FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
02-04-08 23:04  [Relacja/Galeria] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Hej,

Po zakończeniu budowy włoskiego czołgu L6/40, nie czekając na zbawienie (modele same się nie sklejają, chociaż podobno niektóre tak:-), wziąłem na warsztat kolejny pojazd.

Tym razem długie przeglądanie moich zbiorów zaowocowało wyborem takiego oto tematu do kolejnej (czyli tej właśnie) relacji :



Jak widać temat jest rodzimy, nie hiper-skomplikowany, więc w sam raz dla modelarza "uczącego się" swojego rzemiosła:-) A poważnie - po wielu detalach L6, chciałem nieco odpocząć i zrelaksować się przy budowie (ostatnio też tak mówiłem :-) ). Materiałów pomocniczych jest jak na lekarstwo (kilka zdjęć), więc raczej większych przeróbek nie przewiduję - ot małe dopieszczenie niektórych elementów:-)
Na pewno przerobię reflektor, bo raczej nie miał on kształtu stożka...

Autorem opracowania jest Piotrek Jamer - nasz forumowy kolega "Piter" - o ile się nie mylę jest to jego debiut na rynku (poprawić mnie proszę jeśli to nieprawda:-)), więc w przypadku jakiś pytań i niejasności, szybko będę mógł uzyskać satysfakcjonującą - mam nadzieję - odpowiedź:-)

Model można wykonać w jednej z trzech "konfiguracji" - ja wybrałem wersję drugą, czyli "czołg z 8.11.1937r., kiedy to na rzecze Pinie odbyły się testy pływalności, w ramach rajdu "Jesień 1937". Jest to jak wiadomo wersja bez uzbrojenia.

Osobom zainteresowanym samą konstrukcją polecam ten oto "sieciowy" artykuł.

Przejdźmy zatem do sedna tarczy:-)

Początki jak zwykle są mało widowiskowe, ale od czegoś trzeba zacząć. Na pierwszy ogień poszedł więc tradycyjnie kadłub.

Praktycznie całe poszycie kadłuba porozcinałem na osobne płyty, zgodnie z ich podziałem. "Tak zwany" szkielet wykonałem miksując metodę tradycyjną z "bezszkieletową" (inaczej zwaną pudełkową). Ponieważ jednak zawsze obawiam się, by poszycie się nie zdeformowało (szczególnie w miejscach, gdzie najczęściej będą je dotykać moje zgrabne paluchy), usztywniłem podklejone ścianki kawałkami kart magnetycznych - sztywne to to i trzymające kąt 90 stopni:-)

Kilka nudnych przebitek na kolejne etapy składania tego wszystkiego do słynnej "kupy":-) :


Osobom mającym w planach ten model chciałbym zwrócić uwagę na jeden szczegół odnośnie części 1a (górna część poszycia).

Mianowicie o ile z lewej strony jest zaznaczone miejsce wycięcia kawałka na wystający element bocznej ściany wanny, to z prawej musimy o tym sami pamiętać (czerwone strzałki wskazują te miejsca - już wycięte przeze mnie). Trudno mówić o jakimś błędzie - i tak bez samodzielnego wycięcia tych pasków element nie zmieściłby nam się pomiędzy tymi dwoma ściankami. Dodatkowo część 1a rozciąłem na dwa elementy (zielona linia) - łatwiej zgrać wszystkie "kanty";-)

A tak na teraz prezentuje się "czołg", a właściwie jego namiastka:-)

Właściwie do zakończenia tego etapu pozostało przyklejenie przedniej płyty wanny - niestety musiałem popełnić chyba drobny błąd przy pasowaniu pozostałych elementów i jest ona delikatnie za mała. Na szczęście jest zapas koloru:-). Jutro pomyślę, jak z tego wybrnąć:-)

Na razie do retuszu krawędzi używam farbki Humbrol nr 105 - najgorsze jest to, że w zależności od oświetlenia kolor ten jest raz lepszy, raz gorszy:-) (lepszy przy świetle dziennym:-))

Na koniec jeszcze jedna uwaga - w instrukcji nie znajdziemy rysunku montażowego szkieletu- teoretycznie wszystkiego sie można domyślić, ale warto ten fakt odnotować:-)

No to na razie tyle...

