FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
29-03-11 08:59  [R/G] Pride of Albion - Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Nie wytrzymałam.
Zaczęłam...

Kupiłam wczoraj w kiosku wyczekanego Małomodelarzowego "Dreadnoughta", zmniejszyłam go na ksero do 1/400, przeleciałam internet w poszukiwaniu zdjęć oraz inspiracji. I znalazłam takie coś:

Obraz po prawej przedstawia Dreadnoughta w Plymouth, w roku 1906/07, czyli na samym początku służby, czyli w konfiguracji z Małomodelarzowej wycinanki. Obok jakiś niszczyciel - nie wiem jaki. Postanowiłam w tej roli wykorzystać HMS "Conflict" (rok budowy 1894, wydał Dom Bumagi, skala 1/200).
Na zdjęciu po lewej z kolei urzekła mnie ogromna brytyjska bandera. Zdaję sobie sprawę, że to pewnie wynik zbyt krótkiego obiektywu, ale i tak wygląda to ładnie.

No i wczoraj nakleiłam wręgi na tekturkę... a ponieważ Ludzie Bywali orzekli, że zdjęcie zatekturkowanych wręg jest całkiem niezłym sposobem rozpoczęcia relacji, więc...


BTW. Zmniejszenie (nawet na moim podłym ksero) dobrze zrobiło pokładom - pojawiły się na nich wyraźnie widoczne cienie przy nadbudówkach, czyli tak, jak powinno być.


Głównym Konstruktorem Dreadnoughta mianował się Rudy Killer - korzystając z chwili nieuwagi zajął był dyrektorski fotel:

Dziś po południu zabiorę się za wycinanie szkieletu.

I tyle zostało z moich mocnych postanowień...

--

Post zmieniony (23-05-11 08:43)

 
29-03-11 09:08  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Kasiu,ten model będzie miał 40 cm ,wielki, co daje sporo możliwości , zastanawiałem się już nad skalą 1/600 ale,..pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
29-03-11 09:10  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

No to wystartowali:-) A mnie dopiero udało się GO kupić i zostawiam sobie tego przyjemnioaczka na trochę, trochę pózniej :-)
Więc startuję z podglądaniem :-)
Fajnie że model z MM wzbudził takie zainteresowanie, dobra cena, wydaje się sprawdzony projektant.
Pzdr

 
29-03-11 09:14  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
EDO 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

No to ja zasiadam do oglądania. Szykuje się ciekawa relacja.
Pozdrawiam Edek

 
29-03-11 09:23  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Marek, zaiste wielki model, będę potrzebowała ok. 50 cm podstawki!
Już się boję.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
29-03-11 10:46  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Już wyobrażam sobie radość Rudego K. , kiedy się dorwie do ulubionego smakołyku... nawet, jeśli będzie trochę przyduży na jeden kęs! ...tyle drobnych detali do weryfikacji/degustacji...
Pozdrowienia dla całej załogi stoczni!
A.

 
29-03-11 16:25  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
Ramolot 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Tego że pani Katarzyna zacznie Dreadnoughta jak tylko dostanie go w swoje ręce byłem pewien. Tego, że będzie to diorama w skali 1:400 - również. Nie przewidziałem tylko tematu dioramy.
Dreadnought to chyba jedyny drednot który w sposób bezpośredni zatopił wrogi okręt podwodny (rozjechał go po prostu). Na U-29 wraz z całą załogą zginął nie byle kto: sam Otto Weddigen, który 7 miesięcy wcześniej w ciągu 1 godz. posłał na dno trzy brytyjskie krązowniki pancerne, a miesiąc później jeszcze jeden krążownik.
Dreadnought wziął odwet za śmierć 1967 brytyjskich marynarzy. Sądziłem, że właśnie scenę taranowania U-29 zechce pani Kasia przedstawić.

