FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
08-12-13 08:27  [R/G] ''Swietłana'' (BM, 1:200)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Galeria:









Swieta – francuska konstrukcja, wiktoriańskie malowanie i miłość od pierwszego wejrzenia. Gdy widzi się tak wydane modele, po prostu rączki same się rwą do roboty. Zatem kilka modeli zostało starannie zabezpieczonych przed kurzem i robimy Swietę.

Projektantem jest Pan Kustov. To moje drugie spotkanie z tym panem. Pierwsze zakończyło się haniebną klęską. Tym razem zadaję mniej pytań i wykazuję więcej pokory. Jeśli projektant mówi, że ma być tak jak on chce, to tak ma być i tyle. Swieta wygląda na dobry projekt. Dopiero się z modelem poznaję, więc entuzjazm końcowy zostawię sobie na razie na koniec. Ale rokuje ci on, oj rokuje…

Druk jest kapitalny. Jeśli ktoś szuka modelu wydanego w stylu vintage, to tu go nie znajdzie. Zero różnic w kolorach, druk dwustronny, częściowo metaliczny, minimalne przesunięcia wydruku bardzo małych elementów, które właściwie i tak trzeba zamalować na czarno (zawiasy do klap). A czerń w modelu jest tak głęboka, że można się w niej utopić.

Przy montażu burt wykorzystałem metodę, o której wyczytałem w relacjach/galeriach?:) Zbig-a, a którą z tej okazji nazwałem „Na ZbiGa” :)(wybacz Zbig-u), czyli podkleiłem burty brystolem. Z montażu burt byłem tak dalece zadowolony, że kompletnie zlekce sobie ważyłem część podwodną. Odpłaciła mi się tym samym niestety…

Wielki urok starych okrętów to mnóstwo otworów, klap, klapeczek, które wykonane jako otwarte/uchylone na modelu, dodają mu dodatkowego kopa. Swieta jest niewielka, wiec na podobne fanaberie w jej przypadku można sobie pozwolić, bez konieczności narażenia się na samookaleczenie psychiczne. Z góry zatem założyłem, że owe otwory, wnęki itp. w miarę możliwości pootwieram. Tyczy się to przede wszystkim okien w burtach. Projekt przewiduje, aby wycięte otwory okienne w burtach podkleić od wewnątrz imitacjami okien. Początkowo z nich zrezygnowałem. Po zmontowaniu kadłuba i przeglądnięciu zdjęć archiwalnych wyszło jednak na to, że okna być muszą i je wstawiłem.

Przy okazji poprawiłem stępki bo coś nie bardzo prosto i czysto je zamontowałem i wyretuszowałem pierwszą razą.
Testowo zrobiłem też jedną harmatę. Jeśli tak będzie się robiło pozostałe drobne elementy – to ten model ma szanse stać się jednym z ulubionych. Na razie jest.


Na koniec prośba do Szanownych Widzów. Modelik jest opracowany zgodnie z ideą: „All in paper”. Nie jestem pewien czy to najlepszy pomysł dla żurawików, dźwigów itp. Wyglądają ciut plaskato. Jeśli zatem ktoś może wspomóc radą, zdjęciem podobnych detali, jeśli nie Swiety, to przynajmniej podobnych okrętów, będę wdzięczny za pomoc.

Mam również zgryz z kolorem relingów na pokładzie. Zamyślam je robić w kolorze białym, ewentualnie białe słupki, czarne poręcze, co będzie ciut trudne:), bo tak mi wychodzi z gapienia się w zdjęcia, których mam Swiety raptem 5 szt. Ale gdzieś wyczytałem, że powinny być czarne. Jeśli zatem ktoś jest w stanie wypowiedzieć się w tym temacie – serdecznie zapraszam. Widziałem już modele carskich okrętów robionych w tym schemacie malowania zarówno z relingami czarnymi jak i białymi – dotyczy to również różnych modeli tej samej jednostki:)

Pozdrawiam

Post zmieniony (12-05-20 18:26)

 
08-12-13 09:49  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Wygląda cudnie, merytorycznie niestety nie pomogę. Wydanie jest z którego roku ??

