FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 15Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
03-02-10 12:41  [Relacja/Galeria] Bismarck -Wyd. A. Haliński - powrót
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witam.
Postanowiłem rozpocząć budowę kolejnego modelu.
Ktoś kiedyś napisał na forum, że „każdy musi mieć kiedyś swojego Bismarcka… Tygrysa… Yamato”.. zanim „pozwoli” sobie na inne projekty. Przyszła kolej i na mnie.
Wpierw parę słów o sobie.
Modelarstwem zajmuję się od pocz. lat 80-tych. Popełniłem dotychczas kilka modeli, ale ostał się tylko jeden (czołg KW-1 oczywiście z MM). Rok temu, za „namową” synka, lat wówczas 4, który bardzo chciał pływać na okręcie wojennym, wyciągnąłem kila pudeł z MM i wybór padł na ORP PIORUN z 1988 r. wg oprac. Sławomira Jakucia. To, poza kilkoma innymi projektami, opracowany pewnie najrzetelniej model w historii przedkomputerowego MM. To moja ocena. Model jest na ukończeniu, a piszę o nim ponieważ stał się on poligonem nowych narzędzi, materiałów no i oczywiście technik modelarskich. Wiele się nauczyłem, w czym pomogliście mi i Wy, udzielający się forach modelarskich.
Świat modelarski jest inny z nożykiem AK-3, cyrklem do wycinania, klejem BCG, radami Wujka Andrzeja itd.
ORP PIORUN jest pożegnaniem z poprzednią epoką, ręcznie rysowanych części na „trudnym” pożółkłym, grubym kartonie.

Zapraszam więc wszystkich chętnych do uczestnoczenia przy powstawaniu modelu. Proszę o uwagi i porady. Cały czas się uczę, z Wami nauczę się więcej. Uprzejmie proszę o cenne wskazówki - zwłaszcza mistrza od Bismarcka z tego forum - SABURO.

To moja pierwsza relacja. Proszę o pomoc i info zwłaszcza co do "oglądalności" zdjęć

Do rzeczy.
Relacja dotyczyć będzie modelu BISMARCK Wydawnictwa Andrzeja Halińskiego. Moc materiałów jest w Internecie (gł. foto), poza tym zgromadziłem potrzebną literaturę.



Będzie to standard z maksymalnym, jak to będzie tylko możliwe, uplastycznieniem modelu w 3D. Udało się to przy Piorunie. Trwa długo, ale warto.

Kadłub
Wszystkie wręgi podklejone i wycięte. Postanowiłem sobie „pomóc” - zachować oryginały obrysów i skserowałem wręgi z opracowania. Po wycięciu podklejonych kserówek okazało się że ksero zmieniło wymiary (nawet do 2 mm). Uwaga więc dla innych.

Reset. Wręgi zweryfikowane czekają na złożenie. Z kadłuba… sklejona gruszka poszycia. Takie elementy – uważam, wyjątkowo należy formować oddzielnie i gotowe pasować do szkieletu.

Siła klejenia była u mnie tak wielka, że postanowiłem „rozpocząć” od sklejenia nadbudówek. Tak postępowałem przy Piorunie. Metoda się sprawdziła. Nadbudówki stanowią osobne „modele” dopracowywane długo na oddzielnych, bezpiecznych podkładkach ze styropianu. Łatwiej nimi manewrować nie brudząc paluchami. W międzyczasie będzie klejony kadłub.

Nadbudówka dziobowa – szkielet. Postanowiłem dodać parę wzmocnień – wręg.



Dopracowywanie poszycia nadbudówki. Początek. Kratki wentylacyjne wykonane z drobnej siateczki.



Mam dylemat. Które z tzw. blindklap do bulajów wybrać. W oryginale wyglądają na srebrzyste (duraluminium?) Jakie jest Wasze zdanie?



Kolejny etap sklejania nadbudówki dziobowej. Postanowiłem zaprezentować kilka zdjęć, ponieważ przednia część nadbudówki jest kluczowa dla wyglądu jej całości (na razie bez „drutologii” i innych szczegółów). Ta charakterystyczna dla Bismarcka część nadbudówki jest dość skomplikowana w jej poprawnym wykonaniu i przytwierdzeniu.