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
03-04-08 00:03  Odp: [Relacja/Galeria] Polski czołg pływający PzInż 130
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

To to będzie taka szybka rekreacyjna relacja? Fajnie ;-)

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
03-04-08 00:11  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż 130
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

To tak jakbyś uwierzył politykom w metamorfozę Polski na kraj miodem, mlekiem i klejem płynący. No c'mon, to są politycy, a to jest StuG ;-)

a ja mam takie pytanie: te swoje pudełko robisz tak, że najpierw podklejasz boczne ściany tekturą, a później przyklejasz do reszty szkieletu, ta? A jak się sprawa miała z przyklejaniem górnych płyt, bo nie widać na pierwszych zdjęciach żebyś zrobił im jakieś oparcie. Więc trzymają się tylko na krawędziach, a pod spodem pusta przestrzeń?

--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

 
03-04-08 10:08  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Kat - no zobaczymy, zobaczymy:-) Wygląda na to, że model powstanie nieco szybciej niż poprzednie moje produkcje... ale nie zapeszajmy:-)

Kwiatek - sklejanie "pudełka" rozpoczynam od przyklejenia do podłogi dwóch bocznych ścian wanny (podklejonych oczywiście). Potem następuje ich usztywnienie, a następnie doklejanie pozostałych elementów (również usztywnionych w dalszym toku prac).
Górne płyty faktycznie na niczym się nie opierają - są przyklejone jedynie na krawędziach, aczkolwiek ich powierzchnię usztywniłem poprzez przyklejenie takich oto wzmocnień :


Teraz już chyba wszystko jasne. Mam nadzieję, że poszycie będzie przez to trwalsze:-)

Na koniec mam pytanie do Piotrka (autora) z serii "z czym to się je?" :

Tego prostokąta nie ma na planie generalnym, ani też nie ma go czym zakryć. Proszę o odpowiedź co to takiego?

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
03-04-08 10:53  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Jest to błąd, który wkradł się przy przygotowywaniu modelu do druku.Gdy to zobaczyłem wpadłem w lekką furię;-) W rzeczywistym czołgu był tam właz inspekcyjny. Proponuję, nakleić tam prostokąt z zapasu koloru. Co prawda ta pokrywa teoretycznie znajduje się na równi z powierzchnią kadłuba, ale głowy nie dam sobie uciąć, że tak było w rzeczywistości przez cały czas, z uwagi chociażby na brak kompletnej, wiarygodnej dokumentacji czołgu. Podobnie ma się sprawa z lewym błotnikiem, gdzie przednia ścianka również posiada ten babol. Zapasu koloru jednak trochę jest, więc myślę, że nie będzie problemu z dosztukowaniem tych fragmentów;-)

--

 
03-04-08 11:45  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Relacja-rewelacja!
Trzymam kciuki za równe tempo! ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
04-04-08 22:22  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
mrymacki 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

StuG, wybrałeś mój ulubiony model, sam niedługo chcę go skleić po raz drugi, tylko z MM. Jakoś mam sentyment do tego modelu, więc będę często tu zaglądał.

 
04-04-08 23:21  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

No, StuG...., to mnie zaskoczyłeś i to miło :D. Muszę przyznać , że chociaż jestem okrętowcem, to model tego czołgu był pierwszym popełnionym modelem w moim życiu (jeżeli można tak powiedzieć, zważywszy na to że tylko dzielnie pomagałem mojemu tacie ;-)))) ). Na pewno będę częstym gościem Twojej relacji. Pozdrawiam serdecznie

--
----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

 
05-04-08 18:20  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Hanys - w sumie czołg, ale jednak pływający, więc Twoje zainteresowanie jest uzasadnione:-)

Jedziemy dalej...

Stara prawda mówi, że jak się za dużo kombinuje, to ląduje się potem z ręką w nocniku. Z powodu braku tegoż, lądowałem gdzie indziej. Dobrze, że model tam nie wylądował, bo miałem przez moment na to ochotę:-) Nie, nie było tak tragicznie, ale cały czas sobie powtarzałem przecież, że to taki prosty, szybki do ukończenia czołg. Oczywiście rzeczywistość szybko walnęła mi plaskacza w czoło, przez co nie dosypiam:-)

A teraz konkrety:-)

"Nadbudówka";-) - to praktycznie jedyna (oprócz wylotu powietrza z żaluzjami) część wystająca nieco nad wannę:-) Chcąc być postępowym, porozcinałem wszystkie jej ścianki, co niestety nie wyszło temu na dobre. Inna sprawa, że musiałem w kilku miejscach docinać elementy, bo tu i ówdzie było coś za długie o ok. 0,5 mm. Czasem też za krótkie, ale to ciężej dociąć:-)

W każdym razie moja kolejna rada i uwaga : tylna i boczna ścianka nadbudówki powinna być podklejona. Całą górną powierzchnię nalezy podkleić, natomiast według oznaczeń ściany mają być miękkie. Nie przeczę, że to wszystko da się złożyć do kupy i będzie to stabilne, ale raczej mało wytrzymałe.