 
08-12-13 10:11  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
grisza 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Na okładce modelu jest data: 1898 - zatem okręt jest w klasycznym malowaniu wiktoriańskim, co zresztą widać także po białym kolorze na przyklejonych już nadburciach. W tej sytuacji słupki relingów również trzeba zrobić na biało - moim zdaniem...

 
08-12-13 10:14  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Te "starocie" mają swój niezaprzeczalny urok ! Życzę powodzenia w budowie. Na zdjęciu drugim (drugi rząd) - widok od dziobu, jeśli to nie złudzenie, to linia dziobnicy lekko "patrzy" na lewą burtę (szczególnie część podwodna) - może da radę trochę podprostować ?
Pozdrawiam.

 
08-12-13 13:08  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Piękny okręt. Mam nadzieję, że z modelem nie będzie problemów.

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
08-12-13 15:16  Odp: [R]
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,stosowali takie słupki i linki przeważnie,słupki w kolorze białym, linka pewnie nie malowana,pozdrawiam Marek

oraz http://navsource.narod.ru/photos/03/098/03098001.jpg

-zapewne masz-http://navsource.narod.ru/photos/02/016/index.html

Post zmieniony (08-12-13 15:29)

 
08-12-13 18:38  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

ZbiG,jajki jacht to był krążownik


Бронепалубный крейсер "Светлана"
1895 - 1905 .Водоизмещение 3770 т. Размерения 101.0/x13.0x5.7 м
Воружение - 6 - 152/45, 4 - 75/50, 8 - 47 мм, 2 - 37 мм, 2 НТА
Бронирование: палуба 38-64 мм, рубка 100 мм

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
08-12-13 19:08  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Lepsza wersja jednego ze zdjęć ze sznurka od Marka. Słupki wyglądają na białe.

http://guardcrew.com/sites/default/files/common_resourses/istprinik2/istgeprinik13/%20%28%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%B9%D1%81%D0%B5%D1%80%29_08839.jpg

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
08-12-13 20:40  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Wielkie dzięki wszystkim za zdjęcia i linki. Ostatnie zdjęcie od Vw smoka - przepiękne. Widzę, że czekają mnie wyblinki na wantach:). Słupki zatem będą białe, a poręcze chyba będę próbował robić w ciemniejszym kolorze. Zobaczymy co się uda.

Dokker - przejrzałem wycinankę, ale roku wydania coś nie zauważyłem. To jest wydanie jeśli nie z tego, to z poprzedniego roku - już nie pamiętam dokładnie kiedy się to ukazało. Jest to Nr 123. Okładkę zamieszczę w następnej aktualizacji.

Okręcik faktycznie ma jachtową sylwetkę. A co do modelu - jest naprawdę w porządku. To taki projekt, który chce się robić. Insza inszość, że temat pewnie też swoje robi.

Jeśli chodzi o tą linią dziobnicy to jest już drugie do niej podejście. Trzeba będzie pewnie podejść do niej po raz trzeci. Na fotkach w ogóle zauważyłem, że tam jest gorzej trochę niż miało być.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam. Postaram się zrewanżować w miarę godną aktualizacją.

 
21-12-13 12:58  Odp: [R]
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Ech, nie wszystko złoto co się świeci z góry, jak mawiał klasyk. On raczej nie o tym pisał co tu pokażę, ale i tak miał rację.

Bałem się ciut tego kadłuba i chyba słusznie. Przy tych wygibasach łatwo się rypnąć. I mi się to nawet udało. Rypnięcie znaczy.
Troszkę rozjechały mi się osłony sponsonów do artylerii. Gdzieś mi uciekły milimetry. Z przodu, z tyłu, dobrze, że więcej wymiarów nie ma widocznych, bo też bym pewnie dał radę i w tych dodatkowych zgubić. Szukałem ale nie znalazłem. Ratowałem się zatem jak mogłem. Z bliska wygląda to tak sobie, ale i tak nie tak tragicznie. Z daleka całkiem nawet chyba ujdzie.

Na rufie z kolei raczej problemów nie było.
Zapoczątkowałem reling. Oj, ciemne poprzeczki, o których drzewiej bajałem chyba będe musiał odłożyć na inną okoliczność. Zapewne reling pozostanie jednak w całości biały. A ponieważ idą Święta, to by przesadnie nie nagrzeszyć, prac przy relingu zostały odłożone na czas jakiś.

