FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
03-08-12 15:00  [Pytanie] MON-ówki...
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Witam serdecznie forumowiczów , mam może trochę dziwne zapytanie ,otóż Ministerstwo Obrony Narodowej / MON / wydało dużo modeli kartonowych / WSMK / . Czy jest możliwość ich reprintów ???. Jakie są realia takiej inicjatywy , nie ukrywam iż chętnie bym takowe nabył . Niewielką część tego wydawnictwa można zgrać z neta i wydrukować na domowej drukarce , jednakże jest to tylko , powiedzmy , połowa dorobku MON-u . Monówki to przecież jedne z pierwszych polskich modeli kartonowych , to historia przez duże H . Mam wrażenie, że ugrzęzły gdzieś w lamusie . Proszę się nad tym zagadnieniem zastanowić , być może warto byłoby stworzyć taki projekt , i tu mój apel do projektantów modeli , nie tylko oryginalne wydania ale i reprinty znalazłyby nabywców. p.s. proste modele bez waloryzacji , coś dla mniej zaawansowanych modelarzy , i ich mniej zasobnych portfeli . Z modelarskim pozdrowieniem MAREK .

 
03-08-12 15:22  Odp: MON-ówki...
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

Kiedyś deglock wyszedł z inicjatywą udostępnienia MONówek, ale prawoporządni storpedowali tą ideę :(

Pozdrawiam,
W.

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%)

 
03-08-12 15:56  Odp: MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Pełny wykaz kartonówek MON sam sporządziłem i możesz go znaleźć na naszym FORUM.
Co do reprintów, to nie bardzo sobie to wyobrażam , kto to miałby zrobić. Ktoś z MON ?? Takiego wydawnictwa juz nie ma. jest "Bellona". Wątpię,żeby mieli tam dostęp do oryginalnych wycinanek. Reprinty MM praktycznie zostały załatwione przez Kol. Ł.W. Bo to ON najpierw załatwił pełne zgranie na CD starych roczników MM.
Jesli zależy Ci na zdobyciu kartonówek MON, szukaj na Allegro, na różnych giełdach.Pojawiają się tam czasem. Na kilkadziesiąt wydanych tematów , kilkanaście można uznać za wartościowe i dzisiaj.
Wottek - ja należę do tych prawoporządnych !! Ale niczego nie torpeduję. Nie cierpię tylko metody, którą w skrócie określę dosadnie : załapać się na krzywego r....
Bo to, co proponował Deglock było właśnie tym !!

 
03-08-12 17:06  Odp: MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

Witam

To ja mam pytanko, czysto teoretyczne i zdaje się że może tu trochę pasować . Jeżeli mam na komputerze scan jakiegoś modelu i chciałbym go wydrukować i skleić. Czy prawo łamane jest w momencie gdy korzystam ze scanu, czy w momencie kiedy pobieram go dajmy na to np. z chomika, czy w momencie umieszczenia ich przez kogoś na internecie ? Generalnie jestem przeciwnikiem piractwa i co moge to kupuje, na co mnie nie stać niekleje ceniąc prace kogoś kto zaprojektował/ wydał model , jednak niektóre modele są niedostępne i gdybym na przykład chciał skleić jeden z modeli wydanych przez MON to czy łamie prawo ? Rzecz jasna jedyną korzyścią jaką z tego wyciągam jest radość klejenia .

Pozdrawiam
Jacek

 
03-08-12 18:41  Odp: MON-ówki...
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi na niebanalny temat jak myślę . Jkorjat - masz rację //... Rzecz jasna jedyną korzyścią jaką z tego wyciągam jest radość klejenia . // cytat. No bo co ma począć młody modelarz bez zasobnej kieszeni / allegro itp... / chyba tylko usiąść i płakać , bo i tak może sobie pomarzyć o sklejeniu takiego czy innego MON-a. Całe szczęście , że niektórzy wstawiają takie cudeńka w formie do wydruku na stronach netu. Ja osobiście mam kilka takich modeli i jestem bardzo , ale to bardzo z tego faktu uradowany , bo jeśli najdzie mnie ochota to skleję takowy bez obawy że niszczę oryginał. Przecież w tym wszystkim o to chodzi by był ,, wilk syty i owca cała ,,- cytat . I nie bawi mnie myśl , żeby sobie odpuścić bo to białe kruki , chcę skleić no to sklejam. W przeciwnym razie pozostało by mi tylko szukać innego hobby np. garncarstwo ,bo gliny w naszym kraju poddostatkiem . Mam szacunek dla kolekcjonerów , to ich konik , mnie interesuje tylko efekt końcowy np . zawieszony pod sufitem . Tu prośba moja do modelarzy , proszę o jakieś namiary , kontakt do osób które posiadają i chciałyby udostępnić takie modele w formie pdf lub jpg .Te które ja posiadam również mogę przesłać gratisssss przez neta. Zwykła wymiana ,bez formy finansowej . Naprawdę ,to nie boli . Pozdrawiam modelarskie społeczeństwo . kontakt dmer@vp.pl - Marek

