FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
18-10-17 10:17  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Jeszcze jest Vidaron do drewna akrylowy.
Na plus tych lakierów przemawia to że są bezzapachowe, a więc można spokojnie impregnować w mieszkaniu lub w piwnicy w bloku. Co za tym idzie nie uciążliwe dla pozostałych mieszkańców bloku czy rodziny. Co w przypadku Caponu zapach jest intensywny.
Zbliża się okres zimowy więc malowanie Caponem na świeżym powietrzu odpada.

Zastanawiałem się nad tymi produktami, bo przecież impregnujemy papier lakierami akrylowymi w sprayu.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
18-10-17 11:37  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

nie myślę, że akryl dla impregnowania godzi się. Jedno sprawa - z aerografa lub sprayu trochę po powierzchni, a drugie - w całości gęsto przepoić.
W jego składzie jest woda, a to bardzo zły "sojusznik" dla papieru

--
Pieniądze to nie wszystko

 
18-10-17 11:50  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

No nic trzeba będzie przetestować. Zacznę od Vidaronu puszka 0,4 l nie powinna kosztować więcej jak 15 zł.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
18-10-17 16:05  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
tineo 



Na Forum:
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Rzeczywiście po lakierze akrylowym może sfalować arkusz, ale to pewnie zależy od grubości warstwy i techniki nakładania. Trzeba przetestować, tylko wtedy się przekonasz.
PS Właśnie sobie przypomniałem, że kiedyś malowałem arkusze takim domaluxem akrylowym pędzlem prosto z puszki i chyba było ok. Jedyna wada była taka, że strasznie się błyszczy ten lakier nawet ten półmat (a taki miałem). Po Caponie karton wygląda naturalnie, z daleka nie sposób stwierdzić czy był impregnowany, czy nie. No chyba, że na węch ;) ale zapach też z czasem wietrzeje...

--
Pozdrawiam Tomek C.

 
02-11-17 12:55  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
bezdzik 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ostatnio powziąłem decyzje o budowie czegoś polskiego, a że mam kilka egzemplarzy Garlanda z MMa 1986, to padło na ten model. Papier nieco żółtawy, solidny, więc przy okazji pokusiłem sie o impregnację caponem Domaluksu z Casto. Malowałem pędzlem, z puszki jak leci, na krzyż, czyli raz wzdłuż, raz w poprzek, obustronnie. Wydaje mnie się, że capon dodał jednak trochę 'koloru', tzn. papier jest jeszcze bardziej żółty, a szary kolor na wycinance również zmienił odcień. Jakie są wasze wrażenia jeżeli chodzi właśnie o zmianę odcieni kolorów wycinanki po caponie? Czy może któryś z produktów nie wpływa na barwy? Jak to wygląda na śnieżno białym papierze? Czy ma znaczenie mniej lub bardziej równomierne rozprowadzenie caponu (pędzlem trudno o precyzję w tej kwestii)?

--
Na półce: F7F (Fly), P-51D (GPM), Tempest (MM), P-47D (GPM), P-66 Vanguard (Modelik) i inne
w budowie: Garland (MM), MC.202 (nn), He-162 (Modelik)
w planach: P-38 (wszystkie! :D) i polska flota WWII
Modele polskich okrętów WWII

 
02-11-17 14:50  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

bezdzik,
sprawa nie w caponui. Dowolny lakier, zwłaszcza jeśli pokłaść gęsto, czyni kolory bardziej jaskrawy. Na współczesnym jaskrawym druku to nie tak wyraźnie, a na starym, niezbyt jaskrawym, ten efekt wpadł w oczy.

--
Pieniądze to nie wszystko

 
15-11-17 07:52  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Kicay 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Cześć wszystkim

Ja zadam pytanie z innej strony, jak radzicie sobie z zapachem, jak się zabezpieczacie przy nakładaniu ? Wczoraj nakładałem wałkiem Capon w garażu ok 15-20 min i myślałem że się przekręcę. Otworzyłem drzwi więc powietrze zasysało, ale po całej operacji przez 2h czułem się fatalnie...