Dobrych Świąt dla Oglądających!

Post zmieniony (12-05-20 18:30)

 
21-12-13 13:48  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Dobrze idzie, nie trza psuć. Na relingi to chyba trochę za wcześnie. Pourywasz je przy zabudowie pokładu.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
21-12-13 16:31  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Dokładnie tak jak mówi ZbiG. Do tego dołożę tylko to, że przy tym modeliku za chwilkę będziemy robić uchylone klapy przy oknach burt i przy odkrytych działach i ciężko byłoby zrobić najpierw klapy a później reling. Przy tych klapach, modelik to będzie taki jeżozwierz:).Nie miałbym po prostu za co złapać kadłuba, a przy relingu łapać muszę.

 
05-01-14 11:10  Odp: [R]
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Ile to można zrobić jak się pozbędzie na chwilę dzieci z domu:).

Na oszklenie klap wybrałem clearfix, który od trzech z górą roków gnuśnieje nieużywany w szafce. Specyfik polubiłem wielce. Łatwo się nakłada, a po wyschnięciu jest doskonale przejrzysty. Pozostały jeszcze klapy przy działach, te jednak mus mi zostawić na później, pewnie w ogóle na koniec.

Po zbudowaniu kadłuba, projektant pozostawił dowolność w kolejności wykonywania pozostałości. Wybrałem zatem pozostałość środkową. A im więcej drobiazgów przybywa, tym bardziej jestem skłonny do nadania Swiecie (mowa o okręcie, nie o modelu:)) prymatu w kategorii: Uroda, wśród carskich krążowników. No ale jasną jest rzeczą, że rzecz to gustu. Po raz kolejny przekonuję się jednak, że ważne jest, aby trafić dobrze w temat, bo wtedy wszelkie niedogodności projektu zbywa się machnięciem ręki a i dołożyć chce się coś od siebie.
Nie pomnę więc na takie sobie rozrysowanie fajek, które ciąć trzeba bez litości, by jakoś dało się je zmontować. A i na pomyloną numerację części. Nic to. Złego słowa nie powiem:). I tak skleja się to fajnie.

Fajki można było rzecz jasna zaglutować i wyszlifować. Ale po krótkich skądinąd wahaniach, dałem sobie spokój. Jakoś wolę takie niezaglutowane. Pewnie wielu się to nie spodoba, bo to kanciaste takie i widać, że papierowe, ale co ja zrobię, że takie wolę - papierowe znaczy.



Pozdrawiam

Post zmieniony (12-05-20 18:30)

 
05-01-14 11:38  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Bardzo wdzięczny temat na model :) Wszystkie kręte relingi, nawiewniki, szczebelki, ażury, olinowania dodają uroku, ale stanowią większe wyzwanie w porównaniu z następnymi generacjami okrętów. Model wychodzi świetnie, trzymam kciuki :)

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
05-01-14 11:51  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jestem pełen podziwu! Skajlajty bombowe. Zapowiada się piękny, wspaniale wykonany model ciekawego okrętu. Rozumiem, że uskok między częścią podwodnego pokrycia kadłuba a powierzchnią burt (czarna) to wynik pancerza p-torpedowego ?

 
05-01-14 17:58  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Idzie Ci świetnie. Podziwiam.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
05-01-14 20:15  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Piekny temat ,w ten dziób można patrzec dluuugo i podziwiać.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
06-01-14 21:42  Odp: [R]
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Ryszard, ów uskok, czyli, jak rozumiem, ta listwa to raczej zakończenie miedzianego poszycia, które wychodziło na burtę. To nałożenie powodowało ów uskok, a zakończony on był ową listwą. Trochę zapewne jak w danych żaglowcach - podobna listwa jest u Borka na Bellonie.

Temat na modelik jest rzeczywiście wdzięczny. Okręty z tej epoki mają w sobie jeszcze co nieco z czasów żagla. I to na nich widać, w tych uroczych, staroświeckich detalach.

A jako, że nie samym słowem człowiek żyje, to jeszcze mały dodatek obrazkowy, zapowiadający to, co nastąpić powinno. Osierocone słupki czekają na trapy.

