FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
30-08-11 09:00  [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Przedmiotem relacji będzie poniższy pojazd ;-).




Jak zrodził się pomysł na projekt tego pojazdu ..?
Przeglądałem relacje kolegów, którzy kleją pojazdy pancerne i malują je, pomyślałem pełen szacunek trzeba mieć ogromne doświadczenie, umiejętności by coś takiego robić. Pomyślałem może i ja spróbuję zacząłem się zastanawiać, jaki model na początku wybrać by go w miarę szybko skleić i ewentualnie w przypadku niepowodzeń malarskich nie załamać się wyrzucając go do kosza mając w pamięci np. 4 tysiące sklejonych części ;-).

Stwierdziłem, że to musi być coś prostego konstrukcyjnie, nie za dużego tak by nie „wywrócić” się na malowaniu dużych płaszczyzn no i oczywiście oryginalnego kształtem coś, czego jeszcze nie było, coś, co mam nadzieję zainteresuje początkujących i tych doświadczonych, którzy chcą się zrelaksować przy klejeniu …. i tak powstaje Mgebrov White.

Założenia projektu to:

- zadowolenie modelarza podczas klejenia modelu
- maksymalna dokładność pasowania części, mam nadzieję, że dam radę ;-)
- przemyślane rozwiązania modelarskie, które mają ułatwić klejenie (będzie o tym w trakcie)
- pudełkowa zabudowa kadłuba tak by osoby klejące w standardzie i malujące nie musiały nic podklejać z obawy przed falowaniem poszycia właściwego
-uproszczone podwozie tak by osoby początkujące potrafiły sobie szybko poradzić z nim i przejść do tego, co na początku najbardziej cieszy, czyli bryła właściwa



Poniżej kilka renderów i spora ilość zdjęć z budowy kadłuba, za co przepraszam mniej cierpliwych ;-) wyszedłem z założenia, że potem może się komuś przyda relacja, jako poglądowa instrukcja sklejania.

Sam kadłub został zaprojektowany na tekturze o grubości 1mm na tzw. wpusty, dzięki czemu można go złożyć bez kleju ;-).Numeracja części odpowiada kolejności sklejania i jest naniesiona na części tak by przy hurtowym wycinaniu nie trzeba było dodatkowo opisywać.
Na poszczególnych częściach gdzie jest to wymagany został naniesiony podwójny obrys, który informuje o granicy szlifowania danego elementu. Tam gdzie jest to istotne zostały naniesione znaczniki środka. Cześć W19** z racji swojego kształtu zostanie dodana, jako zapas.






















Pozdro :)

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
30-08-11 09:19  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Dawno nie siedziałem w pierwszym rzędzie. Wszystkiego najlepszego przy okazji, bo się zgapiłem i nie zadzwoniłem... mea culpa. Najlepszego ;-)

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
30-08-11 10:13  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Zapowiada się interesująco! Chętnie popatrzę, co z tego wyjdzie.

--
Pozdrawiam!

 
30-08-11 20:09  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Vwsmok się ucieszy, ja też - idealnie pasuje jako para do mojego Mgiebrova :)

--
http://messer.cba.pl

 
30-08-11 20:44  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
Darek_M 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

NO NARESZCIE JA CIE KRĘCĘ!!!!!

--
Niektóre opinie głoszą, że jeśli odsłucha się od tyłu płytę instalacyjną Windows XP, to można usłyszeć modlitwę do Behemota. Ale to jeszcze nic - jeśli puści się ją od przodu, to zainstaluje się Windows...

 
31-08-11 08:40  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

BeBe dziękuję za pamięć i miło gościć w relacji.

Jasiek projekt zostanie doprowadzony do końca i to gwarantuje natomiast co wyjdzie z malowania to sam jestem ciekawy ;-) i nic nie gwarantuję ;-).

Messer cieszę się, że są już dwie osoby, które będą zainteresowane tym pojazdem :).

Darku wiem wstyd tyle czasu, ale zawsze mówiłem o tym otwarcie, że mi się nie pali ;-).