 
03-08-12 18:53  Odp: MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

kilka lat temu trafiłem na jakieś stare zdjęcie basenu rybackiego wydanego przez MON, od tego czasu jest takim moim niespełnionym marzeniem położyć nożyczki na tym modelu :) ech, no ale kilku stów na to marzenie nie wydam, nie jestem kolekcjonerem ino sklejaczem, nawet gdybym go zakupił i tak trafił by do ksera choćby z racji wieku papieru . Więc pytanie czy lepiej pozwolić tym modelom zginąć? zresztą kopie elektroniczne nie umniejszają wartości orginałów ( inaczej Mona lisa była by G..o warta ;) )

Pozdrawiam
Nadal antypirat żeby niebyło
Jacek ;)

p.s. nie mam do zaoferowania nic w zamian, ale chętnie bym ten model przytulił ;)

Post zmieniony (03-08-12 18:54)

 
03-08-12 19:41  Odp: MON-ówki...
Qwark   

" Czy prawo łamane jest w momencie gdy korzystam ze scanu, czy w momencie kiedy pobieram go dajmy na to np. z chomika, czy w momencie umieszczenia ich przez kogoś na internecie "
Niedawno się tym interesowałem pod kątem pobierania soundtrack z gier i filmów. Wyszło że karalne jest tylko rozpowszechnianie, nie pobieranie i korzystanie z tego. Jednak u nas panuje nieco inny pogląd niestety. Sądy uznają że pobierasz w celu rozpowszechniania, więc jest to karalne. Jednak wkrótce wszystko będzie czyste i klarowne. Na podstawie nowej ustawy o ochronie praw autorskich, będzie możliwość ukarania wysoką grzywną za zamieszczenie swojego zdjęcia na tle budynku lub czegokolwiek na np. NK bez zgody pisemnej właściciela lub projektanta. To taka wersja hard ACTA.

 
05-08-12 16:49  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

i burza, o co ? o modele z przed 50 lat ? czy o zasadę? bo w temacie modeli mon to sztuka dla sztuki. A kasowanie wątków jest zwykłą cenzurą, bardzo adekwatną do czasów w których te modele zostały wydane .... rozumiem że z punktu widzenia moderatorów jesteśmy złodziejami wszyscy a wątpliwą granicą naszego sumienia jest to że ktoś inny kradnie lub nie ?! jestem i byłem przeciwny okradaniu , ale na Boga, kto w wypadku modeli MON jest okradany ? bo nikt nawet nie wie kto ma do nich prawa, a wydawane były za pieniądze podatników. Więc rozumiem, niech owe modele zginą i przepadną w szafkach kolekcjonerów, wybranych których na to stać...

Pozdrawiam
Jacek

 
05-08-12 16:59  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Przecież wątek dalej funkcjonuje ?
Natomiast jawne nawoływanie do nielegalnej działalności i brak reakcji na nie przez właściciela portalu może w krańcowych przypadkach doprowadzić do nakazu zamknięcia portalu ( co prawda są osoby , które bardzo by się z takiego faktu ucieszyły, ale nie bądźmy aż tak życzliwi wobec wszystkich).

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
05-08-12 17:10  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

ok, o ile wszystko jest jaśniejsze jeśli wyrażane są motywy działania. Jeśli tak rzeczywiście jest to powiem wam że marną wolność słowa w naszym kraju mamy o co rzecz jasna żalu do moderatorów mieć nie mogę i nie mam . Co do forum, proszę mnie na ową wrogów forum listę nie wpisywać ;)

 
05-08-12 20:48  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Andy, wydaje mi sie, że strasznie panicznie podchodzisz do tematu, zachowujesz sie tak, jakby ci ktoś czegoś zabraniał lub coś narzucał.Praktycznie to sam podsycasz swoją wypowiedz i bronisz jej mimo, że własciwie to nikt cie nie atakuje...



"I nie bawi mnie myśl , żeby sobie odpuścić bo to białe kruki , chcę skleić no to sklejam."
No to sklejaj. Ja też uważam, ze modele są do sklejania a nie do magazynowania na płasko w szafie.

A tak na marginesie mówiąc, to po co sie zawzinać na stare projekty wiele kosztujące i słabo dostępne, jeśli jest wiele sprawdzonych współczesnych opracowań... A twoja wypowiedz sugeruje- "Albo MON, albo nic". Że jak MONówki są słabo dostępne, to juz odrazu iść garnki lepić tak, jakby to były jedyne dostępne na rynku modele...

