FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 26Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 
07-09-14 16:45  Odp: [R] Zapomniana flota - projekt własny
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

Dzięki Adamie jeśli pozwolisz ciut rozwinę w docelowym założeniu twój napęd, jednak wzorując się na nim. :)
P11c. Myślisz że napęd powinien wystawać po za kadłub ?w sensie śruba powinna wystawać z pędników czy chodzi Ci o to że powinny być umieszczone na rufie ?

Prawda jest taka że też miałem wątpliwość jak ten napęd powinien działać, niby zasada jest opisana na schematach ale jendak wydaje mi się dość dziwne. Pytanie, jeżeli śruba by wystawała przy zasysaniu wody wsysyała by też cały syf z dna. Wszak ta jednostka pływała po terenie nie tylko samych rzek ale tez wielki rozlewisk. Czy taka otwarta śruba bez kratek nie była by problematyczna ??

Temat wież w jakie były uzbrojone kanonierki i kutry uzbrojone był już mocno przerabiany na formum marynarki wojennej, zresztą aktywnie brałeś w tym temacie udział. Wiem że nie jest to w przypadku zadnej z tych jednostek pewne uzbrojenie. Rzecz w tym że decydując się na ten model i jego wykonanie świadomy byłem tego że tak naprawdę improwizuje, i to mi tylko pozostaje. Konia z rzędem temu kto powie na ich temat coś "na pewno ". Broń Boże nie wstrzymuje się od modyfikacji zgodnie z radami i krytykami, dlatego też czekam na wydanie encyklopedii uzbrojenia w październiku żeby mieć pewność że w swoich projektach choć zbliżyłem się do wyglądu owych jednostek.

Co do dna, to tak jak już powiedziałem, wzoruje się na modelu z muzeum marynarki wojennej w Gdyni ( wystawa na ORP Błyskawica) . Model ten nawet już wd. moich obserwacji odbiega od oryginału, jednak na czymś autor sie wzorował. Druga kwesta mówisz że nie nie było jednostek o płaskim łączeniu ? A monitor gdańskie ? Bardziej zastanawiał bym sie nad skosem na dziobie ale tu znowu pewne nie jest nic .

 
07-09-14 18:16  Odp: [R] Zapomniana flota - projekt własny
Jacek   

Co do przekrojów muszę się zastanowić , po prostu wydają się mi nielogiczne, ale sprawdzę to.
Ale jak patrzę to monitory miały zaokrąglenia przy przodzie a potem delikatne wypukłe ranty po bokach. Z tym że należy pamiętać iż one miały śruby, więc zupełnie inny napęd i wynikający z tego zupełnie odmienny i wyprofilowany spód kadłuba, naprawdę nie wiem czy należy to powielać . wg mnie raczej nie , ale to twoja decyzja.

Co do wieży to nie raz o tym dyskutowałem i moja wiedza też ewoluuje na ten temat.
I nie wiem jak powinna wyglądać. Zastanawiam się tylko skąd powstał ten kształt co na twoim modelu .

To rysunek z wieża URSUS na samochodzie wz.29 Na czerwono zaznaczyłem miejsce km przy twoim modelu. Jak widać nie pokrywa się on z km. z rysunku. W dodatku nie masz tylnego stanowiska km-u. Nie mogę też dopasować twojej wieży ze zdjęciami . Jedynie do czego pasuje ona to do jednego znanego modelu, ale to chyba nie jest odpowiedni odnośnik.

Tej wieży też mi to nie przypomina, niestety :( ale brak tu stanowiska plot.
Natomiast z napędem nie wiem o co ci chodzi z tym zasysaniem.
Już raz się pytałem do czego miałaby służyć ta kratka w twoim modelu, wypycha wodę czy ją zasysa bo nie wiem. naprawdę.

