FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7 
12-09-11 07:16  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Piotrze! Drobna poprawka. Informacja o numerze seryjnym samolotu pochodzi z artykułu miniRepliki (numer prawdopodobnie z poprzedniego roku bo mam wyrwaną stronę z tego czasopisma) i jest autorstwa pana Krzysztofa Sikory a rysunek wykonał pan Andrzej Olejniczak. Skojarzyło mi się z panem Olejko ponieważ mam jego książkę pt. Lotnictwo morskie w II Rzeczypospolitej. Tytuł artykułu "Rozwiązana zagadka P.11c S.Skalskiego kilka nowych uwag na temat Pzl P.11c". W artykule tym pan Sikora dowodzi jak doszedł do rozwiązania zagadki numeru seryjnego płatowca. Podaje też numer boczny 64, ale numer ten funkcjonuje już od kilku lat w literaturze (spotkałem się z nim w "Wielkiej Encyklopedi Lotnictwa") W artkule tym jest jeszcze informacja o różnych wariantach płatów P.11c co do zamontowanych wyrzutników bombowych i karabinów. Posiadam książkę Skalskiego "Czarne krzyże nad Polską"(mam pierwsze wydanie i najnowsze tej książki) i nie spotkałem się z informacją aby pan Skalski podawał iż miał samolot z numerem bocznym 66.
Nie ma problemu aby się spotkać ponieważ mieszkam w Krakowie.

Pozdrawiam!
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
12-09-11 10:27  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
Mejdej 



Na Forum:
Galerie - 10


 - 3

Piotrze przerażasz mnie :). Jeszcze nie spotkałem się z tak pozytywnym zaangażowaniem w budowaniu modelu. Na pewno przy budowie mojej 11-stki z KA będę się mocno wspierał Twoją relacją. Życzę wytrwania w budowie i z niecierpliwością wyczekuję kolejnej odsłony.
Pozdrawiam

--

 
12-09-11 23:21  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
Darek D. (Dyzio) 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 1

"Czarne krzyże nad Polską" , wydawnictwo De Facto -wydanie z 2006- odsyłam na stronę 123, rozdział-"Obrona mostów Toruńskich", gdzie Skalski napisał-"Straciłem też swoją "66", postanowiłem więc nadać mojej maszynie imię "Zosia". Wypisałem je własnoręcznie białą farba na kadłubie,..- ten fragment dotyczy okresu po 6 wrzesnia 1939, kiedy wydano rozkaz zamalowania znaków rozpoznawczych.
W pierwszym wydaniu z 1957r. Wydawnictwo MON ten fragment znajduje się na str.165.

--

"Spodziewaj się niespodziewanego..." KTOŚ ;-)))
_____________________________________________________________

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat


 
13-09-11 07:26  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Darek masz rację. Nie dawało mi to spokoju i dlatego przewertowałem książkę i znalazłem ten fragment. Tę książkę czytałem dawno temu i umknęła mi informacja o tym numerze. Kontaktowałem telefonicznie się z panem Krzysztofem Sikorą (redaktor naczelny miniRepliki) który mi wyjaśnił jak doszło do zmiany w publikacjach numeru burtowego 66 na 64. Otóż Staś Skalski dwa albo trzy lata przed śmiercią udzielił wywiadu dla francuskiego czasopisma lotniczego albo modelarskiego w którym wręcz się upierał że był to numer 64.Numer w swojej książce podał błędnie którego póżniej nie sprostował.
Co do numeru seryjnego płatowca to jeszcze podam dodatkowe informacje. W Monografiach Lotniczych Nr 36 cz.I, wydawnictwo AJ-PRESS z 1997r. na stronie 33 znalazłem taką informację, cytuję-"Podobnie tragiczny wypadek wydarzył się 7 maja 1937r. Tego dnia podczas ćwiczebnej walki powietrznej nad miejscowością Plewiska doszło do zderzenia 2 samolotów pilotowanych przez ppor. Włodzimierza Kujawskiego ze 131 eskadry (P.11c nr 8.140) i por. Aleksandra Zyskowskiego se 132 Eskadry (P.11c nr 8.66) I tym razem piloci ponieśli śmierć".Na dole strony jest dopisek-"Dotychczasowe publikacje błędnie podawały, że na samolocie nr 8.66 walczył we wrześniu 1939r. ppor. Stanisław Skalski". Na stronie 36 w tabelce jest wykaz numerów ewidencyjnych samolotów P.11 użytkowanych przez różne jednostki polskiego lotnictwa wojskowego i dla 142 Esk. są to numery P.11c : 8.6; 8.14; 8.25; 8.28; 8.30; 8.33; 8.39; 8.62. Trzeba zauważyć że numer seryjny jest z tej samej parti produkcyjnej co samolot W.Króla który znajduje się w muzeum krakowskim (8.63) i był tak samo wyposażony.
Gdybyś z których kolegów miał ochotę zobaczyć grób Stasia Skalskiego, to chętnie pokażę. Staś Skalski jest pochowany w Warszawie na cmentarzu wojskowym Na Powązkach. Na tym samym cmentarzu jest też pochowany Wacław Król, Jan Zumbach,Tolo Łokuciewski oraz Pawlikowski.

Pozdrawiam wszystkich!
Andrzej

--

Post zmieniony (13-09-11 08:10)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024