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
05-08-12 22:29  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Równie dobrze pewnym sensie można nazwać piractwem sprzedaż oryginalnych wycinanek np na allegro. Czemu tak? A no dlatego że sprzedajemy z korzyścią materialna i to czasami bardzo wysoko zyskowną. Jak też w ten sposób powiedzmy oszukujemy państwo nie płacąc podatku ze sprzedaży.
A już tym bardziej gdy sprzedajemy dany produkt jest dostępny na ryku np u wydawcy.
Piractwo w naszym przypadku nazwałbym wtedy gdy, gdy działamy na szkodę producenta lub wydawcy i gdy z tego tytułu osiągamy korzyści materialne lub finansowe.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
05-08-12 23:27  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Bizon - jesli sie orientujesz - jesli sprzedajesz produkt nowy, to po pol roku mozesz go odsprzedac bez placenia podatku. Jesli wczesniej - wowczas taki podatek powinienes uiscic. Tak wiec w swietle prawa sprzedaz czegos z zyskiem, po ustalonym czasie, nie jest wcale zadnym oszustwem wgledem panstwa. Dodatkowo my - modelarze - mamy furtke, bo mozna nas zaliczyc do kolekcjonerow. Pozbywanie sie czesci kolekcji nie jest rowniez objete obowiazkiem podatkowym, chyba, ze cos kupujesz i natychmiast chcesz sprzedac z zyskiem. A jesli sprzedaz to po jakims czasie z zyskiem - to juz chyba norma, jesli chodzi o przedmioty kolekcjonerskie... Wiec nie demonizujmy, ani tym bardziej nie zaliczajmy takiego dzialania do piractwa...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
06-08-12 00:13  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

ZBiGu - temat juz byl walkowany kilkakrotnie, ale widze, ze trzeba powtorzyc jeszcze raz. Jesli robisz kopie dla siebie - OK, masz do tego prawo, dopoki posiadasz oryginal. Jesli jednak udostepniasz te kopie, niewazne, czy masz z tego korzysc, czy nie - jest to nielegalne. I nie wiem, gdzie w tym co napisalem znalazles potwierdzenie dla Twojej tezy...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
06-08-12 01:00  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

no dobra panowie , będe postępował w taki oto sposób. poszukam na jakimkolwiek forum modelarskim osoby z którą się wymienię PO CICHU, nikt sie o tym NIEDOWIE, gwarantuję. I co wtedy, jakie bedą podstawy by mnie oskarzać o złodziejstwo ??? ŻADNE !!! Ale przecież nie oto chodzi, jednakże wyczuwam coś innego, a mianowicie ,że podchodzicie do mnie jak do złodzieja bo nie znacie mnie i niejestem WASZ./swój / Ja zaczynałem kleić gdzies w 1983 lub 4-tym/urodzony 1973 więc szczun/ Potem przyszły dni bez modeli-długie dni, ale cały czas zbierałem , nie kleiłem i straiłem ciągłość w praktyce .Dopiero niedawno postanowiłem się reaktywować. Jak feniks z popiołów. Jest ciężko się podzwignąć / reka nie ta, cierpliwość itd./ i dlatego potrzebuję pdf-y bym mógł je powiekszyć.Łatwiej mi to sklejać , uwieżcie.Za takie udogodnienia płacę sporo kasy bo z 4-ech arkuszy robi sie 30-ści. Więc policzcie sami, jednak to mnie nie zraża.A jak zobaczę model z waloryzacją to jestem chory. Wielu forumowiczów to młodzi ludzie/ werwa i zapał w pracy/ a starsi posiadają CIĄGŁOŚĆ bo nauka czyni MISTRZA. Ja wypadłem z rytmu gdzieś w 1990 roku i tak trwało. A miałem sporo modeli pod sufitem w moim pokoju, dziś mlodsze pokolenie ustawia w gablotach itp. My starsi pamietamy jak ciezko było zrobić fotkę , zdobyć odpowiedni klej / mój dziadek kleił kapcie na handel wiec miałem nawet PRONIKOL / o innym modelu niż MM nie wspomnę. Koniec z sentymentami. Do usłyszenia. MAREK KOZAK

