FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
23-03-13 09:25  Odp: [R] Supermarine Seafang F.32 (Orlik nr 10)
MirZ 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 16


 - 16

Faktycznie tablica przyrządów wygląda teraz o niebo lepiej.

--
"Cokolwiek trafisz nazwij to celem."

 
29-03-13 10:58  Odp: [R] Supermarine Seafang F.32 (Orlik nr 10)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Witam ponownie!

Udało mi się skończyć skrzydła i dokleić to to coś pod kadłubem. Ale żeby było fajnie to nie powiem.

Na początek końcówki skrzydeł, które posłużyły mi jako poligon doświadczalny dla pewnej nowinki. Kiedy znalazłem kolorową folię przy okazji robienia osłony kabiny dla F-117 pomyślałem, że osłony świateł pozycyjnych na skrzydłach można zrobić z zielonej i czerwonej folii. Seafang stał się naturalnym kandydatem do roli królika doświadczalnego.

Co prawda nigdy jeszcze niczego z folii nie wytłoczyłem. Do teraz posiadałem tylko teoretyczną wiedzę z tego zakresu.

Zacząłem od przygotowania części i kopyta, na którym będę tłoczył:



Tak jak wspomniałem, do tłoczenia użyłem grubej czerwonej i zielonej folii. Przeznaczona jest na okładki do bindowanych dokumentów. Odcięty kawałek folii trzymałem nad zapaloną świeczką na wysokości około 20 cm. Kiedy folia zaczęła mięknąć naciągałem ją na zamontowane w imadle kopyto.



Nie mam zbyt wielu zdjęć tego procesu gdyż wszystko działo się bardzo szybko :-) Po wykonaniu kilku zielonych i kilku czerwonych osłonek wybrałem najlepsze i wkleiłem w końcówki skrzydeł. Tak to wygląda:





Oprócz końcówek skrzydeł wykonałem również przejścia kadłub-skrzydło oraz chwyt powietrza pod kadłubem.

Najpierw kilka słów o oklejkach pomiędzy kadłubem, a skrzydłami. W dwóch słowach ująłbym to tak: nie pasowały :-) . Musiałem je rozciąć na dwie części, powiększyć nacięcia, a w przedniej dolnej części skrócić i przyciąć. Od długotrwałego formowania karton się zmęczył i widać zmarszczenia.




Na szczęście z daleka wygląda znośnie. Marne to pocieszenie, bo spaprałem te miejsca konkretnie.



Chwyt powietrza pod kadłubem miał być lekiem na niedociągnięcia spodu kadłuba. Okazało się, że nie jest. Po przymiarce okazało się, że na wierzchu (w miejscu gdzie zaczyna się skrzydło wraz z feralnymi oklejkami) będzie biały karton (z oklejek oczywiście). Pomalowałem więc wszystko na kremowy kolor.



Co ciekawe chwyt powietrza nie ma żadnej wręgi. Limit miejsca na arkuszu po zaprojektowaniu szkieletu skrzydeł się wyczerpał :-). Chociaż jedna wręga z nadrukowaną imitacją siatki z przodu ułatwiłaby poprawne uformowanie i zaślepiłaby dziurę, którą widać patrząc od przodu.

Ostatecznie wyszło tak:



Tyle na dzisiaj w kwestii Seafanga. Model idzie na trochę w odstawkę, gdyż mam go chwilowo dość. Równolegle kleję inny model i teraz mam zamiar poświęcić jemu więcej czasu. Na szczęście niewiele zostało do zrobienia w morskim Spitku, więc nie ma obaw - dokończę go :-)

P.S.
Wesołych Świąt

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
29-03-13 11:16  Odp: [R] Supermarine Seafang F.32 (Orlik nr 10)
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

Te klosze fajnie wyszły, ale mogłeś je wkleic na równo z kartonem...

--

Skończone:
A6M3 Zero, DH-82A Tiger Moth, DHC-1 Chipmunk, P-39N Airacobra, PWS-3, PZL-101 Gawron, Me-1101, P-51B Mustang, F4F Wildcat, PWS-3b, Westland Whirlwind Mk.I,

Na warsztacie:
Ki-43-II Kai Hayabusa

 
29-03-13 11:18  Odp: [R] Supermarine Seafang F.32 (Orlik nr 10)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Zamalowywanie udało się. Skoro nie ma wręgi na wlocie to poco jest ta kreseczka w osi symetrii ??? Dziwne !!! Światła pozycyjne fajne, dobrze byłoby zrobić na wytłoczkach uskok na grubość kartonu ale to nie zawsze dobrze wychodzi.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
29-03-13 11:24  Odp: [R] Supermarine Seafang F.32 (Orlik nr 10)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Próbowałem wykonać taki uskok, o którym piszesz, Ostoja, ale nie wyszło zbyt dobrze. Wklejenie na styk też się nie udało, więc poszedłem na łatwiznę i wkleiłem od środka. W końcu jestem nowicjuszem w robieniu tłoczonych elementów :-)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
29-03-13 11:32  Odp: [R] Supermarine Seafang F.32 (Orlik nr 10)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Dwie drobne uwagi:
Podgrzewanie folii nad świeczką...hmmm...ja tam wolę nad gazem z kuchenki ; świeczka potrafi kopcić i nanosić piękną warstwę sadzy na folię ;-(
Ty jak widać miałeś szczęście znaleźć świeczkę niekopcącą ;-)
Uskok kloszy świateł można jeszcze uratować-nałóż równo na cały klosz-do krawędzi kartonu - wikol.
Tylko musisz wcześniej sprawdzić czy i jak bardzo robi się przezroczysty po wyschnięciu ;-)

Model fajny i nieoklepany!

--

Post zmieniony (29-03-13 11:45)

 
29-03-13 14:43  Odp: [R] Supermarine Seafang F.32 (Orlik nr 10)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Mariusz - używałem takiej świeczki i nie kopciła. Oczywiście nad palnikiem też można. Co do naniesienia wikolu, myślę, że to dobry pomysł i na pewno wypróbuję, dzięki :-)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
29-03-13 14:48  Odp: [R] Supermarine Seafang F.32 (Orlik nr 10)
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Ja używam lampki na olejek... jak dotąd nic się nie skopciło ;)

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
29-03-13 15:01  Odp: [R] Supermarine Seafang F.32 (Orlik nr 10)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Ciekawy sposób wykonania. A jak było w oryginale - żarówka kolorowa czy oprawa, bo raczej osłona (szybka) bezbarwna?

 
29-03-13 15:16  Odp: [R] Supermarine Seafang F.32 (Orlik nr 10)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Nie wiem jak było w oryginale, w modelu na końcówkach skrzydeł osłony były zabarwione (drugie zdjęcie, przed odcięciem osłon).

Mało jest zdjęć tego samolotu, głównie czarno-białe i w małej rozdzielczości. Jest trochę zdjęć modeli Seafanga/Spitefula w sieci, ale niektóre mają przeźroczyste osłony, a niektóre barwione.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024