Z efektu jestem prawie zadowolony, choć było trudno. Staram się jak najdokładniej odwzorować kształt poszczególnych elementów opierając się na licznych fotografiach tego pięknego okrętu. Dotyczy to np. wyoblenia pionowych krawędzi klejonych na styk w czołowej części nadbudówki. Autor przewiduje tutaj kąt ostry, podobnie jak w niektórych miejscach poszycia przy pokładzie głównym.
Ogółem, jak dotychczas opracowanie jest bardzo wymagające. Nawet niewielkie przesunięcie ustawienia części powoduje kumulację „problemów”. Mnie udało się w zasadzie tego uniknąć poza drobnymi wpadkami, ale wybrnąłem. Jestem pełen uznania dla autora. Przy poprawnym wycięciu części, pasują one idealnie.

I jeszcze emocjonujące „dotknięcie metafizyczne”. Przy powstawaniu tej części nadbudówki, ciągle towarzyszył mi jej oryginał spoczywający na głębokości blisko 5 kilometrów samotnie w ciemnych, zimnych głębinach…



Szkoda, że opracowanie nie zawiera dodatkowo (w opcji) wydruków włazów. Model np. Pawła Mistewicza niszczyciela ORP PIORUN z 2001 r. (MM) takież posiada. Musiałem sobie radzić sam (tak jak w moim Piorunie z 1988 r.) obywając się bez drugiej wycinanki (jak Saburo). Z drugiej strony, szkoda by mi było niszczyć nowe opracowanie dla kilkudziesięciu… elementów. Oto jak wykonywałem włazy w 3d.



Oraz uplastycznienie gretingów.



Szyby w bulajach wykonuję z folii do zapisu z dyskietek (czy młodzież pamięta taki nośnik pecetów?). Jest ona na tyle cienka, że nie wpływa znacząco na pogrubienie kartonu, ponadto ma ciekawe właściwości - nie przywierają do niej pyłki. Przy poprzednim modelu stosowałem szybki z folii do bindowania, ale był wieczny problem z maskowaniem prześwitywania i zakurzeniem „od środka” np. przy nawiertach.



Nadbudówkę, jak wspominałem w poprzedniej odsłonie, umieściłem na podkładce ze styropianu. Można nią dobrze i bezpiecznie manewrować bez zabrudzenia. Konstrukcję od spodu przykręciłem kilkoma wkrętami. Podkładkę łatwo się demontuje.



W kolejnej odsłonie będzie coś z elektryczności...

Ps - zmiana linków do zdjęć-ćwiczenia
--



Post zmieniony (30-03-10 10:38)

Post zmieniony (27-05-13 10:52)

 
03-02-10 14:59  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Rozpocząłeś bardzo ciekawą relację. Z wielką przyjemnością będę tutaj zaglądał i śledził postępy w budowie Twojego Bismarcka.

--
Pozdrawiam!

 
03-02-10 22:14  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
benek 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 13


 - 1

Świetny temat no i zdjęcia według mnie ok :)

--

 
06-02-10 10:45  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Będę się gapił.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
06-02-10 14:29  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
SŁONECZKO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


 - 2

Zapowiada się bardzo ciekawa relacja, już na wstępie taka precyzja wykonania hmmm zastanawiające :)))))
Zdjęcia OK

Mam pytanie odnośnie pasowalności elementów poszycia dna i burt, czy burty nie są za długie? Ja musiałem przycinać w swoim Bismarcku.
Pozdrawiam SłONECZKO

 
06-02-10 15:43  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

No i się zaczęło! Siadam i kibicuje bo to piękny okręt i wspaniały model.
Słoneczko musiałeś mieć pierwsze wydanie a w nim wadliwe części szkieletu a Pan Haliński zaraz po wydaniu modelu dosyłał poprawny szkielet. Ale najlepiej na tym modelu zna się Saburo więc możne Ci wyjaśni co i jak