 
15-11-17 11:10  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Bo się nie maluje w zamkniętym pomieszczeniu.
To też szukałem innego zamiennika. Niestety akrylowy Vidaron do drewna się nie sprawdził, a szkoda.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
15-11-17 11:13  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ja caponuję w mieszkaniu przy oknie otwartym na oścież. Zasłaniam twarz chustą (mało pomaga, ale zawsze coś) i staram się załatwić całą sprawę jak najszybciej.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
15-11-17 18:32  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
megami   

Ja na balkonie w bezwietrzny dzień.

 
15-11-17 21:17  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Gorzej zimą

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
04-03-18 19:27  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Kartonik39 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 1

A ja używam takiego Caponu. Śmierdzi średnio ale nie zmienia kolorów wycinanki /offset/. Wydruki laserowe niestety zmieniają kolorek. No i trzeba nakładać nie nazbyt grubą warstwę bo inaczej papier delikatnie żółcieje. Capon nakładam wałkiem gąbkowym /traktowanym jako jednorazówka - czyściej i prościej/.


--
Vivat czołgusie!

 
28-03-18 14:02  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Odgrzebuje stary temat, gdyż mam pytanie odnośnie impregnacji Caponem.
Wyczytałem, że impregnacja nim nie zmienia koloru kartonu.
Spróbowałem na fragmencie Małego Modelarza i niestety białe pola wyraźnie odznaczają się od reszty (zdjęcie trochę nasycone kolorami, żeby uwydatnić efekt). Malowałem pędzelkiem, prosto z puszki (raczej mała ilość) Caponem Extra jak z postu powyżej (Domalux).
Z niektórych relacji widzę, że karton wręcz pływa w Caponie... ja mam wrażenie, że po położeniu grubszej warstwy tak nasączyłem papier, że stał się przeźroczysty. Po wyschnięciu ten efekt zniknął, ale lekko się błyszczy.

Te połyski widać też na wycinanych fragmentach z jednej z fotek. Trochę zmatowiłem to papierkiem ściernym, ale nie wiem skąd ten problem.

Poniżej zdjęcia, niestety Photobucket (dziwne, bo czasem uda się wyświetlić zdjęcie bez reklam, a czasem nie)



Linki do oryginalnych plików.
Capon1
Capon2

--
pzdr
Kemot

 
28-03-18 17:51  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

a ja jeszcze taką prośbę bym miał, jakby ktoś był na tyle odważny i chętny i zrobiłby tutorial na Youtube jak, co i z czym z tym caponem , czym malować, jak wysychać i step by step :)

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
28-03-18 18:27  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Kemot, capon to też lakier. Jeśli równomiernie rozprowadzisz niewielką ilość, to zostanie "wypity" przez karton i nie będzie po nim śladu. Natomiast w miejscach gdzie będzie go więcej (co przy nakładaniu pędzlem jest praktycznie nie do uniknięcia) siłą rzeczy będzie się błyszczał (na powierzchni zostaną błyszczące smugi). Zamiast przecierać takie miejsca papierem ściernym i ryzykować uszkodzenie druku, na koniec po prostu polakieruj go jeszcze raz błyskiem i na to matem. To załatwi sprawę. Jeśli Cie to pocieszy - impregnuję wszystkie modele przed sklejeniem i zawsze zostają mi smugi. Po ostatecznym lakierowaniu wszelkie przebarwienia/błyszczące plamy znikają.

97, serio pociągnięcie arkuszy modelu lakierem urosło już do rangi takiego problemu, że potrzebne są tutoriale na youtube?

