FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
10-02-11 12:25  [Relacja/Galeria] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Witam wszystkich!

Po ukończeniu "Kate" przyszedł czas na kolejny projekt. Tym razem po nożyczki poszedł model legendarnego śmigłowca z wojny wietnamskiej, a mianowicie UH - 1 Iroquois popularnie zwanego "Huey". Model z wydawnictwa Fly Model, jest to bodajże drugie wydanie, przerysowane komputerowo, autorem opracowania jest Zbigniew Sajdak. Model prezentował się całkiem sympatycznie, ładnie rozrysowany i bardzo szczegółowy. Można wykonać wiele ruchomych części, m.in drzwi, ruchome działka i oczywiście wirnik i śmigło ogonowe.
Po dokładniejszej analizie rysunków mam trochę wątpliwości co do wykonania niektórych podzespołów, mam wrażenie, że jest trochę za mało rysunków montażowych, opis też nie wszystko wyjaśnia, no nic, podczas budowy pewnie wiele rzeczy wyjdzie. Buszując w internecie za zdjęciami modelu i relacjami, udało mi się kilka znaleźć, jednak nie rozwiały one moich wszystkich wątpliwości, ciężko również znaleźć zdjęcia dobrze sklejonego modelu. Moim założeniem jest wykonanie modelu w standardzie, bez waloryzacji, mam jednak w planach nieco uplastycznić niektóre elementy, nadać im większego realizmu, mam na myśli m.in wstawianie siatek i jeszcze kilka bajerów. Koniec gadania, trzeba kleić.

Oczywiście na początek szkielet.



I pozostałe elementy, które mam już przygotowane złożone "na sucho"



Narazie tyle, póki co wszystko w miarę dobrze pasuje, poza kilkoma drobnymi błędami, z którymi można sobie łatwo poradzić.

--

Post zmieniony (23-01-14 20:46)

 
10-02-11 12:29  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Czekałem na tą relację. Życzę powodzenia w budowie!

--
Pozdrawiam!

 
10-02-11 12:37  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
biket26   

Biorę chipsy w łapkę, siadam na kanapkę, oglądam i kibicuję, bo może kiedyś sam go zbuduję ( od pół roku leży na półeczce i już zaszedł kurzem troszeczkę:*)
Trzymam kciuki i pozdrawiam!.

--
Każdy modelarz jest nałogowcem. Lecz nie każdy nałogowiec jest modelarzem :*)

Ukończone: GPM W-3WA Sokół 0516

W planie: MIG-15, MIG-21, MIG-23, MIG-31, SU-7, SU-9, SU-30, SU-34,SU-39, SU-47, F-14, F-15, F-16, F-18, F-18 SUPER HORNET, F-22, F117, C-130,LECLERC, BWP-2, HUMMER, ABRAMS, CHALLENGER, MERKAVA :)

 
10-02-11 12:39  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Szykuje się całkiem spory modelik, oczywiście kibicuję jakżeby inaczej. Pozdrawiam.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
10-02-11 13:21  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Musisz liczyć się z kilkoma kfiatkami, czeka cię sporo roboty:) powodzenia

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
10-02-11 13:24  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

ReVan_1991 - Jakie "kfiatki" masz na myśli?

--
na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 
10-02-11 14:15  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Witam

Kiedyś myślałem nad tym śmigłowcem. Także będę często zaglądał do Twojej relacji.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
10-02-11 14:27  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

I ja będę zaglądał tu regularnie:-)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
10-02-11 14:33  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

ciężko podobno okleić nosek tą częścią czarną ze znaczkiem palyboya i chyba bedzie troche szlifowania wręg, aby spasować oklejkę, tyle pamiętam z opowieści kolegi który go kleił

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
10-02-11 17:11  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

Ja go mam, będę kleił, mam zdjęcia z żywca jak byłem, moge podesłać:)

--

Skończone:
A6M3 Zero, DH-82A Tiger Moth, DHC-1 Chipmunk, P-39N Airacobra, PWS-3, PZL-101 Gawron, Me-1101, P-51B Mustang, F4F Wildcat, PWS-3b, Westland Whirlwind Mk.I,

Na warsztacie:
Ki-43-II Kai Hayabusa

 
10-02-11 17:13  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

air_22 - Tak, byłbym wdzięczny, wrzuć na maila.

