FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
17-02-14 10:20  [R/G] Hawker Hurricane Mk I - Kartonowa Kolekcja 4/2012, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Zdjęcia z relacji

============================================

Po dziesięcioletniej przerwie postanowiłem wrócić do klejenia modeli. Wybór padł na model Hawker Hurricane Mk I, bo zaprojektował go pan Paweł Mistewicz. Kleiłem w przeszłości jego Zero z MM i wspominam bardzo dobrze. Pomyślałem, że to może być dobry model na nowy początek. Już po zakupie stwierdziłem, że model jest trochę trudniejszy niż bym sobie tego życzył. Niemniej jednak postanowiłem podjąć wyzwanie i ruszyłem ze sklejaniem. Poniżej efekty dotychczasowych ~8 godzin pracy.

Postanowiłem, że przy okazji powrotu postaram się sklejać modele lepiej niż to robiłem kiedyś. Zacząłem od robienia retuszu, który kiedyś jakoś nie przychodził mi do głowy. Jestem bardzo zadowolony z efektu i widzę, że naprawdę robi to różnicę. Poza tym poległem na wykonaniu waloryzowanej tablicy przyrządów. Bez wybijaka rewolwerowego chyba nie ma szans na wykonanie tej części, a ja po tylu latach przerwy kompletuję mój warsztat od zera.

To tyle na początek. Dzisiaj pewnie postaram się ruszyć z fotelem i może starczy czasu na poszycie. Wszelkie rady, zachęty i konstruktywna krytyka bardzo mile widziane.

Galeria końcowa na czwartej stronie wątku.

--

Post zmieniony (05-01-19 22:44)

 
17-02-14 10:49  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Witam,
początek wielce obiecujący, a szczególnie, że po tak długiej przerwie. Welcome ! Z tym wybijakiem rewolwerowym to bym nie przesadzał, da się to zrobić dobrym skalpelem (najprostsza OLFA) i pilniczkiem igłowym (do wygładzenia krawędzi). Ale i tak nie będzie tego wiele widać. Na razie jest git. Wręgi wycinane ?

Pozdrawiam,
Bohdan

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
17-02-14 12:53  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Chwilowo działam bez skalpela. Mam tylko nożyk Olfy na ostrze segmentowe, ale on nie ma ostrego czubka - nie poradziłbym sobie z wycięciem tej tablicy nim. Prawdę mówiąc nie wiem czy dałbym radę skalpelem ;)

Wręgi naklejone na tekturę 1mm i wycięte nożyczkami.

 
17-02-14 13:35  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
Kylo Ren 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


 - 6

Ja sam wycinam skalpelem ak-3 i mi się tnie bardzo dobrze. Na jaką tektóre podklejałeś wręgi na tak zwanej piwoszce, która jest chłonna czy na szarej.

--
W fabryce: Fokker E V KK , Sopwith PUP KK, Lublin R XIII D KK,
Wz.34, Typ 5 Chi-ri

Fabrykę opuśiły:
Fokker E. V. , Mitsubishi A6M2 Zero , F-4F Wildcat , Chi-he , Sopwith F1 Camel MM , Nieuport 11c.1 "BeBe" , 4TP , F-104G Starfighter , Lokomotywa Spalinowa EMD F40PHM-2 , Spowith F1 Camel KK,

 
17-02-14 13:50  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Master Blaster >> Tektura biała ze sklepu dla studentów archiTEKTURY ;) Wbrew twojej sugestii nie jest ona tak chłonna jak szara tektura.

 
17-02-14 18:46  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Cześć,

Chciałbym Ci zwrócić uwagę na te wręgi.

Napisałeś: "Wręgi naklejone na tekturę 1mm i wycięte nożyczkami".
Uważaj żebyś nie miał za grubo, szczególnie przy lukach podwozia. Wręgi powinny być podklejone na tekturze 0.8 mm i razem z kolorem mieć 1 mm. U Ciebie wyjdzie 1.2 mm.

Super Ci wychodzi model,
Pozdrawiam.
Tomek

--

 
17-02-14 22:31  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Wnętrze kabiny ukończone.

Przy nakładaniu poszycia zewnętrznego pojawiły się drobne problemy - wręga z fotelem powinna być nieco bardziej odchylona do tyłu (z czego zdałem sobie sprawę już przy klejeniu wnętrza kabiny, kiedy musiałem skrócić nieco żebrowanie kadłuba). Rezultat jest taki, że wręga z fotelem wystaje poza górną część poszycia. Jeszcze nie jestem pewien jak z tego wybrnąć elegancko, więc póki co poszycia nie przykleiłem.

Poza tym przyszły dzisiaj nożyczki zamówione na Allegro. Tnie się nieporównywalnie lepiej niż taniochą ze sklepu osiedlowego.

Tomek >> Dzięki za zwrócenie uwagi. Nie wiem czy uda mi się zdobyć tekturę 0,8. Jak nie to będę kombinował nad pocienieniem tej którą mam.

--

Post zmieniony (05-01-19 22:45)

 
17-02-14 22:46  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

killy9999 napisał:
>
> Tomek >> Dzięki za zwrócenie uwagi. Nie wiem czy uda mi się zdobyć tekturę 0,8. Jak nie to będę
> kombinował nad pocienieniem tej którą mam.
>
> --

Ja w tym modelu korzystałem z wręg laserowych (mają grubość 1 mm).
Tam gdzie miałem "za grubo" nie korzystałem z laserów tylko robiłem tak:

kartka bloku technicznego (0.2 mm) + tylna okładka z bloku technicznego (0.6 mm) + element wycinanki (0.2 mm) = 1 mm.

Wiem że to kombinowanie, ale wykorzystałem tą metodę tylko dla elementów luków podwozia i podłogi luku podwozia.

Pozdrawiam,
Tomek

--

 
18-02-14 02:01  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Zamiast "kombinatoryki" z klejeniem różności dla uzyskania 1mm możesz po prostu podklejone wręgi zeszlifować nieco na płasko położonym papierze ściernym "od lewej" strony. Tak jak zauważył Tomek - w luku podwozia 1,2mm to za grubo - będziesz miał problemy ze spasowaniem.
Powodzenia w budowie - opracowanie bardzo fajne, sama radocha z klejenia.

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
18-02-14 10:47  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Kolego, wszystko bardzo fajnie, ale wręgi 1 mm + nożyczki - to się nie sprawdza. Koniecznie nożyk lub skalpel i masz nieporównywalne krawędzie. Spróbuj !

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024