FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
26-12-13 22:57  [R/G] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Witam po krótkiej przerwie.
Rozpoczynam relację z budowy kolejnego modelu zachęcony mobilizacją i presją, jakie wywierało (przy poprzedniej relacji) na piszącego te słowa poddawanie pod osąd Szanownej Publiczności swoich prób zbliżenia się do Najlepszych. Mam nadzieję, że tym razem efekt będzie podobny.
Od dawna w planach był Hurricane z KK, ale przypadek nieco zmodyfikował moje zamierzenia. Otóż po sklejeniu Biełaza z Bumażnoje pozwoliłem sobie pochwalić się modelem w wydawnictwie Orieł i jakież było moje zdziwienie, kiedy w odpowiedzi na maila przyszła propozycja wyboru z szerokiej oferty jednego modelu, który otrzymam gratis ! Ponieważ nie sklejam okrętów, których wybór był przeogromny pozwoliłem sobie dokooptować do mojej kolekcji samolotów model samolotu Ła-5, w bardzo ciekawym malowaniu.



Samolotem tym, specjalnie dla niego pomalowanym latał jeden z asów radzieckiego lotnictwa - Georgij Kostylew,

którego historia jest na tyle ciekawa, że postanowiłem, przy kolejnych wpisach, trochę ją przyblizyć.

Dwa słowa o wycinance. Wydana na bardzo dobrej tekturze, kolory bardzo nasycone, nic się nie "rozjeżdża", wiele części wydrukowano bez linii konturowych. Opis jest więcej niż lakoniczny (1 kolumna), ale duża ilość rysunków-zdjęć montażowych powinna wystarczyć. Model jest bardzo zdetalizowany (AH chyba by sie nie powstydził), rozrysowany na 6 arkuszach A-4 plus dwa arkusze wręg. Oprócz wnętrza kabiny, lotek, klap mamy do wykonania również mocno rozbudowany silnik (razem z wydechami) a to ze względu na to, że można osłonę silnika wykonać w pozycji otwartej z widokiem na "bebechy". Ciekawostką jest, że autor nie przewiduje żadnych elementów z drutu, nawet popychacze w silniku przewidziane są do "ciasnego" zwinięcia - oczywiście ułatwię sobie życie. No i pierwszy raz będę sklejał prawdziwy szkielet kadłuba, z podłużnicą, do której klejone będą wręgi.

Na początek poszło próbne (bez retuszu) klejenie jednego cylindra z części skopiowanych na karton z bloku technicznego. Próba dlatego, że od jej powodzenia uzależniałem dalsze prace nad modelem albo ewentualny powrót do pomysłu Hurricane. Doszedłem do wniosku, że dam radę... Oryginał powinien wyglądać lepiej...



Na razie tyle. Ponieważ jest trochę "wolnego" mam zamiar poświęcić "kilka" godzin na silnik... Tym razem naprawdę nie przewiduję szybkich postępów w klejeniu.

--

Post zmieniony (22-03-14 23:16)

 
27-12-13 09:58  Odp: [R] Лa-5 - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Ten sposób promocji mi sie podoba tym bardziej jeśli w parze z promocja idzie dobry towar.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
27-12-13 12:59  Odp: [R] Лa-5 - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Z przyjemnoscia sie poprzygladam, bo chyba ten autor wydal jeszcze kilka swoich projektow maszyn z czerwonymi gwiazdami i ciekaw jestem jakosci. Na plasko ladnie sie prezentuja, ciekawe jak w 3D...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
27-12-13 13:06  Odp: [R] Лa-5 - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

A to ten ptaszek http://www.papermodeling.net/pl/262/ : )

 
28-12-13 14:04  Odp: [R] Лa-5 - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Taaaak, to właśnie ten ptaszek...
Na początek, żeby mieć to z głowy zabrałem się za silnik.



Dwa dni klejenie i... mam dopiero jedną "gwiazdę". Masa drobnych części (jeden cylinder to, o ile się nie mylę, 13 drobiazgów, czasem o mocno zmyślnym kształcie). Dokleiłem popychacze i tak się to obecnie prezentuje:



Nie wiem jak dla Was, na moje standardy może być. Ale muszę zmienić taktykę i drugą część cylindrów skleję "pomiędzy" innymi elementami, żeby to było bardziej strawne...

Tak jak sobie zamierzyłem, kilka słów na temat "właściciela" samolotu (oczywiście "za" różnymi źródłami):
Nazwiska tego człowieka nie ma w encyklopedii radzieckiej Wielkiej Wojny Ojczyźnianej mimo tego, że był Bohaterem Związku Radzieckiego, dwukrotnie odznaczony Orderem Lenina i Orderem Czerwonego Sztandaru. Należał do najlepszych pilotów radzieckiego lotnictwa. Gieorgij Dmitrijewicz Kostylew w żaden sposób nie wpisywał się w obraz bohatera, stworzony przez stalinowską propagandę. Człowiek, który zawsze mówił to co myśli, nie uznawał fałszu i zakłamania, nie obce mu były liczne ludzkie namiętności.
Ulubieniec latających i technicznych zespołów, obdarzony wszędzie gdzie latał ogromnym autorytetem, Kostylew nie pozostawał w łasce dowódców: po październiku 1942 roku nie nagrodzono go ani jednym orderem...