Powyżej dwa zdjęcia moich "ulepszeń", czyli podklejenia wspomnianych ścianek. Warto również zamalować wewnętrzne powierzchnie na czarno - o ile wykonujemy wersję bez uzbrojenia. Przez dziurę w przodzie wieży niezamalowane miejsca mogą razić po oczach:-)

Zanim jednak wpadłem na ten genialny plan, jedynym efektem mojego 2-godzinnej niemal pracy nocnej (wczoraj:-) było to :


Głupio było nic nie zrobić (poza wyrwaniem wcześniej złożonych elementów:-), więc rozpocząłem od przyklejenia bocznej przedniej ścianki (tych nie podklejałem) po czym poszedłem spać... pół godziny nie mogłem zasnąć:-) Toż to zboczenie jakieś:-)

Dzisiaj rano jeszcze raz podszedłem, tym razem na spokojnie, do tego mojego "problemu". Jak wcześniej pokazałem, podkleiłem wszystko, co było do podklejenia, wyretuszowałem, zamalowałem odpowiednie powierzchnie... I wyszło coś takiego :

Jak widać wykonałem jeszcze prawie kompletny właz przedni z wizjerem kierowcy. Otwór z przodu wykonałem z rozmysłem - peryskop odwracalny Gundlacha chcę zrobić faktycznie odwracalny (potoczna nazwa - ruchomy:-)).

Kolejna odsłona będzie pewnie dotyczyła żaluzji wywietrznika:-) Oby nie przekombinować:-)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
06-04-08 16:11  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Ja także bacznie będę śledził relację, gdyż sam aktualnie buduję ten model. Faktem jednak jest, że nie w standardzie, ale z chęcią będę patrzył na niektóre Twoje rozwiązania, które postaram się przemycić do swojego modelu ;)

Tym bardziej, że standard u Ciebie daje do myślenia... i naśladowania :)

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
16-04-08 16:32  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
bartek_g   

Witam czy można ten czołg zbudować w wersji z nkm 20 mm?

--
W trakcie budowy sdkfz 234/2 puma

 
16-04-08 16:39  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Nie można. Dla nkm-u miała być skonstruowana osobna wieża, ale niestety nie wiadomo jak ona miała wyglądać, dlatego model jej nie posiada. Do oryginalnej wieży PzInż-a 130 nkm nigdy by nie wszedł. Niestety ten błąd popełniono przy starym opracowaniu z MM-a. Wystarczy tam spojrzeć chociażby na średnicę jarzma i pancernej kopuły, by stwierdzić, że coś jest nie tak.

--



Post zmieniony (16-04-08 16:39)

 
17-04-08 07:36  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

:/ Dlacvzego ja tą relację dopiero teraz zauważyłem? Śmiać mi się chce jak czytam, że jakiś model ma być szybki, bez przeróbek i wogóle tak dla odprężenia. Nie da się tak ; )
A wracając do modelu. Jak zwykle śliczności. Mam pytanko co do retuszu. Piszesz, że lecisz Humbrolkiem. Ale jak to robisz? Wycinasz i retuszujesz części "na zapas" czy na bieżąco. Bo Humbrol przecież jakiś czas schnie. Jęsli na bieżąco, to jak robisz, że sobie go nie rozmazujesz?