Pozdro

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
30-09-11 09:00  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Czas pokazać kolejne postępy …powstał przedział strzelecki (ścięty walec), który ma być umieszczony w kadłubie ,istotna sprawa wklejamy go w szkielet kadłuba zanim kadłub zostanie oklejony poszyciem.
Z racji swoich wymiarów będzie miał w wycinance pod poszycie, które zapobiegnie zapadaniu się poszycia właściwego.
Szkielet przedziału można wykonać w takiej wersji jaką pokazuje render lub zrezygnować z pionowego krzyżaka jak kto lubi, jak mu jest lepiej i wygodniej kleić.

W następnej kolejności został oklejony szkielet kadłuba (uwaga kolejność oklejania go jest istotna i będzie ją wskazywała numeracja części) w newralgicznych miejscach gdzie boczne poszycie przodu kadłuba łączy się z poszyciem przedziału strzeleckiego dołożyłem 0.2mm długości tak by ewentualnie zniwelować niedokładności w klejeniu i połączeniu poszycia.
Osoby, które zachowają właściwą dokładność po przymierzeniu części odetną nadmiar. Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Jeszcze jedna wzmianka o szkielecie kadłuba z racji swojej pudełkowej budowy musi zostać bardzo dokładnie wycięty, doszlifowany i sklejony w przeciwnym wypadku nie zgraja nam się poszczególne części poszycia.

W kolejnym etapie kadłub zostanie oklejony wszystkimi włazami i zawiasami tak jak to widać na renderach.
Wybaczcie jakość zdjęć.























Pozdro :)

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
07-10-11 08:55  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Dziś pojawiły się wszystkie włazy,stopnie i zawiasy, które zostały zdublowane tak by osoba mniej doświadczona przy popełnieniu błędu miała możliwość zrobienia ich drugi raz.
Mam nadzieję, że to zachęci osoby początkujące do wykonania ich mimo iż są stosunkowo małe ;-) za to zdjęcia zrobiły mi się spore i wyglądają na wielkie (proszę się tym nie sugerować) ;-).
















Pozdro

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
07-10-11 19:26  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Pomysł z zapasowymi zawiasami świetny, tak samo jak zapas poszycia. Warto go rozszerzyć na inne detale potencjalnie trudne w wykonaniu. Oczywiście jak się da wstaw w wycinance zapas koloru(ów) do ewentualnych poprawek i/lub wykonania nitów

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
10-10-11 10:32  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Jhradca cieszę się, że pomysł z zdublowaniem zawiasów i dodaniem poszycia przypadł do gustu :).Staram się zaprojektować ten model tak, żeby był dla klejących go a nie odwrotnie ;-) , dlatego w modelu znajdzie a się jeszcze kilka innych udogodnień :


-zdublowane wszystkie trudne lub małe elementy

- brak białych pól pod przyklejenie wszelkich możliwych elementów na kadłubie (wszystko będzie w kolorze poszycia więc elementy do przyklejenia wycięte mniej dokładnie nie odsłonią „krzyczącej” bieli

-podział i łączenia wszystkich segmentów został zaplanowany w miejscach niewidocznych po sklejeniu lub na rzeczywistych podziałach blach

- wszystkie elementy, które tego potrzebują będą posiadały małe, podkreślam małe znaczniki środka w miarę możliwości ukryte tak by po sklejeniu nie było ich widać

-oklejki kół oraz wież będą wydłużone z zaznaczeniem teoretycznej długości mniej dokładne osoby wytną cześć z nadmiarem długości a potem przy oklejaniu dotną właściwą długość

-poszycie w newralgicznych miejscach będzie wydłużone tak by dać margines błędu

-pojawi się zapas koloru na wspomniane nity i drobne przeróbki

-elementy do dwustronnego sklejenia nie będą posiadały na drugiej stronie obrysu nie będzie trzeba się martwić o trafienie w niego po drugiej stronie

- dla osób malujących model pojawi się szablon oznaczenia wycięty laserowo lub do wycięcia samodzielnego dzięki, któremu będzie można psiknąć i załatwić sprawę bez odręcznego malowania ;-)

- model będzie posiadał obrotowe wierze strzelców

Mam nadzieję, że te powyższe punktu ułatwia klejenie modelu.

