FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
17-02-14 10:20  [R/G] Hawker Hurricane Mk I - Kartonowa Kolekcja 4/2012, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Zdjęcia z relacji

============================================

Po dziesięcioletniej przerwie postanowiłem wrócić do klejenia modeli. Wybór padł na model Hawker Hurricane Mk I, bo zaprojektował go pan Paweł Mistewicz. Kleiłem w przeszłości jego Zero z MM i wspominam bardzo dobrze. Pomyślałem, że to może być dobry model na nowy początek. Już po zakupie stwierdziłem, że model jest trochę trudniejszy niż bym sobie tego życzył. Niemniej jednak postanowiłem podjąć wyzwanie i ruszyłem ze sklejaniem. Poniżej efekty dotychczasowych ~8 godzin pracy.

Postanowiłem, że przy okazji powrotu postaram się sklejać modele lepiej niż to robiłem kiedyś. Zacząłem od robienia retuszu, który kiedyś jakoś nie przychodził mi do głowy. Jestem bardzo zadowolony z efektu i widzę, że naprawdę robi to różnicę. Poza tym poległem na wykonaniu waloryzowanej tablicy przyrządów. Bez wybijaka rewolwerowego chyba nie ma szans na wykonanie tej części, a ja po tylu latach przerwy kompletuję mój warsztat od zera.

To tyle na początek. Dzisiaj pewnie postaram się ruszyć z fotelem i może starczy czasu na poszycie. Wszelkie rady, zachęty i konstruktywna krytyka bardzo mile widziane.

Galeria końcowa na czwartej stronie wątku.

--

Post zmieniony (05-01-19 22:44)

 
17-02-14 10:49  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Witam,
początek wielce obiecujący, a szczególnie, że po tak długiej przerwie. Welcome ! Z tym wybijakiem rewolwerowym to bym nie przesadzał, da się to zrobić dobrym skalpelem (najprostsza OLFA) i pilniczkiem igłowym (do wygładzenia krawędzi). Ale i tak nie będzie tego wiele widać. Na razie jest git. Wręgi wycinane ?

Pozdrawiam,
Bohdan

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
17-02-14 12:53  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Chwilowo działam bez skalpela. Mam tylko nożyk Olfy na ostrze segmentowe, ale on nie ma ostrego czubka - nie poradziłbym sobie z wycięciem tej tablicy nim. Prawdę mówiąc nie wiem czy dałbym radę skalpelem ;)

Wręgi naklejone na tekturę 1mm i wycięte nożyczkami.

 
17-02-14 13:35  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
Kylo Ren 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


 - 6

Ja sam wycinam skalpelem ak-3 i mi się tnie bardzo dobrze. Na jaką tektóre podklejałeś wręgi na tak zwanej piwoszce, która jest chłonna czy na szarej.

--
W fabryce: Fokker E V KK , Sopwith PUP KK, Lublin R XIII D KK,
Wz.34, Typ 5 Chi-ri

Fabrykę opuśiły:
Fokker E. V. , Mitsubishi A6M2 Zero , F-4F Wildcat , Chi-he , Sopwith F1 Camel MM , Nieuport 11c.1 "BeBe" , 4TP , F-104G Starfighter , Lokomotywa Spalinowa EMD F40PHM-2 , Spowith F1 Camel KK,

 
17-02-14 13:50  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Master Blaster >> Tektura biała ze sklepu dla studentów archiTEKTURY ;) Wbrew twojej sugestii nie jest ona tak chłonna jak szara tektura.

 
17-02-14 18:46  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Cześć,

Chciałbym Ci zwrócić uwagę na te wręgi.

Napisałeś: "Wręgi naklejone na tekturę 1mm i wycięte nożyczkami".
Uważaj żebyś nie miał za grubo, szczególnie przy lukach podwozia. Wręgi powinny być podklejone na tekturze 0.8 mm i razem z kolorem mieć 1 mm. U Ciebie wyjdzie 1.2 mm.

Super Ci wychodzi model,
Pozdrawiam.
Tomek

--

 
17-02-14 22:31  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Wnętrze kabiny ukończone.