Post zmieniony (29-03-11 16:58)

 
29-03-11 16:32  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

He he też tak podejrzewałem :) i nawet jest U35 z JSC- inny typ okretu, ale do dioramki 1/400 moglby sie nadac. Tylko ze jak to zrobic... Pokazac sam peryskop na ktory nadjezdza dziob Dr? Czy półwynurzony okret przechylajacy sie pod wpływem uderzenia? Bo w rzeczywistosci w tym momencie okret byl na głębokości peryskopowej i czaił sie do ataku na brytyjską flote odbywajacą cwiczenia...
Może jednak Autorka zmieni zdanie o temacie dioramki? :)

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
29-03-11 17:08  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

Oooo, super, super! Pierwsza relacja o Dredziu :-) Będę tu regularnie zaglądać.

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
29-03-11 22:27  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
Maverick 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Galerie - 5
 

Przynajmniej teraz ten pokład dobrze wygląda!:) Powodzenia w relacji i tej całej drutologi!:)

 
30-03-11 07:38  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Koncepcja spotkania z U-29 raczej nie będzie wchodziła w grę - model do dyspozycji jest w konfiguracji pierwotnej, a w czasie wojny D. wyglądał już inaczej - Kasia nie będzie go chyba modernizowała; więc należy oczekiwać scenki z przedstawionego wyżej obrazu.
Czuły "całusek" z U-bootem już jest zaklepany dla innej jednostki, trochę cierpliwości...

 
30-03-11 08:20  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Wczoraj złożyłam szkielet Dredzia - cud miód i orzeszki, składał się sam - umocowałam na podstawce roboczej (na pohybel Republikom Bananowymi) zaglutkowałam, przywaliłam na noc dwiema ciężkimi książkami. Rano obejrzałam - nadal cud miód, nic się nie skrzywiło, no lubię gościa po prostu!
(Gościa czyli Dredzia. Dla Pana Projektanta wyrazy należnego szacunku i poważania).

Zdjęcia specjalnie dałam takie bałaganiarskie, żeby było widać rozmiar tego potwora. Największy okręt, za jaki się do tej pory zabrałam! Dobrze, że w szafie mi się mieści...
Dzisiaj zamierzam się zabrać za pokład, czyli zejściówki, kluzy kotwiczne, etc. Zejściówki Pan Projektant zaproponował albo jako zupełnie uproszczone (narysowane na pokładzie), albo ciut bogatsze (płaskie, wydrukowane trapy wpuszczone w dziurę w pokładzie). Chyba zrobię porządne trapy ze schodkami, jak szaleć, to szaleć...

Co do wyglądu dioramki, to Andrzej już w zasadzie odpowiedział. Mam w planach scenkę z 12 stycznia 1943, kiedy to flowerka imieniem "Ville de Quebec" staranowała i zatopiła U-242. Pomyślałam, że autoplagiat to niekoniecznie jest to, czym bym się chciała zajmować ;)

Teraz trochę pofilozofuję, jeśli pozwolicie.
{Filozofowanie On}
Otóż: Dreadnought, choć zasług bojowych wielkich nie miał, był i na zawsze pozostanie Tym Pierwszym, Jedynym i Wspaniałym, przynajmniej w moich oczach. Moja pierwsza myśl, gdy komponowałam dioramkę z Dredziem: Pride of Albion. Skoro tak, to pokażę go właśnie w łopocie flag, wyczyszczonego do połysku, z wypucowaną załogą, zero rdzy. Owszem: staranował u-boota - ale nie dzięki temu stał się Dumą Anglii. Niech płynie powoli i dumnie w eskorcie niszczyciela, wspaniały flagowiec Home Fleet.
{Filozofowanie Off}

Aha: pokład i tak będę trochę cieniować ;)

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
30-03-11 20:50  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Cytat: "Teraz trochę pofilozofuję, jeśli pozwolicie."

A ja mam coś do śmiechu w tematyce morskiej, gdzies to kiedyś znalazłem:



PRAWDZIWA ROZMOWA NAGRANA NA MORSKIEJ CZĘSTOTLIWOŚCI ALARMOWEJ CANAL
106, NA WYBRZEŻU FINIS-TERRA (GALICJA) POMIĘDZY HISZPANAMI A AMERYKANAMI
16 PAŹDZIERNIKA 1997 ROKU

Hiszpanie (w tle słychać trzaski): Tu mówi A-853, prosimy, zmieńcie kurs
o 15 stopni na południe, by uniknąć kolizji... Płyniecie wprost na nas,
odległość 25 mil morskich.