--
na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 
10-02-11 17:34  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
DaFiX 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 5


 - 1

Tak mialem problemy ale możliwe że tylko z mojej winy.
Największy problem miałem ze sklejeniem właśnie tych listków z logiem playboy.
air_22 mógłbym też poprosić, może okaże się iż to mój?

--

Post zmieniony (10-02-11 17:51)

 
10-02-11 20:19  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

air_22- jeśli byleś w żywcu,to w tym roku też pewnie będziesz, to się pewnie miniemy gdzieś:P

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
10-02-11 20:35  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
MarcinekZ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

Co do przodu UH to trzeba się tylko przyłożyć do dobrego ukształtowania listków i wszystko będzie pasowało.
Co do retuszu to ja zastosowałem do szarości: Pactę A94 jest w 99% pasująca. Problemem jest dobranie koloru poszycia. Farba drukarska zastosowana w tym modelu ma różne odcienie w zależności od światła. Po wielu próbach z różnymi farbami wpadłem na pomysł wymieszania tuszy kreślarskich (żółty, zielony, brązowy i czarny), które nastepnie wymieszałem z wodorozcieńczalnym lakierem bezbarwnym.
Co do pasowalności części to radzę przymierzać dwie trzy części do przodu. Ja dzięki temu w porę zauważyłem, że zabraknie mi milimetra poszycia nad górnymi oknami.
Generalnie model dla cierpliwych (ja swój kleję już piąty rok ;-)

Jak będziesz potrzebował jakiegoś elementu (zwłaszcza wnętrza) to daj znać mam 5 prawie kompletnych egzemplarzy.

--
..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___

 
11-02-11 00:44  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Witam!
Dziś zająłem się "noskiem" modelu. Przy użyciu wybijaków wyciąłem zaczernione koła w częściach 3f i 3g, które miały imitować... No właśnie nie bardzo wiem jak to opisać, w każdym razie nie powinno ich tam być, a pozbycie się ich na pewno bardziej urealni wygląd modelu. Większym wyzwaniem będzie cięcie poszczególnych wręg które znajdują się za tymi elementami, jeszcze dwie muszę przerobić, a mianowicie wręgi 1m. Przerobione wręgi dla usztywnienia zalałem SG.



Sam kadłub zyskał dziś podłogę i ścianę tylną kabiny.



Narazie tyle;)

MarcinekZ - Będę miał na uwadze Twoją propozycję, ale mam nadzieję że nie skorzystam. Co do farbek to od wielu lat retuszuję plakatówkami, łatwo się je miesza no i najważniejsze jest to, że są tanie.

Dziękuję wszystkim za rady i kibicowanie, obiecuję dam z siebie wszystko!

--
na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 
11-02-11 09:21  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Masz tu zdjęcia przodu kadłuba. Akurat jesteś na tym etapie, więc może Ci się przydadzą.



--
Pozdrawiam!

 
12-02-11 23:04  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Witam ponownie!

Prace nad modelem postępują dość powoli, szczerze to nie zdawałem sobie sprawy, że aż tak będzie to pracochłonny model. Przez ostatnie dwa dni skończyłem część szkieletową "noska", szkielet dołu kadłuba, mocowanie płóz, same płozy, a także zacząłem powoli oklejać model poszyciem. Ale po kolei:

Nosek.

Było trochę zabawy z wycinaniem wręg, ale myślę że wysiłek był wart swojej ceny, a w zasadzie efektu, całość będzie jeszcze dokładnie przeszlifowana i wyretuszowana do końca. Mierzyłem również oszklenie [mam gotowy zestaw do modelu] i wszystko w miarę pasuje.




Spód kadłuba.

Tutaj nie było większych problemów z wręgami, wszystko ładnie pasowało, a wszelkie naddatki zeszlifowałem. Wkleiłem również mocowanie płóz. wszystko wyretuszowałem. Mogłem zatem przystąpić do montażu poszycia spodu. Przed retuszem kilka razy sprawdziłem czy wszystko się ładnie zgrywa, nie było z tym większych problemów i mogłem przykleić pierwsze dwa fragmenty poszycia.




Płozy.