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
18-04-08 15:31  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Bracie Demonie - oczywiście masz rację z tymi zapowiedziami "łatwej, szybkiej i mało stresującej" budowy modelu kartonowego, zwłaszcza w moim przypadku. Tym bardziej, że jakoś PzInż opiera się dośc znacznie. Nie wiem, jak to sie stało, ale zniszczeniu uległa część nr 4 i 7 (sam je wywaliłem, bo skopałem totalnie sprawę), natomiast teraz dużą szansę na wywalenie mają błotniki - nie wiem, jakoś mi to nie idzie wszystko tak jakbym chciał. Zrobiłem klapy (nr 6) wraz z imitacjami zawiasów oraz wykonałem żaluzjowany wylot/wlot powietrza (cz.3), lekko go przerabiając, a następnie poprawiając, bo krzywo było. Tracę wiarę, że coś z tego będzie;/

A propos Humbrola i retuszu... staram się retuszować przed sklejeniem, czekając do następnego dnia, aż wszystko wyschnie. Próbowałem mieszać akrylowe Pactry, ale nie udało się, Humbrol, po jeszcze jednej poprawce jest OK.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
20-04-08 00:51  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Na razie wygląd modelu się zbytnio nie zmienia, a prezentuje sie na dzień dzisiejszy tak :


... to tak na dowód, że leży na półce, a nie w koszu:-)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
20-04-08 02:47  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

Ładne... zawiasy. Może jakieś zbliżenie? Nie daj się prosić ;-)

Natomiast, co się tyczy modelu pokazanego przez Pitera, to czołg prezentuje się tragicznie w swej sylwetce. Kto go projektował?! ;-) Przeraża tylko podwozie i okolice śruby... zresztą jakaś taka '"wyludniona". Takie brzydal w kolekcji to jest to... i pływający. Poezja. Niezły kompan dla "ruskiego kochanie vol. I" T-40.

--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

 
16-01-13 23:41  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Hehe, a wykopie sobie trupa... Grzesiu - masz Ty w tym temacie jakis postep? Bo u mnie lezy na biurku i sie zastanawiam - pociac, czy nie ciac?

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
16-01-13 23:54  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Haha, ja też wykopałem niedawno trupa, w postaci surówki tego modelu. Jeszcze ją mam i trzyma się całkiem dobrze :D

 
17-01-13 09:24  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Piter, a nie podeslalbys mi jej fotek? Albo tutaj gdzies wstaw jakas galerie? Z gory dziekuje :)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
17-01-13 09:30  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Model mam jeszcze - dokładnie w takim stanie, jak na ostatnich zdjęciach:-)
Czyli nie ruszyło sie na razie nic, ale też nie poleciał do kosza, a to każe nam powiedzieć mocno i stanowczo - wiadomo co:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
17-01-13 12:18  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Obecnie prototyp modelu przebywa w innym miejscu niż mieszkam, ale postaram się poszukać coś na dysku i płytach co mi zostało i wrzucić. Kiedyś na bielskich Warsztatach porobiłem też zdjęcia gotowego modelu, w wykonaniu Maćka Herbuta. Model bardzo fajnie zrobiony, więc jego zdjęcia też tu wrzucę. Cierpliwości :)

 
17-01-13 18:33  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Udało się, pogrzebałem co mam na płytkach i znalazłem co trzeba.
Zdjęcia surówki, przepraszam za tło i jakość, ale to zdjęcia prehistoryczne i stare jak świat, kiedy w temacie fotografii modeli moja inteligencja była na poziomie drewnianej deski :D



I gotowy model:



--

 
17-06-13 23:45  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Jak wcześniej wspominałem, model - po długiej nieobecności i leżakowaniu w pudełku po perfumach - dostał drugą szansę:-)
Długo go wcześniej miętoliłem w swoich paluchach modelarskich i zastanawiałem się, czy coś z niego jeszcze będzie:> Ano zobaczymy:-)

Brak skomplikowanych elementów rekompensuje z nawiązką zawieszenie kół napinających oraz obudowa śruby:-)

Trudność polega na w miarę równym przyklejeniu wszystkich tulejek - co praktycznie wykonuje się w powietrzu. Najpierw więc sklejałem części klejem BCG, żeby się nie rozłaziły, a jak już miałem wszystko ustawione, zalałem strategiczne łączenia glutem.
Poziome tuleje, wychodzące z kadłuba trzeba było trochę podszlifować, bo miały dziwny kształt końcówek po sklejeniu.
Do tego wszystkiego dojdzie jeszcze śruba i jej obudowa, ale najpierw muszą tył zanitować i polakierować, bo później mogłyby być problemy z dostępem do niektórych miejsc.


Z przodu i z tyłu zamontowałem uchwyty na liny holownicze, wykonałem również osłony reduktorów burtowych. Na modelu nie ma na nich zaznaczonych śrub, ale wydaje mi się, że takowe były (po analizie niewyraźnych zdjęć historycznych) Przednia dolna część poszycia kadłuba została wymieniona.