--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
28-12-13 14:43  Odp: [R] Лa-5 - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Ładny samolot. Fajnie sklejony silniczek. Miły gest wydawnictwa. Trochę historii. No i relacja jak się patrzy. Kibicuję.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
28-12-13 18:02  Odp: [R] Лa-5 - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
MPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Mam ten model, ale czeka na półce na lepsze czasy (więcej czasu wolnego). Z przyjemnością będę tu zaglądał.

Powodzenia!

 
29-12-13 22:06  Odp: [R] Лa-5 - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Witam.
Model zaczyna "pokazywać pazurki". Wręgi po podklejeniu piwną 1 mm nie do końca są tak fantastycznie spasowane (pamiętam lasery do Halińskiego lub KK - inna liga), a po zagłębieniu się w rysunki detali okazuje się, że nie wszystko jest tak jasno, klarownie pokazane. Trzeba będzie pogłówkować.
Postanowiłem trochę zmodyfikować szkielet kadłuba i z podłużnicy biegnącej od ogona do silnika pozostawiam tylko część "kabinową". Tak się prezentuje przed sklejeniem (ze względu na szczątkowy opis trzy razy zastanawiam się przed nałożeniem kleju):



Zanim "wyjdę" z kabiny to chyba zima już przeminie...



Trochę przymusowy urlop daje nadzieję na jakieś widoczne postępy...

Historii G.D. Kostylewa ciąg dalszy, a właściwie jej początek...
Urodził się 20 kwietnia 1913 w Oranienbaum w prowincji Sankt-Petersburg w rodzinie robotniczej. Ukończył 9 klas szkoły średniej, szkołę Осоавиахим'а, po czym w 1934 roku Centralną Szkołę Lotniczą w mieście Tuszino, w rejonie Moskwy. 18 sierpnia 1934 otrzymał odznakę "Za doskonałe techniki sztuki pilotażu i akrobacji." Od 1939 roku służył w Siłach Powietrznych Marynarki Wojennej. Uczestnik radziecko-fińskiej wojny 1939 - 1940 roku. Za udział w niej został odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru .
Uczestnik Wielkiej Wojny Ojczyźnianej od pierwszego dnia. Już pod koniec lipca 1941 operując swoim I-16 z lotniska w Kłopicach pod Leningradem miał na swoim koncie 7 zwycięstw w powietrzu. Pierwsze zwycięstwo odniósł 15 lipca (Bf 110, w grupie). Do końca lipca miał na koncie jeszcze trzy Ju-88, dwa Bf 109 i jeszcze jednego Bf 110...


--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
30-12-13 21:44  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Z tego co udało mi się wyczytać w materiałach te pokrętła służyły do:
- większe do sterowania żaluzją silnika oraz regulacji bocznych klap przy rurach wydechowych,
- mniejsze do ustawiania sterów wysokości i kierunku ( триммер руля поворота и руля высоты)



--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
30-12-13 21:53  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
pawlo100 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 1

Modelikarskie Medalikarstwo też Cię podgląda .

--
Pozdrawiam Paweł
Się robi: Pruski Parowóz P3.1
Się zrobiło: Ls410D,Pruski Parowóz T3

 
30-12-13 21:56  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Trymery nie są do ustawiania ale do aerodynamicznego wyważania powierzchni sterowych w czasie lotu.



--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
30-12-13 22:56  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Dzięki Ostoja, przynajmniej można się czegoś nauczyć. Jak trafię jeszcze jakieś zagadki to liczę na Ciebie. Pozdrawiam.

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
31-12-13 07:11  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Fajne te pokrętełka :-)

--
Pozdrawiam Darek

 
31-12-13 22:57  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Witam w ostatni dzień 2013-go.
Skleiłem wreszcie szkielet części "kabinowej" i coś tam podłubałem w wyposażeniu kabiny. Powoli dochodzę do wniosku, że z tymi drobiazgami to się trochę porwałem z motyką na słońce. Na szczęście wiele z tego nie będzie widać...



Wszystkiego Najlepszego i, parafrazując komentatorów z Eurosportu, "kartonowych snów"...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
01-01-14 00:11  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
FloggerB   

No i to jest dylemat pomiędzy projektowaniem komputerowym a zdrowym rozsądkiem

 
01-01-14 01:13  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

No właśnie FloggerB, zdrowy rozsądek... Załączam skany niektórych części z wycinanki...