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
11-02-10 19:33  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
pawel.kindel1 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

bardzo ładnie ci to wychodzi ja mam w magazynie BISMARCK-a ale zdrewna powodzenia



Post zmieniony (11-02-10 19:34)

 
12-02-10 10:09  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witam.
Wspinam się powoli w górę nadbudówki dziobowej.
Na tym etapie wprowadziłem pewne zmiany i uzupełnienia w stosunku do propozycji autora opracowania (dla przykładu – dowolną interpretację malowanych żaluzji otworów wentylacyjnych zamieniłem na 9 szt. „żeber„– jak w oryginale). Opieram się na fotografiach oryginału, rysunkach technicznych i innych materiałach.







Całość będzie jeszcze uzupełniona kilkoma szczegółami (np. przewody ułożone na poszyciu nadbudówek no i oczywiście relingi).

Szanowni koledzy. Ta relacja była zakładana m in. w celu uzyskania Waszej pomocy nie tylko co do sposobu wykonania, ale wskazówek odnośnie odwzorowania oryginału, na jaki oczywiście pozwala założona skala modelu (nie idąc w skrajność, bo do wykonania jest jeszcze wiele modeli).

Pragnę w tym miejscu serdecznie podziękować Tomaszowi D. za udostępnianie materiałów o okręcie, których sam nie posiadam.



Przy poszyciu części przedniej stanowiska manewrowego (poziom 04), autor przewiduje jedną długą sklejkę osłony (tą wystającą ponad greting). Takąż - odpowiednio kształtując z użyciem tzw. BCG oczywiście - przykleiłem (klej n i e z a s t ą p i o n y, dziękujemy Wujku Andrzeju za odkrycie tego wodnego SG). Jednak dla ułatwienia, należało poszczególne części proste odciąć celem lepszego spasowania całości (lub też odciąć całą osłonę) – to taka moja propozycja dla innych idących tą ścieżką.

Znów uraczę Was „szemraniem przeszłości”. To dla mnie bardzo ekscytujące uczestniczyć w powstawaniu części okrętu, które leżą tam sobie daleko i głęboko na dnie. Wzorując się nocami na oryginale, czułem w tej ciszy „dreszczyk pomostu” w przeszłość. Wybaczcie te uniesienia.



A teraz pewna zapowiedź:



Wydało się. Jeszcze na etapie „czytania” modelu podjąłem decyzję o zamontowaniu „czynnych” wszystkich reflektorów okrętu (jest ich aż siedem). Są one na tyle duże, że nie sprawi to pewnie problemu (lustra w oryginale miały 1,5 m średnicy). Żaróweczki (lub diody) będą połączone równolegle, co umożliwi sterowanie oświetleniem. Przewody wyprowadzę przez dno i podstawkę na zewnątrz przyszłej gabloty. Tam będzie zainstalowane zasilanie i sterowanie światłami reflektorów.

Oczywiście na forum było parę wątków o „mini” żaróweczkach lub diodach. Uprzejmie proszę jednak o aktualizację i wasze wskazówki, co do materiałów elektrycznych.

Do zobaczenia. Pozdrawiam.

PS.
Słoneczko - na razie pracuję intensywnie przy nadbudówce. W przerwie technologicznej przystąpię do kadłuba, stąd trudno jest mi w tej chwili orzec, czy jest on "pasowalny".

Ps- zmiana linków do zdjęć w poście

--

W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

Post zmieniony (08-03-10 23:42)

 
19-02-10 09:17  [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witam.
Mała aktualizacja.
Dziobowe, pancerne stanowisko kierowania ogniem oraz w tle nadbudówka stanowiska dowodzenia. (poziom 04).





Pozdrawiam

Ps. - zmiana linków do zdjęć w tym poście
--

W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

Post zmieniony (08-03-10 23:45)

 
19-02-10 09:27  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
radek111 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Fajnie to wygląda i czysto :)

 
20-02-10 15:09  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Wszystko widzę co ulepszyłeś. Bardzo czysto i elegancko.
Paginowanie pokładu, klamki drzwi i inne uplastycznienia też ładnie.
Które masz wydanie ? W wycinance osłony reflektorów na kominie są białe czy szare ? Dachy hangarów lotniczych ciemniejsze ?