--
pozdrawiam
Piotr


 
28-03-18 18:50  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Dzięki Piotr, wydawało mi się, że nakładam capon w naprawdę niewielkich ilościach (praktycznie wcierałem go w karton. Ale to były próby na małych powierzchniach.
Rozumiem, że lakierowanie już po sklejeniu i zapewne aerografem. Dla mnie odpada, brak sprzętu i chyba przede wszystkim umiejętności. Ale będę jeszcze testował.

A co sądzisz o odbarwieniu kartonu? Wiem, jakby całość pomalować to wszędzie będzie ten sam, nieco inny odcień niż w oryginale.

--
pzdr
Kemot

 
28-03-18 19:17  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Każde lakierowanie zmienia nieco kolor. Z moich obserwacji wynika, że po impregnacji kolory stają się bardziej intensywne. Tym nie ma się co przejmować, jak sam piszesz, impregnuje się całą wycinankę, więc całość będzie miała nieco inny odcień.

--
pozdrawiam
Piotr


 
29-03-18 23:13  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
noker 



 - 4

Mi się wydaje, że najlepiej kaponować za pomocą gąbkowego wałeczka 4cm. Równomiernie rozprowadza lakier, raczej nie zostaja po nim smugi, po zuzyciu do kosza.

--
Pozdrawiam Rafał
<< Nidy Nikogo O Nic nie Proś, Sami Przyjdą, Sami Dadzą >>

 
30-03-18 11:44  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

PiotrD - napisz jeszcze jakich używasz lakierów i temat będzie zakończony :)

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
23-05-18 10:33  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Kicay 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzień dobry wszystkim.

Prośba do wielkich tego forum o pomoc, da się jeszcze coś z tego uratować?
Wczoraj kaponowane na połowie arkuszy z wycinanki wylazły pęcherzyki, druga połowa pokryta bez komplikacji.
Jak pozbyć się pęcherzyków nie nieszcząc wycinanki?
Dzięki za pomoc!

Przykład jednej ze stron:




Post zmieniony (23-05-18 11:58)

 
23-05-18 13:00  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Na moje oko to kombinacja gęstego lakieru i wałka. Spróbuj potraktować arkusze samym rozcieńczalnikiem/rozpuszczalnikiem, najlepiej natryskowo.

--
pozdrawiam
Piotr


 
23-05-18 13:15  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
tineo 



Na Forum:
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

W jaki sposób przeprowadzałeś lakierowanie? Jakimi narzędziami? Mi wygląda, że wałkiem gąbkowym, przy zbyt dużej ilości kaponu i zbyt szybkich ruchach kapon się tak pieni i zostają pęcherzyki... Lepszy przynajmniej jak dla mnie jest wałek welurowy, stosuje z powodzeniem.
Może zbyt mocno wymieszałeś kapon trząchając puchą, wtedy też łapie powietrze, lepiej mieszać patykiem.
Co z tym teraz zrobić nie wiem? Może drobny papier ścierny?

--
Pozdrawiam Tomek C.

 
23-05-18 14:00  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Kicay 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tak jak mówicie nakładałem wałkiem welurowym, może faktycznie trochę się spieszyłem, bo to dziadostwo śmierdoli okrutnie. A jak by nałoży jeszcze jedną warstwę?

 
23-05-18 14:15  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Wtedy będziesz miał bąbelki pod dodatkową warstwą caponu. Ja bym próbował samym rozcieńczalnikiem pociągnąć arkusze. Papierem ściernym raczej tylko uszkodzisz druk.

--
pozdrawiam
Piotr


 
24-05-18 10:08  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Panie, za dużo towaru i po troche na odwal się. Kapon rozprowadza się, aż do niemal wyschniecia. On ma wniknąć w papier a nie zalać powierzchnie. Ja osobiście rozsmarowuje pędzlem, aż cały lakier wsiąknie. Powierzchnia się nie klei, dzieki temu nic z powietrza się nie przykleja i nie osiada.

IMO sytuacja patowa, nie mam pomysłu na odratowanie. Może to co koledzy napisali, bo w zasadzie nie masz nic do stracenia. Ale liczyłbym się z koniecznością kupna nowej wycinanki.