Abstrahując od tego, że lotki można wykonać bez tych wręg to jak wyciąć k35-k39 i to podklejone tekturą 1 mm ? Albo części celownika ? Część 74 ma średnicę 0,6-0,7 mm a środek ściętego stożka nr 76 - 0,8-0,9 mm. To już nie dla mnie...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
01-01-14 21:48  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Powolutku do przodu, już widać koniec tych drobiazgów w kabinie. Ale, żeby psychicznie się podbudować przymierzyłem "ustrojstwa" do podłogi i skleiłem dwa segmenty ogonowe. No i kontynuuję silnik...



Pod koniec sierpnia, lecąc niedawno otrzymanym ŁaGG-3 (numer boczny 35) zestrzeliwuje Bf-109. 16 września, lecąc w parze z Igorem Kabierowem rozprasza dużą grupę Ju-87, atakującą pancernik "Marat:", zestrzeliwując jeden z samolotów nieprzyjaciela. Również 23 września uczestniczy w obronie przed nalotem na ten sam pancernik.
Sam Kostylew wspomina walkę: "Lecieliśmy nad zalewem, niedaleko Kronsztadu. Było nas pięciu: Usyczenko, Tkaczow, Rudenko, Lwów i ja. Nagle nad Kronsztadem zauważyliśmy przed sobą nieprzyjaciela: Junkers", a z boku jeszcze dwa. Z Rudenką postanowiliśmy atakować tego, który leciał sam, a pozostali podążyli za tymi, którzy lecieli w parze.
Otworzyłem ogień z około 400 metrów i trafiłem w lewy silnik. On, spadając zaczął uciekać w stronę Finlandii. Byliśmy bliżej i bliżej. Strzelca zabiliśmy, ale pilot "Junkers'a" był doświadczony i obrócił swój samolot tak, że znaleźliśmy się pod ogniem strzelca dolnego. Jedna kula trafiła w kadłub mojego samolotu. Strzelałem z wszystkich karabinów jednocześnie. Trafiłem w kabinę strzelca, ta oderwała się i spadła do morza... Jeszcze jedna seria i "Junkers" dał nurka w wodę"


--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
04-01-14 00:03  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Witam,
mając już naprawdę dość dłubania w drobiazgach zabrałem się za większe elementy i wykorzystywanie tego, co udało się wydziergać wcześniej. Oczywiście na pierwszy ogień poszła kabina. Żeby mieć to z głowy od razu mówię o sporym "baboku" - nie przykleiłem sklejek na końcach tych bocznych ścianek poszycia i teraz kolejne boczne panele trzeba będzie kleić na styk. Na szczęście w środku są jeszcze poziome usztywnienia. Niewiele, ale zawsze.
Na razie wszystko świetnie pasuje, ale brak instrukcji daje się we znaki. Niby wszystko jest jasne, wszak to kolejny samolot, ale trzeba pogłówkować nad niektórymi szczegółami.
Nie znalazłem w wycinance pasów przy fotelu pilota więc zrobiłem je wg własnego pomysłu (teraz jak na to patrzę myślę, że mogłyby być o 0,5 mm węższe...). Dodałem poduszkę na (albo "pod") siedzenie pilota, i na razie tyle.



Oczywiście dalej trwają prace nad silnikiem. Ale cieszę się, że mam już "bazę", którą teraz mogę spokojnie rozbudowywać.

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
04-01-14 10:18  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Zapowiada się bardzo ładnie.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
04-01-14 21:42  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Witam,
"jadę" dalej, dopóki jest czas i wena. Oprócz prac nad silnikiem (gniazda zaworów i "początek drugiej gwiazdy)...



...kadłub powiększył się o dwa segmenty oraz kontynuuję upychanie w kabinie wszystkiego, co się znajdzie pod ręką...



A teraz czas na drobną przyjemność w postaci kieliszeczka nalewki z pigwy...

Pozdrawiam,
Bohdan

--

Post zmieniony (05-01-14 23:00)

 
06-01-14 11:13  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
MarcinS 

Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 4

Bardzo efektowna robota - sledze dalej. Dwigatiel sie zacny szykuje! Bedzie go jakos widac?

--
pozdrawiam,
MarcinS

 
06-01-14 21:09  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Witam,
ponieważ silnik jest rzeczywiście mocno rozbudowany (teraz męczę się nad kolektorami spalin) będzie widoczny przez uchylone klapy boczne. Z przodu niewiele dałoby się zobaczyć z racji niedużej różnicy średnic osłony i kołpaka oraz żaluzji regulującej chłodzenie motorka.
Ale "wolne" właściwie skończyło się i teraz kolejne wpisy będą o wiele rzadziej...

