FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
19-11-11 20:09  [galeria] Współczesna drezyna WM-15a ,Modelik 1:25
klaymen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 8
Galerie - 26
 

Zawsze podobały mi się maszyny budowlane pracujące na kolei -podbijarki torowe, drezyny naprawcze itp. Dlatego gdy tylko pokazał się model WM-15a od razu go kupiłem z zamiarem sklejenia.

Po dokładnym obejrzeniu odstraszyły mnie jednak dwie rzeczy -zdjęcia dość niestarannie sklejonej surówki ,co mogło oznaczać słabe spasowanie części, i bardzo dziwnie zaprojektowany element od którego trzeba zacząć -podłużnice ramy. Na szczęście obawy o sklejalność były bezpodstawne -wszystko było dobrze spasowane. Co do podłużnic okazała się to najtrudniejsza część modelu ,ale po analizie rysunków i pooznaczaniu części jakoś się udało je skleić. W każdym razie nie ma co się zrażać, potem jest już tylko lepiej :).

Instrukcja jest dość ogólnikowa, zwłaszcza odnośnie ramy podwozia. Na rysunku niby wszystko jest pokazane, ale wiele części ma białe pola do przyklejenia innych elementów, i na ogół nie wiadomo którą stroną je przykleić. Niektóre elementy (jak np. mocowanie silnika, przekładni czy skrzyni do ramy) pokazane są bardzo ogólnie. Ale generalnie wszystkiego można się domyślić, po analizie instrukcji i zdjęć surówki większość rzeczy staje się jasna. Rysunki są ułożone w kolejności budowy modelu ,co ułatwia pracę.

Co do zgodności modelu z oryginałem nie widzę większych odstępstw. Niektóre części są uproszczone, ale moim zdaniem w większości przypadków wychodzi to modelowi na dobre. Mi bardzo podobało się że elementy które po sklejeniu nie są widoczne (silnik, przekładnie) są mocno uproszczone, co ułatwia pracę a model na tym nie traci. Pod względem zgodności z oryginałem nie podobało mi się mocowanie skrzyni i drugi przegub dźwigu -dałoby się je zrobić lepiej. Dźwig w ogóle był dość uproszczony , np.nie ma w ogóle bloku zaworów. Nie podobał mi się też kolor, moim zdaniem powinien być lekko wpadający w pomarańcz, "koparkowa żółć" :). Ale z drugiej strony sam wiem jak może się różnić kolor z drukarni od tego użytego przez autora. Zdjęcia oryginału (tego konkretnego egzemplarza) znajdują się tutaj. W modelu jest też kilka miejsc gdzie kolor nie zgadza się z rzeczywistością, i nie chodzi tu o odcień ale kompletnie inny kolor. Przede wszystkim jasnoszare koła -ja pomalowałem je na czarno, i szara burta skrzyni ładunkowej od strony kabiny (w oryginale wszystkie są żółte). Czerwone ściany w kabinie też budziły moje podejrzenia, ale okazało się że faktycznie takie są :). Ale generalnie są to mało istotne szczegóły, jakby się ktoś uparł to można to bez większego wysiłku poprawić.

Poza tym model ma kilka drobnych niedopaatrzeń. Przede wszystkim brakuje sprzęgów -ja dorobiłem je według planów z wikipedii. Oryginalnie brakuje też środkowej drabinki (tej do silnika) -jest na rysunku złożeniowym, ale nigdzie indziej w instrukcji ani na surówce się nie pojawia i w modelu nie ma do niej elementów. Za to na arkuszu szablonów z drutu są do niej metalowe barierki. Przy niektórych elementach powtarza się numeracja, ale zazwyczaj można je bez problemu odróżnić. Poza tym czarne uszczelki okien są dziwnie zaprojektowane -jeżeli mają być naklejone na ścianki, to otwory na okna są za duże, uszczelki wpadają do środka. A jeżeli mają być na równo ze ścianką, to niepotrzebnie są osobnym elementem. Jest też ciekawostka -w hamulcach jest element w kształcie koła o średnicy ok.1mm, który trzeba nakleić na tekturę 2mm i wyciąć tak, żeby powstał walec (jest ich 8). Ale podobnie jak powyżej, to też są wszystko łatwe do poprawienia szczegóły.

