FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 27Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
13-03-11 11:23  [Relacja] USS "Gambier Bay" Military Model 1-2/2003
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Witam!
Na początek przedstawię się wszystkim, którzy jeszcze nie mieli okazji mnie poznać. Na imię mam Łukasz, pochodzę z małego miasteczka Brzozów na Podkarpaciu, a obecnie od paru lat mieszkam w Rzeszowie. Modelarstwem kartonowym zajmuję się od połowy lat 90-tych.
Na prośbę Słoneczka postanowiłem uruchomić relację z budowy amerykańskiego lotniskowca eskortowego z II wojny światowej USS „Gambier Bay” wydawnictwa Military Model.



Wydanie to przedstawia okręt w kamuflażu z marca 1944 roku. Będzie to moja pierwsza relacja dlatego proszę o wyrozumiałość oraz ewentualne sugestie co do sposobu jej prowadzenia. Jako że nie była ona wcześniej planowana, w telegraficznym skrócie opiszę budowę kadłuba oraz pokładu startowego. Z góry przepraszam za jakość zdjęć, ale robiłem je na użytek własny tym, co w danej chwili miałem pod ręką, obiecuję się jednak poprawić. Ze względu na notoryczny brak czasu model buduję już dość długo i z przerwami na mniej czasochłonne modele dlatego zapewne wiele wody jeszcze w Wisłoku upłynie nim go skończę, nie mniej jednak chciałem pokazać swoje dotychczasowe dokonania w nadziei, że relacja dostarczy mi sporo cennych porad ze strony bardziej doświadczonych kolegów, pomocnych w dalszej budowie tego efektownego modelu.

Na początek wykonałem szkielet kadłuba, klasyczny tekturowy plus wzmocnienie podposzyciem, które to wykonałem po części z tekturki „piwnej” (co zresztą widać). Jako że nie miałem jej za wiele, a i kupić nigdzie jej nie mogłem pozostałą część wykonałem z tej samej tektury co resztę szkieletu. Jej formowani było nieco trudniejsze ale po odpowiednio długim męczeniu udało się dopasować. Drobne fragmenty uzupełniłem balsą, a następnie wszelkie luki szpachlą modelarską. Całość została polakierowana lakierem akrylowym oraz zeszlifowana (czynność powtórzona trzykrotnie). Poniżej efekty tejże pracy.



W następnej kolejności wykonałem hangary



Całość została “przykryta” balsą grubości 1mm. Prostokątne otwory to efekt pierwotnego zamierzenia wykonania zdejmowanego pokładu. Pomysł ten jednak zarzuciłem w obawie przed niszczeniem modelu przy tego typu manewrach.



Tak uformowany kadłub okleiłem elementami poszycia burt.



Keson pokładu startowego wykonałem z dwóch listew balsy grubości 1mm, pomiędzy które wkleiłem szkielet wykonany z tektury grubości również 1mm. Gotowy keson okleiłem odpowiednim pokryciem, po czym wykonałem ożebrowanie dziobowej i rufowej części pokładu startowego.



Obecnie budowa modelu nieco przystopowała ze względu na budowę Bryzy, która zresztą jest już na wykończeniu, a zatem wkrótce nastąpi wznowienie prac przy owym modelu, dlatego też postanowiłem zamieścić post już teraz aby przed „powrotem” uzyskać jeszcze ewentualne porady dotyczące dalszej budowy.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
13-03-11 11:26  Odp: [Relacja] USS
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 54


 - 11

Od razu zasiadam :)
Miałem okazję oglądać model na żywo, i sprawia baaardzo dobre wrażenie :)
A z tą tekturą to dowód że to piwkowy model ;)
--

Post zmieniony (13-03-11 11:27)

 
13-03-11 20:14  Odp: [Relacja] USS "Gambier Bay" Military Model 1-2/2003
OGGO 



Na Forum:
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 5

Witam
wybrales sobie ciekawy temat,te wzmocnienia robia wrazenie.Kiedys po ukazaniu sie tego lotniskowca udalo mi sie nawet go skleic,oczywiscie nie taka technika jaka pokazujesz ,jak do dzisiaj poszycie sie niepozapadalo.Bede do Ciebie zagladal,bo lotniskowce to moja ulubiona klasa okretow.Pozdrawiam i zycze powodzenia w budowie.

--
W stoczni......wloski pancernik Roma GPM

 
20-03-11 15:07  Odp: [Relacja] USS
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Cieszę się że relacja spotkała się z zainteresowaniem, będzie to na pewno motywujące do dalszych działań.

W między czasie popełniłem pierwszą partie samolotów pokładowych. Jako że będzie ich sporo, (12 Avengerów i 18 Wildcatów) postanowiłem ich budowę rozpocząć już na początku budowy modelu aby później nie zabrakło zapału do zbudowania całego dywizjonu. Oto kilka fotek:

Zdjęcie grupowe pierwszego klucza Avengerów ...



... zbliżenie na egzemplarz o numerze taktycznym B2 ...



... i ponownie zdjęcie grupowe w towarzystwie egzemplarza B12 w wersji 2D



Na koniec dodam jeszcze że modele samolotów opracowane są na bardzo wysokim poziomie,a ich budowa to czysta przyjemność, nie miałem jak dotąd nawet najmniejszego problemu z pasowaniem czy modelowaniem części.