Pozdro

--

Post zmieniony (10-10-11 10:36)

 
11-10-11 08:59  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Dziś pniemy się w górę czyli wieże strzeleckie tak jak wspomniałem będą obrotowe zasługą tego jest dość ciekawy szkielet ;-).




















Pozdro

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
13-10-11 09:25  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

W dzisiejszej odsłonie wieża tylnego strzelca, powoli kadłub zapełnia się więc finał bliżej ;-).
Widoczny element z listków będzie oczywiście zdublowany i wykonany w dwóch wariantach z małych gęstych listków i z większych dla osób, które nie mają jeszcze doświadczenia w wycinaniu i klejeniu tego typu części .
















Pozdro

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
13-10-11 09:29  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Przyspieszasz Piotrek, przyspieszasz :) Moze do nastepnej Sjesty skonczysz pokraka ;)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
13-10-11 09:37  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 


Rafael w wersji białej myślę, że jest to wykonalne natomiast malowanie będzie trwało i trwało bo może z dwa razy w życiu tak naprawdę trzymałem w ręku aerograf ;-)

Pozdro

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
13-10-11 13:20  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
Krystian 



Na Forum:
Relacje z galerią - 38
Galerie - 31


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7


 - 3

Proponuję wspólnie malowanie na Sjeście a Berp będzie trzymał model ;-)

--
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire

ŁSM

 
16-10-11 19:30  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Tym razem wszystko co na dole ;-).

Krystian dla mnie malowanie będzie zupełnie czymś nowym, więc zdarzyć może się wszystko ;-) nawet na Sjeście ;-).



























Pozdro

--

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
24-10-11 09:21  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Chwilowy przestój w aktualizacji relacji dedykuję nitom ;-) na początku wydawało się, że jest ich naprawdę mało i wszystko pójdzie sprawnie, ale jak to zazwyczaj bywa okazało się inaczej :).
Na chwilę obecną zakończyłem pierwszy etap czyli sklejanie testowe, na poniższych renderach, zdjęciach wersja ostateczna tego co znajdzie się w finalnym druku (no może dojdzie jeszcze jeden mały szczegół ;-) ).
Sprawa malowania ..na to pewnie będzie trzeba trochę poczekać raz, że nie mam kompresora, buduję go od …sam już nie pamiętam od kiedy ;-) druga sprawa jeszcze nigdy niczego nie pomalowałem więc sami rozumiecie, po trzecie muszę teraz wykonać całą instrukcję z numeracją a to nie jest taka szybka sprawa. Obiecuję, że nie odpuszczę malowania i zobaczycie model w wersji finalnej.







Skromna galeria końcowa modelu testowego :)


















Pozdro

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
24-10-11 10:31  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,piękna robota,ostatnie zdjęcie miodzio ,po malowaniu będzie jeszcze bardziej urokliwe,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
24-10-11 12:22  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Bardzo efektowny a przy tym nieskomplikowany model. Nie wiem jak będą wyglądały narysowane nity ale dobrze by było aby nie były to zwykłe kółka lecz takie jak na niektórych modelach GPM-u czyli udające 3d. Ci, którzy nie mają problemów z wycinaniem i przylepianiem nitów zrobią sobie z zapasu, który przewidziałeś w wycinance albo przylepią żywiczne. Dla mniej cierpliwych lub nie mających doświadczenia/z reguły młodszych/ a nie chcących poprać modelu klejem lub farbką będzie to dobra zachęta do kupienia i sklejenia.