Przy nakładaniu poszycia zewnętrznego pojawiły się drobne problemy - wręga z fotelem powinna być nieco bardziej odchylona do tyłu (z czego zdałem sobie sprawę już przy klejeniu wnętrza kabiny, kiedy musiałem skrócić nieco żebrowanie kadłuba). Rezultat jest taki, że wręga z fotelem wystaje poza górną część poszycia. Jeszcze nie jestem pewien jak z tego wybrnąć elegancko, więc póki co poszycia nie przykleiłem.

Poza tym przyszły dzisiaj nożyczki zamówione na Allegro. Tnie się nieporównywalnie lepiej niż taniochą ze sklepu osiedlowego.

Tomek >> Dzięki za zwrócenie uwagi. Nie wiem czy uda mi się zdobyć tekturę 0,8. Jak nie to będę kombinował nad pocienieniem tej którą mam.

--

Post zmieniony (05-01-19 22:45)

 
17-02-14 22:46  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

killy9999 napisał:
>
> Tomek >> Dzięki za zwrócenie uwagi. Nie wiem czy uda mi się zdobyć tekturę 0,8. Jak nie to będę
> kombinował nad pocienieniem tej którą mam.
>
> --

Ja w tym modelu korzystałem z wręg laserowych (mają grubość 1 mm).
Tam gdzie miałem "za grubo" nie korzystałem z laserów tylko robiłem tak:

kartka bloku technicznego (0.2 mm) + tylna okładka z bloku technicznego (0.6 mm) + element wycinanki (0.2 mm) = 1 mm.

Wiem że to kombinowanie, ale wykorzystałem tą metodę tylko dla elementów luków podwozia i podłogi luku podwozia.

Pozdrawiam,
Tomek

--

 
18-02-14 02:01  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Zamiast "kombinatoryki" z klejeniem różności dla uzyskania 1mm możesz po prostu podklejone wręgi zeszlifować nieco na płasko położonym papierze ściernym "od lewej" strony. Tak jak zauważył Tomek - w luku podwozia 1,2mm to za grubo - będziesz miał problemy ze spasowaniem.
Powodzenia w budowie - opracowanie bardzo fajne, sama radocha z klejenia.

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
18-02-14 10:47  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Kolego, wszystko bardzo fajnie, ale wręgi 1 mm + nożyczki - to się nie sprawdza. Koniecznie nożyk lub skalpel i masz nieporównywalne krawędzie. Spróbuj !

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
18-02-14 22:28  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Po 3 godzinach mierzenia, przypasowywania, przycinania, retuszowania i klejenia udało się elegancko wybrnąć z wszystkich problemów. Poszycie centralnej części kadłuba i jeden segment ukończone.

Jestem bardzo zadowolony z tego jak to wyszło, chociaż po zrobieniu zdjęć widzę na zbliżeniach że retusz się czasami wylewa. Muszę jakoś nad tym popracować, chociaż na żywo nie rzuca się to w oczy (z drugiej strony nie wiem jak będzie przy świetle dziennym).

Kilminster napisał:
> wręgi 1 mm + nożyczki - to się nie sprawdza. Koniecznie nożyk lub skalpel i masz nieporównywalne krawędzie. Spróbuj !

Spróbowałem i wyszło kiepsko. Nożyczkami krawędzie wychodzą mi elegancko gładkie, bo tektura jest w miarę miękka. Nożykiem nie udało mi się uzyskać takiego efektu. 1mm to za grubo żeby przeciąć na wylot jednym cięciem (?) więc musiałem kilka razy przejechać ostrzem po krawędzi. Tyle że ciężko zrobić to idealnie tak samo za każdym razem, szczególnie przy ostrym skalpelu. Efekt: krawędź niemiłosiernie postrzępiona. Jak mam to zrobić? Myślałem, że może powinienem przebić się w jednym miejscu na wylot a potem ciąć tak jak bym obierał ziemniaka. Wtedy nie byłoby postrzępionych krawędzi, ale mam poważne obawy o precyzję takiego cięcia.

Post zmieniony (05-01-19 22:45)

 
20-02-14 20:29  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Przez ostatnie dwa dni pracowałem nad segmentami kadłuba. Przednie są już przyklejone, tylne jeszcze nie.

