FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
26-02-13 16:09  [R] Supermarine Seafang F.32 (Orlik nr 10)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Czas otworzyć nową relację. Wybór padł na dość niszową konstrukcję. Do niedawna nie wiedziałem nawet o istnieniu tego samolotu. Wiedziałem o tym, że były morskie wersje Spitfire'a, jednak ta wersja była mi nieznana. Na model trafiłem przypadkiem w sklepie modelarskim. Spodobał mi się. Powody są banalne - podoba mi się sylwetka i kolorystyka. Zafascynował mnie do tego stopnia, że niedługo później trafił "pod nóż".

Więcej o "Spitfire z bulajami" tutaj .

Model został wydany w wydawnictwie Orlik, autorem projektu jest Łukasz Fuczek. W skład wycinanki wchodzą cztery arkusze z kolorowymi częściami i dwa arkusze offsetu. Ponadto dwie strony rysunków montażowych, opis konstrukcji i instrukcja oraz czarno-biały plakat w formacie A3 z ilustracją z okładki. Sympatycznie :-)

Przed klejeniem pokryłem arkusze z obu stron Caponem.



Klejenie zacząłem od przodu kadłuba. Model zaprojektowany jest "na dwie wręgi". Nie lubię tego rozwiązania, więc przerabiam na jedną wręgę z paskiem łączącym. Oto efekty:






Tutaj jest pewne niedociągnięcie. Nie zeszły mi się paski poszycia w dolnej części kadłuba. Przymierzałem wielokrotnie, ale zawsze wychodziło tak samo. Na szczęście w tamtym miejscu będzie chwyt powietrza, który zasłoni również miejsce, w którym podziały blach się nie spotkały ze sobą.



Później zabrałem się za środkową i tylną część kadłuba. Dwa segmenty za kabiną (te z bulajami) postanowiłem wzmocnić czarnym brystolem. Żeby było mocniejsze oraz żeby przez bulaje nie świeciło białym wnętrzem.



Bulaje się trochę upaprały budziem, ale już są czyste.




Łączenie dwóch ostatnich segmentów z lewej strony trochę się nie zgrało, jest mała szparka spod której wyglądają białe ząbki, to się zamaluje...:-)








Tyle na dziś, ciąg dalszy jak skończę kabinę i skleję to w jedną całość.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
26-02-13 16:40  Odp: [R] Supermarine Seafang F.32 (Orlik nr 10)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Coś nowego, przynajmniej dla mnie i dlatego będę z uwagą śledził postępy w budowie.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
26-02-13 17:11  Odp: [R] Supermarine Seafang F.32 (Orlik nr 10)
MirZ 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 16


 - 16

Interesująca relacja ze względu na tematykę. Muszę przyznać, że nie słyszałem wcześniej o tej maszynie.

--
"Cokolwiek trafisz nazwij to celem."

 
26-02-13 17:23  Odp: [R] Supermarine Seafang F.32 (Orlik nr 10)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Sporo już zrobione. Powodzenia. Podglądam.

--

Post zmieniony (26-02-13 17:23)

 
26-02-13 19:29  Odp: [R] Supermarine Seafang F.32 (Orlik nr 10)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Dzięki! Widzę, że nie tylko ja nie wiedziałem o tym ptaszku :-)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
26-02-13 21:01  Odp: [R] Supermarine Seafang F.32 (Orlik nr 10)
MarcinS 

Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 4

Siadam i patrze! To co juz powstalo wyglada swietnie. Nie wiedzialem ze Seafang byl wydany.

--
pozdrawiam,
MarcinS

 
02-03-13 10:30  Odp: [R] Supermarine Seafang F.32 (Orlik nr 10)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Czas na ciąg dalszy. Segmenty kadłuba połączyły się w całość, kabina gotowa i wklejona do środka. Brakuje tylko tablicy zegarów, którą muszę przerobić na 3D, bo nic na niej nie widać :-)

Na początek kabinowa rozsypanka i elementy wyposażenia. Od siebie dodałem tylko niebieską butlę z tlenem, nie mogłem zdzierżyć tej nadrukowanej w zdecydowanie zbyt widocznym miejscu.