Jako że model musi jakoś stać, żeby nie leżał "na brzuchu" wziąłem się za montaż płóz. NO i trochę nawaliłem... Nie lubię zwijać takich elementów i najczęściej źle mi to wychodzi, tutaj sukces jest że tak powiem połowiczny. Belki poprzeczne wyszły dość dobrze, natomiast same płozy już nie za bardzo. Wszystko będzie oczywiście uzbrojone drutem, ale na razie nie posiadam odpowiedniego [muszę zakupić spinacze biurowe;)]. Całą konstrukcję płóz chyba jeszcze delikatnie podretuszuje, bo nie podoba mi się to co wyszło.



Na obecną chwilę tyle. W najbliższym czasie pewnie okleję do końca spód kadłuba i wykończę płozy, co by model nie leżał na owym "brzuszku".



Mam również pytanie, jako że nie jestem wprawiony w używaniu Butaprenu, chciałbym zapytać kolegów, jaki jest najlepszy. Wcześniej miałem klej z firmy "Dragon" no i był całkiem niezły, dzisiaj zakupiłem klej z firmy "Gust Pol" no i muszę przyznać, że jest taki sobie. Kolejne pytanie jest takie, jak najlepiej nanosić Butapren, czy na obie klejone powierzchnie, czy na jedną. Przepraszam, bo jest to dość szkolne pytanie, ale po prostu jest to mój drugi model przy którym stosuje budasia.

Pozdrawiam!

--
na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 
12-02-11 23:27  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

ja na tym z gust pla jade od 5 lat, trzeba 2 powierzchnie posmarować

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
12-02-11 23:33  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Od paru lat kleję właśnie tym klejem, który pokazałeś na zdjęciu i bardzo go lubię. Nie brudzi, a ewentualne zabrudzenia łatwo usunąć. Podklejam nim elementy na karton i używam go przy większości prac przy modelu - segmenty kadłuba, klejenie na styk, duże powierzchnie, itd.
Jeśli nałożysz go na obie klejone części to szybciej "złapie",sklei od razu; jeśli na jedną będziesz miał większą możliwość manewrowania elementem, dopasowania.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
12-02-11 23:59  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
greg   

Witam.
Ja do klejenia używam głównie butaprenu. Klejąc nim smaruję obie powierzchnie i po odczekaniu aż przeschnie, dociskam do siebie sklejane częci. Tutaj cenna rada, po tym nie można już zrobić korekty we wzajemnym ułożeniu części , gdyż grozi to rozerwaniem/uszkodzeniem, np. poszycia !
W razie konieczności, można rozłączyć sklejone już razem częsci ( smarując delikatnie spoinę) za pomocą np. "patyczka do uszu" nasączonym rozpuszczalnikiem, który rozpuszcza butapren (rozpuszczalnik uniwersalny , dawna nazwa: Bisol lub Birol).
Natomiast który lepszy?, sorry ale nie mam rozeznania.
Pozdrawiam i kibicując niejako z ukrycia, życzę powodzenia, wytrwałości i ukończenia modelu !

 
07-03-11 22:31  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Witam po dłuższej przerwie!
Niestety prace nad modelem ostatnio nieco się zatrzymały. Powodem tego jest pisanie magisterki, praktyki w sądzie w Lublinie no i stąd cierpię na ustawiczny brak czasu. Udało się zrobić niewiele, przybył jeden fragment poszycia i szyny drzwi. Póki co bez problemów. Mierzyłem również już boczne poszycie, wydaje się, że nie powinno większych komplikacji z pasowaniem.



Niestety narazie tyle.

--
na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 
24-05-11 23:54  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Witam!
Pora na kolejny update po przerwie spowodowanej pisaniem magisterki, jeszcze obronić się i zacznie się proza życia;)
Wracając do modelu, zmontowałem resztę szkieletu kadłuba, pozostało jeszcze szlifowanie i pasowanie, co będzie napewno najtrudniejszym etapem budowy. Mierzyłem dziś wstępnie poszczególne elementy i nie jest źle. sporym wyzwaniem będzie poprawne zamontowanie poszycia dachu, noska i wklejenie oszklenia. No nic, trzeba walczyć;) A teraz zdjęcia.





Póki co bez większych problemów. Jest niestety sporo nieścisłości w rysunkach, nie zgadza się czasami grubość kartonu, np. podłogi i dachu kabiny, z rysunków i opisu nie wynika jaka powinna być grubość tektury. Nie wiem też za bardzo jak montować "futryny" drzwi, również z rysunków to nie wynika. Słupki boczne mają zbędną wypustkę na dole, którą według mnie należy odciąć. Autor nie uwzględnił również grubości oszklenia, no chyba, że mam zły pomysł jego montowania. Czeka mnie masa szlifowania i glutowania słabszych elementów.
Mam nadzieję, że teraz będą częstsze aktualizacje wątku.

