FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4 
05-04-03 11:27  Lakier - biały nalot
Marcin G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Biały nalot po lakierze Humbrola? Nic nowego- ile włosów przez to straciłem... Kiedyś skleiłem kadłub Pioruna z MM igłą wgniatając łączenia blach- w zagłębieniach zebrał się oczywiście "sympatyczny nalocik", który próbowalem jeszcze usunąć wydrapując go stamtąd, ale koniec końców model odstawiłem jako przypadek słabo rokujący...Ze swojej strony (i z doświadczenia) zdecydowanie polecam bezbarwny matowy lakier Revella w puszeczkach 14 ml. Nie zostawia nalotu, tak przykrego w usuwaniu, ponadto nie nadaje kartonowi żółtego odcienia. Przy lakierowaniu swoich modeli stosuję następującą metodę: na początku oczywiście wszystkie arkusze z częściami impregnuję mocno rozrzadzonym lakierem nitro. W dalszych fazach budowy retuszuję i lakieruję poszczególne zespoły elementów (lakierowanie całego modelu dopiero po sklejeniu uniemożliwia dotarcie do wszystkich powierzchni)- duże elementy, np. skrzydła, pociągam Revellem wzdłuż linii podziału po poszczególnych blachach pokrycia. Pędzlem naturalnie. Po około półtorej godziny, gdy lakier nieco przeschnie, poleruję go średnio twardym pędzlem. Robota trochę żmudna, ale warto- wszak diabeł tkwi w szczegółach, a dobrze wykończyć model też trzeba, zwłaszcza że polerowanie matu daje naprawdę świetny efekt. Wykończony w ten sposób Tomcat z AH wygląda revellacyjnie, widać różnice połysku poszczególnych części samolotu, tak jak w oryginale...
Pozdr. Mariner

 
10-06-03 10:23  Re: [pomocy] lakier - biały nalot
@nioł stróż 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

JA osobiści polecam farbki akrylowe firmy PACTRA. Używam ich od lat i nigdy nie miałem z nimi problemów. Są wodorozcieńczalne więc brzydko nie pachną i nadają się do nakładania na duze powierzchnie nawet pędzlem
.

Always look on the bright side of life.

Walka z marzeniami trwa...................

 
10-06-03 11:55  Re: [pomocy] lakier - biały nalot
Marcintosh 

 

Nie wiem czy sie nie wpiernicze bez sensu. Byc moze pewnym rozwiazaniem, gdy lakier wchodzi w reakcje w podlozem, jest sikniecie lekkiej mgielki, ktora sie przezre z farba, potem drugiej i trzeciej i ewentualnie kolejnych warstw lakieru. Tak sie malowalo zderzaki w samochodach. Rozcienczalnik uzyty w lakierach rozpuszcza plastik i robi sie baran. Nakladajac lakier warstwami mozna tego uniknac, ale trzeba to robic bardzo ostroznie, mozna tez przeszlifowac bardzo drobnym papierem pomiedzy kolejnymi lakierowaniami.
Chciaz duzo lepszym rozwiazaniem jest przetestowanie lakieru na scinkach i dobranie wasciwego. Poniewaz nie mam aerografu, zastanawiam sie nad uzyciem lakierow samochodowych w sprayu. Czy ma ktos jakies doswiadczenia?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024