Pozdrawiam

Post zmieniony (12-05-20 18:30)

 
12-01-14 19:24  Odp: [R]
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Wkraczamy w etap, który nazywam: Kurczę to chyba tu. Tak naprawdę nazywa się on trochę inaczej, ale w trosce o dbałość języka, nie napiszę jak.

Najpierw zatem na czuja zrobiłem cosie w walcu, bez większych nadziei czy trzymają one wymiar na wysokość, a potem na chybił trafił wybrałem z wycinanki części, które powinny odpowiadać trapom dopasowanym do pomostu. Nadal nie wiem, czy wybrałem dobrze i czy za chwilę nie zabraknie mi gdzieś tych trapów. To własnie taki jest ten etap.

Sterówka jest mocno przeszklona, Tak mocno, że widać było, że nic w niej nie było. Zatem do sterówki dorobiłem, nomen omen, koło sterowe. Owszem, częściowo przypomina ono koło ratunkowe. Przeźroczystość użytych przez mnie szyb wybacza jednak wiele.

Całość przyłożona do kadłuba wygląda jak poniżej. Więcej fotek nie zdążyłem niestety zrobić, bo wichura z gradem niemal uczyniła ze Swiety pojazd latający.


I tak cały czas się zastanawiam, jak ktoś mógł dostać się na dach onej sterówki:)

Pozdrawiam

Post zmieniony (12-05-20 18:30)

 
12-01-14 22:47  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Oj juz teraz widac że będzie co oglądać. Świetny model wybrałeś.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
18-01-14 16:37  Odp: [R]
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Dzięki vvsmokowi oraz jego relacji, udało się ustalić położenie uszek, do których powinny być mocowane odciągi kominów. Z pierwotnego zamiaru umieszczenia uszek w pokładzie zrezygnowałem na rzecz mocowania ich w nadburciach. Tak sugerują fotki samej Swietłany, jak i innych carskich okrętów.

Po obejrzeniu onych fotek domyślam się, że mocowanie odbywało się do nadburć z tej prozaicznej przyczyny, aby załoganci mieli większe szanse o owe odciągi się nie potykać. Mocowanie ich do nadburć mocno je bowiem podnosi. Fotka z poziomu pokładu wydaje się sens ów potwierdzać. Przy okazji wyszły niedomalowajki. Ot, zaleta regularnego focenia.


Pozdrawiam

Post zmieniony (12-05-20 18:31)

 
18-01-14 17:21  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Piękny okręt Ci wychodzi.

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
18-01-14 17:55  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Te ruskie okręty niezaprzeczalnie coś w sobie mają .

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
18-01-14 20:35  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Na miniaturkach to wygląda jak Tytanik ;) Ładna łajba!

 
20-01-14 07:47  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Świetna robota!

--
Pozdrawiam Darek

 
20-01-14 14:42  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Ja już zamówiłem okręt, dzięki Twojej relacji.
Muszę go mieć na półce.
Cały czas śledzę wątek, powodzenia.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
20-01-14 14:51  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,przepyszny widok,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
20-01-14 16:19  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Jedno słowo odnośnie modelu - świetny !

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
09-02-14 22:02  [R]
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Dzięki Chłopcy.
W zaistniałych okolicznościach sportowych niemal nie wypada fotek pokazywać, ale z drugiej strony trzeba korzystać, kiedy wyjechali nasi podopieczni:).

Tu prostokąt, tam paseczek i nadbudówka gotowa. Założenie przy budowie modeliku było takie, aby możliwie duuużo pootwierać. Sam modelik nie jest bowiem jakimś szczytem wypasu i zrobiony płasko, wyglądałby …płasko. Zatem klapy w górę, w okna szkło. Swoją drogą jak na okręt wojenny, to Swietłana sporo otworów posiadała. I dlatego ona taka ładna. Nadbudówki to niemal salony, jak na rzeczonym Tytaniku.

Jednakowoż najbardziej zadowolony jestem w z tego, czego tu prawie nie widać:). Czyli z zaczątków olinowania i want. Nie było szans obfocić ich dziś w świetle dziennym, ale tak odmieniły wygląd modeliku, że trochę fotek w świetle elektrycznym spróbowałem jednak zrobić. Temat jeszcze nadrobimy.