Początkowo planowałem skleić model w standardzie, ale wychodził tak fajnie że nie mogłem się opanować i dorobiłem kilka elementów :). Przede wszystkim dorobiłem węże, rurki z olejem do siłowników i blok zaworów. Zmieniłem lampy (chociaż to bardziej z lenistwa, a przy okazji żeby bardziej przypominały oryginał :) ) -wyciąłem w paincie klosze ze zdjęcia i wydrukowałem. Jak już pisałem dorobiłem sprzęgi i środkowe drabinki. Do tego hak dźwigu, i węże do podłączenia pneumatycznych hamulców do wagonów.

Ale się rozpisałem :). Ogólnie model bardzo mi się podobał, zwłaszcza biorąc pod uwagę że to debiut autora. Przede wszystkim duży plus za tematykę i dokładność spasowania elementów. Przydałoby się trochę popracować nad instrukcją , teraz przed przyklejeniem niektórych elementów trzeba trochę pogłówkować, ale generalnie do wszystkiego da się po jakimś czasie dojść. Niektóre elementy są moim zdaniem zbyt uproszczone, ale w większości przypadków nazwałbym tan model złotym środkiem między dokładnością odwzorowania a trudnością klejenia. Mogę śmiało polecić ten model, gdyby nie braki w instrukcji byłby dobry nawet dla początkujących modelarzy. A teraz zdjęcia:





Post zmieniony (19-11-11 20:21)

 
19-11-11 21:40  Odp: [galeria] Współczesna drezyna WM-15a ,Modelik 1:25
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Bardzo ładny standard. Gratuluję ukończenia. Warto by było uzupełnić go o choćby krótkie torowisko.

--


 
19-11-11 22:23  Odp: [galeria] Współczesna drezyna WM-15a ,Modelik 1:25
belfast 

 

Bardzo fajnie wykonany model :) ja mam planach ale to jeszcze potrwa. Dla zainteresowanych tym model podam link do zdjęć:
WM15A
http://www.fotosik.pl/u/belfast/album/1004686
WM15:
http://www.fotosik.pl/u/belfast/album/1003560
zdjęcia zrobiłem na tyłach dworca Warszawa zachodnia. Postaram się niebawem wrzucić te zdjęcia jako jedną spakowaną paczkę :)
pozdrawiam

--

Post zmieniony (19-11-11 22:24)

 
20-11-11 18:31  Odp: [galeria] Współczesna drezyna WM-15a ,Modelik 1:25
MK747 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Bardzo sympatyczny model. Ładnie go wykonałeś. Taki standard jak twój, to jest to, co mi się podoba w modelach. Mam tą wycinankę, kilka razy już ją studiowałem i napewno jest to model pracochłonny i wcale niełatwy.

 
22-06-12 17:17  Odp: [galeria] Współczesna drezyna WM-15a ,Modelik 1:25
pazdzioch 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Kurde muszę zadać to pytanie ....... jak skleiłeś ramę bo już 2 raz do niej podchodzę i ciągle pojawia mi się problem odkształcenia

 
22-06-12 18:20  Odp: [galeria] Współczesna drezyna WM-15a ,Modelik 1:25
Kofi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Jakiego kleju używasz?

--
www.kofimodels.jcom.pl - zapraszam na moją stronę internetową.
Początkujący

 
22-06-12 20:13  Odp: [galeria] Współczesna drezyna WM-15a ,Modelik 1:25
Lobo 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7


 - 3

Ahhhhh :):) Wspomnienia wracają :):) Jak zobaczyłem twoją drezynę to przypomniało mi się jak Tato mnie zabierał czasem do roboty i jeździliśmy taką drezyna czasem na robotę :)

--
_________________________________________________________
Na warsztacie ORP Wicher 1:200 Military Model 4/96

Dioramy: Polowanie na Japońską latającą łódź 1:200

Ukończone i w Galerii: JAK 1 / TK-3 / TKS / RWD 25 / Wall-E

Projekt "50latMM :
4/82 Mi-24 i Ki-43 / 1-2/84 Pancernik Potiomkin / 3/84 J2M Raiden

 
22-06-12 22:03  Odp: [galeria] Współczesna drezyna WM-15a ,Modelik 1:25
pazdzioch 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

hmmmm wikol ....

 
22-06-12 22:34  Odp: [galeria] Współczesna drezyna WM-15a ,Modelik 1:25
Kofi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Wikol jest klejem wodnym. Nie ma więc co się dziwić, że używany na dużych płatach papieru odkształci je.

--
www.kofimodels.jcom.pl - zapraszam na moją stronę internetową.
Początkujący

 
23-06-12 05:43  Odp: [galeria] Współczesna drezyna WM-15a ,Modelik 1:25
pazdzioch 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

a jaki klej polecasz ?? do tego typu rzeczy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024