FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
06-02-14 14:58  Odp: [R] Avia po polsku czyli PWS-A z MM 12/1995
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Bartko napisał: ... doszedłem do wniosku, że go usztywnię bo wyginał się dziad na każdą stronę jak chciał. Ma to sens, czy to "sztuka dla sztuki"?

Ryszard usztywnia bo stosuje miękkie płócienne pokrycia. Jeżeli pokrycie jest z kartonu to sztywność skrętną i giętną takiego skrzydełka zapewnia pokrycie. Szczątkowy szkielecik zapewnia tylko kształt poprzeczny. Ja nie usztywniam. Należy zwrócić baczną uwagę by skrzydełka sklejać tak by nie było wygięte i zwichrowane.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
06-02-14 15:39  Odp: [R] Avia po polsku czyli PWS-A z MM 12/1995
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Dziękuję za radę, Ostoja. Z dolnym już się tak cackał nie będę. Tym bardziej, że dolny prościej okleić, bo osobno lewy i prawy. Z górnym jak widać dodałem sobie roboty - cóż. Będę miał w co wbijać słupki zastrzałów. ;-)
Ryszardzie - ten pasek (to jak sądzę jakaś listwa wzmacniająca) jest przez wycinankę przewidziany, tak że niebawem i na moim kadłubie się pojawi. :-)

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
13-02-14 19:29  Odp: [R] Avia po polsku czyli PWS-A z MM 12/1995
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Powolutku do przodu.
Trochę popracowałem "z drobnicą" - usiłowałem coś zrobić z cylindrami silnika; w wycinance są to proste walce do zwinięcia. Po testach kilku różnych koncepcji stanęło na tym, że skleję je z krążków:


Efekt nie powala, ale lepsze to niż wycinankoa wersja cylindrów:


Jak widać udało mi się też przygotować "oczka" do montażu naciągów. Nakombinowałem się co nie miara nad dobraniem właściwego materiału i "technologii" produkcji - za każdym razem efekt nie był zadowalający, każde oczko przysłowiowo "z innej parafii" mi wychodziło. Na moje szczęście podpowiedziano mi doskonały sposób ich wykonania. Krótka obrazkowa "ściąga" poniżej:

1. Potrzebne materiały: drucik z przewodu elektrycznego, twardy drut na haczyk (o średnicy odpowiadającej średnicy "oczka"), coś do złapania, wkrętarka (nie próbowałem skręcać ręcznie - pewnie też się da).


2.Cienki drucik delikatnie składamy, nie zaginając (pęknie przy skręcaniu) i zakładamy na haczyk osadzony we wkrętarce; luźny koniec łapiemy.


3. Skręcamy z wyczuciem.


4. Po kilku próbach zaczyna wychodzić. W kilka minut można "nakręcić" tego całkiem sporo. Jak widać, przycięcie na żądaną długość wskazane. Przy odrobinie wyobraźni można np. niby śrubę rzymską zrobić.


Następnie przyszła pora na skrzydła. Szczególnych kłopotów nie stwierdzono (no może nie licząc tego, że szkielet ma tendencję do opadania a skrzydła dolne powinny mieć wznios):


Na fajrant przywieźli ;-) Vickersy:


--
Pozdrawiam. Bartko28

 
13-02-14 21:24  Odp: [R] Avia po polsku czyli PWS-A z MM 12/1995
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Podglądam. Prostsze (wg mnie) wykonanie cylindrów: wałek z kalki technicznej opleciony żyłką (np.0,3 mm) których końcówki "złapane" SG. Malowane białą akrylową zmieszaną z czarnym tuszem technicznym. Tak to finalnie wychodzi,



Pozdrawiam

 
13-02-14 21:55  Odp: [R] Avia po polsku czyli PWS-A z MM 12/1995
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Fajny efekt. Owijane jednym kawałkiem żyłki? Próbowałem tej sztuczki (jeden kawałek) z cienkim drutem ołowianym (coś ok. 0,4) ale... wydawało mi się, że wyraźnie widać było "spiralność" tego zabiegu.

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
13-02-14 22:18  Odp: [R] Avia po polsku czyli PWS-A z MM 12/1995
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jeden kawałek żyłki. Igłą jednorazową (0,45 mm) wiercę otworek u góry cylindra. Umoczoną końcówkę żyłki wsuwam, po zaschnięciu owijam. Ostatni zwój przyklejam tak by obcięcie wypadło w linii z otworem. Potem obcinam i maluję. Gotowy cylinder przyklejam na wcześniej pomalowany papier i obcinam tak by podstawa miała format kwadratu. Całość przyklejam na piastę tak by otworek i obcięcie końca ostatniego zwoju było z tyłu. Nie widać "spiralności".
Na zdjęciu cylindry nie robiłem z kalki lecz z patyka odpowiedniej średnicy bo dół miał być zwężony.
Żyłką jest łatwiej ściśle owinąć niż drutem

Post zmieniony (13-02-14 22:20)

 
13-02-14 22:32  Odp: [R] Avia po polsku czyli PWS-A z MM 12/1995
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"Śruby" rzymskie. W miejsce spiralki można zastosować odpowiedni kawałek izolacji lub zwiniętą rureczkę z metalizowanej folii.

 
05-03-14 09:36  Odp: [R] Avia po polsku czyli PWS-A z MM 12/1995
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Jakieś postępy ???

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
10-03-14 21:37  Odp: [R] Avia po polsku czyli PWS-A z MM 12/1995
Marek S. 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Bartek, górny płat powinien ładnie się zejść, nie wymaga korekt. Nie sprawdzałem jeszcze wysokości zastrzałów.

P.S. 1
Dzięki za uwagi. Prądnica i dysza są już w modelu. Co do celownika, nie na wszystkich zdjęciach on występuje, więc może być jako opcja. Prace prawie ukończone, koryguję dolne płaty.


P.S. 2
Poszukuję zdjęć tablicy przyrządów Avii.

--

 
11-03-14 17:43  Odp: [R/G] Avia po polsku czyli PWS-A z MM 12/1995
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

OSTOJA postępy "jakieś tam" są, niestety nie miałem możliwości aktualizowania relacji. Na dzień dzisiejszy PWS-A jest prawie gotowy (nie zdążyłem wykonać prądnicy, dyszy Venturiego, rozpórek między linkami naciągu i celownika kolimatorowego). Teraz model na jakiś czas zmienił miejsce hangarowania. Jak wróci do "bazy macierzystej" doposażę go w brakujące detale i wstawię lepsze zdjęcia.
[URL=http://images62.fotosik.pl/746/43138e2b5bf54185.
jpg][/URL]

Podsumowując moje wypociny, model fajny ale aż woła o przerysowanie i delikatne poprawienie w kilku miejscach. Jest to pierwszy szmatopłat jaki udało mi się skleić i pewnie nie ostatni. Samoloty z tamtego okresu mają w sobie "to coś". ;-)

--
Pozdrawiam. Bartko28

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024