Pozdrawiam!

--
na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 
10-08-11 12:08  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Witam!
Myślę, że najwyższa pora, aby odświeżyć nieco relacje i przedstawić postęp prac, ponieważ ostatnio "trochę dłubałem";)
Okleiłem poszyciem tylną część kadłuba, wszystko w miarę dobrze pasowało, tylko zastanawia mnie fakt dlaczego w górnej części poszycie wyszło mi za długie o ok. 1,5 mm na stronę. Może to wynikać z jakiejś nieścisłości w opracowaniu, lub z tego że za bardzo wyszlifowałem wręgi, ale ta druga możliwość jest raczej wątpliwa... Poniżej zdjęcia:




Skleiłem również płozy śmigłowca. Nie jest to jeszcze ich ostateczne wersja, muszę je jeszcze dokładnie wyretuszować. konstrukcja jest oczywiście uzbrojona drutem, łączona na SG.




Zająłem się również elementami wnętrza, tablicą przyrządów, konsoletą i pedałami. Mam pewien problem z właściwym rozmieszczeniem elementów 5b1,2,3, instrukcja nie pokazuje gdzie konkretnie należy przykleić odpowiednie paski, a linii przerywanych jest za dużo, w stosunku do czarnych paseczków. Nie mam na razie pomysłu gdzie co przykleić.




Póki co tyle, ale mam nadzieję, że pod koniec tygodnia uda mi się wrzucić kolejne zdjęcia. Teraz przede mną chyba najtrudniejszy etap, oklejenie noska, dachu, no i oczywiście wnętrze.

Pozdrawiam!

--
na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 
10-08-11 23:29  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
Wojtu 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Hej
Tomcat, ze zdjęć widzę, że sklejasz kolejne wydanie tego modelu.
Ja mam gdzieś w szafie zakopane pierwsze, a przy okazji wpadły mi w łapy skany pierwszego wydania - tam jest to troszkę, moim zdaniem, jaśniej przedstawione na części - sklejasz dłuższe paski na krzyż i krótsze wzdłuż osi śmigłowca - po 1 z każdej strony "krzyża"
Mam nadzieję, że będzie pomocne:


A tu wygrzebane w sieci - może też się przyda
Klik

Pozdrawiam

--
Skończone: Me-109G2/trop (MM 3/2007), Sea Harrier FRS1 (KA 4-5/98)

 
11-08-11 15:31  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Zdjęcia na pewno się przydadzą. Kapitalny album, a co do osłony tablicy to tak myślałem, głównym problemem są części 5b2 i 5b3. Jak na moje oko ich miejsce jest chyba po bokach osłony.

--
na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 
11-08-11 17:18  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
Wojtu 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Zgadza się, 5b2 i 5b3 powinny znajdować się z boku, ale nie tak jak sugeruje wycinanka - ukośnie w "V", tylko równolegle do siebie.
Może ten obrazek wyjaśni o co chodzi:)

--

Post zmieniony (11-08-11 17:22)

 
14-08-11 00:29  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Kolejna, niewielka porcja fotek z dziś. Wykonałem tablice przyrządów i jej osłonę, Wykorzystałem zdjęcia, które zamieścił Wojtu, wielkie dzięki za nie, rozwiały wiele wątpliwości. Zrobiłem również drugi komplet pedałów. Poniżej zdjęcia.




Na razie to wszystko.

Post zmieniony (26-09-11 19:13)

 
22-01-13 21:30  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Po prawie półtorarocznej przerwie ruszyły prace nad śmigłem:) Tak długa przerwa spowodowana była innym projektem, który czeka na pierwszy lot. Oto sprawca przestoju:



