FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 10Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
28-04-14 22:02  [R/G] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Zdjęcia z relacji
Galeria końcowa

============================================

Po zmontowaniu Hurricane'a łódzkie zakłady rozpoczynają kolejną produkcję. Tym razem na warsztat idzie A-10 Thunderbolt II z Małego Modelarza w wydaniu pierwszym z roku 1994:



Model chyba dobrze znany na forum sądząc po licznych wpisach w projekcie grupowym "50 lat Małego Modelarza", aczkolwiek na forum nie ma żadnej ukończonej relacji z klejenia tego wydania (jedna niedokończona jest tu, a tu jest relacja z wydania z 2006). Prawdę mówiąc nie przewiduję szybkiego postępu prac ze względu na ropoczęty sezon rowerowy i liczę się z tym, że budowa może się przeciągnąć na wiele miesięcy.

Opracowanie było na forum bardzo chwalone i patrząc na wycinankę zapowiada się naprawdę zacnie, ale jedno mnie w nim razi: brak wnęk podwozia. Jeśli dam radę to chciałbym je dorobić, przy czym w przednim segmencie to chyba nie będzie trudne, natomiast w skrzydłach już nieco gorzej. Wiem, że wydanie z 2006 miało wnęki - gdyby ktoś podzielił się skanem odpowiednich części to bardzo ułatwiłoby mi to pracę. Rozważam też możliwość waloryzacji kabiny i dorobienia uzbrojenia, ale to póki co pod znakiem zapytania. Poza tym planuję nauczyć się na tym modelu lakierowania. Póki co arkusze są nasączone caponem. Prawdopodobnie czeka mnie też tłoczenie kabiny, chociaż jeśli ktoś może mi wskazać skąd wziąć gotową (podobno były) to będę wdzięczny.

No dobra, koniec gadania, pora na zdjęcia. Niestety, jak widać dobitnie na drugim zdjęciu wycinanki jeden z kolorów kamuflażu jest inny na obu arkuszach. No cóż, 20 lat temu takie kwiatki miały prawo się zdarzyć.

Segmenty opracowane są w technice dwuwręgowej. Jak widać postanowiłem zrezygnować z klejenia na styk. Niestety, stosowana przeze mnie technika z ząbkami to jakiś koszmar. Dzisiaj zeszło mi dwie godziny na połączenie dwóch widocznych segmentów. Mam pomysł na lepszy sposób łączenia, który wypróbuję przy kolejnych segmentach.

Znalazłem też na forum link do strony ze zdjęciami A-10. Myślę, że przyda się przy waloryzacjach.

--

Post zmieniony (10-02-19 16:03)

 
28-04-14 22:58  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 24


 - 3

Cze, będę podpatrywał, bo w planach (dalekich) jest to nowsze opracowanie z MM. Zastanawia mnie ten pomysł na dwie wręgi i sklejkę. Na ostatniej fotce masz wklejoną wręgę (lub włożoną ?) w ostatni segment a z przystającego do niego wystaje pasek łączący. Jak chcesz to skleić ?

Pozdro,
Bohdan

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
28-04-14 23:30  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Kolega na Papermodels skleił to wydanie do końca. Może ci się przyda jego relacja.

Trzymam kciuki za postępy.

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
29-04-14 06:01  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
MarcinS 

Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 4

No to masz we mnie kibica (moze nawet kibola).
Kiedys jak mieszkalem w Manili I latalem w lokalnym klubie na lotnisku w Clark
takie samoloty ladowaly na rownoleglym pasie nic nie robiac sobie z cessny na prostej obok.
Dystans pomiedzy nami byl pewnie sporo ponad 1500m ale na pilocie cessny
to robilo wrazenie zwlaszcza ze A-10 widzialem pierwszy raz na zywo.

--
pozdrawiam,
MarcinS

 
29-04-14 08:23  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Na ostatniej fotce masz wklejoną wręgę (lub włożoną ?) w ostatni segment a z przystającego do niego wystaje pasek łączący. Jak chcesz to skleić ?