Ogólnie rzecz biorąc to jestem średnio zadowolony z efektu. Popełniłem jeden szkolny błąd robiąc plamę z kleju z lewej strony na drugim segmencie od przodu. Na szczęście nie rzuca się w oczy.

Mam dwa pytania. Po pierwsze nie wychodzi mi klejenie segmentów kadłuba na zakładkę. "Za moich czasów" kleiło się wręgami na styk. Sklejając sąsiednie segmenty mam wrażenie, że ząbki wystające z sąsiedniego segmentu zapadają się do środka i przez to segment trochę odstaje. Nie ma jednolitej powierzchni, tylko powstają niewielkie prześwity. Myślałem, żeby podkleić na wrędze paski tektury, które uniemożliwiłyby zapadanie się ząbkół do środka, ale podejrzewam że jest sposób na sklejenie tego dobrze bez takich sztuczek.

Drugie pytanie do osób które już kleiły model. Opis budowy sugeruje sklejenie tylnego koła już na tym etapie. Mam obawy, że jak zrobię to teraz, a potem będę montował skrzydła i usterzenie to tylne koło w którymś momencie po prostu się oderwie. Jak wy robiliście?

--

Post zmieniony (05-01-19 22:45)

 
20-02-14 21:46  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
fanfiata125p 

Na Forum:
Galerie - 9


 - 4

Osobiście postępowałem zgodnie z instrukcją i nic się nie urwało, ale myślę że równie dobrze możesz, jeżeli masz takie obawy przykleić je później. Powodzenia w dalszej budowie.

--

 
20-02-14 21:58  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
Majkel 91 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 24


 - 14

Dobrze idzie :-)
Co do zapadających się ząbków, to ja je dopycham drutem/ wykałaczką przez otwór we wrędze. Jak nie mam dostępu, to ustawiam ząbki w taki sposób, aby element poszycia wszedł na nie z lekkim wciskiem. Może jakimś mistrzem klejenia nie jestem, ale ta metody kilkakrotnie się sprawdziły :-)
Co do kółka, ja przyklejam na etapie klejenia podwozia.
Powodzenia :-)

--

Pozdrawiam! Michał
Łódzka Sjesta Modelarska

Fw-190F, Hien,MiG-21MF, Trident II, Zero, PZL-50A, Saturn V, Jak-1000
671 RTM, USS Sturgeon, 670, ORP "Orzeł" III, 971 B, 971 M, USS North Dakota
Schleswig- Holstein 406mm, Wrocław Ratusz, Inowłódz
Hetzer

"(...) wiesz, jaki jest najbardziej tragiczny moment w życiu mężczyzny? Kiedy towarzysząca mu na plaży kobieta mówi: "Wciągnij brzuch!", a on to właśnie już przed chwilą zrobił."- por. Sławomir Borewicz

 
22-02-14 12:40  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Skończyłem dzisiaj pierwszy etap budowy modelu, mianowicie kadłub.

Niestety, skopałem trochę połączenie dwóch największych segmentów - z lewej strony widoczne jest 2-3mm przesunięcie nadruków poszycia względem siebie. Jakoś przy mierzeniu mi to zupełnie umknęło i zauważyłem dopiero jak klej już chwycił. Po przeanalizowaniu sylwetki stwierdziłem że błąd leży w wyprofilowaniu wręgi, która jest nieco za bardzo spiłowana od góry a z kolei wcięcie z lewej strony jest nieco za małe. Więc realistycznie oceniając szans na korektę i tak nie było. Do tego pojawiły się małe krowie żeberka na dole i górze, ale sądzę że uda się to zamaskować. Na dole poszyciem skrzydła, na górze odsunietą do tyłu kabiną pilota, która przy okazji zamaskuje szczelinę pomiędzy segmentami na garbie. Pozostanie jedynie problem przesuniętego nadruku. No cóż, zabrakło umiejętności.

--

Post zmieniony (05-01-19 22:45)

 
22-02-14 13:50  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Hej,
fajnie że zamieszczasz tyle zdjęć w relacji. Dobrze się to ogląda.
No i jakość zdjęć, dla mnie super !
Czy impregnowałeś arkusze przed sklejaniem? Capon, lakier, czy coś innego?
Jestem początkujący, ale od siebie mogę poradzić żeby szczeliny przy łączeniach segmentów wypełnić delikatnie wikolem przy użyciu cieniutkiej wykałaczki. Pozwoli to trochę je zamaskować.