 
24-05-18 10:22  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
tineo 



Na Forum:
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Karas
Masz zupełną rację, też tak robię, wcieram niemal do sucha, z tym że wałkiem, dobrze odciśniętym.

--
Pozdrawiam Tomek C.

 
24-05-18 11:10  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Gdzieś widziałem jak modelarz zza wschodniej granicy kaponuje arkusze mocząc je całe w kuwecie , pewnie po takim wymoczeniu , bąbelki by sie rozpuściły ale to to już na pewno będzie śmierdzieć jak... gwint.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
24-05-18 11:11  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Arche 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2


 - 1

Pędzel, nitro i smaruj do suchego, nie masz nic do stracenia.
Jak masz jakieś obawy to możesz przetestować jakiś fragment arkusza .

 
24-05-18 14:25  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Nie zapomnij napisać co Ci z tego wyszło.

--
serwusik

 
25-05-18 18:39  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Na przyszłość tylko wcieranie pędzlem, albo natrysk. A teraz - tak jak powiedzieli koledzy. Pędzel i jeszcze raz, tym razem wcierając do skutku. Przy czym ja bym użył samego rozpuszczalnika nitro. Przetestuj. Gorzej już nie będzie;-)

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
20-06-18 09:05  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Kicay 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Cześć wszystkim!

Po próbach i testach sprawy mają się tak,że raczej nic nie da się już z tym zrobi. Wszystkie formy smarowania nanoszenia nitro nie pomagają. Capon jak guma, bąble nie chcą się poddać rozcieńczalnikowi. Dopiero przy wykonywaniu okrężnych ruchów pędzelka zaczyna się zacierać capon razem z kolorem i pozostaje wytarte blade gówno, ale dalej przypominające wycinankę. Po takim zabiegu model nadawał się będzie tylko do pomalowania od nowa.

 
08-10-18 21:11  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
PAWEL  

Na Forum:
Galerie - 1
 


Powitac!!

mam pytanko do szanownych kolegow modelarzy uk albo ire czy wiecie moze o jakims preparacie zblizonym do caponu?
Chialbym sprobowac tej techniki impregnacji arkuszy lecz niestety nie mam pojecia czego szukac,

--
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Andrzej Sapkowski

 
09-10-18 01:54  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Może coś z firmy Vidaron?
Są dwa produkty podkład Nitro, albo impregnat ochronny-gruntujący.
Inne produkty do impregnacji to lakiery akrylowe samochodowe w sprayu.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
09-10-18 22:58  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
PAWEL  

Na Forum:
Galerie - 1
 


Dzieki Bizon

moj znajomy wysle mi kurierem capon z POLSKI 1L chyba starczy na pare modeli

--
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Andrzej Sapkowski

 
28-10-18 19:03  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Tomek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Korzystając z ostatnich dni z ładną pogodą postanowiłem pokryć kaponem arkusze kolejnej w kolejce wycinanki. To było moje pierwsze kaponowanie i nie do końca wiem, że zrobiłem to dobrze. Wymieszany kapon nanosiłem bezpośrednio z puszki pędzlem na arkusze, ale po wyschnięciu zauważyłem, że karton zaczął się delikatnie świecić, w niektórych miejscach dość mocno, a do tego powstały zauważalne smugi - czy to normalne i czy Wam to nie przeszkadza, a może coś zrobiłem źle? Nie wygląda to jakoś tragicznie, ale wolałbym, żeby karton nie świecił się jak psu wiadomo co;)

 
28-10-18 20:44  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Gotowy model po pokryciu matowym lakierem nie powinien się świecić. Ja kaponuję modele przed sklejeniem i arkusze też się świecą, ale się tym nie przejmuję.

