FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 72Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 
21-04-10 20:01  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Dziękuję Wam za wsparcie.
Słoneczko
Powiem Ci, że cała ogromna radość z tego lepienia to właśnie tworzenie czegoś, czego nie ma w opracowaniu. Odkrywanie i stwarzanie na nowo w oparciu oczywiście o dokumentację oryginału. To cieszy i fascynuje zarazem. O tych mechanizmach dowiedziałem się po wnikliwej analizie materiałów. To ja je dla siebie odkryłem i się z tego jak dziecko cieszę.
Nadmierna detalizacja, jak piszą Wydawcy, może czasem niektórych zniechęcić. Ale dla innych jest wyzwaniem niezwykle frapującym.

Jeszcze jedno w tym temacie. Szkoda, że dla nas okrętowców Wydawcy nie opracowali ani jednego modelu przekrojowego (przynajmniej ja na takie nie trafiłem). Posiadamy czołgi i samoloty z kompletnym wnętrzem, ale okręty?
Marzy mi się, choćby we fragmencie pokazać tego, czy innego kolosa wewnątrz – lub też w opcji wykonania. Ale to temat na oddzielną dyskusję w innym wątku (admin dopomoże?). Oby głosik ten był przez Wydawców dostrzeżony.

Ps- zmianka: poprawka literówki
--

W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

Post zmieniony (21-04-10 20:06)

 
04-05-10 12:55  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Hangar wodnosamolotów (lewa burta).






Wrota hangaru otwierane były w ten sposób, że dzielona część (przesuwna, ta z włazem) zachodziła po prowadnicach na uchylne skrzydło, a następnie całość otwierano na jedną stronę, o tak:









Do przetaczania ruchomej części wrót służył prawdopodobnie silnik eklektyczny (umieszczony pod tą prostokątną osłoną), lub też przesuwano je ręcznie, a widoczna na fot. archiwalnych ww. osłona zabezpieczała jedynie elektromagnes blokujący wrota z pozycji zamkniętej. Analiza fotografii (konstrukcja, układ prowadnic i okablowanie) pozwala przyjąć za właściwy wariant ręcznego otwierania.

Po uchyleniu wrót o kąt 110°, układano szyny do wytoczenia (na wózkach) wodnosamolotów (szyny składowano zapewne w hangarze), następnie za pomocą suwnicy ustawiano samolot na katapulcie.

Dla przejścia statecznika pionowego wodnosamolotu, uchylano pokrywę w górnej części hangaru za pomocą układu dźwigni (zawiasy i mechanizm uchylania działają)



Stan obecny hangaru w oryginale:




Aktualny stan prac przy nadbudówce dziobowej okrętu



Do zobaczenia

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
04-05-10 13:27  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Bardzo ładnie!
podesty dla marynarzy to fototrawka czy jakaś zawikolowana siateczka?

Pozdrawiam
szyszkownik

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
04-05-10 14:20  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Bosman 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 10

Masakra, ja po prostu nie wierze,ze to karton:))
Wrazenie niesamowite, zawiasy na drzwiach hangaru mnie dobily.
Gratuluje cierpliwosci i umiejetnosci.

--
Pozdrawiam Malych Modelarzy

 
04-05-10 15:34  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

mi strzo stwo!

 
04-05-10 20:46  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Szyszkownik
podesty: karton 2x, BCG, barwiona (półsuchy humbrol) siatka z herbaty jednorazówki.

Bosman:
95% karton, reszta: drut, elm. fototrawione, znacznie przerabiane elem. plastik.

Air_22
e tam.Się uczę i podpatruję.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
13-05-10 14:22  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Jak uchronić się przed ewent. skutkami 13-stki? :)
Pytacie, jak udaje się zachować (na razie) jako taką czystość elementów modelu. Staram się nie dotykać poszyć. Umieszczam elementy, jak jest to tylko możliwe, na podkładkach - począwszy od reflektora, po nadbudówkę (łatwość dostępu i manewrowania całością).
Gdy jest to utrudnione, obwijam daną cześć w „papierowy kokon”. Osłona dodatkowo zabezpiecza przed zabrudzeniem farbą i uszkodzeniami mechanicznymi.
Dla przykładu hangar w trakcie prac - „pancerz” przylepiony taśmą w miejscach niezadrukowanych (stosowałem tę metodę przy kadłubach samolotów).
Uwaga, kiedyś, przy innym modelu, nieopatrznie przylepiłem taśmę malarską na nadruk i po kilku dniach przy przy jej usuwaniu, pozostał on na niej na wieki.

