FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
10-02-03 09:10  [Technika] lakier - biały nalot
Abwzdrx 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Rantunku !!!

Kupiłem w srOBI lakier bezbarwny matowy w spraju.
Zadowolony postanowiłem polakierować swoją Avię BH-33.
Popsikałem, odstawiłem na jakiś czas.
Po powrocie - o zgrozo - cały samolot pokryty jest białym ohydnym nalotem !!!
Psiknąłem więc drugi raz na próbę powierzchnię górnego płata. Nalot trochę mniejszy, ale dalej jest. Kiepsko to wygląda.
I wtedy przeczytałem nalepkę. Napisali, że lakier jest na bazie żywicy epoksydowej.
@#!@#$ !!!!
Ale śmierdział jak nitro. WSTYD !!!!

I co teraz ?
Proszę o pomoc ....

 
10-02-03 09:18  Re: [pomocy] lakier - biały nalot
Michał 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam! Ja kupilem lakier humbrola matowy bezbarwny. Chciałem pomalowac pokład lotniskowca........ i miałem to samo! Wkurzyłem sie na maxa...... pomalowałem 2 raz... było nieco lepiej............. pomalowałem 3 raz......... już jest dobrze..........
A nadal nie wiem dlaczego powstal ten biały nalot........

Pozdrawiam!
Michał

 
10-02-03 09:39  Re: [pomocy] lakier - biały nalot
Wojtek_L   

Abwzdrx.
Obawiam się, że model jest do wyrzucenia. Można oczywiście próbować zeszlifować (zmatowić) powierzchnie i malować model od zera, ale:
1 epoksydy są tak twarde że przy szlifowaniu uszkodzenie kartonu prawie murowane
2 nie wiem czy można pomalować gotowy model tak że będzie wyglądał lepiej niż teraz

******************
Pozdrawiam
Wojtek
GG: 3584271
******************
wszystko co pływa

 
10-02-03 09:42  Re: [pomocy] lakier - biały nalot
Aviator 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 8

Byc może jest to reakcja z farbą drukarską. Farby Humbroll doskonale kryją karton ale lakier matujący, nabłyszczajacy czy półmatowy Humbroll jest przeznaczony do kładzenia na farbę, a nie na karton. Dużo lepszy efekt na kartonie daje np. Cellon.
Pozdrawiam

aviator
http://aviator48.blog.onet.pl

 
10-02-03 09:48  Re: [pomocy] lakier - biały nalot
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Też zdarzało mi się, że pojawia się biały nalot przy malowaniu lakierami matowymi.
Ktoś mi kiedyś mówił, że przy malowaniu aerografem przy zbyt dużej wilgotności powietrza i niskiej temperaturze lakier może "zbierać" parę wodną (para wodna może kondensować na kropelkach lakieru matowego, który jako jeden ze składników musi posiadać jakiś pył, podobny do talku) i po wyschnięciu pozostaje biały nalot. Nie wiem czy to prawda. Ostatnio malowałem matowym akrylem Pactry model Su-100 i biały osad pojawił się w miejscach gdze było dużo lakieru (malowałem pędzlem). Mi to nie przeszkadzało, bo trafiło na dołki przy ożebrowaniu kół. Dzięki temu wyglądają jak lekko przykurzone. Ale jeśli nalot pojawia się na całej powierzchni to już problem.
Wydaje mi się że malować trzeba pędzlem, nakładając minimalną i cienką warstwę lakieru (lakier nie jest rozpylony i para wodna nie kondensuje się - lakiery matowe naprawdę nie wymagają użycia aerografu, przynajmnie ten Pactry, dają jednolitą powierzchnię bez smug). Kolejne warstwy nakładać dopiero po dokładnym wyschnięciu poprzedniej (nie wcześnie niż po 24 godzinach). No i oczywiście najlepiej malować w suchym pomieszczeniu o małej wilgotności powietrza.

 
10-02-03 12:08  Re: [pomocy] lakier - biały nalot
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

A ja humbrol w ogóle ostatnio odstawiłem, bo w KAŻDYM przypadku zostawia ten wkurzający nalot, i na plastiku, i na kartonie, i na wszystkim innym. Niezależnie od wilgotności powietrza. I jak dotąd nie wiem, co z tym zrobić.
Kiedyś tak nie było, może po prostu jakość tych farb się pogorszyła?

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
10-02-03 12:46  Re: [pomocy] lakier - biały nalot
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

Mnie się też to raz zdarzyło - przy malowaniu matowym lakierem Humbrola. Ale zauważyłem pewną dziwną rzecz: matowy werniks Humbrola jest sprzedawany w dwóch "opakowaniach" : puszka 14 ml (nr katalogowy 49) oraz buteleczka 28 ml.
I co ciekawe - lakier z puszeczki ma odcień "żółtawy" i nie zostawia smug, natomiast niby ten sam ale w butelce zostawia taki właśnie ochydny biały nalot.


 
10-02-03 12:51  Re: [pomocy] lakier - biały nalot
gemol   

Też miałem kiedyś ten problem z Humbrolem, ale winię za to niską temperaturę w piwnicy, gdzie lakierowałem model. Od tego czasu używam akrylowego lakieru do drewna w sprayu i problem sie skończył.

 
10-02-03 15:04  Re: [pomocy] lakier - biały nalot
Fiban 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Aviator, co to jest Cellon i gdzie to mozna dostac? Tak w ogole jakimi konkretnie lakierami malujecie karton? Czeka mnie to w najblizszym czasie i w cos musialbym zainwestowac. Przy okazji kolory (jesli juz) kladziecie po lakierowaniu czy przed?
Fiban

 
10-02-03 20:39  Re: [pomocy] lakier - biały nalot
spec model 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Do Fibana
Od ... nie pamiętam kiedy stosuję jako impregnat do modeli kartonowych lakier NITRO.
W zależności od tego jakiej jest gęstości oraz jaki ma by ć efekt końcowy na pokrytym modelu. Natomiast, gdy zacząłem je malować, to wystarczy 1 warstwa lakieru i malowanie. Nie stosujemy lakieu nitro po malowaniu Humbrolami, gdyż wchodzi w reakcję z emalią. Krótko mówiąc - gryzą się.
Nitrocellon stosują modelarze szybowcowi przy kryciu powierzchni nośnych modelu papierem japońskim. Można by powiedzieć, że jest to rzadki lakier nitro. Pachnie tak samo pobudzająco (hehe).

Pozdrawiam - spec model

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024