FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
17-03-13 23:54  [Technika] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Cześć

Wiem, że pytanie z podstawowych. Być może była gdzieś odpowiedź lecz nie mogę znaleźć.

Chodzi mi o czyste naklejenie "kratek" na osłonę kabiny. Kleję właśnie Ju-88 z wyd. Haliński a jak wiadomo tam kabina jest sporych rozmiarów. Zawsze przy naklejaniu części na plastik mocno brudzę element, późniejsze usuwanie kleju prowadzi do zatarcia przezroczystości szybki. Używam kleju Falco, ten chyba nie za bardzo chce współdziałać z plastikiem. Jak za dużo to wypływa i brudzi, jak za mało to nie łapie. Póki co sporo pracy włożyłem w ten model i szkoda mi go zepsuć nieudolnie wykonanym oszkleniem kabiny, którego wykonanie zawsze było moją piętą achillesową.

Zatem jeśli ktoś z Was może mi coś doradzić, jakąś technikę, czy dobry klej który pozwoli na ładniejsze wykonanie elementu to będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
18-03-13 00:13  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Ja zazwyczaj przyklejam na butapren, jak wypłynie zawsze można łatwo zwałkować bez zbytniej utraty przejrzystości:).
Innym całkiem niezłym patentem jest przyklejenie ramki za pomocą taśmy dwustronnej:) [porządnej, nie najtańszej;)].

--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

 
18-03-13 08:21  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Również polecam butapren, dobrej marki i rzadki. Ostatnio też spróbowałem na taśmę klejącą. Sprawdza się to znakomicie. Po przyklejeniu ramek i oczyszczeniu folii z zanieczyszczeń warto pomalować całość błyszczącym lakierem. Znacznie wzrasta przejrzystość szybek.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
18-03-13 09:07  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Moja technika:
Ramki przyklejam klejem polimerowym ( aktualnie UHU uniwersalny). Jak wypłynie nadmiar to usuwam delikatnie wąskim ,tępym nożykiem. I też jak RomanC maluję na zakończenie bezbarwnym lakierem nitro.
UWAGA!
Przed wyborem folii na oszklenie trzeba sprawdzić jej reakcję na lakier nitro - niektóre potrafią zmętnieć...;-(

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
18-03-13 09:18  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Butapren albo taśma dwustronna poradnik . Według mnie to dwie najlepsze metody.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
18-03-13 11:55  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Czy taśma dwustronna nie puszcza później? Albo po prostu należy gotowe oszkolenie z ramka DWUSTRONNIE pokryc lakieremi wtedy jest OK?
A tak w ogóle, to jakoś nie natknąłem się na dwustronną taśmę taką, jak np. używa stachooo. Gdzie to można znaleźć?

 
18-03-13 13:33  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
origami 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


 - 1

Akra, taką taśmę powinieneś dostać w każdym większym sklepie budowlanym.
A metoda faktycznie warta polecenia. Zrobiłem kabinę tą metoda wprawdzie tylko w jednym modelu, ale nic się nie odkleja (a minęło już ładne parę lat).

 
18-03-13 14:19  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Taśmę kupisz nawet w papierniczym, poza tym jest dostępna w marketach (zwykłych i tych wyspecjalizowanych narzędziowo-budowlanych). Hayate, którego osłona jest w poradniku, kleiłem trzy lata temu i ładnie się trzyma do dziś. Podobnie w starszych modelach. Karton oczywiście był zaimpregnowany.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
18-03-13 14:54  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Patent z taśmą jest o"kay. Tylko że jest to metoda wymagająca super dokładności. Nic już po przyklejeniu nie poprawisz, nie przesuniesz. A Butapren jeszcze da się i odkleić i zwałkować z folii w razie czego... Mamy doświadczenia z dostępną tasmą klejącą jednostronną i stąd te obawy o trwałość klejenia. Ale porady ekstra !

 
18-03-13 16:12  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
Rekrut 

 

Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby dołączanie do modeli samolotów małego arkusika papieru samoprzylepnego (z dobrym klejem), z wydrukowanymi ramkami oszklenia.