 
06-08-12 08:36  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
deglock   

Drodzy Panowie. Moja opinia jest znana w tej materii. Modele MON-u moim zdaniem należą do tzw. domeny publicznej. Niczyje prawa majątkowe nie są zagrożone ani tym bardziej uszczuplone. Formalnie nie ma następcy prawnego wydawcy MON-ówek (na pewno nie jest nim LOK). Autorzy scedowali swoje prawa na wydawcę i to wszystko. Nie podejrzewam, żeby prof. Samkowi zostały umowy z tamtych czasów (zresztą zawsze można zapytać). W tym konkretnym wypadku jedynymi osobami poszkodowanymi mogą być handlarze na Allegro czy innym Ebay-u bo horrendalne ceny na MON-ówki mogą spaść… ja jestem zdania, że powinny być one dostępne dla każdego w wersji elektronicznej ZA DARMO. Oczywiście może się zdarzyć, że jakiś pazerny cwaniak będzie chciał sobie te prawa (czyt. Do MON-ówek) przywłaszczyć, ale moim zdaniem to karkołomne zadanie.
Co więcej oryginałów MON-ówek poza prywatnymi zbiorami nie ma. Nie zachowały się ani w CBW ani w Bibliotece Narodowej. W wersji elektronicznej kilka MON-ówek jest w sieci, a kilkanaście mamy my tj. Stowarzyszenie Lastadia (nasze pochodzą ze zbiorów prof. Samka).

 
06-08-12 11:10  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Andy, czy Ty czasem nie przesadzasz? Kto Cie tutaj od zlodziei wyzywa? Znowu Ci sie wyrywa, a pozniej sie zastanowisz, co napisales. To co robisz prywatnie, to niczyja broszka - nikt z nas nie ma najmniejszego zamiaru tego kontrolowac, a co gorsza - moze jeszcze popedzic do odpowiednich organow wladzy i donosic... Przedstawiamy Ci sytuacje, jak wyglada ona ze wzgledu na wykladnie polskiego prawa, ktore doskonale nie jest. Jesli masz ochote - szukaj skanow, drukuj, sklejaj i co tam jeszcze chcesz. Dopoki nie bedziesz sie tym chwalil publicznie, to co komu do tego? Ktos Cie bedzie podgladal? Mam wrazenie, ze to raczej Ty masz jakas obsesje na punkcie "tamtych" czasow i spodziewasz sie kapowania i inwigilacji z kazdej strony. A jak ktos Ci tlumaczy, ze z Twoich dzialan inni moga miec problemy, jak to opisal Rajkub, to najwyrazniej nie dociera.

I pozwol, ze zwroce jeszcze na cos uwage. Nie ma tutaj podzialu na "swoich" i "obcych". Wszyscy sa traktowani rowno, o ile potrafia dostosowac sie do regulaminu i panujacych na forum zwyczajow. Moze spokojnie poobserwuj, jak ono funkcjonuje, na czym polega uczestnictwo w nim, poczytaj troche, poudzielaj sie, a dopiero pozniej feruj takie dziwne wyroki. Moze to niezbyt fortunny poczatek z Twojej strony i mam nadzieje, ze mimo wszystko rozwinie sie w cos wartosciowego...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
06-08-12 11:27  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Dziękuję , mimo wszystko pirat, złodziej przy jednym stole siedzieli. Jak zwał tak zwał. A co do swoich i obcych , forum to forum , wy znacię sie miedzy sobą od lat jak sądze i niejeden kufel piwa wypiliście i stąd moje /swój ,obcy/ nic dosłownie - przenośnia. I szkoda dla mnie wielka ,że nie bywam na wystawach ,konkursach czy sjestach modelarskich. Odległość mi niepozwala. A słuchać i rozmawiać z ludzmi dobrej roboty-modelarstwo , tego sobie życzę. Z wyrazami szacunku - jeszcze narazie nowy - MAREK KOZAK. p.s. dobrze, że choć pisać można.

 
06-08-12 12:45  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Aaaaamen...

 
06-08-12 20:26  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Graba 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


A ja was pogodzę wszystkich:)
Deglock to dla Ciebie ważne info będzie.
Zacznę tak...kto z szanownych kolegów ruszył się i zaczął sprawdzać o co biega z MONówkami? Oj coś czuje że nikt:) Ja dziś wykonałem kilka telefonów. Efekt jest taki:
Bezpośrednim spadkobiercą Wydawnictwa MON jest obecnie wydawnictwo :"Bellona". Jednak po rozmowie z Naczelnym...powiedział on jasno...oni ani nikt na rynku nie ma praw wydawniczych do MONówek...nawet autorzy nie mogą się ubiegać o nie bo sprzedali projekt Wydawnictwu MON (stwierdzenie "dobro publiczne" wydaje się więc tu adekwatne i usprawiedliwione) . Więc na dobra sprawę to nawet jak wydrukujecie sobie MONówki i zaczniecie sprzedawać to prawa nie łamiecie. Ale to się odnosi do MONówek zaznaczam...ale dla pewności pytajcie się autorów opracowań (jeśli żyją). Wystarczyły 3 telefony:))) Aby to ustalić.