Pozdrawiam,

--

 
22-02-14 14:13  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Cieszę się, że zdjęcia się podobają, chociaż ja tam średnio z nich jestem zadowolony bo oświetlenie nierównomierne.

Nie impregnowałem modelu niczym :-)

Co do wypełniania szczelin wikolem, to wolę tego nie robić - zbyt duże szanse że skończy się plamami na modelu. Ostatecznie zrobiłem tak jak pisałem we wcześniejszym poście - wzmocniłem ząbki przyklejając za nimi tekturę albo dodatkowy pasek brystolu. Myślę, że to dobry pomysł, ale muszę jeszcze dopracować wykonanie.

 
24-02-14 20:47  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ostatnie 3 dni to powolne robienie szkieletu skrzydła.

Faktycznie tektura 1mm jest za gruba. Czeka mnie dużo pasowania poszycia zanim zabiorę się w ogóle za sklejanie komory podwozia.

Post zmieniony (05-01-19 22:46)

 
15-03-14 13:04  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Całe skrzydło wraz z wnękami na podwozie powstało w dwa wieczory.

No to szacun, bo ja się nad skrzydłem narobiłem przez dwa tygodnie.

> I grubość tektury nie gra tutaj absolutnie żadnej roli!

No ma znaczenie, bo nagle okazuje się, że trzeba wycinać szersze nacięcia żeby wsunąć w siebie elementy szkieletu. I zaczyna się człowiek zastanawiać w którą stronę przesunąć o te ułamkowe części mm.

W każdym razie skrzydło zrobione.

O ile kadłub wyszedł nieźle, to ze skrzydła jestem średnio zadowolony, bo wyszło naprawdę sporo drobnych niedoróbek. Zdjęcia trochę wszystko wyolbrzymiają, ale końcówka lewego skrzydła na pewno mogła być lepsza.

Post zmieniony (05-01-19 22:46)

 
20-03-14 21:22  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Skrzydło przymocowane do kadłuba, wykonane profile i lotki (chociaż lotki jeszcze nie wklejone).

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami udało mi się zamaskować krowie żebro za pomocą profili skrzydła. Natomiast sam fakt zrobienia nieco za szerokiej wręgi sprawił, że od spodu z jednej strony skrzydło nie przylegało idealnie. Musiałem wkleić małą sklejkę, co widać na zdjęciu.

Post zmieniony (05-01-19 22:46)

 
04-04-14 14:24  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

W rzeczywistości to wygląda lepiej, tylko na jednym skrzydle się rzuca w oczy. Wydaje mi się że to nie kwestia długości dźwigarów tylko tego że za mocno docisnąłem poszycie w trakcie jego przyklejania.

Przez ostatnie dwa tygodnie prace szły powoli. Zrobiłem stateczniki i stery wysokości, szykuję się do sklejenia steru kierunku.

Jedyny feler jest taki, że po przyklejeniu statecznika pionowego okazało się że tylna wręga kadłuba jest nieco przekrzywiona. Mam nadzieję, że przyklejenie steru wysokości to zamaskuje.

Post zmieniony (05-01-19 22:47)

 
04-04-14 14:47  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Mnie podoba sie to co robisz , ładnie , czysto , a że czasem coś się przekrzywi, niestety ,"nikt nie jest doskonały" :)

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
04-04-14 15:14  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dzięki. Co do czystości klejenia to nauczyłem się ważnej rzeczy. Otóż przerzuciłem się z UHU uniwersalnego na klej szewski (taki zwykły za 2,5PLN tubka). I okazuje się, ze ten klej nie dość że łatwiej się nakłada, to jeszcze można go bez problemu usunąć z powierzchni papieru przy użyciu igły albo wykałaczki obklejonej częściowo zaschniętym klejem. Schodzi bez najmniejszych śladów, także nie mam już więcej stresu że mi gdzieś klej wyjdzie ze spojenia i będzie plama. Oczywiście staram się nie nadużywać tego.