--

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (22-02-10 22:58)

 
22-02-10 08:44  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witaj Robercie na pokładzie.
To prawdopod. ostatnie wydanie (kalotern - osłony refl. są "białe", hangary ciemnoszare).

Znam Waszą dyskusję z Twojej relacji na temat koloru tych osłon. Jam mam na ten temat swoją teorię. Otóż jak wiesz, przed wypłynięciem Bismarcka z Grimstadfjordu - jednego z fiordów norweskich (początek operacji Rheinübung) dokonano zamalowania kamuflażu belkowego (trzy biało czarne pasy) na kolor szary. Jedna z „białych” linii tego kamuflażu – w całej jej szerokości przebiegała właśnie przez osłony reflektorów przy kominie. Osłony te tzw. z niemiecka - „kalotern” były zamieszczone nieco wyżej niż na bliźniaczym Titpitzu. Ich zamalowanie na kolor szary, jak pozostałe belki kamuflażu, w warunkach poza stoczniowych, było znacznie utrudnione – trudny dostęp, brak relingów i drabinek. Dlatego – jak uważam – pozostawiono te osłony bez zamalowania, w kolorze z pierwotnego – belkowego kamuflażu.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
22-02-10 18:47  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Twoja teoria nie różni się niczym od mojej i jest raczej faktem historycznym

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
23-02-10 08:45  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Robercie, czy faktem historycznym? tego nie wiemy, przynajmniej ja nie wyczytałem opisanej wyżej interpretacji w jedynym, dostępnym w polskim tłumaczeniu opracowania członka załogi okrętu przed zatonięciem: „PANCERNIK BISMARCK” - B.F. VON MULLENHEIM-RECHBERG’a. Z analizy konstrukcji tej części okrętu wynika, że trudność w dostępie do osłon wydaje się być prawidłowym wyjaśnieniem.
Ale piszę ten post, aby kontynuować wątek kamuflażu okrętu. W ostatniej fazie batalii, jak pisze M. Skwiot w cz. 1 monografii o Bismarcku, pomalowano na kolor żółty górne poszycia wież artylerii głównej i średniej. Jak pamiętam, nie doszukałem się takiego faktu w przytoczonej wyżej książce (a autor dość szczegółowo opisuje ostatnie dni okrętu – np. budowę atrapy drugiego komina na śródokręciu).

Czy macie inne materiały i informacje w tej sprawie, uzasadniające to przemalowanie? Może macie inne niemieckojęzyczne wspomnienia innych członów załogi?

Ja sobie tłumaczę je, jako element rozpoznawczy dla samolotów Luftwafe, które lada dzień miały „pomóc” okrętowi, przeszkodziła zła pogoda.
Wspomnę jeszcze, że na dostępnych w necie fotografiach wraku okrętu, można prawdopodobnie rozpoznać żółte malowanie na jednej z wież artylerii, a może to tylko rdza? Podglądnijcie:
http://bismarck-class.dk/bismarck/wreck/bismarck_wreck_5.html

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
23-02-10 11:15  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Na podwodnych zdjęciach wraku nie ma wiarygodnych kolorów.
Trudno ustalić po tylu latach co jest wynikiem reakcji z wodą, rdzą, mułem, osadem itp.
Mullenheim raczej nie znał wszystkich rozkazów jakie były wydane na okręcie. Dla mnie ten kolor jest prawdopodobny - ale nie wierzę do końca w nic czego nie mogę zweryfikować. Bez zdjęcia to trochę spekulacja. Nawet jeśli był taki rozkaz to nie wiadomo czy zdążyli go wykonać.