Tak jak pisałem, na tej tablicy g** widać i trzeba ją trochę przerobić. Tym bardziej, że jest widoczna po wklejeniu.




Całość "w kupie":



Wewnętrzne burty kabiny wystawały ponad poszycie około 1mm, musiałem je zeszlifować. Zdjęcie ujawniło, że trzeba to jeszcze poprawić.




Ważna informacja dla przyszłych sklejaczy tego modelu. Segment przed kabiną warto pomalować od wewnątrz albo podkleić kolorowym brystolem. Jak widać na załączonym poniżej obrazku, patrząc pod odpowiednim kątem można dostrzec cudownie białe wnętrze segmentu. Planuję rozciąć kadłub w miejscu gdzie przychodzą skrzydła (strzałki) żeby dostać się do środka pędzelkiem i trochę to poprawić. A ZbiG mówił, podklej i wzmocnij to od środka.



Tyle na dziś. Ciąg dalszy jak coś zrobię, najpierw muszę dokończyć inny model.

--

Post zmieniony (02-03-13 10:39)

 
02-03-13 10:32  Odp: [R] Supermarine Seafang F.32 (Orlik nr 10)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Miniaturki nie działają, ale zdjęcia się otwierają, postaram się poprawić zaraz.

--Poprawione, można usunąć ten post.

Post zmieniony (02-03-13 10:40)

 
02-03-13 19:37  Odp: [R] Supermarine Seafang F.32 (Orlik nr 10)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Wygląda interesująco.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
22-03-13 16:21  Odp: [R] Supermarine Seafang F.32 (Orlik nr 10)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Trochę pogrzebałem ostatnio przy Seafangu, czas więc na odświeżenie relacji:

Zacznę od tablicy zegarów. Zeskanowałem ją i zrobiłem w 3D z kawałkiem folii imitującej szkła. Teraz tablica jest czytelna, widać zegary.



Skrzydła. Podkleiłem główne elementy poszycia skrzydeł brystolem. Utrudnia to nieco formowanie, ale dzięki temu są sztywne i konstrukcja jest mocniejsza. Podklejałem oczywiście butaprenem. Inny klej nie wchodzi w grę.



Szkielet skrzydeł jest według mnie mocno przekombinowany, postanowiłem go trochę uszczuplić. Wykorzystałem główny dźwigar, żeberka odpowiadające za profil skrzydła oraz w tylnej części z rozpórek pomiędzy nimi.







Musiałem też przesunąć ten dźwigar do wewnątrz o 1 mm, ponieważ wystawał delikatnie poza krawędź spływu. Prawdopodobnie to wina grubości kartonu.

Elementem, który stworzył pewne trudności okazała się wnęka podwozia. Zarówno po lewej jak i po prawej stronie nie mogłem ich dopasować do wycięcia w skrzydle. Były odrobinę za małe w stosunku do wycięcia. Jakoś sobie z tym poradziłem, ale efekt jest daleki od zadowalającego.



Wyciąłem wyrzutniki łusek. Wszystko byłoby dobrze, gdybym po obu stronach zrobił tak, jak na zdjęciu poniżej. Niestety, na prawym skrzydle zapomniałem pomalować szkieletu na czarno i wycięcia śmieją się do mnie białym kolorem. Próby zniwelowania tego efektu zakończyły się połowicznym sukcesem - mniej już białego w środku, ale za to pobrudziłem trochę okolice wycięć.



I na koniec zdjęcia prawie gotowych skrzydeł. Brakuje jeszcze min. końcówek, ale nad nimi muszę jeszcze trochę popracować. Ponadto mam do zrobienia sporo retuszu, np. na krawędziach spływu.





Zbliżenie na krawędź natarcia:




I całość zmontowana "na sucho":




Ciąg dalszy nastąpi :-)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024