Na zdjęciu zabezpieczony model z nieodłącznymi aktorami tego teatrum.



--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
13-05-10 14:55  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
sys 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

zakazać takich relacji ;) więcej robią złego niż dobrego ;) ..kto ma jeszcze chęć zmierzyć się z Bismarckiem?
...super robota! podziwiam!

--
------------------------------------------------------------------------------
czarny pas w modelarstwie... ;)

 
27-05-10 10:35  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Poranek, dnia 27 maja 1941 r. ok. godz. 10.35. Jedno z ostatnich zdjęć okrętu przed zatonięciem:



Wracamy do dzisiaj.
Rufowa część nadbudówki dziobowej ukończona (bez relingów i artylerii oraz kilku drobiazgów poszycia).





Trochę trwało, ale to z winy sklepu oraz pytania kol. Szyszkownika. Wysłano mnie bowiem (wiadomo kto…) na duże zakupy spożywcze i nie wiem już jak, nagle znalazłem się przed stoiskiem z AGD, a tam mój wzrok utkwił na metalowym sitku do zaparzania herbaty z drobnymi okrągłymi dziurkami.

Gdy całość była ukończona, zerwałem wszystkie trapy i wykonałem je na nowo z owego sitka.

Hangar wodnosamolotów (prawa burta):





Urządzenia do obsługi katapult oraz – widoczny po lewej – zasobnik windy amunicyjnej do działek p.lot.




Postanowiłem pomęczyć – zainteresowanych – i wskazać, jakie to dziwne dylematy wykonawstwa nierzadko mnie zajmują. Oto jeden z wielu:

Chodzi o ten mały zasobnik z okablowaniem, na narożniku prawego hangaru wodnosamolotów:


Proszę zwrócić uwagę, że na górnym obrzeżu tej półokrągłej części nadbudówki, nie ma sterczących wywietrzników, które natomiast pojawiły się na tym zdjęciu:


Można dostrzec jednocześnie, że na narożu hangaru nie ma już tego zasobnika, a został on prawdopodobnie przeniesiony na boczną ścianę wywietrznika przy hangarze:


Oczywiście sprawa byłaby prosta gdybym wiedział, kiedy zdjęcia te wykonano. W literaturze wskazuje się, że na okręcie przeprowadzane były zmiany i uzupełnienia w wyposażeniu podczas jego zimowego pobytu w stoczni w Hamburgu (XII-40 do III-41). Dokonano wówczas m in. przeróbek i uzupełnień wywietrzników w różnych częściach okrętu. Wtedy zapewne dodano i te wywietrzniki widoczne na fotografii.

Skoro więc na fotografii bez wywietrzników zasobnik ten jest przytwierdzony na narożu hangaru, a na kolejnej fotografii (tej z wywietrznikami), już go nie ma, to właściwe wydaje się umieszczenie go w innym miejscu. Tak też wykonałem (założyłem wykonanie modelu na dzień 27 maja 1941 r.).

Po przeprowadzeniu podobnej analizy, zmieniłem również układ trapów na legarach łodzi komunikacyjnych – część z nich usunąłem.

Te śledztwa fotograficzne - obok wykonawstwa – są bardzo intrygujące i sprawiają mi dużą frajdę.

PS. Zgodnie ze słusznymi sugestiami, zmieniłem zdjęcia - bez "szarpena".

Do zobaczenia.

--

Post zmieniony (28-05-10 12:18)

 
27-05-10 11:14  Odp: [relacja] BISMARCK -Wyd. A. Haliński - POWRÓT
pmarcin 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 2

Jestem pod ogromnym wrażeniem !. Przepiękna robota !

--
WARSZTAT:
PzKpfw VI TIGER Ausf.E | PZL-23B ,,KARAŚ" | TK-3


UKOŃCZONE:
Mk.VIII ,,CROMWELL IV"

GALERIA:
Bismarck

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 72Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024