FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
06-10-14 21:23  [R/G] Fleuta "Czarny Kruk" (Shipyard, 1:96)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Galeria:







Już zacząłem schodzić (jakkolwiek by to nie zabrzmiało) z ilością rozpoczętych relacji, a tu masz. Wzięła mnie chęć na zrobienie jeszcze czegoś.

Sporo wody o różnym stopniu skażenia upłynęło do czasu, gdy kupiłem ten model. Ale zaczęło się jeszcze wcześniej - od kopii tej ryciny, którą kiedyś udało mi się zdobyć.


To przez nią zapragnąłem zrobić coś z epoki holenderskich stert pływającego drewna. Zaokrąglone rufy, bukszpryty nurzające się niemal w wodzie i wysokie rufowe kasztele.
(Kapło mi trochę na klawiaturę, ale już wytarłem:)).

W modelu wręgi były wycięte laserowo. Dzięki temu praca zaczęła się właściwie od razu od oklejenia poszycia pierwsza warstwą - poprzeczną. Potem poszła druga - wzdłużna, określona w wycinance jako rezerwowa. Ponieważ modelik i tak nieco podmalowuję, wykorzystałem ją dla obklejenia kadłuba i wyłapania nierówności.

Na to poszła warstwa kolejna – która już była robiona „na galowo”. Wycięte pojedyncze deski barwiłem przed przyklejeniem do kadłuba w farbie, lub – na zmianę - w farbie i bejcy, by zróżnicować odcienie. Barwienie w farbie jest zresztą nieco iluzoryczne. Farba Renesansu, którą pokrywam elementy, jest farbą transparentną („tu usłyszał ciche brawa”:)), zatem jej rola sprowadza się do retuszu krawędzi i wyrównania odcieni między wyretuszowaną krawędzią a krawędzią zewnętrzną.

Bejca na to nałożona robi to samo, tylko bardziej.



Dziobnica powstała z wykorzystaniem dużej ilości ostrzy, które łamały się jak te głupie. Albo ten metal słabowity albo ja taki silny. Najpewniej jednak technika nadal nie ta.

Raczej błędem było naznaczenie treenails (na modeliku to te czarne punkciki na burtach). Tak to jest, jak coś do łba strzeli. Musiałem je nieco zgasić kładąc sporadycznie kolejną warstwę wcieranej farby (nadal Renesansu). W efekcie nieco to wyrównało kolory, zatem nastąpiła kolejna ingerencja bejcą.

Bejcą podmalowałem też miejsca „konturowe” czyli takie, które mają kontury:). W ten sposób ocieniowałem m.in. krawędzie otworów armatnich i inne, które przyszły mi do głowy.


Same armaty nie będą robione – po ostatniej baterii na Leosi jeszcze uśmiecham się niepewnie i bez potrzeby półgębkiem i nie chciałbym, aby mi się to rozszerzyło.

Na dziś dzień jest tak. Jeśli patientia mnie nie opuści będzie kontynuacja. Lecz, że nieprędko nastąpi - to pewna.

Pozdrawiam

Post zmieniony (04-10-19 23:07)

 
06-10-14 21:39  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

O wow! Zasiadam i przyglądam się. Sam po cichu męczę Papegojana, ale u mnie to prowizorka w porównaniu z Twoim modelem. Ładnie...

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
06-10-14 22:34  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.
Super wyszło poszycie. Tylko gdyby dno lekko poprawić, żeby nie było tak sterylnie białe

 
06-10-14 22:39  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Oby patientia Cię nie opuściła, a kolejne zdjęcia obyśmy ujrzeli szybciej niż Tobie i nam się to wydaje! Rewelacja, a jako amator (we wszystkich tego słowa znaczeniu) żaglowców, będę podglądał!

A Ty Raziel Papugę mógłbyś pokazać... Jak nie chcesz publicznie to nieśmiało mimo wszystko pomarudzę o jakieś zdjęcia na PW, ponieważ również mam w planach - co prawda odległych - Papugę bądź Kruka.



Albo to i to...

 
06-10-14 22:58  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

A niech mnie chudy byk! Już się bałem że wpadniesz w pancerne parowe mastodonty, albo co nie daj Boże, w modele plastikowe.
Ale nie! Jest ekologiczne drewno i rześki powiew morskiej bryzy. Wilki morskie już kłapią zębami z zachwytu. Czuj się obserwowany ;)

PS.
A maila kolega dostał?