Teraz przyszedł czas na skończenie "Irokeza".
Przez ostatnie dni prace poszły dość mocno do przodu. Skleiłem nosek, chyba jedną z najtrudniejszych części tego modelu. Sama siatka "noska" jest dość dobrze zaprojektowana, przy klejeniu nie było większych problemów, jedynie dolna krawędź okazała się nieco za krótka. Część przed sklejeniem dokładnie uformowałem i wyobliłem. Listki klejone były na sklejkach od spodu, po wyschnięciu jeszcze dokładnie cały "nosek" przetłoczyłem. Część została również wstępnie wyretuszowana. Z dolną częścią noska nie było również problemów przy klejeniu. Schody zaczęły się w czasie mierzenia całości do modelu... Szkielet nijak nie pasował do uformowanej części. Problem również pojawił się z mocowaniem oszklenia. Całość nie bardzo chciała pasować, dlatego musiałem dość mocno szlifować wręgę, o którą opiera się góra noska. Po spasowaniu całości, udało się nosek poskładać "do kupy". Zestaw oszklenia niestety nie jest idealny, wydaję mi się że okna noska są zbyt mało wyoblone, stąd też dolna krawędź góry noska nie przylega idealnie... Postaram się coś jeszcze z tym zrobić, bo i tak czeka mnie ostateczny retusz tej części modelu. Poniżej efekty prac:



Po "nosku" przyszła kolej na dach modelu.
Przeglądając zdjęcia sklejonego Irokeza z innych forów, doszedłem do wniosku, że poprawne sklejenie okien nad pilotami również może być problematyczne. Nie myliłem się. Poszycie dachu dość ładnie pasuje w tylnej i centralnej części, problem pojawił się przy oknach. Nie wiem, czy to moja wina, czy opracowania, ale rama okien jest zdecydowanie za wąska, przez co nie można zastosować wewnętrznych oklein okna, ponieważ linia wręgi nie pokrywa się z poszyciem... Zrezygnowałem z tych oklein i wyretuszowałem wręgi, widoczne przy ramie okna. Bardzo ważne jest poprawne uformowanie części dachu przed sklejeniem. Podsufitkę przedziału załogi wkleiłem po sklejeniu dachu, co okazało się dobrym pomysłem, mimo, że się mocno przy tym nagimnastykowałem. Sama podsufitka w przedniej części okazała się za długa o jakieś 1,5mm, przez co nie zgrały mi się ramy okien, odpowiednie docięcie zażegnało ten problem. Przygotowałem także miejsce na oś wirnika głównego.



Obecnie pracuje nad wnętrzem modelu. Tu zapowiada się bezproblemowo. Stan na dziś:



...a także belką ogonową:



Niestety po wstępnych przymiarkach "futryn" drzwi przedziału pilotów okazuje się, że niewiele rzeczy pasuje, co innego pokazują rysunki montażowe, co innego wynika z pasowania na sucho. Rama przedniej szyby w środkowej części jest za wąska o jakieś 3mm (!) i póki co nie mam na nią pomysłu.
Co z tego wyjdzie? Pożyjemy, zobaczymy:)

Post zmieniony (22-01-13 21:35)

 
22-01-13 21:46  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Oooo, chyba Wicherek lub jakiś wicherkowaty RC.

Irokez, duże bydle. Jest w czym i co "dłubać". Powodzenia.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
22-01-13 22:48  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Górne szyby, z tego co kojarzę były lekko zielonkawe. Skoro nie wkleiłeś odpowiedniej folii, to warto pojechać je farbą transparentną np. Tamiyi.

 
24-01-13 15:00  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Zgadza się powinny być nieco zielonkawe, moje gapiostwo. Niestety nie mam takiej farby, ale może uda mi taką kupić w sklepie.

--
na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 
29-01-13 20:29  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Prac nad Irokezem ciąg dalszy.

Zabrałem się za wnętrze.

Miał być totalny standard, no ale jakoś łyso było bez pasów, dlatego postanowiłem je dorobić. Było trochę ciężko ze znalezieniem odpowiednich zdjęć do tej wersji śmigłowca. Szczerze mówiąc ciężko jednoznacznie stwierdzić, która to jest wersja, czy "B", czy "C" ponieważ znalazłem sporo sprzecznych ze sobą źródeł. Wydaję mi się jednak, że jest to UH 1 B.
Zakończyłem prace nad przedziałem załogi, ławka otrzymała zestaw pasów. W przedziale pilotów zamontowałem póki co jeden fotel. We wnętrzu nie napotkałem żadnych błędów. Co do samych pasów. Zrobiłem je z 2mm pasków, wcześniej projektując je w programie graficznym. sprawa była dość prosta. Części "niepapierowe" zrobiłem z stalowego drutu o średnicy 0,3mm. Z efektów jestem bardzo zadowolony:)

Komplet pasów załogi...