 
06-08-12 20:29  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Graba: daj grabę! Bardzo sensowny z Ciebie facet.

 
06-08-12 22:07  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Jesteś wielki , właściwie powinienem zacząć moje śledztwo od wykonania kilku telefonów, i jak widać wszystko byłoby jasne już na starcie. Tylko wrzawa się zrobiła . Bez obaw , niebawem ucichnie. Ja już mam wystarczająco nakreslony temat, lecz jak sądzę to połowa zaangażowanych pewnie i tak będzie brała w watpliwość to co Ci przez telefon powiedziano. A jeśli to faktycznie tak jest ,że praw takowych nikt nie posiada, to może uda mi się w końcu zebrać całą kolekcję tych nieszczęsnych skanów. Prośba ma do Ciebie, poczęstuj mnie tymi nr telefonów na priv. Sam też chciałbym tam kliknąć . Jesli to nie kłopot . Zaraz się biorę za szukanie tel. do autorów opracowań . Stokrotne podziękowanie za twój wkład . Ta wiadomość jest optymistyczna. Pozrdawia Cię MAREK .

Post zmieniony (06-08-12 22:08)

 
06-08-12 22:15  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Graba 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Telefony wykonałem do MON i do "Bellony". Numery tel znajdziesz na stronach internetowych, nic nie jest tajne:) A co do tel autorów to już inna bajka...

Post zmieniony (06-08-12 22:16)

 
07-08-12 09:11  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
deglock   

Nie bardzo wiem dlaczego dla mnie akurat ta informacja miałaby być ważna. Ja to wiem już od dawna i o tym piszę. Choć nie zgodzę się, że Bellona jest prawnym następcą wyd. MON bo takowe wciąż istnieje w końcu Ministerstwo Obrony ma swoje wydawnictwo. Poza tym tam jest trochę inny niuans bo MON nie było zleceniodawcą wszystkich Mon-ówek tylko Liga Przyjaciół Żołnierza lub Zarząd Główny Ligi Morskiej. Więc rozwiązanie tej łamigłówki jest trochę bardziej skomplikowane. MON w tym wypadku zapewniło druk. Tak czy owak nikt nie posiada praw majątkowych do MON-ówek (lub nie potrafi ich udowodnić – co na jedno wychodzi) należą one do domeny publicznej.
Profesor Samek, który żyje i ma się dobrze w Krakowie sam nam dał swoje zbiory do skanowania razem z instrukcjami (niektóre nawet podarował mi w oryginale czym się chwalę) i nawet zaznaczono, że będziemy te skany udostępniać każdemu kto będzie sobie życzył.
Nie wiem jak wygląda sprawa z braćmi Cierpkami autorami portów (które również posiadamy).
A ja nawet przerysowałem sobie model promu Kopernik i go tu i ówdzie uzupełniłem i powiem, że ten prom jest bardzo ładny. Jak się kiedyś nauczę wstawiać zdjęcia to wam pokażę, albo poproszę naszą Kasię, żeby fotki wstawiła u siebie.
Co się tyczy reszty to najprościej byłoby gdyby przy okazji jakiejś imprezy przygotować z 10-20 płytek z MON-ówkami i je zwyczajnie rozdawać. Jak już pisałem mamy modele, mamy instrukcję… i powiem, że modele te choć proste są wręcz cudowne i zaraz znać, ze autor to człowiek wielkiej zdolności i nieprzeciętnego talentu.

Post zmieniony (07-08-12 13:45)

 
07-08-12 15:05  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Witaj , fajnie , że napisałeś . Słyszałem tylko o tych wydaniach przed samolotami . Jednak nigdy nie widziałem , a tu taka bomba. Uprzejmie poproszę , jeśli to nie kłopot. Co do płytek rozdawanych na imprezach to trafione w 10-tkę . Popieram. Niech ludzie kleją jak najwięcej tych moniaków, bo ogólnie brak fotek na forach . I bez znaczenia , że modele nie posiadały waloryzacji , były PIĘKNE w swojej klasie. Historia nie może o nich zapomnieć .Z wyrazami szacunku . Pozdrawia MAREK KOZAK . p.s. może na priv ponieważ mieszkam za granicą kraju i o wizytach na spotkaniach lub wystawach mogę sobie pomarzyć .

Post zmieniony (07-08-12 15:08)

 
07-08-12 17:28  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tak swoją drogą... Może te modele są i piękne, może mają jakąś wartość emocjonalno-sentymentalną... Ale po co właściwie tracić energię na drukowanie i sklejanie obiektów muzealnych?? Mało to wpółczesnych modeli na wysokim poziomie?? Mało to modeli, które są w szacie graficznej doskonałe, a i względnie dość dobrze odzwierciedlają oryginalny obiekt?? Po co tracić czas na coś co jest "wariacją na temat"?? Bez sensu. Kup coś współczesnego i łap za nożyczki. Ament.