Pozdrawiam

Post zmieniony (12-05-20 18:31)

 
10-02-14 09:18  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
dweler 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Świetnie uplastyczniłeś tą nadbudówkę.

 
10-02-14 11:21  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
pieczarek   

Piekna Ci ona, ta Swietlana.

--
pozdrawiam Kuba

 
10-02-14 23:18  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Widać, że okręt powrócił z długiego rejsu, bo jest na nim permanentne wietrzenie :)
Tyle okienek na niej, bo Swietłana nie była opancerzona. Miała, zdaje się, nadrabiać prędkością, ale pod Cuszimą wiele jej to nie pomogło.

Bardzo mi się spodobała nadbudówka i olinowanie. No i koło sterowe ;)

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
11-02-14 08:59  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
dweler 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

A co to, testujesz warianty podstawki? Śruby napędowe zamontujesz na końcu co by ich w międzyczasie nie upierdzielic?

 
11-02-14 09:33  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Hastur – jakoś nie lubię zaduchu:) A i nienowa to rzecz, że prędkością chce się nadrobić coś tam. Aktualna i w dzisiejszych czasach i podobny skutek przynosząca:). A koło sterowe miałem nawet dedykować Tobie, po części za opiernicz jaki otrzymałem za poprzednie, ale to, mimo starań wyszło jeszcze ciut za słabo, więc Ci go nie dedykuję:) Zresztą oczywiście jedno mi zginęło w trakcie robót i musiałem je dorabiać "na oko" i z pianą na ustach. Ale fotkę okazjonalną kółek, która się mi gdzieś zapodziała, przesyłam.



Jest jednak jeszcze kilka kółek sterowych w tej wycinance – więc może tamte w końcu jakoś się uda zrobić. Co prawda nie wiem kompletnie, gdzie niby miałbym je zamontować, ale coś się wymyśli.

Dweler – szacun za spostrzegawczość. Faktycznie z podstawkami coś za bardzo kombinuję. Ta czarna jest hellerowska – robocza. Ta druga jest prawie docelowa. Niestety tylko prawie, bo ciut źle sobie ją wymierzyłem. Czy starczy mi sił by zrobić jeszcze jedną pozostaje kwestią otwartą i trudną do przewidzenia. Przez jakiś czas je zamieniałem, bo na tej docelowej, Swieta za słabo się trzymała. Po ostatniej sesji foto zrobiłem już jednak poprawki, które mocno już okręcik trzymają na tej drugiej i na razie tam już zostanie.

Pozdrawiam

 
25-02-14 18:20  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

W okręciku nastał czas sierotek. Albo sierotków właściwie. Ratunkowych znaczy. Ich poszycie wydrukowane jest na cienkim papierze. I właściwie z tego składa się sierotek ratunkowy w głównej swej postaci. Prawdziwy sierotek, bo wygląda toto po sklejeniu, jakby mu czego brakowało. Poszyłem więc to poszycie paskami papieru. Unikałem naklejania na efektowną zakładkę, bo na fotach, łodzie wydają się być raczej gładkie. Ale i tak do kształtowania szalup należało pewnie podejść bardziej twórczo, albo lepiej umieć je po prostu robić. Ja chyba nie umiem. Projekt tu nie pomaga, ale też i w sumie nie przeszkadza, więc dobrzy sobie na pewno poradzą lepiej. Mnie patientii a i umiejętności wyraźnie w pewnym momencie zbrakło.



Na przemian z szalupami, których jeszcze trochę zostało (nie jesteśmy nawet w połowie) urozmaicam sobie czas przygotowaniem się do montażu żurawików. Ciekawym ich elementem są tajemnicze kółeczka sterowe, których przeznaczenia nie znałem, dopóki nie wyjaśniła mi ich Viltianus – bardzo dziękuję. Owe kółeczka służyły do opuszczania i podnoszenia łodzi za pomocą żurawików. Tym razem kółeczka zostały wykonane jeszcze inną metodą niż dwa poprzednie. Modelik, z racji mnogości kółek „sterowych”, potrafi zaiste bezlitośnie zweryfikować zdolności w zakresie ich wykonywania. Do tych ostatnich kółeczek było kilka pomysłów, ale ostatecznie spróbowałem jedno z nich po prostu wyciąć. Ku memu wielkiemu zaskoczeniu – zadziałało. Wycinam więc i resztę. Rzecz jasna dużo łatwiej byłoby je zamontować przez montażem nadbudówki, ale powiedzmy, że nie dopatrzyłem się wcześniej na rysunkach, że trzeba te kółka w ogóle tam zamocować.