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
07-10-14 08:28  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Piękny kadłub. Białe dno lekko trzeba by przybrudzić ale przede wszystkim zakończyć zaczęte modele.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
07-10-14 12:08  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Raziel_3 - pokaż Papugę:)

Borek - masz rację - dzięki za czujność. Na razie nie brudzę, bo u mnie to proces naturalny - samo się zrobi:) A jakby się jednak nie zrobiło, to wtedy pomożemy.

Hastur - tak, dzięki i wypatruj proszę odpowiedzi.

Ostoja - masz rację. Modele zaczęte będą skończone. Tak mówi pismo. Moje:) Nie są z prostego powodu - nie mam obecnie możliwości kończenia tak dużych modeli, które zostały zaczęte. Ot życie i samo życie - nic więcej. Dlatego robię małe. A duże to nie zające - nie uciekną.

ZbiG - dzięki, choć to bardziej impuls niż artyzm:) Podoba mi się - to robię. I już.

Pozdrawiam

 
07-10-14 12:40  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,kreśliłem ten kadłub około 20 lat temu z modelarza,Fluitę Gdańską,nie doczekała nawet stępki.Kadłub wykonałeś bardzi ładnym,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
07-10-14 17:15  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
heljodor 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Superowy kadłub

--
"lepsze jest wrogiem dobrego"
Pozdrawiam heljodor

 
02-11-14 20:45  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Początkowo do uplastycznienia ozdób miałem użyć milliputa, którego kupiłem ze dwa lata temu i nadal nie wiem po co. W czasie gdy mi się wysuszał, uznałem jednak, że ozdoby na tym modeliku są tak małe, że zastosowanie masy mija się chyba z celem. Zatem najpierw „poprawiłem” ozdóbki wikolem, potem je wyciąłem, potem pomalowałem, potem „postarzyłem” moim ulubionym „washem”, czyli bejcą i wreszcie zamocowałem je do kadłuba. A potem jeszcze raz pociągnąłem bejcą. Bo to rzadkie jest i żeby coś było widoczne to trzeba bardziej przywalić.



Samego godła – Kruka - nie uplastyczniałem.
Zapełniłem też resztę dziur w kadłubie, montując klapy od furt armatnich, a w pokładzie uzupełniłem gretingi. Te początkowo zamierzałem zrobić tak:



Jednak, choć to efektowne, to jednak skali nie trzyma. Mniejszego zrobić nie dam rady, więc otwory w gretingach wyciąłem. Na nieuzbrojone oko wygląda to ok, w zbliżeniu - strasznie.



Teraz jeszcze będę dumał, czy to zmieniać i wrócić do pierwotnej koncepcji. Jak patrzę na zdjęcia nie ma wątpliwości – trzeba wracać. Kiedy patrzę na żywca – pojawia się pytanie: ale po co? Na tych zdjęciach bardziej odpowiada to wyglądowi rzeczywistemu.



Idąc od rufy do dziobu zakończyłem podróż w koszu dziobowym. To był najtrudniejszy jak dotąd element. Nie wiem czemu, ale mam wrażenie, że od momentu jego montażu Kruk stał się innym Krukiem, pozostając jednak nadal tym samym Krukiem, choć innym :).



Montaż kosza był trudny, bo troszkę wyszły wcześniejsze błędy w kładzeniu listewek. Wcześniej otóż niepotrzebnie wydłużyłem listewki stanowiące przy dziobie nadburcie (wydawały mi się za krótkie). Przy montażu kosza musiałem je i tak skosić przywracając do rozmiaru, jaki nakazała wycinanka. Elementy kosza mocowałem punktowo – najpierw pierwsza listewka kratownicy na żel SG do kadłuba, później doklejenie kratownicy do gretingu też punktowo, potem druga kratownica i znowu tylko jedna listewka do kadłuba, a potem jakoś całość. Przy okazji musiałem przesunąć ozdobny czubek tego kosza, bo okazał się być za daleko od listewek. Ale tu akurat było tak, że ten czubek już mi raz „odpadł” i przykleiłem go wcześniej „na oko”. Jak się okazuje, oka najlepszego nie mam i kolejna amputacja była potrzebna (nie oka tylko ozdoby:)). Zatem jak ktoś będzie to robił „normalnie”, to kłopotów mieć nie powinien. Tym niemniej złożenie tego elementu jest dość trudne. Ale bardzo przyjemne. Modelik jest na razie w ogóle bardzo sympatyczny w budowie.

