FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 14Strony:  <=  <-  9  10  11  12  13  ->  => 
23-01-16 10:20  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Podziwiam Twoje wykonanie to raz. Ale jeszcze większy mój podziw wynika z podejścia do tematu. Analiza rysunków, opisów itd z fachowej literatury... To już bajka nie dla takich dzieci jak ja, osobiście chyba bym nie podołał... Ale brawa należą się Tobie zdecydowanie.

Ale że mój złośliwy charakter musi wyjść na wierzch... Na Kodze i tak by Cię zajechali :D

--
54323031

 
23-01-16 14:33  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
ANDR7EJ 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 11


 - 2

Dobra robota, pomysłowo wybrnąłeś z olinowaniem bezana, ale nie daje mi spokoju wersja sugerowana przez Shipyard. Na rysunku schematycznym jest pięć lin zamocowanych do drzewca i przechodzą przez blok. Zinterpretowałem to w ten sposób: blok dwurolkowy z liną przechodzącą przez otwory w drzewcu, co zapewnia równomierne rozłożenie sił (rysunek odręczny, ale mam nadzieję, że czytelny)



Jest to tylko wymysł nie poparty żadną wiedzą historyczną, ale jak to stwierdziłeś „w takich zagadkach...”

--

 
23-01-16 15:49  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Dzięki.
Ostoja - widzisz, to nie jest takie proste. Linki są z tej nici, po lewej. Jak widać trochę od białej się różni. Dużo ciemniejszej boję się brać. Może przy następnym modelu spróbuję czegoś innego, ale tak do końca to nie jestem do tego przekonany.



Ryszard - da się zrobić, dzięki:).

Petrov - co do tego zajechania na Kodze, to kto wie, czy nie?:))). Zresztą może kiedyś uda się popracować i na Kodze i zweryfikować to i owo. Z tą analizą to nie ma co przesadzać. To jest wszystko dużo prostsze i bardziej amatorskie niż się być może wydaje. Ale to jest tak jak napisał ANDR7EJ - widzisz coś, próbujesz zrobić i nagle się zastanawiasz: "ale zaraz, że jak to?:)". Literatury fachowej nie mam zbyt wiele. Główne źródło wiedzy to internet - forum Pana Krzysztofa Gerlacha, wspomniana Koga i reprodukcje. No i pomoc takich kolegów, jak właśnie ANDR7EJ,czy Seahorse. Zresztą za chwilę też tak będziesz szukał:).

ANDR7EJ - przepraszam, bo rysunek był zbyt schematyczny. W instrukcji wygląda to tak:



Więc jest tam jakiś inny blok. Próbowałem to nawet robić, ale nie umiałem sensownie tego zamocować do rei. Nie wpadłem na to, żeby to zrobić tak, jak narysowałeś. Ja po prostu przewlekałem linkę, która szła od razu do bloku i tak z lewo na prawo. Ale bez sensu to wyszło:) I dałem sobie spokój.

Pozdrawiam

--
Ukończone: "Czarny Kruk", "Wolf", "Vesuvius" (1890), "Fuso" (1904), "Mecidiye" (1903), "Swietłana" (1898), "Kersaint", kościół sv.Jilji, kościół z Krpy, HMS "Vega", "Chin Yen", "Pinta", kościół z Vroutek, HMS "Captain"(1870)
Nieukończone: "Mercury", HMS "Cotswold"

 
23-01-16 18:01  Odp: [R] Fleuta
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 2
 

Chętnie włożę kij w mrowisko. Ze skanu instrukcji wynika, że jest tam nieparzysta liczba lin. A to według mnie niedobrze, bo wydaje mi się, że działało to tak, jak na rysunku, oczywiście w różnych wariantach. "Kwadratowe" bloczki wyrównywały naprężenie lin zamocowanych na stałe do listwy przy rei.
Po lewej "Zeehaen - 1639" po prawej "Duyfken - ok 1606"


"Zeehaen" można obejrzeć tu.
Inne podejście do "Duyfken'a" wg. K-H Marquardt'a tu.

Pozdrawiam

--

Post zmieniony (23-01-16 20:26)

 
23-01-16 18:18  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Mariaszek, na starych żaglowcach liny zazwyczaj były takie lub ciemniejsze:

Liny Na Stary żaglowiec.