Kawałek tylnej płyty pancernej razem z nieudaną pierwszą wersją włazu inspekcyjnego również odszedł do krainy wiecznych łowów. Z zapasowego egzemplarza wykonałem więc wersję 2.0:>


A tutaj jeszcze rodzinne zdjęcie z zębatkami mechanizmu napinającego :-)

Gdy zaczynałem budowę, retuszowałem krawędzie Humbrolem nr 105. Doszedłem jednak do wniosku, że to niewygodne i postanowiłem zmieszać akryle Pactry. Trzy razy zmieniałem kolor finalny, bo jakoś nie umiem dojść z nim do ładu:> Zależnie od pory dnia retusz wygląda raz lepiej, raz gorzej:-) Myślę jednak, że jakieś lekkie brudzenie wyrówna te niedopasowanie:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
18-06-13 00:01  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Grzes, na przyszloroczny zlot jak znalazl :)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
18-06-13 07:19  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Z retuszem to normalka. W zależności od natężenia światła dziennego odcień zawsze jest inny. Raz wygląda dobrze, a innym razem do d....y. Ja już dawno przestałem się tym przejmować. Retuszowane części pokrywam pigmentami imitującymi kurz i wszystko wtedy się w miarę wyrównuje. Doskonałym przykładem jest mój 7TP w budowie. Oczywiście nie każdemu musi odpowiadać takie rozwiązanie :)

--
Pozdrawiam!

 
18-06-13 08:19  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Rafał - patrząc na "poziom skomplikowania" konstrukcji czołgu, powinieniem go mieć gotowy na tegoroczny Przeciszów:> Właśnie, powinieniem...:> Przynajmniej nikt już nie powie, że to cudeńko, czy coś takiego:P

Jasiek - rozumiemy się więc w pełni:-) Nakładanie pigmentów sprawdza się doskonale, o ile je ktoś nakłada:-) Zauważyłem też, że trochę pomaga również lakierowanie.

Co ciekawe, w przypadku farby olejnej Humbrol nie ma takiej różnicy. Może farba akrylowa inaczej odbija/reaguje na światło?:>

Kolorowy druk w tym opracowaniu na pewno się tak zachowuje:-) Miałem kiedyś taki przypadek, gdy lata temu sklejałem pancernik HMS Vanguard z Małego Modelarza. Poszycie dna raz wyglądało na zielone, raz na brązowawe. Tutaj jest podobnie:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
18-06-13 10:33  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

A nie skleiłbyś kiedyś modelu jakiegoś ładnego pojazdu? ;)

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
18-06-13 12:08  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Fajnie, że prace ruszyły dalej :)

 
06-07-15 19:33  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Powitać:-)

Siedem lat od rozpoczęcia budowy zleciało jak z bicza strzelił, czas więc na małą aktualizację:-)


Na początek przerobiony nieco peryskop odwracalny Gundlacha. Jak sam nazwa wskazuje - odwraca się:-) Poza przeróbkami obudowy, dodałem szybkę wizjera. Sam wizjer również nieco inny od wycinankowego.


Wlot powietrza. Pierwszy egzemplarz udało mi się artystycznie schrzanić, więc konieczna była poprawka. Udało mi się znaleźć siatkę o dość drobnych oczkach.


A teraz meritum tego wejścia antenowego - śruba, jej obudowa i ogólnie tyłek:-)
Jak już wspominałem w relacji innego forumowicza, osłona śruby miała nieco inny kształt, niż proponuje autor. Z tego samego elementu udało mi się wyrzeźbić nieco inną formę. Kopyto w postaci przedniej i tylnej ścianki musiałem jednak wyrysować, w palcach nie było szans tego skorygować. Zmiana kształtu wymusiła lekką gimnastykę z dwoma elementami mocującymi (z góry i z dołu) osłonę.
Śrubę wykonałem własnym sumptem. Jest większa, a kształt piór jest inny.


Zgodnie z tym, co udało mi się dojrzeć na powyższym zdjęciu, dorobiłem mocowanie stelaża (czy jak to można inaczej nazwać) do kadłuba.


Aktualnie więc model w budowie wygląda jak na tych poglądowych fotkach:-)
Nie pisałem, ale pewnie wszyscy już zauważyli, że kadłub został zanitowany. Natomiast cała ściana tylna ze stelażem, śrubą, osłoną, została już finalnie polakierowana. Tam już nie ma czego dorabiać (poza hakiem holowniczym).