Zbliżamy się pomału do końca, a sylwetka Swiety coraz bardziej przypomina docelową. Zwłaszcza po postawieniu drugiego masztu. Nie mam dobrych zdjęć z montażu olinowania, zatem składam raport pisemny, że do want użyłem nitki przeciągniętej jak zwykle paluchami w bcg, a na wyblinki poszedł drucik miedziany, bo taki akurat miałem. Olinowanie z kolei jest wykonane głównie z żyłki.
To ostatni moment kiedy można Swiete zobaczyć nieubraną w żurawiki i szalupy. Za jakiś czas jej sylwetka mocno się zmieni.





Pozdrawiam

--
Ukończone: "Czarny Kruk", "Wolf", "Vesuvius" (1890), "Fuso" (1904), "Mecidiye" (1903), "Swietłana" (1898), "Kersaint", kościół sv.Jilji, kościół z Krpy, HMS "Vega", "Chin Yen", "Pinta", kościół z Vroutek, HMS "Captain"(1870)
Nieukończone: "Mercury", HMS "Cotswold"

 
26-02-14 07:26  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Fajnie wszystko się prezentuje.

--
Pozdrawiam Darek

 
26-02-14 08:40  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
dweler 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Super!

 
26-02-14 13:06  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Świetny pomysł z tym potraktowaniem gretingu w szalupach, wygląda bardzo realistycznie.
Czy olinowane będziesz malował, czy też pozostawisz tak jak jest?

Umiesz zachęcić, jak pisałem, "S" już mam w szefie :)

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
26-02-14 19:10  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Dzięki Chłopcy,

Art, fajnie, że zainteresowałeś się tym modelem. Ciekaw jestem, jaki wyjdzie spod Twojej ręki. Tym bardziej trzeba szybko skończyć moją panią „S”, żeby w miarę szybko poszła w zapomnienie:). Świetnie też, że robisz „Dredzia”. Stare okręty mają w sobie urok i może jak więcej nas zacznie je kleić, i czas i konstrukcje staną się bardziej popularne i będziemy mieli więcej naprawdę ciekawych i oryginalnych modeli. A modelarsko to świetne tematy. Fikuśne żurawiki i wiszące na nich poza burtami łodzie, olinowanie, mnóstwo barierek i sprzętów bardziej lub mniej wiadomego pochodzenia, które dzięki takim modelom się odkrywa, sprawiają, że faktycznie odbywa się dzięki takim modelom wycieczkę w czasie. A że czas był to fascynujący, wiadoma to sprawa.

Oglądam sobie teraz jak Dweler robi Koriejca i tam każdy element jest inny, ciekawy, kolorowy. Pięknie uplastyczniane drzwi, nadbudówki i za każdym razem coś nowego.
Się rozmarzyłem nieco, sorki, zatem do adremu.

Jeśli chodzi o pytanie o olinowanie – pytanie jest bardzo dobre i cały czas sobie również je stawiam. Co gorsza, na razie jeszcze sam sobie na nie nie odpowiedziałem:).

A jak uważacie, że powinienem zrobić?
Zgadzam się z poglądem, że czarny na prawdziwym okręcie i czarny na modelu okrętu to dwa różne kolory. Po prostu – choć może się to komuś wydać herezją – wg mnie kolory też się „skalują”. Zresztą pokazuje to bardzo pięknie Viltianus, rozjaśniając większość modeli w stosunku do kolorystyki „pierwotnej”. A jeśli mowa o kolorze olinowania to już w ogóle inne światy. Jeśli się to lekceważy, w modelu zaczyna coś „zgrzytać”, a człowiek zastanawia się co to takiego.