Pozdrawiam,
Bohdan

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
10-01-14 23:22  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Witam po kilku dniach.
Wstawiam niewielką aktualizację, żeby przekonać samego siebie, że coś się dzieje...
Praca posuwa się do przodu, ale wolno. Raz, że mniej czasu, a dwa, że dużo męczącego dłubania przy drobnych częściach.
Kontynuuję silnik plus kolektory - masa drobnych fragmentów, każdy inny, trzeba dopasować pod odpowiednimi kątami, a niestety zdjęcia "montażowe" są bardzo nieprecyzyjne. Do tego autor nie pofatygował się, żeby te różne kształki "zgrać" ze sobą np. białą linią biegnącą wzdłuż kolektora. Powoduje to, że "zabawa" jest przednia... A dodam, że każdy cylinder będzie podłączony do kolektora osobną kształtką.



Dla poprawy samopoczucia dokleiłem ogon i statecznik pionowy. Jest też goleń kółka ogonowego z tym, że jej połowa jest skutecznie schowana między poszyciem i dwiema wręgami.



Mam nadzieję przez weekend coś tam dokleić...

Pozdrawiam,
Bohdan

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
01-02-14 21:25  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Witam po dłuuugiej przerwie spowodowanej lekkim zniechęceniem i (chyba) zmęczeniem modelem. Rozbrat z Ła-5 zaowocował jednym robotem i jednym psem, mam nadzieję, że wystarczy na powrót weny...
Doszło niewiele, ale model jest pracochłonny. Poza tym autor zaproponował kilka dziwnych, moim zdaniem, rozwiązań. Przykładem niech będą końcówki stateczników doklejone z dwóch oddzielnych trójkątów, a przecież można było je spokojnie wyoblić razem z głównym płatem. Na dodatek trzeba było zamienić prawe na lewe, bo "za Chiny" nie pasowały do końcówek stateczników. Ale generalnie jest "coś" w wycinance, co ciągnie mnie do przodu...



Nie znalazłem na arkuszach części będących "zamknięciem" stateczników poziomych i pionowego, zostają tam gołe wręgi, trzeba to będzie wykonanć samemu bo stery tego nie przykryją w całości.
No i walczę z silnikiem. Niestety, nie starcza umiejętności. Pocieszam się tym, że jak go kompletnie spartolę, to po prostu nie wykonam otwartych klap osłony i silnika i... nic nie będzie widać. Obaczym...



A, i jeszcze jedno: numeracja części jest taka trochę nie do końca logiczna.

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
01-02-14 22:20  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Krys 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 38
 

Podziwiam. Dobra robota. Muszę ostrzec Cię przed rozwarstwiającym się kartonem z tego wydawnictwa. Po pewnym czasie może być zonk. Sam to przerabiałem przy modelu BTR 60 PB. Powrut po ok rocznej przerwie w budowie ścioł mnie z nóg, trzeba było trochę popodklejać.

--
KARTONOWY TUR
Zrobione: BTR 60 PB, PTS, ZU 23-2, Bofors wz.36 plot, C2P, Pz.Kpfw I Ausf F, H 13 C Sioux, Grecka Cerkiew, TKS, Kfz 14 Adler, Aerosanie RF-8,Bofors wz.36 37mm ppanz., drezyna TK, drezyna R, wz.29, wz.34,Putiłówka
W budowie: Su 76M

'powrut" , "ścioł"...Błagam...!
MARIUSZ

 
09-02-14 00:00  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Witam,
znów potrzebowałem trochę czasu, żeby móc coś nowego pokazać. Długie odstępy między aktualizacjami wynikają nie tylko z braku czasu, ale również z trudności jakie piętrzy wycinanka. Nie tyle same elementy, ale sposób ich opisania i "pokazania" na rysunkach montażowych. Powiem tylko tyle, że niektóre części w ogóle nie są opisane i pokazane w instrukcji. Tyle samo czasu co klejenie zajmuje myślenie w jaki sposób to połączyć...
Zrezygnowałem z kolektorów po drugiej stronie silnika (będzie tylko kolektor zbiorczy wylotowy). Jeżeli zdecyduję się na pokazanie silnika to tylko pod jedną klapą tam, gdzie kolektory są.
Ostatni "rzut oka" na komorę z silnikiem przed przyklejeniem osłony wirnika śmigła. Widoczny na drugiej focie "nos" silnika będzie w całości zakryty wirnikiem i żaluzją. Oś wirnika z rurki mosiężnej o średnicy 2 mm - jeszcze jest możliwość wykonania śmigła na łożyskach...



i już po operacji połączenia. Wychodzi jak wychodzi, umiejętności starcza tylko na taki efekt, ale zawziąłem się i doprowadzę model do końca. Przynajmniej jest takie silne postanowienie...



Dopiero po obejrzeniu fotek zauważyłem, że "czarny" i "czarny" to nie to samo. Szczęśliwie w realu różnica jest prawie niewidoczna

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
09-02-14 11:18  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. ,,Wychodzi jak wychodzi," - bardzo fajnie wychodzi :) Podoba mi się.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
09-02-14 22:54  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Dzisiaj tylko mała zmiana "malowania"...



