FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
10-04-12 22:20  [Technika] Pastele olejne- co można z nimi zrobić?
skom25   

Witam,

Mam pastele olejne dobrej firmy, co za ich pomocą można zrobić? Nadają się do czegoś? Czytałem że za pomocą suchych pasteli można zrobić brudzing, a co można zrobić przy pomocy olejnych?(oprócz na upartego retuszu)

Post zmieniony (10-04-12 22:21)

 
10-04-12 23:03  Odp: [Pytanie] Pastele olejne- co można z nimi zrobić?
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Czyżby nie dołączyli instrukcji?

Można np. narysować sobie obrazek, im lepsza firma, tym ładniejszy obrazek :)

Naprawdę zastanów się zanim coś napiszesz na forum, bo może być z tego tylko sporo śmiechu.
Twoje pytanie jest z gatunku: "Kupiłem sobie coś i teraz niech ktoś mi powie co z tym zrobić"

Ja na przykład kupiłem sobie wczoraj pędzel. Na upartego można nim malować ściany, co jeszcze można nim zrobić?

Nie śmieszy cię to?

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
11-04-12 07:26  Odp: [Pytanie] Pastele olejne- co można z nimi zrobić?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam. Skąd tyle ironii u przedmówcy? Skom25 pisze co można z nimi zrobić -zapewne myślał o ich użyciu w modelach /retusz, malowanie/.Sądzę, że ich użycie będzie trudne i niepraktyczne. Dlaczego? A o to trochę info - uzyskanych od córki, która coś tam miała do czynienia z ASP. W paselach olejnych spoiwem jest jak sama nazwa wskazuje -olej. W innych jest to guma lub żywica o różnym stopniu twardości. Pastele olejne dają rysunek przeżroczysty, kolor /pigment/ jest silnie związany z podobraziem. Pasteli tych jest mniejsza gama kolorystyczna w sprzedazy. Przy pastelach /wszystkich/ występuje problem trwałości - tzn powierzchniowa warstwa ulega szybko starciu. Zabezpiecza się rysunki /obrazy - bo technika rysowania-malowania pastelami to cos posredniego między rysowaniem a malowaniem, powłokami ochronnymi. Popularny jest lakier do włosów. Malunki oprawia się po szkło z użyciem passe-partout tak by powierzchnia nie dotykała szybki. By uzyskać efekt zbliżony do faktury farb olejnych niektórzy art. plastycy używają terpentyny - gładzenia pędzlem.
Trudne to i skomplikowane. Skoro już je masz to zrób próby. Życzę udanych efektów.

 
11-04-12 08:25  Odp: [Pytanie] Pastele olejne- co można z nimi zrobić?
skom25   

"Czyżby nie dołączyli instrukcji?

Można np. narysować sobie obrazek, im lepsza firma, tym ładniejszy obrazek :)

Naprawdę zastanów się zanim coś napiszesz na forum, bo może być z tego tylko sporo śmiechu.
Twoje pytanie jest z gatunku: "Kupiłem sobie coś i teraz niech ktoś mi powie co z tym zrobić"

Ja na przykład kupiłem sobie wczoraj pędzel. Na upartego można nim malować ściany, co jeszcze można nim zrobić?

Nie śmieszy cię to?"

Ha ha ha, ale się uśmiałem... Ty też się zastanów zanim coś napiszesz... skoro już tak błysnąłeś to nie zastanowiło Cie naprawdę skąd takie pytanie? Pastele wygrzebałem z szafki bo były kupione w latach 90, były dość drogie więc szkoda mi je teraz wywalić, napisałem na forum bo wiem że ludzie używają wielu artykułów przy modelach.

Ryszard- Dzięki za rzeczową odpowiedź. Szkoda, myślałem że da się coś z nich zrobić tak jak w przypadku suchych pasteli, spróbuje je rozpuścić i zobacze co wyjdzie

 
11-04-12 08:58  Odp: [Pytanie] Pastele olejne- co można z nimi zrobić?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Nie wiem czy to dobry pomysł z rozpuszczeniem. Zapewne chodzi Ci o użycie pędzla? Czym ewentualnie rozpuścić.Duży znak ? Córka przyjeżdża dzisiaj zasięgnę jej rady.
Pozdrawiam

 
11-04-12 09:12  Odp: [Pytanie] Pastele olejne- co można z nimi zrobić?
skom25   

Czytałem że można rozpuścić terpentyną a wtedy wyjdzie coś w rodzaju farb olejnych, ale tak na dobrą sprawę to chyba więcej z tym zabawy niż pożytku, chyba po raz kolejny powędrują do szafki na kilka ( kilkanaście) lat:D

 
11-04-12 09:13  Odp: [Pytanie] Pastele olejne- co można z nimi zrobić?
kolejny_cichy   

@skom - Rozpuszczalniki są dwa - terpentyna i benzyna, oba rozpuszczają też klej, którym sklejiłeś dany model. Pozatym zostaną Ci tłuste plamy na kartoonie trudne do retuszu nawet farbkami modelarskimi. Model będzie klepał - choć to akurat odstraszy mole. Ja bym odpuścił pastele olejne i przerzucił się na suche - lepsze i wygodniejsze w użyciu.

Ale jak powiadają jak się nie sparzysz to ne będziesz wiedział, że coś jest ciepłe.

--
Moja strona: http://www.strefacichego.pl

 
11-04-12 09:57  Odp: [Pytanie] Pastele olejne- co można z nimi zrobić?
krzysiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 

Wiedza o właściwościach fizyko-chemicznych pasteli olejnych absolutnie nie wymaga studiowania na ASP . Wystarczy Wujek Google , trochę chęci ,poświęcenia czasu i przede wszystkim ruszenia mózgownicą :0 !

--
Pozdrawiam !

 
11-04-12 10:16  Odp: [Pytanie] Pastele olejne- co można z nimi zrobić?
skom25   

@krzysiek- wiem, terpentyny pod ręką nie mam więc spróbowałem tego co chyba pierwsze przychodzi do głowy- oleju (zwykłego kuchennego), pastela rozpuściła się ale to jaki dała efekt i przy okazji jak pobrudziła papier jest daleko od zadowalającego, na sucho też ich nie użyje bo nie ma jak. No trudno, wracają do szafki, może za 100 lat będą warte grubą kase :D

 
11-04-12 10:20  Odp: [Pytanie] Pastele olejne- co można z nimi zrobić?
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Mając do wyboru informacje wyszukane przez google i porady udzielane przez absolwenta ASP z całą pewnością skorzystałbym z rad fachowca. Już niejednokrotnie wiele osób sparzyło się na wiedzy czerpanej z netu.
Krzysiek, uwaga o ruszaniu mózgownica chyba nie należy do najdelikatniejszych ?

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024