FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
06-08-14 17:13  [R] Pierwszy model - SM Tb 98M - Quest 1:200
Forest 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam wszystkich :)
Od nie dawna jestem zarejestrowany na tym forum, lecz podglądam już od dłuższego czasu, licząc na to, że nawet nie będąc młodzieniaszkiem (choć starcem też jeszcze nie jestem :D ), można się czegoś od innych nauczyć. Modelarstwem zajmuję się już około 20 lat, jednak z licznymi przerwami, spowodowanymi czy to brakiem czasu, czy to brakiem chęci, czy jeszcze innymi czynnikami :P Niemniej, przeglądając ostatnio okrętowe galerie i warsztaty szanownych Użytkowników, postanowiłem sam spróbować swoich sił w kartonie. Zadanie ambitne, gdyż ostatni raz "rzeźbiłem" w tej materii na początku mojej przygody z modelarstwem, w podstawówce, po czym szybko przeniosłem się na łatwiejszy w obróbce plastik.
Na pewno nie zacznę z wysokiego C, od "kartonów" trudniejsze jest chyba tylko budowanie od zera, niemniej pomalutku będę parł do przodu. Na pierwszy ogień poszedł niezbyt skomplikowany (a przynajmniej takie jest pierwsze wrażenie :P ) Cesarsko-Królewski torpedowiec 98M z wydawnictwa Quest (jeśli się nie mylę, prowadzi je forumowy kolega Frytek ;) ). Jedynie bardzo okrojona instrukcja lekko straszy, model w dużej mierze "kombinuj sam".
Ale dość już tego przydługiego wstępu, czas na jakieś konkrety. Zacząłem standardowo, podkleiłem szkielet na tekturę, teraz gniecie się pod warstwą pudeł z płytami ;)
W między czasie wziąłem się za nadbudówkę dziobową. Wymyśliłem sobie, by wykonać ją przeszkloną, tak więc wziąłem się ostro do pracy. Element zaimpregnowałem glutem i wziąłem się do cięcia okien, co okazało się błędem, ponieważ przy pźniejszym gięciu ścianek, narożniki pękały. Trzeba było najpierw wykonać zagięcia, dopiero potem ciąć okna. Cóż, pierwsza nauka odebrana :) Tak to obecnie wygląda:

Jak widać, pokusiłem się również o wykonanie drzwi, co prawda walnąłem się na wysokość o dobre pół milimetra, ale na szczęście tego akurat nie będzie widać ;) Przy zawiasach i klamce długo kombinowałem z różnymi drutami, aż w końcu wpadłem na banalny pomysł: poślinionym palcem potarłem kartkę z bloku technicznego, uzyskane wałeczki przyciąłem na odpowiednią długość i, już po przyklejeniu, zaimpregnowałem glutem :) Zaczyna mi się ta zabawa podobać :D
Na razie to by było w sumie na tyle, w następnej aktualizacji obiecuję zdecydowanie więcej modelarstwa i mniej pisaniny ;)

--
Pozdrawiam :) Zbyszek, Niedzielny Sklejacz ;)

 
06-08-14 17:25  Odp: [R] Pierwszy model - SM Tb 98M - Quest 1:200
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Nie znam modelu, dałbys okładkę . Coś mocno klejem pociągnąłeś, makro tego nie wybacza :-) Model też nie :-)
Wydaje się że masz zamiar malować, wypadałoby szlifowac to wszystko.
Duża ta ndbudówka nie jest, nie lepiej było szklić czarną folią z dyskietek ??
Powolutku i do przodu ! Nic tylko czerpać frajde !
Pzdr

 
06-08-14 17:41  Odp: [R] Pierwszy model - SM Tb 98M - Quest 1:200
Forest 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tak, nadbudówka jest do szlifowania i potem malowania, jakoś nie przepadam za drukowanym kolorkiem na modelach ;) Tym bardziej, że w tym wypadku wydawał mi się zbyt jasny. Co do ilości kleju, to oczywiście masz rację, do gruntowania będę musiał sobie skombinować cyjanoakryl z pędzelkiem, z butelki zawsze może się zbyt dużo ulać, jak tutaj.
Proszę bardzo, oto okładka i porównanie kolorów (nadbudówka już testowo dostała kolorek, coby sprawdzić ;)