...i z groszówką modelarską:



Pasy na swoim miejscu:



Fotel pilota, przed wklejeniem i miejsce w kabinie:



...i po zamontowaniu na swoim miejscu:



W tak zwanym międzyczasie, dłubię przy belce ogonowej:



Rzut oka na całość:



Plan na ten tydzień to skończyć wyposażenie kabiny, potem zaczną się schody z montażem drzwi i przedniej szyby...

--
na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 
29-01-13 20:37  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

No ładnie, ładnie. Co to za "krzynka" przed ławeczką, na niej nie da się siąść, skrzynka przeszkadza.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
29-01-13 21:21  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Jest to skrzynia amunicyjna. Szczerze mówić miałem wiele wątpliwości co to tej skrzynki, ponieważ na żadnym zdjęciu jakie znalazłem, nie stała ona na środku, a pod ławką... Niestety autor umiejscowił ją inaczej no i nie było rady, musiała tam zostać. Żeby to poprawić musiałbym jakoś zabudować miejsce po niej. Wszystko wskazuje na to, że jest to błąd opracowania.

--

Post zmieniony (29-01-13 21:22)

 
30-01-13 16:03  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Aaaaa, skrzynka amunicyjna. Widocznie autor stwierdził, że jak amunicja to nie "trepy", bo jeszcze, który coś zmajstruje. :-)))

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
30-01-13 20:00  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
dominik294 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 12
 

Skrzynka na amunicję do karabinów mocowanych na wysięgnikach do kadłuba ,jak najbardziej prawidłowo umieszczona :-) Co do wersji ,to może byc UH 1B z belką ogonową od modelu C . Dośc popularna modyfikacja w Wietnamie.

Post zmieniony (30-01-13 20:08)

 
30-01-13 22:02  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

dominik294 napisał:

> Skrzynka na amunicję do karabinów mocowanych na wysięgnikach do kadłuba ,jak najbardziej prawidłowo
> umieszczona :-) Co do wersji ,to może byc UH 1B z belką ogonową od modelu C . Dośc popularna
> modyfikacja w Wietnamie.
>
> Post zmieniony (30-01-13 20:08)

Zgadza się karabiny znajdują się na wysięgnikach, wraz z zasobnikami rakiet.
Jeśli dysponujesz jakimiś materiałami nt. tej wersji, to nie pogardzę nimi;)

--
na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 
31-01-13 13:59  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Nie wiem jak to się ma do tej wersji ale z podwójnymi M60 na wysięgniku, skrzynka jest w modelu plastikowym pod ławką http://luftwafel9.blox.pl/resource/DSCF0766.jpg
Teraz w tej konfiguracji przedział desantowy wyłączony by był z użycia. Miejsce na nogi zabiera skrzynia i dyndające taśmy amunicyjne, wcale niemałe dla tej armaty 6lufowej.
Mi się wydaje, że ta skrzynia jest z wersji "przedłużonej" (podwójne okna w drzwiach desantowych). Ale ja nie siedzę w wiatrakach, chodź ten mi się bardzo podoba ;-)

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
31-01-13 19:37  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
Wojtu 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Krótkie wersje UH-1 - czyli głównie B i C, z racji wielkości przedziału desantowego, miały pojemniki na amunicję umieszczone pod ławką.
Na zagranicznym forum wygooglowałem taki temat:
http://cs.finescale.com/fsm/modeling_subjects/f/16/t/83246.aspx
Jest tam parę fotek, które pomogą rozwiać wątpliwości dla tej konfiguracji uzbrojenia.
Tu i tu masz zdjęcia, które udało mi się wygrzebać z dysku :)

--
Skończone: Me-109G2/trop (MM 3/2007), Sea Harrier FRS1 (KA 4-5/98)

 
31-01-13 20:56  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Zatem najprawdopodobniej babol. Wygooglowałem rysunek przekrojowy wersji B i też skrzynia jest pod ławką. No cóż trudno, już musi tak zostać:(

--
na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 
01-02-13 09:49  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
kari   

... autor modelu p. Sajdak zamieścił w opisie info o materiałach użytych do opracowania projektu:

- TBiU nr 150 UH-1 Iroquois;
- model plastkowy Uh-1B f. Fujimi 1/48;
- KL "Wietnam 1950-75" Wyd. AJ-Press;
- Fighting colours UH-1 Huey.