Oczywiście to moje zdanie i można się z tym zgadzać albo nie, i szanuję to. Natomiast nawet jeśli w rzeczywistości olinowanie na Swiecie było czarne (a ten kolor wydaje się najbardziej prawdopodobny), nie chciałbym na czarno pomalować olinowania na modelu. Już i tak z odciągami pojechałem, ale tutaj raczej je zostawię, aby było je bardziej widać. Natomiast olinowanie powinno (wg mnie oczywiście) być ledwo widoczne, żeby nie zdominowało sylwetki okręciku. Na razie, czego zupełnie na fotach nie widać (a i na żywca słabo) pociągnąłem to olinowanie szarym washem. Efekt był taki, że zrobiło się ono mniej przezroczyste – tak jakby żyłka się zmatowiła. Zastanawiam się nad kontynuacją prób kolorowania olinowania na szaro – ew. jakiś szary z połyskiem. Odpowiadałby mi tu chyba najbardziej jakiś „gunmetal”. Ale – mówiąc szczerze – ten kolor, który teraz jest, na razie mi się podoba. Olinowanie jest wystarczająco dyskretne, ale też i widoczne, choć na fotkach widać je dość słabo. Więc nie wiem.

Art, Dweler, Doody, albo ktoś chętny - jakieś sugestie w tym temacie?

 
26-02-14 19:41  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Tak, Mariaszek, te klimaty "starodawnych" okrętów mają swój niepowtarzalny urok, rzec by można, duszę.

Z linami u mnie było tak. Początkowo zdecydowałem, że liny będą klasyczne, czyli czarne. Pech chciał, że farba mi zaschła, a to była niedziela i... trzeba było coś wymyślić.
Siedząc na mszy w kościele :) jak zwykle rozmyślałem o koncepcjach składania kolejnych podzespołów, no i o olinowaniu właśnie.
Bozia mnie natchnęła, pogrzebałem i wygrzebałem w szafie stalowoszary mat humbrola (chyba nr 79). Dla mnie kolor rewelacyjny, nie czarny - ten zbyt kontrastuje - ale właśnie taki jak sądzę, być powinien.
Tak więc przypadkowo udało się z problemu wywinąć.

Jeżeli chodzi o Twój, znaczy nasz model, uważam, że właściwym kolorem do pomalowania lin będzie czarny, tym bardziej, że takimż pomalowałeś już wanty i wyblinki.
Ponadto czerń owa ładnie będzie się komponować z czernią burt.
Jak zrobisz, dobrze będzie, poza - niemalowanym olinowaniem :))

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
26-02-14 21:57  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Ech, czemu mi to robisz Art?:) Tylko nie czarny. Wiem, że wanty mnie trochę ustawiły. Ale żeby od razu wszystko na czarno? Ech nie wiem. Czarno to widzę:)

Pomyślę jeszcze o tym. Nie wiem czy zgodzimy się co do koloru, ale na razie wychodzi na to, że gdy przyjdzie czas, będziemy się tłumaczyć z tego samego rozmyślania nad nader świeckimi tematami na Mszach:).

Pozdrawiam

 
27-02-14 11:12  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
dweler 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Co do lin się nie wypowiem bo jeszcze daleka droga przede mną, a co do tego, że kolory się skalują o również tak uważam.

 
28-02-14 11:12  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
waldi 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Model super robi wrażenie.
A co do koloru lin na modelu. To według mnie nie ma sensu robić inne niż czarne. Wanty są już czarne to zrobienie innego koloru teraz to nieporozumienie.
Druga sprawa piszecie że na okrętach liny były mało widoczne. Nic bardziej błędnego. Wystarczy spojrzeć na jakiekolwiek zdjęcie okrętu z tamtego okresy i widać mnóstwo lin.
Oczywiście jeśli fota jest dobra.
A to że liny często wydają się zbyt toporne to efekt grubości. Często po prostu są zbyt grube i na modelu to widać w porównaniu z innymi elementami w skali.
Te liny które teraz są na modelu są nie widoczne czyli według mnie to nie jest realistyczne.

--
Pozdrawiam

 
05-04-14 18:17  Odp: [R]
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Dziękuję Wam za sugestie. Waldi, przelałeś kroplę ... czarnej farby:); Pomalowałem olinowanie i faktycznie tak jest lepiej. Dzięki.

Idzie wiosna, lecą żurawie i żurawiki. Na żurawiki czekałem jak na ciepłe buły pod piekarnią. Albo jak na wiosnę. Te wszystkie wystające żelastwa, znaczy się stalostwa, to jest to.
To ostatnia chwila, kiedy można zobaczyć Swietę bez szalup, a nie będzie to zbyt odkrywcze, jeśli powiem, że z szalupami będzie wyglądać inaczej niż bez nich.