--
Pozdrawiam :) Zbyszek, Niedzielny Sklejacz ;)

 
06-08-14 19:00  Odp: [R] Pierwszy model - SM Tb 98M - Quest 1:200
Forest 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Szkoda, że tu nie ma opcji edycji postu...
Coś mnie tknęło, i postanowiłem dorobić ramy okien, w końcu zarówno w planach z modelarza, jak i w wycinance widnieją ;) A to i one, na razie 5 okien na 3 ścianach, dorobiłem również brakujący fragment drzwi, choć nie ma tego na fotkach. Wykonane okna są już poszpachlowane.


--
Pozdrawiam :) Zbyszek, Niedzielny Sklejacz ;)

 
07-08-14 21:53  Odp: [R] Pierwszy model - SM Tb 98M - Quest 1:200
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Wiem z doświadczenia że elementy które mają być docelowo malowane we wstępnej fazie powstawania potrafią czasami wyglądać dosyć...prowizorycznie.
Mam więc nadzieję że finalnie w Twoim modelu to co ma być proste to będzie proste a co ma być równo wycięte i uformowane to będzie.
Powodzenia w budowie.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
08-08-14 09:06  Odp: [R] Pierwszy model - SM Tb 98M - Quest 1:200
Forest 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Będę się starał, by tak było, ten model to ma być poligon doświadczalny :) A przy tym chcę go wykonać jak najlepiej :) Swoją drogą, cieszę się, że napisałeś w moim skromnym temaciku, bo już od dłuższej chwili szukam twojej relacji z Agassiza, a niestety nie pamiętałem kto był autorem :(
Panowie, mam takie pytanko dotyczące pianki montażowej, stosować przed, czy po przyklejeniu pokładu?
I jeszcze jedno pytanko, torpedowce w tym okresie miały kadłuby jeszcze nitowane, już spawane, czy mieszane? Bo niestety nie mogę się tego doszukać :(

P.S. "Szkoda, że tu nie ma opcji edycji postu...", zdaje się, że czas zmienić okulary, właśnie znalazłem ;)
--

Post zmieniony (08-08-14 09:41)

 
08-08-14 12:03  Odp: [R] Pierwszy model - SM Tb 98M - Quest 1:200
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Forest - a ja Ci powiem, że o ile Ci kibicuję, to jak widzę takie początki, to jestem delikatnie mówiąc przerażony. Z tego, co zrozumiałem, są to Twoje pierwsze kroki w kartonie... i to niestety widać.

Zamiast skleić tego małego torpedowca w standardzie, bez udziwnień, ale za to starając się go wykonać jak najlepiej, czysto i schludnie, Ty kombinujesz jak koń pod górę. Naoglądałeś się prac mistrzów modelarstwa kartonowego i od razu chcesz być do nich podobny? To wymaga ogromnej ilości czasu, praktyki i doświadczenia.

Malowanie, szpachlowanie i dorabianie elementów zostaw sobie na później, bo jak na razie nie widzę, byś umiał dobrze skleić części z wycinanki.

Po kiego grzyba chcesz wsadzić w ten mały okręt pianką montażową? To ma jakiś sens w okrętach dużych, w których dodatkowo elementy poszycia są dość pokaźne, ale tutaj? Kolejny przykład bezsensownego powielania czyjegoś pomysłu.

Sklej model "z pudełka", a jak już będziesz umiał jedno, zabierz się za drugie. Chcesz złapać wszystkie sroki za ogon? Historia pokazuje, że niewielu się to udaje.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
08-08-14 18:27  Odp: [R] Pierwszy model - SM Tb 98M - Quest 1:200
Forest 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Po kolei:

"Forest - a ja Ci powiem, że o ile Ci kibicuję, to jak widzę takie początki, to jestem delikatnie mówiąc przerażony. Z tego, co zrozumiałem, są to Twoje pierwsze kroki w kartonie... i to niestety widać."
Cóż, każdy kiedyś zaczynał :) Dobrze zrozumiałeś, to są DOSŁOWNIE moje pierwsze kroki w kartonie (zdaję sobie sprawę, że jak na razie więcej upadków niż kroków) :D

"Zamiast skleić tego małego torpedowca w standardzie, bez udziwnień, ale za to starając się go wykonać jak najlepiej, czysto i schludnie, Ty kombinujesz jak koń pod górę."
Uwierz mi, że zrobię co mogę, by wykonać ten model najlepiej jak potrafię :) Tak, kombinuję, tak już mam z natury, że lubię sobie życie utrudniać, jakoś tak wtedy jest ciekawiej.