Pewne jest natomiast (ciut wcześniej) ciemne malowanie nie tylko dachów wież ale bocznych powierzchni - tego na styku wież z barbetą. Chyba żaden z wydanych modeli tego nie ma.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
24-02-10 11:08  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Cd.
„Prawie komin” nadbudówki dowodzenia okrętem, zamontowany.



Pierwsze relingi „za płoty”:



I tu nastąpiła zmiana koncepcji. Miałem wpierw dokończyć całą nadbudówkę, ale lampka czerwona zapaliła mi się przy pasowaniu tego „futurystycznie-kosmicznie” wyglądającego elementu: mostka admiralskiego:



W tylnej jego części, tej półokrągłej, łączyć się on ma „w powietrzu” z poszyciem komina, o tak:



Małe przesunięcie więc tego "stateczku kosmicznego" w poziomie poza oś symetrii okrętu no i komina, spowodować może powstanie „szpary”. Ale my nawet „szpareczki” niechcianej nie tolerujemy. Tak.
Nie mam zaufania do swych umiejętności powietrzno - przestrzennego wyznaczania osi symetrii (niwelator geodezyjny, czy coś podobnego by się przydało?).

Dlatego zacząłem sklejać komin. Ten właściwy.
Prace trwają.

Ps- zmiana linków do zdjęć--

W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

Post zmieniony (08-03-10 23:47)

 
25-02-10 19:34  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
SŁONECZKO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


 - 2

Witam
Z tego co pamiętam to z nadbudówką i kominem nie miałem "przejść" w budowie modelu.
Tak na moje oko to ktoś źle zrobił zdjęcie.
Jak części kadłuba spasowały to dalej będzie ok. Skleiłem kiedyś tą samą wersję Bismarcka, jak coś to zaglądnij do mojej galerii.
Czekamy na dalsze fotki.

Pozdrawiam

 
26-02-10 08:28  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

cd.
…a komin powstaaawał..

powstaaawał..

aż powstały kominy dwa:



W tym właściwym zapanowała jednak nieprzenikniona, bezdenna pustka,
jak w kominie prawdziwym.

Merytorycznie: przy takiej bryle przestrzennej, trudno byłoby osiągnąć efekt zadowalającego, „bezszparkowego” łączenia przy oklejaniu szkieletu (przynajmniej na moje możliwości).
Znów wyrazy uznania dla autora. Idealnie wszystko pasowało.



Teraz trzeba złączyć to wszystko w komin jeden (sposobem nietypowym), z elektrycznością jeszcze.

Ps. Słoneczko, zdjęcie jest zrobione tak jak zamierzano. Zapewne będzie wszystko pasować i bez konieczności równoległego wykonania komina. Ale ja tak chcę, bo mam obawy – szacowanie ryzyk jest trendy… i nie tylko. Trzymanko.

PS. -zmiana linków do zdjęć.
--

W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

Post zmieniony (08-03-10 23:49)

 
26-02-10 09:46  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Odpuściłeś odrutowanie ?

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
26-02-10 10:29  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witaj Robercie.
Absolutnie, nie odpuściłem tych "relignów - pomostów poziomych". Wykonam je właśnie teraz (Twoja metoda) lub po złączeniu poszycia komina ze szkieletem – wybiorę pewnie to ostatnie rozwiązanie.

Nawiążę jeszcze do wątku o kamuflażu. Udało mi się skontaktować z Panem Mirosławem Skwiotem, autorem odcinkowej monografii o Bismarcku. Przekazał mi, że pomalowanie górnych powierzchni wież artylerii ciężkiej i średniej wykonane zostało 26 maja 1941 r. (dzień więc przed zatonięciem okrętu). Potwierdzać to mają relacje ocalałych marynarzy okrętu oraz dokumenty Grupy Zachód.
Potwierdził również, że malowanie to było znakiem rozpoznawczym dla samolotów Luftwaffe.
Na teraz, pozostawię wieże w takim właśnie malowaniu. Ale do tego czasu jeszcze dłuuuga droga.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
08-03-10 10:22  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Komin









Do tych kobieco wyglądających frędzelków (dziś 8 dzień marca), będą podłączone reflektory. Instalacja elektryczna przygotowana:



Jak to z pomysłami… trudniej wykonać.
Szukałem, dzwoniłem, pytałem, ceny w Euro, dostawa, czas, aż w końcu poszedłem do sklepu z elektroniką, najbliższego.