 
06-04-14 20:23  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ster kierunku sklejony. Końcówkę ukształtowałem i jednocześnie usztywniłem umieszczając w środku końcówkę wykałaczki.

Wykonanie podwozia rozpocząłem od kół. Kiedyś jak kleiłem Stukasa to poległem właśnie na kołach i jakoś mi tak utkwiło w głowie że to strasznie trudne. Dzięki technice opisanej tutaj zadanie okazało się jednak dosyć proste. Koła jeszcze nie skończone - czeka je malowanie, szlifowanie i malowanie - ale już jestem bardzo zadowolony z efektu.

Mam tylko jeden problem. Otóż duże koła mają szare felgi szerokości <1mm. Oczywiście w trakcie szlifowania i malowania nadruk się wytarł i zastanawiam się co z tym teraz zrobić. Jedyne co mi przychodzi do głowy to namalowanie ich, ale obawiam się że mi to nie wyjdzie równo i ostateczny efekt będzie kiepski.

--

Post zmieniony (05-01-19 22:47)

 
07-04-14 08:31  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Papier ścierny powinien być naklejony na listewkę - kontroluje się wówczas piłowany kształt dużo lepiej.

Ja akurat opierałem na palcu, ale wydaje mi się że z listewką faktycznie byłoby wygodniej. Zrobię tak następnym razem. Myślałem jeszcze, żeby może umocować papier w jakiejś rynience, to wtedy krzywizna koła wszędzie byłaby identyczna.

> Jeśli jest wklejana felga, sprawa jest zupełnie prosta - felgę wkleja się po malowaniu opon na gotowo czarną matową farbą - może być Humbrol MATT 33 lub Revell MATT 9

W tych kołach są wklejane elementy i tutaj sprawa faktycznie jest banalnie prosta. Natomiast jest jeszcze felga po wewnętrznej stronie wyciętych otworów - widać dobrze na pierwszym i piątym zdjęciu - i z tym już trudniej. Teraz, nauczony doświadczeniem zrobiłbym tak, że po prostu tą felgę też bym wyciął a potem bym je wkleił do środka. Byłoby o wiele więcej roboty, ale myślę że efekt byłby dobry. Co do farb - maluję Pactrą A46 Black Matt.

 
12-04-14 12:39  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ech ZbiGu, mówisz mi w większości to co już wiem, a najważniejsze pytanie nadal bez odpowiedzi ;-) Koła zrobione z wyjątkiem felg, bo postanowiłem przed robieniem reszty podwozia zrobić inne detale: śmigło, kolektory spalin i wloty powietrza. Póki co zrobione śmigło.

Przełamałem moją kolejną modelarską traumę, mianowicie klejenie kołpaków śmigieł. Wyszło mi dużo lepiej niż w przeszłości, aczkolwiek próby retuszowania po sklejeniu wyszły nie najlepiej, co widać na jednym ze zdjęć. Na szczęście nie rzuca się to aż tak bardzo w oczy.

Przy okazji na ostatnim zdjęciu widać wyniki mojego eksperymentu pt. czy brak retuszu mocno widać. Pomiędzy 2 i 3 segmentem kadłuba widać wielką białą krechę, natomiast między 3 i 4 przejście jest eleganckie. Wiem że niczego nowego nie odkryłem, ale chciałem się na własnym modelu przekonać jak duża jest różnica.

--

Post zmieniony (05-01-19 22:47)

 
13-04-14 22:07  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Zrobione kolektory spalin i chłodnica.

--

Post zmieniony (05-01-19 22:47)

 
18-04-14 22:07  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Budowa powoli dobiega końca. Została już tylko owiewka kabiny i drobne detale.

Malowane felgi oczywiście wyszły średnio. Muszę to jakoś na przyszłość udoskonalić.

Post zmieniony (05-01-19 22:47)

 
19-04-14 20:25  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dwa ostatnie zdjęcia z budowy i za chwilę galeria.