--
Na warsztacie:
PZL M-28B "Bryza"
USS "Gambier Bay" (CVE-73)

Ukończone:
PZL P-8/I, PZL P.11c, Curtiss XP-55 Ascender, PWS Z-17 Sęp I .

Post zmieniony (20-03-11 17:54)

 
27-03-11 20:08  Odp: [Relacja] USS "Gambier Bay" Military Model 1-2/2003
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Witam ponownie. Przed dalszą budowa postanowiłem dorzucić jeszcze kilka fotek obnażających błędy dotychczas wykonanych prac.

Pierwsze przykre niespodzianki spotkały mnie już przy oklejaniu burt, zarówno na dziobie jak i na rufie konieczny był retusz:



Zadowolony z elegancko wykonanego kesonu pokładu przystąpiłem do jego oklejenia i tutaj pojawiła się kolejna przykra niespodzianka, keson był nieco dłuższy od swojego poszycia, ponadto otwory w ożebrowaniu wyszły nieco postrzępione, ale jako że na żywo nie wygląda to aż tak drastycznie postanowiłem nie poprawiać tego na siłę aby nie zawalić sprawy dokumentnie.



Co do problemów z długością pokładu, w instrukcji modelu widnieje informacja że mogą wystąpić tego typu problemy jeśli model będzie przechowywany w różnych temperaturach gdyż papier zmienia swoją objętość. Ja w trakcie jego budowy już 3-krotnie zmieniłem lokal więc może to było przyczyną.

Na koniec tejże wyliczanki zdewastowane ożebrowanie galeryjki na boku kadłuba, to jeden z głównych powodów, dla którego zarzuciłem pomysł zdejmowanego pokładu startowego, teraz trzeba będzie owe elementy wymienić z rezerwy koloru.



To tyle jeśli chodzi o jakieś poważniejsze gafy z mojej strony na tym etapie budowy. Wkrótce relacja mam nadzieję ruszy do przodu jako że odkurzyłem model i biorę się za wyposażenie dziobu i rufy okrętu i tutaj prośba co OGGO, byłbym bardzo wdzięczny za jakieś fotki dziobu Twojego modelu lub oryginalnego okrętu. Chodzi mi konkretnie jak porozmieszczane są wszelkie łańcuchy i olinowania gdyż chciałbym uzupełnić model o tego typu detale, a jako że nie mam doświadczenia w budowie okrętów nie chciałbym dokonać nieopatrznie jakiegoś SF. Sam znalazłem parę fotek ale akurat wglądu na jego dziób nie udało mi się dopaść.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
03-04-11 14:10  Odp: [Relacja] USS "Gambier Bay" Military Model 1-2/2003
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Witam ponownie. Tak jak nadmieniłem w poście wyżej wziąłem się za wyposażenie dziobu i rufy budowanego modelu. Na chwile obecną niema tego wiele ale korzystając z wolnej chwili wrzucam parę fotek tego co zrobiłem



Tytułem komentarza:
- na pierwszym zdjęciu widać nieco sfatygowane otwory, na żywo oczywiście aż tak dramatycznie nie wyglądają, ale na potrzeby kolejnych detali tego typu zaopatrzyłem się już w nowe igły lekarskie, dzięki którym tego typu zabiegi powinny wyjść bardzie estetyczne.
- "słupki" należało wykonać ze zwiniętych pasków kartonu, ja wykonałem je z odpowiednio przeciętych i pomalowanych wykałaczek
- ostatnie zdjęcie nie wymaga komentarza: wyciąłem, wyretuszowałem i teraz trzeba toto przykleić w odpowiednie miejsca.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
03-04-11 21:46  Odp: [Relacja] USS "Gambier Bay" Military Model 1-2/2003
Tomasz 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Ładne te samolociki, a jeśli idzie o błędy to nie od razu Kraków zbudowano.

 
03-04-11 21:54  Odp: [Relacja] USS "Gambier Bay" Military Model 1-2/2003
Piotrek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Wiesz, fajnie Ci to wychodzi. Twoje samolociki to chociaż większe są - ja w tej chwili męczę się nad 7 samolocikami w skali 1:300 i mam tylko wycięte części. Wytrwałości przy następnej partii.

 
03-04-11 22:10  Odp: [Relacja] USS "Gambier Bay" Military Model 1-2/2003
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Za to jest ich w sumie 30, dlatego zacząłem ich budowę już na początku żeby na koniec zapału nie zabrakło jak już okręt będzie stał gotowy.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
10-04-11 16:39  Odp: [Relacja] USS "Gambier Bay" Military Model 1-2/2003
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Kolejna odsłona i kolejna choć niewielka porcja detali wyposażenia pokładu dziobowego i rufowego. Z przykrością stwierdzam że najlepiej wyszedł mi ... ten pierwszy



Wszystkie "słupki" i "wałki" które autor opracowania przewidział jako ciasno zwinięte paski papieru tradycyjnie wykonałem z przyciętych wykałaczek (cz.43 i 44) oraz wkładu do długopisu (cz. 38). Niestety otwory w cz. 38 pozostawiają wiele do życzenia, nie pomogła nowa ostra igła lekarska, nasuwa się więc stare porzekadło: "złej baletnicy itd. ...", ale cóż człowiek uczy się na błędach, głowa do góry i jedziemy dalej.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 27Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024