Wręga jest włożona do zdjęcia i żeby utrwalić kształt segmentu. Dwa pierwsze segmenty skleiłem tak, że zrobiłem pasek łączący, a potem tą drugą wręgę trochę zeszlifowałem i nakleiłem na pierwszą żeby zapobiec składaniu się paska do środka. Tyle teorii. Natomiast w praktyce był to koszmar, bo ząbki paska okazały się za małe i za miękkie, więc musiałem je jeszcze od spodu wzmocnić kolejnym paskiem. Efekt końcowy jest dobry, ale ilość pracy jaka w to poszła jest po prostu za duża. Teraz myślę albo o tym żeby zrobić pasek łączący ze sztywniejszego papieru i żeby ząbki były większe. Alternatywnie myślę o czymś takim (zdjęcie ukradzione z wątku Rafaela):



Hastur >> dzięki za link, przyda się. Wątek odwiódł mnie od pomysłu żeby może jednak kleić wręgi na styk.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
29-04-14 08:27  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Rafael zaglada i sie przyglada ;) Moj dalej czeka, mam nadzieje, ze juz niedlugo, bo mam pare nowych pomyslow na ciag dalszy tej rozgrzebanej budowy. Chociaz znajac zycie, to ja do niego wroce, to ktos nowe opracowanie zaprezentuje :)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
29-04-14 10:17  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

No ja bym chętnie obejrzał dokończenie twojej relacji (nawiasem mówiąc to tego Ubota VII i Bf110 też), ale wygląda na to że ja mam póki co większe szanse na ukończenie pierwszym :-) Swoją drogą to może się kiedyś na sjeście pojawię, chociaż nie wiem czy A-10 przytargam bo duży.

 
29-04-14 10:32  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Dasz radę. Nie takie modele na Sjeście już były. Ja osobiście chętnie bym obejrzał Twojego A-10 skończonego.

--
Pozdrawiam!

 
29-04-14 16:38  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
Hadziuk 



 - 0

No to ja też zasiadam i pilnie obserwuję twoją relację, może i kiedy swojego A-10 zacznę :D
Powodzenia :)

--
Pozdrawiam
Hadziuk!
-----------------------------------
Żyć czy kleić?
----------------------------------------

 
07-05-14 23:28  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II - Mały Modelarz 5-6/1994, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Postępy nad modelem idą bardzo powoli. Raz, że jestem zawalony pracą i nie mam kiedy kleić. Dwa, że to co miało być szybkim i prostym modelem bez drobnicy okazuje się być cholernie pracochłonną konstrukcją. Dość powiedzieć, że jeden segment to jakieś 2,5-3 godziny pracy. Dokleiłem trzeci segment i na potrzeby zdjęcia przypasowałem na sucho czwarty.

Wnioski:

1. Capon czyni cuda. Po gruntowaniu arkuszy jestem w stanie zmyć praktycznie każdą plamę z kleju. Biorę trochę caponu na patyczek do uszu, namaczam plamę i ścieram suchą końcówką patyczka. Genialne.

2. Kartonowe wzmocnienia segmentów mogą prowadzić do tego, że ściany segmentu robią się wypukłe. Rozwiązaniem wydaje się być wklejenie kartonu wzmacniającego a następnie wsadzenie obu wręg w końcówki segmentu, tak żeby wzmocnienie przykleiło się w momencie kiedy segment ma właściwy kształt.

Pytania:

Na przedostatnim zdjęciu widać, że między segmentami zrobiła się mała szpara. Chyba za szybko przestałem dociskać segmenty do siebie. Nie widać tego bardzo, ale irytuje. Jest jakiś sposób na usunięcie takiej szpary? Myślałem o zalaniu klejem i usunięciem potem jego nadmiaru, ale klej szewski którego używam traci większość swojej objętości kiedy wysycha. Wszelkie sugestie mile widziane.

Post zmieniony (10-02-19 16:03)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 10Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024