Post zmieniony (07-09-14 20:44)

 
08-09-14 11:32  Odp: [R] Zapomniana flota - projekt własny
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

Wd. modeli i planów , ORP Warszawa miała łaczenie burt pod kątem prostym. Być może na sposób projektowania miały czasy, napęd oraz różnice w podejściu rożnych stoczni. Bądź co bądź mówimy tu o stoczni w Krakowie, Modlinie i Gdańsku więc może nie tylko założenia konstrukcyjne ale i doświadczenia projektantów/budowniczych oraz wybrane technologie rzutowały na ostateczny wygląd jednostek. Temat do głębszego badania, przyznaję się bez bicia, jedynie teoretyzuje i średnio (czyt. wcale ;) ) się znam

co do wieży, poprawie, to rzeczywiście niedopatrzenie, mam jedynie wątpliwość do 3 stanowiska Km? sam nie wiem. Km był przekładany, wiec w zasadzie wystarczy zostawić pusty slot na km w tyle wieży

co do zasysania i napędu, wróćmy do dyskusji jak znajde czas żeby je ponownie rozrysować .

 
08-09-14 12:56  Odp: [R] Zapomniana flota - projekt własny
Jacek   

Wg. mnie nie było tylnego stanowiska w wieżach na okrętach. Były tylko dwa z przodu . Zresztą w podobnym układzie co na twoim modelu tylko w innym kształcie . Jutro postaram się zrobić model kartonowy takiej wieży. Oczywiście tak jak ja to widzę bez uzurpowania sobie prawa do wiedzy absolutnej.
Co do spodu kadłuba to już pisałem że też muszę się zastanowić nad tym , ale chyba co najmniej przednią część będziesz musiał zmienić .
Dziś robię moją wersję napędu to postaram się pokazać .

 
09-09-14 11:45  Odp: [R] Zapomniana flota - projekt własny
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Jkorjat, jako "proste" łączenie burt z dnem, przytacza przykład monitorów gdańskich, a ty pokazujesz rozrysowany kadłub monitorów krakowskich, a to zupełnie inne konstrukcje.

Do tego trzeba jeszcze wziąc pod uwage że pierwotnie Mątwa, była budowana jako krypa i nie miała pływac , a jeszcze, jak twierdzą koledzy na FOW, była drewniana przynajmniej w części, to już jeszcze całkiem inna bajka.

--

Post zmieniony (09-09-14 12:28)

 
09-09-14 17:03  Odp: [R] Zapomniana flota - projekt własny
Jacek   

Masz całkowitą racje , że gdańskie są z ostrymi krawędziami. Tylko skoro już wałkujemy ten temat to 3 uwagi :
1. Monitory te miały podniesiony przód , a tego nie ma ten model.
2. Monitory miały całkiem inny napęd. Nie wiem czy ma to znaczenie , ale nie można wykluczyć , że ma to znaczenia.
3. Kanonierki były budowane 10 lat później w zupełnie innych okolicznościach . Może to mieć dwojakie znaczenie . Po pierwsze inne były już wtedy trendy i tzw. "moda " No i inny był czas na przygotowanie konstrukcji. Brak tego nacisku na pośpiech . TU daje np. projekt monitora z późniejszego okresu gdzie już mamy zaokrąglone krawędzie łączenia burt z dnem.

Tak naprawdę jest to do głębokiego zastanowienia jak powinno wyglądać dno tego okrętu. I chyba nie do końca jest to przesądzone. Można szukać poprzez analogie do różnych konstrukcji, ale wtedy należy brać pod uwagę nie tylko pływające jednostki . Trzeba by było popatrzeć na projekty oraz na ogólną tendencje w WP do dopracowywania konstrukcji np. w sensie aerodynamicznym . Jednostka z opływowymi rantami na pewno będzie zwrotniejsza i bardziej posłuszna przy manewrach.