... dziwne bo w żadnym z tych materiałów nie ma nic na temat skrzyni umiejscowionej przed ławeczką; wręcz przeciwmie tam gdzie widać na fotkach wnętrze przedziału skrzynia jest pod ławeczką, a w modelu Fujimi w ogóle nie ma tej skrzyni (zastosowano tam wariant z rakietami).
--------------------------------------------------------------------------------------

 
01-02-13 18:47  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
dominik294 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 12
 

Już wiem na pewno : po pierwsze żeby odróżnic wersję B od C trzeba zobaczyc z które strony jest wlew paliwa UH 1B ma wlew z prawej ,wersja C z lewej strony. Częstą modyfikacją było zamienianie belki w wersji B ,na tą z wersji C.
Co do skrzynki z amunicją jestem prawie na 100% pewny że widziałem zdjęcie z tak właśnie umieszczoną skrzynką. Ale mogę się mylic.Więc się nie upieram.

Co do uzbrojenia to najbardziej pasuje mi system XM-21 czyli 2x M-134 GAU-2B/A minigun + zasobniki M-158 z niekierowanymi pociskami rakietowymi.Wygląda to tak :

http://i725.photobucket.com/albums/ww251/saurogod/7200.jpg

W modelu jest wyrzutnia M-157 + 2X minigun

http://www.dontgivvafuq.com/misc/pics/nam/uh1/uh-1_gunship_m21_08.jpg

Karabin M-60 mocowany ,,sagami,, był jeszcze mocowany na bungee cord :-)

http://i176.photobucket.com/albums/w177/ultrasauros/281st%20Intruders/05FrankLittle.jpg

Co do materiałów,to trochę mam. Tylko w formie książek :
,,Wojna powietrzna nad Wietnamem,, Bochdan Stec -kopalnia wiedzy o uzbrojeniu i taktyce śmigłowców
TBiU 150 - Paweł Kłosiński
I jeszce kilka książek,których muszę poszukac :-)


Tutaj jest kilka fotek ( relacja z klejenia plastika ) http://s362974870.onlinehome.us/forums/air/index.php?showtopic=141239

--

Post zmieniony (01-02-13 19:31)

 
11-02-13 20:57  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Dzięki za wszystkie uwagi!

Przez jakieś wstrętne choróbsko prace nad śmigłem nieco zwolniły. Dziś udało mi się w końcu coś podłubać. Zrobiłem wolant i jakieś takie cuś przed nim;) Zabrałem się za drugi fotel, pewnie jutro uda się go skończyć:)



Gdzieniegdzie widać prześwity białego, szczególnie w okolicy noska, wszystko będzie wyretuszowane w swoim czasie:)

--

Post zmieniony (11-02-13 23:10)

 
15-02-13 19:43  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Zakończyłem prace nad wnętrzem modelu, dziś wkleiłem drugi fotel i inne drobiazgi. Niestety dałem ciała przy retuszu i upaćkałem podłogę przy lewym wolancie:( Jak dojdą drzwi i przednia szyba to nie będzie się to rzucać w oczy. Jeśli chodzi o sklejalność wnętrza, to nie było problemów z wyposażeniem i jego montażem. Teraz czas na drzwi przedziału pilotów i na przednią szybę. To chyba najtrudniejszy i najważniejszy etap budowy. Przeglądając galerie sklejonego UH-1 w internecie nie znalazłem modelu, który byłby zrobiony bez docinana, łatania dziur i przerabiana ramy przedniej szyby. Zapowiada się więc sporo gimnastyki. Niestety zapomniałem zrobić zdjęć, żeby pokazać na czym polega jej problem. Zdjęcia dodam w poniedziałek.
Wszystko wskazuje na to, że sam zaprojektuję ramę szyby przedniej.




Rzut oka na całość:



Zabieram się obecnie za szkielet przedziału pilotów. Prawa rama w miarę pasuje, bez docinania.