Amerykanie (trzaski w tle): Sugerujemy wam zmianę kursu o 15 stopni na
północ, by uniknąć kolizji.

Hiszpanie: Odmowa. Powtarzamy: zmieńcie swój kurs o 15 stopni na
południe, by uniknąć kolizji...

Amerykanie (inny głos): Tu mówi kapitan jednostki pływającej Stanów
Zjednoczonych Ameryki. Nalegamy, byście zmienili swój kurs o 15 stopni
na północ, by uniknąć kolizji.

Hiszpanie: Nie uważamy tego ani za słuszne, ani za możliwe do wykonania.
Sugerujemy wam zmianę kursu o 15 stopni na południe, by uniknąć
zderzenia z nami.

Amerykanie (ton głosu świadczący o wściekłości): Tu mówi kapitan Richard
James Howard, dowodzący lotniskowcem USS Lincoln marynarki wojennej
Stanów Zjednoczonych; drugim co do wielkości okrętem floty
amerykańskiej. Eskortują nas dwa okręty pancerne, sześć niszczycieli,
pięć krążowników, cztery okręty podwodne oraz liczne jednostki
wspomagające. Udajemy się w kierunku Zatoki Perskiej w celu
przeprowadzenia manewrów wojennych w obliczu możliwej ofensywy ze strony
wojsk irackich. Nie sugeruje... ROZKAZUJE WAM ZMIENIĆ KURS O 15 STOPNI
NA PÓŁNOC! W przeciwnym razie będziemy zmuszeni podjąć działania
konieczne by zapewnić bezpieczeństwo temu okrętowi, jak również siłom
koalicji. Należycie do państwa sprzymierzonego, jesteście członkiem NATO
i rzeczonej koalicji. Żądam natychmiastowego posłuszeństwa i usunięcia
sie z drogi!

Hiszpanie (zupełnie lajtowo): Tu mówi Juan Manuel Salas Alcántara. Jest
nas dwóch. Eskortuje nas nasz pies, jest też z nami nasze jedzenie, dwa
piwa i kanarek, który teraz śpi. Mamy poparcie lokalnego radia La Coruna
i morskiego kanału alarmowego 106. Nie udajemy się w żadnym kierunku i
mówimy do was ze stałego lądu, z latarni morskiej A-853 Finisterra, z
wybrzeża Galicji. Nie mamy gównianego pojęcia, które miejsce zajmujemy w
rankingu hiszpańskich latarni morskich. Możecie podjąć wszelkie słuszne
działania, na jakie tylko przyjdzie wam ochota, by zapewnić
bezpieczeństwo waszemu zasranemu okrętowi, który za chwile rozbije się o
skały; dlatego ponownie nalegamy, sugerujemy wam, iż działaniem
najlepszym, najbardziej słusznym i najbardziej godnym polecenia będzie
zmiana kursu o 15 stopni na południe by uniknąć zderzenia z nami.

Amerykanie: OK. Przyjąłem, dziękuję.

Szkoda, że się na te skały nie nadzieli, to by była piękna dioramka. :-)))

--

Post zmieniony (30-03-11 21:11)

 
30-03-11 21:02  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

Hahahahaha!! Ciekawe czy Howard mówił prawdę z tą swoją flotą :D

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
30-03-11 21:08  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
ManyCalavera 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Ta anegdota to fikcja, która krąży w różnych wersjach ale ta wydaje się być najciekawsza ;-)

--

 
31-03-11 09:30  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Też ją gdzieś czytałam, tyle że w nieco innej wersji. Słodkie.