 
07-08-12 18:23  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
rysiu62   

A dzieła Adama Mickiewicza też można drukować i sprzedawać ? To chyba też tzw. dobro publicze. Dodałbym też Kolumnę Zygmunta , chociaż już chyba była próba sprzedaży przed wojną z faszystami i ruskimi.

 
07-08-12 18:55  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Dziwne rozumowanie "Ale po co właściwie tracić energię na drukowanie i sklejanie obiektów muzealnych?? Mało to wpółczesnych modeli na wysokim poziomie?? Mało to modeli, które są w szacie graficznej doskonałe, a i względnie dość dobrze odzwierciedlają oryginalny obiekt?? Po co tracić czas na coś co jest "wariacją na temat"?? Bez sensu. Kup coś współczesnego i łap za nożyczki. Ament."
Niech każdy klei to co lubi, nawet jeśli to jest tylko "wartość emocjonalno-sentymentalna" i pomimo tego że starta czasu na takie modele.
Sam mam ochotę pokleić modele właśnie z tamtych lat, właśnie dla emocji i przyjemności. Nie mając na sobie presji innych o to aby idealnie kleić modele. Często na forach widzę jakiś wyścig szczurów o to kto lepiej sklei model.

To tez jak by komuś kto jeździ fiatem 125p mówić, że po co się męczyć jazdą takim starociem, jak teraz są rożne nowoczesne.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
07-08-12 19:19  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

…to tak jak powiedzieć po co kleić modele skoro teraz można kupić takie fajne już gotowe modele kolekcjonerskie ?... Kleimy bo lubimy, i kleimy co lubimy, ja lubię modele jsc, a w modelach MON ( tych łajbowych ) widzę w pewnym sensie protoplastów moich ulubieńców to i chętnie bym pokleił Ot .


p.s. Panie ZbiG mimo iż do owych starszych modelarzy zaliczać się nie mogę to odczucia jednak mam bardzo podobne :)



Pozdrawiam
Jacek

Post zmieniony (07-08-12 19:20)

 
07-08-12 22:11  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Extra Model   

To ja proszę taką płytkę. Modele z wydawnictwa MON znam tylko z okładek z serwisów aukcyjnych a zawartości na oczy jeszcze nie widziałem. Modele przedstawiacie w samych superlatywach to może i ja się skuszę na sklejenie jakiegoś.

--
www.extramodel.pl

 
08-08-12 12:34  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witajcie !!! Zabiorę głos w sprawie wycinanek MON, jesli pozwolicie... kiedyś miałem je niemal wszystkie. Na pewno starzy stażem Kartoniarze mają sentyment do dawnych modeli. Wycinanki MON z pewnoscią są warte uwagi, piękne okładki z obrazami Pana Adama Werki, poziomy format druku, jak na tamte czasy dobry karton i druk.
Dla tych, którzy lubią i kolekcjonują modele jednostek pływających , opracowanych systemem " Samkowym" są kopalnią wielu fajnych i nieosiągalnych teraz tematów.
Nie popełnię błędu, jak stwierdzę,że autorzy tych modeli patrzą na nas z chmurek..Za wyjątkiem Pana Andrzeja Samka, któremu tylko dobrego zdrowia i pomyślnosci życzę !!
Co do wznowienia w postaci reprintów, to mamy taki pat. Nie wydaje mi się zgodne z prawem i taką przyzwoitością, przedrukowywanie z archiwalnych egzemplarzy i sprzedaż kartonówek.
Wiem,że większość młodych modelarzy zgrzyta zębami na myśl wydatkowania sporej kasy na oryginały, które czasem pojawiaja się na aukcjach Allegro.. bo to przecież "wyzysk" i jak można żądać takie ceny !!!
A to sa przecież już archiwalia !! Pamiętam dobrze ile sam płaciłem za MM, kiedy kompletowałem roczniki ( za nr 4/68 w 1979 roku dalem 140 zł.. za 12/68 - 100 zł ).
A co do wyboru temarów i modeli ... to kleję to co chcę !! Stare modele mają DUSZĘ, były opracowywane ręcznie, kleiły się różnie, raz lepiej, raz gorzej.. Ale były i są modelami z DUSZĄ. Kto chce się " pałować" przez rok, dwa, niech klei modele Hala... kto chce miec model zrobiony w kilka dni niech robi coś ze starych MM lub MON.. A hoj !!