Tam miły sprzedawca, zgodnie z moimi wskazówkami, w 15 minut zapatrzył mnie w zestaw za złotych 15.



Diody świecą ciepłym światłem „prawie” żarówkowym i mieszczą się w oprawie reflektora. Teraz tylko dokończyć nadbudówkę tą i następną, zbudować artylerię, kadłub, dziesiątki drobiazgów, olinowanie,
wykonać: reflektory, zamontować: lustra i szyby, lifting całości
i pstryk.
Już nie mogę się doczekać ;-) …

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
08-03-10 10:47  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
radek111 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

robi wrażenie ,jestem bardzo ciekawy efektu końcowego z tymi reflektorkami ,
powodzenia .

 
08-03-10 15:18  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Pięknie to wszystko wygląda. Bardzo czysto i równo.

Pozdrawiam

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
08-03-10 15:25  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Super pomysł z tymi świecącymi reflektorami.

--
Pozdrawiam!

 
08-03-10 20:49  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Dzięki za miłe słowa.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
08-03-10 22:45  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Wzorowo.
Coś czuję, że jak pokażesz te światła w akcji to wielki "gul" mi skoczy...

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
09-03-10 21:09  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Kopciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

......no i proszę, pojawia się kolejny mocny "okrętowiec"

--
Pozdrawiam<<kopciu>>
W produkcji "Graf Spee"

 
17-03-10 08:56  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

cd. Komin w koronie





Pomosty w trakcie prac



--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
29-03-10 08:41  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witam
Reflektor zaświecony:





Elementy reflektora:



Zbyt późno zdobyłem zestaw świecący i zaskoczył mnie… opornik, gdy cała instalacja była już „wklejona” w komin. Musiałem więc go zmieścić w każdym reflektorze za pomocą lutownicy.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
29-03-10 10:28  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

Rewelacja !
Podziwiam czystość Twojego klejenia i sposób w jaki ożywiasz ten model. Jak Saburo dajesz przykład, że nawet najlepiej edytorsko przygotowany model da się jeszcze wzbogacić. Brawo :)

pozdrawiam,
randar

--

 
29-03-10 13:39  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Super wygląda.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
29-03-10 18:01  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Jestem pod dużym wrażeniem!

--
Pozdrawiam!

 
29-03-10 20:52  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
SEB 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Reflektory po prostu "bomba" - kiedy ja osiągnę taki poziom? - nie wiem, na razie pozostaje mi oglądać - śledzić relację i podziwiać. Będę Cię obserwował "Art" uważnie - powodzenia.

--
Myśl i pracuj - ciesz się wynikami.

W stoczni: HMS BELLONA - failed

 
29-03-10 21:25  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Świetny pomysł z tymi reflektorami. Wyglądają rewelacyjnie.

Pozdrawiam

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
30-03-10 04:38  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Thunder909 

 

Ja bylbym zadowolony jakby mi sie udalo ten reflektor tak czysto skleic a kolega montuje tam jeszcze oswietlenie. Nic tylko podziwiac.

 
30-03-10 21:05  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Dziękuję Wam bardzo za doping. Biorę się więc za produkcję seryjną z pewnymi modyfikacjami prototypu.
Jeszcze jedno zajęcie tej malotki:



Przekazuję Wam życznia spokojnych Świąt.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
31-03-10 15:34  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
sys 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Bardzo ładny standard! Podziwiam precyzję , zwłaszcza przy drutologii na kominie!

--
------------------------------------------------------------------------------
czarny pas w modelarstwie... ;)

 
16-04-10 08:36  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witam
Mała zapowiedź czegoś znacznie większego (kto zgadnie, cóż ma imitować to coś?)



Do zobaczenia za niedługo.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
16-04-10 09:06  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Części żurawia ?