Zaś quod attinet Dredzia: z własnej winy nadziałam się na pierwszego zonka przy budowie.
Otóż kserując i zmniejszając wycinankę nie zwróciłam uwagi, że ksero obcięło mi koniuszek pokładu:

w prawym dolnym rogu - ok. 1 - 1,2 mm na końcu pokładu i fragment waterwajsa.
Dorysowałam sobie kształt pokładu ołówkiem, wycięłam, poskładałam, wycięłam otwory na zejściówki i na barbety wież (za dużo: z rozpędu wycięłam też dziurę na barbetę wieży A), nakleiłam na szkielet.

I po chwili doszłam do wniosku, że jednak wygląda to... ech... dziadowsko.
Postanowiłam raz jeszcze skserować cały pokład i nakleić go na wierzch, jako dodatkową warstwę. Już skserowałam, kleić będę dziś wieczorem. Zaś korzystając z okazji przeszlifowałam "stary" pokład na gładko papierem ściernym:


Przygotowałam też sobie elementy górnego pokładu (w wycinance zwanego "flying deck"). Wycięłam póki co dziurę pod spiralne schodki prowadzące gdzieś w głąb:


No i tyle na dziś. Teraz macie ode mnie 3 dni spokoju, jutro biorę urlop.
A tu zastępca gł. konstruktora, hrabianka Glajda, przy pracy:


--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
04-04-11 08:46  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Przez weekend prace nieco posunęły się naprzód.
Najpierw zajęłam się klapami do zsypni węglowych. Na wycinance były to po prostu narysowane szare kółka - jakieś to takie... eee... W oryginale te klapy wyglądały mniej więcej jak dzisiejsze okrągłe studzienki kanalizacyjne - wpuszczona w pokład klapa z wytłoczoną (?) w metalu kratką. Czyli żadnych klapek naklejanych na pokład... ale jak narysować ową "kratkę"?
Podeliberowałam, wzięłam ołówek 0,5 mm, schowałam grafit i końcówką powyciskałam kółeczka wewnątrz narysowanych klap. Następnie w każdy taki środeczek ostrożnie zapuściłam po małej kropelce rozrzedzonego Armor Washa:

Następnie zrobiłam szkielet flying decka:

...postawiłam ścianki nadbudówki, położyłam sam flying deck:

I zaczęłam histeryzować, bo odcienie na ksero wyszły... no, niemal jakby Dredzio był w wielobarwnym kamuflażu jakimś.
Trudno. Męska decyzja: malujemy całość.
A skoro malujemy, to i szpachlujemy styki. Wprawdzie połączyły się dość ładnie, ale skoro mogą być jeszcze ładniejsze...

I w zasadzie na tym szpachlarsko-szlifierskim etapie znajduję się do dziś. Dzisiaj rano położyłam na zaszpachlowane miejsca pierwszą warstwę farby - oczywiście jeszcze będę całość szlifować.

Co do wręgi nr 9, z którą walczył kolega Fiemat: zaiste jest ona za mała. Ja tego nie wychwyciłam, bo nie robię części podwodnej, a część nadwodna wręgi ulokowana jest akurat pod barbetami burtowych dział artylerii głównej. Owszem: na szerokość wręga nie dochodzi do burt - ale pomyślałam, że tak widocznie ma być, bo barbety.


--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
04-04-11 16:25  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

A będziesz robiła te małe dodatkowe drzwiczki i świetliki na nadbudówce czy może już je nakleiłaś, a ja po prostu jakiś ślepy?

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
04-04-11 17:09  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Będę je robiła, oczywiście że tak.
Kilka już sobie wycięłam, te będą otwarte. Resztę zrobię w pozycji zamkniętej.
Klapeczki ponaklejam, jak już wyprowadzę na gładko kadłub.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
04-04-11 17:15  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

Ja też chciałem zrobić niektóre otwarte, ale jedne dżwiry próbowałem podciąć i mi nie wyszło więc go zakleiłem tymi oddzielnymi drzwiczkami.