--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
12-02-14 23:24  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Witam,
dzisiaj tylko trzy fotki "robocze". O ile do tej pory narzekałem na instrukcję i rysunki, to teraz do tego dochodzi duży zonk w postaci wydrukowanej w innej skali głównej wzdłużnej wręgi skrzydeł. Jest ona o ok. 10% za duża. Trzeba to będzie przeskalować, bo ona trzyma całe ustrojstwo. Wręgi też zaprojektowane optymistycznie, nie wiem czy one mają kształtować poszycie, czy poszycie ma je trzymać w całości... Żeby sobie trochę poprawić humor wkleiłem dawno przygotowane: drążek sterowy oraz uchwyty karabinów...



Pozdrawiam,
Bohdan

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
14-02-14 22:59  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Witam,
ponieważ ten za długi dźwigar nie dawał mi spokoju postanowiłem szybko się z tym rozprawić. Zmniejszyłem wydruk o 10% i wyszło coś takiego, co sprawia wrażenie pasującego do siebie. Minimalnymi rozbieżnościami chyba nie muszę się przejmować, jak będzie potrzeba szkielet trochę podszlifuję...



Jeszcze bardziej ucieszyłem się, kiedy przymierzyłem szkielet skrzydła do wnęki w kadłubie i okazało się, że wszystko pasuje ! Kapitalny moment, kiedy nic nie trzeba wciskać, niczego docinać, poszerzać... Super. Podobne wrażenia miałem przy sklejaniu szkieletu Tomahawka z AH. Mam tylko nadzieję, że ten przerabiany szkielet nie sprawi mi kłopotu przy oklejaniu poszyciem...



Od jutra wnęki podwozia i przymiarki poszycia. Zaczyna to wszystko nabierać kształtu.

--

Post zmieniony (14-02-14 23:14)

 
14-02-14 23:15  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. ,,Potrzeba matką wynalazków" i udogodnień w klejeniu modeli :) Jedną ingerencją w wycinankę ułatwiłeś sobie sklejanie i to dość mocno. Gratuluję.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
17-02-14 23:41  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Witam,
jak ja tęsknię za porządną instrukcją i rysunkami... Poszycie skrzydeł składa się z kilku fragmentów, które, złożone razem muszą się wpasować w pozostawiony w kadłubie otwór. Muszą się spasować ze szkieletem skrzydeł ale również wnękami na podwozie (złożone z kilku części, dość niewygodne klejenie). Ponieważ po przymierzeniu "na sucho" trzeba było zrobić lekkie korekty pocieniłem przednią wręgę w kadłubie jak i sklejkę w szkielecie skrzydeł. Postanowiłem przykleić wnęki podwozia do dolnego poszycia i powiększyć dość "ciasne" otwory na wnęki w szkielecie, żeby można to było w trakcie przyklejania lekko skorygować.



Na szczęście dolny fragment poszycia pasuje prawie idealnie na długość otworu w kadłubie. Teraz lekka niepewność pozostaje z dopasowaniem górnego poszycia (znowu z kilku fragmentów) do szkieletu skrzydeł...



Mam nadzieję, że będzie OK, bo o ile instrukcja pozostawia wiele do życzenia, to spasowanie części (powtarzam się) jest naprawdę spoko...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
18-02-14 23:46  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Aaaa... miałem tak często nie pisać, ale cieszy, jak kolejne elementy do siebie pasują. Dlatego kilka nowych fotek.
Przykleiłem dolne poszycie do szkieletu (trochę go przy tym maltretując, szczególnie w okolicy wnęk podwozia), po czym cały mecz Bayer-Paris SG spędziłem na dłubaniu wnęk na klapy. Przymierzyłem wszystko "na sucho" i tak się ucieszyłem, że części pasują, że postanowiłem to pokazać. Tyle na dzisiaj...



--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
22-02-14 21:44  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Cześć,
kolejny etap prac, który dał mi mocno "popalić"... Nie wiem czy Wam również tak się zdarza, że pewne modele, zastosowane w nich rozwiązania nie "siedzą", nie "czujecie" ich ? Ja mam tak z tym Ławoczkinem. Raz jest lepiej, raz gorzej, ale generalnie bardziej jest to chęć dokończenia pracy niż jakaś satysfakcja z klejenia. Pewnie wpływ ma to sposób zaprojektowania szczegółów (końcówki płatów skrzydeł kształtowane m.in. z paseczków szerokości 0,5 mm). Podtrzymuję, że model jest bardzo spasowany, ale...
Rozpocząłem i zakończyłem oklejanie płatów skrzydeł:



Z premedytacją nie pokazuję zbliżeń, szczególnie końcówek płatów, ale jak ktoś się przyjrzy na jednym ze zdjęć to widać, że są mocno "wymęczone"...
A presto...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
23-02-14 20:10  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
MPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Przyznam szczerze, iż oglądając pierwszy raz model w 2D wydawał mi się (i nadal tak jest) za bardzo zdetalizowany. Chodzi głównie o ilość drobnych elementów, o których wspominałeś, duża część z nich jest jak dla mnie, nie możliwa do wycięcia i sklejenia. Wydaje mi się, że autor modelu zrobił bardzo dokładny projekt, ale nie wziął pod uwagę tego, że nie każdy element musi być w modelu papierowym już umieszczony ze względu na swój rozmiar.
Tak jak pisałeś, nie ma w modelu elementów do wykonania we własnym zakresie takich jak np druty. Podobnie jak konstrukcja koła, z którą w takiej formie pierwszy raz się spotkałem (standardowo sklejone ze sobą krążki, ale oklejone ponacinanym paskiem, a nie szlifowane). Wszystko to na pewno ładnie wyglądało w projekcie, ale przy klejeniu modelu może, i chyba tak jest, sprawiać problemy.

Cierpliwie obserwuję i kibicuję. Model wychodzi bardzo ładnie.

Pozdrawiam

 
23-02-14 20:27  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,ciekawe rozwiązanie szkieletu płata, ale nie zgrała się oklejka .Pięknie kleisz,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
23-02-14 23:22  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

MPaweł: też mam takie wrażenie, że autor baaardzo optymistycznie ocenił możliwości kartonu. Jestem pewien, że znajdą się Mistrzowie, którzy poradzą sobie z wszystkimi drobniutkimi "niuansami", mnie jednak wiele z nich sprawia problem. Jeżeli masz wycinankę, to co powiesz o celowniku w kabinie ? Albo zwijane z kartonu popychacze w motorku ?
marek1: oj, wiele rzeczy można zrobić lepiej, może ktoś z CK podejmie się porządnego wykonania ? Pomijając dość specyficzny sposób projektowania, to części są naprawdę dobrze spasowane...
Dzięki za opinie,
Pozdrawiam,
Bohdan

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
24-02-14 23:21  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Witam,
dzisiaj krótko i bez użalania się. Skrzydła doklejone (nie ma jeszcze oklejek na styku z kadłubem), doszedł ten "bąbel" przed kabiną oraz osłony rur wylotowych spalin z silnika...



--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
01-03-14 23:46  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Witam,
znowu mała, ale jednak - aktualizacja. Dodałem oprofilowanie kadłub-skrzydło oraz elementy kończące płat skrzydła przy kadłubie (są to odrębne dwa "kliny", które przymocowane są w rzeczywistości do klap rewizyjnych silnika)...



Trochę wymęczyłem ster kierunku, przy pomocy szablonu widocznego na pierwszej fotce, żeby "dać mu trochę przestrzeni". Wyszło chyba jako-tako, na żywo lepiej wygląda niż na fotkach, wiadomo...



Na pierwszym i ostatnim zdjęciu widoczny kolejny "bąbel" przy kabinie. Może jutro znów coś się uda ulepić...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
02-03-14 22:31  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Witam,
niedziela była OK. Znalazłem trochę czasu na rower i na klejenie. Podobnie jak ster kierunku uplastyczniłem stery wysokości oraz lotki płatów głównych...



Te pierwsze przykleiłem, a te drugie na razie trzymają się bez kleju. I zaczyna to wyglądać jak samolot ! Bardzo mi się podoba ten kontrastowy ster kierunku (w rzeczywistości lepiej niż na fotkach)...



--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
09-03-14 17:03  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Witam,
wiadomo - weekend, więc trochę wolnego czasu i model lekko się wzbogacił o kolejne elementy.
Po pierwsze: wydziergałem otwory ulżeniowe klap, po czym złożyłem je (te klapy) w całość:



Następnie przyszła kolej na golenie podwozia. Zawsze chciałem, żeby wyglądały w miarę realistycznie, dlatego postanowiłem je wykonać z pręta stalowego 2 mm. Pozostał do rozwiązania problem osi kół ustawionych pod kątem 90, a właściwie 93 stopnie w stosunku do goleni. Naciąłem przy pomocy szlifierki wgłębienie w końcówkach pręta i wlutowałem odcinek osi z drutu 1 mm. Na razie się trzyma... Jeszcze jedna uwaga: uważam za bardzo dobre rozwiązanie drukowanie, nie wiem jak to nazwać... "owijek" goleni na cienkim papierze (tam gdzie wręgi), bo to się po prostu o wiele łatwiej zwija:



Golenie wkleiłem, dojdą oczywiście jeszcze ich osłony. Chciałbym też zrobić przewody hydrauliczne przy nich, ale nie mam pomysłu skąd wytrzasnąć taki cienki kabelek. Może jakaś podpowiedź ? (na razie faworytem jest "skrętka" komputerowa do podłączenia do sieci). Na zdjęciach widoczne również skończone tylne kółko, chłodnica oleju (kieeepsko pomalowana, ale może jeszcze ją przybrudzę) i "nos" na osłonie silnika...