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
16-04-10 09:22  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Ciepło Robercie, ale nie gorąco.
To coś przy kominie (który mam na ukończeniu).

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
16-04-10 10:10  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Kopciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

.....wydaje się że są to elementy suwnicy .

--
Pozdrawiam<<kopciu>>
W produkcji "Graf Spee"

 
16-04-10 10:15  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Gdaś 

 

witam
nie wiem jak to sie dokładnie nazywa ale służy do obracania tych małych dzwigów pod platformą na kominie co zresztą Waldek na renderach dokładnie pokazał

--
uszanowanko gdaś

 
16-04-10 11:16  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Bingo.
To elementy przekładni do sterowania dźwigiem (było ich dwa) do przenoszenia wodnosamolotów pod platformą reflektorów.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
19-04-10 09:34  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witam
Model komina pancernika BISMARCK.











Kilka detali:

Silnik wyciągarki amunicji p.lot. oraz sygnalizator.


Mechanizm podnoszenia i opuszczania przeciwodłamkowych osłon reflektorów.


Zespół przekładni do sterowania dźwigami wodnosamolotów.


Wspornik oraz mechanizm kontrujący ramię dźwigu wodnosamolotów, w pozycji marszowej.


Osłony przeciwodłamkowe reflektorów, jako jedyne elementy z kamuflażu belkowego, podczas ostatniej operacji okrętu: Rheinübung, nie zostały zamalowane przez załogę na kolor podstawowy.
Komin ten wykonano wg stanu na dzień zatonięcia okrętu (pominąłem celowo część wyposażenia np. płócienne osłony relingów).

[size=9]KONIEC[/size]

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
19-04-10 10:23  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Detalizacja bardzo dokładna, lampy wyglądają super.
Tylko moim zdaniem stanowczo zbyt duże te koła zębate w podstawie osi obrotu żurawików pod pomostem.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
19-04-10 13:38  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Tak Robercie, decyzja była świadoma. Ale przeskalowanie nie jest zbyt duże. Różnica zauważalna dla – fachowców bismarkowców. Niestety nie znalazłem innych odpowiednich kółek z tak drobnym uzębieniem. Może za mało szukałem. Nauka na przyszłość: przed zamontowaniem będę Was pytał, gdzie znaleźć takie cuś. W Realu całość jest tak mała, że w ogóle tego "powiększenia" nie widać.
Ale powiem Ci te żurawie z opracowania (Ty je wstawiłeś) są znacznie jednak przeskalowane (to moje zdanie) łącznie z silnikami i wykonałem je więc zupełnie inaczej, tak jak na fotografiach oryginału.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
19-04-10 13:51  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Racja - makro wyolbrzymia.
A właśnie - z czego jest część ?
Też chciałem mieć ząbki ale nie poradziłem sobie. Dobra byłaby część od starego zegarka - ale nic nie znalazłem co by pasowało. Gratulacje za efekt Reflektora i detale. Dałeś czadu.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
19-04-10 14:08  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Jak wykonywałem te rury przy „koronie” komina, zakupiłem całą baterię różnych średnic igieł w aptece (ta Pani magister dziwnie podejrzanie na mnie patrzyła i robi to do dziś). W tym tzw. wenflon (gruba igła do żyły) i właśnie przy nim jest pierścień gr. ok. 0,5 cm z takimi ząbkami. Trzeba było ostrożnie ucinać i szlifować do ok. 1 mm, bo plastik ten zostawia niechciane „farfocle”.
Co też nam się lepiaczom nie przyda…

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
19-04-10 15:10  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Dla mnie, niefachowca, niebismakowca :)komin wspaniały. Piękna robota.

 
21-04-10 16:59  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
SŁONECZKO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


 - 2

Witam

Śledzę relację i nie mogę oka nacieszyć. Swego czasu sam spłodziłem Bismarcka z AH.
Poziom i kunszt pracy włożony w model mnie zadziwia. Zastanawia mnie jedno, kiedy modele będą wydawane z tak dużą ilością detali?

pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 15Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024