"Naoglądałeś się prac mistrzów modelarstwa kartonowego i od razu chcesz być do nich podobny? To wymaga ogromnej ilości czasu, praktyki i doświadczenia."
Myślę, że każdy by chciał :) Zdaję sobie sprawę, czego trzeba, by osiągnąć taki poziom jak najlepsi, ale to nie oznacza, że nie mogę próbować :)

"Po kiego grzyba chcesz wsadzić w ten mały okręt pianką montażową? To ma jakiś sens w okrętach dużych, w których dodatkowo elementy poszycia są dość pokaźne, ale tutaj? Kolejny przykład bezsensownego powielania czyjegoś pomysłu."
Bynajmniej. Mam zamiar wykonać poszycie we własnym zakresie, chcę odwzorować układ blach poszycia. Będę je wykonywał najprawdopodobniej z kalki technicznej i pasuje mi je nakleić na sztywny kadłub :) Dodatkowo będzie to przydatne ćwiczenie, gdyż duże okręty mam również w planach.

Jeśli chodzi o wycinanie części, fakt, nadbudówkę spartoliłem :P
Niemniej, trochę podłubałem dzisiaj, tempo nie najwyższe, ale w końcu nikt mnie nie goni :)
Nadbudówkę doprowadziłem do takiego stanu:

Po czym stwierdziłem, że nic z niej nie będzie, nie trzyma ani kątów, ani wymiarów.

Wykonałem więc nową:

Jak widać jest już zamknięta i oszklona, niestety, w skutek pośpiechu jest również niedoszlifowana, muszę to naprawić.

Kilka fotek z bezpośrednim porównaniem:


Malowanie niestety do poprawy, okna malowałem dwoma odcieniami brązu: Umbra palona dokładnie wypełniająca ramy i jasny brąz z firmy Citadel, nakładany nierównomiernie, żeby uplastycznić nieco okna. Kiepski pomysł :/

Hmm, chyba niedługo to pudełeczko będzie mi się po nocach śnić :D
Dobra, wracam szlifować :)

--
Pozdrawiam :) Zbyszek, Niedzielny Sklejacz ;)

 
08-08-14 18:41  Odp: [R] Pierwszy model - SM Tb 98M - Quest 1:200
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Zbyszek - cieszę się, że nie moje uwagi przyjąłeś spokojnie do wiadomości, chociaż postanowiłeś postawić na swoim.

Dalej twierdzę, że kierunek, który obrałeś, jest zły.

Zdjęcia obu wersji nadbudówki mówią same za siebie - krzywe, źle pomalowane, niestarannie wykonane detale.

Jeśli miałbym porównać do czegoś zaistniałą sytuację, to nasuwa mi się obraz początkującego kierowcy zaczynającego od rajdów.
Do zmiany podejścia Cię nie zmuszę, chociaż będę marudził, bo chwalić póki co nie ma za co. Ale trzymam kciuki, by Ci w końcu wyszło:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
08-08-14 18:47  Odp: [R] Pierwszy model - SM Tb 98M - Quest 1:200
Forest 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Spokojnie, jestem nastawiony na krytykę, dopóki jest konstruktywna, to jest mile widziana :) A uparty jestem, owszem, nie przymierzając, jak Muł :D
Trzymaj, trzymaj, bo będę mordował tę nadbudówkę do upadłego :D
Wbrew pozorom, druga wersja nie jest taka zła, tylko malowanie jest do d... W wersji surowej prezentowała się znacznie lepiej ;) Może po szlifowaniu będzie ciekawiej, mimo wszystko, jak na kogoś, kto pierwszy raz w życiu buduje od podstaw, tragedii nie ma ;)

--

Post zmieniony (08-08-14 18:49)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024