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
07-07-15 22:59  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Jest ruch w interesie ;-) Oby tak dalej, a model wymacam przy okazji...

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
08-07-15 08:50  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Powoli, powoli, ale do przodu :) Najważniejsze, że efekt jest świetny.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
08-07-15 10:00  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Zaczyna to nabierać bardzo fajnych kształtów :-)

--
Pozdrawiam Darek

 
08-07-15 10:11  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Moze na ten Przeciszow zdarzysz ;)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
08-07-15 11:25  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Siłownia dodaje Ci sił :):).

--
Wilki nie przejmują się tym co mówią i myślą o nich barany.

Relacje z galeriami
12412
1124
1265
11351
20380
1135.6
Scharnhorst
Takao
Yukikaze

 
08-07-15 12:04  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Z niecierpliwością czekamy na następną aktualizację w 2017.
Przynieś na GEKO to zrobimy frytkami ślady eksploatacji :)

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
08-07-15 15:29  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

El Comandante , a gdzie podziała się RENATA ???

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
08-07-15 17:30  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Niestety Ostojo nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. To jest mroczna tajemnica która została ukryta we Wrocławiu wraz z komnatą bursztynową.

Jednakże jeżeli zobaczymy się w Przeciszowie to Ci ją zdradzę :)

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
08-07-15 19:52  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

StuG'u ! Przywracasz mi wiarę w siebie! Już nie jestem autorem najdłużej ciągnących się relacji! ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
23-07-15 13:28  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Zgrabiałe palce mają to do siebie, że są zgrabiałe:-)
Po długiej przerwie walka z materią kartonową jest tym bardziej trudna.
Wziąłem na celownik koła napędowe, a ponieważ otwory ulżeniowe były wyraźnie przesadzone, postanowiłem co nieco poprawić.


Zacząłem od wyrysowania na nowo tarcz kół z owymi, mniejszymi już, otworami. Pociągnęło to za sobą niewielkie przeróbki pozostałych elementów, a właściwie sklejenie ich od podstaw. Ale mała zmiana średnicy walców nie była dużym wyzwaniem:-)

Po kilku dniach grzebaniny, spowodowanej głównie oczekiwaniem na wyschnięcie farby olejnej, powstały takie oto twory. Dojdzie do tego oczywiście jeszcze lakierowanie połyskiem i matem, ale elementy jako takie można uznać za wykonane.
Podczas pracy zastanawiałem się, jak uzyskać niewielkie wywinięcia/kanty na obwodzie otworów w kołach. Temat rozwiązał się sam, gdy najpierw podkleiłem tarcze na zapas koloru, a następnie wyciąłem wszystkie - ostrze nożyka, wbijając się w papier, samoczynnie wyginało go:-)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
23-07-15 13:36  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ruszyłeś wreszcie pełną parą i do tego modyfikując wycinankę! Niedługo będziesz jak David z Tajlandii :-)

--
Pozdrawiam Darek

 
23-07-15 18:32  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Grześ! Bjutiful!

Pozdrawiam

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
24-07-15 12:30  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Zawsze wiedziałem, że masz zadatki na szkutnika. Dorobić jakieś łopatki do tych kół i koła łopatkowe do jakiego bocznokołowca jak znalazł:)

 
24-07-15 14:20  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Super Ci idzie :-) Obyś nie zatracił tempa i zapału do dalszej pracy :-)

Pozdrawiam i życzę powodzenia

 
05-08-15 15:46  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Kolejnym etapem wykonywania układu jezdnego były koła podtrzymujące.

Po małej analizie zdjęć oryginału, doszedłem do wniosku, że zrobię je po swojemu. Głównie chodziło o kształt środka, poza tym trochę je poszerzyłem, tak by miały nieco ponad 2,5 mm.

Na początek trzy przebitki na prace w toku...


Piasty kół mają bardzo ciekawy kształt, który postanowiłem - w dość pokraczny sposób wykonać:-) Najpierw narysowałem kółka z sześcioma małymi otworami. Potem każde z nich trzykrotnie przykleiłem na podklejony karton, a w powstałe małe wnęki wkleiłem kółeczka wycięte ołówkiem automatycznym. Ponieważ szlifowanie takich elementów było bardzo utrudnione, wykonałem je tylko wstępnie, po czym okleiłem boki powstałych elementów cienkim papierem i pomalowałem.
Bandaże kół bez większej historii - kilka warstw pierścieni, w środek kółko z zapasu koloru. Na brzegach pociągnąłem rzadkim klejem SG, po czym przeszlifowałem i pomalowałem - wykorzystałem farbę Vallejo Dark Rubber.