 
08-08-12 12:58  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

A przerysowanie tego w Corelu, zrobienie w pdf jako wersja czarno-biała oraz kolorowa do wyboru i zawieszenie tego gdzieś w necie do DARMOWEGO pobrania, wchodziło by w grę ?? Obok pdf'ów z częściami skan oryginalnej okładki, może być podrasowany, oraz skan instrukcji, oczywiście.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
08-08-12 14:27  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Mariusz Kita 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Astra, świetny pomysł. Deklaruje się w razie czego coś przerysować.

--
M3A1Scout Car
PAK40
SdKfz222
T34-76
M-16 Half Track

 
08-08-12 15:43  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Astra przy przerysowywaniu weź pod uwagę też i to,że rysunki części robione w oryginalnych MON- ówkach, często były niesymetryczne. To może byc tak,jak w przypadku przeróbki komputerowej modeli autorstwa Pana Tadeusza Grzelczaka. Te kreslone ręcznie pasowały, po przeróbce komputerowej - nie. NIe orientuję się w zawiłościach programów komputerowych, ale jesli juz się za coś takiego brać, to może i przy okazji dokonać poprawki niedociagnięć. NIe wszystko tam tak idealnie pasowało. Sam pomysł bardzo dobry !
Aha, wypadałoby tez i uzyskać zgodę na przekopiowanie pięknych obrazów Pana Adama Werki...

 
08-08-12 15:52  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Popieram całym sercem . Byłoby z korzyscią dla ogromnej rzeszy młodszych modelarzy których absolutnie nie stać płacić horendalnych cen , już widzę jak ich rodzice w dobie kryzysu wywalają po kilka stówek na kawałek papieru . Prędzej wybiją im to z głowy . Sam kiedyś to przerabiałem w domu, było BARDZO CIĘŻKO namówić ich na cokolwiek z kartonu . Kombinowałem na własną rękę zbierając poprostu ksero kopie bardzo popularne na tamte czasy / 1980- 1990 /. Do dziś posiadam dowody z tamtych lat w moim kartonie po bananach. Mamy na forach działy FREE więc przyłącze się do twojej propozycji. Niech drukują , sklejają i nabierają wprawy przed wdepnięciem do stajni Hala lub innego hala. Pozdrawiam braciszków modelarskiego stanu i apeluję , dajmy młodemu narybkowi wypłynąć na głebokie wody. Chylę czoła Marek Kozak .

 
08-08-12 16:27  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Jak ktoś zacznie te wycinanki modernizować, poprawiać,przerabiać, prostować to czy przypadkiem nie stracą one tej...duszy o której tu parę razy wspominano?
No chyba że każdy pojmuje to inaczej.
Dla mnie to zapach starego papieru ze wszystkimi jego wadami, niedokładności projektu i uproszczenia które są świetnym polem do popisu dla wyobraźni.
Może jeszcze laserki i fototrawki ? ;-)
Moje zdanie. Być może bym się pobawił z sentymentu takim współczesnym wydaniem starej MON-ówki . Być może. Za wersję poprawianą w jakikolwiek sposób bym ładnie podziekował ale nie.

--

Post zmieniony (08-08-12 16:28)

 
08-08-12 16:58  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Pisząc słowa o poprawkach, miałem na myśli ewidentne potknięcia, bo zdarzały się błedy rzędu 5-10 milimetrów. Ale to była rzadkość. Cały czas szukam i pytam o MON z Iłem-18. I cisza... Nikt nie ma ???? Z kartonówek MON fajne były te,które "popełnił" Pan Leszek Komuda. Za czasów PRL i idiotycznej cenzury wyobraźcie sobie, że w 1964 roku pokazał się model MiG-a -21, który praktycznie był super - tajny wtedy ... mam na mysli samolot. Jakaś tam nazwa "Samolot typu delta".... ale to był MiG-21 !! Potem, niemalże te same rysunki zawierał MM numer 8/1975.. Fajnie kleiło się modele Pana Leszka.....

 
08-08-12 17:00  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

No i zacząłem projekt MON -Mig 17 już startuje u mnie na warsztacie. Wydruk A3 , papier gdzieś 220 gr, jutro pierwsze fotki bym wrzucił tylko niewiem czy mogę bo to kopia. Poradzcie mi proszę koledzy , z poważaniem Marecki / ANDY /.