Pozostają ostatnie kwestie dyskusyjne. Pierwsza to dźwig na dziobie. Dźwig jest w wycinance i na jednym z rysunków, który krąży gdzieś po sieci. Jednakowoż nie po nim nawet śladu na żadnym zdjęciu Swiety. Sprawa jest o tyle ważka, że dźwig jest nader brzydki. Bujam się zatem z pytaniem, czy ów dźwig faktycznie był i gdzie był, jak go nie było, jeśli był:).

Zamiarem moim jest, aby go nie było, ale przed ostatecznym kuszącym jego niezrobieniem, cokolwiek się waham. Jedynym sensownym przeznaczeniem dźwigu, jaki przychodzi mi do głowy, jest obsługa kotwicy (chyba zapasowej), o tej co to tu leży:



Może zatem, skoro była potrzeba dźwigu, ale go nie ma na fotach, to może on był, tylko był składany/demontowany? Albo inaczej – bywał montowany, choć rzadko?:).
Druga kwestia jest nieco mniej problematyczna. Chyba. Cześć żurawików – tych mniejszych, rozrysowanych jest plaskato, jakby była robiona z jakichś płaskowników. Uznałem, że raczej uniemożliwiało by to ich sprawny obrót. Więc tam, gdzie wydawało mi się, że żurawiki miały się obracać, tam wykonuję lub zamierzam wykonać je jednak z drutu.

Doszła też galeryjka, na którą wykorzystałem jakąś szeroką fototrawioną drabinkę, uzyskaną od jednego Forumowicza. Skorzystałem, dzięki:)



I tak to schodzi na tych detalikach. Się robi, a coś nie przybywa za dużo. Ech, czas kończyć. Na razie, bez reszty detalików wygląda to tak.




Pozdrawiam

Post zmieniony (05-04-14 18:19)

 
18-04-14 16:38  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Dzięki Zbig. Przedostatnie detale takie jak działka, jakieś pompy i wieszanie szalup. W sumie to one jeszcze nie wiszą, ale są przymocowane do stojaków. Z szalupami na dziobie i rufie już takie oszukaństwo się nie uda.





Teraz mocny, długi finisz czyli najtrudniejszy etap. Nawet tło do zdjęć odczuwa już trudy walk. Ale punkt krytyczny został już raczej przekroczony.



Pozdrawiam już świątecznie

 
18-04-14 18:33  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Coś pięknego. No i powodzenia na finiszu :)

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
18-04-14 18:43  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Cudeńko !!!

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
19-04-14 10:07  Odp: [R] ''Swietłana'' (BM, 1:200)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Dzięki. Również za radę Zbigu. To co piszesz jest oczywiście słuszne. Dobrze jest, gdy podstawka jest dłuższa jak i szersza od modelu. Ta, która jest teraz, powstała trochę jako prowizorka z braku innego materiału. Materiał z czasem doszedł, ale teraz tą, która jest, po prostu polubiłem. Ma też tą dodatkową zaletę, że dzięki niej łatwo mi się manipuluje modelem na dość niewielkiej przestrzeni, jaką mam dostępną przy klejeniu. Szczerze mówiąc, wielce sobie chwalę właśnie taką, niezależnie od tego jak być powinno, czy jak należy robić, by zasada słusznej kolejności montażu została zrealizowana:).
Szeroką i długą podstawkę zmontuję sobie zapewne, jeśli Swieta wyruszy gdzieś w podróż. O ile w ogóle wyruszy, co czas pokaże.

Pozdrawiam

 
19-04-14 14:40  Odp: [R] ''Swietłana'' (BM, 1:200)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Zmodyfikowałem post:
Mała podstawka zabierała po prostu mniej miejsca na modelowanie i pozwalała mi swobodniej modelować.

Reszta nieważna:)

Post zmieniony (25-11-15 19:52)

 
19-04-14 16:55  Odp: [R] ''Swietłana'' (BM, 1:200)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Dzięki za wskazówki.
Reszta nieważna:)

Post zmieniony (25-11-15 19:53)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024