Widoczki ogólne.





Pozdrawiam

 
03-11-14 00:19  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Pięknie! Podziwiam!

 
03-11-14 07:41  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Podziwiam...

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
27-11-14 21:43  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Dzięki.
Tymczasem dane było mi pobłądzić nawet przy prostych papierkach. Zapatrzyłem się na wiązanie wykonane przez ANDR7EJA na tutejszej La Belle Poule i w odpływie zdrowego rozsądku, nie bacząc na to, czy to tak w ogóle być tu powinno, uznałem, że ja też tak spróbuję. W efekcie wyszedł taki koszmarek.



Ale od początku, czyli od jufersów. Te nigdy nie wychodziły mi w sposób zadowalający. Kartonowe były zbyt plaskate, do tego te otworki – brrrr. Drewniane, cóż…, Kruk to nie ta liga – ba – nawet nie ta dyscyplina sportu, w której buduje się drewniane elementy. Spróbowałem zatem tego, co z kartonu oferuje Shipyard.
Jufersik składa się z trzech elementów. Dwa krążki zewnętrzne są o większym obwodzie, a jeden wewnętrzny o mniejszym, dzięki czemu powstaje miejsce na drucianą obejmę. Sklejałem je od razu - bez wycinania. Sklejanie ich „z szablonu” zapewnia, że otwory ładnie na siebie się nakładają.
Po sklejeniu pomalowałem, wyciąłem i przetarłem zatem krawędzie papierkiem ściernym i jeszcze raz pomalowałem.



Noska nie urywa, ani innych organów, natomiast na razie tak mi się nawet podoba.
Potem nastąpiły te nieszczęsne mocowania. W sumie to nawet próbowałem robić tak, jak nakazywała wycinanka, ale pomijając już mój błąd, polegający na błędnym umiejscowieniu tego mocowania do burty, męczyło mnie ono strasznie. Urobiłem się, a wyszło tak, że ilekroć na to spojrzałem, tylekroć - jak to powiadają - d… cierpła. Zacząłem przeglądać – poniewczasie – relacje różnorakie, potem – przypomniałem sobie o czymś takim jak replika Batavii, spojrzałem na fotki jejże i d… ścierpła mi jeszcze bardziej. Może trochę przesadzam, ale westchnienie głębokie się wydobyło.

Demo być musiało i nastąpiło. Szczęśliwie, nie musiałem rozwalać wszystkiego, a mniej niż pół. Temat mocno uprościłem, ale po pracach, które wykonałem wcześniej, wyjścia już specjalnie nie było. Podsumowując – o tyle mi się to podoba, że po poprawkach udało się zachować jaką – taką czystość. Przy Santa Leocadii, temat jednak wróci i już się go boję.

Powstały też inne elementy – te już bez większych przygód i dobre na poprawienie sobie samopoczucia. Przy naglach (te takie wystające „kołki”) nieco zaszalałem. Rzeźbić tego w tej skali to nawet nie próbuję. Natomiast na mosiężny drucik wrzuciłem na zasadzie „ringa” miedzianą obejmę i zalałem całość wikolem. No może „rzuciłem” to za dużo powiedziane, bo jakbym rzucał, to bym nadal celował w pierwszy drucik.



Pomalowane nagle i poprawione mocowania wyglądają jak następuje:



Na fotce widać fragment drzewca , ale jako że poza onym fragmentem wiele więcej go nie ma, to więcej też na dziś nie pokazuję - to następnym razem. Generalnie na fotkach widać wiele - a to brakuje szlifu, a to coś odstaje... Ech, dużo jeszcze nauki, dużo ...

Pozdrawiam

 
27-11-14 22:20  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Jakoś przeoczyłem początek relacji, a tu takie cudeńko Waść tworzysz. Masz we mnie wiernego kibica w budowie tego modelu.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
27-11-14 23:59  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Wemek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Wspaniale wychodzi.
Również podpatruję i się nie mogę nadziwić.