--
54323031

 
29-10-18 18:43  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Tomek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Czyli to normalne, że arkusze po kaponowaniu się święcą - szkoda;( A co zrobić, żeby pozbyć się tego połysku na przygotowanych arkuszach? Czy całość pokrywać lakierem matowym, jeśli tak, to jaki polecacie lakier i jak go nakładać? Lakierowanie gotowego modelu nie wchodzi w grę - zbyt duże ryzyko na zniszczenie detali i nierównomierne rozłożenie specyfiku.

 
30-10-18 11:09  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Grzegorz2107 

 - 0

Capon rządzi. Ja jednak spróbowałem czegoś innego i jestem b.zadowolony. Buduję w zasadzie tylko stare MM i poradziłem się znajomego konserwatora papieru, żeby dowiedzieć się czym zabezpieczają stare papiery i od niego się dowiedziałem o tym preparacie. Paraloid to żywica rozpuszczalna w acetonie, lub nitro. Wsiąka w papier i robi nawet z najbardziej zmurszałego mocny, elastyczny "kompozyt". Przy wyginaniu zwilżanie acetonem niweluje sztywność i pozwala na bardzo stanowcze kształtowanie części. Po wyschnięciu część trzyma kształt i jest dość sztywna. Ze wszystkich rodzajów Paraloidu trzeba szukać typu z numerem 72. Zaginanie ostatnich segmentów kadłuba starych lotniczych MM i kształtowanie krawędzi natarcia skrzydeł i stateczników staje się możliwe bez załamań. Prawie:)

Post zmieniony (30-10-18 11:10)

 
30-10-18 20:17  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Polecę jeszcze użycie na gotowy model Fiksatywy. Preparat w spreju to utrwalania kolorów na obrazach lub rysunkach do dostania w sklepach dla plastyków . Caponuje model i też mam nieraz smugi i świecące miejsca. Taki efekt jet przy nie rozcieńczonym caponie prosto z puszki. Ja rozcieńczam dodając trochę na oko rozpuszczalnika uniwersalnego. Po Fiksatywie wszelkie smugi giną i nie ma świecących miejsc.

Pozdrawiam.

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
31-10-18 19:08  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Tomek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Dzięki, Partyzant, za poradę;) A mógłbym użyć Fiksatywy od razu na zakaponowane arkusze i czy nie będzie to miało złego wpływu na właściwości kartonu np przyczepność kleju? Polecasz jakiś szczególny rodzaj Fiksatywy, czy może być zwyczajna np koh-i-noor?

 
31-10-18 20:29  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Tomku nie wiem jaki wpływ będzie miała fiksatywa tak użyta przed sklejeniem modelu bo nigdy tego nie robiłem.
Używałem i używam tylko takiej fiksatywy bo taką mogę dostać akurat u siebie w mieście w sklepie:).

https://artykulydlaplastykow.pl/pl/p/FIKSATYWA-PERFIX-W-SPRAYU-400-ML-DALER-ROWNEY-114280000/1567

Użyłem kiedyś Fiksatywy tej o której piszesz i niby było wszystko w porządku do czasu gdy pewnego dnia popsikałem na skończony model samolotu i z przerażeniem zobaczyłem jak poszycie skrzydeł zaczyna się falować i zapadać. Na szczęście po wyschnięciu 95% efektu wróciło do normy. Przyczyną było przeterminowanie tego specyfiku. Wróciłem do tego pierwszego i kupuje małą puszkę . Starcza na kilka modeli.
Po prostu popróbuj , w końcu wyrobisz sobie swoją drogę do zabezpieczania modeli. Bo myślę , że co modelarz to inne sposoby i specyfiki:)

Pozdrawiam.

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
25-01-20 19:56  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
marcco.life   

Że nieco odświeżę te temat... Czy ktoś z was rozcieńcza dodatkowo Kapon czy jedziecie prosto z puchy prosto po wymieszaniu...? Dyskutowaliśmy ostatnio z kolegami modelarzami i różnie to bywa. Jedni rozcieńczają inni nie...
A na puszcę Kaponu który używam pisze rozcieńczyć 1:1 najlepsze że nie rozcienczalem nigdy i zawsze było ok 😁
Jakie są wasze doswiadczenia w tym temacie?