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
04-04-11 19:58  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Niestety, widać trochę niedokładności, za bardzo (jak zwykle...) się spieszysz!
Nie docięłaś wystających części szkielety flying decku i od razu masz wypchnięte poszycie za prawoburtową barbetą arylerii głównej!
A na tym etapie na zdjęciach bardzo widać niepotrzebne podklejenie nadburci od wewnątrz; są za grube i się rozdwajają! W tej skali wystarczyłaby pojedyncza "blacha" tylko wyretuszowana od drugiej strony, zwłaszcza, że i tak malujesz...
I jeszcze jedno: po piodklejeniu pokładu trochę zabrakło Ci burty na wysokości LW... Wiem, że i tak zalejesz to wodą, ale na razie krawędź burty niepodparta wisi w powietrzu...
pozdrawiam
Andrzej

 
05-04-11 08:19  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Z nadburciami ewidentnie dałam ciała, niepotrzebnie doklejałam ich wewnętrzne części. Wyprowadzę to, ale pancerna blacha pewnie zostanie.
Uszkodzeń poszycia FD nie widziałam, dopiero na zdjęciach wylazło.
Poza tym generalnie masz rację.

Weszłam w fazę prac międląco-ścibolących przy kadłubie. Czyli szlifowanie, przecieranie, odtwarzanie linii podziału blach i bulajów, wygładzanie et consortes. W tej chwili mam jeden wielki syf na okręcie:

Klapki ponaklejałam, zawiaski nagniotłam igłą, ale malowanie dopiero jutro.

Zabrałam się też za kluzy kotwiczne. Autor zalecał dokleić je od spodu do pokładu PRZED przyklejeniem burt: dla mnie takie rozwiązanie było zbyt trudne, więc najpierw połączyłam burty z pokładem. Same sklejki miały fajny, ładnie narysowany kształt - jeden zonk: na szerokość (grubość) były stanowczo za duże (promień koła sklejonej części o ok. 0,6 mm większy niż promień kluzy na burcie). Prawdopodobnie to mój błąd, nie odjęłam przy wycinaniu grubości papieru (ale i tak nie wiem, jak bym to miała zrobić nie psując kształtu części). Tak więc kluzy owszem wkleiłam, ale czeka mnie teraz uczciwe szlifowanie i wygładzanie wlotów i wylotów.


--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
05-04-11 11:31  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

A może na bazie tektury falistej dałoby się zrobić falki spokojnego morza? - patrząc po tych zdjęciach tak mi się głupio nasunęło.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
06-04-11 08:04  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Posprzątałam trochę syfu na okręcie. Oczywiście farba wyciągnęła na wierzch jeszcze sporo nierówności, które dalej będę gładzić.
I drabinki na nadbudówce zamontowałam. Blaszane.

Poza tym głównie zajmowałam się kluzami kotwicznymi. Zrobiłam je z drucika:

Spłaszczyłam na pilniku, ale i tak mi się nie podobają. Chyba zrobię od nowa, z papieru.
I zdjęcie ostatnie - inspektor nadzoru przy pracy:


--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
06-04-11 09:14  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

R. Kiler sie zaniedbuje... powinien był od razu skreślić te metalowe okucia kluz!
Po dokładnym wycięciu i leciutkim uwypukleniu papierowe będą wyglądały znacznie lepiej!
Pozdrawiam
Andrzej

 
06-04-11 09:16  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Killer próbował je skreślić, ale bałam się, że skreśli mi przy okazji cały okręt i postanowiłam zlecić wykonawstwo komu innemu.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
06-04-11 09:40  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

a może spłaszczyć druciki skomplikowanym i prezyzyjnym narzędziem modelarskim czyli młotkiem??