--
Pozdrawiam. Wemek.

 
28-11-14 10:44  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
ANDR7EJ 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 11


 - 2

Ładnie to wszystko wygląda, chyba jesteś dla siebie za bardzo surowy w ocenie.
Odnoszę wrażenie, że podwięzi jufersów mają wygląd stosowanych w XVIII wieku, a budowany przez Ciebie model to 1627 więc XVII wiek.
Akurat zbliża się wolne, to będę miał czas by przewertować swoje materiały i jak coś znajdę to wyślę Tobie na priv.
Życzę powodzenia w budowie i pozdrawiam.

--

 
28-11-14 11:07  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Wygląda pięknie!

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
28-11-14 19:54  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Piekna robota. Jedynie nad czym można by popracować to lew, coby łeb miał bardziej lwi.

 
30-11-14 16:56  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

"Ech, dużo jeszcze nauki, dużo ..."

Ależ oczywiście :-))) W innym przypadku z czego byśmy czerpali satysfakcję? Zawsze idealnie sklejone? To co dalej ;-)

Piękny.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
28-12-14 18:34  Odp: [R] Fleuta
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Dzięki.

QŃ – coś w tym jest. Gdyby wszystko było idealnie, to dalej… nie byłoby chyba dalej. Ideały jednak na razie nam nie grożą, o czem niżej.

Borek – rację masz co do tej plaskatości lwa. Na tyle pozwala mi jednak obecny stan zdolności „rzeźbiarskich”, a raczej ich braku. Zresztą tak ten lew stał też w wycinance – w modelu prezentowanym przez Shipyard lew był właśnie taki plaskaty i tak też go zostawiłem.

Próbowałem jednak walczyć z kolejnymi „figurkami”, z podobnym niestety plaskatym skutkiem, co widać poniżej. Ja na szczęście widzę tam głowy, ale jeśli będę jedyny w tym widzeniu, to też się nie zdziwię.



To właściwie ostatnie elementy ozdobne, po których prace na Kruku przeszły w fazę nieco nużącą. Powstały w niej liczne drobiazgi, które dziubdziało się i dziubdziało, a przełomu ani ani. A to jakieś szczeble, a to jakieś gózdki, a to jakieś mocowania itd. Efekty pokazujemy niżej, choć dziś już sam nie wiem, co dorobiłem od czasu ostatniej aktualizacji, a co było już wcześniej.



Jeszcze trochę tego zostało, ale czas było na jakąś odskocznię. Wykonałem zatem maszty i od czasu ich postawienia, modelik chyba nabrał nowego ducha, a na pewno ja nabrałem nowego ducha do niego.
Przy masztach wykorzystałem kijki od Shipyarda, które bardzo przyjemnie się obrabia i struga, a zbliżoną kolejność prac nad masztami pokazują poniższe focie. Do obejm przygotowałem linkę w dość może specyficznym kolorze, powstałym przez kombinacyjne nasączenie różnymi washami i pigmentem Dark Earth. Eksperymenta z ingrediencjami wynikają z tego, że czarny nie bardzo mi leży, jako kolor nie do końca autentyczny a i też mało „modelarski”, o czym pisał bodaj już w swojej relacji Paragraf. Na koniec, tradycyjnie już dla usunięcia włosków przeciągnąłem linkę w paluchach unurzanych w bcg. Po owinięciu masztów pociągnąłem całość bejcą, gdyż chciałem uzyskać kolor masztów ciemniejszy od kadłuba. Jeszcze to słabo wyszło, ale być może tak zostawię, bo boję się poprawić na gorsze coś, co nawet mi się podoba. Prace zakończyły „wikolowe gózdki” kropnięte farbą czarną i srebrną.



Powstał też pierwszy mars. Umocowany na bukszprycie, który kolibie się na zdjęciach z racji swego nieprzymocowania.
Na koniec też widoczki ogólne.



Pozdrawiam

Post zmieniony (28-12-14 18:35)

 
28-12-14 20:01  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Wemek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Piękna czysta robota.
Nie potrafię nacieszyć oczu więc nie trać Mariuszu zapału i "dziubdziaj" nieprzerwanie bo każda odsłona kruka to gratka - najdelikatniej mówiąc :o)

--
Pozdrawiam. Wemek.