Post zmieniony (09-09-14 17:09)

 
09-09-14 22:52  Odp: [R] Zapomniana flota - projekt własny
Jacek   

dzień później niż obiecałem moja wersja stożków.
Najpierw śruba , a raczej wirnik . W stosunku do zdjęć musiałem dodać trochę łopat , bo w przeciwnym wypadku odstęp między łopatkami wyniósłby ok 1 m . Po prostu na zdjęciach są pędniki o małej średnicy .

Tu mamy same gołe stożki umiejscowione na skosie rufy powyżej dna okrętu .
Na zewnątrz są płaskowniki osłaniające wloty wody do pędnika , ale nie dochodzące do końca.

A tu jest wirnik w stożku . Brak jest , na razie , dysz sterujących kierunkiem pływania.

Całość złożona na razie prowizorycznie dla zobrazowania napędu.

 
10-09-14 23:27  Odp: [R] Zapomniana flota - projekt własny
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

1. Monitory gdańskie miały kadłub odrysowany od ekierki, jest tylko minimalny skos na dnie przy dziobie, nie mówie o ORP Kraków i ORP Wilno , które są potocznie nazywane monitorami krakowskimi !!!

2. Mątwa miała byc krypą , czyli o jakimkolwiek uwzględnieniu w projekcje hydrodynamiki, nie mogło byc mowy. Stożki wymagają mniejszej ingerencji w kadłub, niż dostosowywanie go do napędu za pomocą co najmniej dwóch klasycznych śrub .

3. Nie wiem o jakie kanonierki Ci chodzi , o Z tki?

" TU daje np. projekt monitora z późniejszego okresu gdzie już mamy zaokrąglone krawędzie łączenia burt z dnem."

Dajesz jako przykład, projekt który jak to określiłeś ma "już" zaokrąglone krawędzie, tylko to jest projekt który miał powstac prawie dwie dekady po kadłubie Mątwy . A ona powstała przed rokiem 1920, więc jedyna analogia w budowie może się odnośic do ORP Warszawa i spółki.

"Jednostka z opływowymi rantami na pewno będzie zwrotniejsza i bardziej posłuszna przy manewrach."

Tak , to spróbuj popływac kajakiem bez kila, po jeziorze przy bocznym wietrze.

Mała uwaga odnośnie modelu, stożki hotchkissa, nie miały elementów wystających poza kadłub !!!

--

Teoretyk ostatnio...

 
11-09-14 00:13  Odp: [R] Zapomniana flota - projekt własny
Jacek   

Ok. Więc postaram się ustosunkować do tej polemiki . Być może masz rację , ale teraz kolej na moje argumenty.
1. Monitory gdańskie miały kadłub odrysowany od ekierki, jest tylko minimalny skos na dnie przy dziobie, nie mówie o ORP Kraków i ORP Wilno , które są potocznie nazywane monitorami krakowskimi !!!
TAK MASZ RACJĘ. TEN SKOS BYŁ POTRZEBNY NP PRZY WEJŚCIU NA ŁACHĘ ( MIELIZNĘ ) I UŁATWIAŁA ZEJŚCIE Z NIEJ, DLA TEGO NAPISAŁEM , ŻE PRZYNAJMNIEJ TO NALEŻY ZMIENIĆ W TYM MODELU. PODNIEŚĆ PRZYNAJMNIEJ PRZÓD JEŚLI INNE ARGUMENTY BĘDĄ ZA SŁABE

2. Mątwa miała byc krypą , czyli o jakimkolwiek uwzględnieniu w projekcje hydrodynamiki, nie mogło byc mowy. Stożki wymagają mniejszej ingerencji w kadłub, niż dostosowywanie go do napędu za pomocą co najmniej dwóch klasycznych śrub .
TEŻ TAK UWAŻAM ŻE NA PEWNO MIAŁA STOŻKI I WYKLUCZAM RACZEJ POGLĄDY JAKOBY MIAŁA INNY NAPĘD WIĘC NIE WIEM O CO CI CHODZI,

3. Nie wiem o jakie kanonierki Ci chodzi , o Z tki?

" TU daje np. projekt monitora z późniejszego okresu gdzie już mamy zaokrąglone krawędzie łączenia burt z dnem."