Dodałem jeszcze osobno cienkie obręcze, imitacje śrubek, dekli i skleiłem wszystko do kupy. Aktualnie koła prezentują się jak powyżej.
Prawdopodobnie mocowanie ich do kadłuba zrobię również inaczej niż w wycinance, wzorując się na modelu żywicznym oraz kartonowym 4TP.

Teraz czas na koła napinające. Znowu szykuje się własna produkcja:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
05-08-15 15:49  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kółka wyglądają bardzo obiecująco.

--
Pozdrawiam Darek

 
05-08-15 20:12  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

No, super...
Trochę efekt osłabia dekielek z widocznym rastrem druku w centrum pomalowanego koła. Z jednej strony doceniam kunszt,ale z drugiej strony - nie lepiej było to w całości pomalować...?
Ale i tak pokazałeś najwyższą klasę ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
05-08-15 22:58  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Trzeba wziąć poprawkę na wielkość tych elementów. Dodatkowo efekt makro na zdjęciu robi swoje, więc nie ma tragedii:-) Poza tym wiesz, że tam, gdzie to możliwe, wykonuję elementy bez malowania. Na żywca odbiór jest inny:-)
Poza tym różnice w odcieniach zostaną wyrównane podczas lekkiego brudzenia finalnego podwozia:-)
Ale za uwagę dziękuję:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
06-08-15 08:46  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Amen ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
12-08-15 20:57  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Jak wspominałem, przyszła kolej na koła napinające. Z uwagi na to, że koła jezdne miały takie same wymiary, niektóre ich elementy postanowiłem wykonać już teraz. Zmieniłem średnice kół do nieco ponad 19 mm (w wycinance odpowiednio 21 i 20,5 mm). Ponieważ bandaże zostały ujednolicone, w przypadku kół jezdnych zmieniła się również ich średnica wewnętrzna.
Szerokość ustaliłem na nieco ponad 2,5 mm.

Początki prac, to żmudne wycinanie pierścieni, przy pomocy cyrkla tnącego Olfy.

Ponieważ jednak nie tylko pierścieniami człowiek żyje, musiałem samodzielnie wykreślić obręcze z prawidłowymi otworami ulżeniowymi. Dwie piasty pozostały po kołach podtrzymujących.


Tarcze wycięte. Z jednej strony zostały podklejone zapasem koloru. Druga, wewnętrzna, będzie malowana.


Aby ułatwić sobie sklejanie pierścieni, ze ścinków wykonałem takie proste kopyto:-)



A potem już poszła lawina:-) Chcąc uniknąć smarowania wszystkiego klejem, przykładałem pierścienie na kopycie na sucho, po czym zewnętrzne krawędzie sklejałem przy pomocy kilku kropel SG.


Tutaj jeszcze półprodukty półproduktów, a w tle majaczą wycięte otwory, z których powstaną obrzeża obręczy:-)


Przygotowane do dalszej obróbki bandaże kół jezdnych...


...oraz koła napinające, prawie gotowe do szlifowania.
Początkowo spróbowałem nasączyć zewnętrzne krawędzie klejem BCG, ale po pomalowaniu pojawiło się za dużo wzdłużnych bruzd. Nałożenie drobnej szpachelki i ponowne zeszlifowanie dało już lepszy efekt.


Malowanie, przyklejanie rantów, retusz, ponowne poprawki malarskie i koła można uznać za gotowe:-) Trafiają do pudełka elementów wykonanych, czekających na montaż:>

Właściwie to zastanawiam się, czy po wewnętrznej stronie obręczy nie było wzmocnień na wzór modelu 4TP z wydawnictwa Sklej Model? Niby koła w obu czołgach były identyczne, ale dowodów fotograficznych nie ma... Może ktoś odpowie?:>


A teraz czeka mnie szlifowanie bandaży kół jezdnych...
Resztę też muszę zaprojektować samodzielnie:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
12-08-15 22:39  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Stugu, czy z Tobą wszystko w porządku?
Te tempo jest podejrzane...

ps. Możesz kontynuować, jest na co popatrzeć.
ps2. Żeberka możesz walnąć.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024