--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
23-01-16 19:02  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Ha, dzięki Seahorse, jakoś wiedziałem, że mogę na Ciebie liczyć:). Cóż teraz zatem zrobiłbym to pewnie inaczej, choć - jak rozumiem - obydwie wyrysowane przez Ciebie wersje byłoby uprawnione:) Próbowałem zrobić wariant z prawej, tyle, że u mnie jest mniej linek - to owo uproszczenie, o którym pisałem.
I niestety znowu okazuje się, że po Twoich linkach robota trochę się przeciągnie:). Choć olinowania bezana już nie będę zmieniał. Znam swoje ograniczenia:).

No i widzisz Petrov - robisz i robisz, a potem się okazuje, że coś nie bardzo:). Więc wolałbyś uniknąć tej sytuacji na przyszłość, więc szukasz:). Ciebie też to czeka:)

Ostoja, dzięki za fotkę. Tak nie do końca jest to jednak właśnie jednoznaczne. Spójrz na przykład na to zdjęcie:
http://www.modelships.de/Museums_and_replicas/Batavia/gPICT0519.jpg

i inne na stronie: http://www.modelships.de/Museums_and_replicas/Batavia/Photos_Batavia.htm.
Kolor lin zależał raczej od stopnia ich zużycia, warunków pogodowych itp. Okręcik, który próbuję robić, jest raczej wykonywany na "nowo" - niezużyty kadłub, prawie czyste żagle i do takiego obrazu lepiej chyba pasują i linki nowe, czyli jasne.

Pozdrawiam

--
Ukończone: "Czarny Kruk", "Wolf", "Vesuvius" (1890), "Fuso" (1904), "Mecidiye" (1903), "Swietłana" (1898), "Kersaint", kościół sv.Jilji, kościół z Krpy, HMS "Vega", "Chin Yen", "Pinta", kościół z Vroutek, HMS "Captain"(1870)
Nieukończone: "Mercury", HMS "Cotswold"

 
23-01-16 19:51  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
ANDR7EJ 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 11


 - 2

Obawiam się że nie dojdziemy do ładu z tymi linami. U Wolframa zu Mondfelda w „Historic Ship Model”jest rysunek z nieparzystą ilością lin.
Element B12 wraz z „promieniście”rozchodzącymi się linami łudząco podobny jest do wieloliny stosowanej na marsach. Materiały zaraz podeśle na priv.

--

 
23-01-16 20:09  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

No nie wiem... Ale ze starszym zapewne - a na pewno stażem Kolegą nie będę się spierał :) Fakt, coś tam czasem podejrzę... Ale to i tak nic :)

--
54323031

 
23-01-16 20:09  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Obawiam się, że na zdjęciach tych replik liny nie są z epoki, wtedy liny były wykonywane raczej z konopi lub juty. W celu impregnacji były nasączane pokostem, olejem skalnym, dziegciem a także były smołowane.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
23-01-16 20:29  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 2
 

Oczywiście, że nie dojdziemy, bo rozwiązania były bardzo różne, uzależnione od tradycji, regionów etc. Nie było standaryzacji i dokumentacji. Chyba dopiero N. Witsen pierwszy podjął się uporządkowania wiedzy na temat holenderskich jednostek.
U Mondfelda w wydaniu które mam na stronie 332 są dwa rysunki: jeden bardzo ogólny zatytułowany "Mizen lifts, 16th century" drugi bardziej szczegółowy kilku przykładów z "...16th/17th century". Na pierwszym faktycznie jest nieparzysta ilość, na drugim zaś parzysta. Czy pierwszy rysunek jest bardziej poglądowy, a drugi szczegółowy, czy może na przełomie 16 i 17 wieku nastąpiła gwałtowna zmiana w technicznym rozwiązaniu tych elementów i do 17 wieku była już zawsze parzysta, nie wiem. Prócz Mondfelda obejrzałem jeszcze kilka planów i tak mi wyszło, ale mogę błądzić, bo to ludzka rzecz.

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 14Strony:  <=  <-  9  10  11  12  13  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024