Może by tak zrobić otwór dla wału napędowego, bo to wtopienie się w dno/podłogę pojazdu dziwnie wygląda

Jak oglądałem relację MichałaR robiącego Putiłowa to oprócz modelu bardzo mi się podobała diorama do niego. A gdyby tak po zaprojektowaniu rozkładu części modelu i instrukcji na stronach wycinanki dało się wygospodarować jedną stronę , choćby okładki na dioramkę na kształt tej, którą zrobił MichałR ? To nie musiałby być karton, bo i tak trzeba takie elementy podkleić przynajmniej 1 mm tekturą. Wydaje mi się, że taka dioramka byłaby dodatkowym atutem modelu, szczególnie gdy są na rynku modele podobnego lub takiego samego pojazdu.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
24-10-11 12:39  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
Lazarus 



Na Forum:
Relacje w toku - 15
Relacje z galerią - 13
Galerie - 20
 

Berp - kawał solidnej, modelarskiej roboty. Biorę w ciemno...;-))

pozdrawiam,
Łukasz

--

 
24-10-11 13:32  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Ciekawy patent na uproszczenie podwozia.

--
http://messer.cba.pl

 
24-10-11 15:48  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Panowie dzięki ogromne za pozytywne przyjęcie białego modelu ;-) będzie to motywacją do dalszego działania.

Marek1 w sprawach malowania to nie byłbym takie pewien czy po malowaniu to będzie wyglądało lepiej ;-) jak znam życie to położę sprawę.

Jhradca, jeżeli nic się nie zmieni to są szanse na nity w 3D i małą waloryzację, ale o tym wkrótce jak zakończę wszystkie prace w Corelu.
Wał napędowy musi zostać tak jak jest wiem, że to jest uproszczenie ,ale podkreślam zamierzone i sprawdzone. Łatwiej jest poczatkującemu dokładnie przykleić ucięty wał do podłogi niż wkleić go w podłogę tak by nie zostały szpary w niej (sprawdziłem to ;-))
W zamyśle było dodanie w wycinance bruku, ale niestety brakło na to miejsca spodziewam się, że wydawca nie będzie chciał zwiększać liczby stron, ale w wolnej chwili pomyślę nad tym i może podkreślam może :) stworzę coś do darmowego pobrania.

Lazarus cieszą mnie Twoje słowa nawet bardzo cieszą i cały czas wracam myślami do rozmowy w Przeciszowie (dam znać jak coś).

Messer jesteś pewnie w nielicznej grupie osób akceptujących pomysł na model z uproszczonym podwoziem za co dzięki.

Pozdro

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
24-10-11 18:22  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Takie pomysły na uproszczenie sprawdzają się w przypadku kiedy nie ma dobrej dokumentacji - to po pierwsze. A po drugie - dla początkującego to znaczne ułatwienie. Samochody pancerne z tego okresu są wg mnie ciekawe głównie przez oryginalnie ukształtowane pancerze - co jest pod spodem ma drugorzędne znaczenie. Sam od dłuższego czasu w wolnej chwili dłubię po cichu przy dwóch pierwszowojennych pojazdach, do których oczywiście brak dokumentacji podwozia - prawdopodobnie skończy się na osiach wystających z pancernego kadłuba.

--
http://messer.cba.pl

 
24-10-11 18:50  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

No to wszystko jasne ;-) z podwoziem. Właśnie te ciekawe i oryginalne kształty zdecydowały o tym, że zabrałem się za ten projekt, więc w pełni podzielam Twoją uwagę na temat konstrukcji z tamtego okresu.
Messer chyba trzeba się jakoś na „priwa” zgadać, bo ja również oprócz tego modelu coś tam jeszcze dłubię w podobnych klimatach co Ty, będą jaja jak się zdublujemy :).

Pozdro

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
24-10-11 19:43  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Okiej - wysłałem maila :)

--
http://messer.cba.pl

 
24-10-11 20:05  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
gienek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Berp. Takich osób, które uwazają, że modele maja być fajne, ale dostosowane do młodziezy, ktore rozpoczynają "zabawę" z modelastwem jest więcej. Podwozie jest OK, jak i oczywiście cały model. Pozdrawiam

--
gienek

 
07-11-11 15:33  Odp: [Relacja] Samochód pancerny Mgebrov White 1:25 – projekt własny
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Przepraszam, że odpisuję dopiero teraz, ale nie maiłem dostępu do netu.
Gienek mam nadzieję, że znajdą się chętni i zbudują ten model po wydaniu :).
Dziękuje za pozytywną opinię.

Pozdro.

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024