 
28-12-14 20:45  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Bardzo efektownie kruczek wygląda.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
28-12-14 22:22  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. No to się zdziw bo ja też tam głowy widzę :) Może nie na miarę Michała Anioła :) , ale wcale nie są złe. A poważnie to każda aktualizacja tak wykonywanego modelu to uczta dla moich oczu. Podziwiam.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
29-12-14 18:59  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

OSTOJA - dzięki.

Borowy - dzięki podwójne - za rozpoznanie ryjków:).

Wemek - odgadłeś me tajemne imię, znane nielicznym nieszczęśliwcom. Witaj w Kręgu:) Mnie tam Twoja Santa też się podoba i stanowi dla mnie inspirację, o czym jeszcze w tej relacji kiedyś będzie.

Pozdrawiam

 
18-01-15 22:38  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Marsów ciąg dalszy. Mam niby do nich części laserowe, lecz niestety karton, w którym są wycięte nadaje się zupełnie do niczego. Na szczęście zostały jeszcze zapasy kartonu nabytego w Przeciszowie, a ten to już zupełnie inna bajka. Obręcze na marsach nieco pogrubiłem w stosunku do propozycji wycinankowej. Nie wiem czy nie za bardzo, ale 0,5 mm to jednak jakoś rachityczne wyglądało.



Ster powstał z tegoż samego kartonu warstw trzech. Nie dwóch, nie jednej i nie czterech. A trzy było liczbą, do której liczyłem, wycinając warstwy dla steru. Nie pięć i nie jeden. Lecz trzy.



Wycięte warstwy po złożeniu nieco oszlifowałem, nadając też stosowne wyoblenia od strony, z którą ster będzie łączony z kadłubem.

Plan był taki, żeby do tylnicy zamocować czopy z pierścieniami, w których umieszczone będą szpilki od steru. Pierścienie wykonałem nawijając cienki papier na igłę. Klej utrwalił kształt, a po wyschnięciu urżnąłem stosowne obrączki.



Cóż z tego jednak. Takie to małe, że nadzianie szpilek na pierścienie okazało się nierealne. Zatem na szpilki nawlekłem po prostu paski kartonu. Rozwiązanie dużo prostsze, choć może nie tak eleganckie.



Można było tu już działań zaprzestać, i ster mocować. Ba, nawet pewnie trzeba było tak zrobić. Jednak klęska w dotychczasowym rzeźbieniu zmobilizowała mnie do dalszego wysiłku. Ozdobiłem zatem ster, na podstawie kilku rysunków i osobistego szaleństwa.
Tu nastąpił wieczór grozy:



Jak to zobaczyłem, to sam przycykałem:) Groza zamieniła się w coś podobnego najbardziej chyba do lwa – choć nie żebym specjalnie go planował:).



Stwierdziłem jednak, że wystarczy jeden lew na dziobie, zresztą i tak ten na sterze wyszedł zbyt duży. Ostatecznie rufy pilnuje straszny strażnik. Ryjek jednakowoż trzeba mu jeszcze wygładzić.







Pozdrawiam

 
18-01-15 23:41  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

Fajnie. Strażnik wygląda na zaskoczonego ;-), widać że ciekawe widoki ma z tyłu...
Podoba mi się ten Twój ,,szmatglowiec".

 
19-01-15 00:14  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Wemek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

No ładnie, to się nazywa "dodać coś od siebie".
Jestem bardziej w szoku od kruka :o)
Wyyyśmienicie.

--
Pozdrawiam. Wemek.

 
04-02-15 21:09  Odp: [R] Fleuta
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Ech Niecnoty, krotochwile Wam w głowach:). Niektórzy strażnicy się boją – zwłaszcza jak tyłu pilnują. Może większa odpowiedzialność? :)

W serialu grozy czas na nadejście Bezimiennych. A imię ich jest nieznane, gdyż znane być nie może.
Bo nie.
Początkowo Bezimiennych miałem malnąć w „złocie”. Początkowo nawet to zrobiłem. Ale wyszła bezkształtna masa i Bezimienni stali się Beztwarzowymi. A to już było za dużo imion jak na Bezimiennych:).