--

 
25-01-20 20:02  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Varran 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 7
 

Nigdy nie rozcienczalem.

--
Pozdrawiam ;)

W budowie:
Barka HMCS LCI (L) 125 |
HMS Abercrombie | Jeremiah O'Brien
Gotowe:
Artilleriefährprahm typu D3 | USS PGM-17 | USS PC-553 | K-335 GIEPARD | K-670 Skat | ORP ORZEŁ III | 705 Lira (Alfa)

 
25-01-20 20:04  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
tineo 



Na Forum:
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Prosto z puchy bez rozcieńczania, wałkiem włosowym- nie wiem jak on się fachowo nazywa, byle nie gąbkowy -zbyt sie pieni , jak to gąbka w kapieli. Dwa razy po stronie druku praktycznie jeden po drugim bo papier chłonie bardzo szybko.

--
Pozdrawiam Tomek C.

 
26-01-20 08:14  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Seba77 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Dosłownie prosto z puchy :-) Ja od zawsze stosowałem wałek z gąbki :-) kładłem jedną warstwę od strony druku :-)

 
26-01-20 18:58  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
marcco.life   

Ja robię podobnie tylko ze używam do malowania arkuszy pędzla do lakierow. Nasączam Kaponem po obu stronach i prosto z puchy a mój kolega rozcieńcza jakimś rozcienczalnikiem do nitrocelulozy i dopiero maluję.
Prawdę mówiąc muszę dokladnie przyjrzeć się jego modelom bo zaintrygowało mnie to.

--

 
26-01-20 22:44  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
dw.wrzesinski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3


 - 0

Dwukrotnie od razu z puchy z obu stron.
Tekturę z wręgami wręcz tym zalewam i rozcieram.
Używam wałka gąbkowego kupionego w Castoramie (biała gąbka i czerwona rączka).
Naniesienie wałkiem powoduje, że lakier nie zostawia smug ale póki jest mokry tworzy jakby taką fakturkę na powierzchni w wyniku otworków w gąbce...
Jak zaschnie powierzchnia jest jednolita i gładziutka bez odprysków i plam.

--
--

w budowie:
oblatane: Grumman F4F-3 Wildcat
zwodowane: ORP Orkan, S-2 Wilczur
wyjechane:

 
19-02-20 21:04  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
RoyalHeros 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ja dziś posmarowałem arkusze z M4A3 "Sherman" "MM" 04.1977.Mocno pożółkły karton,bardzo łamliwy,dziś ma 42 lata.Model ten dostał mój ojciec kiedy był dzieckiem,potem przekazał go mi kiedy ja byłem dzieckiem :) i nadal nie doczekał się sklejenia.

Pierwszy raz impregnuję Caponem firmy "Domalux Capon EXTRA".
Na jeden arkusz zastosowałem mieszankę 50ml Capon/50ml Rozcieńczalnik NITRO firmy "PIKKO" a na drugi arkusz Capon bezpośrednio z puszki.Nakładany wałkiem - gąbką,jedna warstwa po stronie druku.

Z moich obserwacji,na razie wynika że arkusz posmarowany roztworem Caponu ma intensywniejsze/"żywsze" kolory.
Natomiast arkusz posmarowany samym Caponem nie ma aż tak,intensywniejszych kolorów i po arkuszu widać że jest czymś nasączony.

Była to próba przed impregnacją innych modeli.Jestem zadowolony.

--

 
19-02-20 23:09  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
karlos   

Witam mam przy okazji pytanie czy modele wydane na kredzie np. Ił 28 srebny kredowy druk można bez obaw caponować ?

 
20-02-20 06:47  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kredy bał bym się nawet trzymać w pobliżupuszki z kaponem a co dopiero ją nim traktować.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki
IJN Haguro

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN I

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024