 
08-08-12 18:39  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

Drodzy moderatorzy, proszę o waszą wypowiedź. Czy w związku z wypisanymi w tym wątku ustaleniami, oraz jak widać wracającą modą na te modele, relacje/galerie modeli MON ( i tylko MON) zadeklarowane przez uczciwych forumowiczów jako modele ze scanów, będą spotykały się z sankcjami, lub potępieniem ze strony ludzi pilnujących porządek na forum ??
Przyznam że sam mam pewien model na oku, i zwyczajnie się zastanawiam czy jego zmajstrowaniem mogę się chwalić (jeśli będzie oczywiście czym ;) )
Rozumiem że nikt tu nie będzie dochodził, co skąd i jak ktoś wszedł w posiadanie danego modelu, pytam jednak przez wrodzoną uczciwość ;)


Pozdrawiam
Jacek

 
08-08-12 19:00  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Qwark   

Skąd takie pytanie? Przecież już zostało ustalone że nikt nie może się wykazać prawami do tych opracowań. Nie bądźmy jak ci osadnicy z jakiegoś serialu. Znaleźli we wnykach kurę, chociaż głodni, nie zjedli jej tylko szukali właściciela tak długo aż kurę musieli zakopać bo się zaśmierdła. Zbierając jagody tez nie patrzymy czy Lasy Państwowe nie uznają tego za kłusownictwo. Był taki jeden gajowy pod Wrocławiem co nie pozwalał grzybów zbierać.

 
08-08-12 20:24  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Ja również miałem na myśli przerysowywanie bez większych zmian, poza takimi ewidentnymi "babolkami". Ja ze swojej strony mogę zaoferować, że zajmę się przerysowywaniem, zapewne niejeden Kolega mnie wspomoże, chociaż jak znam życie to takie przerysowywanie jednej MONówki nie powinno zająć więcej jak tydzień. Mam miejsce w sieci gdzie można by to było w zasadzie za darmo umieścić, mogę również stworzyć stronę internetową poświęconą MONówką, gdzie będą opisy poszczególnych numerów oraz właśnie przerysowane pdf'y do pobrania ZA DARMO.

Jedynym moim zastrzeżeniem jest właśnie WOLNY DOSTĘP do tych materiałów. Stroną opisową powinien się zająć już ktoś inny jak również sprawami czysto prawnymi czyli pozbieraniem pisemnych oświadczeń, że jedna czy druga firma oraz autorzy nie będą rościli sobie praw do tych modeli.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
08-08-12 20:50  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Wchodzę w to . Właśnie zacząłem kleić jednego starca , chciałbym gdzieś fotki z relacji umiescić lecz niebardzo kojarzę gdzie. Muszę się zastanowić . Idę dalej kleić głupa...

 
08-08-12 22:29  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Dużo modeli MONu jest na portalu chomikuj . Można sobie pooglądać co miały w środku.

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
09-08-12 09:41  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
karolx   

Witam,
Zbigu odbierz meila

 
09-08-12 11:36  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
karolx   

Ku Chwale modelarstwa
Nadmodelarzu Zbig !!!!!!!!!!!!!

 
09-08-12 12:49  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

Witam :)

Może by tak z tego drodzy modelarze zrobić projekt grupowy ?:)

Ja już wydrukowałem sobie coś co się nazywa "lekki krążownik" obawiam się że orginał był wydany na kartce a3 dlatego że po wydrukowaniu wydaje się to coś być za małe jak na 1:400 :) Jak w weekend czas pozwoli to się złoży w standardzie . Niestety mam sam model bez instrukcji, co prawda wydaje się być prościutki niemniej jednak chętnie bym na nią choć spojrzał jeśli ktoś jest w posiadaniu :)

Pozdrawiam
Jacek

 
09-08-12 13:42  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Tak ,model wydany był w A3 , potwierdzam MAREK

Post zmieniony (09-08-12 13:43)

 
09-08-12 13:49  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
deglock   

Ja mam i dam… mogę posłać mailem. Proszę napisać : deglock@wp.pl A tak na marginesie to czy ktoś z was widział instrukcję do MON-ówki pt. Współczesny krążownik? Bo mamy takowy, a nie mamy instrukcji.

 
09-08-12 17:23  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Witaj DEGI , mam to samo, model bez instrukcji . Osobiście kleję fruwadła ale na fali też bym chciał , choć popatrzeć okiem proroka. Więc zapodawaj , drukuję i GIT . Na priv coś Ci odsiebie powiem . Bywaj brachu .MAREK KOZAK

 
10-08-12 14:22  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

Witam

Ja tak przy okazji idei reprintów modeli MON zastanawiam się czy ich przerysowanie i odświeżenie nie będzie miało większy sens. Oczywiście rozumiem uzupełnienie i usunięcie przebarwień spowodowanych "zębem czasu", ale całkowite przerysowanie? Dziś kupiłem sobie coś takiego:

[
fota części :



Mam w rękach "historyczny" pierwszy MM, a nie czuje do końca tego klimatu ?! Oczywiście to ciekawy fajnie wydany model i skleję go z przyjemnością ale czy to wciąż to samo ?;)


Pozdrawiam
Jacek

p.s. sorry za wielkie foty, dodawane przez telefon bez możliwości skalowania :(

Post zmieniony (10-08-12 14:24)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024