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
06-04-11 09:44  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

A może.
Ale tak czy owak - do przeróbki.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
06-04-11 10:26  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Łosiu: "a może spłaszczyć druciki skomplikowanym i prezyzyjnym narzędziem modelarskim czyli młotkiem??"
- nie sadzę, by to był najlepszy pomysł; przede wszystkim burta w tym miejscu nie jest wystarcajączo opancerzona, żeby to wytrzymać :-), zaś przedstawione okucie się zanadto zniekształci. Lepiej dokładnie i precyzyjnie wydziergać wzmocnienie z zapasowej kopii wydruku, ewentualnie potem uwypuklić na gumce i pociągnąć gęstszą farbą/klejem!
Testowałem taki zabieg na ASKOLDzie i to się sprawdza lepiej od drutu... Oczywiście, najpierw trzeba ostrożnie wyciąć samą dziurę, a potem obramowanie zewnętrzne!
Andrzej

 
07-04-11 08:22  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Poprawiłam kluzy:

Są papierowe, normalne, pogrubione ociupinkę lakierem bezbarwnym. Jeszcze je oczywiście muszę dopracować.

Złożyłam wczoraj barbety dział artylerii głównej i zamocowałam półki pod sieci przeciwtorpedowe:

Barbety są bardzo ciasno spasowane, tzn. wręgi trzeba wycinać po "wewnętrznej-wewnętrznej" linii obrysu. W dziury w pokładzie też wchodzą ciasno, za wyjątkiem wieży A, dla której dziura w pokładzie jest ciutkę za duża.

Teraz quod attinet półek na sieci. Projektant kazał je nakleić na brystol. W oryginale były to cieniutkie blaszane "parapety" z podwiniętym do dołu rancikiem:

Nie wymyśliłam, jak podwinąć rancik, zresztą mam wrażenie, że w skali 1/400 byłby to element mniej więcej grubości warstwy farby - więc zrobiłam półeczki płaskie, z cienkiego maszynowego papieru.
Jutro biorę się za malowanie pokładu.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
07-04-11 09:16  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Sądzę, że taki podwinięty rancik w zamyśle autora opracowania mógł być imitowany własnie przez pogrubienie blachy... myślę jednak, że to przesada.
Mam natomiast inną wątpliwość: okręty Royal Navy w szacie pokojowej (jak na przedmiotowym "wzorcowym" obrazie) były raczej bardzo jasnoszare. Czy farba, której używasz, Kasiu, nie jest trochę jednak za ciemna?
Pozdrawiam
Andrzej

 
07-04-11 09:20  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Zaiste farba jest dość ciemna, ale będzie jaśniejsza. To, co teraz mam na burtach, traktuję jedynie jako podkład, który docelowo wycieniuję i rozjaśnię.
Poza tym mój aparat kłamie z kolorami.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
07-04-11 09:31  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Andrzeju, ale nie nie pisałem że na modelu ;-)

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
07-04-11 09:41  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

to tylko profilaktyczna ostrożność... oczami wyobraźni ujrzałem wizję, jak Kasia, albo chociaż nie upilnowany inspektor R.K. z biura konstrukcyjnego stoczni przymierza się młotem do burty... i resztka czupryny stanęła mi dęba na głowie!
A.

Post zmieniony (07-04-11 09:42)

 
07-04-11 19:59  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
TGC 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Fajnie to wygląda.

 
08-04-11 08:19  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

No to ruszyły prace wyposażeniowe na okręcie :)
Najpierw założyłam wąskie metalowe ranciki wokół barbet - o takie jak na rysunku:

W wycinance ich nie było. Po zmontowaniu armat pewnie nie będzie ich widać, ale co mi tam. Jak szaleć, to szaleć :)

Zmontowałam frontową i rufową ściankę nadbudówki pokładu łodziowego, przykleiłam jakiegoś dziabonga na pokładzie. I oczywiście wstępnie pomalowałam pokład (jeszcze go będę rozjaśniać i porządkować).


Macie teraz ode mnie 3 dni spokoju - następny raport dopiero we wtorek.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
08-04-11 08:56  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Ale olbrzym. :-)))

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
08-04-11 08:59  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

No... zaiste olbrzym!
Wczoraj wstępnie przymierzałam go do podstawki docelowej - panel podłogowy rozmiaró pół metra na 30 cm!
Ratunku.
Gdzie ja to wstawię???