Wklejenie klap zostawiam na koniec. Może coś jeszcze podłubię dzisiaj przy osłonach goleni...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
09-03-14 23:04  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

I oto są...



--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
09-03-14 23:17  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
bradley81 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Galerie - 2
 

WOOW ZGRABNIUTKI , widzę ,że powoli zbliżamy się ku końcowi .

 
15-03-14 21:37  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Rzeczywiście 'bradley", powoli...
Ale jednak ! Dziś dla mnie wielki dzień, bo model stanął wreszcie na swoich własnych no... tfu, kołach. Ale zanim to nastąpiło ostatecznie pod żaluzją (w połowie złożona) zniknął silnik. Uzupełniłem golenie o siłowniki i przyszedł czas na śmigło. Tak jak zakładałem udało się osadzić kołpak na łozysku, dzięki czemu nawet jak go przenoszę (no, szybko przenoszę) to śmigło się obraca.
Łożysko ustabilizowałem "oklejając" je 3 mm paskiem cienkiego papieru tak, aby pasowało do wewnętrznej średnicy elementu, w którym osadzone są śmigła. Wszystko to zamknąłem krążkiem tektury z pierścieniem, który jeszcze lepiej ma docisnąć łożysko. Oś wału i wewnętrzna średnica łożyska to 2 mm, lekki szlif pozwolił na stabilne osadzenie jednego na drugim. W sklejeniu kołpaka pozwoliłem sobie pomóc dodatkowymi sklejkami... Aha, i powiem Wam, że nie ma nic lepszego niż biały kołpak do... szlifowania. Nic później nie trzeba malować ! Wystarczy lekka "impregnacja" bezbarwnym matem i wszystko idzie super łatwo.
Kółeczka oszlifowałem na wiertarce. Nie do końca jestem zadowolony, być może dlatego, że robiłem to pierwszy raz i kombinowałem z różnymi narzędziami do szlifowania. Ponieważ krążki były zaglutowane najlepiej sprawdził się drobny pilnik do metalu. Potem oczywiście wygładzenie papierem ściernym i malowanie.
A teraz to wszystko na obrazkach...



No i wreszcie oczekiwany moment:



Pozostała osłona kabiny, doklejenie klap, anteny no i ten nieszczęsny, miniaturowy celownik, który nie będzie warunkował pokazania modelu w galerii. Tam również dokończenie przerwanej historii pilota tego egzemlparza Ła-5 - Georgija Kostylewa...

--

Post zmieniony (18-03-14 08:46)

 
16-03-14 08:34  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
bradley81 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Galerie - 2
 

No proszę jaki piękny PRZYSTOJNIAK stoi .
Gratulację

 
16-03-14 12:27  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Ados777 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Coraz bardziej mi się podoba ten samolocik.

--
Taki sobie modelarz :)

 
17-03-14 23:06  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kmicic 

Na Forum:
Galerie - 4
 

Witam,
Na dzień dobry chciałem rzec, że Ła wychodzi Ci świetnie :)
Aktualnie kleję I-16 tego samego wydawnictwa i - patrząc w rysunki oraz strzępek instrukcji - często przypominają mi się lekcje języka polskiego, gdzie Pani pyta: 'co autor miał na myśli?'. Tak więc mogę się domyślać przez co przechodzisz.
Chciałbym Cię zapytać
- czy będziesz otwierał boczną klapę by pokazać silnik?
- kto jest autorem opracowania, gdyż zastanawiam się ile wspólnego mają Ła-5 z Bumażnoje i Ła-5FN z YG-Model.

 
17-03-14 23:45  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Cześć, dzięki za miłe słowo. Co do silnika - mam nadzieję, że kiedyś zdobędę się na to, żeby pokazać silnik pod jedną klapą (wydech kompletny tylko z z jednej strony, niestety). Mam tylko obawy o to, że coś hmm... nie wyjdzie, to po modelu (trzeba po prostu wyciąć tę klapę "na żywca"). Na razie pozostaje świadomość istnienia motorka pod osłoną. Autorem opracowania jest Wiaczesław Zajcew. I muszę przyznać, że oprócz nowatorskich pomysłów co do niektórych szczegółów, więcej niż lakonicznej instrukcji i kiepskich "renderów" to model jest spasowany kapitalnie. U Ciebie to samo ?
Pozdrawiam, Bohdan

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
19-03-14 11:53  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kmicic 