Zatem trzeba było sięgnąć po kolor, w czym pomogło obejrzenie zdjęć repliki Batavii, gdzie podobnie Bezimiennych pomalowano. Trochę ryzykowne to było i pewnie nie każdemu się spodoba, jednak modelik na pewno zyskał na tym kolorystycznie. Cały ten Kruk jest bowiem taki nieco zbyt … brązowy. Mówiąc w towarzystwie - jest zbyt … siena naturalna:)
Gdy twarzyczki dostały koloru to i imię jednego z Bezimiennych przyszło samo. Zatem, Panie i Panowie pozwolą, że przedstawię: Panasonics, eee, nie – Panoramiks:):



I ten drugi:



Teraz kawałek głównie dla Wemka, co mu go obiecałem onegdaj, jego pracą zainspirowany. Inspiracją była siatencja w okienkach jego Santy. Wiem, że siatki są różne, ale dzięki pracy Wemka zachciało mi się w końcu którejś spróbować i połączyć z clearfiksem.
Najpierw miały być okienka, ale ciekawość z budowania latarni zwyciężyła. Siateczka zdjęta z sitka, wyprostowana, naklejone wycięte ramki okna na siatkę, co miało ją utrzymać w całości. Nie mogło się nie udać.
Nie udało się. Wbrew pozorom problemem nie było wycinanie. Wyciąć się to nawet dało, tyle że siatka po wycięciu rozsypała się jak …wiele rzeczy, które się rozsypują.



Po tym zdarzeniu siatka, papier i ogólnie latarnia dowiedziały się o sobie sporo nowych rzeczy, w większości obraźliwych.
Potem postanowiłem odwrócić kolejność działań, w wyniku czego clearfix zastosowałem nie po zmontowaniu kosza latarni, jako pierwej planowałem, ale w ogóle przed jej wycięciem.
To wystarczyło. Przyjemnie się kombinuje przy tym Kruczku.



Z okienkami poszło już dużo szybciej. Znaczy poszłoby, gdybym po wykonaniu jednej z fotek nie zgubił jednego z okienek. Szczęśliwie się znalazło.



Po tych ekscesach wracam do nudnej i żmudnej roboty polegającej na zapełnieniu pokładu. Słupki, kołkownice, nagle, linki, słupki, kołkownice, nagle, linki, słupki …. . Nudne, ale nagrodą są widoki z wysokości (niemal) pokładu. Proste, bo poste. Startu do modeli z Kogi nie ma, że nawet w ogóle, ale mnie i tak przerosło. Choć można było ładniej. Może następnym razem.





Pozdrawiam

Post zmieniony (04-02-15 21:10)

 
04-02-15 21:54  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Robi wrażenie ! Super Ci to wszystko wychodzi - gratuluję.
Pozdrawiam

 
04-02-15 22:30  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Na pewno sitko podprowadziłeś żonie i przez to przyniosło pecha z tym rozsypywaniem i gubieniem :))

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
04-02-15 23:17  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Pięknie Żeglarzu-Modelarzu. Chyba Kruk rzeczywiście ma szanse na bardziej eksponowane miejsce niż twój garaż, hi, hi. A jak zechcesz go jednak zesłać tam gdzie inne modele, to spodziewaj się niespodziewanej wizyty inkwizycji. ;) Wkrótce będę miał metę w Krakowie...

P.S.
Zmotywowałeś mnie do podłubania przy łajbie :)

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
05-02-15 21:50  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Wemek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

No i proszę, szklenie jak marzenie a nerwy złym doradcą mawiają, jednak latarni się udzieliło aż oglądać miło :o)

--
Pozdrawiam. Wemek.

 
02-07-15 18:49  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Borek szaleje, Petrov szaleje, a ja ...patrzę i patrzę, jak się męczą:).

Stanęły maszty, co stało się tak szybko, że ani się obejrzysz (choć odstęp między aktualizacjami w relacji na to nie wskazuje:)).
Pociemniłem je, aby złamać monotonny ciut kolor całości. Jeszcze trochę mi tu różnorodności barw brakuje, ale też i to jeszcze nie koniec, więc po dodaniu innych lin, żagli i elementów ekstraordynaryjnych (do których oby starczyło mi paciencii), może będzie ciut lepiej.