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
12-04-11 09:00  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Byłam przez weekend w Inowrocławiu, więc zrobiłam niewiele. Zaczęłam się bawić z wyposażaniem pokładów i pomostu łodziowego. Strasznie bałaganiarsko to robię, jedną klapkę tu, inną szafkę tam - w sekwencji "jak-mi-się-chce" i jak mi części podejdą na arkuszu. Na tym etapie budowy tak można.



Jak na razie najwięcej radości przysporzyło mi 18 malutkich wywietrzniczków, rozsianych dość przypadkowo po całym pokładzie. Dumna jestem, że znalazłam miejsca lokalizacji ich wszystkich :)

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
12-04-11 09:03  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Ładnie ,ładnie, ale jak dla mnie pokład za żółty,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
12-04-11 12:43  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Marek1 - jak znam Kasię, o to się nie martw...! Musiałaby ciężko zachorować, żeby zostawić taki żółciutki!!!
Najpierw jednak musi przeprowadzić dogłębną analizę widmową barwy światła na obrazie wzorcowym, uwzględnić wpływ położenia geograficznego, pory roku, dnia, godziny, układu plam na słońcu, średniostatystyczych fluktuacji zapylenia w atmosferze w funkcji siły i kierunku wiatru w przedmiotowym okresie na danym akwenie, odcieni i współczynników odbicia światła barwników stosowanych przez wiodących producentów farb stosowanych w Royal Navy etc etc etc..., a dopiero potem zacznie się zastanawiać nad doborem specyfików do podkolorowywania i cieniowania!
Andrzej

 
12-04-11 13:05  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Musiałabym zachorować i oślepnąć, fakt :)
Andrzej dokładnie opisał moją "metodę tfurczą".
Mój "wzorcowy" obraz jest tutaj:

I drugi:

Dredzio wszedł do służby w 1906, w styczniu 1907 wrócił z prób morskich i wszedł w skład Home Fleet. Myślę, żeby pokazać właśnie ten moment powrotu, czyli szare, styczniowe niebo, ołowiana woda, etc.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
12-04-11 14:08  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
mrówka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 0

Nie,no ja naprawdę jestem pełna podziwu dla Twojej "pracy tfurczej".Dla mnie okręty stanowią czarną magię.

--
////////////////////////////////////////////////
https://www.facebook.com/Modelarstwo-kartonowe-wgBeaty-338001226312995/
Zapraszam na moją stronkę.

 
12-04-11 14:32  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

mrówka: -"Dla mnie okręty stanowią czarną magię" ...
- żeby to było takie proste... "hokus-pokus", "abrakadabra, w te i nazad..." - i już...! A tu nie ma tak lekko, trzeba zakasać rękawy, stoczniowców dopilnować, krytyków na forach spacyfikować, a czasem nawet i coś skleić...
pozdrawiam
Andrzej
(od czasu do czasu młodszy pomocnik zastępcy rzecznika prasowego p.t. Autorki wątku)

Post zmieniony (12-04-11 14:36)

 
12-04-11 19:19  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
crolick 



Na Forum:
Galerie - 5
 

> Obraz po prawej przedstawia Dreadnoughta w Plymouth, w roku 1906/07, czyli na samym początku służby, czyli w konfiguracji z Małomodelarzowej wycinanki.
> Obok jakiś niszczyciel - nie wiem jaki. Postanowiłam w tej roli wykorzystać HMS "Conflict" (rok budowy 1894, wydał Dom Bumagi, skala 1/200).
O ile nie jest jeszcze za późno, to na mój laicki gust jest to typ C, a nie A, ale kłócić się nie mam zamiaru, bo destroyery RN sprzed WWI to nie moja brocha.

Tutaj powiększenie fragmentu obrazu - http://www.military-art.com/mall/images/dhm1232detail.jpg


A.