...jedziemy dalej z Irokezem:)

--
na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 
15-02-13 20:18  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Wygląda elegancko. Pasy - brak uwag. Pozdrawiam.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
18-02-13 18:04  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
michał 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
 

Jeszcze nie widziałem tak dobrze zrobionego modelu a ja też kiedyś robiłem ten model ale nie wyszedł mi aż tak dobrze jak koledze

 
18-02-13 18:32  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
Tomektr 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam
Czy czasem UH - 1 górnego oszklenia kabiny nie miał w odcieniu zielonym?? Tak mi się wydaje ale może się myle. Ogólnie model wychodzi fajnie

 
18-02-13 18:42  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,ładny model powstaje, swoją drogą Fly Model wypuściła sporo bardzo ładnych modeli,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
18-02-13 19:15  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Z tymi zielonymi szybkami to prawda...
http://www.krzysztofcieslawski.pl/index.php/ogladaj/zdjecie/2010-01-13-smiglowcowe-mistrzostwa-swiata-piotrkow-trybunalski-1981/img-000001-33

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
18-02-13 20:57  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

michał, marek1 -> Dziękuję za dobre słowa, ale najtrudniejsze jeszcze przede mną.

Tomektr, MARIUSZ -> To prawda, mój błąd. Już wcześniej poruszaliśmy tą sprawę, ale myślę, że jeszcze coś z tym poradzę. W modelu wykorzystałem zestaw oszklenia Gomixu i jakoś nie zwróciłem uwagi na ten element na zdjęciach. Najprawdopodobniej pomaluję szyby transparentną farbą, lub przykleję zieloną folię.


Wracam do śmigła:)

Dziś zrobiłem konstrukcje pod ramy drzwi i szyby przedniej. Nie było z tym zbyt dużych problemów. Problem miałem jedynie z dolną częścią ramy drzwi, która była za krótka o ok 2mm, na szczęście przewidziałem to i zostawiłem naddatek. Więcej na zdjęciach:



Wszystko wskazuje na to, że z drzwiami nie powinno być problemów. Po wstępnych przymiarkach, ku mojemu zdziwieniu wszystko pasuje niemal idealnie. Autor przewidział możliwość wykonania ruchomych drzwi przedziału pilotów, ale z tego elementu zrezygnowałem ponieważ obawiam się, że moje umiejętności nie pozwoliłyby mi wykonać tego elementu w sposób zadowalający. Drzwi będą przyklejone na stałe.

Montaż drzwi wykombinowałem sobie w sposób następujący:
- poszycie drzwi i część, w która montuje się szybę wykonałem w sposób przewidziany przez autora. Poszycie wewnętrzne pozostawiłem z lekkim naddatkiem, w taki sposób, żebym mógł drzwi wkleić w ramę od wewnątrz. W ten sposób uzyskam dość sztywną konstrukcję drzwi i ramy, którą po ostatecznym ukształtowaniu dokleję do modelu. Póki co wstępnie zmontowałem "prawe drzwi".



I przymiarka "na sucho".



Teraz chciałbym Wam pokazać mój największy problem, a mianowicie przednią szybę. Wygląda to tak:



Jak widać między górą ramy a poszyciem dachu powstaje spora szpara, która w najszerszym miejscu ma prawie 2mm szerokości. Dół ramy jest ok. Mam dwa pomysły jak sobie z tym poradzić:

1. Podkleić pasek który opierałby się na górnej wrędze, a na tym pasku oparłaby się rama, a szparę wypełniłbym zapasem koloru, który jest w wycinance. To rozwiązanie jest najprostsze, ale nie będzie najlepiej wyglądać, ponieważ jest to chyba najbardziej "widoczna" część modelu, która pierwsza rzuca się oczy. Wypełnienie zapasem spowoduje również nienaturalne "zgrubienie" w tej części śmigłowca.
2. Zeskanować oryginalną część i przerobić ją w Photoshopie, zachowując jej wymiary i przerobić ją w części gdzie brakuje ok. 2mm. Rozwiązanie to jest bardziej skomplikowane, głównie ze względu na problem w doborze koloru i tekstury wydruku.

Bardziej skłaniam się ku drugiemu rozwiązaniu, mimo, że jest ono bardziej skomplikowane.


Zmieniając nieco temat chciałbym polecić Wam zestaw precyzyjnych wierteł, który udało mi się jakiś czas temu zakupić w Hobbyking'u. Wiertełka bardzo się przydają, a zakres dostępnych średnic bardzo przydaje się "przy dłubaniu w kartonie". Bardzo polecam!



Lecimy dalej:)

--
na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024