FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 10Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
10-12-11 10:27  [Technika] Łączenie burt i poszycia kadłuba w jednostkach pływających
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
W wątku IJN TSUGARU - TESTOWO wywiązała się ciekawa dyskusja na temat łączenia elementów burt i poszycia kadłuba jednostek pływających w modelach kartonowych.

Temat bardzo ciekawy. Uważam, że wart jest oddzielnego wątku. Moderatorów proszę o przesunięcie do tego wątku wypowiedzi na ten temat. Oczywiście pod warunkiem że wyrazi na to zgodę autor wątku - Jorzik

Jeżeli uważacie, że nie ma sensu ciągnięcie dalej tej dyskusji proszę Moderatorów o wykasowanie mojego postu.

--

Post zmieniony (10-12-11 14:09)

 
10-12-11 12:33  Odp: [Pytanie do Okrętowców] Łączenie burt i poszycia w jednostkach pływających
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Temat ciekawy, problem istotny.

W tym modelu burta jest łączona z dwóch kawałków:

Łączenie jest ukryte w krawędzi pokrywy obracanej wyrzutni torped, idea mniej więcej podobna do ukrycia łączeń w pasach poszycia.

Ale to zależy od konkretnej jednostki. Np. w moim DDG68 (o ile go ukończę) łączenie poszycia będzie częściowo ukryte pod czymś w rodzaju półrury-dobijacza (?) ułożonej od lewej do prawej burty:


--
imagination+extrapolation

 
10-12-11 12:48  Odp: [Pytanie do Okrętowców] Łączenie burt i poszycia w jednostkach pływających
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Niestety nie mamy możliwości przenoszenia poszczególnych wpisów.
Pozostaje wkleić link do tamtej dyskusji.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
10-12-11 13:22  Odp: [Pytanie do Okrętowców] Łączenie burt i poszycia w jednostkach pływających
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Dzięki Rajkub za szybką interwencję.
Dyskusja powstała na 6 stronie relacji prowadzonej przez Jorzika. Oto link
Łączenie burt i poszycia kadłuba w jednostkach pływających
Pozostałe komentarze na ten temat proszę wpisywać już w tym wątku. Może dojdzie w końcu do (r)ewolucji w projektowaniu kadłubów okrętowych ;)

Pozdrawiam
SZKUTNIK

Post zmieniony (10-12-11 15:25)

 
10-12-11 14:58  Odp: [Pytanie do Okrętowców] Łączenie burt i poszycia kadłuba w jednostkach pływających
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Ja co prawda okrętowcem nie jestem ale myślę, że (r)ewolucji chyba nie będzie bo jak powiedział filozof przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Od lat łączono burty mniej więcej w połowie kadłuba przy małych jednostkach, które mieściły się na formacie A4. Obawiam się też, że system segmentowego nakładania pokryć zgodnie z podziałem blach na k-bie rozbuduje bardzo wycinankę i zwiększy jej koszt, pracochłonność lepienia wzrośnie i to znacznie a wygląd takiego k-ba w wykonaniu początkującego zlepiacza jest wielce problematyczny.

Post zmieniony (10-12-11 17:27)

 
10-12-11 17:32  Odp: [Pytanie do Okrętowców] Łączenie burt i poszycia kadłuba w jednostkach pływających
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

No i fajnie ze Szkutnik zalozyl taki watek.

Wydaje mi sie ( poprawcie jesli sie myle ) ze musimy na poczatek rozgraniczyc dwa problemy.

1. Laczenie pasow poszycia na burtach.
2. Laczenie pasow poszycia na calym kadlubie - to o to chodzi Szkutnikowi.

Ad. 1. Tu juz w kilku modelach mielismy perfekcyjne rozwiazania np. "Admiral Hipper" czy "Lance". Projektanci uznali ze fajnie byloby wykorzystac naturalne w zasadzie miejsca styku blach i tam zrobic polaczenie czesci wycinanki.

Ad. 2 No i tu sie zaczynaja schody choc nie do konca.
W modelach zaglowcow od dawna stosowano niejako dwa poszycie czyli segmentowe (samolotowe) na ktore naklejano paski imitujace poszycie wzdluzne.
Czyli ze mozna by to zrobic. Pytanie czy takie cos mozna wykonac w modelach wspolczesnych jednostek bardziej smuklych niz stare zaglowce?
Po pierwsze plany - dobre, najlepsze przedstawiajace przebieg takiego psozycia a o to juz nie tak latwo.....
Po drugie checi projektanta i wydawcy.
Po trzecie cena, wielkosc wycinanki - choc tu bym az tak tego nie wyolbrzymial.

itd.

Pozdrawiam serdecznie

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
10-12-11 17:55  Odp: [Pytanie do Okrętowców] Łączenie burt i poszycia kadłuba w jednostkach pływających
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Janisz: świetnie ująłeś na początek te dwa problemy. To ja dołoże kolejne dwa
1.1 Oklejanie poszycia paskami - z nadrukowanymi juz blachami poszycia
1.2. Naklejanie poszczególnych blach na podposzycie - to dla bardziej wymagających sklejaczy.