 
18-03-13 16:57  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Na upartego można zeskanować ramkę z wycinanki i wydrukować na papierze samoprzylepnym, są takie w sprzedaży. Może kiedyś wydawcy tak zrobią, ale modele wydane do tej pory można tak potraktować., Z tym że ten klej na papierze samoprzylepnym nie jest tak mocny jak taśma. Zwłaszcza na wąskich paseczkach może się to dać we znaki.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
18-03-13 17:05  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

dzięki za wszystkie porady. Spróbuję z taśmą dwustronną. Do wykonania osłony uzyję plastikowej wytłoczki sprzedawanej przez wydawnictwo. Swoją drogą mój ojciec lata temu przyklejał wszystko na Hermol i zawsze czyściutko. Nie odziedziczyłem po nim tej skilla :)

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
18-03-13 18:09  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Jeszcze mi się taki patent przypomniał :-)
Aby ułatwić sobie przyklejanie ramki można ją podzielić na kilka fragmentów. Miejsca cięć będą praktycznie niewidoczne, a o wiele łatwiej je dokładnie przykleić, zwłaszcza ramkę wewnętrzną.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
18-03-13 22:58  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Rekrut. Ja od kilku lat drukuję sobie wręgi na papierze samoprzylepnym (nie tylko ramki kabiny). Efekt jest bardzo fajny, przyklejenie wręg na karton trwa kilka sekund.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
19-03-13 14:35  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
Airman   

Rzeczywiście z tą tasmą dwustronną to fajny patent. Mam tylko pytanie. Czy taśma klejąca nie powoduje zabrudzenia kartonu??? Używałem takiej taśmy do przyklejania np. plakatów do ściany i papier w miejscu przyklejenia taśmy tak jakby natłuszczał się tzn. robiła się na papierze jakby tłusta plama.

Pozdrawiam

Post zmieniony (19-03-13 14:36)

 
22-03-13 14:56  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
Airman   

Hehe... Fajny patent, ale jak już pytam o czystość klejenia taśmą dwustronną to wszyscy nabierają wody w usta :) ... ???

 
22-03-13 19:03  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
maly 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

ja mam takie pytanie czy folię można najpierw pomalować bezbarwnym lakierem a następnie na to przykleić wcześniej przygotowany element? Chodzi o to czy klej z taśmy dwustronnej lub klej (butapren, UHU) nie będzie miał negatywnego wpływu i np: nie będzie się chciał przykleić, źle będzie łapał lub będzie inny nie pożądany efekt

 
22-03-13 19:22  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

wcześniejsze malowanie folii nic nie da, wręcz zaszkodzi. Lakierowanie na samym końcu, aby poprawić przejrzystość i związać szybkę z ramką. Taki lakier na szybce nie jest zbyt mocno przyczepiony, łatwo go zdrapać, więc wcześniejsze malowanie nie ma sensu.
Co do przebarwiania kartonu przez taśmę klejącą. Nie zauważyłem takiego efektu, a gdyby nawet wystąpił to na wąziutkich ramkach nie będzie zbyt widoczny, najwyżej całe ramki ściemnieją odrobinę,

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
22-03-13 21:42  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
maly 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

aha - dzięki za info

 
23-03-13 00:41  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Spróbuję przetestować jeden pomysł przez łikend ;). Klejąc reklamy, zwilżam powierzchnię wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Powoduje to, że folia nie przykleja się od razu i mam czas na korekcję (przesunięcie) naklejanego elementu. Może uda mi się to samo z ramkami na folii.

--

Post zmieniony (23-03-13 01:17)

 
01-04-13 21:04  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

(Panie i) Panowie! Zrobiłem sobie leganckie oszklenie. W celu jego usztywnienia psiknąłem cała osłonkę lakierem bezbarwnym i osłonka zmatowiała. :( Czy mozna jakoś ja przywrócić do stanu przeźroczystości? To nie są białe plamy, lecz ewidentnie powłoka lakiernicza na osłonie. Jeżeli nic się nie da zrobić to będę musiał zakupić drugą i spędzić kolejne 6 godzin przy czystym oklejaniu tego :(

--

Post zmieniony (01-04-13 21:06)

 
01-04-13 22:24  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Wg mnie niestety nic nie zdziałasz.

 
02-04-13 09:04  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Skoro masz ją wyrzucić więc spróbuj osłonkę maznąć bezbarwnym błyszczącym lakierem nitro. Jedno doświadczenie więcej. :-)

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
02-04-13 14:38  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
MarcinekZ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

Spróbuj tym czym psikałeś nanieść kilka warstw. Kolejne warstwy kładź jak przeschnie poprzednia.

--
..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___

 
02-04-13 17:21  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

udało się! Każde okienko umyłem przy pomocy pędzelka rozpuszczalnikiem Wamod. Warstwa lakieru całkowicie została usunięta. Miejscami widać tylko delikatne zmatowienie w narożniku okienka ale jest to akceptowalne. Myslałem by przejechać lakierem nitro ale najpierw postanowiłem spróbowac rozpuszczalnika. I na szczęście jest dobrze :)

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024