FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
24-02-12 23:32  [Galeria + Relacja] SG-38 wg MBiga
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Witam w kolejnej relacji z budowy.
Tym razem mój wybór padł na coś bardzo nietypowego (i roznegliżowanego, hehe). To niemiecki szybowiec szkolenia podstawowego SG-38. Model wydaje się prosty, ale już na początku miałem z nim małe problemy. Chodzi o pewne rozwiązania konstrukcyjne oryginału. Jednak dałem sobie z nimi radę i, jak na razie, model buduje się dobrze.

Przedstawiam pierwsze fotki z budowy.

Kadłub.

Oczywiście musi być "drewniany", bo ... taki mi się podoba.





Wybrałem troszkę złą koncepcję budowy tylnej części. Całość nakleiłem na tekturkę, okleiłem drugą stronę, a potem okleiłem paskami krawędzie. Nie wygląda to najlepiej. Do tego użyłem zwykłej, brązowej farbki do retuszu. Efekt?? Jak widać na fotkach.

"Kabinka" pilota.

Trudno mówić tu o kabince, ponieważ zadowolonego pilota można było poznać po uśmiechu (muchy i komary między zębami). Konstrukcja zamocowania fotela taka jak w oryginale (co mi się, nie chwaląc się, udało), sterownice, ... , też mi się podobają, więc tu nie będzie komentarza. Na ostatniej fotce element drążka sterowego, jeszcze przed wklejeniem pod fotel pilota. W końcu jestem zadowolony z retuszu, więcej o nim poniżej.







Farbki.

W którymś z postów "burknąłem" coś na temat wash'ów (dla niewtajemniczonych (farbka, która nie kryje). Wtedy to był pomysł w głowie. Przekułem go w czyny i przetestowałem. Jestem zachwycony rezultatami. Na zdjęciach trudno rozróżnić kolor retuszu i części. Tak dla ścisłości, kadłub był retuszowany zwykłymi farbkami, natomiast fotel już wash'ami. Farbki kupiłem w sklepie WARHAMER'S GAMES (nie jestem pewien w 1005 jak się to pisze) po 2.30 GBP. Jednak starczą na bardzo długo. Nie jest to zawiesina pigmentu, tylko "kolorowa woda". Nie kryje, ale zabarwia. Jak nie byłem zadowolony z efektu po pierwszym retuszu, to pomalowałem jeszcze raz i było lepiej. Kupiłem, na razie, trzy kolory brązowe, bo takie potrzebowałem. Będę robił testy z innymi kolorami na innych modelach. Poniżej fotka tych farbek.



CD (może) N.

PS. Przepraszam za duże fotki, ale nie mogę znaleźć adresu dla miniaturek (jakby go ktoś złośliwie usunął z imageshack).

--

Post zmieniony (15-05-12 22:41)

 
25-02-12 08:56  Odp: [Relacja] SG-38 wg MBiga
DaFiX 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 5


 - 1

Ciekawy projekt.
Takie większe zdjęcia dużo lepiej się ogląda niż otwierając miniaturki w nowej karcie. Szkoda jednak, że w regulaminie jest innaczej.

--
Pozdrawiam Kacper

 
25-02-12 10:09  Odp: [Relacja] SG-38 wg MBiga
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Do wstawiania miniaturek wykorzystaj program, który zamieścił jeden z naszych kolegów :
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=15&i=6195&t=6195&filtr=0&page=1.
Program ten jednocześnie usuwa reklamy.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
25-02-12 10:38  Odp: [Relacja] SG-38 wg MBiga
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Podobny efekt można osiągnąć dobrze rozcieńczoną akwarelą.
Świetnie się sprawdziło przy czarnym i szarym retuszu.
Jedno tylko zastrzeżenie - stosowałem ten patent tylko i wyłącznie na niegruntowanym papierze.
Ale nie znaczy że nie spróbuję na caponowanym. ;)

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
25-02-12 10:50  Odp: [Relacja] SG-38 wg MBiga
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Piękny temat. Obiecuję, że po skończeniu Antka zabiorę się za CWJ i Wronę jednomiejscowe polskie szybowce przedwojenne służące do podstawowego szkolenia, opracowane w skali 1/33 przez naszego kolegę Tomasza K.. Nie wiem tylko czy mi będzie dane prowadzić relację czy pozwoli pokazać tylko galerię. :-))) Pozdrawiam.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
03-03-12 14:56  Odp: [Relacja] SG-38 wg MBiga
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Witam. Pora na kolejny apdejt. ;)

Zabrałem się za skrzydła. Zrezygnowałem z pełnego ożebrowania i umieściłem żebra tylko tam, gdzie wymaga tego konstrukcja. Skrzydła są niewielkie, więc mogłem sobie na to pozwolić.



Nauczony doświadczeniem z poprzedniego projektu (Kondor nie wytrzymał bliskiego spotkania III-go stopnia z moim synkiem), tym razem postanowiłem zamocować skrzydła solidnie. Będą połączone z kadłubem za pomocą 2mm drutu z zahartowanej stali węglowej. ;)



Tak wygląda skrzydło oklejone poszyciem.





Na skrzydle, wytrawni wzrokowcy zauważą pewnie plamy. jest to klej, którym pomazałem skrzydła od środka podczas klejenia. Powstały dlatego, że poszycie zostało wcześniej dość porządnie nasączone lakierem bezbarwnym. Po wyschnięciu kleju powinny zniknąć. Jak nie, to zrobię sobie nowe.

CD (może) N.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
30-04-12 00:43  Odp: [Relacja] SG-38 wg MBiga
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Galeria końcowa.











Na koniec fotka z dzisiejszego (29-04-2012) konkursu w Perth - 2 miejsce (tuż za Zlinem).



--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
30-04-12 06:31  Odp: [Relacja] SG-38 wg MBiga
Grzegorz Nowak (W) 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 20


 - 21

gratulacje... bardzo ładna "esgiega"
jaka skala??

--
____________________
nie tylko święci garnki lepią

Uczestnik projektu ŁSM

 
30-04-12 08:23  Odp: [Relacja] SG-38 wg MBiga
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Gratulacje za "pudło" i za model, właśnie kończę dwa podobne - CWJ i Wronę. Za trochę zamieszczę galerie obu szybowczyków.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
30-04-12 08:37  Odp: [Relacja] SG-38 wg MBiga
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Dziękuję.
Skala 1:33.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024