tak bardzo w oczy, za to w kilku miejscach nierówność spoiny jest dosyć widoczna (trochę widać na trzecim zdjęciu). Poniżej reszta zdjęć.

Zacząłem też wstępnie pracować nad silnikami. Nie podoba mi się jasno-szary kolor wlotów powietrza i turbin. Wydaje mi się, że turbina powinna być w kolorze gunmetalu, a wlot i kołpak w kolorze kamuflażu.

--

Post zmieniony (10-02-19 16:07)

 
13-08-14 12:33  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
FloggerB   

W sumie to MM wydał ten model w trzech malowaniach......przydałoby się czwarte - takie jasnopopielate w drobne plamki - może daliby się skusić na taki numer potrójny ?!?
killy9999 - kibicuję i życzę radości z klejenia !

 
18-08-14 18:25  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dzisiejszy dzień zaowocował sklejeniem lewego silnika. Zdecydowałem się na wykonanie wnętrza wlotu powietrza i kołpaka turbiny w kolorach kamuflażu, czyli tak jak przedstawiono na zdjęciu w poprzednim poście. Nawiasem mówiąc to na silniku jest kilka błędów kamuflażu, np. szary fragment od przodu chyba nie powinien tu być, biorąc pod uwagę że jest tylko na dwóch pierwszych segmentach, a na kolejnych znika.

Post zmieniony (10-02-19 16:07)

 
18-08-14 21:09  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

A mnie zamiast fotek pojawia się jakiś monit o założenie konta w Yahoo...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
18-08-14 21:10  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Jestem pod wrażeniem jak ładnie to skleiłeś.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
19-08-14 09:53  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Kilminster >> Sorry, mój błąd. Już powinno być dobrze.

 
20-08-14 09:22  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Alski >> dzięki. Nie mam co prawda poczucia, że jest aż tak ładnie, ale nie ma rażących błędów i to mnie cieszy. Nie mam natomiast wątpliwości, że bardziej doświadczony modelarz zrobiłby ten model dokładniej i czyściej.

Wczoraj skleiłem drugi silnik.

Kilka uwag dla osób które będą kiedyś w przyszłości robić ten model:
- warto zrezygnować z klejenia wręg na styk i zastosować do łączenia segmentów paski.
- po sklejeniu części 33/a/b i 34/a/b warto wyciąć w nich otwory. Podobnie w części 44b, przy czym tam otwór musi być mniejszy niż obrys na część 45.
- kołpak turbiny zrobić przy użyciu cyjanoakrylu.
- na ostatnich segmentach jest nieco przesunięty kamuflaż od góry (ok. 2-3mm).

Post zmieniony (10-02-19 16:07)

 
20-08-14 10:35  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Świetnie wyprofilowane osłony silników i przejście płaty-kadłub !

 
20-08-14 12:38  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Piękne silniczki , palce lizac, przysłowiowo "wyciskasz " z niego pieknie. Tym bardziej doceniam iż miałem ten karton w rekach i wiem że do najcieńszych i spolegliwych nie nalezy.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024