Pojawiły się też pierwsze linki. I tu już nie było tak szybko. Właściwie to żałuję, że nie aktualizowałem wcześniej relacji, bo śmiechom i zabawom przy ich wiązaniu nie było końca. Najpierw wanty zamontowałem nie do tego drzewca, co trzeba. Jak mi się to udało zrobić – pojęcia nie mam. Zdjąłem, założyłem ponowie, jednak użyłem zbyt krótkich linek. Próbowałem naciągać, co nawet by się udało, gdyby nie to, że przy okazji wyrwało jufersy z ław wantowych. I tak w kółko. Za młodu jakoś łatwiej to zaiste szło.





Kiedy pomyślę o drugim poziomie olinowania to już mi cierpnie to, co powinno cierpnąć, gdy cierpnie, bo tam jufersy będą mniejsze. Korzystając jednak z tego, że można zrobić zdjęcia na tzw. powietrzu, spróbowałem się pocieszyć, że jednak coś idzie do przodu w porównaniu do stanu z ostatniej aktualizacji.



Pozdrawiam

 
02-07-15 21:15  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wygląda to wszystko super!!! Tylko tak dalej!
No i częstsze aktualizacje :-)

--
Pozdrawiam Darek

 
02-07-15 21:41  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Ło Panie... Świetnie! No ale mamy do czynienia z profesjonalistą, więc czego mamy się spodziewać :) To ja cichuchno idę dziobać moją łupinkę ;p

 
02-07-15 21:47  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Skoro patrzysz i patrzysz to kiedy kleisz ? :)) I to świetnie kleisz.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
02-07-15 22:06  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Piękny model!

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
03-07-15 20:34  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
dweler 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Jak powiem, że jesteś miszcz to nie będzie w tym zbytniej przesady.

 
03-07-15 21:07  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Wspaniała robota !

 
04-07-15 22:59  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Super robota, pozazdrościć talentu. Z olinowania rób jak najczęstsze aktualizację, bo to trudny etap budowy.

 
18-07-15 11:08  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

A ja bardzo lubię obserwować Wasze prace, które to obserwacje skłaniają mnie do wysnucia wniosku, że to Wy jesteście dla mnie mistrzami i robicie rzeczy, które są całkowicie poza moim zasięgiem.

Zmobilizowaliście mnie do pracy a i kirkumstencyje sprzyjają, więc robota poszła do przodu.
Borek złożył wolny wniosek o więcej fotek z olinowania. Borek, a cóż ja mógłbym Ci pokazać z olinowania czego Ty jeszcze nie widziałeś?:).

Jednak spróbuję spełnić Twoje życzenie – w końcu to relacja, a i mnie się pojawiają pytania i wątpliwości, wiec chętnie przyjmę porady, napomnienia lub ogólną zj…ę.

Sam montaż olinowania sam z siebie trudny chyba nie jest. Trudna jest identyfikacja wszystkich linek, tego gdzie mają iść, jak się kończyć itd. Jeśli chce się jeszcze uwzględnić specyfikę wynikającą z epoki czy pochodzenia danej jednostki to zadania staje się jeszcze trudniejsze. Ale też bardziej fascynujące, bo skłania do szukania, a potem - przy montażu na modeliku - poznawania zasad działania takiego takielunku (przez co staje się on niemal „żywy”.

Pacholęciem będąc zmontowałem kilka żaglówek, przy których wydawało mi się, że wszystko wiem i których byłem niezwykle dumny, uznając, że olinowanie nie ma przede mną żadnych tajników. Na szczęście mocno się myliłem, a z wiekiem coraz więcej nabieram pokory dla tego tematu.

Lecz do rzeczy:
Linki stosuję wyłącznie bawełniane. Wprzódy je barwię, w różnych miksturach, z których najlepsze to te najbardziej śmierdzące. Unikam koloru czarnego, a ciemny kolor olinowania stałego staram się uzyskać przez moczenie linek w washu AK, czasem dokładam do tego ciemno szarej Valleyo.
Po kolorowaniu usuwam włoski. Wykorzystuję bcg, ale i wikolem można. Robię to tak, że klej nałożony na linkę wcieram paluchami i między temi paluchami ją przeciągam. Nitka po nasączeniu klejem otrzymuje też odpowiednią sztywność, która czasem się przydaje – zwłaszcza do przewlekania jej przez wąziutkie otworki w bloczkach.