Post zmieniony (05-01-19 22:48)

 
19-04-14 20:38  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Model ukończony. Jak na dziesięcioletnią przerwę to jestem z siebie bardzo dumny. Wychodzi na to że umiejętności modelarskie są jak jazda na rowerze - nie zapomina się :-) Nie zrobiłem wielu błędów, a w dodatku część najpoważniejszych udało się zamaskować. Z kilku elementów nie jestem zadowolony ale mam nadzieję, że w kolejnych modelach będzie lepiej. Ogólnie ujmując to najlepszy model jaki zrobiłem, sądzę że głównie dzięki robieniu retuszu. Różnica naprawdę duża, chociaż czas klejenia znacznie się przez to wydłużył. No dobra, koniec gadania i daję zdjęcia:

 
19-04-14 21:32  Odp: [R/G] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

No i brawa się należą, bo model ukończony. Mimo kilku niedoskonałości, to ważniejsze jest Twoje zadowolenie z wykonanej roboty, tak trzymać. Gratuluję :-)

 
19-04-14 21:42  Odp: [R/G] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Bardzo mi się podoba. Super zdjęcia z relacji, ostre i ładnie robione.
Mój Hurraś już kurzy się od pewnego czasu na półce.

Pozdrawiam,
Tomek

--

 
20-04-14 07:11  Odp: [R/G] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dziękuję.

> Super zdjęcia z relacji, ostre i ładnie robione.

Podziękowania dla aparatu, bo ja tylko naciskam przycisk w trybie "auto" ;-)

> Skrzydełka sprawiają jednakowoż wrażenie, jakby troszeczkę miały za mały wznios

Wydaje mi się że jest dobrze (ale ręki sobie uciąć nie dam za to). Czytałem już podobny komentarz w innej galerii tego modelu i w trakcie wykonywania skrzydeł byłem bardzo uczulony żeby dźwigary były dobrze sklejone i przypadkiem nie opadły. Spójrz na to zdjęcie:

 
20-04-14 07:55  Odp: [R/G] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
cudzoziemiec007   

Ja również przyłączam się do pogratulowania ukończenia modelu.A największe gratulacje ode mnie masz za kółeczka,naprawdę wyszły miodzio.

 
20-04-14 20:58  Odp: [R/G] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

ZbiG napisał: Skrzydełka sprawiają jednakowoż wrażenie, jakby troszeczkę miały za mały wznios.

Też odnoszę takie wrażenie. Trzeba by zrobić zdjęcie dokładnie od przodu i porównać z tym rzutem:



--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
23-04-14 19:53  Odp: [R/G] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Cóż, wygląda jednak na to że skrzydła mają za mały wznios :-/ (EDIT: nie, jednak dobrze - obejrzałem oryginał i wznios się zgadza.)

Bardzo chciałbym wiedzieć, gdzie popełniłem błąd, żeby na przyszłość go nie powtórzyć. Jak już pisałem z informacji w necie byłem świadom, że taki problem może wystąpić i wykonywałem szkielet skrzydeł tak precyzyjnie jak tylko potrafiłem, żeby był dobry wznios skrzydeł.

Post zmieniony (05-01-19 22:48)

 
23-04-14 20:09  Odp: [R/G] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Może to być również błąd opracowania.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
23-04-14 20:57  Odp: [R/G] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Prędzej podejrzewam moją pomyłkę niż pana Mistewicza.

 
26-04-14 13:04  Odp: [R/G] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
Vincent 

 

Porównywałem model z KK z rysunkami Artura Bentleya-które często są kopiowane przez innych. Uważane za najbardziej wiarygodne z dostępnych. Artur na swojej stronie pisze w jaki sposób powstają- często jest to dokumentacja fabryczna + jeśli jest taka możliwość pomiary oryginału. Bardzo ciężko zarzucić im nierzetelność. Model KK leży w nich całkiem nieźle, pomijając drobne odchyłki spowodowane uproszczeniem bryły modelu kartonowego . Skrzydło w modelu ma dobry wznios.


Post zmieniony (26-04-14 13:07)

 
26-04-14 13:17  Odp: [R/G] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Skrzydło w modelu ma dobry wznios.

Uff. Ulga :-) Przyznam się za to, że koła w moim modelu mają zły skos - powinny być nieco wychylone na zewnątrz a u mnie są delikatnie do wewnątrz.

 
26-04-14 14:40  Odp: [R/G] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Całkiem ładnie wyszedł Ci ten Huraś :) Gratuluję!

--
Pozdrawiam!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024