--

 
12-04-11 19:58  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Wielkie dzięki w imieniu Kasi; oczywiście, ze jeszcze nie za późno!
Najpierw musi uporać się z "Dredziem", a dopiero potem się weźmie za resztę "dekoracji". Na typach brytyjskich niszczycieli, jeszcze i pierwszowojennych, żadne z nas się niespecjalnie zna (to i tak eufemizm...); sekwencja wydarzeń była następująca: pojawił się MM, po kupnie i obejrzeniu Kasia stwierdziła, że musi go zrobić, następnie zaczęła szukać materiałów - jak go wyeksponować... Wpadł w ręce obrazek - i urzekł! Zaczęła szukać otoczenia - pojawił się na horyzoncie CONFLICT, a do tego oryginał trafił się w "łupach" z Inowrocławia... Dokładnie ten sam, czy nie, i tak była szczęśliwa, że znalazła sie wycinanka czegoś choć podobnego do "obiektu" z obrazu!
Oczywiście, jeśli znalazłyby się dokładniejsze materiały, np. rysunki, czy choć lista różnic między tymi jednostkami, będziemy oboje BARDZO wdzięczni! Ze zgrubnego podobieństwa sądząc, możliwe będzie przynajmniej upodobnienie CONFLICT-a do tego, co trzeba...
Jeszcze raz dziękuję!
P.s.
Nie masz przypadkiem większego skanu całego obrazu? Kawałek, który przytaczasz, jest po prostu piękny; Kasia pokazała po prostu wszystko to, co znalazła i więcej nie ma...
Pozdrawiam
Andrzej

 
13-04-11 08:45  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Andrzej - zerknij tutaj:
Military Art Prints
Poza tym niniejszym mianuję Cię moim oficjalnym rzecznikiem prasowym. Każdy musi zarobić na swoją miseczkę whiskasa.

Na Dredziu dalej bawiłam się detalami. Włazy na pokładzie łodziowym (jedna klapka krzywo przyklejona, wiem), dwie paćnięte na czarno wyciągarki obok włazów, trzy małe pudełeczka nadbudówki rufowej (jedno trochę wymęczone, ciasno tam było).


Pojawił mi się pierwszy zonk. Mianowicie:
1. Dredzio uzbrojony był w 27 dział 76 mm,
2. W wycinance są 22 sztuki w/w dział,
3. Pan Projektant pisze o 10 sztukach montowanych na pokładzie łodziowym oraz o 8 zaślepkach ZAMIAST w/w dział na pokładzie rufowym i dziobowym.

Pytanie do znawców:
dlaczego w wycinance nie ma wszystkich dział? Czyżby w 1907 roku Dredzio jeszcze ich nie miał?
Z wielką chęcią zrobiłabym wszystkie...

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
13-04-11 08:57  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

...taak... ale miło by było zobaczyć więcej w tej jakości...
- "mianuję Cię moim oficjalnym rzecznikiem prasowym" - nie czuję sie godnym takiego awansu, ale... KU CHWALE KARTONU!!!
Pozdrawiam
Andrzej

Post zmieniony (13-04-11 09:01)

 
13-04-11 15:03  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

dlaczego w wycinance nie ma wszystkich dział? Czyżby w 1907 roku Dredzio jeszcze ich nie miał?
Z wielką chęcią zrobiłabym wszystkie...


A później miał już wszystkie, czy nigdy ich nie zamontowali? Z tego co wiem usuwanie lub przenoszenie dział artylerii średniej i lekkiej znajdującej się w okolicy pokładu dziobowego było dość częstą praktyką. Powodem było zalewanie tychże dział przez wodę podczas sztormowej pogody i w rezultacie częste awarie.

--
pozdrawiam
Piotr


 
13-04-11 15:07  Odp: [R] Dreadnought, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

W "Anatomy of the Ship" są rysunki (rzuty boczne) pokazujące działa na pokładzie rufowym. Na dziobowym nie umiem ich wypatrzeć, na zdjęciach też nie.
One faktycznie są ulokowane tak, że podczas sztormu byłyby dokładnie zalane wodą, więc rozumiem, że je chowano.
No nic. Zrobię tak: poszukam na wycinance miejsca na wszystkie zaplanowane przez projektanta działa, zobaczę, ilu brakuje, i pomyślę, co z tym zrobić.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024