Sztagi (które - dla mniej zorientowanych - naciągają i stabilizują maszt od dziobu) zaczynam od góry, wiążąc najpierw „gałkę turecką”. Skala i moje lenistwo powodują, że miast pięknego bączka, robię po prostu supełek, a potem przewlekam przez oczko i zaciągam.



Przymierzając do miejsca, gdzie sztag ma być mocowany, określam miejsce mocowania bloczka sztagu. Potem wiązanie i tyle.



Sztag grotmasztu jest ciekawiej wiązany i tu się nieco bardziej pobawiłem. Wycinanka proponuje, aby do mocowania tego sztagu wykorzystać zwykłe bloczki. W tym przypadku, jednak bardziej wzorowałem się na analogicznym mocowaniu wykonanym na replice Batavii. Kolejność wykonywania czynności: najpierw zawiązałem oczko z jednego końca linki. Pomagam sobie narzędziami ze zdjęć.



Potem przeciągnąłem linkę przez otwór w dziobnicy (oj, warto zrobić ten otwór dużo wcześniej szerszy), przymierzyłem do fokmasztu i zawiązałem drugie oko, aby zaciągnąć linkę.



W tak utworzona pętlę, wkleiłem blok i zacisnąłem go kolejną linką. Od grotmasztu pociągnąłem linkę sztagu według tego samego wzoru, co przy pierwszym sztagu. Po zamocowaniu do niej bloku, spiąłem całość cieńszą linką.



Zacząłem też mocować paduny (które - dla mniej zorientowanych - naciągają i stabilizują maszt od rufy).Tu miałem wątpliwości tej natury, że wpadły mi w ręce rysunki, na których paduny były prowadzone od bukszprytu, do masztu i dopiero wtedy do dołu za maszt. Kusiło mnie to mocno, jednak ostatecznie wykonałem to tak, jak proponowała w tym przypadku wycinanka, czyli od masztu do dołu. Linkę zakończyłem na naglu, umieszczonym na dziobowym relingu.



I tak to idzie. Mnie więcej. Najbardziej cieszy to, że zaczyna się robić gęsto. Tak lubimy:)





I kilka fotek szczegółu oraz ogółu.



Pozdrawiam

 
18-07-15 15:27  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Coś pięknego!
Może znasz a jak nie to może się przyda,

 
18-07-15 15:30  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kapitalnie Ci to wychodzi! Rewelacja.

--
Pozdrawiam Darek

 
18-07-15 20:26  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Genialna robota!

 
18-07-15 21:08  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Czy szczegół, czy ogól wszystko mi się podoba i to baaardzo.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
07-09-15 23:24  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Ryszard – znam z innej części Forum i też dzięki Tobie - dziękuję:).

Powiązałem wreszcie wszystkie wyblinki na wantach, co było zadaniem niesłuchanie nudnym. Do tego mam wrażenie, że różnica między okręcikiem z wyblinkami na wantach, a bez nich, jest przy tej skali dość nieznaczna. Od zdjęć z poprzedniej aktualizacji, obecne różnią się jednak - np. tłem:).



Aby zakończyć temat olinowania stałego optymistycznie i aby urozmaicić innym, i sobie oglądanie modeliku, już teraz zawiesiłem banderę, co zresztą zapewne skutecznie utrudni mi dalsze prace. Ogólnie jednak z całości jestem na razie zadowolony, głównie dzięki temu, że teraz powinno już być ciekawiej.





Dzisiejsza pogoda dała mi ledwie kilka minut na zrobienie zdjęć. Czasami wychodziło … hmmm …. inaczej:):



Pozdrawiam

 
07-09-15 23:43  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Przesuper... Karton panie... niedowiary!!! Genialny model będzie, aż się odechciewa dłubaniny przy swoim ;p

--
54323031

 
08-09-15 00:11  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Po raz kolejny przekonuję się, jak genialne są Twoje prace i relacje.
Czysto, dokładnie, z duszą. To uwielbiam:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
08-09-15 09:44  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Piękna praca, aż szkoda, że wyblinki i naciągi want są białe, chyba powinny być szaro-brązowawe.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
08-09-15 15:19  Odp: [R] Fleuta "Schwarzer Rabe" (Shipyard, 1:96)
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Pięknie! :-)

--
Pozdrawiam Darek

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024