Na Forum:
Galerie - 4
 

Cześć,
Dzięki za autora. Jak sprawdzę kto stoi za Ła-5 w YG-model, dam znać.
Jeśli chodzi o Twój silnik - pokazuj koniecznie! nie po to się tyle napracowałeś żeby wszystko wsadzić w 'rurę' i zasłonić żaluzją :)
Odnoszę wrażenie, że u mnie model jest miejscami spasowany b.dobrze, miejscami średnio, a jeszcze innymi miejscami - bardzo średnio. Wielce prawdopodobne, że to z winy moich niewielkich umiejętności. Gdybym sklejał go po raz drugi - kilku błędów bym już nie popełnił i pewnie by wyszło że spasowanie jest kapitalne. Jednak mam taki fragment poszycia gdzie szczeliny mają ok 3-4 mm szerokości - i nie mam pomysłu co mogłem zrobić lepiej, by uniknąć tego szczęścia. Poza tym autor lubi wyginać elementy poszycia w dwóch płaszczyznach jednocześnie, nie dając przy tym nacięć na krawędziach.
Autorem jest zaś niejaki pan Orłow. Imię jego bodajże - Wasylij? - nie pamiętam.
Co do szczegółowości - model jest na dużo niższym poziomie trudności niż Twój, ale popychacze w silniku wg. projektu też miały być z papieru, tak jak i świece, celownik to też jakaś wyższa ekwilibrystyka, a instrukcja momentami przyjmuje formę: 'kabinę należy wykonać zgodnie z rysunkiem 13' - koniec, a na rysunku 13 pół modelu :D
Ale ja tu się rozpisuję nie na temat, a to przecież Twoja recenzja.
Pozdrawiam

Post zmieniony (19-03-14 11:59)

 
21-03-14 21:45  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Witam, to już ostatni mój wpis w tej relacji. Ta nierówna walka dobiegła końca. Dokleiłem osłonę kabiny, anteny, przedłużyłem wał śmigła. Model strasznie mnie wymęczył, ale przymykam trochę oko na moje błędy i będę mógł na niego jeszcze spojrzeć...
Zamieszczam tylko dwa zdjęcia, żeby udokumentować koniec. Będę chciał zrobić jakąś galerię w świetle dziennym.
Dzięki wszystkim za uwagi. Kmicic, życzę powodzenia przy Twoich projektach.



Pozostaje dokończyć historię pilota.
Na początku lutego 1942 roku Kostylew miał na swoim koncie 18 zwycięstw w powietrzu (osobiście i w grupie). 5 lutego został zestrzelony (ranny w rękę) nad terytorium zajmowanym przez Niemców, ale szczęśliwie lądował na spadochronie wśród swoich.
W kwietniu miał za sobą 233 loty bojowe, 59 walk powietrznych, 9 zwycięstw osobistych i 34 w grupie. Został przedstawiony do Złotej Gwiazdy Bohatera Związku Radzieckiego, który to tytuł został mu przyznany 23 października (numer 654).
W lutym 1943 został ponownie przedstawiony do tego samego odznaczenia, jednak wtedy nastąpiło zdarzenie, które odmieniło całe przyszłe życie Kostylewa. Po otrzymaniu nominacji otrzymał 5-dniowy urlop, w czasie którego odzwiedził swoją matkę w oblężonym Oranienbaum. W mieście spotkał również dawnego znajomego, obecnie majora wojsk logistycznych, który zaprosił go do swojego domu. Tam Kostylew widząc suto zastawiony stół i niezłe warunki życia pozostające w dramatycznym kontraście z poziomem życia m.in swojej matki wdał się w bójkę z majorem, która "zaowocowała" aresztowaniem pilota, pozbawieniem go wszystkich odznaczeń i degradacji do stopnia szeregowca.
Za wstawiennictwem przyjaciół z jednostek w których walczył, szczególnie Wasilija Gołubiewa, został przywrócony do służby i zwrócono mu wszystkie odznaczenia bojowe, lecz drugi wniosek o odznaczenie Gwiazdą Bohatera ZSRR został wycofany.
W 1944 roku Kostylew otrzymał stopień majora. W tym roku został także mianowany jako Główny Inspektor Sił Powietrznych Floty Bałtyckiej. Nie wolno mu było toczyć walk powietrznych, ale wiele źródeł podaje o łamaniu tego zakazu. Żadne ze zwycięstw tego okresu nie zostało zapisane na konto Kostylewa.
Po wojnie pozostał w służbie w marynarce wojennej. Do rezerwy przeniesiony w 1953 roku. Zmarł 30 listopada 1960 roku.
Różne źródła podają odmienne dane dotyczące jego aktywności i sukcesów w powietrzu. Odbył od 400 do 418 lotów bojowych, uczestniczył w 89 (do 112) walkach powietrznych, odniósł od 46 do 54 zwycięstw w powietrzu...


To tyle, sorry za kulawe "tłumaczenie", ale źródeł jest mało, a po polsku w ogóle. No a rosyjski to już daaaaawno zapomniana historia.
Dzięki za uwagę, a na koniec kilka zdjęć bohaterów tej relacji:



Pozdrawiam, Bohdan

--

Post zmieniony (21-03-14 22:21)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024