Dajesz jako przykład, projekt który jak to określiłeś ma "już" zaokrąglone krawędzie, tylko to jest projekt który miał powstac prawie dwie dekady po kadłubie Mątwy . A ona powstała przed rokiem 1920, więc jedyna analogia w budowie może się odnośic do ORP Warszawa i spółki.
JA PORÓWNUJE NIE DO KADŁUBA MĄTWY ALE DO KADŁUBA MONITORÓW GDAŃSKICH . ODŁÓŻ MĄTWĘ NA BOK BO MÓWIMY O PREZENTOWANYM MODELU I I JEGO OSTRYCH RANTACH, PIERWOWZÓR TEGO MODELU POWSTAŁ W LATACH 30-TYCH A AUTOR PISZE O ANALOGI DO MONITORÓW GDAŃSKICH KTÓRE POWSTAŁY DEKADĘ WCZEŚNIEJ. JA NAPISAŁEM TYLKO , ŻE NIE MOŻNA SIĘ WZOROWAĆ NA TYCH MONITORACH BO POWSTAŁY 10 LAT WCZEŚNIEJ W INNYCH OKOLICZNOŚCIACH ORAZ ŻE MONITORY MIAŁY INNY NAPĘD I POWSTAŁY W CAŁKIEM INNYCH OKOLICZNOŚCIACH. JA NIGDZIE NIE PORÓWNUJE JEGO KADŁUBA DO KADŁUBA MĄTWY JEŚLI CHODZI O OSTRE KRAWĘDZIE ŁĄCZENIA DNA Z BURTĄ, NAPISAŁEM TYLKO , ŻE MODEL ADAMA MA ŁADNIE WYPROFILOWANY KADŁUB, ALE BYŁA TO UWAGA POZA PORÓWNANIEM,
"Jednostka z opływowymi rantami na pewno będzie zwrotniejsza i bardziej posłuszna przy manewrach."

Tak , to spróbuj popływac kajakiem bez kila, po jeziorze przy bocznym wietrze.

JA PISAŁEM O ZWROTNOŚCI A TY O STABILNOŚCI .W DODATKU KAJAK TO NIE KANONIERKA CZY KUTER UZBROJONY CHOĆBY DLA TEGO ŻE NIE MA STERU I JEST PODATNY NA BOCZNY WIATR W PRZECIWIEŃSTWIE DO MONITORA, ALE SĄ I TEŻ INNE POWODY, I NIE MÓW MI ŻE PROŚCIEJ JEST STEROWAĆ KANCIASTYM KADŁUBEM NIŻ OPŁYWOWYM. I ŻE KANCIASTY KADŁUB JEST SZYBSZY NIŻ OPŁYWOWY BO TO PODWAŻAŁOBY KILKA TEORII.

Mała uwaga odnośnie modelu, stożki hotchkissa, nie miały elementów wystających poza kadłub !!!

SĄ POPATRZ NA RYSUNKI, A JEŚLI UWAŻASZ INACZEJ TO SPRÓBUJ ZBUDOWAĆ MODEL Z PRACUJĄCYM TEGO TYPU NAPĘDEM I UDOWODNIJ ŻE ON PŁYWA

Post zmieniony (11-09-14 08:24)

 
11-09-14 00:27  Odp: [R] Zapomniana flota - projekt własny
Jacek   


tu masz choćby schemat. Na czerwono masz dno kadłuba.
A jeśli to cie nie przekonuje to napisz jak sobie wyobrażasz napęd tych jednostek,
To pytanie już zadaję 3 raz na tym forum i nikt mi jakoś nie odpowiedział. Jak ma to wyglądać za pomocą małej kratki w środku kadłuba ? naprawdę nie moge sobie tego wyobrazić .

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 26Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024