Co do chęci projektantów. Uważam, że na siłę to żadnej wycinanki nie da się zaprojektować. Projekt po prostu trzeba czuć. Jeśli nie czujesz tematu, to lepiej go sobie odpuscić. Po co się męczyć, kompromitować i lekceważyć modelarzy.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
10-12-11 23:14  Odp: [Pytanie do Okrętowców] Łączenie burt i poszycia kadłuba w jednostkach pływających
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Szkutnik to nie jest kwestia siły do zaprojektowania wycinanki. Wszystko zależy od kasy jaką zapłacisz projektantowi i tu pokłon w stronę Janisza dobre plany są niezbędne . Jak projektant poczuje dobrą kasę to gwarantuję ci że ty poczujesz nawet "ducha tamtych czasów" i zapach kapitańskiej fajki na mostku.

Post zmieniony (10-12-11 23:15)

 
11-12-11 05:04  Odp: [Pytanie do Okrętowców] Łączenie burt i poszycia kadłuba w jednostkach pływających
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Szkutnik Ty juz tu nie dokladaj problemow tylko sie zastanowmy jak rozwiazac podstawowe zalozenia.

Podsumowujac dotychczasowe wpisy to wychodzi ze jak dodamy : dobre plany+checie projektanta+kaske = dobry model......

Ja bym dodal jeszcze czynnik czasowy.
Jak sie bedzie poganiac projektanta to bedzie kicha podobnie w druga strone zeby nie bylo ze projektant zrobi jeden model przez 10 lat ;-) bo to nie tedy droga.

No dobra wracajac do sedna a co w przypadku okretow podwodnych i wspolczesnych okretow ? Tam nie ma laczenia blach na zakladke wiec odpada doklejanie/nakladanie pasow poszycia na juz przyklejona burte?
Swietnie to widac na zdjeciu "Burke'a" ktore nam zaserwowal Agzaim Bar Tholo .


Pozdrawiam

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
11-12-11 12:58  Odp: [Pytanie do Okrętowców] Łączenie burt i poszycia kadłuba w jednostkach pływających
Extra Model   

Żeby Jurkowi nie robić bałaganu w relacji z Tsugaru przeniosę się tutaj.

Janisz napisał:

> Czesc Maciek,
> Fajnie ze sie odezwales.
> Dokladnie napisales tak jak ja to widze ze aby odtworzyc poszycie to potrzebna jest dobra
> dokumentacja. A co zrobic jak jej nie ma a bardzo sie chce cos takiego zrobic?
>
> Po prostu postrac sie odtworzyc mozliwie najdokladniej taki rysunek ze zdjec o ile sa, jednostek
> blizniaczych lub zblizonych i umiescic odpowiednia informacje w instrukcji ze np. ze wzgledu na brak
> wiarygodnej dokumentacji przebieg poszycia burtowego zostal odtworzony na podstawie w.w.
> matrerialow/jednostek i jest w wiekszosci domniemany itp.
> Nikt Ci za to glowy nie urwie a wrecz przeciwnie.
> Nic na "pale"......
>
> pozdrawiam serdecznie
>
> --
I tu jest problem. Projektant modeli kartonowych jest postrzegany w środowisku modelarskim jako ekspert w tym co robi i wszystko co narysuje jest odbierane jako cała prawda i tylko prawda (chodzi o zaufanie). W historii forum było wiele przypadków podważania pracy projektantów oczywiście słusznych jak i nie słusznych, doprowadziło do tego że zamieszczenie w wycinance informacji o źródłach na podstawie których model został zaprojektowany przynosiło odwrotny skutek. Najlepszym przykładem są Profile Morskie. Jak zauważyłem PM wywołują u niektórych ożywienie, ja tych ludzi nazywam "śledczymi" niestety nie wiem czy z zawodu czy z zamiłowania. Według śledczych wszystko co powstało na podstawie PM jest nieprawidłowe. Moim zdaniem PM pełnią bardzo ważną rolę w środowisku modelarzy. Zauważcie że jest to jedyna publikacja która jest w zasięgu ręki i przedstawia rozrysowany okręt w szczegółach no i cena jest niska.
Kiedyś to było o wiele prostsze, autor napisał źródło a było nim zazwyczaj "Plany Modelarskie" lub jakaś rycina ze Skrzydlatej Polski. Swego czasu bardzo wartościowa była książka " Samoloty Bojowe" . Na postawie rysunków z tej książki powstało bardzo dużo modeli tak jak z Profili Morskich. Dla przykładu podam że Shiratsuyu powstał tylko na podstawie japońskiej dokumentacji (plany od Miyuki Kai, oraz książka The Maru Special) i nie była to łatwa praca. Znowu HMS Campbeltown na podstawie Anatomy Of The Ship a to już był horror, Tsugaru to nic innego jak Profile Morskie. Doszedłem do wniosku że lepiej nie drażnić ludzi bo najważniejsza jest przyjemność i satysfakcja z własnoręcznie zbudowanego modelu.
I jeszcze jedno. W rozmowach z modelarzami często im powtarzam że model redukcyjny to nie jest wierna kopia oryginału w skali, tylko jest to "Próba odtworzenia" bardziej lub mniej udana.
Trochę się rozpisałem.

Jarod podoba mi się twoja wypowiedź masz zdrowe podejście do życia. Z fąjką to dobry pomysł może by się kto skusił na wykonanie figurki kapitana w 1:200 z dymiącą fają w zębach. Ale prezentacja tylko na jakimś konkursie żeby poczuć ten zapach.

Wracając do tematu Panowie zerknijcie do Modelarstwa Okrętowego nr 35 (4/2011). Jest tam recenzja Titanica, zakładam że macie prenumeratę u Sylwka.

--
www.extramodel.pl

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 10Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024